'We zitten allemaal barstensvol slechte genen' Leiden Regio IN DE GENEN Nieuw hotel taat in lange imilietraditie helemaal geen tanks en bommen' *e tekenen )ERDAG 23 NOVEMBER 2000 Soek des Levens, de Taal God. Superlatieven neind juni te kort om de t'"jj ifhappelijke doorbraak nieuwe eeuw te om- den. Het kraken van de Jnt idie code van de mens 'eld imaan genoom) opent de jar ingrepen in de kern t [leven: de cel. Wanneer i en wat zich allemaal in |üe nentaire kleine stukje aai n levend organisme af kunnen we dat proces i >eden, sturen, ijp schappers haasten zich i fe euforie te temperen. Er :de 'us 8een wetenschappe- 1dos van Pandora open, „oogleraar antropogeneti- van Ommen de lezers in±e krant onlangs nog n d )ok met de genenkaart in d kan niemand zijn lot -en ellen. Van Ommen kan ten. Hij was lange tijd r ter van de Humaan Ge- sr|. Organisatie (HUGO), is Ie (-voorzitter en zit er dus in» neus bovenop. beginnen is momenteel ruwe versie van het fanjlijk genoom in kaart ge- i, Voordat alle genencom- s in de 24 chromosomen »zijn opgehelderd, zijn sai eer enkele jaren verder. ge izal het nog tientallen ergen om de echte mys- mS ip te lossen. Immers, een paar ziektes vinden nst irzaak in een simpel de- lijk néén gen. De meeste ite ontstaan door een keten ge tetische foutjes, die op m, inspelen. Het zal niet scl, idig zijn om die wissel- ee) gte achterhalen, laj [ten allemaal barstensvol genen", zegt hoogleraar zim ilaire celbiologie Peter Ongekende mogelijkheden. De ontrafeling van het erfelijk materiaal geeft een heel nieuwe kijk op de gezondheidzorg. Ook blijkt de kennis van het DNA bruikbaar bij het opsporen van criminelen. En wie weet, maken we straks de perfecte mens. Voor het zover is moet er echter nog een hoop worden opgeklaard. Hoe zet je bijvoorbeeld een gen aan of uit? Deel 2 van een korte serie over gentech in Leiden. Verrijzer. Toch krijgt niet ieder een een ernstige ziekte, omdat we van ieder gen twee kopieën hebben, dus meestal ook een goede kopie. „Om die reden heeft inteelt zulke funeste ge volgen", aldus Verrijzer. „Iede re cel in ons lichaam bevat het zelfde DNA. Maar waarom wordt de ene een haarcel of een huidcel, de andere een bloedcel en weer een andere een hersen cel? Het verschil wordt bepaald door welke genen aanstaan. In hun cellulair geheugen onthou den de cellen wat ze zijn en wanneer ze moeten delen. Die netwerken zijn heel gecompli ceerd: de een zet de ander aan. Soms gaat dat mis. Bij kanker vergeten ze hun geheugen en blijven ze groeien. We weten veel, maar hoe dat precies in zijn werk gaat, weten we nog niet." In het Sylviuslaboratorium aan de Wassenaarseweg kweken Verrijzers medewerkers fruit- vliegjes, met allerlei afwijkende genetische eigenschappen. „Veel genen zijn al miljoenen jaren oud. Die blijken in een voudige organismen als het fruitvliegje of biergist evengoed te vinden als in de mens. Om een idee te krijgen van wat een gen doet, kunnen we dus naar het fruitvliegje kijken, dat is nu eenmaal maWcelijker dan een muis of een mens. Vervolgens kunnen we kijken of hetzelfde principe ook geldt voor een ho ger organisme. Daarom is het ook zo goed dat het genoom van allerlei dieren in kaart wordt gebracht en op internet gezet. Dankzij de technologie zetten we sneller stappen voor uit." Toch wil Verrijzer de biotech nologie niet vergelijken met de informatica. „De tijdspanne tussen fundamenteel onder zoek en de ontwikkeling van een geneesmiddel is al gauw een jaar of tien en het kost ge middeld 250 miljoen dollar per succesvol geneesmiddel. Dat is in de computertechnologie wel anders: als je een computer koopt is-ie doorgaans al verou derd. Op het gebied van kanker is al een enorme vooruitgang geboekt, maar het gaat in stap jes. Vragen die we tien jaar ge leden hadden, staan er nog steeds. De tijd van geitenwol lensokken-biologen is voorbij, de DNA-technologie begint een heel volwassen industrie te worden. Maar het blijft toch ex perimenteel. Je moet een proef doen om te zien of het werkt en het blijft tien keer schieten, één keer raak." Bedrijven als Pharming, Cento- cor en