'Bouterse was wel zelf bij moorden' 'Ik wil uit mond van Bouterse horen dat hij heeft gelogen' Alleen minister Brinkhorst zelf snapt z'n BSE-beleid nog ï/erleidelijk aanbod van Dutchtone Binnenland Reuzenschildpad op de weegschaal 'Verkeer bij scholen is onveilig door ouders zelf Schaapherders met honden verjagen vogels op Schiphol Gemeenten krijgen Molukse dreigbrieven 1ENSDAC 22 NOVEMBER 2000 Ian komt om bij vluchtpoging laken Een nog onbekende man is gisteravond in Hoeve- jn om het leven gekomen doordat de auto waarin hij zat Otaal op een andere auto botste. De bestuurder probeerde nde politie te ontsnappen. De politie wilde de auto met in to il drie inzittenden aanhouden, omdat zij zich verdacht hielden bij een tankstation. De politie zette de verdachte auto b, maar de bestuurder van de auto reed achteruit. Daarbij ld hij tegen een van de agenten aan. De politieagenten losten ivvaarschuwingsschot. De auto reed de weg op, waar hij op andere auto botste. De twee andere inzittenden van de auto /en ongedeerd. Een van hen ontsnapte, de politie hield de [de man aan. De agent die werd aangereden, raakte licht ge ld. ederlandse duiker vermist in Egypte Een Nederlandse man wordt in de badplaats Marsa jni aan de Rode Zee bij Egypte vermist. Vermoedelijk is hij slachtoffer geworden van een ongeval toen hij alleen ging iken. De Rode Zee bij Egypte staat niet alleen bekend om de litterende duikmogelijkheden, maar ook om de verraderlijk rke stromingen. Duiken is er alleen toegestaan onder bege- ding- Zowel de Egyptische autoriteiten als de Nederlandse bassade in Cairo weigeren verdere informatie te verstrekken irdat duidelijk is onder welke omstandigheden de vermissing ■ft plaatsgevonden. how Rasti Rostellynag doorgaan DAi Het geplande optreden van hypnotiseur Rasti Rostelli ndaag in het cultureel centrum De Kwinter in Werkendam ig gewoon doorgaan. Dat heeft de rechtbank in Breda giste- ibepaald. Impresario Oscar Peek uit Amstelveen, die de hyp- seshow organiseert, had dat in een kort geding geëist. T. den ilander, exploitant van De Kwinter, wilde van het optreden af n bleek dat het om een show van Rasti Rostelli ging. De pro- tantse gemeenschap zou zijn optreden kwetsend vinden. iiHollander is bang dat hij door een optreden van de hypno- ur in de toekomst boekingen zal mislopen. Rechtbankpresi- ut Nollen vond zijn klacht echter onvoldoende onderbouwd, kkon Den Hollander niet hard maken dat Peek bij het huren ide zaal opzettelijk zou hebben verzwegen dat het om een iwvan Rasti Rostelli ging. uders willen invloed kinderopvang echt Ouders willen een steviger positie in de kinderopvang emen. Er moet een landelijke geschillencommissie komen irzij met klachten naar toe kunnen. Ook moet er een orgaan nen dat de prijsontwikkelingen in de gaten houdt, vindt de angenvereniging voor ouders in de kinderopvang (BOinK). [huidige systeem van klachtencommissies in kindercentra ctioneert volgens BOinK onvoldoende. msterdam moet gastvrijer terdam Het ligt niet echt in de aard van de Nederlander en schien nog minder in de aard van de Amsterdammer, maar dienstverlening aan bezoekers van de hoofdstad moet beter, consument van 2000 is verwend en wenst kwaliteit, stelt sterdam Tourist Board (ATB). Iedere Amsterdammer die in itact komt met toeristen, van taxichauffeur tot kamermeisje, izich wat vriendelijker en enthousiaster moeten opstellen, ent ATB. Londen, Parijs en Rome zijn nog altijd de populair- steden van Europa. Dublin ligt op de loer om de vierde lts van Amsterdam over te nemen. elstraffen geëist tegen loverboys iem' De officier van justitie heeft gisteren celstraffen geëist respectievelijk vier jaar en tien maanden tegen een 19-jarige len 22-jarige Culemborger. Volgens justitie hebben de man- via de 'loverboy-aanpak' jonge meisjes gedwongen tot I ititutie en hen afhankelijk gemaakt van drugs. De mannen II den steeds op dezelfde wijze te werk zijn gegaan. Ze verleid- ijonge meisjes met dure