Specerijenmengsels voor koek en worst Smaak Witte wijnevolutie 'Iedereen kan wijn proeven' Jonge honden koken 't liefst luidruchtig DONDERDAG 23 NOVEMBER 2000 REDACTIE RIEN POLDERMAN 02J. De laatste tijd hebben we zo af en toe in deze rubriek iets over de opmars van de rosé gemeld, die onder invloed van de goede kwaliteit die thans geboden wordt weer hevig in beweging was. In dit kader is het ook wel interessant om eens naar de witte wijn te kijken en de schommelingen die door de gunsten van de genieter ontstaan. Ik herinner me dat jaren geleden als iemand een visge recht bestelde gemakshalve, meestal zonder de wijnkaart te bestuderen, naar een Chablis vroeg. Later werd die ver trouwde rol overgenomen door de mooie wijnen uit het Loiregebied. Door de Muscadet bijvoorbeeld van Louis Métaireau. Nog veel meer naam kreeg toen de Pouilly Fu- mé die in die tijd ook stevig werd gepromoot door de be minnelijke baron Patrick de Ladoucette die ook veel aan dacht aan ons land besteedde en dan vooral de nadruk legde op zijn prestigieuze Baron de L. Voor de Fumé-drinkers het kostbare neusje van de zalm. In die maalstroom gedijde natuurlijk ook de Sancerre. Misschien werd deze 'Loire-dochter' in die tijd wel het meest beken de product uit de streek. Vervolgens verlegde de gunst zich naar het grote assorti ment wijnen die de Elzas te bieden heeft met bekende grootheden als de Riesling, de Tokay-Pinot Gris en de Ge- würztraminer. Van dit eigenzinnige gebied begaf de lief hebber zich vervolgens naar een specifieke druif die te genwoordig op ieders lippen lijkt te liggen: de Chardon- naydruif, de druif van de witte Bourgogne. Wijnspecialist Hugh Johnson noemt de Chardonnaydruif in zijn onlangs verschenen wijngids 2001 (overigens een must voor wijnliefhebbers) ook wel 'de druif van de nieu we wereld'mede omdat hij zo probleemloos te telen en te vinifiëren is. Het lijkt er even niet om te doen waar de fles vandaan komt als er maar Chardonnay op staat. De Franse kwali teitswijnbouwer Louis Latour presenteerde al geruime tijd geleden zijn Ardèche en Grand Ardèche. Maar nu wordt de Chardonnay uit alle windstreken aangedragen, van Ca- lifomië tot Australië en van Zuid-Afrika tot Chili. Naast veel klassiekers wordt er ook veel troep geproduceerd. En dat is jammer want juist daardoor kan Chardonnay ook tegen gaan staan. Traditioneel is Chardonnay herkenbaar aan zijn volle af dronk en geroosterde smaak. De 'nieuwe' producenten in vaak onbekende streken waren van mening dat de houts- maak moest overheersen. Zo erg zelfs dat sommigen het presteerden en nog steeds presteren om houtsplinters op de wijn te 'gooien' zodat de houtsmaak wel erg nadrukke lijk gaat overheersen. En juist die overheersende smaak gaat tegenstaan. Gelukkig gaat nu de voorkeur weer uit naar een Chardonnay waar de echte bourgognedruif weer naar voren komt. Uiteraard zijn de Fransen hier heer en meester in maar ook in landen als Italië en Spanje beheerst men deze kunst, zodat er ook op dit vlak veel te genieten blijft. Voor reacties op deze column: bokkedooms@alliance.nl JOHN BEEREN Columbus zeilde naar het wes ten. terwijl de Portugezen en, in hun kielzog, de Nederlanders Kaap de Goede Hoop rondden. Zij waren allemaal op zoek naar de specerij-eilanden om er pe per, nootmuskaat en kruidna gelen te bemachtigen. Colum bus kwam op één van de Cari bische eilanden terecht en vond later op het vasteland van Midden- en Zuid-Amerika niet de beoogde specerijen, maar bracht wel de Spaanse peper, vanille, cacao en tal van nieuwe groenten (verschillende bonen soorten, aardappelen) en vruchten (paprika's, tomaten, avocado's pompoenen) naar Europa. De Portugezen en Nederlanders hadden nog wat meer geluk. Zij vonden