Zet alle auto's op een sokkel' Gesprek van de Dag Vrouwen meppen er ook op los WOENSDAG 22 NOVEMBER 2000 onunentaav Gek koeienbeleid Het is een goede zaak dat een verantwoordelijke minister op een uitermate gevoelig vlak als de veiligheid van ons voedsel ferme maatregelen neemt. Met een dagelijkse le vensbehoefte mag immers niet worden gesold. Maar die indruk ontstaat juist wél als de zo kordaat genomen ferme maatregelen elke dag weer anders zijn. en uiteindelijk we gens vermeende overbodigheid weer worden ingetrok ken. Want als de vakminister nog niet eens weet wat hij moet doen. wie dan wel? Precies die indruk van onzekerheid heeft minister Brink horst van landbouw deze week gewekt met zijn aanpak van het Franse gekke-koeiencrisisje. Op dag één was er niets aan de hand met Frans Mees, op dag twee werd het tijdelijk apart gehouden, op dag drie pleitte de minister voor een invoerverbod en op dag vier schrapte hij elke be perking, mits de Franse runderen maar op een veilige ma nier worden geslacht. Dat die beperk ing niet geldt voor het Nederlandse vee. volgens Brinkhorst zelf niet veiliger of onveiliger dan het Franse, maakt het optreden van de minister er niet helderder op. De Tweede Kamer heeft zich gisteren al ontstemd uitgela ten over het gezwalk van de bewindsman, want waarom zou de consument zo'n weinig koersvast iemand nog ge loven? Het 'gaat maar rustig slapen' van Brinkhorst klinkt na zo'n week eenvoudigweg niet overtuigend meer. Maar de minister - en ook de Kamer - kampt tegelijkertijd met een groot probleem: wat moet hij wél doen om te voorkomen dat er bij elke vondst van een besmet dier een gekke-koeienpaniek ontstaat? Vooralsnog is de hele vleescrisis immers één aaneenscha keling van vraagtekens. Er is nog geen wetenschappelijk bewijs voor de theorie dat mensen ziek worden van het eten van BSE-viees, maar 'slechts een zeer stérk vermoe den dat dat zo is. Ook het voorschrift om Franse runderen 'veilig' te slachten door ze te ontoen van ruggengraat, darmen en zvyezerik is volgens veterinaire experts ge stoeld op emotie, en niet op de zekerheid dat de rest van het rund daarna veilig is. Zo lang deze en andere essentiële vraagstukken rond de gekke-koeienziekte niet zijn opgelost, kan Brinkhorst zich misschien beter neerleggen bij de enige zekerheid die er is: alleen het testen van ieder rund bij de slacht helpt enigzins tegen het op de markt komen van BSE-biefstuk- ken, en dat is precies wat de Europese Unie gisteren heeft besloten. Volgend jaar moet een uitgebreid en peperduur testregime in werking treden. Tot die tijd moet Brinkhorst vooral ver blijven van paniekreacties en valse zekerheden. Anders wordt zijn gekke-koeienbeleid gek koeienbeleid. leleiisie Playboy Nee echt, ik koop de Playboy alleen voor de artikelen die erin staan. Serieus. Die mooie autoradio's-met-cd-speler, die gouden vulpennen, die Seiko's, alle ins en outs lees je tussen de borsten door. En nu hoeft dat zelfs niet meer. De sigarenboer zal me wel missen op mijn maandelijkse, toch enigszins besmuikte uitstapje naar de bovenste plank van de tijdschriften. Want nu is op RTL 5Toys for boys, zonder borsten, maar wel met de glamourspeeltjes waar iedere man en een enke le vrouw van droomt. En vrouwen doen ook mee. wel ge kleed, maar toch. In glamourposes op een divan gedra peerd mogen ze vertellen wat er mis was met hun vriendje. ,,Ik zei: het is wel een mooie sportwagen, maar