Noordwijkers moeten voor kerst huis uit Ion Meijer is de de 'opvisser' van Noordwijk Duin Bollenstreek 7 to Sint verwent Witte School met educatieve computer Voorhout: 135 huizen rond Hoogh Kamer Oegstgeesterweg gaat halfjaar op proef dicht 'Reclame in Katwijk vooraf toetsen' Hoe zet ik 'm schaakmat? Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 IDERDAG 23 NOVEMBER 2000 97619 re [omfietser breekt pols •nheimEen bromfietser uit Lisse heeft vanmorgen in alle w :e zijn pols gebroken, toen hij op de kruising Kerklaan met loofdstraat en de Hortuslaan in Sassenheim werd geschept een automobilist uit Sassenheim. De bromfietser liep be- e een gebroken pols ook nekletsel op. Hij is aan zijn ver- e'n idingen behandeld in het LUMC. De aanrijding ontstond et rdat de bromfietser geen voorrang gaf. ijfdi "Reisje loopt hoofdletsel op 'oo bdwuk Een 12-jarig meisje uit Voorhout is gistermiddag :hc hoofdletsel overgebracht naar het LUMC, nadat zij op de i b iba van Beierenweg in haar woonplaats was aangereden 'y- r een 79-jarige Voorhoutse automobilist. Hiji zag het meisje doi rhet hoofd toen ze tussen een rij wachtende; auto's de weg b [stak. Het meisje is opgenomen in het LUMC. 'si ordwijker van fiets gereden b< irhout Op de kruising Van Berckelweg met de Bronsgees- reg en de Lageweg is gistermiddag een 68-jarige Noordwij- lav< van zijn fiets gereden. Daarbij raakte hij licht gewond. De !ZU i, die had verzuimd een automobilist voorrang te geven, is y [gebracht naar het Diaconessehuis. brekers gestoord «broek Dankzij het goede gehoor van de bu urman werd eravond een inbraak in de Dopheidestraat in Lisserbroek I rkomen. Rond kwart over negen hoorde de buurman mei'. Toen hij poolshoogte ging nemen stond hij plotseling in oog met twee mannen die, staand op een uitbouw, bezig en een raam op de eerste verdieping open te breken. Dat ie hen overigens allerminst, dankzij de dievenklauwen aan [j vensterkozijn. De inbrekers vluchtten via het dak van een LI irkeerde auto. permarkt Rijnstraat blijft leeg 3en vuk Hoewel levensmiddelenconcem Laurus inmiddels h* itisch heeft gereorganiseerd, blijft de supermarkt aan de straat in Katwijk aan den Rijn nog leeg staan. Dat zegt 3'1 irdvoerder M. Ruis van Laurus. Het levensmiddelenconcem ft ervoor gekozen om alleen nog met de keten Konmar ver- 'en- te gaan, maar dat betekent volgens Ruis nog niet dat er aan tijnstraat op korte termijn een Konmar komt ite zitten. Wan- er wel duidelijkheid komt over de toekomstige bestem- gvan de al maanden leegstaande supermarkt, kan Laurus zeggen. inrichtingsverkeer bij Haven :tie vuk Op het deel van de Katwijkse Prins Hendrikkade tus- elf de Mr. Hans van den Hoevenstraat en de Haven wordt bin- no kort eenrichtingsverkeer ingesteld. Verkeer richting Haven ou t mogelijk. Verkeer uit de Haven moet via de Rijnmond of de noodbrug over het Prins Hendrikkanaal zijn weg vervol- vo Bovendien wordt een verbod voor vrachtwagens ingesteld. r«j hebben burgemeester en wethouders besloten. Daarmee 'ng dt het bouwverkeer bij het nieuwbouwproject Princehaven oede banen geleid en wordt de veiligheid verhoogd. Het 'ks richtingsverkeer duurt tot 2004. Dan zijn alle bouwwerk elij mheden in de Haven naar verwachting afgerond. een strooiveldjes op begraafplaats' vuk Op de nieuwe algemene begraafplaats in Katwijk aan Rijn moeten geen urnenmuren en strooiveldjes komen. Dat ien SGP/GPV-fractievoorzitter J. van der Plas en voorman lan van Lijst 8. Umenmuren en strooiveldjes zijn volgens Iin strijd met de christelijke normen en waarden. „Met