Winkeliers zijn overlast theehuis zat I Ophef rond toewijzing villa aan dochter van wethouder Rijn Veenstreek ilkstuinders definitief lar polder Noordvee n Bernarduskerk moet monument worden' iemade betaalt nieuwe tslichtjes voor scholieren i NSDAG 22 NOVEMBER 2000 t bezoekt knutselmiddag Leimuiden Door de komst van Sint Nicolaas begint de maande- jnutselmiddag voor de jeugd in Leimuiden eerder dan ge- jjijk. Zaterdagmiddag gaat de muziekzaal van Het Spant 12 uur open. De hobbyclubmiddag is voor kinderen van 4 - ]4 jaar. De toegang bedraagt 2,50 gulden. r (leautjesmarkt bij Westerhove [maan den run Hét Alphense activiteitencentrum Wester- houdt op zaterdag 2 december een cadeautjesmarkt. Tus 10 en 13 uur zijn er nieuwe en tweedehands spullen te i,Het adres van Westerhove is Anna van Burenlaan 147. ■maan den run Elf- en twaalfjarigen zijn het komende Tjnde goed af bij de Alphense speeltuin- en buurtvereni- Vreugdeoord. Zij kunnen zowel op vrijdag- als zaterdag- id dansen in het gebouw aan de Vorselenburgstraat. Vrijdt ig van 20.30-23.30 uur een disco voor de jeugd van 11 t/m lf nieuwe verlichting, een rookmachine en een bellen- jrnachine moeten daarbij voor de juiste sfeer zorgen. Zate r- er van 19.30-21 uur een dansavond voor kinderen van 6 met 12 jaar. Een toegangskaartje kost op beide avonden gulden voor leden en 4 gulden voor niet-leden. Lee dansavonden bij Vreugdeoord u> vereniging zoekt nieuwe leden De vereniging is blij me' t de nieuwe plaats. „Het voorde el is een enorme rust en stilte" al dus voorzitter Henk van Tol. „De achterliggende jaren ging het tuinieren vergezeld van het verkeerslawaai van de A4. D; it is straks afgelopen." Van Tol ziet nog een voordeel van de ni ieu- we stek: omdat de tuintjes la ngs een ringsloot komen te lig; gen kunnen de hengelsporters i on der de volkstuinders af en toe even de dobber uitwerpen. Het in gebruik nemen van 1 het nieuwe complex valt sam ten met de 25ste verjaardag van de club, die in april wordt gevie rd. De volkstuinders hopen c lat feestje met een aantal nieui ve leden te vieren. Omdat niet a Ue leden meeverhuizen, is er in Nieuwe Wetering namelijk pli ek voor nieuwe tuinvrienden. Aanmelden voor een kav el kan bij secretaris Jan de Jor tg (071-3313528) of ftenk van T< ol (071-3312096). Dit moet voor 1 januari, want op de ledenvergï i- dering in die maand verdeelt d e vereniging de kavels. sdejonge nodige vertraging kun- |e volkstuinders uit Al le toch verhuizen. Eind 2001 begint de firma burg in opdracht van de nte Alkemade met het egen van het stukje gras- de polder Het Noord- Nieuwe Wetering. Een Hater kunnen de volks- [N rs dan beginnen met to i, planten en zaaien, rolkstuinvereniging zetelt een perceel langs de A4 dofarendsveen. In ver- ito net de aanleg van het be- iSli iterrein Veenderveld en e[ breding van de snelweg P[t n ze daar weg. Lange tijd 10 tn nieuwe plek onvind- naar een jaar geleden liet 'ei neente het oog vallen op kperceel bij Nieuwe We- in de buurt van de Ha- L Na wat strubbelingen ;t waterschap De Oude omen kunnen de tuin- stukje grond nu huren. Eigenaar vindt klachten misplaatst Winkeliers uit de Hooftstraat in Alphen aan den Rijn zijn niet blij met theehuis Samar in de winkelstraat. Sinds de komst van het theehuis, zes maanden geleden, veroorza ken de hoofdzakelijk Marokkaanse jongens die elkaar daar ontmoeten volgens hen overlast. Hoewel de eige naar van Samar geen gedoogvergunning