Onduidelijke inhoud i: enthousiaste verpakkin Hiërogliefen ontcijferen en lezen valt niet mee Etienne van Heerden ziet de schrijver als Rijksarchief koo] Multatuli's petiti Cultuur Kunst Herman Brusselmans Duo A la Russe wil niet spannend worden Volkshuis zet kroon op het werk Rauwe blueslegend( tegen wil en dank DONDERDAG 23 NOVEMBER 2000 Jasperina de Jong speelt Nina Brink Hilversum Jasperina de Jong speelt Nina Brink in een nieuw tv- programma van Arjan Ederveen (VPRO). Het programma, dat deel uitmaakt van een nieuwe serie '25 minuten van Arjan Eder veen'. wordt komend voorjaar uitgezonden. Volgens een woordvoerster van Ederveen speelt De Jong de rol van de om streden zakenvrouw in een persiflage op de bekende 'maldng of-programma's. Daarin tonen producenten wat er allemaal komt kijken bij het maken van een musical. In Ederveens pro gramma wordt zogenaamd een musical over Brink voorbereid en ook een 'making of' gemaald. IDF A-prijs voor Bello Amsterdam Wilco Bello heeft gisteravond de Stimulerings fondsprijs Documentaire 2000 voor zijn scenario 'Wheels of for tune" gekregen. Dat gebeurde bij de opening van het internatio nale documentairefestival IDFA in Amsterdam. Hij mag voor maximaal 275.000 gulden zijn scenario omzetten in een com plete productie. Taxatiemiddag bibliotheek voorschoten In de openbare bibliotheek van Voorschoten is aanstaande zondag een gratis taxatiemiddag. Drie taxateurs van het Venduehuis der Notarissen in Den Haag zijn er om kunst en antiek te beoordelen. Belangstellenden kunnen van 13.00 tot 16.00 uur terecht aan de Wijngaardenlaan 4. Derde editie 'Kunst in groen' lisse Komend weekeinde wordt voor de derde keer 'Kunst in het groen' gehouden. Belangstellenden kunnen zaterdag en zondag ideeën voor hun interieur opdoen in combinatie met kunst en groen in de woning van de familie van der Vlugt aan de Achterweg 48 in Lisse. Kunsthandel het Grachthuisje uit Lis- se toont schilderijen en Galerie en Beeldentuin 'Kunst in de pol der' uit Lisserbroek exposeert een selectie van haar sculpturen. Groendecorateur Elly van der Vlugt combineert de kunstwerken van beide bedrijven met groen-, bloem- en kerstdecoraties. Za terdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. muziek recensie li dy van der spek Concert: Duo A la Russe: Olga Martnova, fortepiano en Pavel Serbin, cello. Ge hoord: 22/11de Waag, Leiden. Zaterdag 18 november werden in Den Haag de prijswinnaars bekendgemaakt van het Van Wassenaer Concours 2000. Dat had moeite gekost. Uiteindelijk besloot de jury geen eerste prijs uit te reiken, maar een gedeelde tweede prijs. Toptalent was kennelijk niet aanwezig. Gisteravond was een van de prijswinnaars, het duo A la Rus- se, in de Leidse Waag te horen. Dat dit duo geen eerste prijs veroverde heeft wellicht te ma ken met de kwaliteit van hun gezamenlijke klankkleur. De cello van Pavel Serbin heeft een vrij droog, weinig volumineus, en in de hoge registers wat iel geluid. De fortepiano klinkt ücht donzig, weinig stralend. Die twee klankkleuren willen slecht mengen, niet spannend worden, elkaar niet versterken of verdiepen. En dat ligt meer aan de cello dan aan de forte piano. Kooyker Ginsberg leest voor en wordt geïnterviewd.. (Koop)zondag 26 november, aanvang: 15.00 uu Begane Grond, Breestraat 93, Leiden Eerste Albert Verweylezing van Zuid-Afrikaanse auteur caroline van overbeeke Als je een foto van iemand neemt, steel je ook iets, namelijk zijn ziel. Ook een schrijver steelt zijn personages bij elkaar, ontneemt hen hun identiteit, herschrijft hun geschiedenis en creëert uit oude en nieuwe 'onderdelen' een nieuw mens. Als je schept, vernietig je dus ook. Als schrijver ben je misdadi ger en dief, ook omdat je niet neutraal bent en deelneemt aan datgeen waar over je schrijft, namelijk de maat schappij. Dat betoogde Etienne van Heerden, gastschrijver van de Leidse universiteit gisteravond in zijn eerste Albert Ver- wey-lezing in het Academiegebouw. 