cadeaus en attenties. Als het meisje maal in hun ban was, zei de loverboy dat zij in de prostitutie est gaan werken. De mannen ontkennen dat zij de vrouwen 6 tzagen van cocaïne en hen dwongen tot prostitutie. Volgens sdvocaat van de verdachten was er in elk geval geen sprake 'dwang. diende container doodt arbeider trdam Een 47-jarige man uit Spijkenisse is gistermiddag het leven gekomen doordat eert zeecontainer bovenop hem Het dodelijke arbeidsongeval gebeurde op een havenbe- in Rotterdam. Het slachtoffer stond op een ladder en was geen container te repareren. Een collega zette met een ,j heftruck twee containers vlakbij hem. Door nog onbekende taak ging de bovenste container schuiven en kwam vervol- sop de Spijkenisser terecht. Hij overleed ter plekke. De ar- Isinspectie heeft een onderzoek ingesteld. Douglasbon t.w.v. 40,- bij Motorola T180 Allin prepay ef it; lutchtone heeft vanaf 13 november een heel verleidelijk 'anbod: een Motorola T180 Allin prepay pakket inclusief lei» '50,- beltegoed en Douglasbon t.w.v. 40,- voor slechts si" fl29,- (zolang de voorraad strekt), nef )fg Nu belt iedereen met Dutchtone Broer slachtoffer Decembermoorden besteedt al zijn tijd en geld aan verzamelen bewijs den haag sander rooijakkers Bijna achttien jaar geleden beloofde Rob Wijn- gaarde aan de vrouw en de twee kinderen van zijn vermoorde broer dat hij de Surinaamse ex- dictator Desi Bouterse zou laten berechten, journalist Frank Wijngaarde was in december 1982 een van de vijftien slachtoffers van de De cembermoorden, waarvoor Bouterse verant woordelijk wordt gehouden. ,,Ik heb het aan zijn ge^in beloofd en dus doe ik het ook. Ik kom uit een familie waar we onze beloftes nako men." Het Amsterdamse gerechtshof besloot maandag dat de ex-dictator ook in Nederland moet wor den vervolgd. In Suriname onderzoekt justitie de moorden, in ons land gaat een onderzoek van start naar de folteringen voorafgaand aan de moorden. Dat Bouterse ook in Nederland wordt vervolgd, is vooral te danken aan het niet aflatende speurwerk van Wijngaarde. „Laat ik het voorzichtig zeggen: ik was maandag uiter mate verheugd met de beslissing van de rech ter." Vlak na de moorden, begin 1983, arriveerde de vrouw van Frank Wijngaarde met haar twee kin deren volledig geradbraakt in Nederland. Rob haalde het drietal af van het vliegveld en zag in de ogen van de oudste zoon hoe dramatisch de gebeurtenissen in december moeten zijn ge weest. „Het binnendringen van de soldaten in hun huis, hoe zijn moeder moet zijn behandeld, wat er met zijn vader was gebeurd: ik zag het al lemaal in de ogen van de jongen die toen een jaar of vijf oud was." Sindsdien is de broer van de vermoorde journa list bezig met het verzamelen van bewijsstukken en getuigenmateriaal. De laatste vijftien jaar kostte hem dat naar eigen zeggen 24 uur per dag en gemiddeld ongeveer een ton per jaar. Maar het was het zonder meer waard. „Ten eef- ste natuurlijk omdat Bouterse mijn broer heeft vermoord. Maar bovendien heeft hij er Frank ook nog eens van beticht dat hij een coup wilde plegen. Grotere onzin bestaat niet. Mijn broer was een echte democraat, die zou zoiets nooit doen." Wat er met Bouterse moet gebeuren, weet Wijn gaarde niet. Waarschijnlijk zal hij jaren lang de cel in moeten. „Maar dat is aan de rechter, daar ga ik niet over. Ik wil vooral dat hij door een on afhankelijk rechter wordt berecht en dat hij dan de waarheid vertelt. Daar gaat het mij om. Ik wil uit zijn mond horen dat hij al die tijd heeft gelo gen." Tot op de dag van vandaag houdt de ex- dictator vol dat hij niets met de December moorden te maken heeft gehad. Wijngaarde weet beter. „Hij was er bij en heeft waarschijn lijk zelf ook de trekker over gehaald." Het verzamelde materiaal van Wijngaarde is een eerste stap op weg naar de uiteindelijke rechts zaak. „Het echte werk begint nu pas. Waar schijnlijk zal ik zelf als getuige worden gehoord, zoals mogelijk ook twee andere mensen in Ne