je hebt zo weinig beenruimte. En toen liet hij me echt gewoon staan langs de snelweg. Echt gewoon staat ZAP: Een item over de Marcos Mantaray, een Britse sport wagen. Two-seater, van nul tot honderd in vier komma acht seconden, handgemaakt dashboard, er rijden er drie van in Nederland, de bagageruimte is precies groot genoeg voor een golftas, de stoelen zijn niet verstelbaar maar de pedalen kunnen naar voren en het stuur kan omhoog en omlaag en hij kost ongeveer honderdzesennegentigduizend gulden. ZAP: „Ik had dus een wiendje en die was helemaal gek van computers, daar sfak hij heel veel tijd in. Hihi, het is nu toch ook een ex-vriendje?" ZAP: De nieuwste notebookcomputer. niet groter dan een eh... notebook. ZAP: WAP-teléfoon van Philips ZAP: Walkman ter grootte van een duim ZAP: jaren '70 zonnebrillen zijn weer helemaal in ZAP: „Je hoort ze altijd zeggen op de motor voel ik me zo vrij maar ZAP: Motoren zijn leuk, maar in een helicopter voel je je ook vrij ZAP: Paardrijden in Ierland op de rug van een ZAP: microhorloge met ingebouwdede wweeetikveeeeel ZAP: Hele dure hele kleine zilverkleurige niet na te vertelle- jenejdfd KLIK: Rustig inademen. Even vasthouden. En weer lang zaam loslaten. Ik kon het even niet meer aan, te veel infor matie in te weinig tijd. Dan kun je eigenlijk beter die paar pagina 's Playboy heb ben. Daar neem je rustig even de ii;d voor. genoeg momen ten op een dag om er doorheen te bladeren. Toys for boys. uitstekende klantenbinding voor de sigaren man. Als je het gezien hebt, heb je beslist een sigaretje no dig. Om effe tot rust te komen. Vrouwen slaan net zo goed hun man als omgekeerd. Daarmee zijn ze niet aan een inhaalslag begonnen. Want (huiselijk) geweld is van alle tijden. Ook door vrouwen gepleegd. Een emotionele tijdbom, noemt Dick (44) uit Dieren zijn ex-vrouw. Een ex plosief vat. Vaak één en al vrolijkheid, maar die kon zo maar omslaan in ra zernij. En dan kon je je maar beter bergen, want een mep had je anders zo te pakken. Daar was heel weinig voor nodig. Hij kan er nu wel om grin niken, al is het als een boer met kies pijn. Jaren geleden scheidde hij van zijn vrouw. Zij was best wel een toffe meid. maar als ze het op haar heupen had, dan vlogen de flessen wijn als doelgerichte projectielen door de kamer. Of ze smeet zo de telefoon voor je ogen op de grond aan barrels. En als je in haar buurt kwam om haar te kalmeren, sloeg ze je waar ze je maar raken kon. Of ze trok letterlijk de haren uit je hoofd." Dat volgens een recent Brits onder zoek mannen net zo vaak slachtoffer zijn van huiselijk geweld als vrouwen, wekt bij Dick allesbehalve verbazing. Maar ook Kees de Hoog, als gezinsso cioloog verbonden aan de afdeling huishoudstudies van de Landbouw universiteit Wageningen, kijkt van die uitkomst niet op: „Het is een vooroor deel om te denken dat vrouwen alleen maar met treiteren en pesten het bloed onder je nagels vandaan halen en dat mannen slaan." De Hoog wijst erop dat vrouwen met losse handjes van alle tijden zijn: „Spotprenten met vrouwen die hun man met de deegrol opwachten of met de koekenpan afrossen, zijn meer dan aan de fantasie van de tekenaar ont sproten quasi-grappige situaties. Ook in de literatuur kom je vrouwen tegen voor wie je graag een straatje omgaat. En wat dacht je van Jan Klaassen met die kenau van een Katrijn?" De uitkomst van een justitieel onder zoek van enkele jaren geleden naar de aard, omvang, daders en slachtoffers van huiselijk geweld, sluit naadloos aan op de Britse bevindingen. Niet al leen vrouwen, maar ook mannen zijn slachtoffer van huiselijk geweld. In to taal is de verdeling zelfs precies in evenwicht (beiden vijftig procent). Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek lijken erop te duiden dat vrouwen wat betreft mishandeling buiten de huiselijke sfeer aan een soort van inhaalslag zijn begonnen en ook steeds meer hun mannetje staan. Vorig jaar werd tegen 1.875 vrouwen proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Het jaar ervoor waren dat er 1.687. Gezinssocioloog De Hoog: „Het ste reotiepe beeld van de vrouw als slacht offer en de man als slechterik moet worden bijgesteld. Geweld hoort niet louter bij mannen. Ooit zag ik hoe een vrouw met haar naaldhakken een café bezoeker genadeloos aftuigde." Dick kreeg in de loop van de vier jaar dat zijn huwelijk duurde heel wat pak ken smeer van zijn liefhebbende echt genote. „Ze was een furie, maar toch hield ze van me. Ze kon gewoon niet anders. Emotioneel had ze het moei lijk. Ik begreep dat ook wel. Maar dat maakte de incidenten niet minder pijnlijk. In het begin verweerde ik me niet, liet ik haar maar gaan. Maar toen ik het „Als je in haar buurt kwam om haar te kalmeren, sloeg ze je waar ze je maar rafe kon." FOTO GPD TOM VAN DIJKE-JOSD, welletjes vond, bukte ik om de zoveel ste klap te ontwijken. In plaats van te gen mijn hoofd sloeg ze met haar vlak ke hand tegen een kast die achter me stond. Door die slag sprong het vel op de rug van haar hand. Het begon met een te bloeden. Ze rende de straat op en schreeuwde: 'Kijk eens wat hij me heeft aangedaan...!' En dat terwijl haar werkelijk nooit met één ving heb aangeraakt." (Om privacy-redenen is de naam Dick verzonnen) Pieter van Vollenhoven onthult Ford-monument in Hillegom „Als het overal aan toe gaat zoals hier, dan is het filepro bleem meteen op gelost en staat er ergens in het land schap nog een ANWB-paal die verwijst naar een eenzame tolpoort." Met dit soort grap jes onthulde Pieter van Vollenhoven, in het gezelschap van biermagnaat Freddy Heineken en andere hoogge plaatste figuren, gisterochtend het T-Ford monument in het Den Hartogh Ford Museum in Hillegom. Een oud T-fordje, Thin Lizzy genaamd, werd met een tele- scoophijskraari door Van Vol- lenhoven op een stalen sokkel geplaatst. Een blikvanger voor het museum, dat een grotere collectie Fords heeft dan het gelijknamige museum in De troit. Voor het restaurant van het Fordmuseum speelt de Spaar- netown Jazzband de bekende topper 'Knapie zag een roos, knapie zag een roos, knapie zag een roosje slaan, in de lan ge Lindenlaan'. De stemming zit er goed in bij de heren. De wasbord speler ratelt er lustig op los. Hij draagt witte hand schoenen waarvan de vinger toppen zijn verstevigd met ijzeren plaatjes. De regen valt gestaag als Pieter van Vollenhoven, voorafge gaan door een politie-Opel, het terrein op komt draaien. De verzamelde Nederlandse pers schiet toe. Geluidsman nen hengelen naar een aardige one-liner van de koninklijke publiekslieveling, die hier is gekomen in zijn functie als voorzitter van de Raad voör De T-Ford, ook wel bekend als 'Thin Lizzy', wordt op zijn zuil gehesen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER MICHEL SCHNATER T ransportveiligheid Samen met een adjudant, wiens gouden tressen de arm slag enigszins belemmeren, en begeleid