Underdagverblijf komt toch in Vlietwijk Windhinder Lange Voort lijkt volledig op te lossen 169,- Regio erriekelder' voor jongeren in grensgebied Leiderdorp en Zoeterwoude 'roeger was het helemaal niet beter' Warmondse brandweer krijgt beter onderkomen Taxfree-shoppen bii Sola IJl sola RDAC 23 NOVEMBER 2000 (wijk schoner, veiliger en groener hoten De Vlietwijk in Voorschoten is sinds gisteren 1/at schoner, veiliger en groener. De gemeente heeft een |eel van de klachten verholpen die bewoners begin deze jin het kader van de actie 'Schoon Vlietwijk' konden in- .In totaal zijn toen ruim honderd formulieren binenge- rnet meldingen over onder meer zwerfvuil, hondenpoep hte bestratingen. G. Schellingerhout, voorzitter van de O] ersorganisatie Vlietwijk, is tevreden over de actie die voor 'je maal is gehouden. ,,De mensen hebben het gevoel dat gebeurt met hun klachten." htelingen exposeren in Warmond V3 ftpTot eind december is in het Warmondse gemeente- eÜ En expositie te zien van tekeningen en gedichten van k 1 ?lingen. De tentoonstelling met de titel 'Aankomst in Ne- id' is naar Warmond gehaald door Vluchtelingenwerk neest, Warmond, Alkemade. Uit de gedichten en tekenin- wireekt volgens Vluchtelingenwerk 'hoop en het verlangen *ni en nieuw leven', me toonstelling over kindsoldaten iest Een expositie over kindsoldaten is tot 2 december do |in de openbare bibliotheek van Oegstgeest. De tentoon- J" is georganiseerd door Vluchtelingenwerk Oegstgeest, nd, Alkemade en laat onder meer beelden zien van jon- jctfaten in Sierra Leone. ÏSt! stgeestse paragnost signeert boek eest De Oegstgeestse paragnost Jan van der Heide sig- ?hi taterdag 25 november zijn nieuwe boek 'Voorspellingen 101'. Dat gebeurt tussen 13.00 en 15.00 uur in in de Rijn- Boekhandel aan de Lange Voort 35/37. Van der Heide ijftien boeken op zijn naam staan. In zijn laatste boek sch ij onder meer zijn visie op het gebied van reclame, uit- :n en natuurrampen. SUZANNE BARBIER Fietsers en voetgangers hoeven niet bezorgd te zijn dat ze straks wegwaaien in het nieuwe winkelcentrum aan de Lange Voort in Oegstgeest. Dat meent een meerderheid van de Oegst- geestste politiek. Samen met een aantal buurtbewoners heb ben ze zich daarvan laten over tuigen door onderzoeksbureau Peutz Associés bv uit Mook. Dit bureau denkt dat de proble men die de wind veroorzaakt, zijn op te lossen door plaatsing van een dubbele rij bomen vein tien meter hoog en de aanleg van een plantsoentje. Alleen fractievoorzitter M. Noort van Progressief Oegstgeest is er niet van overtuigd dat deze maatre gelen de veiligheid van het langzame verkeer op de Lange Voort verzekeren. Een rapport van Peutz As sociés over de verwachte windhinder in het nieuwe win kelcentrum zorgde dit voorjaar voor veel beroering onder zo wel raadsleden als bewoners. De onderzoekers trokken na melijk de conclusie dat de plek waar nu de videotheek zit in de passage 'ontoegankelijk' diende te worden voor publiek. PrO en WD concludeerden hieruit dat de 'windhoek' beter kon wor den bebouwd. Het langzame verkeer zou beter omgeleid kunnen worden via de Aert van Neslaan of via de tunnel in de naastgelegen parkeergarage. WD-wethouder Mathijsen komt na een excursie naar Mook echter tot de conclusie dat de windhinder 'volkomen oplosbaar' is. „Het enige punt in het hele project dat onaccep tabel is, is inderdaad de hoek aan de kant van de Lijtweg waar nu de passage ligt. Die hoek moet dus ontoegankelijk ge maakt worden voor het langza me verkeer. Dat is niet nodig voor de hele weg. De land schapsarchitect krijgt de op dracht voor een plantsoentje op die plek. Aan het plan zoals het er nu ligt, hoeft niks te worden veranderd. De route voor fiet sers en voetgangers blijft zoals die is." Fractievoorzitter M. Noort van Progressief Oegstgeest heeft een heel andere mening. „De gemeente moet vooral ook naar andere oplossingen blijven kijken. Ik ben er niet van over tuigd dat bomen en een plant soen voldoende zijn om de wind te breken. De bomen ne men bovendien veel ruimte in beslag: