'Privatiserin van Schiphol veel te vroeg' Internationale geldstromen zijn niet te controleren Pierre et Vacances verovert Nederland in zes maanden Economie Oogst muurvast in modder Alex blijft beste internetbroker ex Engels zakenwoordenboe onthult nog lang niet alle Verzekeringen nu ook bij C1000 WOENSDAG 22 NOVEMBER 2000 958 KLM opent internetwinkel Amstelveen KLM heeft onder de naam KLM Shop een internet winkel opgericht voor de verkoop van artikelen met het KLM- merk, luxe geschenkartikelen en later dit jaar wijnen. De winkel (www.klm.nl) bevindt zich in een proeffase. Als hij haalbaar en rendabel blijkt, komen er nieuwe artikelen bij en wordt de dienstverlening uitgebreid naar andere Europese landen. Nieuwe naam luchthaven Frankfurt frankfurt Fraport is de nieuwe naam die de moedermaat schappij van de luchthaven van Frankfurt heeft gekozen. Vol gens de Duitsers is de huidige officiële benaming Flughafen Frankfurt/Main AG niet geschikt voor de beoogde internationa le expansie. Fraport gaat halverwege volgend jaar naar de beurs. Met Schiphol vormt Frankfurt het samenwerkingsverband Pan- tares. dat volgens kenners op termijn kan leiden tot een Neder lands-Duitse fusie. Twee op drie huishoudens heeft krant Amsterdam Per 100 huishoudens worden in Nederland 66 dag bladen verspreid. Als wordt meegerekend dat een vijfde deel van de bevolking de krant dagelijks doorgeeft, bijvoorbeeld aan buren, komt in 78 van de 100 huishoudens de krant op tafel. Cijfers van Cebuco, de koepel van de dagbladen, over de twaalf maanden voorafgaand aan eind september, laten zien dat de oplage van de dagbladen 0,9 procent is gedaald tot 4.442.522 exemplaren per dag. De lichte daling komt volgens Cebuco niet door de gratis ochtendtabloids Metro en Spits!, waarvan er sa men dagelijks 650.000 van de persen rollen. Het Financieele Dagblad was procentuleel de grootste groeier. De oplage klom van 55.379 naar 63.772. Trouw volgde direct met een stijging van bijna 115.000 naar een dikke 125.000. FNVLoonsverhoging niet uitbetaald utrecht FNV Bondgenoten beschuldigt uitzendbureaus ervan de loonsverhoging van drie procent van vorig jaar niet aan uit zendkrachten bij de TNT Post Groep (TPG) te hebben uitbe taald. Eerder bleek dat uitzendbureaus als Adecco, Manpower en Randstad hun flexwerkers de loonsverhoging van dit jaar onthielden. Dit is inmiddels rechtgezet. Volgens bestuurder R. Dirkse van FNV Bondgenoten zijn de uitzendkrachten bij TPG door de ontstane commotie hun loonstrookjes van 1999 beter gaan bestuderen. Dirkse sluit niet uit dat enkele duizenden flex werkers geen loonsverhoging hebben gekregen. Het wordt vol gens hem moeilijk te achterhalen om hoeveel mensen het gaat. ..De meeste uitzendkrachten zitten nu elders." New York Pizza koopt Mama Joe Rotterdam NewYork Pizza, de grootste pizzaketen van Neder land, heeft de restaurants van Mama Joe Pizza Pasta overge nomen. Dat bedrijf heeft vier vestigingen in Rotterdam, Schie dam en Den Haag. Door de transactie stijgt het aantal winkels van New York Pizza naar 46. De zestig personeelsleden van Ma ma Joe treden allemaal in dienst van New York Pizza. New York Pizza werd in 1993 opgericht. De keten telt 33 vestigingen die afleveren en dertien restaurants. De omzet bedraagt ongeveer 39 miljoen gulden per jaar. Handelstekort VS naar record Washington Als gevolg van grote importen van kleding en au to's is het Amerikaanse handelstekort in september opgelopen naar een recordbedrag van 34,3 miljard dollar, 15 procent hoger dan het tekort in augustus, zo meldde het ministerie van handel gisteren. Het tekort van 8,7 miljard dollar met China was het grootste tekort dat ooit met een land werd gemeten. Het nieuwe tekort is groter dan het oude record van 31.7 miljard van juli. Het totaal voor 2000 bedraagt nu al 360 miljard dollar, duidelijk meer dan het tekort van 265 miljard van 1999. Leasebedrijf koopt Airbussen toulouse Het internationale vliegtuigleasebedrijf