'Die skrywer as misdadiger', luidde de titel van de lezing van de Zuidafrikaan- se schrijver, die onder meer de roman 'De betoverde berg' op zijn naam heeft staan. Die misdaad is metafoor voor verschillende elementen in het schrij verschap, diens voortdurende schuld besef over de wereld om hem heen. Er is een schrijver die nieuwsgierig is naar andere dingen en leefwijzen, hongerig naar het onbekende, en een schrijver als jager van romanfiguren, die zielen steelt. „Jy doen jouself as skepper voor, maar eintlik is jy jagter." Van Heerden illustreerde dat met een beeldend verhaal over ontdekkingsrei ziger kaptein Gird en zijn hulpje Slin ger Vel Xam die samen het 'ongetemde veld van Suidelike Afrika' intrekken. Ze houden stil bij het eerste 'kameelperd' (giraf), dat door de kapitein zorgvuldig wordt nagetekend. Vervolgens schie ten ze dit elegante dier met zijn lange poten en sierlijke hals, dat 'met sy klein koppie aan blare aan die kroon van 'n boom knabbel', dood. „Gefassi- neerd kyk die kaptein hoe die klein koppie 'n groot afstand afle voordat dit met 'n swiepslag die grond tref." Van Heerden concludeert: ,,Dit verhaal beeldt ook besitneming uit, inpalming en, tegelykertyd, vernietiging." Schep ping én vernietiging dus. Van Heerden vertelde zijn gehoor hoe hij schrijver werd. Het was span nend om met boeken onder de tafel weg te duiken en te dromen over spannende gebeurtenissen die je zelf nooit zou meemaken. Hij sprak over de dilemma's van schrijvers in het door apartheid verscheurde Zuid-Afri- ka. Volgens hem is het beter je als schrijver niet te wagen aan de drie ver boden thema's in de literatuur: God, liefde en politiek. In al te directe, be voogdende bewoordingen over apart heid schrijven, of aids, is dus taboe. „Wanneer die literere werk morele stellinge wil maak of didakties wil wees, verminder dit aan interessant heid." Maar indirect mag je wel over de onderdrukking door 'die witman' schrijven, om recht te doen aan de - anders incomplete - geschiedenis van het land. Romans in andere talen dan de officiële Afrikaanse, het Kaaps bij voorbeeld, geven dat verzet weer. An dere verhalen dan die van de over heersende blanke boeren, tekenen de pijn van het verleden op. Zo pleeg je als misdadiger tegelijkertijd een daad van verzet en bevrijding. Maar, pas op: „Elke handeling is n vorm van kolla- borasie." Van Heerden gelooft dat schrijven een 'schrikwekkende pendeir tussen het hoogst intieme, het en het openbare. Elke schrijft voor hem een soort verraad; na dere, mooiere dingen ook 'eeni ting, een persverklaring' voo menselijkheid; een 'privaatsche tegen zichzelf gepleegd. Hij b „Als jy werklik immuun wil bly, wil bly, moet jy gewoon niks do f Om iets besonders te skep, b g dat jy, onafwendbaar, jou bloots dinge wat grens aan onregmatj -eigening, aan vervalsing, aan myning, en aanmatiging, aan bi en aan aandadigheid." Volgende week woensdagavi de tweede Albert Verwey-lezii Van Heerden, getiteld 'Die skiy getuie' (getuige), om 20.00 uur Academiegebouw. In de langzame, symfonische introductie (adagio sostenuto e espressivo) van Beethovens Grande sonate in g zijn de rubato's wat overtrokken, stuwt de muziek niet een bepaalde richting in. Het allegro krijgt meer courage, en het rondo tin telt. Hier gebruikt Olga Marti- nova duidelijk minder (knie)pe- daal. Haar spel krijgt een grote souplesse en virtuositeit. De Variaties op een Russisch Thema van Anton Eberl zijn be duidend minder interessant. Salonmuziek, meer niet. Een statig vloeiend thema wordt op een grappige manier keer op keer in een ander jasje gesto ken. De melodie deint, spartelt, krijgt alle aandacht van de cel lo, slechts speels ondersteund door de piano. Even zo makke lijk worden de rollen omge draaid. Felle, voorslagen, harde knallen in de baskant, pizzica to's, een meezinger die verglijdt in een zielige mineurversie, al les is mogelijk. Het spel van Martinova blijft elegant en superieur, van Ser bin bevlogen en bewogen. Maar intens kleuren en zingen doet zijn instrument maar ma tig- leiden ad van kaam Het Leidse