Hoge heren geven voeten niet bloot Z Gesprek van de Dag Travestie-Klaas in de schoen DONDERDAG 23 NOVEMBER 2000 ommentaar Crisis in de VS Het lijkt er ruim twee weken na de verkiezingen ver dacht veel op dat de Verenigde Staten afstevenen op een constitutionele crisis. Nu het Hooggerechtshof van Florida heeft bepaald dat in de uitslag rekening gehou den moet worden met hertellingen in drie districten, stapt Republikein George W. Bush naar het allerhoog ste federale gerechtshof, de Supreme Court, om zijn gelijk te halen. Hij heeft het gevoel dat het president schap hem door de juridische manipulaties van de De mocraten wordt ontstolen en hij lijkt bereid tot het Congres te gaan om zijn gelijk te halen. Ook zijn Democratische tegenstrever Gore stapte giste ren vergeefs opnieuw naar de rechter. Deze keer om hertelling af te dwingen in de voor hem zo belangrijke Miami-Dade County. Hier heeft de kiescommisie her telling van de stemmen gestaakt, omdat de tijdslimiet van het Hooggerechtshof van Florida geen ruimte biedt voor een complete handmatige hertelling. Beide presidentskandidaten lijken bereid de politieke stabiliteit van het land op het spel te zetten voor het felbegeerde baantje. Al Gore mag zich graag profileren als de grote verzoener, net als Bush gaat het hem puur om de macht. Als Miami-Dade niet doortelt, zal Gore zich niet bij de uitslag neerleggen. Andersom zal Bush dat niet doen. Het argument van Gore dat de stem van de kiezer tot zijn recht moet komen, is overgenomen door het Hooggerechtshof van Florida. Anderszijds gelden ook voor verkiezingen regels en die zijn nu voor de gele genheid door de in meerderheid Democratisch gezinde rechters nietig verklaard. Naast de aan het licht geko men gebreken van het Amerikaanse kiesstelsel, is het systeem van politieke benoemingen van hoge rechters rijp voor revisie. Hoe het ook zij, de kiezer lijkt weinig invloed meer te hebben op de uitslag van de verkiezingen. Het is nu aan de rechters en mogelijk straks aan de politici in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden zelf om de nieuwe president aan te wijzen. En dat laatste is een geheid recept voor een crisis van formaat. Wie ook uit eindelijk 'wint', de helft van de kiezers zal het gevoel hebben dat hun kandidaat de overwinning op oneerlij ke wijze is ontnomen. Dat is niet goed voor de toekom stige politieke verhoudingen in het land noch voor de democratie in Amerika, waar de helft van de kiezers toch al thuisblijft. eleWsie Razend Er zijn van die dingen die het verstand een hele avond bezig kunnen houden. Bij Wil zijn dat meestal onbenul lige dingen. Zoals de brandende vraag: wat zijn de ze ven tekenen van het ouder worden? Wil had de boeiende discussies op tal van zenders kun nen volgen over de vraag of de ouders van Maxima, die nu een keer een vorkje meegeprikt hebben in paleis Noordeinde, straks ook aanwezig mogen zijn bij het hu welijk van onze kroonprins. Het lukte niet. Wat zijn de zeven tekenen van het ouder worden, "brandde het in zijn achterhoofd. En zo hoorde hij niet wat hoofdredactrice Wilma Nan- ninga van Privé in B en W allemaal voor interessants te berde had te brengen over de aanstaande schoonpapa en schoonmama van Willem van Oranje. Hij registreer de slechts dat Wilma, nu zij als eindelijk eens serieus ge nomen had kunnen worden, zich in een belachelijk oranje vestje had gehesen. Maar wat zijn nou de zeven tekenen van het ouder worden? Het kwam allemaal door een reclamespotje voor een ge zichtscrème. Dat bestrijdt, luidde de tekst, de zeven teke nen van het ouder worden. In beeld stond de zeven as pecten maar dat is min of meer hetzelfde. Rimpels, dacht Wil. Dat moet er één zijn. Maar verder? Vergeetachtigheid? Nee, daar zal een gezichtscrème wei- nig effect op hebben. Grijs haar dan? Zal wel niet. Kromgroeien? Onwaarschijnlijk. Kraaiepootje?Ja, maar dat is toch weer een beetje hetzelfde als rimpels. Mies Bouhuys maakte zich intussen in B en W boos. dat niemand het had over de misdaden die de regering-Vi- dela, waar papa Zorreguieta indertijd deel van uit maakte, in