ILFC heeft een eerder geplaatste order ter waarde van zes miljard euro bij Airbus bevestigd, zo heeft het Europese luchtvaartconsortium gisteren gemeld. De International Lease Finance Corporation koopt 62 toestellen van het type A320 en 20 lange afstandstoe stellen van het type A330. Tussen 2002 en 2008 worden de vlieg tuigen geleverd. ILFC is de grootste klant van Airbus. Lauda weg bij Lauda Air wenen Voormalig Formule-1-coureur Niki Lauda is gisteren af getreden als bestuursvoorzitter van Lauda Air, de luchtvaart maatschappij die in 1979 door hem werd opgericht. Het besluit volgt op een accountantsrapport van KPMG waarin kritiek werd geleverd op de handel in buitenlandse valuta door de maat schappij. „Omdat ik altijd heb gezegd dat ik af zou treden bij el ke zweem van kritiek op mijn persoon, treed ik hierbij af als voorzitter van de raad van bestuur", aldus Lauda. De voorzitter van de raad van commissarissen, Rudolf Streicher, weigerde commentaar te geven. Aangenomen wordt dat Lauda Air een verlies lijdt van 160 miljoen gulden en dat de maatschappij fail liet dreigt te gaan. Austrian Air, dat geïnteresseerd is in overna me, heeft Niki Lauda beschuldigd van wanbeleid. Sociaal plan Philips afgewezen Groningen De vakbonden hebben het eindbod van Philips over een sociaal plan voor de 240 medewerkers van de Groningse vestiging afgekeurd. Het concern verplaatst de productie van huishoudelijke apparaten naar Amersfoort en Drachten wegens personeelsschaarste in het Noorden. Het personeel vindt vooral de verhuisregeling onvoldoende. Ongeveer 80 procent van het personeel is bereid mee te gaan. Als de regeling wordt aange past, zal dat aantal groeien. Philips en de bonden onderhande len komend weekeinde verder. Cathay bekroont telecombedrijf amsterdam Een vliegensvlugge verovering van de Chinese markt heeft telecomtoeleverancier Permanento de handelsprijs van Cathay Pacific opgeleverd. Het bedrijf uit het Noord-Hol landse Hem is nog geen twee jaar actief in China en haalt nu al drievijfde van de omzet uit Hong Kong. De onderneming ver wacht zijn omzet volgend jaar te verdubbelen tot 50 miljoen gulden. Permanento maakt zelfklevende onderdelen voor mo biele telefoons, elektronica en de auto-industrie. In 1999 be sloot de firma in Hong Kong te gaan produceren, omdat veel klanten daar ook fabrieken neerzetten. Forum pleit voor Europees opsporingsapparaat geneve bob kroon correspondent In belastingparadijzen van de Nederlandse An tillen tot Monaco wordt jaarlijks naar schatting duizend miljard dollar witgewassen. De enige manier om aan deze bijna ongrijpbare vorm van internationale criminaliteit paal en perk te stel len, is een internationaal openbaar ministerie. Een eerste aanzet daartoe zou een Europees parket kunnen zijn. Tot die conclusie komt het Forum van Genève, een groepering van interna tionale magistraten, economen en voornamelijk Zwitserse bankiers. Forumvoorzitter Bernard Bertossa, de procu reur-generaal in Genève zegt dat alleen een "grensoverschrijdende justitie enige hoop biedt op het indammen van een illegale geldlawine die iedere tien jaar verdubbelt'. Europol is een stap in de goede richting, maar volgens het Fo rum nauwelijks een druppel op de gloeiende plaat. In de Europese Unie zijn regeringen huiverig te tornen aan de soevereiniteit van hun nationa le justitieapparaat. Alleen Italië heeft zich uitge sproken voor een Europees openbaar ministe rie. „Maar zelfs al zou dat ooit van de grond ko men, dan zijn we er nog niet", aldus Bertossa. „Dit vereist een mondiale aanpak." Volgens de procureur-generaal zijn het niet alleen de belas tingparadijzen die dwarsliggen. „Zelfs Groot Brittannië en Liechtenstein houden zich niet aan conventies die ze zelf hebben onderte kend." De op. het Forum aanwezige bankiers gaven ruiterlijk toe dat het transnationale geldverkeer sinds de dereglementering in 1971 oncontro leerbaar- is geworden. Bertossa stelde vast, dat