voor een dubbele rij is dat stuk te krap, als er ook een weg komt. Het liefst zou ik zien dat het langzame verkeer hele maal weg bleef uit die hoek en op een andere manier door het winkelcentrum wordt geleid. Een andere oplossing is om vanuit het winkelcentrum een overkapping te maken naar de Lijtwegflat." Volgens buurtbewoner E. Nabbe heeft het onderzoeksbu reau de onrust weggenomen. „Dat windhinderverhaal is een storm in een glas water. Wij dachten echt in het voorjaar dat er plots een lijk uit kast kwam vallen, nadat het plan voor de Het beruchte tochtgat van winkelcentrum Lange Voort: de lange achterkant van de huidige passage, met rechts de Lijtwegflat. foto dick hogewoning Lange Voort was goedgekeurd, maal onderdeel van een nieuw- Nu blijkt dat een onderzoek bouwproject is. Het punt bij de naar windproblemen een nor- flat is een probleem, maar to taal oplosbaar. Het is geen re den om het huidige plan te ver anderen of uit te stellen." ij' schotenaren voelen zich overvallen en kondigen massaal protest aan mji hoten zet toch een kinderdagverblijf neer voor 0- dsü niet 4-jarigen aan de Professor Van der Waalslaan ilietwijk. Burgemeester en wethouders zijn tot de 2 sie gekomen dat de plek naast de peuterspeelza- ipeloen en Ollebolleke 'veruit de beste locatie' is. ewoners zijn woedend. Zij voelen zich niet seri- nomen door de gemeente en kondigen een mas- rotest aan. Directeur W. Atsma van de Centrale ïg Kinderopvang (CSKV) is blij met de keuze van 'omdat we anders met vijftig kinderen op straat te staan'. 1 va o- laanden geleden kreeg Ier Draijer de opdracht tuele bezwaren.' huidige en de nieuwe plek van de Gevers Deynootschool. Die procedure kost veel tijd en dan heb ik nog niet eens over even gemeenteraad naar een andere plek kinderdagverblijf. De otense politici reageer- rmee op bezwaren van ,el rt die aanvoerde dat ten koste zou gaan speelgelegenheid, de De buurtbewoners zijn 'over vallen' door de beslissing van B en W. „Dit is rauw op ons dak gevallen. Ze kennen ons inmid dels goed genoeg bij de ge meente en toch hebben we dit •via via moeten horen. We dach- ten van het gebouw af te zijn en :hl veiligheid en het groen krijgen het nu toch terug", al dus woordvoerder C. Plomp. Zij en ns Draijer is er echter wijst erop dat er in de wijk al zo 'gftematief: „We hebben weinig mogelijkheden zijn om bekeken. We hebben te spelen. „Er wordt overal el- veer dezelfde lijst afge- ders in het dorp geklaagd over toen we naar een an- hangjongeren. Hier hangt de ats voor de scouts van jeugd ook, maar is het niet irri- 11 zochten. Bijna overal tant. Jongeren kunnen gelukkig we niet zomaar bou- nog buiten spelen, maar dat ndat een wijziging vah wordt op deze manier steds lemmingsplan nodig is. minder." It bijvoorbeeld voor de De CSKV is daarentegen 'zeer Protesterende buurtbewoners op de plek v terug." verheugd' dat het college voor kinderdagverblijf laat neerzet- moeten we met de kinderen, een miljoen gulden een nieuw ten. Atsma: „Over een half jaar van Het Bibelebos weg uit het naar toe moesten. Daarom zijn we zo blij met deze beslissing." Plomp benadrukt dat de buurtbewoners niets tegen kin deropvang hebben. „Maar het mag toch niet ten koste van al les gaan? En het zijn echt niet een paar buurtbewoners die hier tegen zijn. Dit gaat veel verder. Daarom is het wel dege lijk een algemeen belang waar over we praten." Volgens de bewoners blijft van het groen ('en dus de speel gelegenheid') rondom de peu terspeelzalen vrijwel niets over. Wethouder Draijer bestrijdt dat: „Het speelveld blijft groten deels intact. De nieuwbouw komt aan de achterzijde, waar kinderen toch al niet speelden. We hebben wel degelijk geluis terd naar eerdere protesten, maar dit is gewoon de beste keus. Iedereen is het ermee eens dat er uitbreiding van kin deropvang moet komen. Die uitbreiding wordt niet massaal. We hebben het over laagbouw, zodat het me voor iedereen ac ceptabel lijkt." De bewoners zijn het daar mee 'volstrekt oneens' en ko men volgende week donderdag massaal naar de