door het directeurs echtpaar Roest, betreedt Van Vollenhoven het Fordmuse um. Freddy Heineken en het voltallige Flillegomse college van B en W zitten dan al lang en breed aan de koffie in Het Wapen van Friesland, zoals het restaurant in het museum is gedoopt. Terwijl het gezelschap rustig zit te converseren, gaapt bur gemeester Bosua van Hillegom decent achter haar hand. Aan een ander tafeltje gezeten, kij ken de wethouders Wijnker, Witteman en Hulsebosch- Lommerse toe. De bodyguards van Heineken houden ook hen scherp in het oog. Hebben ze nu echt een pistool onder de oksel of is het misschien een in krantenpapier verpakte ma kreel voor de middaglunch? Na een korte toespraak van L.C. Roest, de directeur van het museum, beent Van Vol lenhoven naar het spreekge stoelte. Tijdens zijn praatje wrijft hij telkens even in zijn handen. Alsof hij er zelf ook genoegen in schept. ,,Ik vind dit een zeer bijzonde re uitnodiging", begint Van Vollenhoven. „Dit is niet zo maar iets. Je moet de filosofie achter zo'n symbolische han deling niet onderschatten. Misschien is het wel zo dat Ford ons de weg wijst. Met zo'n klimaatconferentie van Pronk zou het wel eens kun nen zjjn dat hier de oplossing ligt voor fle milieuvervuiling. Die man, zo heb ik de indruk, is de laatste tijd toch al niet zo gelukkig. En dan nog iets. Plaats alle auto's op een sokkel en je bent van het fileprobleem af. En ook de tolpoorten van Netelenbos behoren tot het verleden. Ja, ja, het wordt veili ger dan ooit op de weg." De sfeer wordt wat ongedwon- gener door de kruidige grapjes van Nederlands bekendste pia- neur. Maar dan is het tijd voor een serieuze noot. Van Vollen hoven wijst op de unieke col lectie Fords die de heer Den Hartógh heeft weten te verza melen in zijn museum. „Je ziet dat bij de monumenten ook. Dat het particulier initiatief al tijd zeer waardevol is." En dan is het tijd voor de ont hulling van het monument, of liever, voor de plaatsing daar van. In een gele Ford, als in La belle Amêrfcaine met Louis.de Funès, koerst Van Vollenhoven over het parkeerterrein naar de ingang. Buiten regent het hard. Druppels zo groot als munt stukken kletteren neer op ca- meralieden en geluidsmannen. Zelfs de heren van de Rijks Voorlichtingsdienst, toch wel enig zwaar weer gewend, hui veren in hun zwarte jassen. Naast Pieter zit mevrouw Roest, die samen met haar man het museum runt. Wan neer de Ford is gearriveerd bij de sokkel, wordt ze door be drijfsleider Blok, met de teder heid van een bruidegom die zijn bruid over de drempel draagt, uit de auto getild. „Nou, nou", zegt Van Vollen hoven, „die sendee krijgt u niet elke dag." Van Vollenhoven neemt plaats in de cabine van de tele scoophijskraan, na eerst te zijn gehelmd. Zijn adjudant staat buiten in de regen, en duwt stiekem een journalist onder een paraplu vandaan. Het T- Fordje, een Bommeliaanse hoestbui op vier wielen, wordt omhoog gehesen en stevig vastgemaakt op de sokkel. Na enkele stoten op een claxon in een tankwagen van Den Har togh, wordt een troep blauwe en witte ballonnen losgelaten Maar het kaïwei is voor Van Vollenhoven nog niet geklaard. Even later opent hij de Mr. Pie ter van Vollenhovehal. Came ra's flitsen. De hal grenst aan het Annie Hollemanplein. „Who the fuck is Hannie Hol leman", fluistert een journalist van een landelijk dagblad. Na nog een riedel te hebben gege ven op een oud orgeltje - Ain 't she sweet, hoe kan het ook an ders.