het 'twintig minuten duurt om een paar miljoen aan zwart geld de wereld rond te sturen, terwijl een nationaal justitieapparaat soms vijf jaar moet worstelen om een crimineel netwerk te ontmantelen.' René Passet, een Franse econoom meende dat 'herstel van politieke controle op de interna tionale geldmarkt' de enige oplossing is. Als eer ste stap zou een heffing kunnen worden over wogen op alle internationale geldtransacties. De Europese Unie bestudeert momenteel de haal baarheid van een heffing van 0,1 tot 5 procent al naar gelang van de valuta, waarin dit soort transacties plaatsvinden. In dit verband ove weegt de Zwitserse Bondsregering om Brussel polsen over een mogelijke Zwitserse toetredii tot het Verdrag van Schengen, dat de inten grenscontroles in de Europese Unie (met zondering van Groot-Brittannië en Ierlan heeft afgeschaft. Daarmee zou Bern toegai krijgen tot het Schengen Informatie Systea (SIS), de databank in Straatsburg waaruit dep litie in EU-lidstaten nuttige informatie kan ten voor internationaal opsporingswerk, kunnen aan het SIS-bestand een waardevo bijdrage leveren", aldus een regeringswooi voerder in Bern. „Maar dan willen we ook ge krijgen." slootdorp Akkerbouwer Nanne Klazinga neemt de schade op die de regen de afgelopen weken heeft aangericht op zijn land. Als gevolg van het slechte weer is het onmogelijk de winterpenen op de normale manier van het land te halen. Gisteren bezocht het bestuur van de land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland het bedrijf om de problemen in ogenschouw te nemen. Overnames van Center Pares en Gran Dorado In bungalowparken is de laatste jaren geld te ver dienen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Na twee magere jaren in 1996 en 1997, steeg de omzet van de Nederlandse vakantieparken de afgelopen jaren met 4,6 pro cent en 8,4 procent. Ook dit jaar stijgen de in komsten, hoewel de groei inmiddels weer afvlakt. Pierre et Vacances werd in 1967 opgericht door de huidige directeur Gérard Brémond. Onder zijn leiding groeide het Franse concern uit tot de grootste verhuurder van vakantieaccomodaties in Europa. De vakantiegroep beheert 174.000 bedden en ontvangt 5,1 miljoen gasten per jaar. Het moederbedrijf heeft zelf 93.000 slaapplaatsen in Frankrijk, Italië en het Caribisch gebied. Naast Gran Dorado (ca 40.000 bedden) en Center Pares (ca 34.000 bedden) is Pierre eigenaar van Orion, dat vakantiehuisjes op 25 Franse locaties ver huurt. In Noord-Europa krijgen de Fransen nu ook een flinke voet aan de grond. Center Pares heeft vijf parken in Nederland, twee in Frankrijk, twee in België en een in Duitsland. Pierre et Vacances brengt deze samen met de Gran Dorado-vesti gingen onder in een bedrijf waarin ook DB Capi tal, de participatiemaatschappij van Deutsche Bank, een aandeel heeft. De drie bungalowpar ken van Center Pares in Groot-Brittannië komen volledig in handen van DB Capital. Een Frans vakantieconcern heeft binnen een half jaar een groot deel van de Nederlandse huurbungalows verworven. Pierre et Vacances (P&V) werd in april eigenaar van Gran Dorado Groep en nam gisteren Center Pares over van de Schotse brouwer Scottish and Newcastle. Met de twee acquisities hebben de Fransen bijna de helft van de Nederlandse markt in handen ge kregen. Volgens gegevens van de toeristenbran che ging in de eerste zes maanden van dit jaar 21,3 procent van de binnenlandse bungalow vakanties naar Center Pares. De parken van Gran Dorado tekenden voor 23,8 procent. De enige twee andere ketens van formaat zijn Landal GreenParks en Zilverberkparken. Met een marktaandeel van respectievelijk 11,6 procent en 4,5 procent vallen zij qua omvang in het niet bij de reuzen Center Pares en Gran Dorado. Of de mededingingsautoriteiten instemmen met de overname valt nog te bezien. Als de Europese Commissie van oordeel is dat P&V een te sterke marktpositie krijgt, kan ze het concern verplich ten onderdelen af te stoten. Of de