de echte specerij-eilan den, de Molukken. Daarmee werd de basis gelegd voor een specerijenmonopolie, dat tot aan het einde van de 18e eeuw in het bezit bleef van de VOC, de Verenigde Oostindische Compagnie. De stad Amster dam beleefde gouden tijden en de Republiek der Verenigde Ne derlanden deelde de lakens in Europa uit. Heel erg lang heeft dat laatste niet geduurd, want het specerij enmonopolie van de VOC bleek niet onaantastbaar en leverde achteraf gezien toch niet zoveel op dat men grote (huur)legers en een vloot van oorlogssche pen kon bekostigen. Al in de Middeleeuwen had men in onze lage landen kennis kunnen maken met de specerij en uit Zuidoost-Azië. Ze werden vanuit China, Malakka en India aangevoerd via karavaanwegen naar Libanon en vandaar wer den de specerijen verscheept naar Venetië. Vooral in de late Middeleeuwen was Venetië de voornaamste havenplaats van Europa. Specerijen waren bijzonder kostbaar. Het gebruik ervan gold in Europa als een status symbool en het waren dan ook slechts de hogere klassen die hun gerechten met specerijen konden laten kruiden. Voor het kruiden van gerechten gebruikte men veelal mengsels van specerijen, die in Azië toen al honderden, wellicht duizen den jaren bestonden. Het Chi nese vijfkruidenpoeder, een mengsel van onder meer anijs- en venkelzaad, kaneel, kruidna gel en zoethout, en garam ma- sala uit India, met kaneel, kruidnagels, foelie en kardem- omzaden, zijn er bekende voor beelden van. In ons land kwamen al tijdens de kruistochten (1 le-13e eeuw), echter uitsluitend voor de beter gesitueerden, de kruidenmeng sels in zwang. De kruisvaarders namen ze uit het nabije oosten mee naar onze landen en daar uit zijn de kruidkoeken en het speculaas ontstaan. Producten dus die de eeuwen hebben doorstaan. De samenstelling van de kruidenmengsels is ech ter wel, onder andere door de toevoeging van het poeder van gedroogde gemberwortel, in de loop van de eeuwen enigszins veranderd. Dat betekent echter niet, dat de kruidkoeken die men in de late Middeleeuwen in ons land bakte in smaak veel De reden dat kruidcake met gember in de laatste maanden van het jaar hoger gewaar deerd wordt dan in andere jaargetijden heeft te maken met de 'warme' smaken van de krui den en de gember. De voorkeur voor die sma ken hebben te maken met het weer (guur, koud en meestal nat) en het feit dat de dagen meestal donker zijn. Leg de boter in een kom. Zeef basterdsuiker erboven en voeg zout, oranjesnippers en koekkruiden toe. Roer met een (elektrische) garde alles tot een egale, romige massa. Klop de eieren er een voor een door. Blijf nadat een ei in de massa is opgenomen 2 minuten klop pen en voeg pas daarna het volgende ei toe. Zeef de bloem en spatel het bij gedeelten zo luchtig mogelijk door de massa tot het volko men glad is. Spatel daarna de gehakte gember door het deeg. Gekruide gembercake Doe het deeg over in de reeds beboterde cak evorm. Zet de vorm op het ovenrooster, dat iets onder het midden in de tot 160 graden C voorverwarmde oven is geplaatst. Bak de cake in 75 minuten goudbruin en gaar. Laat de ca ke wanneer ze uit de oven is genomen, 10 mi nuten in de vorm staan. Neem daarna de vorm weg en laat de cake op een (taart)rooster koud worden. Presentatie: Snijd de cake in plakken en pre senteer ze op een met een servet beklede schaal. Geef er eventueel net niet helemaal stijf geklopte licht gezoete (zakje vanillesui ker) slagroom apart in een sauskom bij. Tip voor nagerecht: Leg op elk bordje een plakje gekruide cake. Schik op elk plakje een flinke bol slagroom- of vanilleroomijs (kant en-klaar - Hertog). Schep over elke bol 1 eet lepel gembersiroop en strooi er wat licht ge roosterde geschaafde amandelen over. Benodigdheden