Argentinië had begaan. Wil keek belangstel lend naar haar gezicht. Hij zag wat rimpels. Maar ver der? Niks bijzonders eigenlijk. Geen andere tekenen van het ouder worden. Een bewogen mens. Met een paar rimpels. Maar wat zijn dan die andere zes tekenen van het ouder worden? Wil z'n halve avond was vergald. Door die ene stomme reclame. En toen Den Haag Vandaag de hele affaire-Maxima nog eens dunnetjes had overgedaan schoot hem alweer zo'n onbenullige vraag te binnen. Zou Beatrix zelf voor de Zorreguieta's gekookt hebben? Voor Alex? Om een goeie indruk te maken op de aanstaande schoonfamilie? Ouders, pas op voor sinterklaas. Niet de echte, maar de chocolade sint. Dacht u al genoeg aan uw vijf jarige hebben uit te leggen vanwege een schimmel op het dak en ca deaus door de schoorsteen? Kijk dan uit voor die chocoladepoppen in zo'n glimmend aluminiumjasje. Want onder dat folievel schuilt niet altijd sinterklaas. Wel de kerstman. Leg dat maar eens uit. Legers chocolade-sinterklazen be volken nu de schappen in super markten en warenhuizen. Op hun aluminiumfolie staat een Klaas zo als hij hoort: staf in de hand, lange tabberd aan, mijter op de witte haardos. Maar wie dat laagje er ver lekkerd afpeutert, zal staan te kijken van de ontklede choco-pop. Grote kans namelijk dat deze een bont muts, bontjas met broek en gezelli ge dikke winterwanten draagt: het kerstmanuniform. Zelfs choco-Zwarte Piet blijkt een nepper te zijn. Nooit gezien dat hij een punthoofd heeft onder zijn vro lijke foliebaret? Die heeft hij niet vanwege jengelende Nederlandse kinderen. Chocopiet is stiekem choco-kerstman, die zijn ware aard pas laat zien nadat hij al gekocht en uitgepakt is. 'Travestie-sinterklazen', zo noemt Bredanaar B. Smeets vol afschuw de verklede kerstmannen die de schappen vullen. Smeets is ver koopmanager van Pieterman Cho colade, één van de twee Nederland se producenten die holle chocola defiguren maakt. De poppen van Pieterman zijn ook onder hun zil verfolie nog echte Pieten en Klazen. Het zijn de buitenlandse producen ten die de markt 'vervuilen' met hun kerstmannen in vermomming, legt Smeets uit. „Die figuren irriteren ons ook al ja ren. Het is een prijskwestie. Het is voordeliger om zo'n kerstmanvorm op je machines te zetten, want Kerst is wereldwijd een groot feest, sinterklaas wordt alleen in Neder land gevierd. Dat is een relatief klei ne markt. Maar buitenlandse aan bieders moeten toch een Klaas in hun assortiment hebben om op de Nederlandse markt mee te doen. Dus wordt er met folie een sinter klaas om de kerstman heen ge bouwd." Volgens Smeets gaat dit ten koste van het sinterklaasgevoel. „Het is jammer. Met een pop verkoop je niet zestig gram chocola, maar sin terklaas- of pietbeleving. Het is net als uit eten in een restaurant. Dan koop je niet 175 gram voedsel, maai- gezelligheid en sfeer. Onze Piet heeft geen puntmuts, maar een platte pet met veer en een pofbroek aan. Door zulke details verkoop je die beleving. Met verpakte kerst mannen doe je daar afbreuk aan. Ik kan me levendig voorstellen dat de klant zich bekocht voelt. Wij heb ben een keer per abuis een paas haas verkocht waar een kerstvorm in zat. Daar kregen we heftige reac ties op." De voornamelijk Duitse en Franse verkleed-Klazen staan onder ande re bij Jamin en V en D in de winkel. Inkoopmanager A. Aniens van la- min weet dat er een kerstman on der sinterklaas kan zitten. „We krij gen honderden monsters binnen, en dan ga je niet overal het papier tje afhalen. Maai' in Piet ook? Dat moet ik opnemen met de leveran cier, zodat dat veranderd kan wor den." Productmanager L. Eblé gaat over de zoetwaren bij V en D. „We houden de klant niet bewust voor de gek, maar we kijken naar de uit straling. Voor iemand die een fi guur krijgt, is het belangrijk dat de kwaliteit van de chocolade goed is en het uiterlijk van het cadeau. Onder de voorvechters van de sint traditie zijn de meningen verdeeld. Voorzitter J. Wasmus van de Stich ting Sint Nicolaasmuseum ziet de neppers als een compromis. „De poppen moeten een redelijke prijs hebben. Als er niet voor