ver- ïden heb ik principieel grote moeite", aldus Zwaan. Burge ster Van Wouwe benadrukt dat de nieuwe begraafplaats ïalgemene begraafplaats' wordt. „Er is vraag naar urnenmu- i en strooivelden. We moeten dan die mogelijkheid bieden." gens Van Wouwe is het nog onzeker of de nieu we begraaf - ircl its een aula krijgt. „Daarover worden nog gesp» rekken ge- ,tri" Bewoners verliezen kort geding Drie families uit de Van Leeuwenstraat in Noordwijk moeten binnen vier weken hun huurhuis uit. Dat is het resultaat van een kort geding, dat de Noordwijkse Wo ning Stichting (NWS) tegen de bewoners had aange spannen. noordwuk rob onderwater De Noordwijkers moeten van rechter Van Leeuwen hun huis nog vóór de kerst uit omdat de NWS de woningen zo snel mo gelijk wil slopen. In de Van Leeuwenstraat moeten 45 huurhuizen van ongeveer tach tig jaar oud wijken voor 63 nieuwe woningen, waaronder eengezinswoningen, apparte menten voor starters en oude renwoningen. De bewoners waren tot de uitspraak van gisteren niet van plan naar een andere woning te verhuizen, zolang er geen goe de alternatieve woonruimte voorhanden is. De woning stichting bood de families ver vangende 'wisselwoningen' aan, maar bewoners vinden de alternatieven niet acceptabel. De woningen zijn te klein of hebben te weinig slaapkamers. Alle families hebben kinderen. De Noordwijkers hebben al wel de toezegging dat ze in de nieu we woningen kunnen terugke ren. De bouwvallige toestand van de wijk is een belangrijke reden van de rechter om de families te dwingen te verhuizen. De buurt heeft momenteel te kampen met leegstand en maakt een de solate indruk. De brandweer en politie hebben de NWS gewe zen op gevaar voor brandstich ting. Voorts zijn de schuren ge bouwd met asbest, wat bij sloop gevaar voor het milieu oplevert. Van Leeuwen stelde zich vo rige week persoonlijk op de hoogte van de toestand. De be woners stellen dat de onveilige situatie de schuld is van de wo ningstichting. De NWS spande na de weigering van de families het huis te verlaten en het 'spoedeisende belang van de sloop' een kort geding aan. De uitspraak was een slag in het gezicht van de Noordwijkse fa milies. „Dat dit kan in Neder land", zegt bewoonster Ver meulen ontdaan, „daar staan we met zijn allen versteld van." De familie Hoogstraten heeft vier kinderen en leeft in een woning met een huiskamer van 32 vierkante meter. Mevrouw Hoogstraten zegt: „De woning bouw heeft een woning met een huiskamer van 19 vierkante meter aangeboden. Dan is het toch begrijpelijk dat we dat wei geren? We hebben nota bene een formulier ingevuld met on ze wensen, maar daar is geen rekening mee gehouden. De woningstichting had beter haar best moeten doen voor ons. En dan worden we ineens voor de rechter gesleept vanwege het spoedeisende belang. Welk spoedeisend belang? Er is nog geen bouwvergunning en er is nog geen akkoord met een aan nemer." Voor de familie Hoogstraten zit er niets anders op dan zich neer te leggen bij de uitspraak en drie keer te verhuizen. Eerst wacht een verhuizing naar de overkant, waar nog huizen vrij staan. Omdat die woningen worden gesloopt, moeten de Noordwijkers binnen een jaar verhuizen naar een andere wis selwoning. Daarna is het wach ten op de nieuwe huurwoning, die echter nog gebouwd moet worden. „Wie weet hoe lang dat gaat duren", zucht mevrouw Hoogstraten. Pleister op de wonde is dat de NWS 1500 gul den per verhuizing vergoedt. Bij aanvaarding van de nieuwe wo ning krijgen de families 6000 gulden voor de inrichtingskos ten. Directeur Uilkema van de