Leidsch Dagblad Miami-Dade bezorgt Gore zwarte dag FIOD onderzoekt fraude door voetbalclub Vitesse 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH OKIAJJIOt MO. Ruim baan voor interim-president Arrestaties na betaalde ontucht 'Amsterdam is internationaal centrum illegale wapenhandel' Bloedtest bij vaststellen van 'Down' JNDERDAG 23 NOVEMBER 2000 Q ssi OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Lord Byron Wantrouwen is een zware wapenrusting die door haar gewicht meer belemmert dan beschermt. af en ïof eerï zonnetje SSf/nÈE "79 778° 578° neerslag 50% 80% 50% Sw,? 20% 10% 20% Kerstman vermomd als Sinterklaas HAARLEM ILSE THOONSEN Sinterklaas bestaat niet. Het is de kerstman in vermomming. Onder het zilverfolie van veel chocolade-sinten die nu in de winkels liggen, zit de kerstman verstopt. Santa Claus is letterlijk in de huid van Sinterklaas gekropen. F. Booy van het Nationaal Sint- Nicolaas Comité is er niet blij mee. Het comité zet zich in voor het behoud van het sinter klaasfeest. „Voor mij is het een nieuw verschijnsel. Het kan toch niet de bedoeling zijn om de kerstman vermomd als sin terklaas binnen te brengen. Het is cultuurvervaging. Ik hoop dat kinderen het verschil nog we ten." De meeste valse sinterklaas poppen komen uit het buiten land. Maar ook Nederlandse chocoladeproducenten kunnen er volgens een woordvoerder van Pieterman Chocolade uit concurrentieoverwegingen niet omheen. Bij Jamin liggen de nep-klazen al langer in de win kels, laat een inkoopmanager weten. Tot nu toe zijn er geen Idachten binnen gekomen. Ja, ik wil een abonnement j op het Leidsch Dagblad. (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) O Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) I Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. j Stuur deze bon In een envelop, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: «tii s overtreft elstellingen ik/verzekeraar Fortis heeft de eerste negen maanden dit jaar haar financiële jstellingen weten te over men. Er kwam een netto- uit de bus van ruim 4,6 jard gulden. Dat was 24 tent meer dan in dezelfde iode van 1999. Fortis ver- or 2000 een winst- ei van rond 20 procent, ina beurs ïaise politie odt gevangenen Thaise politie heeft negen inmarese gevangenen ge- die tijdens een ontsnap- gspoging uit een gevange- in de Thaise hoofdstad zeven gevangenisme- lerkers in gijzeling hadden jmen. De 21 uur durende snappingspoging kwam tot eind nadat de politie de ihtwagen van de gijzelne- in de buurt van de grens Myanmar, het vroegere ma, had omsingeld en het op hen had geopend. iefje Kok over axima stelt teleur tenLinks en de Socialisti- Partij zijn teleurgesteld het korte briefje van pre- Kok over het bezoek van ouders van Maxima Zorre- ta aan koningin Beatrix. SP zegt er geen genoegen te nemen en heeft inmid- schriftelijke vragen ge- Inmiddels is ook duide- geworden dat de ouders Maxima in juli ook al in waren, na 3 onomie groeit :t 3,4 procent economische groei is in het 'e kwartaal toegenomen 3,4 procent ten opzichte dezelfde periode vorig Gemeten over de eerste en maanden van dit jaar :ide de economie 4,1 prö- L De groei is daarmee on- ter net zo hoog als in 1999. blijkt uit vanochtend ge- iceerde cijfers van het oeder vermist ld aangehouden 23-jarige moeder van de niste peuter Adulahi Iman ir is samen met twee be den door de politie aange- iden. Aanleiding zijn tegen- verklaringen die de sder heeft afgelegd over de iwijning van het kind gis- n op het station in Dor- tht. Na de vermissing van jongetje is direct een grote bctie begonnen. INDAAG 24 PAGINA'S lenland3,5 inland7 uur en Kunst18 lomie6,9 lof en Samenleving14 irek van de Dag2 visieprogramma s 11EERTEL IZi TOTAAL V—■'n z,EfiDV W VERDEROP lima» Ruiters