heeft om soft drugs te verkopen, wordt volgens de winkeliers rondom het pand wel gehandeld. Het Cuypergenootschap zet zich in om de Bernardus- ofwel Scheepjeskerk in Hazerswoude-Rijndijk op de monumentenlijst te krijgen. FOTO HIELCO KUIPERS Kerkbestuur niet blij met de bemoeienis Cuypersgenootschap hazerswoude-runduk zijn dit Polanen van Fietsshop Meerkreuk in Oude Wetering rlingen van groep 7 in de en Schouten van Schouten nte Alkemade zijn vanaf Tweewielers uit Roelofarends- weer goed zichtbaar veen. De gemeente betaalt alle reparaties. De kinderen bezoe ken de fietsenmakers tijdens schooltijd. Ter plekke is een po litieagent aanwezig die infor matie geeft over verlichting en veiligheid in het verkeer. het donker op de fiets )p die dag repareren etsenmakers alle kapotte ss, koplampen, achter wielreflectors en ach- Traditiege trouw .i, •zoekers van het Ha- tfswoudse jongeren- im 't Stek kunnen rrot uders met geen mo- leid meer van zich i. Kagenaars zoeken irtier thuis bij de naar komen op hun nog steeds niet ver- dan drie tv-netten. marieta kroft Het Cuypersgenootschap springt in de bres voor de Ber narduskerk in Hazerswoude- Rijndijk. In een brief aan de provincie vraagt de vereniging voor het behoud van 19de en 20de eeuws cultureel erfgoed de kerk alsnog op de monu mentenlijst te plaatsen. Het kerkbestuur van de paro chie H. Michaël en H. Bernar dus onderzoekt al meer dan een jaar welke van de twee kerkgelegenheden in Hazers woude-Rijndijk hij het beste kan afstoten: de Bernarduskerk in de buurtschap Groenendijk of het multifunctionele cen trum Het Anker. Handhaving van twee kerken is te duur. Als reactie hierop zamelden de 'Vrienden van de Bernardus kerk', een groep verontruste be woners van de Groenendijk, ruim 400 handtekeningen in voor het behoud van 'hun' kerk De vrienden krijgen steun van het Cuypersgenootschap. „Ik ben daar blij mee", zegt een van de vrienden, H. Verdegaal. „Als de kerk op de monumen tenlijst staat, vergoedt het Rijk de restauratie voor een groot deel." Bestuurslid L. Dubbelaar van het Cuypersgenootschap onderstreept het belang van het complex voor de Groenendijk en de ligging aan de Oude Rijn. Bijzonder aan de 150 jaar oude kerk vindt hij de architectuur en de bouwtechniek. De bouw stijl heet ook wel stukadoorsgo- tiek. Belangrijke kenmerken daarvan zijn de gestukadoorde houten gewelven. De kerk is een ontwerp van de Utrechtse architect W.J. van Vogelpoel. Volgens Dubbelaar is hij één van de belangrijkste kerkbouw- architecten uit de periode 1850- 1860. Dubbelaar, die gespeciali seerd is in de rooms-katholieke kerkbouwkunst, vindt ook de pastorie naast het kerkgebouw bijzonder. Deze bouwde J. Ton- naer, een leerling van P. Cuy- pers, in 1908. De Bernardus of Scheepjes- kerk stond zo'n tien jaar gele den nog op een lijst van de pro vincie met daarop 16.000 objec ten die beeldbepalend zouden zijn. Daaruit selecteerde de provincie duizend gebouwen die zij bij de rijksdienst voor de monumentenzorg voordroeg als monument. De kerk viel toen af. Het Cuypersgenoot schap wil weten waarom de provincie de kerk met pastorie niet selecteerde en vraagt de gebouwen als vergeten mo,nu- ment alsnog bij de rijksdienst contact met ons hebben ge zocht. Ik haal het ook niet in mijn hoofd om mij druk te ma ken over de monumentenstatus voor de monumentenzorg voor van uw huis." Bonnet g te dragen. Zuid-Holland is echter niet van plan op het verzoek in te