derland. En in Suriname zelf moet natuurlijk nog een aantal personen worden verhoord. Jus titie heeft zeker het komende jaar nog een hele boel te doen." Voor Wijngaarde houdt de bemoeienis, na het afleggen van zijn getuigenverklaring, voorlopig even op. „Of het openbaar ministerie zou mij in dienst moeten nemen." Zelf staat Wijngaarde daar niet zo om te springen. Hij heeft vertrou wen, zowel in de Surinaamse als in de Neder landse rechters. Vooral de uitspraak van deze week sterkt hem in dat vertrouwen. „We zijn na al die jaren nu echt op een punt gekomen waar van ik zeg: ja, nu begint het ergens op te lijken." De toenmalige Surinaamse legerleider Desi Bouterse was, in tegenstelling tot wat hij zelf zegt, in december 1982 aanwezig op Fort Zeelandia toen militairen daar vijftien tegenstanders van het militaire regime ver moordden. Dat heeft politicus en vakbondsleider Derby, die het bloedbad als enige gevangene overleefde, ver klaard bij de politie in Suriname. De Amsterdamse straf pleiter Spong zei dit gisteren in het twprogramma Ba rend Witteman. amsterdam-ruswuk anp Spong adviseert de Surinaamse autoriteiten bij de vervolging van Bouterse voor de Decem bermoorden. Derby heeft vol gens Spong onlangs een uitge breide en gedetailleerde verkla- ring afgelegd over de gebeurte nissen in Fort Zeelandia op 8 december 1982. Bouterse was erbij toen de militairen Derby en vijftien an dere tegenstanders van de mili taire machthebbers martelden en vijftien journalisten, advoca ten, vakbondsleiders en militai ren doodschoten. Derby ont sprong als enige de dans. De vakbondsleider heeft niet ge zien dat Bouterse ook zelf heeft geschoten. Volgens Spong is de aanwezigheid van Bouterse echter al voldoende om hem te veroordelen voor het medeple- gen van moord. Bouterse heeft toegegeven dat hij verantwoor delijk is voor de dood van de vijftien opposanten omdat hij legerleider was. Maar recent ontkende hij tijdens speciaal belegde bijeenkomsten met journalisten dat hij lijfelijk aan wezig was tijdens het drama. De Surinaamse autoriteiten bereiden volgens Spong de ar restatie van Bouterse voor. „De Surinaamse justitie is zeer vast besloten om dit te doen. Maar het zal geen gemakkelijke opga ve worden, zegt Spong. Hij wil de niet zeggen of Suriname bij de aanhouding steun krijgt van Nederland of andere landen. De advocaat, die zelf betrok ken is bij de Decembermoor den omdat bevriende collega's zich onder de slachtoffers be vonden, verwacht dat het mo gelijk is dat Bouterse zijn door het hof in Den Haag opgelegde celstraf in Suriname moet uit zitten. Volgens Spong moeten Suriname en Nederland daar toe een verdrag tekenen. Bou terse is in Den Haag veroor deeld tot elf jaar gevangenis straf wegens drugshandel. De Amsterdamse officier van justitie Maan gaat namens het openbaar ministerie het Neder landse onderzoek leiden naar de Surinaamse oud-legerleider en de Decembermoorden. Maan is aangewezen om de ui terst complexe zaak in goede banen te leiden. Op het Amster damse parket maakt Maan deel uit van de specialistische unit, die zich onder meer bezighoudt met de bestrijding van de geor ganiseerde misdaad. 3VO waarschuwt voor auto 's rond school Amsterdam Een van de drie Aldabra reuzenschildpadden in Artis is vanmorgen gewogen na door acht die renverzorgers op de weegschaal te zijn getild. Het beest weegt ruim 234 kilo. In vier jaar is de schildpad 200 kilo aangekomen. De Aldabra's kunnen een gewicht tot 250 kilo bereiken en 150 jaar oud worden. FOTO ANP MARCO OKHUIZEN schiphol richard mooyman De luchthaven Schiphol heeft schaapherders met honden in gehuurd om vogels af te schrik ken. Vier Border Collies verja gen met hun baasjes sinds kort bij wijze van proef zwermen kieviten van het landingster rein. De Londense luchthavens Heathrow en Gatwick hebben met deze methode al goede re sultaten geboekt. Ieder najaar strijken duizen den kieviten neer op de akkers en velden van Schiphol. Maar de overwinterende