Crucell zijn al druk bezig met de productie van genees middelen die een reactie in de genen teweegbrengen. Daar voor werken ze met verschillen de technieken. Pharming bij voorbeeld produceert een men selijk eiwit met behulp van Chi nese hamstercellen die zijn voorzien van een menselijk gen en die vervolgens op kweek zijn gezet. Hetzelfde resultaat be reikte Pharming door het men selijke gen in te brengen bij koeien en konijnen. Uit hun melk werd het eiwit gewonnen dat opgezuiverd als medicijn Bij de deling van een cel verdeelt het DNA zich evenredig over beide nieuw te vormen cellen. kan dienen tegen ziekten die ontstaan wanneer het menselijk lichaam dit eiwit niet zelf aan maakt. De eerste proeven op baby's geven hoopvolle resulta ten bij de bestrijding van de ziekte van Pompe, een erfelijke spierziekte. Centocor richt zich juist op de schadelijke werking van som mige eiwitten in het menselijk lichaam. Het bedrijf maakt an tilichamen, dat wil zeggen ge neesmiddelen die een stof in het lichaam kunnen blokkeren waardoor een ziekte of ontste- FOTO SYLVIUS LABORATORIUM king zich niet verder kan ver spreiden. Een medicijn tegen de ziekte van Crohn, een chro nische darmontsteking, werd eerder dit jaar bekroond met de Galenusprijs voor het meest in novatieve geneesmiddel, een ander geneesmiddel blijkt suc cesvol tegen klontering van bloedplaatjes na dotteropera ties. Crucell, waarin het voormalige IntroGene is opgegaan, onder zoekt de mogelijkheden van gentherapie, waarbij een goed functionerend gen in de men selijke cel wordt geplaatst ter vervanging van een defect gen of ter bestrijding van een defect dat door een ander gen wordt veroorzaakt. Het bedrijf specia liseert zich in methoden om een gen of antistof in te bren gen door middel van een virus, zonder dat dit afweerreacties oproept. Naast deze drie telt Leiden nog een slordige dertig gentech-be- drijven. Mede daarom koos Verrijzer, die zeven jaar in Ame rika en Engeland werkte, vorig jaar voor een aanstelling op een van de onderzoeksaboratoria van het LUMC. De combinatie van een academisch ziekenhuis omgeven door gespecialiseerde bedrijven maakt Leiden een zeer aantrekkelijke plaats voor onderzoek, vindt hij. Maar als geheel heeft Nederland de bio- boot gemist. „De biotechnolo gie is ook van belang voor de economie, maar Nederland steekt veel te weinig geld in het wetenschappelijk onderzoek. Kennis is er nu nog volop, maar wij profiteren alleen nog maar van investeringen in het verle den. In Amerika wordt veel meer geld in fundamenteel on derzoek geïnvesteerd. Dat rolt er wel een keer uit, zo is de re denering. Hier is vaak teveel aandacht voor een direct resul taat." ONNO HAVERMANS in en Leiden is een hotel iet Mariënpoelhotel, op ;van de Mariënpoel- ;la? n de Rijnsburgerweg. Op waar tot een paar jaar Hotel Haas was geves- dat is bepaald geen deP want Jacqueline Slinger- n de Vathorst is het van mevrouw Haas. echt wel zeggen dat ik hotelfamilie kom. Ik ben fan de vierde generatie ehotellerie zit." te familieschets: bet- wtvader en betover- oeder dreven het loge- ost-Indië in de Pieter Ja- varsstraat in Amster- en oma hadden eerst ifé De Kroon aan de Ou- Voorburgwal. En toen Ikaar gingen, ging opa met De Korenaer op het terwijl oma Hotel Leiden begon, haar naam. De vader van Jac- zette De Korenaer voort. Toen oma stierf was het even onduidelijk of de familie Hotel Haas zou voortzetten. Be sloten werd echter de zaak stop te zetten en het pand te verhu ren. „De combinatie was ge woon te moeilijk", zegt Jacque line. „De Korenaer en Hotel Haas lagen te ver uit elkaar. Daarom is besloten Hotel Haas stop te zetten. Bovendien was het hotel in Amsterdam veel groter. Dat had 27 kamers. En er zat nog een restaurant bij met 80 zitplaatsen." Maai' Jacqueline, die ook in Amsterdam werkte, wilde na verloop van tijd haar horizon eens verbreden. Dus besloot zij, in overleg met haar vader die eigenaar is, opnieuw een hotel te vestigen in het pand aan de Rijnsburgerweg. „Onderne mingslust, hè. Het zit in de ge nen. Ik ben een echte horekaf fer. Ik wilde een nieuw begin maken. En