NWS wil pas reageren als hij het op schrift gestelde vonnis heeft gezien. Hij belooft de bewoners op voorhand wel dat hij de kwestie 'netjes zal afhandelen'. kadasterstukken en koopaktes te distilleren en leesbaar op te schrijven. En hij is dan wel al vierenhalf jaar met de VUT, maar struint nog steeds rond in de gemeentelijke archieven. „Ik ging door de voordeur naar buiten en door de achterdeur weer naar binnen", lacht Meij er. „Ik beheer het gemeentelijke foto-archief. En dat gaan we helemaal digitaliseren." Daar haalt hij ook materiaal uit voor zijn boeken. „Maar ik heb eens zitten rekenen: als ik dat hele maal af wil krijgen, dan moet ik 143 jaar, twee maanden, één week en twee dagen oud wor den. We zien wel hoe ver we komen.." 'Onze school verdient een extra cadeau van Sinterklaas en Piet, want door de grote brand heb ben wij verdriet'. Dat is de slag zin waarmee directeur Fred van der Woerd van de Witte School in Noordwijk een educatieve computer won. De televisiezender KinderNet 5 organiseerde de actie, waar aan alle basisscholen in Neder land mee konden doen, samen met de Sint. De slagzin van de directeur 'raakte de Sint in het hart', aldus een woordvoerster van KinderNet 5. Door de brand in de Witte School zijn veel waardevolle spullen, waar onder een groot aantal compu ters, verloren gegaan. Vandaag werd de computer, een laptop waarop de kinderen spelletjes spelen en met rekenprogram ma's werken, door de goedhei ligman aangeboden aan de di recteur. De uitreiking wordt 5 december om tien voor half acht op KinderNet 5 uitgezon den in het programma De Wek- service. ooi iMeijer is een waterval. De ijd Deken stromen uit zijn pen hij over zijn hobby begint ion aten is er geen houden :od aan. Die hobby: de histo- ddt in Noordwijk. En dat is ook r vi nderwerp van de boeken dv Ie voormalig gemeente- bi tenaar bij iedere rechtge- H t Noortukker op de plank ite staan. Deze week ver een ïn Op'evist deel twee, weer zijl lundel verhalen uit de ou- ijn los van het kustplaatsje. bi eboren Amsterdammer - tvvi iccent raakt hij nooit meer begon acht jaar geleden Bif oord wijk met iets dat hij in fel ïrsum al had gedaan. Hij he he een straatnamenboek, ja, een boek waarin de le- e is an de hand van straatna men door de geschiedenis van het dorp wordt geleid. „Als chef burgerzaken in Hilversum kreeg ik vaak de vraag: waar komt nou zo'n straatnaam van daan", zegt Meijeir. „En dat vond ik nou leuk om uit te zoe ken. Bijvoorbeeld: in de bloe- menwijk ligt de Constancia- straat, maar ik weet ook wel dat je bij de bloemist niet even een bosje constancia's haalt. Wat blijkt nou, Constaricia is de naam van de vrouw van de aan nemer die de wijk heeft aange legd. Kijk, dat zijn lleuke din gen." Meijer wachtte evem tot de ver koop van het straa tnamenboek wat afnam en begon vervolgens een wekelijkse rubriek in een plaatselijk huis-aan-huisblad. voorhout annette van der elst Voorhout wil rondom de mo numentale boerderij Hoogh Kamer aan de Jacoba van Bei erenweg 135 woningen bou wen. Aanvankelijk was deze wijk - de zogeheten fase F van het uitbreidingsplan Hoogh Teijlingen - net als alle andere wijken van dit gebied, gepland aan de oostkant van de Jacoba van Beierenweg. De wijk is er niet gekomen, omdat de zuidelijke randweg op bevel van de rechter min der ver in het natuurgebiedje Rodemolenpolder mocht ko men. De randweg is daarom ten koste van de ruimte voor fase F dichter bij de bebou wing aangelegd. Wethouder Van Steijn (ruimtelijke ordening/voor- houts belang) zei in een com missievergadering