Steun arme landen helpt top op gang ederlanderschap is van Boxtel ceremonie waard Binnenland EU onderhandelt op klimaatconferentie op z'n Frans Hondenkop van stal GroenLinks wijst leden Senaat hun plaats Bii ons komt uw meninq riiet in de wachtkamer. c K J^ACJ££5SEP Strijd om opvolging f-16 met zes maanden verlengd Suriname wil koningin bij viering onafhankelijkheid Geen links college in Utrecht NSDAG 22 NOVEMBER 2000 ANP Algemeen Nederlands Pi icieerde Pers Diensten Ite illegalen bieden petitie aan ijjGï Honderd witte illegalen die alsnog een verblijfsver- ijng willen krijgen, hebben gisteren in Den Haag een petitie Ie Tweede-Kamercommissie voor justitie aangeboden. De Jen waren in een voettocht van Amsterdam naar Den Haag men om voor hun situatie aandacht te vragen. De lopers ndeel uit van een groep van bijna vijfduizend illegalen die een tweede screening door de burgemeesterscommissie nde boot vielen. Onder de wandelaars waren enkele witte |en die in 1998 in de Agneskerk ip Den Haag in hongersta kingen. foto Gpd iris loonen ierhoud AIO begint eind mei jDAM Het grote onderhoud aan de rondweg AIO aan de ant van Amsterdam vindt volgend jaar plaats van 26 mei met 26 augustus. Dit zijn Rijkswaterstaat en de gemeente ;rdam overeengekomen. Tegelijk met het vernieuwen van vintig jaar oude wegdek van de AIO tussen de A4 en de lunnel wordt een viaduct over het Bos en Lommerplein iwd, het dak van een parkeergarage met winkelruimte bij elflandplein aangelegd en worden de funderingen voor idschermen aangebracht. Om het verkeer zoveel mogelijk llasten, worden automobilisten gestimuleerd zoveel moge openbaar vervoer en de fiets te nemen. aalf jaar en tbs voor verkrachter jGEN» De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 45- iman voor zes gewelddadige verkrachtingen veroordeeld lalf jaar cel en tbs. De man werd in maart aangehouden hij 's nachts een vrouw in haar woning had verkracht. Het loffer herkende haar belager als een voormalige buurman. Iederlands Forensisch Instituut (NFI) vergeleek het DNA- van de man niet alleen met de sporen op het lichaam levTouw, maar ook met spermaresten die in vijf eerdere ichtingszaken bij de slachtoffers werden aangetroffen. De bank verwierp het verweer van advocate Veenstra. Zij dat dit bewijs onrechtmatig is omdat de man geen toe- ning had gegeven voor het vergelijkend onderzoek. De ad- gaat in hoger beroep. ra geld voor mbo-examens ag; De Tweede Kamer trekt 25 miljoen gulden-extra uit verbetering van de mbo-examens. Deze deugen niet en ttra geld nodig om de toetsen te moderniseren. Minister ans (onderwijs) en de beroepsonderwijsorganisaties had- lafgesproken om de examens te verbeteren en het toe- verscherpen. Momenteel verschillen deeindtoetsen te opleiding. De minister wil extra geld aan de examine- esteden, maar vindt twintig miljoen voldoende, zo liet hij week in de Kamer weten. De Kamer trok gisteren via dementen nog 26,8 miljoen gulden extra uit voor het on- Zo krijgt het basisonderwijs tien miljoen extra om de nmaakkosten te dekken en vijf miljoen om onderwijsas- n in dienst te kunnen nemen. Zij kunnen zeer moeilijk kinderen met gedragsproblemen opvangen. Nog eens joen gaat naar scholen met 'zorgleerlingen'. :f Hugo de Groot mogelijk kopie <gen» Een historische brief van Hugo de Groot, die een agse antiquair hoopte te veilen voor minimaal zevendui- julden, is niet vierhonderd jaar oud. De brief is vermoede- o kopie uit de zeventiende eeuw en is niet meer waard paar tientjes. Dit zegt wetenschapper Nellen van het intijn Huijgensinstituut. De brief dook op bij een familie enaar, die hem naar de antiquair bracht om te laten vei- ebrief is gericht aan dichter Vondel die zijn toneelstuk echt van Amstel aan Hugo de Groot opdroeg. In het bedankt De Groot hem daarvoor. den haag jaco van lambalgen liannesleutjes Frankrijk is dit halfjaar voorzitter van de EU en dat zullen ze op de Klimaattop