bij een nieuw begin hoort een nieuwe naam." Ma riënpoelhotel leek haar een goede naam. Een toepasselijke naam ook, omdat op dezelfde plek ooit, in de Middeleeuwen, het Mariënpoelklooster stond. Het Mariënpoelhotel, gevestigd in een statig pand uit 1907 van de architect Jesse, telt negen kamers en achttien bedden. In die kamers probeert zij 'de sfeer van vroeger' te handhaven en tegelijkertijd het hotel te mo derniseren. „Het gemoedelijke van toen. Met een oude schouw bijvoorbeeld. Maar ook moder ne faciliteiten als een haarföhn, een jacuzzi, een ISDN-aanslui- ting, een lift." En er zijn nog drie appartementen in het ho tel, waar de gasten onder meer de beschikking hebben over een eigen keuken en een grote koelkast. Bovendien is er vol doende parkeergelegenheid, zegt Jacqueline. Waarmee ze maar wil zeggen dat zo'n beetje overal aan is gedacht. Het oude Hotel Haas heeft al tijd een goede naam gehad. Bo vendien is er in Leiden een enorme behoefte aan hotels. De vraag van de toeristen naar een geschikt onderkomen is veel groter dan het aanbod. En ze heeft veel te bieden, zegt ze. „Daarom denk ik dat het een groot succes wordt." Eén klein probeempje is er nog: het hotel is nog niet helemaal klaar. De muren aan de buitenkant on dergaan nog een voegbeurt. Hier en daar kan het hout nog wel een likje verf gebruiken en de vloerbedekking is nog niet gelegd. „Maar 1 maart moeten we toch wel open kunnen", denkt Jacqueline. „Ik heb er in elk geval veel zin in." ANNO 1900 Vrijdag 23 November ZOETERWOUDE - Naast de villa 'Bella Vista', gelegen aan den Heerenweg onder Zoeterwou- de, bij Leiden, en bewoond door den heer J.J. Van Koolbergen, bevinden zich verschillende gebouwen, waaronder een van drie verdiepin gen. De tweede verdieping is ingericht tot werk plaats en bevat de machinerieën voor de schoenenfabricage, de bovenste wordt ge bruikt tot schoenenmagazijn. Op de fabriek werken 60 70 man. In de onderste verdie ping is een gedeelte van de leerlooierij geves tigd, benevens de verschillende electriciteits- machinerieën. Gisteravond te ruim acht uren, kort nadat de arbeid in de schoenenfabriek was afgeloopen, ontstond door een onbekende oorzaak in be doeld magazijn een uitslaande brand, waarvan de vlammen hoog opstegen en de lucht tot ver in de omgeving en dus ook over Leiden rood kleurden. De brand nam in korten tijd zoo in hevigheid toe, dat het magazijn geheel uit brandde. Het blusschingswerk werk verricht door brandbluschmaterieel uit Zoeterwoude en door de groote stoomspuit, die geplaatst was op het open erf achter genoemde villa aan den Vliet, benevens de handspuit van den Heeren weg, uit Leiden. ANNO 1975 KORT EN ZAKELIJK Het koeriersbedrijf Pigeon Express Couriers uit Alphen aan den Rijn heeft onlangs een tweede vestiging ge opend in de Haarlemmer meer. tussen Schiphol-Rijk en Schiphol-Centrum. PEC hoopt zo te kunnen profite ren van de explosieve groei van het aantal bedrijven rond de luchthaven. Direc teur B. Kortekaas begon de onderneming in Koudekerk. Twaalf jaar geleden vestigde hij zich in Alphen, aan de Hoorn. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (eeen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gidden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Jacqueline Slingerland van het nieuwe Ma riënpoelho tel, met haar broer Edwin die voor de ondersteu ning in het bedrijf moet gaan zor gen. „Ik ben een echte horekaffer." WARMOND - De Warmondse muziekvereniging Matthias nam tijdens het concert na zestien jaar af scheid van tam boer- maitre C. van Egmond. Hij was niet de enige die gehuldigd werd. G. ter Wiel en B. Moerkerk kregen een gouden speld met diamant voor hun vijftigjarig lidmaatschap; een gouden speld voor veertig jaar werd uitgereikt aan G. van Tongeren, J. Versluys, A. van Moorsel en P. Weijers. Zilver was voor J. de Vetten, J. van Tongeren, L. Kerkvliet, J. Heemskerk G. Sikking en W. Versluys (niet aan wezig). Zaterdag 22 november LEIDEN - „Als niet binnen een jaar de reorga nisatie van het Leidse culturele leven en met name van de Culturele Raad wordt uitgevoerd, zie ik