van gister avond te onderzoeken of fase F te verschoven kan worden naar het gebied ten westen van de Jacoba van Beieren weg. Dit betekent ook dat het plan om enkele villa's rondom de boerderij te bouwen van de baan is. Voorhout moet fase F bou wen, vanwege afspraken die met projectontwikkelaar Heij- mans zijn gemaakt om in Hoogh Teijlingen zestienhon derd huizen te bouwen. Van Steijn gaf gisteravond nog een andere reden voor de bouw van de honderdvijfendertig woningen „Het heeft ook al les te maken met de voorzie ningennota", verklaarde de wethouder en gaf aan dat in er 2004 behoefte is aan een extra kinderdagverblijf en gebouw voor buitenschoolse opvang. Deze voorzieningen opnemen in het nog te maken plan voor het nieuwe uitbreidingsgebied Hoogh Teijlingen, zou volgens de wethouder verkeerd zijn. „We moeten niet wachten op Hoogh Kamer. Want dan ben je te laat." runsburg rob onderwater De verbindingsweg tussen Rijnsburg en Oegstgeest, de Oegstgeesterweg, wordt voor een periode van een halfjaar afgeslo ten voor auto's. Het college van Rijnsburg én Oegstgeest hebben dat besloten. De commissies en gemeenteraden van beide dorpen moeten nog wel akkoord gaan met de plannen. Reden voor de afsluiting is om het vele sluipverkeer over De Dijk, zoals de Oegst geesterweg in de volksmond heet, tegen te gaan. De afsluiting zou een opluchting zijn voor bewoners van woonboten, die voort durend bij de gemeente Rijnsburg klaagden over veel te hard rijdend verkeer. Dit on danks de aanwezigheid van verkeersdrem pels. Het initiatief voor de afsluiting komt ech ter van wethouder Van Eisen van Oegst geest. De nauwe straat kan het vele verkeer richting Rijnsburg, Voorhout en de woon wijk Haaswijk nauwelijks verwerken. Oegstgeest heeft berekend dat 75 procent van het verkeer richting Rijnsburg rijdt. De afsluiting wordt opgetrokken onder het via duct bij de A44. Voor fietsers en bromfiet sers geldt de afsluiting overigens niet. Het sluipverkeer zal worden geleid naar de Rijnsburgerweg, de hoofdverbinding tussen Rijnsburg en Oegstgeest. De ge meente Oegstgeest verwacht de Oegstgees terweg begin volgend jaar te kunnen afslui ten. Rijnsburg en Oegstgeest gaan na zes maanden de afsluiting evalueren. Auteur, vutter en amateur-historicus Ton Meijer met Op'evist deel 2, Noordwijks historie in bundel- vorm. FOTO HIELCO KUIPERS Tweehonderd keer straatna men, daarna al tweehonderd keer Op'evist. „Ik vraag aan de lezers of ze oude foto's hebben voor de rubriek", legt Meijer uit. „En dan ga ik langs om het verhaal te horen." Nu kan het nog, volgens de opvisser, want de oudere Noordwijkers weten nog hoe het plaatsje er vroeger uitzag. Die wijzen aan op de fo to's dat daar de melkboer zat en daar halverwege de Kerkstraat een groentewinkeltje. „Dat is over een paar jaar afgelopen", vreest de amateurhistoricus. „Dan herinnert niemand zich meer iets en moeten we alles uit boeken halen." Tot die tijd pakt hij wat hij pak ken kan. Zijn huiskamer ligt vol met 'rommeltjes': een stapel papieren op de bank, de tafel vol met foto's en tekeningen- Voorlopig heeft Meijer wel ge noeg materiaal voor minimaal nog twee delen Op'evist. „Dat gaat vanzelf. Niet alle foto's waar mensen over bellen zijn bruikbaar voor het boek, dan willen ze bijvoorbeeld een foto van hun oude oma aanbieden. Maar ik ga wel altijd langs om te kijken en te praten en dan zie ik soms een schilderijtje han gen dat me wel wat zegt, of zit in het familie-album nog een heel goede foto van de Parallel boulevard voordat de Parallel boulevard er