deze nood sprong was gekozen, was de choco lade-sinterklaas onbetaalbaar ge worden of verdwenen. Bovendien denk ik dat de meesten het niet zien. Je moet goed kijken om te zien dat de mijter eigenlijk een puntmuts is." Secretaris G. Smits van het Sint-Ni- colaas Genootschap is stelliger. „Die Klazen met een onderhuidse kerstman kunnen nooit een goede Sint zijn. Bij onze sint-cursussen zeggen we altijd dat je niet een sin terklaas speelt, maar er een bént. Ik vraag me wel af of kinderen het merken. Zij halen het papier eraf en steken de chocola in hun mond. Die valt het niet op dat er een ge- slachtsloze kloon onder zit." ILSE THOONSEN De chocolade sint blijkt een kerstman te zijn. FOTO RON PICHEL Deelnemers Klimaatconferentie ontspannen bij reflexzonetherapeuten Terwijl het in de restaurants van het Congresgebouw in Den Haag tijdens de Klimaatconferentie akelig stil is, kun nen de vrouwen van de voetreflexzone-stand het werk amper aan. Want ontspannen van lichaam én geest door een kneedbeurt van de voetzool, dat doen de congresgangers bij de therapeuten van QuVé Reflex. De Franse president Jacques Chirac noemde ze liefkozend les dames aux pieds. Premier Wim Kok loopt steeds vriende lijk knikkend langs en minister Jan Pronk heeft er persoonlijk voor gezorgd dat ze een stand in de centrale hal kregen. Des alniettemin hebben de drie he ren hun voeten nog niet bij de vrouwen van QuVé Reflex op de stoel gelegd. „De echte hoge heren willen - nog - niet met de voeten bloot. Misschien wel aan het eind van de conferentie, maar dan zetten we de stoel ergens op een stil plekje, zodat de heren in strikte privacy een behandeling kun nen krijgen", vertelt Aquinia van Ginderen. Samen met Vi- vienne Buijteweg bestiert zij de stand, waar vermoeide congres gangers de zorg voor hun voe ten én hun welzijn even uit handen geven. In de centrale hal van het Con gresgebouw in Den Haag is het een gekrioel van jewelste. Hon derden congresgangers van de Klimaatconferentie hebben ze al voorbij zien rennen. Met een dikke map dossiers onder de armen op weg naar de volgende vergadering. „Het is echt onge lofelijk hoe hard al deze men sen werken. Van 's morgens vroeg tot 's nachts twee uur is het Wer net een mierenhoop", merkt Van Ginderen op. Het is voor het eerst in de we reld van de congressen dat er voor de deelnemers een moge lijkheid is om een reflexzone- therapie te ondergaan. Blijk baar is het een schot in de roos, want de toeloop is groot. In de ochtenduren is het nog redelijk rustig, maar in de middag- en avonduren zijn er voortdurend vier therapeuten aan het werk. Een sessie duurt een half uur en kost vijftig gulden. Een klant, afkomstig uit Japan, vertelt na een behandeling: feel like I'm a newborn baby." Een congresganger uit Alaska zegt het nog iets kernachtiger: „Het was echt een enorme er varing. Ik voel alsof ik moet huilen, niet van verdriet, maar van ontspanning." Ook balie medewerker Marianne Kluin gaat geregeld bij de 'voetenda mes' langs. „Er wordt hier erg veel van onze voetjes geëist, want het is staan van de vroege morgen tot diep in de nacht. Het is eigenlijk een groot gek kenhuis. Ik ga daarom liever een half uurtje naar hen dan een broodje eten. Een behan deling geeft mij verlichting en energie om nog weer een paar uur op m'n benen te staan." In het gastenboek krioelt het ook al van de jubelslogans. Van Ginderen en Buijteweg (respectievelijk woonachtig in Oegstgeest en Leiderdorp) zijn zelf een beetje confuus van de positieve reacties. „We weten natuurlijk dat het echt werkt, maar dit is uniek, omdat het nog nooit is vertoond en dit on ze allereerste grote klus is. Door deze reacties worden we zelf weer enorm gestimuleerd." Vivienne Buijteweg aan het werk in de stand in het Congresgebouw. Ze hebben namelijk pas een be middelingsbureau voor bedrij ven opgericht. Ze zijn beiden docent en hebben in de loop van de voorbije jaren vele cur sisten opgeleid. Sommigen kre gen al snel een goede praktijk, anderen moesten iets meer aan de weg timmeren. Door het bundelen van al die professio naliteit vangen ze nu