- zit het karwei voor Pieter er op, en gaan de bladen met versnaperingen rond. Voor zichtig nipt hij van een och tendlijk hartversterkertje. Zo, nog even, en dan Ford met de geit!, zie je hem denken. CEES VAN HOORE Carrell, kuile en caravansi burenexposii 'Heiter bis Wolkig', ofwel) neschijn en bewolking'. Q de titel van een tentoonstf over de betrekkingen tuss Nederlanders en Duitsers, gisteren in Bonn doorkoa Beatrix en bondspresidenl werd geopend. „Het is een toonstelling die niet bedo om te kwetsen, maar ooki om te verhullen", aldusdi teur Ronald de Leeuw van Rijksmuseum, medeorgar van de expositie. Op de tentoonstelling wo tal van aspecten van hetn buurschap over het voet! gehaald. Natuurlijk deT\ Wereldoorlog, met dejod volging en de dwangarba maar ook de goede econo sche en - later ook - politi betrekkingen van na de a Rau benadrukte in zijn op ningstoespraak de Duitse antwoordelijkheid voord 'bruine zondvloed' die Ni land in 1940 overspoelde hij noemde ook de ruim2 stedenbanden en vele ara relaties die er tussen dett landen in het eenworden ropa bestaan. Op de tentoonstelling zijn geveer 600 stukken te ziet deels van prominente pei uit beide landen. Beatrix! heeft de aankondiging vat huwelijk met de Duitser( von Amsberg ingebracht, een scenario voor een afli ring van de politieserie 1 van de hand van Chierav Houweninge te zien, enn lijk heeft de in Duitsland laire Nederlandse televisi sentator Rudi Carrell een tussen het tentoongesteli De expositie begint metc met Tulpen uit Amsterda overigens een compositie de Duitser Ralf Arnie -, mi Carrell, met beelden van! sers in hun kuil aan hetst en met Frau Antje en del landse kaas. Nederland! den ook te kijk gezet me caravan-gekte. In de volgende zalen woi serieuzer. Als symbool na de oorlog aangehaald! nomische betrekkingen de Nederlandse autoha Ben Pon opgevoerd, dec importeur van Volkswa Nederland, en de beden! het Volkswagenbusje. De tieke relatie normaliseer! langzamer. Pas in 1963 een schadeloosstellings tussen beide landen g waarvan het origineel te De tentoonstelling duurt april, en is vanaf mei inh Rijksmuseum te zien. Autoped M. Bitselijk Niets is voorgoed voorbij. Alles komt in an dere vorm terug. De kruidenier op de hoek die afgeschreven was door trouwe klanten en grootwinkelbedrijf begint een tweede ronde. Niet meer als nering met een houten stellage vol laden en bakken, waaruit de kruideniersvrouw vijf ons suiker schepte op de korrel nauwkeurig. Dat kan niet meer, want de kruideniersvrouw heeft al lang el ders een deeltijdbaan. Een winkeljuf frouw inhuren die namens de kruide nier het pannenkoekenmeel keurig af weegt en optelt is onmogelijk. Het on derwijs levert sinds het rekenen is afge schaft geen winkeljuffrouwen meer die kunnen lellen. De kruidenier komt wel weer terug op de hoek maar als buurtsu per. Hij voorziet indé behoefte van de welvarende burger die ondanks zijn geld vervreemd is van het leven. Die wil ook eens een levend mens recht in de ogen kijken, die 'dag meneer Jansen' zegt bij de kassa en die een plak leverworst heeft voor zijn hond die kwispelstaartend snuf felt tussen de lege dozen fijne vleeswaren. Persoon lijk contact, dat is een schaars goed tussen beleg gingsfonds en vermogensbeheer. Vandaar die gou den toekomst voorde kleingrutter. Dat geldt ook de autoped. Dit simpel ogende voer tuig beleeft zijn tweede jeugd en is sinds kort niet meer uit het stadsbeeld