van de VN weten ook. Maandag zaten de 182 delegaties in Den Haag gelijk rechtop toen de Franse president Chirac de Verenigde Staten de mantel uitveegde over hun lauwe milieubeleid. Gisteren deed de Franse minister van milieu Voynet er nog een schepje bovenop. Het compromisvoorstel van de Amerikanen lijkt nergens op, zo zei ze als leider van de Europese onderhandelingsdelegatie. De Europese Unie is volgens haar bereid echte stappen vooruit te zetten om het milieu te beschermen. Maar als de wereld de Amerikanen volgt, breken we af wat we sinds de vorige Klimaattop hebben op gebouwd, verklaarde zij bijna briesend tegen de verzamelde wereldpers. De Amerikanen presenteerden maandag een in gewikkeld rekenmodel hoe zij de bossen op hun grondgebied wilden gebruiken om de C02-uit- stoot terug te dringen. Bossen vreten namelijk C02. Grof gezegd: Wie veel bos heeft, kan veel kooldioxide produceren. De EU heeft het plan echter doorgerekend en wat blijkt: door de slim me formulering zouden de VS nog meer kunnen vervuilen dan drie jaar geleden is afgesproken. Dus is de EU op zijn zachtst gezegd niet blij. Wantje laatje als onderhandelaar natuurlijk niet voor de gek houden. Maar als een Franse Groene minister dat moet uitleggen, is de toon van de EU direct verontwaardigd. Hoe hebben ze dit als compromis durven voorstellen; alsof de EU achterlijk is. „Als we dit toestaan dan is degene die het meest van het voorstel profiteert de VS zelf', zegt Voynet beledigd. Het is de stijl van de Franse diplomatie. Waar Nederlanders uit zichzelf zoeken naar compro missen (het poldermodel), onderhandelen Fransen graag op het scherpst van de snede. Franse ministers hebben er geen enkele moeite mee internationale meningsverschillen op de spits te drijven om zoveel mogelijk hun zin te krijgen. Zo lang mogelijk onbuigzaam blijven. Zodat de andere partij tot het uiterste gaat om het Parijs naar de zin te maken. Nederlandse politici en diplomaten vinden zo'n houding niet chic. Den Haag is natuurlijk ook niet Parijs. Een klein land maakt hard roepend minder indruk dan een speler op het wereldto neel als Frankrijk. De harde Franse, en dus Europese, opstelling op de Klimaattop kan ook contraproductief zijn. „De Verenigde Staten zijn nu wel weer de kwaaie pier", waarschuwen bronnen binnen de VN-organisatie. „Je loopt het risico dat zij zich ook harder gaan opstellen." Dan komt er van goede afspraken niets meer. De Nederlandse delegatie weigert het somber in te zien. „Frankrijk en de Verenigde Staten weten allebei dat in het openbaar dingen worden ge zegd die onderhandelingsresultaten niet in de weg moeten staan", zegt de geharde EU-onder- handelaar Benschop. Hij is als staatssecretaris Europese zaken leider van de Nederlandse dele gatie. „Dit was stoom afblazen na de eerste dag. Maar je moet met publieke verklaringen niet de sfeer verpesten. Zover zijn we nog niet. Dit valt binnen de marge die gebruikelijk is bij onder handelingen." Amsterdam De Nederlandse Spoorwegen hebben momenteel een nijpend tekort aan treinstellen en wagons. Om aankomende machinisten toch te kunnen opleiden, is een treinstel van de Stichting Materieel 54 van stal gehaald. Deze zogenoemde hondenkop reed gisteren en vandaag tus sen Amsterdam, Hoom, Alkmaar en Den Helder. foto anp cor salverius den haag anp Fractievoorzitter De Boer van GroenLinks heeft zijn collega's in de Eerste Kamer erop gewezen dat zij lid zijn van een overbodig politiek orgaan. Zelf ziet hij het liever ver dwijnen. Tijdens de algemene politieke be schouwingen zei De Boer dat de Eerste Ka mer een 'remmend en vertragend orgaan is dat zelden of nooit bereid of in staat is de rug te rechten'. Hij verwees naar landen als Denemarken, Zweden en Griekenland die geen Senaat hebben en waar in de ogen van De Boer geen chaotische wetgeving is. De Eerste Kamer behandelde gisteren en vandaag de plannen van de regering voor het