Aansluiting riool wordt fors duurder Voetbalvereniging 'bedelt' om extra geld voor clubhu Liggend op je buik, hangend in een tuigje Tennisclub Alkemade sleept de gemeente voor de rechtei deboer Rijn Veenstreek Celstraffen voor stelen van zeilboot en trailer Twee weken cel voor mishandeling vriendin Schoof wj onderzoeli handelwij; wethoudei DONDERDAG 23 NOVEMBER 2000 Verbouwing door vertraging anderhalve ton duurder TIM BROUWER DE KONING Voetbalvereniging Woubrugge (WW) zoekt extra fondsen om de verbouwing van haar club huis te bekostigen. De kosten van de vertraagde werkzaamhe den pakken ruim anderhalve ton duurder uit dan verwacht. Met een huis-aan-huis bezorg de 'bedelbrief hoopt WW het gat in de begroting, die van 525.000 gulden tot zo'n zeven ton is opgeschroefd, te dichten. ,,De reacties op onze brief zijn leuk", zegt pr-man Arie Vrolijk van de bouwcommissie. Niet iedereen van de 1300 be naderde dorpsgenoten wil lid worden van de 'snipclub' of zijn naam in het nieuwe pla fond, maar Vrolijk heeft al heel wat toezeggingen binnen. Het lidmaatschap van de snipclub kost vijfhonderd gulden, ver deeld over vijf jaarlijkse bijdra gen van honderd gulden. In ruil daarvoor komt de naam van de gulle gevers op een naamwand. Naamsvermelding in het pla fond, vermoedelijk in de vorm van een Champions League ster, kost eenmalig 75 gulden. Ook kleinere bijdragen, zonder tegenprestatie, incasseert Vro lijk graag. Daarnaast kunnen bedrijven voor 1500 gulden steunpilaar worden. Ze krijgen dan een vermelding op een "wall of fame' die gegarandeerd vijftien jaar meegaat. „Maar misschien houden de zuilen wel veertig jaar stand", zegt Vrolijk optimistisch. Minder blij is de pr-man met de vertraging, die inmiddels ze ven a acht maanden bedraagt. „De gemeente had in het voor jaar wat vlotter kunnen zijn met de verstrekking van vergunnin gen", zegt hij voorzichtig. Het uitstel van de werkzaamheden kost geld, onder meer omdat het BTW-tarief per 1 januari 1 1/2 procent hoger wordt. „Nu duurt het tot februari eer de be- zwar entermijn is verstreken. Hopelijk levert de aannemer volgend jaar oktober of novem ber de complete bouw 'casco- dicht' op. Daarna gaan onze vrijwilligers er de laatste hand aan leggen. De nieuwbouw moet dan aan het begin van het voetbalseizoen 2002/2003 hele maal af zijn." Pas in de kerstvakantie valt er voor het eerst wat te slopen. „Om te beginnen gaat dan de bestuurskamer tegen de vlak te", zegt Vrolijk. „Daarna vol gen de scheidsrechtersruimte en de washokken. Mijn inziens had dat eerder kunnen gebeu ren. Het draaiboek is af en ook de groep van 25 vakbekwame vrijwilligers staat te popelen om te beginnen. Vermoedelijk gaat de Alphense aannemer Ger Bruynes, die ook bij ons voet balt en sponsor is, de klus voor ons uitvoeren." Wethouder Dambrink vindt niet dat de gemeente Ja- cobswoude schuld heeft aan de trage gang van zaken. „Wij zijn gebonden aan wettelijke termij nen", zegt zij. „Dat de nieuw bouw duurder wordt door de vertraging is ook in ons nadeel. De gemeente draagt namelijk tien procent bij in de kosten, dus dat bedrag wordt steeds hoger. Bij de uitbreiding van sporthal Oudendijk (op hetzelf de terrein als voetbalvereniging Woubrugge) lopen wij inmid dels ook achter op het schema. Eigenlijk hadden wij in week 46 willen heien, maar door het uit blijven van provinciale goed keuring halen we dat niet. Nu beginnen de werkzaamheden in de tweede of derde week van januari." Toch kan het volgens Dam brink allemaal nog moeizamer gaan. De Woubrugse biljarters, die een eigen onderkomen mo gen bouwen ten noorden van de sporthal, hebben nog steeds geen deugdelijk bouwplan in gediend. Dambrink: „Het schijnt