leiden Regio Kermiswagens moeten Leiden uit in wat is uw Dosha? 'oek andere plek lor de Vrijplaats' 'Oud en nieuw naast elkaar, dat is de charme' Het bordeel is nog lang geen normaal bedrijf )ERDAG 23 NOVEMBER 2000 ctificatie Aloëlaan In het verslag over het kort geding rond de Aloëlaan zijn iën twee onzorgvuldigheden geslopen. In het bericht is ge- jdat de gemeente het huis wil slopen nu er een bouwver- ling voor het Oranjerieproject is afgegeven. Voor die huizen chter nog steeds slechts een aanvraag voor een bouwver- ling. Verder wordt in het veslag gesuggereerd dat het tiplan reeds in 1985 op tafel lag, en dat dat de reden was dat uders van de huidige bewoonster slechts tijdelijk in het j mochten blijven. Van dat bouwplan was toen echter nog sprake. ietal komt ten val Een 59-jarige Leidse is gisterochtend gewond geraakt zij met haar fiets de kruising Vijf Meilaan en Churchilllaan stak. Zij werd geraakt door een motoragent (36) die met lilicht reed en een ambulance begeleidde. De agent, de wen een 29-jarige vrouw die naast haar fietste, kwamen al. De 59-jarige moest met letsel aan haar hand naar het nhuis. rdachte mishandeling opgepakt Nadat een 55-jarige Leidenaar gisteren vrijwillig op het iebureau aan de Langegracht verscheen, werd hij aange- len. Eind oktober was een ruzie met zijn vriend in hun wo- in de Kooi uit de hand gelopen. Daarbij gooide de man ivater over de benen van het 41-jarige slachtoffer, dat aan irandwonden moest worden behandeld en later aangifte Na verhoor is de dader in vrijheid gesteld. 3 October-Vereeniging zoekt nog naar vaste plek De Leidse 3 October-Vereeniging houdt er ernstig reke ning mee dat ze voor het stallen van de kermiswagens in de week voor de feesten moet uitwijken naar de buurge meenten. Bestuurslid M. Worms is er na de besprekin gen gisteren met de gemeente niet gerust op dat een 'structurele oplossing' aan de Wassenaarseweg haalbaar is. „We hebben daar hetzelfde probleem als we dit jaar aan de Willem van der Madeweg hadden: te weinig ruimte, vooral voor de vrachtwagens. Die moeten dan elders langs de openbare weg staan en dat is verre van ideaal." lem de Zwijgerlaan niet beschikbaar is, weet de Ver- eeniging niet waar ze de ker- WIM KOEVOET Sinds het parkeerterrein bij de misexploitanten en hun wagen- Groenoordhallen aan de Wil- park moet laten. Op het par keerterrein bij de hallen waren er én ruimte én aansluitingen op gas, licht en water. Maar de kermislui zaten eerst het pro gramma van de nieuwe eige naar van de hallen in de weg en inmiddels wordt het gebied vol gebouwd met kantoorflats en een parkeerdek. De laatste jaren zijn er kost bare provisorische maatregelen getroffen. De kermisonderne mers verbleven in 1999 op een parkeerterrein in het recreatie gebied Vlietland en dit jaar moest een noodvoorziening voor in totaal 100.000 gulden worden getroffen aan de Wil lem van der Madeweg. In beide gevallen was ook de tijdsdruk hoog. Over de locaties werd op een laat moment overeenstem ming bereikt met tal van be trokken instellingen: van ge meente, brandweer en provin cie tot de aannemer die het dorp moest bouwen. Er waren aan de Van der Ma deweg 800 stalen rijplaten no dig, een bovengronds stelsel van nutsleidingen en rioolbui zen, een schoolgebouwtje voor de kermiskinderen, pompsta tions en parkeergelegenheid voor zo'n 160 wagens en cara vans van vijftien tot achttien meter lang. De Vereeniging wil af van de jaarlijkse zoektocht naar een plek die alleen maar geschikt kan worden gemaakt met dure maatregelen. Ze zoekt samen met de gemeente naar een vaste plaats waar de ker- mismensen op