volgende jaar. De Boer verwacht er wei nig van. „We houden elkaar doorgaans ne gentig pagina's handelingen beschaafd van de straat en het levert niks op. Als morgen de hamer valt, denkt niemand nog een mo ment aan deze dag terug, laat staan dat be windslieden er zich verder iets van aan trekken." Volgens De Boer ligt het ook aan het ge brek aan overtuiging in de verhalen van de Eerste-Kamerleden en de tegenzin om er een echt debat van te maken. Als voorbeeld noemt hij de schaarse interrupties. Ook premier Kok heeft zijn aandeel, vindt De Boer. De minister-president komt elk jaar volgens GroenLinks met stroperige woorden over de waarde van de bijdragen, waarna 'Eerste-Kamerleden zich kunnen verbeelden toch iets belangwekkends te hebben aangericht'. De Boer is er echter van overtuigd dat leden van het kabinet heel anders over de Eerste Kamer denken. „Ze denken: slaapwekkende vertoning, geen woord nieuws gehoord, geen enkel débat, zonde van onze tijd." De Boer beantwoordde gisteren in zijn bijdrage zelf de vraag wat hij in de Senaat heeft te zoeken. „Het antwoord is verbluf fend eenvoudig. Opheffers moeten kiezen voor een paradoxale strategie. Als je hier zit, moet je het spel zo sterk mogelijk spe len." De Boer gaf aan dat hij zelf veel moei te had moeten doen om zijn eigen fractie genoten te overtuigen van het nut van hun aanwezigheid. kiezingsstrijd al begonnen' Kok moet vrijwel dage- de bres springen om te dat er binnen de coali- aan de hand is, terwijl elkaar voortdurend «lijk afvallen. Het lijkt te verkiezingsstrijd al is mi. Dat zei CDA-fractie- Iraks gisteren tijdens de Je beschouwingen in de Kamer. Ook oppositie- roenLinks ging in op de in de coalitie. Min- ie ministers hebben een v rt. Bij voetbal wordt er ivisseld, aldus Groen- De Boer. Premier Kok idt vandaag de Eerste Hij kreeg van bijna de naat kritiek, omdat de welvaart gepaard gaat thtlijsten in de zorg en aen in het onderwijs. H' Uw mening is welkom op WWW.ZORCDEBAT200O.nl De Nederlandse gezondheidszorg zie in de wachtkamer in plaats van in de spreekkamer.. Wachtlijsten, niet goed op elkaar afgestemde zorg en personeelstekort maken goede zorg steeds vaker slecht bereikbaar. De Agis Groep is een groep regionaal gerichte zorgverzekeraars. Hierdoor zien wij knelpunten eerder en kunnen wij er ook eerder iets aan doen. Een nieuw hulpmiddel daarbij is het discussieplatform www.zorgdcbat2000.nl, waar u van harte welkom bent. De vruchten van de discussies tussen alle belanghebbenden - van verzekerde tot ziekenhuisdirecteur - vertalen wij in lokaal beleid. Dat klinkt als vergadertaai, maar zal in de praktijk betekenen dat goede zorg weer toegankelijk wordt. VAN DICHTBIJ den haag anp over een periode van vijftien jaar (tussen 2010 en 2025). Het uitstel geeft de Europese concurrenten van het Ameri kaanse gevechtstoestel iets meer lucht om met tegenvoor stellen te komen. De meest se rieuze tegenstanders zijn de Eurofighter Typhoon en de Ra fale. De Eurofighter Typhoon is een ontwerp van een consorti um van BAE-systems (Groot- Brittannië), DASA (Duitsland), CASA (Spanje) en Alenia (Italië). De Rafale is een ontwerp van het Franse Dassault. De twee opponenten van de Amerikaan se Joint Strike Fighter zouden Nederland dolgraag aan boord nemen, maar hebben nog geen overtuigende voorstellen op ta fel gelegd. De strijd om de Nederlandse defensieorder van de eeuw, de opvolging van het gevechts vliegtuig F-16, is met zeker een halfjaar verlengd. Het ministe rie van defensie hoeft vanwege de perikelen rond de Ameri kaanse presidentsverkiezingen pas halverwege volgend jaar te besluiten of Nederland deel neemt aan de verdere ontwik kelingsfase en fabricage van de Amerikaanse kandidaat, de Joint Strike Fighter (JSF). Morgen praat de Tweede Ka mer met staatssecretaris Van Hoof over de stand van zaken. Defensie houdt voor de opvol ging van de F-16 rekening met een uitgavenpost van