maakten gisteren bij de toegangspoort tot het presidentieel paleis van Peru ruim baan voor de auto van Valentin Paniagua. Het parlement wees hem gisteren aan als tijdelijk president. Hij moet het gat opvullen tussen zijn voorganger Fujimori en het volgend jaar te kiezen nieuwe staatshoofd. Pagina 7: Perez de Cuellar en Paniagua besturen Peru. foto ap» dolores ochoa VOLVO INTRODUCEERT: THE S-PERIENCE. VOLVO for life Windhinder Lange Voort lijkt volledig op te lossen Comfort en luxe? Top) Ruimte en rust? Top! Prestaties? Kijk eens naar z'n brede schouderlijn, de uitdagende wig- vorm. Gemaakt om te gaan) Wacht niet langer. Ontdek 'the S-perience'. Nu in de showroom en op www.volvocars.nl DE NIEUWE VOLVO S60. DRIVE IT AND YOU'LL UNDERSTAND 23 PSV begint aan nieuw Europees avontuur Tineke Schouten sleutelt nog elke k ^4 avond aan haar successhow 14 Holiday Inn na grondigë verbouwing een topper 17 'Dinosaur', de film die Paul Verhoeven had willen maken Kiesdistrict stopt hertelling stemmen wegens tijdgebrek Het kiesdistrict Miami-Dade in Florida heeft de Demo cratische presidentskandidaat Al Gore gisteren een zwa re slag toegebracht. Het besloot de stemmen die bij de presidentsverkiezingen van 7 november zijn uitgebracht niet meer met de hand te tellen. De Democraten teken den bij een rechter vergeefs protest tegen dit besluit aan. Kort daarvoor verkeerde het Democratische kamp nog in ju belstemming. Het Hoogge rechtshof van Florida besloot dat de handmatige hertelling van de stemmen in drie distric ten, waaronder Miami-Dade, mocht doorgaan. Miami-Dade is het grootste kiesdistrict in de zuidelijke staat, en een Demo cratisch bolwerk. Het district besloot op te houden met het tellen met de hand omdat de termijn die het hof heeft vastgesteld te kort zou zijn voor het opnieuw tellen van 650.000 stemmen, temeer daar het vandaag Thanksgiving Day is, een belangrijke Ameri kaanse feestdag. Het Hoogge rechtshof bepaalde dat de uit slagen op zijn laatst zondag avond moeten zijn ingeleverd. De Republikeinen hebben te gen de uitspraak van het hof bezwaar aangetekend bij het Hooggerechtshof in Washing ton, het hoogste juridische or gaan in de VS. Volgens de advo caten van de Republikeinse kandidaat George W. Bush is het besluit van de hoogste rech ters in Florida ongrondwettig. Ook hekelen zij het tellen met de hand, dat volgens hen partij dig, ongecontroleerd en selec tief gebeurt. De hoop van de Democraten op een overwinning was dins dag nog toegenomen door de uitspraak van het Hoogge rechtshof van Florida. Zij ver wachtten dat ten onrechte afge keurde stemmen op Gore als nog geldig worden verklaard, waardoor deze de achterstand van 930 stemmen op Bush zou inlopen. Het gaat om stemkaar- ten die geen stansgaatjes verto nen, maar slechts een deukje. In de twee andere omstreden districten, West Palm Beach en Broward, gaat het hertellen van de stemmen wel door. In Bro ward staat Gore na de hertelling van alle stemmen 56 stemmen voor. Dat kan nog veranderen omdat de kiescommissie zo'n 2.000 stemformulieren nog eens tegen het licht wil houden. Daarvan was in de eerste fase niet duidelijk wat de kiezer be doeld had. Het vonnis van het Hoogge rechtshof van Florida ten gun ste van Gore heeft van de ver kiezingsstrijd een race tegen de klok gemaakt. Honderden me dewerkers van de stembureaus die zich op een rustig Thanksgi- vingweekeinde hadden ver heugd, zagen zich voor een gi gantische opgave gesteld. Pagina 7: Cheney in zieken huis na lichte hartaanval arnhem gpd De FIOD stelt een onderzoek in naar mogelijke belastingfraude door Vitesse. De Arnhemse club is hierover op de hoogte gesteld door de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst. Het gaat over eventuele malversaties in het