zaak in handen komt van Brussel is evenwel nog niet zeker. Mo gelijk zal de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) vragen om de zaak zelf te mogen onder zoeken. aetegger.NL: "Alex is nog steeds de beste internetbroker van Nederland, zo concludeert Belegger.NL na een grondige analyse van de Nederlandse markt. Alex biedt'behalve de meeste handelsmo gelijkheden en een goed werkend systeem nu ook diverse informatiediensten aan. De trans actiekosten van Alex behoren tot de laagste van de markt." Beste internetbrokers 4e kwartaal 2000 8.39 SNSbank 8.01 Postbank 7.67 Binck 7.56 Rabobank 7.39 ABN AMRO 7.36 IMG Holland 7.23 Robeco 7.05 Keytrade ING Bank 6.32 Sem van Berkel 4.48 amersfoort» gpd 0800 235 25 39 www.alex.nl Supermarkt Cl000 begint morgen in Spijkenisse een proef met het aanbieden van financiële pro ducten. 'Zo geregeld' heten de verzekeringen, be leggingsproducten en spaarrekeningen van de supermarkt en verzekeringsmaatschappij FBTO. Hiermee treedt C1000 in het voetspoor van Shell die op tankstations verzekeringen van Axa aanbiedt. De supermarkt blijft concurrent Albert Heijn, die in januari met financiële dienstverle ning wil beginnen, een stapje voor. In een glazen hokje, nog vóór de kassa's, staat een rek waaraan dozen hangen met informatie folders over onder andere reis-, levens- en inko mensverzekeringen. Ter plekke kunnen alleen twee soorten reisverzekeringen en een aanspra kelijkheidsverzekering worden afgesloten. Voor de overige verzekeringen moet de antwoordkaart PvdA en KLM zien gevaar voor mainpot Het is nog te vroeg voor de privatisering van Schi] De staat moet zijn aandelen niet verkopen voordatd gels waaraan het bedrijf gehouden moet worden, vastgesteld. Dat zei PvdA-Tweede-Kamerlid Van gisteren op een partijbijeenkomst over de privati» van de luchthaven. FOTO'ANP* ARNO UNGERAK Nederland krijgt internetbank voor hypotheken amsterdam anp Nederland heeft er een nieuwe internetbank, gespecialiseerd in hypotheken, bij. Via de website http:/www.europeloan.com kunnen aanvragen worden in gediend bij de hypotheekver strekker, die al actief is in Zwe den, België en Duitsland. Be langrijke aandeelhouders van Europeloan zijn ABN Amro- dochter Bouwfonds Nederland se Gemeenten en de Vlaamse investeringsmaatschappij GIMV. Europeloan is nog jong. De oprichting van de bank, die werkt met een Belgische ver gunning, had in september 1999 plaats. Vanaf de echte start in februari van dit jaar hebben in Zweden al ruim 7.000 mensen een hypotheek aangevraagd. De bank werkt ra zendsnel en met hypotheken op maat. Europeloan wil de expansie in Europa snel voortzetten. Eind dit jaar is de start in Fin land voorzien, volgend jaar vol gen Frankrijk, Spanje, Noorwe gen en Oostenrijk. den haag anp Van Gijzel hecht aan de functie van 'mainport', het efficiënte netwerk van vluchten dat Schiphol over de hele wereld heeft en dat Nederland veel hoofdvestigingen van buiten landse bedrijven oplevert. Met de constructie die het kabinet voor ogen heeft voor Schiphol, kan de staat de luchthaven nauwelijks meer aanspreken op het behoud van deze functie, meent Van Gijzel. Het kabinet besloot vrijdag dat de staatsaandelen in Schip hol worden verkocht. Het Rijk krijgt de grond en geeft die in erfpacht uit aan de luchthaven. Schiphol mag de luchthaven voor onbepaalde tijd exploite ren. Alleen bij zware verwaarlo zing door Schiphol zal deze eeuwigdurende concessie wor den ingetrokken. Van Gijzel is bang dat Schip hol in mindere tijden voor meer charters zal kiezen en de inter continentale verbindingen niet in stand houdt. Hij zou da graag een limiet, van bij beeld vijftien jaar, gesteld aan de concessie. Alleen kan de overheid als de lud ven acceptabel draait, Schiphol als mainport en mee de Nederlandse econ verwaarloost, ingrijpen. De PvdA-er kreeg steiu KLM-topman Van Wijl. vreest dat de toekomstige deelhouders van Schiphol bereid zullen zijn tot nood lijke miljardeninvesten