gaan. „In overleg met de ge meente Rijnwoude besloten we destijds de kerk niet voor te dragenzegt een woordvoer ster. „Niet alles kan op de mo numentenlijst. Een brief met deze strekking sturen we nog dit jaar naar het Cuypersge nootschap." Dubbelaar geeft aan dat hij de ontwikkelingen rondom de kerk in de gaten houdt. „Als de provincie ons verzoek afwijst en de kerk wordt bedreigd met sloop, aarzelen wij niet om bij het Rijk een aanvraag te doen om het gebouw op de monu mentenlijst te zetten. Maar lie ver laten wij dat over aan de ei genaar, de provincie of de ge meente. Dat lijkt me netter." Vreemd Vice-voorzitter M. Bonnet van- het kerkbestuur is niet blij met de bemoeienis van het Cuy persgenootschap. „Het is vreemd dat ze hierover nooit dat hij dit voorjaar ook met de gedachte speelde om voor de kerk de monumentenstatus aan te vragen. „Maar een van de "Vrienden van Bernardus' ont raadde mij dat, omdat je dan niet meer flexibel bent in de toekomstige bestemming. Het gaat ons in eerste instantie om de kerk als geloofsgemeen schap en niet als gebouw." Bonnet geeft aan dat het kerkbestuur nog steeds onder zoekt welk kerkgebouw moet wijken. Eerder dit jaar gaf hij nog aan dat er eind dit jaar dui delijkheid zou moeten zijn. „We zijn niet de enige die het marstempo bepalen." Het kerk bestuur overlegt met de ge meente, waarmee de kerk Het Anker deelt. „We onderzoeken wat de gevolgen zijn als we uit Het Anker vertrekken. We kun nen de parochianen pas een keuze voorleggen als we de fi nanciële consequenties kunnen overzien." Het kerkbestuur houdt op 22 januari voor de pa rochianen een bijeenkomst in Het Anker. alphen aan den run saskia buitelaar Eigenaar A. Cherrabi zegt dat hij er alles aan doet om het voor zijn deur netjes te houden. Volgens hem zijn de klachten niet terecht en moeten de win keliers juist blij zijn dat hij de jongeren een ontmoetingsplek biedt, zodat ze niet buiten rondhangen of rottigheid uitha len. „Zij zijn toch ook jong ge weest en zij hebben toch ook rondgehangen? De winkeliers denken alleen aan zichzelf, maar deze jongeren moeten ook ergens heen kunnen. Dat moeten ze eens respecteren." In een brief aan het gemeen tebestuur schrijft de winkeliers vereniging Hooftstraat Koop straat dat veel leden zich be dreigd voelen door de aanwe zigheid van jongeren bij Samar en bij coffeeshop Dutch Gold, even verderop. Volgens hen voelen ook klanten zich onvei lig in dat gedeelte van de Hooft straat, vlakbij het Thorbec- keplein. Voorzitter van de vereniging A. de Boer wil niet uitgebreid op de klachten ingaan, omdat ze probeert met de gemeente en de politie tot een oplossing te komen. Maar wat haar be treft hoort een theehuis, en ze ker een coffeeshop, niet thuis in een winkelstraat. „Het zijn twee verschillende soorten publiek. Dat is lastig." Het liefst ziet ze dat het theehuis verhuist, bij voorbeeld naar het pand Pitstop, de coffeeshop die is ge sloten omdat de eigenaar zich niet aan de regels hield. Dat is bij Samar absoluut niet aan de orde, zegt Cherabbi. Zo lang hij geen gedoogvergun ning heeft, verkoopt hij geen softdrugs, bezweert hij. „Ik heb de politie uitgenodigd om hier elke dag te controleren, want ik wil ook dat het netjes blijft. Ik sta niet toe dat jongens hier voor de deur hangen. Ik roep ze binnen of stuur ze weg. Maar ik ga natuurlijk niet over wat er op het Thorbeckeplein gebeurt." Volgens politiechef Verkerk zijn er gevallen van