Stap Egypte komt hard aan in Israël r L J Amerikaanse kiezers nog niet uit hun lijden NAVO waarschuwt voor rivaliteit met euroleger Parlement Peru zet Fujimori af Buitenland Fransen zijn over ergste BSE-sehrik heen Koerden trekken door Straatsburg 'Amerikaanse duikboot in botsing met Koersk' Irak marcheert xtra voordeel! r, BelCoivipahiy «-b»-» 1ENSDAG 22 NOVEMBER 2000 155 7 washington john wanders correspondent Het is na vannacht ineens min der zeker dat George W. Bush de 43ste Amerikaanse president wordt. Het jongste vonnis van het Hooggerechtshof van Flori da zet de deur wijd open voor honderden extra stemmen voor Bush' Democratische tegen stander Al Gore. De vice-presi dent is ervan overtuigd dat hij zijn huidige achterstand van 931 stemmen kan overbruggen. „Onze democratie is de grote winnaar", sprak Gore dan ook opgelucht nadat het hof in Flo rida zich had uitgesproken. „Het hof liet zich leiden door een simpel constitutioneel be ginsel: de wil van het volk moet de doorslag geven. Dit is een zeer belangrijke overwinning voor het Amerikaanse volk." Al even voorspelbaar was de boze reactie van het Bush-kamp, dat overweegt door te gaan tot aan de hoogste rechters in Was hington. Het gevecht om het Witte Huis zal zich de komende dagen toe spitsen op de vraag of een stembiljet (lees: ponskaart) met een 'kuiltje' in het vakje van een van de kandidaten mag worden meegeteld als een geldige stem. Gores advocaten lezen in de uitspraak van het Hoogge rechtshof van Florida dat dit het geval is. Bush' advocaten denken heel anders over dit ne telige vraagstuk aangaande de 'bedoeling van de kiezer'. Het gaat om duizenden stemmen van kiezers die er op 7 novem ber kennelijk niet in slaagden de ponskaart door te prikken, maar er wel een kuiltje in druk ten. Voor de overwinning in Florida lijkt Gore afhankelijk van deze 'kuiltjesstemmen'. Dan is er nog de ruzie over de terzijde geschoven stemmen van ten minste 1.420 militairen overzee. Om die patriotten te beroven van hun stemrecht, op grond van een technische be paling over een poststempel, is volgens het Bush-kamp te grof voor woorden. De Democraten noemen het op hun beurt schandelijk dat Bush' mede werkers doen alsof alleen de Republikeinse Partij aanhan gers heeft onder de leden van de strijdkrachten, en alsof Gore een halve landverrader is. Het vonnis van afgelopen nacht garandeert in elk geval dat mil joenen Republikeinen het hoogste rechtscollege van Flori da als een verlengstuk van de Democratische partij zullen gaan beschouwen - voor zover ze dit al niet deden. Dit maakt de crisis rond de uitslag van de presidentsverkiezingen in Flori da alleen maar ernstiger. En het vergroot de kans op nog meer scherpe retoriek. De Ameri kaanse kiezers zijn voorlopig nog niet uit hun lijden verlost. Ik koop en verkoop effecten. Ik ben niet een effectenmakelaar. www.watbenik.nl nomische en politieke macht waar te maken. Turkije hoeft niet te rekenen op een voorkeursbehandeling binnen het Europese crisisle- ger-in-oprichting. Net als de andere kandidaat-leden van de EU zal het land om zijn mening worden gevraagd, maar het is uitgesloten dat Turkije over de inzet van het Europese leger mag meebeslissen. De Franse minister van defensie, Richard, maakte dat gisteren duidelijk aan het einde van een twee daagse bijeenkomst over de sa menstelling van de Europese crisismacht. „Turkije is bereid om een omvangrijke bijdrage te leveren, en dat is een signaal dat onze relaties de goede kant op gaan. Maar we maken geen onderscheid tussen Turkije en andere kandidaat-lidstaten", al dus de Fransman. BERLIJN-BRUSSEL» AP-GPD Secretaris-generaal Robertson van de NAVO heeft gisteren ge waarschuwd dat rivaliteit tus sen de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie en het Euro pese crisisleger-in-wording voor beide kanten desastreus kan zijn. Robertson sprak na af loop van een bijeenkomst van NAVO-afgevaardigden in Ber lijn. Hij wees erop dat er veel moeite is gedaan om rivaliteit te voorkomen, maar dat de ont wikkelingen zorgvuldig moet worden gevolgd. De leiders van de Europese Unie zegden maandag tiendui zenden manschappen en hon derden gevechtsvliegtuigen en oorlogsbodems toe aan een nieuwe Europese defensie macht, die de EU de militaire vuist moet geven om haar eco- Tel Aviv raakt steeds verder geïsoleerd In Israël is het keihard aangekomen dat Egypte zijn am bassadeur in Tel Aviv gisteren heeft teruggeroepen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Cairo heeft laten doorschemeren dat het lang kan duren voor het ambas sadeur Mohammed Bassiouni terugstuurt. Minister Amr Moussa noemde de Egyptische stap 'een teken van bui tengewone boosheid' over 'Israels toegenomen agressie ten aanzien van de Palestijnen'. Oud-minister Spanje gedood BARCELONA Rtr-AFP-DPA De voormalige Spaanse minis ter van gezondheid Ernest Lluch is gisteravond in Barcelo na doodgeschoten. Dat heeft de politie bekendgemaakt. Spaan se media melden dat de moord het werk lijkt van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De 63-jarige Lluch werd twee keer in het hoofd geschoten op een parkeerplaats onder zijn huis. Enkele uren voordat de politie de moord meldde ontplofte een autobom in Barcelona. Daarbij vielen geen slachtoffers. Het is onduidelijk wat het eerst plaatsvond, de schietpartij of de explosie. Mogelijk hebben de daders van de aanslag hun vluchtauto opgeblazen. Ik kan alles voor je ophalen. Ik ben geen hond. www.watbenik.nl tel aviv ad bloemendaal correspondent Het Egyptische besluit volgde gisteren op Israëlische lucht aanvallen op doelen in de Ga- zastrook, waarbij maandag avond twee Palestijnen om het leven kwamen. Egypte blijft in Tel Aviv wel op lager niveau vertegenwoordigd, maar het vertrek van de ambassadeur is toch een harde klap voor de Is raëlische premier Barak. Deze gaat er prat op dat onder zijn bewind Israëls internationale status flink is verhoogd. Maar zelfs tijdens de veel bekritiseer de regeringsperiode van zijn voorganger Netanyahu hebben de Egyptenaren nooit reden ge zien hun vertegenwoordiger te rug te halen. Bassiouni was de langst zit tende ambassadeur in Tel Aviv, en bleef ook na zijn officiële pensioendatum aan. Premier Barak zei gisteren Bassiouni's vertrek te betreuren. Hij merkte op dat de regering in Cairo een positieve rol heeft gespeeld in het vredesproces, maar dat het terugroepen van de ambassa deur daaraan afbreuk doet. De Amerikaanse minister van de fensie, Cohen, wil de kwestie vandaag aan de orde stellen als hij in Cairo een gesprek heeft met president Mubarak. Jordanië had vorige maand een nieuwe ambassadeur naar Tel Aviv zullen zenden, maar die is - eveneens uit protest te gen het Israëlische optreden te gen de Palestijnen - tftuis geble ven. Vertegenwoordigers van Arabische landen die betrekkin gen op laag niveau met Israël onderhielden, zoals Marokko, Tunesië, Oman en Qatar, zijn de afgelopen weken allemaal vertrokken. De spanning tussen Israël en de Palestijnen is inmiddels hoog opgelopen. Gisteren kon digde de Palestijnse politie aan dat agenten voortaan zullen schieten op Israëlische soldaten die het op Palestijnse demon stranten hebben gemunt. Het betekent dat de Palestijnse poli tie de terughoudendheid laat varen waarover de Palestijnse leider Arafat afspraken heeft ge maakt met Israël. lima afp-dpa-anp Het parlement-van Peru heeft president Fujimori gisteren af gezet. Volgens de afgevaardig den is hij 'moreel ongeschikt' voor de functie. Daarmee is na tien jaar een einde gekomen aan het bewind van de autocra