tijdperk van oud-voorzitter Karei Aalbers. Vitesse heeft in de zomer zelf contact gezocht met de belas tingdienst, naar aanleiding van het onderzoek van het accoun tantsbureau KPMG, eerder dit jaar. In opdracht van de Gelder se club verrichtte KPMG een onderzoek naar de financiële situatie van Vitesse onder de gewezen preses Aalbers. Tijdens het doorlichten stuit te KPMG op duistere zaakjes. Zo bleek dat Aalbers bij pogin gen om zakelijke partners te vinden voor Vitesse en Gelredo- me gebruik had gemaakt van bedrijven waarin hij zelf belan gen heeft. Door zelf de FIOD in te scha kelen, hoopt Vitesse een boete van de belastingdienst te ver mijden, als blijkt dat de handel wijze van Aalbers fiscale conse quenties heeft voor de club. Vi tesse heeft in juni met Aalbers afgesproken dat geen der partij en zich in het openbaar mag ui ten over het verleden. Wie uit de school klapt, is contractueel verplicht een boete te betalen aan de andere partij. Daarom beperkte Vitesse zich gisteren tot een schriftelijke reactie: 'Omtrent de ontwikkelingen tot afgelopen voorjaar was niet duidelijk of die voor Vitesse fis cale consequenties zouden kunnen hebben. In verband hiermee is de Raad van Toe zicht van Vitesse in het voorjaar in overleg getreden met de fis cus om te komen tot een juiste vaststelling van de aangiften'. Bij het openbaar ministerie wilde men niet zeggen of naast Vitesse ook Aalbers persoonlijk in het beklaagdenbankje wordt geplaatst. Het accountantsbureau on derzocht de transfers van Nikos Machlas (naar Ajax), Ferdi Vier- klau en Roy Makaay (beiden naar Tenerife) en Dejan Ste- fanovic, Nenad Grozdic en Dra- goslav Jevric (uit Joegoslavië naar Vitesse). Bij de laatste drie transfers betaalde Vitesse niet de vorige clubs van de spelers (respectievelijk OFK Belgrado, FK Zemun, Rode Ster Belgrado) maar een spelersmakelaar. Naar verluidt zou er bij alle transfers iets aan de strijkstok zijn blijven hangen. Een man uit het Noord-Hol landse Wieringen, die op 2 no vember werd aangehouden op verdenking van pedofilie, heeft bekend ontucht te hebben ge pleegd met minderjarige jon gens. Zeker twee van hen heeft hij seksueel geëxploiteerd. Dat heeft de politie van Friesland gisteren bekend gemaakt. Een 14-jarige jongen uit Wie- ringen, met wie de 53-jarige hoofdverdachte op 2 november in de auto op de Afsluitdijk werd aangehouden, heeft ver klaard dat hij al vanaf zijn twaalfde jaar seksueel door de man is misbruikt. Hij werd ook tegen betaling aan andere man nen aangeboden. Het is nog niet duidelijk hoeveel geld het slachtoffer daarvan kreeg. Uit het onderzoek is verder geble ken dat de hoofdverdachte ook met een zeventienjarige plaats genoot tussen diens veertiende en zestiende jaar ontucht heeft De politie van Friesland, die in samenwerking met de Noord-Hollandse collega's het onderzoek verricht, heeft in de ze zedenzaak nog drie mannen aangehouden. Het onderzoeks team sluit niet uit dat er meer aanhoudingen volgen. Het drie tal heeft bekend ook met de 14- jarige ontucht te hebben ge pleegd. Een van hen is inmid dels weer op vrije voeten. De verdachten onderhielden con tacten via een telefonische ho mo-contactbox. Amsterdam is volgens het plaatselijke openbaar ministe rie een internationaal centrum voor illegale wapenhandel, waar ook wapens voor terreur bewegingen als ETA en IRA worden verhandeld. Hoofdoffi cier van justitie H. Vrakking maakt zich grote zorgen over het groeiende aantal opslag plaatsen van wapens in de hoofdstad. In het RTL-journaal zei hij gisteravond dat er bin nenkort een aantal van deze de pots zal worden ontruimd. Een woordvoerder van het OM in Den Haag bevestigde gisteren dat politie en justitie al geruime tijd bezig zijn met het opsporen van wapenopslag