tussen tien en veertien miljard gulden i|hans van soest inlander die Nederlander wordt en met het hart belooft de Nederlandse te zullen respecteren. Minister Roger £l (grote steden- en integratiebeleid) twel wat. Hij wil dat de 60.000 allochto- zich jaarlijks laten naturaliseren op cere- wijze het Nederlanderschap ontvangen, «en werkbezoek aan Canada zag hij on- 1de nieuwkomers zich hierdoor veel Ikom voelen. Van Boxtel wil zo'n welk- monie ook in Nederland invoeren. iïtzo'n plechtigheid precies in? tel: „In Canada komen er jaarlijks jJlochtonen bij. Na drie jaar kunnen zij sdees paspoort aanvragen. Na een in- jjscursus moeten zij een aantal vragen irden waarin hun kennis van het land toetst. Als ze daar een voldoende voor torden ze uitgenodigd voor een zoge- 'citizenship ceremony'. Een rechter leest ton en plichten voor die bij het Cana- toburgerschap horen. Iedereen van 14 jaar en ouder zweert trouw aan de grondwet. Dat gaat met veel vreugdetranen gepaard. Veel men sen voelen zich na een jarenlang verleden als vluchteling eindelijk in een samenleving opgeno men. Ik was dan ook echt geroerd toen ik het zag. Na afloop van de ceremonie wordt gezamenlijk het volkslied gezongen, waarna de meesten nog even apart met de rechter op de foto willen als herinnering. Zo'n rechter is niet per se een jurist. Soms is het een bekende Canadees uit de kunst- of televisiewereld. Bij veel nieuwkomers hangt die foto thuis aan de muur. Dat zegt iets over het belang dat zij hechten aan de plechtigheid." Wat is er'de meerwaarde van? „Integratie is niet voor iedereen hetzelfde, maar enkele aspecten zijn boven elke discussie verhe ven. Iedere nieuwkomer hoort zich gewoon naar de normen van de wet- en regelgeving te voegen. Het is goed als dat op zo'n manier voor het voet licht wordt gebracht. In Nederland kun je je voorstellen dat we van nieuwkomers verwachten dat ze artikel 1 van de grondwet kennen: ieder een is gelijk ongeacht ras, sekse, etcetera. Ook kun je ze wijzen op de scheiding tussen kerk en staat. Daarnaast schept zo'n ceremonie een ge zamenlijke band. Aan de allochtonen maakt het duidelijk dat ze er nu echt bij horen en aan de autochtonen wordt duidelijk gemaakt dat dit hun nieuwe landgenoten zijn. Gaat het in Nederland zoveel slechter dan? „Wij hebben toch een wat kille cultuur, vinden dingen al snel te nationalistisch. Bij het Neder lands elftal zijn we al verbaasd als twee voetbal lers het Wilhelmus kunnen meezingen. Wie hier vijfjaar woont, mag aanspraak maken op het staatsburgerschap. Zo iemand1 waagt een pas poort aan op het gemeentehuis. Er volgt dan vaak wel een gesprekje, maar dat stelt niets voor. Je vraagt het paspoort aan op het gemeentehuis en vijf minuten later sta je weer op straat in al je eenzaamheid in je nieuwe land. Heel onpersoon lijk. Zo'n ceremonie is toch vooral een warme de ken." Gezellig met z'n allen lekker Hollands doen? „Ach nee zeg, het gaat me helemaal niet om een klompengevoel. Niemand verwacht van nieuw komers dat ze haring eten en erwtensoep lekker Klimaattop na moeizaam begin uit dal De klimaatconferentie in Den Haag is gisteren na een moeizame eerste week op gang gekomen. Een aantal rij ke landen zegde financiële steun toe aan arme landen zodat zij zich duurzaam kunnen ontwikkelen. Aan de andere kant bleven de Europese Unie en de Verenigde Staten het oneens over de toepassing van 'sinks', natuur lijke C02-eters zoals bossen. den haag anp dat de onderhandelingen zou den beginnen. Vandaag klikte het." De discussie over sinks bleef echter moeizaam. De EU ver wees een voorstel van de VS naar de prullenbak. De Ameri kaanse onderhandelaar Loy hield stug vol dat de VS dit mid del niet misbruiken. Volgens de EU betekent het echter dat de Amerikanen meer C02 kunnen gaan uitstoten, in plaats van minder. Nederland zelf gaat een groot deel van z'n reductieverplich ting halen met klimaatvriende- lijke investeringen