vergadering van de commissie welzijn. Op haar beurt hoopt directeur Ats ma van de CSKV op 'een grote opkomst' van ouders en verzor gers van het kinderdagverblijf Het Bibelebos. °,01 V/ZOETERWOUDE r en Zoeterwoude eken de mogelijkheid nen een jongerencen- 1 or 13- tot 18-jarigen te ert n. Deze zogenaamde Ider moet 'ergens in het bied' van de twee ge- 1(1 komen. De exacte de kelder wil de Zoe- Ise wethouder J. Stuijt prijsgeven. „We heb- een locatie gesproken, e hou ik nog even voor me. Eerst moeten we het idee maar eens flink doorkauwen." Het plan om gezamenlijk een onderkomen voor jongeren te beginnen, is afkomstig van de Leiderdorpse wethouder P. Kol man. Stuijt staat niet onwelwil lend tegenover het Leiderdorp- se verzoek. „Sinds twee jaar hebben wij op de Hoge Rijndijk een jongerenwerker rondlopen. Een van de boodschappen die hij afgeeft, is dat er een jonge renhonk moet komen. Dan constateer ik dat de twee ge meenten dicht bij elkaar liggen, dat er een intensief verkeer van jongeren over en weer is, en dat samen exploiteren financiële voordelen oplevert. Dus waar om niet?" Kolman moet binnenkort met een concreet plan komen voor een nieuw honk voor de Leiderdorpse jongeren. De ge meenteraad heeft haar die op dracht gegeyen, op initiatief van het CDA. Voor deze groep is niets te doen in het dorp. Al leen in Sjelter kunnen ze op strict afgebakende tijden te recht, maar dat staat bij hen te boek als saai en oubollig. Drie weken geleden gaf Kolman nog aan 'liever vandaag dan mor gen' een jongerencentrum te willen beginnen, maar daarvoor in Leiderdorp geen plek te we ten. Een werkgroep van Leider dorpse jongeren, onder aan voering van M. den Boer weet die wel. In samenwerking met de jongerenwerker van Sjelter hebben zij zelfs drie mogelijke locaties gevonden: op de plek van de Rabobank aan de Van Diepeningenlaan, onder één Det en Jo Roelofsen uit Voorschoten 65 jaar getrouwd jOTEN «JAN PREENEN uder mensen worden, Dier zij het verleden vin- oeger was alles in hun ter. Voor veel bejaarden op. Zoniet voor Jo Roe- e Wit. De 87-jarige iotense heeft geen be- I nodig als haar wordt J. J wat zij het leukste j In elk geval was dat niet Vroeger was het alle- lemaal niet zo leuk. We geen geld en moesten irken. Mijn man zat in t en in de koeien. Ik voor mijn vader, omdat oeder al overleed toen ik elhtf ïas Even van Jo de Wit be- enlijk pas echt toen ze i met de nu 88-jarige Hofsen, gisteren precies geleden. Ze kende hem Ze woonden in dezelf- it in Opheusden in de zaten in dezelfde klas tfOflden met elkaar. „Maar len elkaar pas goed ken de ijsbaan. Ik was bijna gingen we afspraakjes Het echtpaar Roelofsen-De Wit. „We leerden elkaar kennen op de ijs baan foto dick hogewoning maken. Daarna is het snel ge- zich tijdens de mobilisatie mei gaan." den in Voorschoten, waar hij Ze trouwden enkele jaren onder meer het Kasteel Duiven- voor de oorlog. Niet bepaald de voorde leerde kennen. En de fa- rustigste periode. Zij bleef ach- milie Schooneveld, die een ter in Opheusden. Hij moest schoenenzaak in de School straat had. „Bij die familie mochten we vanaf januari 1946 inwonen. Drie maanden. Op dat moment hadden we al drie kinderen. Mijn man werkte toen al een tijdje bij de plant soenendienst in Voorschoten. Ze kenden hem daar immers al uit zijn diensttijd. En omdat hij daar werkte, was het handig dat we ook in Voorschoten woon den." Via het Vernèdepark en de Stadwijkstraat zijn Jo en Det Roelofsen uiteindelijk acht jaar geleden terechtgekomen in de Merelhof, een appartementen complex in de wijk Bijdorp. Ze woonden er net anderhalf jaar toen zij in de badkamer uit gleed en drie ruggenwervels brak. Inmiddels is het ergste leed geleden. „Zq kunnen zich aardig redden, ook al is mijn vader wat moeilijk ter been", zegt een van de vier kinderen. Verder hebben de Roelofsens tien kleinkinderen en acht ach terkleinkinderen. Jo: „Dat vind ik nou leuk, al die kinderen." En het bezoek van burgemees ter Cannegieter, die het echt paar gisteren kwam feliciteren. van de torenflats van Vesteda of