weg te denken. Mijn ogen blijven er echt niet van af als zón jonge executive in haar Ralph Lauren-pakje voorbij stept. Soms met een pronte samsonite onder de oksel, maar dat is op een autoped moeizaam manoeuvreren metéén hand aan het stuur. De step is overigens niet meer wat hij vroeger was. Dat was een ijzeren frame, ge dragen door meestal twee half hoge massieve ban den, met een houten plank verbonden. Je had ze ook met kleine brede bandjes die je net als bij een fiets kon oppompen, maar clie waren een stuk duurder en dus, als je niet het zoontje van de krui denier op de hoek was, onhaalbaar. De huidige au toped is een postmodern bedenksel van aluminium met wielen iets groter dan damstenen. Hun aan schafprijs is omgekeerd evenredig aan hun betrek kelijke onooglijkheid. Hoge bezoekers aan de internationale milieuconfe rentie in Den Haag kregen van burgemeester Deet- man zón step. Niet bijzonder origineel, want zijn collega Patijn had in 1997 de deelnemers aan de Europese Top van Amsterdam al een fiets cadeau gedaan, een degelijk toerrijwiel. Ik herinner mij de vergeefse pogingen van bondskanselier Kohl om zijn indrukwekkende torso over de dwarsstang te krijgen. Na enkele valse starts gaf hij de moed op. Sindsdien ging het bergafivaarts met Helmut, maar dat moet toeval zijn, want op een fiets gaat dat veel sneller dan lopend en puffend. President Chirac kreeg toen ook een fiets. Of hij er sinds maandag een step bij heeft, is me niet duidelijk. Je hoort ook nooit echt, wat die regeringsleiders van dit soort ca deaus vinden. Het heeft iets opdringerigs. Stel, je conditie als president Iaat te wensen over of je be schikt over een zorgvuldig verscholen lam handje. Daar heeft cle aanwezige televisiecamera niks mee te maken. Die verplicht je om vitaal een rondje te steppen vanwege de mensen thuis. Zou niet menig regeringsleider in stilte hopen dat hij bij een eerst volgende top in Nederland wordt verblijd met een trapauto? Stevig op vier wielen en milieuvriende lijk. Zo een als die van mij waarmee ik als jongetje voor mijn moeder vaak een pond suiker ging halen bij die kruidenier op de hoek. MADONNA gaat trouwen met filmre gisseur Guy Ritchie. Dat zegt zij van daag in een interview met het Britse boulevardblad The Sun. De 42-jarige popster vertelde de krant dat Guy haar ten huwelijk heeft ge vraagd. Het huwelijk zal waarschijnlijk vbl- gend jaar plaatsvin den, maar een exacte datum is nog niet be kend. Het paar zal zich na het huwelijk in Groot-Brittanië ves tigen, zodat hun vier maanden oude zoon Rocco en Madonna's dochter Lourdes(3) een Engelse opleiding kunnen krijgen. Ook voelt de Amerikaanse zangeres zich naar eigen zeggen veili ger en meer op haar gemak in Enge land. Madonna was eerder getrouwd met acteur Sean Penn. TOOKIE WILLIAMS isi de bekendste crimineli de Verenigde Staten. 19 jaar in de gevangei wachting van zijn exö Williams is ter doodu deeld voor vier moordei toch is hij onlangs gei* neerd voor de Nobelpn; de Vrede 2001. Williai in de VS een lichtend* beeld voor drugsdealer persers en lief hebbers' zogeheten 'drive-bystó ings'. MaarTookie heef leven gebeterd. Vanuit! in de gevangenis SanQ leidt hij de Institutefó vention of Youth Violei* groep die bendes bestn Het Zwitserse parleme» Mario Fehr heeft Willi# het Nobelcomité vooig gen. Tot nu toe zijn all mensen voor de vredes genomineerd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2