in energie projecten in Roemenië. Dit zal 25 megaton C02-reductie ople veren, verwacht minister Jor- ritsma (economische zaken). Dat is eenvijfde deel van de re ductie die Nederland in totaal in het buitenland wil realiseren. Denemarken zal 400 tot 500 miljoen dollar beschikbaar stel len. Ook Canada en het Ver enigd Koninklijk komen met geld over de brug. Minister Pronk (milieu), voorzitter van de conferentie, noemde de steun een belangrijk signaal, dat de ontwikkelingslanden vertrouwen geeft. Dat is nodig voor hun steun aan een eventu eel akkoord in Den Haag. Pronk was zeer tevreden dat de deelnemers hun manier van vergaderen hebben veranderd. De discussie over hete hang ijzers is opgesplitst in vier groe pen. Dit moet de nodige tijd winst opleveren in de moeiza me besprekingen. Volgens Pronk is er een doorbraak be reikt. „Ze hebben er zin in ge kregen. Mijn grootste zorg was dat het te lang zou duren voor- den haag gpd Volgens de Rijksvoorlich tingsdienst kan er geen sprake van zijn dat de koningin naar Suriname gaat, omdat 'zij niet tijdig en officieel is uitgeno digd'. „Binnen het kabinet is vervolgens de politieke beslis sing genomen wie er dan wel moet gaan", verduidelijkt een woordvoerder van de RVD. Vol gens hem is het niet uitgesloten dat wanneer de betrekkingen tussen beide landen verder ver beteren, 'een lid van het ko ninklijk huis binnenkort toch naar Suriname gaat'. De voorzitter van het Suri naamse parlement, Lachmon, betreurt het dat koningin Bea trix komende zaterdag niet bij de viering van 25 jaar onafhan kelijkheid is. Haar aanwezig heid in Paramaribo zou volgens hem de betrekkingen tussen Nederland en Suriname zeer ten goede komen. Nederland zal op de herdenking vertegen woordigd zijn door vice-pre- mier Borst. Minister-president Kok heeft verplichtingen elders. utrecht gpd Leefbaar Utrecht daarom de op inhoudelijke punten meest voor de hand liggende coalitie links liggen. 'Voor de hand' om dat tijdens de informatieronde in de afgelopen dagen was ge bleken dat de partijen elkaar dicht naderen op een aantal be langrijke punten. Omdat Leef baar Utrecht toch een van de twee partijen nodig heeft om samen met het CDA en B&G een meerderheidscollege te vormen, moest er worden geko zen. Westbroeks persoonlijke voorkeur ging uit naar Groen Links, maar een meerderheid in zijn fractie koos voor de PvdA. Leefbaar Utrecht houdt dé vor ming van een links college te gen en gaat vandaag onderhan delen met de PvdA, het CDA en Burger en Gemeenschap. De stadspartij zegt dat het 'uit res pect voor de verkiezingsuitslag' niet mogelijk is dat PvdA en Groenlinks samen zitting ne men in een nieuwe coalitie. De twee partijen die in het huidige college de meerderheid vormen (vier wethouders) verloren de verkiezingen op 8 november. In het openbare debat in de raadzaal van het stadhuis liet vinden. Ik wil het ook niet groter maken dan het is. Het gaat me om een officieel welkom en om de allochtonen nog eens extra te wijzen op de Nederlandse rechtsorde. En of dat gepaard zou moeten gaan met het gezamenlijk zingen van het volkslied, dat weet ik helemaal niet. Al vind ik niet dat we ons voor het Wilhelmus hoeven te schamen." En nu? „Ik ga met staatssecretaris Cohen het idee eens doorpraten. Hij gaat over de naturalisatie van vreemdelingen. Wij zijn in Nederland pas sinds anderhalfjaar bezig met de inburgering van al lochtonen en verplicht taalonderwijs. Dat is ove rigens ook gekopieerd naai' Canadees model. In Canada wordt in de inburgeringscursus van al lochtonen echt naai' die ceremonie toegewerkt. Je kunt je afvragen of dat hier aan het eind van de inburgeringscursus plaats moet vinden of pas bij het verkrijgen van het Nederlanderschap. Ik vind het in elk geval wel wat hebben." CHOCOLADELETTER WIT, MELK, PUUR, HAZELNOOT MELK OF HAZELNOOT PUUR. 150 GRAM 2.75 nü 4 voor 7.50

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5