omdat het rendement ni korte termijn zichtbaar i weet wat het is als je a houders in je nek hebt h Schiphol zal dat nog ondi den", zei Van Wijk. Vi Schiphol-directeur Cerfoi is een bepaalde exploita niet nodig. Hij wil de 1 helft van 2001 met Scl naar de beurs, zonder heidsballast. Schiphol zs! als een keurig bedrijf geé met oog voor de Nederi economie en omwonendi Supermarkt experimenteert met FBTO worden opgestuurd. Voor een persoonlijke pre mieberekening moet de klant contact opnemen met FBTO. Als extra klantentrekker staat een pinautomaat in het hokje, zodat veilig en warm gepind kan wor den. Ook is er een speciale klantenkaart in het le ven geroepen. Op de 'Profijtkaart' kan statiegeld gespaard worden. Dat kan de consument later contant opnemen of laten overschrijven naar een spaarrekening of beleggingsproduct van FBTO. In het voorjaar volgen nog twee proeven, on dermeer in Bleiswijk. Door de extra dienstverle ning denkt C1000 de service te kunnen aanbie den waar klanten om vragen. FBTO krijgt er ver kooppunten bij. Of de verzekeringsmaatschappij hiervoor een vergoeding betaalt, willen beide partijen niet zeggen. Ook de criteria of hel pro ject als geslaagd kan worden beschouwd zijn ge heim. Iedereen die wel eens een En- gelse vertaling van een Ne derlandse tekst of omgekeerd onder ogen krijgt, zal het be amen: het van tevoren raad plegen van een woordenboek zou geen verspilde moeite zijn geweest. Met name in de economi sche hoek wordt vaak ge worsteld met de juiste om schrijvingen over en weer. Speciaal voor zakenlieden en economische gezagsdragers heeft Elsevier bedrijfsinfor matie deze maand het woor denboek Kramers Business Woordenboek Engels uitge geven. In het 1.700 pagina's tellend boekwerk staan 115.000 Nederlandse om schrijvingen van Engelse ter men eri omgekeerd. Een groot gedeelte van het naslagwerk is ingeruimd voor typisch Engelse en Neder landse zakentermen, volgens de uitgever een primeur. Het is een 'doeltreffend naslag werk voor iedereen die actief is in het moderne, internatio nale zakenleven', aldus het begeleidende persbericht. Even een steekproef geno men: een onlangs gepubli ceerd artikel in de Financial Times. Het stuk behandelt de bijna mislukte fusieonderhandelin gen tussen de uitgeverijen EMI en Time Warner en de mogelijkheden van een sa menwerking tussen EMI en de Duitse uitgever Bertels mann. Het eerste begrip waarover de lezer kan S kelen is het begrip stand- ne strategy. Gelukkig stand-alone in de Nederli se vertaling netjes omsc ven als 'onafhankelijk kend', zodat de lezer uil context van de zin beg waarom het gaat. I Meer moeite levert de li 1 second-tier business op.' gens de Nederlandse w l ling gaat het om tweed zaken. Meestal wordt term geassocieerd met dt1 zondheidszorg. De woon assets (bezittingen), mai (marges) of merger (fusii 1 veren geen problemen l Maar waar blijft de verti van de term synergies (sj gieën), hét toverwoord b ke fusie. Tevergeefs zoi' lezer ook naar een lijstje typisch Engelse uitdrul gen. Zo blijft het gissen de betekenis van het g 'they do look dead in tin ter'? Wie kiest voor de Ie lijke vertaling: 'zij lijkend in het water' komt niel der. Terwijl met de juiste schrijving 'op sterven dood' de lezer al aardig fi holpen. Kramers Business Woon boek Engels ISBN: 90 6882 4384 Prijs: 99,50. Het boe ook op cd-rom verkrijgtz ISBN-nummer. f~ 4031. PIETER VAN HOVE Financieel-Economische Tijd te i1 brussel* anp Het Vlaamse uitgeversbedrijf Tijd, dat de zakenkrant De Fi nancieel-Economische Tijd uit geeft, is te koop. De raad van bestuur heeft dat bekendge maakt. Het bestuur van het be drijf is al een tijd op zoek naar partners omdat de internatio nalisering en de groei elektronische media de kosten verhogen, schaalvergroting noodt ii is. De meerderheid van delen van Tijd is nu in van de werkgeversorg! f Vlaams Economisch V' 11 dat de krant in 1968 oprit u

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8