fatsoenlijke wij ze kunnen worden onderge bracht. Ze wil daarin investe ren, maar, benadrukt Worms, ,,dit is een probleem van én de Vereeniging én de gemeente. De laatste moet dus ook mee betalen." De gemeente heeft een inge nieursbureau de opdracht ge geven uit te zoeken of de Was senaarseweg een geschikte lo catie is en of in dat gebied alle benodigde voorzieningen kun nen worden getroffen. Uiterlijk 16 januari 2001 weet bestuur der Worms meer. Hij wil graag de locatie Van der Madeweg 'achter de hand houden'. Maar sinds gisteren is hem duidelijk dat hij ook daar niet zeker van kan zijn. ,,De realist in mij zegt dat we ook in 2001 weer met dit lastige probleem krijgen te maken", zegt Worms. ,,De tijdsdruk neemt weer toe als op 16 janua ri er nog altijd geen oplossing in zicht is. Wat ik nu ga zeggen, klinkt vreemd uit de mond van een bestuurder van de 3 Octo ber-Vereeniging, maar 3 okto ber komt dan eigenlijk te snel naar mijn zin. Als we moeten uitwijken naar de buren, dan moet daar ook in een vroeg sta dium over worden gepraat." Bonaventuracollege opent morgen nieuwe vleugel tiek breekt lans voor jongeren i de vier collegefracties een lans voor politiek latiecentrum De Invals- De Fabel van de Illegaal, iBoos, de Weggeefwinkel, logische voedselcoöpera- engif en low budget eet- s Vegas, die zich hebben deld in de Vereniging Koppenhinksteeg. IroenLinks en D66 ver- i burgemeester en wet- r alles op alles te zetten voorkomen dat de Vrij- ter ziele gaat. Dat dreigt concrete bouwplannen )or de voormalige IJdo- aan de Koppenhink- Om de ondergang van de de briefschrijvers bij- i en waardevolle projec- voorkomen moet er een iplek voor ze worden ge- -raadslid Van der Veen, initiatief voor de brief ;enomen, beweert dat hij erder kan gaan dan dit Hij voelt er niet veel een nieuw onderko- oor de genoemde jonge- anisaties als voorwaarde len voor de bouwplan- i plannen voor woning- aan de Koppenhinksteeg binnenkort in de ge- eraad. Van der Veen: „Ik college niet aan zo'n aarde binden. Ik kan en I niet voor mijn rekening nemen, dat zou overvragen zijn en ik zou er het college mee voor de voeten lopen. Dat neemt niet weg dat we het vre selijk zouden vinden als al die clubs zouden verdwijnen. Onze brief is dan ook geen verplicht nummer maar wel degelijk een stevig verzoek." In de brief stellen PvdA, D66 en Groenlinks dat jongeren maar al te vaak negatief in de publiciteit komen met hun pro blemen, vandalisme en andere overlast die ze veroorzaken. De instellingen aan -de Koppen hinksteeg zijn nu juist voor beelden van initiatieven van jongeren die uit idealisme en maatschappelijke betrokken heid handelen, aldus de brief schrijvers. „Dat zij daarbij in hun stellingname wel eens in conflict komen met de gevestig de orde en ook de Leidse poli tiek tegen de schenen schop pen, hetgeen pijn kan doen, doet niets af aan hun ideële motieven. Zij hebben daarom onze waardering en sympa thie." Van der Veen zegt dat hij op dit moment niet zou weten wel ke plek geschikt is voor de Ver eniging Vrijplaats Koppenhink steeg. Een ding weet hij wel ze ker en dat is dat ze haar huidige onderkomens moet verlaten. „Maar dat is geen nieuws. De ^huidige situatie is altijd een tij delijke geweest. Ik wil dan ook geen valse verwachtingen wek ken." LEIDEN WILLEM-PAUL DE MOOU De directeur van het Bonaven turacollege aan de Burggraven- laan in Leiden, A. van der Drift, baant zich een weg door de leerlingen als hij de nieuwe vleugel laat zien. Hij is trots op het bereikte resultaat van de bouw van afgelopen jaar. „Vijf jaar geleden waren het nog hele vage plannen en nu is de nieuwbouw