tische president, die in mei nog een derde ambtstermijn ver wierf. Waarschijnlijk zal parle mentsvoorzitter Valentin Pania gua het presidentschap waar nemen totdat de Peruanen in april een nieuw staatshoofd kiezen. Paniagua is vorige week tot parlementsvoorzitter geko zen. Fujimori (62) had zijn aftre den maandag al vanuit Japan aangekondigd. Het parlement aanvaardde de ontslagbrief echter niet, maar koos ervoor de president af te zetten. Voor de afzetting stemden 62 afge vaardigden, negen tegen. De beslissing is vooral symbolisch. De parlementariërs willen dui delijk maken dat ze Fujimori's gedrag verafschuwen. Velen in Peru vinden het laf dat de presi dent zijn ontslagbrief niet in Peru, maai- in het verre Japan heeft geschreven. Ik ben niet sexy. Ik zal je opwinden. www.watbenik.nl uitse neonazi's steeds misdadiger t jiiADEN* Duitse neonazi's plegen steeds meer misdaden te- 1buitenlanders en joden. De Duitse minister van binnen- idse zaken, Schily, heeft dat gisteren bekendgemaakt. In de [Ste negen maanden van dit jaar werden al bijna tienduizend I sdaden geregistreerd, even veel als in het hele jaar 1999. echtsextremisme, antisemitisme en vreemdelingenhaat zijn or Duitsland een ernstig probleem geworden", zei Schily op herfstbijeenkomst van de federale recherche (BKA) in Wies- 2) jen. Het aantal extreem-rechtse misdaden is de eerste negen H landen met 8,9 procent gestegen naar 9.825 gevallen, aldus iily. Vooral vergrijpen tegen vreemdelingen kwamen meer or plus 20 procent. In 78 procent van de gevallen worden de jers van extreemrechtse vergrijpen gearresteerd. ikarta dreigt Atjeh met noodtoestand «ta Indonesië overweegt de noodtoestand uit te roepen in provincie Atjeh als de rebellenbeweging Gerakan Aceh Mer- a (GAM) niet instemt met vredesbesprekingen. Minister nibang Yudhoyono van politieke zaken en veiligheid heeft vandaag verklaard. De Indonesische regering en de GAM iden vorige week donderdag in Genève praten over een edzame oplossing voor het al meer dan twintig jaar durende iflict. Deze besprekingen zijn echter niet doorgegaan vanwe- onlusten in Atjeh. Volgens een vandaag door Amnesty Inter- jonal gepubliceerd rapport worden de mensenrechten in At- - worden steeds vaker geschonden, niet alleen door de mili- en, maar ook door de opstandelingen. n nden geborgen in Toscane cAj Reddingswerkers in de Italiaanse regio Toscane hebben leren de lichamen gevonden van vier mensen die zijn omge- 'd nen bij een modderlawine, onder wie een vrouw en haar «kinderen. Een persoon wordt nog vermist, maar aangeno- n wordt dat deze ook is omgekomen. De slachtoffers woon- uii lin het bergdorp Vinchiana ten noorden van Lucca, waar imodderlawine maandag twee huizen verwoestte. I trtien doden bij overval Egypte d» Dertien mensen zijn gisteren omgekomen toen vier arbewapende gemaskerde mannen een bank in de Zuid- ptische plaats Maragha overvielen. Onder de doden zijn 0 evan de overvallers. De overige slachtoffers zijn drie politie- nnen, twee bankmedewerkers en zes voorbijgangers. Elf nsen zijn gewond naar ziekenhuizen gebracht. De twee over- ileven overvallers zouden er met ongeveer anderhalf miljoen o Jen vandoor zijn gegaan. j Dover weer illegalen onderschept den» De Britse politie heeft gisteren opnieuw tientallen ille- tn ontdekt die in vrachtwagens werden vervoerd. Drie uit itsland afkomstige vrachtwagens werden op de snelweg van i?rnaar Londen tot stilstaan gedwongen, zo meldde een po- ivoordvoerder. De wagens hadden 43 illegalen aan boord uit lal, Tjetsjenië, Turkije, Irak, Iran, Kosovo, India en Moldova, j juni ontdekte de Britse douane in Dover 58 gestikte Chine- legalen in een Nederlandse koelwagen. ilosevic blijft partijleider I8ADQDe Joegoslavische oud-president Slobodan Milosevic [voorzitter