voor 1 cakevorm van ongeveer 28 centimeter: 200 gram boter (op kamertemperatuur); 175 gram donkerbruine basterdsuiker; 1 mespunt zout; 2 eetlepels koekkruiden; 2 theelepels ragfijn gehakte of gemalen oranjesnippers (geconfijte sinaasappelschil); 4 eieren; 200 gram bloem; 70 a 80 gram geconfijte gember, fijngehakt. De wereld van de wijn wordt gedomineerd door mannen. Zij snoeven graag over geur, kleur en smaak, terwijl vrou wen zich bescheiden maar adequaat beperken tot 'lekker" of 'niet lekker". In zaken voe ren de heren al even luidruch tig de boventoon, maar de vrouwen zijn in opmars. Ook Ellen Bax, director marketing fine wines van Maxxium Ne derland in Amsterdam. Elke dag in haar zakelijke leven draait om wijn. Om ruiken en proeven, keuren en herkeuren. Haar kennis is daardoor enorm. Stel een vraag en je krijgt met een het goede antwoord. In haar vak staat ze bekend als een zeer kritische proever, die tech nische fouten snel herkent en weet te benoemen. Ze bedient zich daarbij altijd keurig van de termen van de professionele wijnproevers. „Maar toch", zegt Ellen Bax, „zeg ik liever waar het op staat. Namelijk of een geproefde wijn lekker is of niet." We spreken elkaar in het brandschone witte proeflokaal van het bedrijf waar ze 23 jaar geleden als secretaresse begon. Wijn zei haar toen nog niets: dat was zo'n beetje het enige waar vader en moeder Bax géén aandacht voor hadden. „Ik kom uit een warm gezin, waar nor men en waarden, humor en realiteitszin belangrijk waren. Wijn werd er nauwelijks ge dronken. Vader had niet zo'n fijnzinnige smaak. Bax mag het graag zeggen: „Ei genlijk heeft iedereen verstand van wijn. Ik zeg ook vaak tegen mensen die opkijken tegen fi guren die zo gewichtig kunnen doen: niets van aantrekken. Vindt u de wijn lekker of niet? Natuurlijk is téchnisch proeven een ingewikkelde, boeiende vaardigheid, maar dat kun je le ren. Daar zijn cursussen voor. Je leert dan wat je proeft. Maar iets lekker vinden of niet is iets wat iedereen bij zijn geboorte heeft meegekregen." Overigens is voor haar het belangrijkste criterium de wijnmaker. „Een streeknaam zegt niets, de pro ducent wél." Maxxium Nederland heette vroeger Jacobus Boelen. Die naam staat voor de oudste en de meest gedecoreerde wijnko- perij van ons land. Johannes Boelen stichtte het bedrijf in 1733 en pas na zeven generaties werd het begin 1970 verkocht aan het Franse Remy Martin. Nu is het dit jaar tot Maxxium omgedoopte Boelen een bedui dende poot van een enorm in ternationaal concern. Maxxium distribueert niet alleen wijn, met exclusieve merken als An- tonori en Masi (Italië), Hugel en Michel Laroche (Frankrijk), Geyser Peak (Californië), Mar ques de Riscal, Bodegas Ale jandro Fernandez (Spanje), de topchampagnes van Heidsick (Piper en Charles). Het bedrijf onderscheidt zich ook met sherry's, malt whisky's, likeu ren, rum, wodka, mineraalwa ter en natuurlijk alle fraaie cog nacs van Remy Martin. Bax, die haar slijtersvakdiploma haalde en een studie vinologie afrondde, is wat haar persoon lijke wijnkeuze betreft een sei zoenenmens. In de zomer kiest ze graag voor een strakke sau- vignon blanc, maar in de winter heeft ze liever een warme Tokay uit de Elzas. Op die streek is ze verliefd, omdat er zoveel mooie wijnen worden gemaakt door een bijzonder slag Fransen. Maar ze is ook stapelgek op Ita liaanse wijnen. „Ik ben een Amarone-mens. Ik houd van uitgesproken smaken, van wij nen die nadrukkelijk hun her komst benadrukken. Cabernet sauvignon of merlot zijn ook heerlijk, maar die kunnen over al worden gemaakt. Een goede Chianti komt uit de streek zelf, en een Valpolicello ook. Om het maar even kort samen te vat ten: ik houd van de Friezen on der de wijnen!" PETER VAN DER HOEST De nieuwe generatie koks houdt van keiharde muziek en vlijmscherpe Ja panse messen die met heel veel slices per minuut het voedsel doorklieven. Don't do this at home (je kunt dit be ter niet thuis doen) luidt het advies van food-jockey Jaymz Pool als hij zijn happy snacks bereidt tijdens een hou separty. vervaarlijk zwaaiend met zijn koksmes. 