al in gebruik", zegt Van der Drift. De leerlingen kunnen al van af het begin van het jaar in de nieuwe vleugel, maar vrijdag houdt het 'Bona' de officiële opening. De uitbreiding van de locatie was hard nodig, want tot vorig jaar zaten 500 van de 900 leerlingen in barakken en er was nog een extra locatie op de Sumatrastraat. De nieuwbouw heeft ongeveer negen nieuwe lokalen, twee gymzalen, een au la en wat stafruimtes. De nieu we vleugel staat los van het ou de gebouw van 1915 dat is ont worpen door de befaamde ar chitect Dudok. De leerlingen kunnen over het schoolplein óf via de loopbrug naar de nieuwe vleugel. Bij de nieuwbouw is nadruk kelijk rekening gehouden met de tweede fase in het voortgezet onderwijs. Van der Drift is een groot voorstander van de twee de fase, mits die door scholen goed wordt toegepast. Hij laat de scheikunde-practicumloka- len zien. „Kijk, er zijn 'practicu meilanden' en 'practicumlaan tjes' waar de leerlingen redelijk zelfstandig proeyen kunnen doen", vertelt hij enthousiast. In het oude gebouw was dit volgens Van der Drift nooit te Een loopbrug verbindt de nieuwe vleugel (links) van het Bonaventuracollege aan de Burggravenlaan met het oude gedeelte (rechts). Tussen de twee delen ligt het schoolplein. foto hielco kuipers realiseren. „Dan hadden we kenblokken staan er nu even docent J. Plukaard laat alle veel te weinig ruimte en had- stil en verlaten bij, maar straks werkbladen zien waar de leer den we te veel dure aanpassin- leert hier weer een klas koken, lingen kunnen houtbewerken, gen moeten doen." strijken en andere huishoudelij- metaalbewerken, fietsen repa- Ook is er een groot verzor- ke klusjes doen. Het nieuwe reren, naaien, enzovoort. „Het gingslokaal voor de onder- technieklokaal is ook van alle enige waar ik nog niet echt trots bouw. Twee grote keurige keu- gemakken voorzien. Techniek- op ben is het gereedschapbord. Het is wel compleet, maar het gereedschap hangt nog te veel door elkaar." Daarnaast zijn er in de nieu we vleugel twee gymzalen. Dat is een hele vooruitgang volgens Van der Drift. „Vroeger moes ten we van gymzalen gebruik maken op verschillende plek ken in de buurt. We hadden er wel één in het oude gedeelte maar die was verouderd. Het is gewoon makkelijk om alles op één locatie te hebben." De nieuwe kantine en som mige gangen ogen nog wat kaal. Van der Drift wijst op een paar volle verhuisdozen in een hok je: „Het is nog niet echt af, er moet overal nog van alles wor den opgehangen en gezelliger worden gemaakt. Dat komt doordat het gebouw pas eind september is opgeleverd, terwijl de school al was begonnen." Er komen twee onderhoudsman- nen met gereedschap aangelo pen. „Zie je wel, we zijn nog volop bezig om het aan te kle den." In het oude gedeelte zijn ook de nodige aanpassingen gedaan om het gebouw geschikt te ma ken voor het tweede fase-on derwijs. Zo is er een computer lokaal ingericht en zijn er twee stilteruimtes gecreëerd in de voormalige aula. Bovendien is er in de verouderde gymzaal een mediatheek gemaakt met onder meer video en internet computers. Er is bewust gekozen voor een losstaand gebouw in mo derne stijl. „Bouwen in de oude stijl was onbetaalbaar geweest. Er is heel moeilijk aan de mate rialen te komen, die dakpannen zijn bijvoorbeeld niet eens meer te krijgen", aldus Van der Drift. Hij vindt het prachtig dat een gebouw uit 1915 en een stuk nieuwbouw samen één school kunnen zijn. „Oud en nieuw naast elkaar, dat vind ik de charme." i The Body Shop is een ig pitta type. Terwijl colle- ïdy meer vata trekjes ver- ,Dus heeft Iris meer baat 'Stress Magic Kit' die ver- l en