op het hoekje van de Laan van Ouderzorg en de Van Diepenin genlaan, waar binnenkort het marktplein komt. Die ruimte moet dan wel minstens een bankstel, poolbiljart, flipperkast en tv bevatten. Ook moet er een zaaltje voor internet komen, een ruimte om disco te houden en een plek waar jongeren ont spannen hun huiswerk kunnen maken. De eenmalige kosten voor de gemeente Leiderdorp schatten zij op drie miljoen gul den. Dat Leiderdorp nu samen met Zoeterwoude om de tafel zit om een locatie voor een jon gerencentrum te vinden, is een mooi begin, vindt initiatiefne mer Den Boer. „Maar een her- riekelder alleen is niet genoeg. 'Geen bezwaar tegen tijdelijke graffitimuur' VOORSCHOTEN De bewonersorganisatie Vliet wijk in Voorschoten heeft geen bezwaar tegen het neerzetten van een graffitimuur in het Frans Halsplantsoen bij de Vlietbrug. Tijdens het jeugdde- bat in de raadzaal pleitten jon geren onlangs voor zo'n ge- doogplek voor graffiti. Wethou der Carabain zegde toe deze mogelijkheid te onderzoeken. G. Schellingerhout, voorzitter van de bewonersorganisatie: „Als het dan maar tijdelijk is. Een maand of drie. Als de ge meente en een grote groep jon geren dat willen waarom zou je daar dan niet aan meewerken? Als zo'n muur permanent zou worden geplaatst, ligt het an ders. Dan moeten we daar toch nog even over praten." Die gaat alleen op uitgaanstij- den open, en dan is er nog geen mogelijkheid om elkaar na school ergens te ontmoeten." Ook is hij niet te spreken Qver de plek van de kelder. „Ontzet tend veel jongeren wonen in de Buitenhof en de Leyhof, en die moeten dan wel heel erg ver fietsen." Hij houdt liever vast aan een plek in het nieuwe dorpshart van Leiderdorp. Dat doet ook Sjelter-jonge- renwerker J. van Heukelom. „Als die kelder te veel aan de rand van het dorp komt te lig gen, of zelfs aan de andere kant van de Rijn, dan loop je het risi co dat jongeren er niet naartoe mogen van hun ouders. Dan schieten ze er dus nog niets mee op." De vrijwillige brandweer in Warmond krijgt betere huis vesting. De gemeente wil het Sassenheimse archtitecten- bureau Henri Stol opdracht geven voor het ontwerpen van een 'sober en doelmatig' onderkomen. Hierin moet volgens de gemeente in elk geval ruimte komen voor het stallen van een tweede voer tuig. Het huidige pand - op de gemeentewerf - moet vol gens de gemeente worden aangepast en uitgebreid om dat het niet meer voldoet aan de eisen. In feite is de huidige kazerne niet meer dan een garagebox met kle dingkasten langs de muren. Ruimten zoals een leslokaal, kantine, kleedruimte, maga zijn, werkplaats en sanitaire ruimten ontbreken. „Het is een verwarmd hok, meer niet", zegt Rob Mole naars, een van de ongeveer twintig Warmonders die zich vrijwilliger inzetten voor de brandweer. „We zijn eraan gewend. Maar als we voor oefeningen en cursussen in andere gemeenten komen, dan merk je dat we er in Warmond armoedig bij zit ten." De gemeente kiest voor ar chitectenbureau Stol omdat deze ervaring heeft met het ontwerpen van huisvesting voor de brandweer, onder meer in Noordwijkerhout en Voorhout. Voor het opstellen van een 'programma van eisen', een kostenraming en het maken van een schetsplan wil de gemeente een ton uittrek ken. De Warmondse politiek buigt zich 21 december tij dens een commissievergade ring over het voorstel. SOLA KOMT 2 DAGEN NAAR HOTEL DE GOUDEN LEEUW 19% Prijsvoordeel op onze toch al messcherpe fabrieksprijzen met gratis Taxfree*-Cheques! 4-delige kooksets vanaf Uw voordeel 41,- HOTEL DE GOUDEN LEEUW VEURSEWEG 180 VOORSCHOTEN VRIJDAG 24 NOVEMBER 10.00 - 16.00 UUR Door de rechtstreekse fabneksverkobp betaalt u bij Sola altijd de laagste prijs voor de mooiste bestekmodellen en pannensets Nü komt daar nog een extra voordeel bij Normaal betaalt u 17,5% en volgend jaar 19% BTW. Sola compenseert de 19% BTW volledig, waardoor de prijzen tijdelijk 19% lager uitvallen. Kom naar Hotel De Gouden Leeuw en profiteer van 33 aanbiedingen met uw gratis Taxfree*-Cheques.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17