'Bom to Cook' van Jaymz en Mike Zaitsoff is opzwepend, anders dan an dere kookprogramma's: je hoeft niet eens van koken te houden om ernaar te kijken. Net 5 zond vorige week woensdag de eerste aflevering uit. De Nieuw-Zeelander Jaymz, die werkt bij het supertrendy Inez IPSC aan de Am sterdamse Amstel, werd daarin neer gezet als iemand die zijn adrenaline niet in bedwang kan houden. Hij loopt over van de energie en kan niet koken zonder heftige muziek, al moet hij dat laatste een beetje temperen in een programma waarin je ook wat wilt uit leggen. Canadees Mike, die als freelancer luxe cateringen verzorgt, maar ook af en toe bijspringt in allerlei keukens, is de stille Willie. Met hem gaan we inkopen doen in een specerijenwinkel en een Chinese supermarkt, want een kok van deze tijd mixt Oost met West. Fusion koken noemen we dat tegenwoordig, al willen Jaymz en Mike geen enkel stempel opgedrukt krijgen Wat er zoal wordt bereid op muziek van St. Germain? Sushi natuurlijk, ter- riyaki en springrolls, de Chinese pan nekoekjes die je met van alles en nog wat kunt vullen. En een paar opnamen verder bereiden Mike en Jaymz, die op een grappige, maar soms onverstaan bare manier Nederlands spreekt, pom poensoep, in trendy restaurants niet weg te branden van de kaart. 'Bom to Cook' is in alle opzichten een experimenteel kookprogramma; van de manier waarop het eten wordt be reid tot de onrustige manier van fil men (wat ging er nou ook alweer in de soep..?). Tochis het een verademing om tussen programma's waarin een kok aan de hand loopt van 'pakjesfa brikanten', zo'n ongekunsteld stel be zig te zien en niet iemand die denkt dat hij hip is door zijn haar elke week een ander kleurtje te geven. Wat voor deze tv-koks pleit is dat ze voortdu rend bezig zijn met het ontdekken van nieuwe smaakcombinaties. Ze houden van eten en denken aan niets anders. Het bewijs daarvoor is de Born to Co- ok-tatoeage op de bovenarm van Jaymz. Wat dat betreft lijken deze jonge hon den op de Engelse tv-kok Jamie Oliver die hetzelfde enthousiasme uitstraalt. The Naked Chef wordt hij genoemd, omdat hij gerechten ontdoet van alles wat ingewikkeld is. Zijn eenvoudige manier van koken, gekoppeld aan de vrolijkheid waarmee hij zijn gerechten bereidt, heeft hem een grote schare fans bezorgd. Zelfs onervaren keuken prinsen weet hij de keuken in te krij- verschilde van de kruidkoeken die we vandaag de dag eten. Ook de smaak van speculaas kan niet zo heel erg veel veran derd zijn. In beide mengsels worden nog altijd kaneel, gem ber, kardemom en koriander zaad verwerkt. Voor speculaas kruiden voegt men er onder an dere nootmuskaat of gemalen foelie aan toe. Opmerkelijk is, dat in ons land in de meeste kruidenmengsels van Aziatische specerijen kar- demomzaden worden verwerkt. Die zaden werden tot een tien tal jaren geleden vrijwel uitslui tend voor de specerijenmeng sels geïmporteerd. Tegenwoor dig vindt men ze ook op de schappen in de betere super markten en worden verwerkt in gerechten uit de Hindoestaanse keuken. Kardemomzaden wor den niet alleen in koek- en spe culaaskruiden verwerkt, ze ko men ook voor in worstkruiden en worden in het bijzonder ge bruikt voor leverworst. Een bekend kruidenmengsel uit onder andere Mexico is het chi lipoeder, dat bestaat uit fijnge wreven gedroogde en daarna geroosterde rode Spaanse pe pers, komijnzaad, oregano