vogels kun nen gevaar opleveren voor het vliegverkeer, bijvoorbeeld als zij de motoren worden ingezogen. De honden moeten de kieviten zo vaak opjagen, dat zij beslui ten neer te strijken in andere gebieden. Het landingsterrein oefent een grote aantrekkingskracht uit op kieviten. „Het klinkt mis schien gek, macir Schiphol is voor vogels een stiltegebied", aldus woordvoerster Snoer- wang van de luchthaven. „Ze hebben daar alle rust, want in die gebieden komen nooit mensen." De Border Collies zijn vorige week voor het eerst ingezet. De viervoeters blijken geen last te hebben van langs- razende vliegtuigen, aldus Snoerwang. De begeleiders zijn schaap herders, onder wie een mede werker van het historisch at tractiepark Archeon in Alphen aan den Rijn. Zij werken samen met de vogelwachters van Schiphol, die de start- en lan dingsbanen vogelvrij moeten houden. De vogelwachters ge bruiken daarbij onder meer alarmpistolen. Volgens Snoer wang schieten de wachters al leen in het uiterste geval ook vogels af. De honden gaan na de winter gewoon weer met hun baasjes schaapskudden hoeden. Onderwijsraad: Basisvorming moet anders den haag gpd De doelstellingen van de basis vorming moeten worden aan gepast. Dat stelt de Onderwijs raad in een advies aan staatsse cretaris Adelmund. Het kabinet kan volgens de raad namelijk niet én pleiten voor meer vrij heid van scholen om hun on derwijs in te richten én vast houden aan de basisvorming. De bedoeling daarvan was dat alle leerlingen in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs dezelfde vakken volgen en pas in een later stadium een keuze maken. Opmerkelijk is dat de raad zich niet uitspreekt het aantal lesuren. Het onderwijs veld pleit voor een verlaging van 32 naar 30 uur. Adelmund is hier tegen. Volgend jaar komt de Onderwijsraad met een her zien onderwijsprogramma voor de basisvorming, dat in 2004 moet worden ingevoerd. huizen «anp Ouders die hun kind met de au to naar school brengen, moeten zich realiseren dat ze zelf bij dragen aan een onveilige ver keerssituatie bij de scholen. Dat is de boodschap van Verkeers veiligheidsorganisatie 3VO in de nieuwe campagne 'Veilig naar school? Samen met ouders wordt het kinderwerk' die vrij dag start. Televisiespots, posters en speciale ouderavonden moeten ouders stimuleren wat te doen aan de verkeerschaos rond ba sisscholen. Woordvoerder Woudenberg van 3VO realiseert zich dat de auto laten staan het beste middel is om onveilige si tuaties rond scholen te voorko men. Maar dat is volgens hem moeilijk van mensen te eisen. „Ouders brengen of halen hun kinderen vaak als ze op weg zijn naar of van hun werk. Sommige kinderen wonen te ver van school en bij. slecht weer pak ken ouders nu eenmaal gemak kelijk de auto." Ouders kunnen onderling creatieve oplossingen beden ken, geeft Woudenberg aan. Zo zijn bijvoorbeeld ouders in Veenendaal de verkeersproble men te lijf gegaan door zelf eenrichtingverkeer in de straat van de school in te stellen. In een andere plaats hebben ou ders onderling een stopverbod voor de school afgesproken. 3VO schat dat op een gemid delde schooldag ongeveer een kwart miljoen schoolkinderen van vier tot twaalf jaar met de auto wordt gehaald en ge bracht. Dat is zo'n veertien pro cent van de leerlingen. Het aan tal verkeersslachtoffers als ge volg van de rommelige situatie valt volgens Woudenberg mee. „Maar door irritatie en overlast kunnen wel heel vervelende si tuaties ontstaan. Rond de school ontstaan vaak levensge vaarlijke situaties en chaotische taferelen door ongeduldige au tomobilisten, verkeerd gepar keerde auto's, rennende kinde ren en kriskras kruisende fiet sers." Juist die situaties zijn vanaf vrijdag te zien in de tele visiespotjes. Famous Grouse Whisky 100ci O/T 99 Van Riebeeck Cinsaut/Cabernet-Sauvignon 7," GALL& GALL rijswijk anp Onbekenden hebben dreigbrie ven naar zeker vijftien gemeen ten in Nederland gestuurd. De strekking is dat als Nederland zich niet snel