lag. Kijk, da's de ze", en hij pakt er een afdruk bij. „Dit huis. Dit jongetje op de foto is de vader van degene die me heeft opgebeld. En waar dat huis toen stond, loopt nu de boulevard." Meijer steekt een hoop tijd in zijn hobby. En hij heeft nog heel wat op stapel staan. Op'e vist deel drie is al een eind op streek, vlak voor vaderdag staat een boekje met de bijnamen van Noordwijk gepland, verder is Meijer bezig met een verza meling van de tekeningen van Jan Lutgens - vele daarvan sie ren Op'evist. En hij zit in de 'projectgroep Voorstraat': met zijn vieren proberen ze de ge schiedenis van de Voorstraat uit „Het is een stuk van mijn leven geworden om met m'n neus in de historie van Noordwijk te zitten. Ik moet wel opletten dat het mijn leven niet helemaal gaat beheersen", lacht Meijer. „Maar dat lukt wel. Vlak voor 'deel twee' uitkwam zijn we op vakantie geweest en ik kom nu ook net weer van mijn vriendin vandaan, die woont in Hilver sum." Zijn leven beheerst het niet, maar Meijer zit nog bar stensvol plannen en ideeën - een film met historische afbeel dingen in combinatie met een stadswandeling, in de trant van ontdek je plekje, een uitgave van aquarellen van de schilder Hendrik van den Hoonaard, die ook meewerkte aan Op'evist, Meijer kan nog wel even door gaan. En dat op de leeftijd van? „Eh, dan moet ik even rekenen hoor... Ben van '38, dus dan eh... dan ben ik nu 62. Ja dat kan kloppen, vierenhalf jaar VUT, 41 dienstjaren... Ja. Haha- ha, dat houd ik niet zo bij. Voor mij gaat het leven nu zo lekker, dan let je niet zo op je eigen leeftijd. En zeker niet als je een groot deel van je tijd aan twee honderd jaar geleden be steedt." ANTON DIEDRICH KATWUK PETER BLOK Katwijk moet alle reclame uitingen die in bushokjes en op andere plaatsen in het dorp worden opgehan gen vooraf toetsen aan de goede zeden en gewoonten. Dat vindt raadslid Zwaan van Lijst 8. Volgens hem komt het steeds vaker voor dat er aanstootgevende re clame-uitingen in het dorp hangen, die op 'minder fris se wijze' verwijzen naar de christelijke godsdienst. „Over die persiflages berei ken mij steeds meer klach ten. Die worden door de Katwijkers niet op prijs ge steld." Als voorbeeld noemt Zwaan een reclame van een softwarebedrijf die adver teert met de term 'Er zij licht'. „Dat is een parodie op de schepping van de we reld." Maar Zwaan kent nog meer voorbeelden. „De KRO maakt reclame met grafzerken. Dat is bij veel Katwijkers tegen het zere been. Er is ook al eens een reclametekst geweest die luidde 'Is er koffie na de dood'. Dat gaat in mijn ogen echt te ver." Volgens Zwaan willen re clamebureaus wel degelijk rekening houden met de gevoelens van de lokale be volking. „Zij respecteren de identiteit." Zwaan vindt het daarom 'te makkelijk' dat het gemeentebestuur be zwaarmakers doorverwijst naar de landelijke reclame codecommissie. katwuk Het Protestants Militair Tehuis (PMT) in Katwijk vormde gisteren het décor van een schaak toernooi tussen basisscholieren uit Katwijk en Noordwijk. Er deden 83 denksportliefhebbertjes mee en dat aantal overtrof de verwachtingen van de organisatie, die in handen was van de schaak clubs uit Katwijk en Noordwijk. De scholieren struikelden in de krappe ruimte over eikaars benen, waar eigenlijk serene rust had moeten heersen. Het deelnemersaantal was het dubbele aantal van vo rig jaar; reden voor de organisatie om volgend jaar naar grotere ruimte uit te zien. De Sjaloomschool won met het team De Blasters. FOTO DICK HOCEWONINC

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19