van zijn partij, de SPS. Het partijbestuur heeft (i Eren bekend gemaakt dat Milosevic de enige kandidaat is diet voorzitterschap. Daarmee staat vrijwel vast dat hij za- lagop het SPS-congres zal worden herkozen. Carla Del Pon- Ie hoofdaanklaagster van het Joegoslavië-Tribunaal in Den ig, bekritiseerde gisteren de houding van de nieuwe Joego- ische regering. Die heeft geen gehoor gegeven aan het ver- Milosevic uit te leveren, zodat hij terecht kan staan wegens logsmisdaden. ven doden bij rel over drankwet D In het dorp Salka in Midden-Nigeria zijn zeker zeven do- gevallen bij onlusten. Die braken uit toen de autoriteiten nieuwe islamitische wet probeerden op te leggen. De wet liedt de verkoop van alcohol. De Nigeriaanse staatsradio fldat gisteren gemeld. De rel ontaardde in etnisch geweld len de islamitische Hausa's en niet-islamitische Kanbari's liet dorp bevolken. dental Bremen stijgt naar negen Het aantal doden dat in de Duitse stad Bremen is ge- fndoor het instorten van een pand is opgelopen naar ne- zo maakte de politie gisteren bekend. Er vielen 21 gewon- Volgens de brandweer worden nog twee mensen vermist, pand stortte in na een explosie, die volgens experts is ver laakt door een gaslek. Ook vandaag gaat het puinruimen door. ecutie omgezet in levenslang 5üi De gouverneur van de Amerikaanse staat North Caroli- eeft de straf van een ter dood veroordeelde moordenaar en- uren voor zijn dood omgezet in levenslang. Gouverneur Hunt zei tot zijn beslissing te zijn gekomen omdat hij twij- faan de betrouwbaarheid van de veroordeling van Marcus er (32), die tijdens het proces zijn eigen verdediging voerde zelf verdedigde in het proces. Gouverneur Hunt verklaarde voorstander van de doodstraf te zijn, maar zei dat de over- Ibij zo'n zware straf extra zeker moet zijn dat de veroorde- correct tot stand is gekomen. Bij twijfel moet de straf vol- ihem worden omgezet in levenslang. parus henk glimmerveen correspondent Bij de Noord-Franse stad Evreux is gisteren een nieuw geval van de gekkekoeienziekte BSE ontdekt. Het totaal van dit jaar komt daarmee op 104. De Franse bevolking lijkt echter over de ergste schrik heen, en doet zich weer te goed aan rundvlees. De klanten gaan er eens goed voor zitten. „Doet u maar lekker rood", vraagt de man. „Nee voor mij a point' (medium), zegt zijn tafeldame. Het is één uur in het elfde arrondissement van Parijs. Gisteren at het stel nog kip, beaamt het desgevraagd. En vorige week be stond de lunch voornamelijk uit salades. Maar nu is het weer tijd voor een lekker stuk vlees. Rundvlees. Gekke-koeienziekte of niet, het heeft er alle schijn van dat de meeste gekte voorbij is. In de brasserie (eetcafé) en het restaurant is het weer vlees smikkelen geblazen. Comme d'habitude, monsieur"net als vroeger. Het beeld in Parijs verschilt niet veel van de rest van Frankrijk. In de meeste schoolkantines in het land wordt weer vlees geserveerd. Maandag nog heeft de re gering in alle kranten paginagrote advertenties ge plaatst met de mededeling dat het Franse vlees nog nooit zo veilig is geweest als nu. Indruk maakte gisteren de vergadering van Europese landbouwministers in Brussel. Niet eens zozeer van wege de beslissing om het aantal BSE-proeven dras tisch op te voeren. Voor de Fransen was veel belangrij ker dat de Britten hun dreigement niet waar maakten om de grenzen te sluiten voor Frans rundvlees. En, misschien van nóg meer gewicht, ook de Duitsers hiel1 den hun kaken op elkaar wat betreft de invoer van het Franse vlees. Minister Jean Glavany was meteen na de vergadering doorgereisd naar de radiostudio's van Europe-1 om het Franse volk toe te roepen dat de bijeenkomst met zijn collega's 'een heel harde confrontatie' was geweest maar dat er 'gelukkig geen breuk is gekomen'. Luttele tijd daarna maakte Glavany op een persconferentie be kend dat er ruim een miljard gulden wordt uitgetrok ken voor steun aan veeboeren en vleesverwerkende bedrijven. Zij zijn in financiële problemen gekomen doordat de consument zich drie weken geleden mas saal van het rundvlees afwendde. Zoals gebruikelijk bij dit soort activiteiten waren de slachtoffers niet tevreden met het in het vooruitzicht gestelde geld. 