gaat inzetten voor internationale interventie op de Molukken, er harde acties vol gen. De brief is in alle gevallen ondertekend door de Molukse inwoners van de aangeschreven gemeente. Woordvoerder Wat- tilete van de Molukse regering in ballingschap (RMS) kan. zich niet voorstellen dat de inwo ners van deze gemeenten daad werkelijk de afzenders van de brieven zijn. Hij vermoedt eer der dat cfit een actie van een enkeling is. De brieven zijn on der meer gestuurd aan de ge meenten Den Haag, Assen, Hoogeveen en Barneveld. den haag peet vogels Minister Brinkhorst van landbouw is de enige die zijn eigen BSE-beleid nog kan volgen. Afgelopen vrijdag wees hij een importverbod van Frans rundvlees categorisch af. Zaterdag besloot hij Frans rundvlees apart te houden, ge schrokken als hij was van de onrust onder consumenten. Gisteren kwam de minister met de mededeling dat er in Nederland geen Franse T-bone steak meer mag worden verkocht, maar dat betekent niet dat er gevaar is voor de volksgezondheid, zo verzeker de hij. In de Tweede Kamer bestond weinig begrip voor de handelwijze van de mi nister. Vos van GroenLinks had het over 'gezwabber', CDA'er Atsma sprak van 'hele en halve draaien die de mi nister maakt'. Ook bij de regeringspar tijen vond men de hele zaak maar vreemd, maar de meeste woordvoer ders hielden hun kruit droog tot het debat over BSE en voedselveiligheid dat vanavond wofdt gehouden. Hoe goed Brinkhorst zijn best ook deed, hij kreeg het beeld van een zwabberaar niet weggepoetst. De lijn is ook moeilijk uit te leggen, want het is een mix van nationale en Europese maatregelen, gebaseerd op weten schappelijke argumenten en een Fran se angstpsychose met een vleugje emotie over de voedselveiligheid. Vorige week vrijdag bezwoer de minis ter nog dat er niets mis was met Frans rundvlees of met Franse koeien. Een importverbod, zoals Spanje, Italië en Oostenrijk hadden afgekondigd, was dan ook volstrekt overbodig en in strijd met de Europese regels. Zaterdag schrok Brinkhorst van de be zorgde reacties van de consumenten op mogelijk BSE-gevaar. „Ik heb dat onderschat", zo gaf hij gisteren, toe. Daarom besloot hij het Franse rund vlees in de slachthuizen even apart te houden. Als er een Europees verbod op de import en handel in Frans rund vlees zou komen, was Nederland er mooi op tijd bij. „Ik wilde de consu ment duidelijk maken dat de minister niet sjoemelt met de volksgezond heid." In Frankrijk waren inmiddels al veel strengere maatregelen genomen. Zo mocht er onder andere geen vlees met bot meer worden verkocht en moesten kalfszwezerik en darmen worden ver nietigd. Volgens de veterinaire experts allemaal overbodige maatregelen, om dat er geen enkel wetenschappelijk be wijs was voor de besmettelijkheid van die delen van een rund. „De Franse runderen vormen geen groter gevaar voor de volksgezondheid dan de Ne derlandse runderen", zei Brinkhorst gisteren dan ook. Toch besloot hij dat Franse runderen die in Nederland worden géslacht anders worden be handeld dan de Nederlandse runde ren. Ook in Nederland gaat de Franse zwezerik eruit, evenals de darmen. Van een Frans rund in Nederland mag ook geen T-bone steak worden afge sneden, maar van een Nederlands rund wel. Maandag verkochten de slagers dus nog gewoon Franse T-bone steaks, maar vandaag is dit volgens de minis ter gezonde en veilige product uit de schappen verdwenen. Nederlandse T- bone steaks en die uit andere landen mogen wél worden verkocht. „Wij be handelen Franse runderen in Neder land hetzelfde als de Fransen in hun eigen land", motiveerde Brinkhorst zijn stap. Even daarvoor had Brinkhorst de Ka mer meegedeeld dat hij zijn beleid misschien wat helderder voor het voetlicht had moeten brengen. De sta tus aparte van het Franse rundvlees riepen echter meer vragen op dan de minister kon beantwoorden. Van avond krijgt de minister een nieuwe kans om de Kamer uitleg te geven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3