en een vleugje cacaopoeder. Het wordt veel in Latijns-Ame kaanse gerechten verwerf Voegt men er suiker aan! dan verkrijgt men een mt dat Amerikanen gebruikt het vlees voor de barbeet kruiden en om er barbeet zen mee te maken. In ons land hoort de krui thuis op de koffietafel, ni daar niet alleen, want int keuken wordt hij nog altrf bruikt bij de bereiding vai sommige stoofgerechtea ouderwetse hazenpeper* een sneetje kruidkoek me stoofd. Het dient niet alle smaakmaker, maar verlet een lichte binding aan de Het gebruik van kruidkot de keuken werd vooral in 19e eeuw veel toegepast! men het geld niet had on cerijen en andere kruidei pen. Een plakje kruidkoe ter vergoedde veel. Het is wens nog altijd toepasba dan niet alleen voor debt ding van hazenpeper ma voor gestoofde runderlap In Friesland, dat bekend; om de pittige kruidkoeke een stukje kruidkoek ook bij de gestoofde paling. HANS BELTERMAN St. Nicolaas-truffels Chocoladetruffels zijn vooral in de laatste maand van het jaar populair. Dat heeft te ma ken met de 'warme' smaak. Grand Mamier en zeer fijn ge hakte oranjesnippers verlenen aan de St. Nicolaas-truffels een opvallend verfijnde smaak. Breek de chocolade in kleine stukjes. Laat ze samen met de room in een pannetje met dik ke bodem boven een laag af gestelde warmtebron, onder regelmatig roeren, smelten. Voeg likeur, ragfijn gehakte of gemalen oranjesnippers, 25 gram poedersuiker en boter toe. Roer alles krachtig door de chocolademassa. Neem daarna het pannetje van de warmtebron. Laat het mengsel onder regel matig roeren afkoelen. Meng intussen cacaopoeder en 25 gram poedersuiker. Zeef het mengsel boven een groot diep bord. Vorm van de chocolademassa ovaalvormige balletjes. Wen tel de balletjes aan alle kanten door het cacao-poedersuiker- mengsel. Laat de chocoladetruffels op een koele plek (niet in koel kast, eventueel wel in groen telade) opstijven. Trek daar voor ten minste 1 uur uit. Presentatie: Dien de truffels papieren caisses op. In Fran rijk gebruikt men dergelijke 'quenelles au chocolat' ook om er gebak, taarten en vet schillende ijsgerechten mee garneren. Tip: Omdat koffie de smaak van chocolade accentueert het het overwegen waard o de slagroom tevoren te ver mengen met 0,5 theelepeli stant poederkoffie. Benodigdheden voor ongeveer 20 stuks: 125 gram bittere chocolade (repen); 1,5 eetlepel slagroom; 1 eetlepel Grand Marnier, 0,5 theelepel ragfijn gehakte of oranjesnippers (geconfijte sinaasappelschil); 50 gram poedersuiker, gezeefd; 50 gram boter; 10 gram cacaopoeder. Chocolade(room)borstplaat gen, aangespoord door vrouw of vrien din die weglopen met hun tv-held. Inmiddels is diens tweede kookboek in het Nederlands verschenen met als ti tel 'The Naked Chef is terug'. Opnieuw met easy-peasy gerechten, waarmee je je vrienden kunt verrassen. ELLEN SCHOLTENS Born to Cook. Elke woensdag op Net 5 om 19.00 uur. Herhaling op zondag om 17.10 uur. The Naked Chef van Jamie Oliver wordt uitgegeven door Kosmos-Z&K, Utrecht. Prijs: 49,50 gulden. De chocoladeborstplaat kan met water, melk of room wor den bereid. Voor een chocola- desmaak moet water worden gebruikt. Met melk wordt de smaak wat minder geaccentu eerd. Met slagroom krijgt het borstplaat een nog zachtere Vormen voor borstplaat zijn open ringen of andere open vormen zoals harten. In de be tere kookwinkels te koop. Beboter de borstplaatvorm(en) aan de binnenzijde(n). Leg ze op een vel beboterd vetvrij pa pier. Zeef het cacaopoeder en schep het door de basterdsuiker. Breng in een pannetje met dikke bodem boven een laag afgestelde warmtebron het water, melk of slagroom en de gemengde suiker, onder voortdurend roeren, aan de kook. Laat het mengsel zodra de suiker is opgelost 