'Uiterst teleurgesteld' waren de woord voerders van de veeboeren (Pierre Chevalier) en vlees verwerkende bedrijven (Luc Guyau). Beiden kondig den acties aan om meer geld van de regering in Parijs los te peuteren. „Dat zullen wel weer blokkades worden", becommen tarieert aan tafel het vleesetende duo de uitspraken van Chevalier en Guyau. „Maar dat zien we dan wel weer. Voorlopig was de bavetted l'échalote heerlijk". Frankrijk begint onmiskenbaar weer Franse trekjes te krijgen. straatsburg Vele duizenden Koerden uit diverse Europese lan den demonstreerden gisteren in de Franse stad Straatsburg voor Abdullah Öcalan. Vorig jaar spanden advocaten van de gevan gen zittende PKK-leider een zaak tegen Turkije aan bij het Europese Hof voor de Mensenrechten. Gis teren boog het in Straatsburg ge vestigde hof zich over de kwestie. De raadslieden menen dat Öca- lans rechten zijn geschonden tij dens zijn arrestatie in Kenya, tij dens zijn vervoer naar Turkije en tijdens zijn proces aldaar. De Koerdische leider kreeg de dood straf. Binnen tien dagen zal het Straatsburgse hof besluiten of het de juiste instantie is om de zaak te behandelen. Het proces zelf kan dan nog vier jaar duren. foto ep a damien meyer moskou-den haag anp-gpd Hoewel de Russische autoritei ten de oorzaak van het ongeluk met de atoomonderzeeër Koersk officieel nog niet heb ben vastgesteld, raken ze er steeds meer van overtuigd dat er sprake is geweest van een aanvaring met de Amerikaanse onderzeeër USS Memphis. Deze theorie heeft extra on dersteuning gekregen door een publicatie in het Russische weekblad Versija, Daarin wordt op basis van anonieme bron nen gemeld dat de USS Mem phis na de vermeende aanva ring met de Koersk naar een Noorse haven is gevaren voor reparatie. Foto's tonen de Amerikaanse onderzeeër in een Noors dok. Het weekblad beweert dat de foto's zijn genomen kort na 12 augustus, de dag waarop de Koersk verging. Volgens de Amerikaanse marine stammen de foto's echter uit 1994. Ook Noorse defensie-autori teiten ontkenden aanvankelijk dat de beelden van augustus dit jaar zijn. Maar de Noren heb ben inmiddels toegegeven dat USS Memphis wel degelijk in augustus in een Noorse haven lag. Maar ze ontkennen na drukkelijk dat er sprake zou zijn geweest van enige beschadiging en reperatiewerkzaamheden. De stichting 'The Kursk Foundation' wil met brede in ternationale steun komende zo mer gaan zorgen voor de ber ging van de Russische onder zeeër. Om schade aan het mi lieu te voorkomen is berging de enige oplossing, aldus woord voerder David Webber. Van daag is het bergingplan gepre senteerd op de Internationale Klimaatconferentie in Den Haag. De stichting staat onder leiding van de Nederlandse oud-minister van defensie Van Eekelen en de voormalige Rus sische minister van buitenland se zaken Bessmertnykh. bagdad Rij na rij vertrapten Iraakse vrijwilligers gisteren nagemaakte Amerikaanse dollars. Dat gebeur de tijdens een reusachtige militaire parade in de Iraakse hoofdstad Bagdad. Aan de parade werd deelge nomen door bijna twee miljoen mannen, vrouwen een tieners, van wie een deel was uitgerust met gewe ren van het type AK-47. foto reuters faleh kheiber Exclusief bij BelCompany: en aansluitkosten 3 maanden geen abonnementskosten Motorola Timeport 250 Gewicht 102 gram

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7