verkoeling geeft en ndy eerder een spiritueel Buit de 'Energy Buzz Kit' en gebruiken, san samen met de crèmes issage-oliën in een hoekje eBody Shop heeft gere- erd voor het nieuwste in w age wereld van de alter- ve lichaamstherapieën: reda. itecedenten klinken ver- d: het komt uit India en loud. Zo'n vijftig eeuwen lat de alternatieve inheidswinkel het uitge- op zijn commerciële waarde wist te schatten werd er al Ayurvedisch geleefd in de Himalaya. Voeding, massage en kruidentherapie gestoeld op hindoeïstische grondslag moesten toen de disharmonie in het lichaam opheffen en nu ook de moderne mens van zijn gejaagdheid afhelpen. Maar wel alles in overeenstemming met de dosha alstublieft, uw Ayurvedisch lichaams- en ka rakterprofiel. Want uw dosha bepaalt uitein delijk bij welke cleansing body scrub, massage gel, nourishing bodybalm, body oil mist en pil low spray u het meeste gebaat bent. U kent uw dosha niet? Geen nood, een simpel testje bij de Body Shop AV-lijn geeft uitsluitsel of u nou het gemoe- "I De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen delijke beerachtige kapha type bent, of een vurige pitta tijger, of wellicht het luchthartige va ta hertje. Damesbladen als de Marie Claire en de Elegance hebben al de lof van de Indiase ge zondheidstechnieken gezon gen. In een luxueus kuuroord in Huizen heeft men naast de modderbaden en de schoon heidsbehandeling nu ook de Ayurveda-massage opgeno men. En zorgverzekeraar de Zwolsche Algemeene over weegt Ayurvedische therapie op te nemen in zijn pakket. De tekenen zijn duidelijk: mo ve over Shiatsu, en maak plaats voor de nieuwe loot aan de im mer groeiende new age boom. Ayurveda wordt nog hipper en vooral commerciëler. Ultiem bewijs: binnenkort komt er een Sinterklaas in lotushouding in de etalage van de Body Shop. Irene Prins, gediplomeerd Ay urvedisch masseuse die sinds enkele weken een praktijk in Leiden heeft, is niet onverdeeld gelukkig met al die commercië le belangstelling, „Het is een slap aftreksel. En bovendien: op die flesjes massage-olie van The Body Shop staat datje naar het hart toe moet masse ren. Als er iets verboden is, dan is dat het wel." En verder heeft ze ook zo haar bedenkingen over het kuuroord in Huizen. Ze is er geweest en heeft een beetje de indruk dat de schoonheidsspecialisten daar het er alleen bij doen omdat het aanslaat. In haar massagekamer heerst een serene stilte en ruikt het naar lavendel en bergamot. Sasja van de Water (10) met de winnende foto van de jaarlijkse persfotowedstrijd van stichting Krant in de Klas. De foto van de vuurwerkramp in Enschede van Tubantia-fotograaf Bram Budel. Budels foto won eer der dit jaar al de Zilveren Camera en viel gisteren als allermooiste ook in de smaak bij de vijfenveertig klei ne vertegenwoordigers van evenzoveel scholen in de Leidse regio. Die mochten op de redactie van het Leidsch Dagblad uit twaalf kranten de mooiste foto's kiezen in de categorieën binnenland, buitenland, sport en stad/streek. Op 15 december biedt Sasja de vier genomineerde foto's aan tijdens de landelijke fo todag bij het ANP in Rijswijk. Daar kiezen kinderen de mooiste persfoto van heel Nederland. Die gaat be gin volgend jaar als kanshebber naar de verkiezing voor de World Press Photo. foto taco van der eb Prins zelf heeft een opleiding in een Rotterdamse kliniek ge volgd. Een van de twee die Ne derland rijk is. In tegenstelling tot Duitsland waar Ayurveda al jarenlang een begrip is. Haar vriend was een van de eersten die de zegeningen van de mas sage mochten smaken. De ze nuwknoop die hem al jaren parten speelde was na intensief masseren