twee vlie gen in één klap. De bedrijven kunnen gebruik maken van hun expertise, en alle oud-cur sisten hebben werk. Tot nu toe hebben zich vijftig therapeuten bij QuVé Reflex aangesloten. In samenwerking met de Arbo- -dienst kan een bedrijf werkne mers met gezondheidsklachten met reflexzonetherapie laten behandelen. De therapie heeft FOTO GPD CEES ZORN altijd in het bedrijf plaats. Voor al stress en klachten van de rug, schouder, nek en/of pols (RSI) kunnen, beloven de vrouwen, tot een minimum worden be perkt. Voetreflexzonetherapie geeft geheid minder ziektever zuim, is hun stellige overtui ging. Ze baseren hun mening behal ve op eigen ervaring op onder zoeksresultaten in Scandl sche landen en Groot-Bri nië, waar de therapie al js een beproefde methode i geheel uit het alternatievi cuit is verdwenen. „Hetii al een aanvullende zorg", drukken ze. De therapie is ondermeei oude Chinese als in de oi Egyptische cultuur toege] Rond 1900 is zij herontde in 1950 naar Europa kom overwaaien. De laatste jai weet Van Ginderen, is de pie zo verfijnd en geperfe neerd, dat momenteel alli nuwen adequaat kunnen den beïnvloed. De werkin reflexzone is namelijk get seerd op de werking vanl nuwstelsel. Door het geve prikkels via de voetzonesi het centraal zenuwstelsel het zelfgenezend vermogi het lichaam geactiveerd, 'l delen krijgen zo een impu zich te herstellen. Tijd om zelf op de stoel te zitten. Van Ginderen: „Als uw grote teen roteer, bew| eigenlijk uw nek. Door uw bij mij op de stoel te leggj geeft u uw visitekaartje af) heeft een gezond lichaam, bent erg vasthoudend enl veel doorzettingsvermogö maar die nek en die schou en die lendenen en die na Mag ik u een advies geven gint u eens te oefenen me( diepe buikademhaling" IRENE NIEUWENHUUSE» Een morsdode Morse Even zal ik me komende zaterdagochtend bij het ontwaken, als de slaap nog nasluimert, van niets bewustzijn. Maar dan wordt het de ochtend na de dood van Morse. Want zo eindigt deze week, heb ik inmiddels overal gehoord en gelezen. Morse sterft, een welbewuste beslissing van zijn geestelijke vader Colin Dexter. Hoofdpersonen in series zijn nogster- felijker dan gewone stervelingen. Ook in dit geval kreeg John Thaw genoeg van de rol die hij dertien jaar speelde: die van de humeurige, licht- t geraakte, melancholische chief inspec tor Morse. Keer op keer moest hij uit- 'i leggen dat hij en Morse weinig met el kaar gemeen hebben. En na bijna toch tig lijken had de stad Oxford in - middels het grootste aantal moor- den van Engeland op zijn naam staan, dus ook dat werd een f/ beetje ongeloofwaardig. Dex ter en Thaw waren het, kort om zat. Het was mooi geweest met Morse. Dus moest er een einde aan komen. Er waren nogal wat mogelijkheden om hem uit het beeld te la ten verdwijnen: trou wen, met pensioen gaan, ontslagen wor den, wegzinken in een depressie of gewoon doodgaan. Dat laatste werd het meest passend geacht. Het W, moet verleidelijk zijn geweest om Morse, zoals het een politieman in een serie betaamt, te laten sterven door een kogel van een ander, in zijn eigen plas bloed. Zijn blauwe ogen, die mistige eilandjes in dat kwetsbare gezicht, hadden dan een pijnlijke verba zing uitgedrukt, misschien had hij nog even geglim lacht over deze ironie en vervolgens had Lewis zich dan over de lege ogen van zijn baas gebukt met een geschokte grimas op zijn jongensachtig gelaat. Maar Morse wordt, zoveel is er inmiddels al duide lijk geworden, op een weinig machoachtige wijze gewoon onwel en sterft dan, zoals het een man van zijn leeftijd en stijl betaamt, in een keurig zieken huisbed. Gelaten, zij het niet helemaal van harte, zoals het hem bij zijn meeste activiteiten verging. Morse, als slachtoffer van zichzelf, van zijn morsige, ongezonde leefstijl, van zijn lichtgeraaktheid en van de kwellende vraag waartoe hij op aarde is als hij niet werkt, dat vind ik wel een passend eind. Want je zag hem eenzamer worden en zijn komende pen sionering lag als een zwartgat voor hem. Met dat stroeve, onhandige lijf dat hij dag in dag uit mee moest torsen en dat melancholische gemoed van