Volkshuis viert dit jaar zijn eeuwfeest. In het jubi leumjaar onderging het pand van het cursus- en activiteiten centrum aan de Apothekersdijk ook nog eens een grondige op knapbeurt. In het kader van die twee belangrijke gebeurtenis sen bood het instituut vier Leidse kunstenaars de gelegen heid om: 'de kroon op het werk te zetten', zoals de opdracht luidde. Morgenmiddag om vijf uur is de onthulling van de kunstwerken. Een half jaar geleden schreef Het Volkshuis 25 kunstenaars uit de regio aan met het verzoek een schets te maken voor een kunstobject. Daarin moesten de rijke geschiedenis en traditie van het centrum en het monu mentale pand waarin het is ge huisvest tot uitdrukking komen. Uit de inzendingen selecteerde een commissie vier heel ver schillende werken. In de grote zaal beschilderde Rob Steenhorst in de afgelopen maanden de panelen van het balkon. Tineke lacobs ontferm de zich over de luchtroosters en de aankleding daarvan. Puttend uit historisch beeldmateriaal ontwierp Astrid Vlasman een collage van foto's. Gijs Donker tenslotte zorgde voor het meest in het oog springende werk: een fresco van flinke afmetingen op de binnenplaats. Tussen de tal loze regenbuien door, legde hij daar de afgelopen week de laat ste hand aan. Het was ladder op, ladder af. Zes bedrijven die betrokken waren bij de verbouwing van Het Leidse Volkshuis maakten met een financiële injectie het kunstproject van de 100-jarige mogelijk. En zoals het er nu uit ziet krijgt het opfrissingsproces snel een vervolg. In januari 2001, zo is de de verwachting, zal het Volkshuis opnieuw twee kunstwerken rijker zijn. theater recensie wunand zeilstra Voorstelling 'Jack', door Levend wild (in samenwerking met het Veem Theater) Spel: Bianca van der Schoot. René Geer- lings. Judith Lodewijks en Suzan Boog- aerdt Regie Maarten Lok Gezien: 22/11LAKtheater Leiden 'Ja, dat vind ik leuk. Daar kan ik wel iets mee'. Het zijn woorden van Jack, de enige man in de gelijknamige productie van de groep 'Levend Wild' en het Veem Theater. Ze vormen een reactie op één van de vele po gingen van de hem omringende vrouwen, die constant zijn aan dacht proberen te krijgen. Bont uitgedost maakt één van deze drie vrouwen een opvallend be wegingspatroon. En de enige waardering die ze daarvoor krijgt, zijn bovengenoemde woorden. Het is een aardige, Boekkunstbeurs in Pieterskerk leiden coen po lack Dat er meer met papier en boe ken gedaan kan worden dan wat men in de gemiddelde boekwinkel ziet blijkt uit het programma voor de Boekkunst- beurs, die op 2 en 3 december wordt gehouden in de Leidse Pieterskerk. Allerlei aspecten van het boek en zijn productie proces komen aan de orde in exposities, workshops en stands. Zo zijn er boekbinders die handgebonden boeken en bindmaterialen aanbieden en demonstraties geven van pers vergulden, marmeren en pa pierscheppen. Margedrukkers geven ook demonstraties en to nen hun werk en de meestal oude drukpersen waarmee zij werken. Verder is er een exposi tie van kalligrafie en papier kunst. Door pulp te maken van ongebruikelijke materialen zo als groerite en fruit onstaan er bijzondere bladen papier die daarna weer bewerkt kunnen worden. Kinderen kunnen met een ganzenveer op middel eeuwse wijze leren schrijven of bijzondere vouwtechnieken on der de knie proberen te krijgen. De Boekkunstbeurs is geopend op zaterdag 2 en zondag 3 de cember van 11.00 tot 17.00 uur. Boek voor zelfstudie oud-Egyptisch verschenen leiden caroline van overbeeke Mooi, zo n stéle (gedenkplaat) in het Rijksmuseum van Oud heden in Leiden. Aardig ook, die uitgehakte symbooltjes. Een vogel, een farao, een papyrus rol, een stralende zon, het lijkt wel een rebus! Jammer dat we niet kunnen lezen wat de Egyp- tenaren hier duizenden jaren geleden in de harde steen uit hakten. Maar met het nieuwe boek 'Hiërogliefen ontcijferen en lezen; een stap-voor-stap leerboek voor zelfstudie' kun nen we daar iets aan doen. Het boek van de auteurs Mark Collier en Bill Manley - docenten egyptologie - dat eer