dat zij nu pas ro aanpassing komen op hi ste plan dat in het vooi teruggestuurd. Zij hebbi niet zo hard gewerkt moeten zij in septembt een alternatief hebben hun onderkomen in gebo Wijk. Straks zijn alle andt enigingen daaruit vera en zouden wij alleen va de biljarters niet verder k met onze plannen rondt centrum De Batehof." BANG 6.0LUFSEN KATWIJK Electro World Peursum, Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef, Botermarkt 25. LEIDERDORP Swaak Beeld Geluid, Winkelhtf j LISSE Johan van Stijn, Kanaalstraat 31 N00RDWIJK Expert De Lange, Molenstraat 45 j 0EGSTGEEST BANG 0LUFSEN Roest, Lange^ VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat 25 OOIT KIEST U VOOR MO* li Commissaris bezoekt Alphen De commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, Frans- sen, brengt vandaag een be zoek aan Alphen aan den Rijn. Hij begint de middag met een gesprek met burgemeester en wethouders, over allerlei be stuurlijke onderwerpen, zoals de problematiek van Alphen als stad in het Groene Hart. Om 15.30 strekt het gezel schap de benen en wandelt van het stadskantoor naar de Alphense brug en terug naar het nieuwe kantoor van La Gro Advocaten bij het Raoul Wallenbergplein. Daarna volgt een rondrit door de gemeente en een kennismaking met de gemeenteraad en afgevaardig den uit de lokale gemeen schap. Franssen, die dit voorjaar Leemhuis-Stout opvolgde als commissaris van de koningin, bezoekt alle gemeenten in Zuid-Holland om kennis te maken. DEN HAAG/HAZERSWOUDE-RUNDUK CONNIE VAN UFFELEN De politierechter in Den Haag heeft gisteren twee Rotterdam mers veroordeeld tot celstraffen wegens diefstal van een zeil boot en een boottrailer vanaf de provinciale loswal in Hazers- woude-Rijndijk. De twee knip ten op 10 augustus met een be- tonschaar het hangslot kapot waarmee de boot en de trailer waren vastgemaakt. Vervolgens reden ze met hun buit ter waar de van 44.000 gulden de A4 op, waar ze even later werden aan gehouden. De jongste van de twee, twin tig jaar oud, verklaarde dat hij van 'een vage kennis' de op dracht had gekregen om met een 31-jarige Rotterdammer een boot 'op te halen'. Gisteren erkende hij dat hij daarmee fout zat. De officier van justitie eiste vier weken cel, maar de politierechter vond drie weken voldoende. Zijn 31-jarige maat, die niet kwam opdagen, kreeg de door de officier geëiste vier maanden cel. Hij had zich ook nog schul dig gemaakt aan heling van een auto, het bij zich hebben van een gaspistool en verduistering van een motorfiets en helm. De man bracht deze motorfiets na een proefrit niet terug. Later kreeg hij een ongeluk, waar door de motor total loss raakte. De eigenaar kreeg het grootste gedeelte van de 19.000 gulden schade terug van de verzeke ring, maar eiste voor het overi ge ruim tweeduizend gulden. Zowel de officier als de rechter vond dat redelijk. Wegens maandenlange mis handeling van zijn Alphense vriendin is een 31-jarige man zonder bekende woon- of ver blijfplaats door de politierech ter in Den Haag veroordeeld tot zes weken cel waarvan vier voorwaardelijk en vijftienhon derd gulden aan smartengeld. De man mishandelde zijn vriendin sinds februari. De po litie kwam diverse keren bij het stel langs, maar de vrouw durf de telkens geen aangifte te doen. Totdat zij het op 3 augus tus weer te verduren kreeg. De man sloeg, stompte, schopte en trapte zijn vriendin en kneep haar keel dicht. Bovendien trok hij de vrouw aan haar haren. De politie kreeg bij aankomst te horen dat zij niet hoefde te ko men, omdat het al weer 'over' was. Agenten vonden het echter wel opvallend dat de kinderen 'hysterisch' reageerden. Een dag later deed de vrouw alsnog aangifte. Ze vertelde