met etherische oliën helemaal verdwenen en kwam niet meer terug. Prins: „Ayurveda vitaliseert het lichaam. Het is erop gericht om de afvalstoffen in je lichaam te verdrijven, het heft blokkades op en het brengt je emotioneel in balans. In principe gebruik je bij de massage dezelfde drukpunten als bij Shiatsu. Maar dit gaat veel dieper en in tensiever. Bij Ayurveda word je ongekleed behandeld." Dat moet ook, want de mas seur behandelt je van top tot teen. Tot je oren toe. Prins is gemiddeld anderhalf uur met een massage bezig. En ook al vindt ze de hele commerciële rimram niet echt plezierig, ze is wel verheugd dat de therapie de laatste tijd tot een breder publiek komt. Daarbij is vol gens haar de Indiase gezond heidsfilosofie absoluut niet zweverig. „Je leert er beter naar je lichaam te luisteren." Of zo als Iris van de Bodyshop het zegt: „Ideaal voor mensen die een andere ingang zoeken om zich lékker te voelen." PABLO CABENDA LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Het bordeelverbod mag dan per 1 oktober zijn afgeschaft, maar dat betekent niet dat de positie van de prostituees er automatisch op vooruitgaat. Er is nog een heleboel werk te doen op het gebied van ar beidsomstandigheden, voor lichting, hulpverlening en ge zondheidszorg. Maar de legali sering van prostitutie biedt wel een historische kans om de po sitie van de prostituee te verbe teren. Dat betoogden vertegen woordigsters van De Rode Draad, de landelijke belangen behartiger van prostituees, en de Mr A. de Graafstichting, een instituut voor prostitutievraag stukken, gisteravond in het stadhuis op een thema-avond over prostitutie. Het wordt tijd dat men de prostituees gaat benaderen als een beroepsgroep vallend on der het arbeidsrecht, met nor male arbeidsverhoudingen, zo betoogde de De Rode Draad voor een groot aantal gemeen teraadsleden, ambtenaren en mensen uit de seksbranche. Hoeren moeten klanten kun nen weigeren, niet kunnen worden gedwongen tot bepaal de seksuele handelingen en vei lig seks kunnen hebben. En de aanwezigheid van minderjari gen in bordelen is uit den boze. Volgens De Rode Draad zijn er twee mogelijkheden: of de ex ploitanten laten prostituees als zelfstandig onderneemster bij zich werken of ze nemen hen in loondienst. Nu landelijk het gedoogbe leid is afgeschaft, wordt de lo kale invulling van het beleid overgelaten aan de gemeenten. Zo moet Leiden binnenkort be slissen over de vergunningaan vragen van de vier bestaande seksinrichtingen in de stad. En dat moet gebeuren na goede communicatie met alle betrok kenen, aldus de medewerkster van de Mr. A. de Graafstichting. „Want een te restrictief beleid jaagt de seksbazen weer de ille galiteit in", zo waarschuwde zij de gemeente. „Daarnaast is het ook belangrijk dat betrokken ambtenaren weten wat zich in de prostitutiewereld afspeelt." Vervolgens moet de GGD zor gen voor goede voorlichting aan zowel prostituees als klan ten en goede hygiënische om standigheden in de seksclubs. De politie moet de mensenhan del aanpakken waardoor ge dwongen prostitutie wordt te ruggedrongen. Pas dan kan het vak prostitutie als een volwaar dig beroep worden gezien. Controle op de vergunningen dient uiteraard te worden uitge voerd. En waar de WD pleitte voor een terughoudend beleid en zelfregulering, kwam Groen links met een waslijst van wen sen. Burgemeester Postma be toogde dat intensieve controle in het begin noodzakelijk is om in de loop der tijd de teugels iets te laten vieren. Het poldermodel heeft ook in de gelegaliseerde sekswereld al zijn intrede g

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13