der in Engeland verscheen en daar veel aftrek vond (40.000 exemplaren verkocht), is nu in het Nederlands vertaald door de egyptoloog Olaf Kaper. Op de omslag zien we een.stéle uit de offerkapel van Choe in Aby- dos, uil de twaalfde dynastie (ongeveer 1900 voor Christus). De steen staat in het Rijksmu seum van Oudheden. De bete kenis van de hiërogliefen op de ze en andere stenen wordt in het boek stapsgewijs verklaard. Hiërogliefen zijn afbeeldin gen die als schrifttekens in het Reliëf van farao Achnaton en Nefertiti met hun dochters en hiërogliefen, te zien in het RMO. oude Egypte werden gebruikt, de symbooltjes de bijpassende mond een mond. Vaak beelden deze schrifttekens woorden weer te geven. Zo zal De betekenis van de tekens levende wezens of delen daar- een mannetje wel een mannetje kén overeenkomen met de af- van af. Op het eerste oog lijken zijn, een uil een uil, en een beelding. Maar zo simpel is het niet. De beeldtekens dienen in de eerste plaats om de klank en de betekenis van de oud-Egyp tische taal weer te geven, zoals de letters van ons alfabet wor den gebruikt voor de klanken van onze taal. Er zijn in het hië rogliefenschrift ook 'betekenis tekens': die geven geen klank weer, maar de betekenis van het woord. In een voorbeeld zien we de symbooltjes van riet, kwartel, man, gezicht. Daar kunnen we weinig mee: een logische zin maken lukt niet een-twee-drie. Pas als we de tekens in klanken van het oud-Egyptisch kunnen vertalen, lezen we: 'Ik ben al aan het roosteren sinds het be gin der tijden - nog nooit heb ik zoiets als deze gans gezien'. Dat begint er op te lijken. Het boek van Collier en Man ley zou ook geschikt zijn voor beginners, maar het vergt door zettingsvermogen en oud- Egyptische 'woordjes' stampen, voordat we ook echt een wille keurige stéle kunnen ontcijfe ren. Veel tekens worden ge bruikt als klankteken of fono- granr. ze geven klanken weer die geen relatie hebben tot het voorwerp dat het teken af beeldt. In dit geval zouden we ontnuchterende anticlimax. Volgens de programmatoelich ting is het gegeven van de voor stelling deels ontleend aan het verhaal rond Jack the Ripper. Maar het gaat volgens diezelfde toelichting vooral om de ele mentaire angsten die in ieder van ons zitten. Onder het motto 'de nachtmerrie van het donke re fietstunneltje' waarin we al lemaal bange konijntjes wor den, gaat het over een over heersende man, die zelf bang is en daarom graag anderen angst inboezemt. Dat laatste is overi gens al gepsychologiseer naar aanleiding van wat er in de pro grammatoelichting staat. In de voorstelling zelf komt de ze thematiek enigszins terug, als je bereid bent om het erin te .zien. Zoals zo vaak namelijk bij voorstellingen die op basis van improvisaties zijn ontstaan, ontbreekt ook Hier een heldere structuur. Men gaat aan met ideeën, die al doen dens repetities min of nu eigen leven gaan leiden toeschouwers die bij dit tieproces niet betrokken die wordingsgeschieden onzichtbaar. Tussen bedoelingen eni king gaapt veelal een groter wordende klooi eindresultaat is daarom v incrowd leuker dan vi buitenstaander. Dat is de ke kant van de productie behoudt het op zich zelf re gegeven gelukkig no reliëf door het enthou van het spel van de mii Iers en acteurs. Er is vo rend beweging, er zijn re tig onverwachte wendinj verpakking van het te bf gegeven blijft, ondanks een uur lang aantrekkelj meer, niet minder. den haag anp Het Rijksarchief in Den Haag heeft op een veiling de petitie aan Willem III gekocht, waarin Multatuli in 1860 opkwam voor de bevolking van Nederlands- Indië. In de petitie, tegelijk Douwes Dekkers' ontslagbrief uit ambtelijke dienst, gebruikt de schrijver de woorden die ook in zijn boek Max Havelaar staan: „Aan u vraag ik met ver trouwen: of het Uw keizerlijke wil is dat Uwe meer dan Dertig millioenen Onderdanen daar ginds, worden mishandeld en uitgezogen in Uwen Naam?" De petitie moet kort voor het verscHijnen van de Max Have laar zijn verstuurd, waarschijn lijk aan het Kabinet des