dat de man had gedreigd haar 'kapot te maken'als zij de politie waar schuwde. De man, die gisteren niet kwam opdagen, ontkende te genover de politie zijn vriendin te hebben geslagen. Wel zei hij haar te hebben 'afgeweerd' en haar daarbij 'mogelijk te heb ben geduwd'. De vrouw barstte daarop in tranen uit en zei te gen de rechter dat dat niet waar was. Ze verklaarde de relatie zo lang mogelijk in stand te heb ben gehouden, omdat zij nog geld van de man tegoed had. Dè officier van justitie eiste de straf die de politierechter uiteindelijk oplegde. In zweeftoestand snel en effectief chrysanten planten J ANNEKE DE JONGE Tennisvereniging Alkemade daagt de gemeente op 5 december voor de rechter. De club vindt dat de gemeente discrimineert omdat alle andere sportclubs financiële ondersteuning krijgen voor hun accommodatie, en de tennisclubs niet. Een advies van de commissie beroep en bezwaar ver wierp het gemeentebestuur eerder al. Daarom willen de tennissers van de rechter horen wat hij ervan vindt. Om de velden en gebouwtjes van tennisvereni gingen niet te subsidiëren voert de gemeente di verse redenen aan. De belangrijkste daarvan is dat het sportparkje eigendom is van de club. Ook wordt gezegd dat tennisverenigingen hun banen intensief kunnen gebruiken: na een wedstrijd hoeven die niet te herstellen. Bovendien heeft de vrij hoge contributie van tennisclubs ermee te maken. Met andere woorden: rijke verenigingen krijgen geen subsidie. Dat is precies waar tennis- voorzitter R. Stikkelbroeck zich zo kwaad over maakt: „De voetbalverenigingen hebben ook ge noeg geld, maar die hoeven vernieuwing van hun velden niet zelf te betalen." Dit jaar besloot de gemeenteraad voof bijna drie miljoen de com plexen van de hockeyers en voetballers te reno veren. WD-fractievoorzitter Van Velzen vindt deze redenering van Stikkelbroeck grote onzin. „Het is hun eigen accommodatie, dus dat moeten ze zelf betalen. De gemeente betaalt die herstructure ring inderdaad voor de voetbal en de hockey, maar zij huren het van de gemeente. Verder krij gen de tennissers gewoon subsidie, namelijk voor jeugdleden en oudere leden, net als.de an dere clubs." Evenals de WD staat ook de PvdA volledig achter het gevoerde beleid. CDA-ffactievoorzitter J. Uit den Boogaard, die de tennisclub afgelopen zaterdag bezocht, zegt daarentegen dat er binnen zijn partij twijfel is ge rezen over de subsidieverordening. „Wij hebben daar altijd mee ingestemd, maar blijkbaar wordt de tennisverenging buitengesloten omdat ze dat gemakkelijk zelf kan betalen. We zijn met de neus op de feiten gedrukt en gaan er ons de ko mende weken over beraden." Wat Uit den Boog aard betreft mag de rechtszaak doorgaan. „Ik ben wel benieuwd wat de rechter hiervan vindt." Hoewel CDA-wethouder Nagtegaal zich dit voorjaar liet ontvallen dat hij de tennisclubs lie ver wel subsidie zou geven voor hun accommo daties, nam hij dat later terug. Ook nu staat hij nog achter de subsidieverordening. „Maar rechter een uitspraak doet in het nadeel v, dan komt het natuurlijk bij ons op de a want dan moeten we het beleid aanpassen Voordat de rechtszaak begint, praten <j nissers en de wethouder waarschijnlijk m keer met elkaar. „Er is een vorm van ovedl gevraagd", zegt Nagtegaal. Hij wil niet wie die bemiddelingspoging onderneemt gaal wacht de uitnodiging om te praten n Stikkelbroeck hoopt dat die schikking iet vert. „Het aanspannen van zo'n rechtsza behoorlijk wat." Van Velzen vindt daarom tennisvereniging nog niet naar de recht moeten stappen. „Je moet deze dingen ee spreken. Dat is nooit gebeurd: we hebben nooit in een commissievergadering over g( De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering legt constructeur Frans Kortekaas uit Hille- gom uit hoe simpel een degelijk elektrisch karretje voor het uitzetten van chrysantenstekken werkt ALPHEN AAN DEN RUN 1 Burgemeester Schoof vai phen wil net als Groenfl dat er een onderzoekt naar de handelwijze wethouder Van der J Meerstadt rond de wod toewijzing in de KanM tendreef. De burgemJ wil dat vier raadslede) zaak onder de loep nemi Alphenaar G. Baas schuldigt de wethouder vriendjespolitiek bij de deling van de 33 huize Kerk en Zanen. Projec wikkelaar J. West mocht zelf vier villa's to zen en verkocht er één de dochter van Van derl Meerstadt. De Alpht denkt dat er sprake is belangenverstrengeling. Groenlinks heeft aanleiding van de besch ging gevraagd om een derzoek naar de rol va wethouder. Die heeft z gezegd dat hij graag w dat er komt, omdat hij h dat er dan een einde I aan de geruchtensü Schoof laat nu weten d een onderzoek toejuich dens de raadsvergai vanavond stelt hij voc een commissie same stellen, die de kwestie onderzoeken. Die comn bestaat uit vier raadsli een CDA'er, een D66'i twee oppositieraadsl De partij van de wetho WD, doet niet mee. Eigen bijdrage Jacobswoude 5000 gulden Willy Wortel noemen ze hem in zijn bedrijf Agro Techniek Holland in Noordwijkerhout. Hij bedenkt handige machines voor de bollen- en plantenteelt die tegemoet komen aan de wensen van de klanten. Frans Kortekaas werkt al 25 jaar in deze branche. De laatste maanden staat hij zelf niet meer in de werkplaats, maar gaat hij op pad. De overall heeft hij verruild voor een keu rig pak „De ontwikkeling, de mechanisatie, in de vaste plan tenteelt gaat zo snel dat je naar de bedrijven toe moet om te overleggen wat de bedoeling is. Je moet de werksituatie met ei gen ogen zien om een passen de machine te bedenken." Liggend op je buik, hangend in een tuigje. De ideale werkhou ding voor het planten van chrysantenstekken. Geen rug pijn, geen pijnlijke knieën. In een speciaal geconstrueerd fel groen karretje hangen aan een stang vier verende babytuigjes. Voor vrouwen zit er nog een kussen in, zodat de borsten zachte ondersteuning hebben. „Verbeteren van houding tij dens het planten was het uit gangspunt voor deze machi ne", zegt Rob van Nobelen van het gelijknamige chrysanten- bedrijf, terwijl hij in zweeftoe stand de stekken poot. „Vroe ger lagen we op een zwevende plank, die we voorttrokken. We hebben van alles geprobeerd. Zittend, liggend, gebukt, staand. Behalve dat je van die houdingen pijnlijke gewrichten kreeg, werd je er ook ongelofe lijk moe van." Voor Kortekaas kwamen er bij de constructie nog andere za ken om de hoek kijken. De plantmachine moest niet al leen stevig zijn, maar ook licht voetig. „Dat is een beetje te genstrijdig. Het karretje moest verantwoord kunnen rijden over de verwarmingsbuizen die tussen de chrysantenbedden in de kassen liggen. Die buizen zijn twee vingers dik en moe ten niet kapot springen. Het moeilijkste was eigenlijk om een goede aandrijving te vin den. De wielen mochten niet gaan slippen en de bewegings vrijheid moest optimaal zijn." Na enig denkwerk en de ont wikkeling van diverse prototy pes rolde er een aandrijfwiel uit met een iets groter wiel er onder. De plantkar, die van hol Mechanisatie op maat. Geen pijnlijke gewrichten meer op deze speciaal ontwikkelde plantkar. foto henk bouwman De politiek in Jacobswoude vindt dat de bewoners van de buitengebieden fors meer moeten bijdragen aan de aansluiting op het riool dan de 1000 gulden die het colle ge van burgemeester en wethouders voorstellen. Una niem stelden ze de eigen bijdrage gisteravond tijdens een commissievergadering vast op 5000 gulden. leen maar van diezelfde