hem, had hij geen greintje talent voor dat spattende, extraverte Zwitserlevengevoel waar moderne senio ren het patent op schijnen te hebben. Het feit dat Morse zo'n ouderwetse, ambivalente man was en de buitengewone gave had om de men selijke psyche als geen ander te doorgronden, maak te hem juist zo aantrekkelijk en bijzonder. Je moest wel van hem houden, mannen zowel als vrouwen. Wij, vrouwen, vonden het eigenlijk diep in ons hart onbegrijpelijk dat hij zo weinig succes had bij onze seksgenoten. Dat kwam natuurlijk omdat hij altijd op de verkeerde viel. Jammer, want vrouwen zoals wij die hem op de juiste waarde hadden weten te schatten als een romantische man van eer, hadden hem vasten zeker kunnen redden van de alcohol, van de vermoeidheid en de molligheid, we zouden gelet hebben op zijn cholesterol en zijn bloedsuiker- spiegel, we zouden zelfs begrepen hebben waarom we nooit in zijn rode, acht cilinder Jaguar Mark 11 mochten rijden. En vervolgens zouden we allemaal ontdekt hebben waarom het iedere dag samenleven met Morse geen doen was. Nee, de dood van Morse op deze manier is - als het dan toch moet - de meest bevredigende voor alle partijen. Je kunt er bij fantaseren dat er vanuit de kerk waar hij onwel wordt, een engel van genade aan zijn zijde waakt die hem tenslotte meeneemt naar het rijk der engelen waar hij eigenlijk thuis hoort. Niet nadat hij een echt sterfbed heeft gehad, met een ontroerend afscheid van de man met wie hij tegen wil en dank toch vriendschap sloot: de volkse, ongeletterde sergeant Lewis, zijn dagelijkse partner in zijn werk. Al de biertjes die Lewis voor hem heeft moeten betalen, rekent hij alsnog af: hij gedenkt Lewis in zijn testament. Ik weet nu al dat ik in een mist van tranen naar de doos tissues zal tas ten als Morse met zijn laatste adem Lewis bedankt. En natte voeten zal halen in mijn eigen tranenvloed als Lewis zijn net gestorven baas een afscheidskus op het al koud wordende voorhoofd zal geven: Goodbye sir. De beelden van morsdode Morse in het mortuarium zullen ons nog wel eventjes bijblijven. Maar daarna is er de grote troost dat figuren als Morse nooit echt sterven. Ze verdwijnen om weer te rug te komen. Ze gaan eindeloos in de herhaling. enselijk Voormalig Beatle PAUL McCARTNEY is de rijkste popster van Groot-Brittannië. Het blad BusinessAge schat dat Mc Cartney beschikt over een ver mogen van 1850 miljoen gul den. Hij staat met zeer grote voorsprong op de eerste plaats voor sir Elton John, die het met 'slechts' 577 miljoen moet doen. Derde staat Mick Jagger met 537 miljoen, voor Keith Ri chards, een ander bandlid van de Rolling Stones, die geschat wordt op 463 miljoen. De 'croo ners' Tom Jones en Englebert Humperdinck staan vijfde en zesde met ieder ongeveer 370 miljoen gulden. Daarna volgen David Bowie en Sting met 357 miljoen en 355 miljoen. De toptien wordt af gesloten door Phil Collins (9e) met bijna 355 miljoen en George Harrison (10e) met 322 miljoen. Een Australische DUIKER' wie de boot was gezonken,' ruim 24 uur gezwommen oi kust te bereiken. Hij had zi( vastgeklampt aan het plast»: deksel van een koelbox oml blijven drijven. De 7 meter boot van Howard Rodd kap maandag. Rodd en zijn vrie Danny Thorpe hielden zich! enkele uren vast aan de rod van de boot. De 44-jarige R besloot uiteindelijk naar de te zwemmen. Hij had een» uit, zwemvliezen en het de) van de koelbox om hem drij de te houden. Vervolgens» hij ongeveer 28 kilometern de vaste wal. De reddingsdi sten zijn nog op zoek naarz vriend die achterbleef bij h zonken schip. Twee DRONKEN DUITSERS zijn tijdens een zoektocht naar een toilet opdr luchthaven van Frankfurt per ongeluk in een vliegtuig terechtgekomen en in kou beland. De mannen, beiden 20 jaar oud, kwamen tijdens hun zwerftocl over het vliegveld terecht op de landingsbaan. Zij stapten in een bus die op was naar een vliegtuig. Het duo is ingestapt en achter in het vliegtuig ten, dat vervolgens vertrok naar Moskou. De Russische politie heeft het tv/ei meteen op een retourvlucht gezet.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2