Ko- nings. Vermoedelijk heeft de koning het stuk doorge aan het toenmalige mil van Kolonieën. Daar vei het in 1939 uit de ard Een onbekende amt heeft de zeventien pagin lende brief meegenom nooit teruggebracht. Een particulier bracht titie recentelijk in bij een in Den Haag. Het Rijks wist het met andere g als het Letterkundig M en het Multatuli Genoo op een akkoordje te gook archief mocht als enige I om het belangrijke stul een schappelijke prijs natie te verwerven. Uitei is 8000 gulden betaald. Fragmenten uit de bri te zien op de website v Rijksarchief (www.archiel ons woord 'bij' (zoals in bij de haard) kunnen uitdrukken met behulp van een tekening van dit kleine insect. Om het extra moeilijk te maken bevatten hië rogliefen geen klinkers, maar alleen medeklinkers. 'Hier zult u spoedig aan wennen', meld den de auteurs optimistisch. Zo betekent '3pdw' (uitspraak: apedoein het oud-Egyptisch 'vogels'. Je moet er maar opko men. Hiërogliefen worden ook niet altijd achter elkaar ge schreven, van links naar rechts, maar ook boven of bij elkaar Het 180-pagina's tellende boek bevat een beknopte gram matica, een Egyptisch-Neder- landse woordenlijst en studeer- opdrachten uit oorspronkelijke oude teksten. Als we het hele boek hebben doorgenomen, en alle oefeningen hebben ge maakt, kunnen we de hiëroglie fentekst 'htp-di-nsw' vertalen als 'een offer dat de koning geeft'. Doorzetters en getalen teerden zullen binnenkort met andere ogen het RMO in Leiden bezoeken. 'Hiërogliefen ontcijferen en le zen; een stap-voor-stap leer boek voor zelfstudie. Uitgeve rij Bulaaq, prijs f. 49,90. Wim Bieler 1947-2000 Vooral ontzettend Haags. Ruig, rauw, met een klein hartje. Zoals Wim Bieler 'Vic- tóg' zong in de Q65-hit 'You're the Victor" is onnavolgbaar. Wim Bieler van de 'Kjoe', rau we bluesy stem, is een legen de. Al ver voor zijn overlijden afgelopen dinsdagmorgen aan een hartaanval. Hij is 53 jaar geworden. „Het overlijden van Wim is het definitieve einde van Q65", zegt Frank Nuijens, van oudsher medebandlid. Hoe wel al lang niet meer profes sioneel muzikant trad Bieler weer op met de band. Voor de gein. In januari zou zelfs een nieuw album worden opgeno men. De zeven optredens die op stapel stonden, zijn afge last. Maar de Q, zoals de Q in de jaren zestig is geweest, is het nooit meer geworden. Dat hoefde ook niet. Want de tijd geest is veranderd en de kracht van Q65 was juist dat ze op dat moment in die wilde jaren zestig de juiste toon en vooral het juiste uiterlijk had. „Het was belangrijker dat je lang haar had dan een drum stel", zei hij later zelf. Net iets langer haar en wilder dan andere bands. Driejaar heeft de succesformule van de oer-Q geduurd (van 1965 tot 1968, toen de band met ruzie uit elkaar ging), maar de roem is eeuwig. Zelf keek Bieler daar met gemengde gevoelens op terug: voor de leeuwen ge gooid, opgegeten en op een voetstuk geplaatst. „Door de een deel van mijn puberti overgeslagen. Ik heb nad echt moeten afkicken",» in 1987. Zeven jaar daan» had de Kjoe tijdens een o den op de (ook al) legend sche Beatnach in de Houl hallen de lol van het spek weer te pakken gekregen, combineerde dat met zijn werk als rayonmanager b schoonmaakbedrijf. Bieler en Q65 blijven in di popherinnering toch vooi verbonden aan in die tijd windende gebeurtenissei kapotgeslagen microfoon voortijdig afgebroken con ten en door fans bekladtk electriciteitshuisjes, verv dat graffiti gemeengoed» Daarna volgden banen bi de podia en spotlights. H< wel hij thuis zelden plater draaide, bleef muziek een ontbeerlijk element in zij ven. Vooral de blues, zijn voriete muziek. Na een b fatale hartaanval bijna t» jaar geleden tijdens eeno den in Nijmegen, was Bit 'weer gezond bezig'. „Hel juist heel erg goed met h« zegt Nuijens. In de Haagse popscene is schokt en verslagen gerea geerd op het plotselinge o lijden van Wim Bieler. De gen van het Newtonplein tegen wil en dank een lt werd, is niet meer. maaike oppier

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18