plant- karren wil verkopen, heeft het mis. „Ik ben bezig met een ma chine om planten te snijden, een kar om bloemen van het veld te halen. Het mooie van dit vak is dat je elke keer weer staat te kijken wat zo'n nieuwe of vernieuwde machine teweeg kan brengen. Minder schade aan grond, schoner werken, meer capaciteit, beter voor de gezondheid. Nee, het is een leuke en spannende ontwikke ling, waaraan voorlopig geen einde komt." Voor de mensen die niet weten waar we het allemaal over heb ben, heeft Kortekaas ten slotte een tip. Rijd eens door de bol lenstreek en kijk goed naar het landschap. Wie zo'n monster lijk gifgroen karretje ziet opdui ken, weet dat Kortekaas er ach ter zit. „Om die kleur kun je toch niet heen?" SASKIA STOELINGA JACOBSWOUDE EWOUT VAN DER DUSSEN In het Gemeentelijk Riolerings plan (GRP) is bepaald dat alle woningen in het buitengebied, ook recreatiewoningen en woonboten, moeten worden aangesloten op het riool. Alleen als de aansluitkosten, bijvoor beeld door een zeer grote af stand, meer dan 25.000 gulden bedragen, is ontheffing moge lijk. Deze bewoners krijgen een alternatieve zuivering, een zo genoemde IBA (Individueel Be- drijfsafvalwaterinstallatie). In dien het riool in die gevallen toch wordt doorgetrokken, sub sidieert het Hoogheemraad schap van Rijnland de kosten boven de 25 mille. De gemeente Jacobswoude schat de kosten voor enkele honderden aansluitingen in het buitengebied op zo'n 5,2 mil joen gulden. Dit bedrag moet door alle inwoners van Ja cobswoude middels de riool rechten worden opgebracht. Om de kosten te beperken stel de J. Grovenstein (CDA) voor om alle huizen waarbij een ri oolaansluiting meer dan 10.000 gulden kost, te voorzien van een IBA. In elk geval moet de eigen bijdrage fors omhoog, stelde Grovenstein. „Iedereen die een huis heeft gekocht, dat aangesloten is op het riool be taalt er ook voor. Het zit bij de prijs inbegrepen." D66'er Klooster vulde aan: „Een rioo laansluiting geeft ook een waar destijging van het huis." De commissieleden zagen bovendien geen reden om af te wijken van andere gemeenten, waar de bijdragen variëren van 4000 tot 7500 gulden. „Is het een soort trots van het college. Zoiets van 'kijk eens hoe laag we zijn?", vroeg M. Beuken- holdt (Gemeentebelang). Wethouder Vink (CDA/open bare werken) was verrast door het unanieme standpunt van de politici, temeer omdat de zelfde commissie vorig jaar nog duizend gulden had voorge- steld. Uiteindelijk gaf hij zich Ook de molen aan het Noordeinde in Hoogmade moet het nog zonder rioolaansluiting stellen. wel gewonnen. archieffoto mark lamers stalen frame is gemaakt, wordt verder voortbewogen door middel van traploos regelbare elektromotor op een accu. „Hij rijdt langzaam vooruit. Negen tig meter per uur is de minima le snelheid. Je kunt hem ook opvoeren", zegt Kortekaas, die verder vindt dat het verstelbare hangplankje voor het achter werk voor de stabiele hangleg- ging een mooie vondst is. Nobelen constateert, hoewel dat niet het eerste doel was, dat er sneller en effectiever wordt geplant. „Door de verbe tering van de houding is uren achtereen planten geen be zwaar meer. Dat betekent dat er in een ommezien twee bed den met chrysanten kunnen worden gevuld met twee drie of vier personen op de plant kar." Een ander bijkomend voordeel is, zo bedenken de mannnen, dat er misschien meer mensen op dit werk afko men. „Deze zware arbeid is nu Frans Kortekaas: „De plantma chine moest niet alleen stevig zijn, maar ook lichtvoetig om over verwarmingsbuizen te kun nen rijden." foto dick hogewoninc gelukkig veel minder zwaar." Wie denkt dat Kortekaas nu al-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16