geen andere mogelijkheid dan tot ophef fing van de Culturele Raad over te gaan. Er moet nu eindelijk door de gemeenteraad een lijn worden aangegeven, die als basis kan die nen voor een cultuurbeleid in de toekomst. Dat is een moeilijke zaak, omdat in de gemeente raad eigenlijk niemand als deskundige op het gebied van cultuur beschouwd kan worden. Op het terrein van de volksgezondheid zitten we met hetzelfde probleem." De nieuwe voorzitter van de Culturele Raad (CR), het gemeenteraadslid A. Höppener (PvdA), wil flink vaart achter de reorganisatie zetten en krijgt daarbij steun van zijn partijge noot wethouder Tesselaar. Hun gezamenlijk plan sluit aan bij het in het verleden al door ve len als wenselijk naar voren geschoven organi satieschema van het Leidse culturele leven. „In mijn plan zijn het de gemeenteraad en de commissie culturele aangelegenheden, die na alle betrokkenen te hebben gehoord, het be leid bepalen. De CR krijgt tot taak dat beleid uit te voeren en als coördinator op te treden vooralle instellingen op cultureel gebied. De gemeentelijke afdeling Culturele Zaken moet verdwijnen en opgaan in de CR. De kleine com missies, zoals die voor de Lakenhal en de Valk zijn binnen die structuur ook niet meer nodig. In mijn plan staat het buiten kijf dat de fusie tussen K en 0 en de Schouwburg door moet gaan." LEIDEN - Het overlijden van de orthodontiste mevr. M.J.H. van Rij-Zitman heeft de Leidse tandartsenwereld voor problemen geplaatst. De overledene had namelijk een zeer specialisti sche praktijk, waarvoor niet direct een opvolger gevonden kan worden. Mevrouw van Rij-Zit man behandelde in de loop der jaren vele dui zenden Leidse kinderen voor gebitsregulatie. Dat laatste omvat onder meer het plaatsen van beugels en regelmatige controle op de stand van tanden en kiezen. deze kinderen zich gisteren uitstekend in buurthuis De Morschwijck. FOTO HENK BOUWMAN Met wat verf en karton vermaakten les maken", zegt Ellen Greij- danus, van de kinderopvang van het OC. „Ze maken iets uit hun buurt. Dat mag de buur man zijn, een huis, de bushalte, maar de meesten maken elkaar na op karton. Als het straks alle maal bij elkaar in de Centrale bibliotheek hangt, dan wordt het als het ware weer een wijk, maar dan van karton." Greij- danus zegt dat er op de knutsel- dine (9), Sennae (11) en laten trots zien wat ze gemaakt in een zaaltje uithuis De Morschwijck li li en. „Kijk, ik heb het gras mi volken getekend", roept Ze wijzen op een be- i, E rd stuk karton dat groter zijzelf. Even verderop ivf een jongetje een omtrek ander jongetje op kar- V n het vervolgens in te met verf. een grote knutseltroep aaltje. Overal lopen kin- g v met kwasten, verfbakjes, w i karton, potloden, en- Ze zijn iets aan het voor de tentoonstelling insdag in de Centrale bi- ek wordt geopend. De ing istelling met als thema R reld in je wijk' wordt ge- naar aanleiding van het in| echtenfestival in Rotter- p an afgelopen zondag. kinderen van het op- >en|ntrum (OC) en ongeveer inderen uit Leiden-Zuid mee met bussen naar iP lam. kinderen mogen van al- |i paul de moou middag ongeveer vijftig kinde ren van het OC zijn en ongeveer twaalf uit de buurt. De middag wordt behalve door medewerkers van het OC begeleid door de Leidse Wel zijnsorganisatie (LWO), de kin derrechtswinkel en twee kun stenaars uit Leiden. Arjenne Fakkel helpt als kunstenaar mee met de middag. „Normaal houd ik me bezig met houtsne de, dus dit is wel heel anders. Het is voor die kinderen één groot feest met al die verf en karton. De meesten spreken al leen Armeens of Roemeens, maar dat is geen enkel pro bleem, ze begrijpen heel snel wat je bedoelt." Het valt kunstenaar Henry Verboket op dat kinderen van het OC helemaal geen oorlogs tekeningen maken. „Als je kijkt naar al die tekeningen, dan stralen ze allemaal vrolijkheid uit. Helemaal geen tanks en bommen. Met de tentoonstel ling willen we ook uitdragen dat alle kinderen hetzelfde zijn." De opening van de tentoon stelling is woensdag 29 no vember om 14.00 uur in de Centrale bibliotheek.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15