plaatsen. „Naar verwachting zullen we samen met de politie ook de komende maanden weer bij een paar opslagplaat sen invallen doen. Volgens hoofdofficier Vrak king gaat het in Amsterdam vaak om zware wapens als ra ketwerpers en mitrailleurs, voornamelijk afkomstig uit Oost-Europa. Dit wapentuig ligt in pakhuizen, garages of woon huizen te wachten op buiten landse kopers. Internationale terreurorganisaties als de Baski- sche ETA en de Noord-Ierse IRA doen volgens Vrakking re gelmatig inkopen in Amster dam. Waarom juist de Nederlandse hoofdstad zo'n levendige wa penhandel kent, weet de woordvoerder van justitie niet. „Amsterdam is op allerlei ge bieden een doorvoerhaven. Misschien dat dat er wat mee te maken heeft. En er zijn natuur lijk ook verschillende stromin gen uit de onderwereld in deze stad verzameld. Dat kan ook een oorzaak zijn." Met name Joegoslaven, Turken en Neder landers zouden zich volgens het OM bezig houden met de verboden handel. De serie spraakmakende li quidaties van de laatste weken in Amsterdam heeft volgens justitie echter niets met de le vendige wapenhandel te ma ken. Bank komt met multifunctionele flappentapper De ABN AMRO introduceert volgend jaar een nieuw soort flappentapper. Met de multi functionele GEA ('Gelduitgifte Automaat') kan de klant niet al leen geld opnemen, maar ook storten. Het is daarnaast op ter mijn mogelijk met een paar drukken op de juiste knoppen overschrijvingen te verrichten. Winkeliers storten er hun in komsten, en particulieren zetten hun spaarcenten op de reke ning. Met hun pasje kunnen ze ook rechtstreeks geld van hun spaarrekening opnemen. Rolle tjes wisselmuntgeld kan het ap paraat niet leveren, maar er ko men op enkele plaatsen machi nes die dat wel doen. Speciaal opgeleide hostesses laten de introductie van de slimme pinautomaat zo vlekke loos mogelijk verlopen. De GEA is een zelfbedieningsstation dat nu uitgebreid getest wordt. Rond de jaarwisseling plaatst ABN AMRO als eerste bank de geavanceerde apparaten in het gebied van Den Helder tot Bo degraven. n. Het past in het landelijk beleid van de bank om het geldverkeer zoveel mogelijk elektronisch en via automaten te laten lopen. Volgens ABN Amro-regiodirecteur mr. H. Moll is de bank er beslist niet op uit om de service te vermin deren, al past de introductie van de nieuwe automaat in een operatie, waarbij een aantal bij kantoren dan wel kasafdelingen wordt gesloten. Meer nieuws op pagina econo- Het is mogelijk aan de hand van een bloedtest bij zwangere vrouwen te voorspellen of ze een kind dragen met het syn droom van Down. Dat schrij ven onderzoekers van de Chi nese Universiteit in Hong Kong in het gezaghebbende medisch tijdschrift The Lancet dat zater dag verschijnt. De ontdekking onder leiding van dr. Leo Poon kan een aan zienlijke verbetering betekenen voor het prenatale onderzoek naar het Down-syndroom. De onderzoekers probeerden de techniek uit bij drie vrouwen bij wie al was vastgesteld dat ze in verwachting waren van een kind met het syndroom van Down, een 'mongooltje' dus. In alle gevallen bleek de bloedtest betrouwbaar. Volgens dr J. van der Smagt, klinisch geneticus van het Leidsch Universitair Centrum, zou een bloedtest een grote stap vooruit zijn bij het bepalen of een vrouw een kindje met Down verwacht. „Het staat niet helemaal vast hoeveel miskra men door de tests worden ver oorzaakt. Miskramen kunnen ook een andere oorzaak heb ben, maar we denken dat er toch een verhoogd risico van een half tot een heel procent bestaat. Als deze methode dus waterdicht is, zou dat gigan tisch mooi nieuws zijn." Bloedonderzoek om het syn droom van Down vast te stellen is volgens Van der Smagt overi gens niet nieuw.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1