60 - 90 seconden, onder voortdurend roeren, zachtjes doorkoken. Neem vervolgens het pannetje van de warmtebron en roer de poedersuiker en 10 gram boter er snel door. Schenk onmiddellijk daam massa in de vorm(en). Zodi er op de borstplaat grote kleinere witte vlekken zicht baar worden, moet(en) de vorm(en) rechtop gezet wo den. Neem ook het papier weg. Laat de borstplaat aft len en neem daarna de von (en) voorzichtig weg. Bewi de borstplaat tussen vellen poreus papier. Tip: Vervang voor koffiebo plaat het cacaopoeder geh of grotendeels door install koffiepoeder, dat tevoren moet worden opgelost Inh water, de melk of de room Benodigdheden voor 1 grote of 2 kleinere vormen: 150 gram witte basterdsuiker; 1 eetlepel cacaopoeder; 0,5 deciliter water, melk of slagroom; 75 gram poedersuiker, gezeefd; ongeveer 15 gram boter. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Kledingstuk; 5. lerares; 7. kledingstuk; 10. achter; 12. moeder; 14. Frans lidwoord; 15. blaasinstrument; 17. eens; 19. voegwoord; 20. Frans lidwoord; 21. dommekracht; 23. Engelse lengtemaat; 25. persoonlijk vnw.; 26. zwaardwalvis; 28. lidwoord; 31. razend; 33. stuk hout; 34. Chinese deegwaar. VERTICAAL: 2. Rund; 3. kilowattuur; 4. schaapkameel; 5. vliegtuig; 6. bijbelse stad; 8. het binnentrekken; 9. vangman bij honkbal; 11. uitroep van pijn; 12. gebrek; 13. vogelverschrikker; 14. Chinese afstandsmaat; 16. Turkse eretitel; 18. domoor; 22. file; 24. compactdisc; 27. spoorstaaf; 29. sportterm (Eng 30. ogenblik; 31. muzieknoot; 32. muzieknoot. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Behang; 4. gesel; 5. flat; 7. sprot; 8. bal; 9. afkeer; 10. tengel. Verticaal: 1. Bespreken; 2. helft; 3. nona; 4. gesnapt; 6. tol; 8. bril. HET WEER Abnormaal lage luchtdruk Wie geregeld een blik op het weerglas werpt, weet dat de luchtdruk de laatste tijd abnormaal laag is. De gemiddelde novem- berdruk in De Bilt bedraagt momenteel iets meer dan 1000 hectopascal (millibar). Dat is ruim 13 hectopascal onder normaal. De laagste gemiddelde novemberdruk ooit staat op 1003,6 hectopascal in 1910. Ook in november 1963 - een jaar na de grootste winter van de 20ste eeuw - waren de barometers in mineur. Toen bedroeg de gemiddelde luchtdruk in De Bilt 1003,9 hectopascal. Het hoeft weinig betoog dat beide novembermaanden nat waren. In 1910 viel er gemiddeld over het land 114, in 1963 101 millimeter. Wat de novemberregens van dit jaar betreft is nu al zeker dat Valkenburg bij Leiden de natste maand in tenminste 40 jaar te pak ken heeft. In 1996 viel daar 175 millimeter, dit jaar staat de teller op 188 millimeter te gen slechts 35 millimeter in oostelijk Gro ningen. Inmiddels zijn er ook berichten over ernstige wateroverlast in westelijk Zweden. Door uitzonderlijk zware regens in de Noorse bergen (de laatste dagen ook sneeuw) staat het stadje Arvika ten noord westen van Karlstad blank. In Gardermoen bij Oslo is deze maand al 254 millimeter ge vallen tegen normaal 73. Ook oktober was in de regio Oslo extreem nat: Gardermoen ving toen 206 en het be kende wintersportoord Lillehammer 227 millimeter op. In onze regio zal Valkenburg dezeri wel boven de 200 millimeter uitkom want de nattigheid is nog niet voort daag veroorzaakte een vanuit Frank mende storing opnieuw regen en o( gen draait het om enige (mot)regen bui. De wind gaat tijdelijk uit het w noordwesten waaien en neemt aan toe tot krachtig. De temperatuur kfl op maximaal 9 of 10 graden. Tijden weekeinde krijgen we te maken mfl pers van een nieuwe omvangrijke o depressie. Vooral op zondag moete kening houden met enige regen ofl Zaterdag blijft het overdag op de m plaatsen droog. Het wordt wel wini

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10