overlast be kend, maar is het niet duidelijk of die bij Samar of Dutch Gold vandaan komen of dat het gaat om jongeren die niet met de coffeeshops te maken hebben. „Ik begrijp dat de winkeliers ge makkelijk de link leggen tussen het één en ander, maar dat is niet altijd eerlijk. Er zal best eens sprake zijn van hinderlijk gedrag, maar veel heeft ook te maken met een subjectief on- veiligheidsgevoel, dat deels tus sen de oren zit. Bovendien moet je je afvragen hoe hoog je de lat wilt leggen. Moet het al tijd honderd procent in orde zijn, of kun je genoegen nemen met zeventig?" Het enige wat de politie vol gens hem daarom kan doen is doorgaan met geregeld surveil leren en met de betrokkenen in gesprek gaan. „Als scheidsrech ter proberen wij iedereen een stukje van de straat te gunnen. Maar de situatie is niet zo ern stig dat er elke dag een politie agent in de straat moet staan." Ook burgemeester Schoof laat weten dat er snel overleg komt tussen de gemeente, de politie en de winkeliers om te kijken of er extra maatregelen nodig zijn. Overigens is hij niet van plan om Samar een ge doogvergunning voor de ver koop van softdrugs te geven. „Dat perspectief heb ik de eige naar nooit gegeven", laat hij via een woordvoerster weten. Al phen heeft twee vergunningen, die uitdrukkelijk zijn gekoppeld aan de panden van Dutch Gold en Pitstop. Naar verwachting komt in Pitstop binnen afzien bare tijd een nieuwe eigenaar. Alleen als de gemeenteraad be sluit dat Alphen drie gedoogde coffeeshops mag hebben, zou Samar daarvoor in aanmerking komen. Generatiekloof 0° jvan een goedlopende 'r 2 Ifs als die eenmalig is, 'tal it meestal het begin van t-1 Je. Zo niet in op woude-Dorp. Daar jongerencentrum 't Stek incidentele sluiting als in6 ivoren. Sinds de n vorige week vrijdag de 'on thtgooiden om van de tde e bekomen die een iifitenstaanders met een B" looi hun had bezorgd, seD tt pand bijna uit zijn iwe aanwas bestaat melijk uit oudere n. Door het tende optreden van de de voorzitter Leonard de zijnen voelen ouders Hazerswoudse jeugd itseling aangetrokken tot »Wij ouderen kunnen 'van deze jongeren zeiden opgetogen de informatieavond pen vrijdag. Zij .hun kinderen ondanks jdent met een gerust 't Stek te sturen, og: zij vergezellen hun J'maar al te graag naar lm? keli'kse discoavondje, eede jeugd is begonnen. Heen de vraag of de n-in-kwestie die doelde ouderlijke igheid op prijs stellen, akkelijk laten zij de e lekloof niet dichten. Een iener wijst zijn pa of ma J gesproken geval de schi deur van de disco. Maar in dit geyal kan de Stekjeugd van de nood een deugd maken. Als de ouwelui dan per se mee willen naai' de disco, zullen ze het weten ook. Ze mogen weliswaar geen voet over de drempel zetten, maai' in deze onveilige tijden wel dienst doen als ui tsmijter, bewaker of portier. In ruil daarvoor krijgen de ou dere jongeren korting op hu n lidmaatschap, want dat is ge' bruikelijk voor buiten-leden. Keurig Hf nel Kaag kijkt reikhalzend uit Bijdragen aan deze rubriek: Tim Brouwer de Koning en Janneke de Jonge onderscheid tussen die drie netten wél haarfijn kunnen maken, is voor de Kagenaars nauwelijks een pleister op de wonde. Kaag wil ook kijken naar Explosief, De Bus en Het spijt me. De bewoners willen zich ook laten verbazen door Willibrord Fréquin, willen genieten van een super-C-film op Net 5 en willen smelten voor de ogen van Peter R. de Vries. Kaag-bewoners zijn het zat hun tijd te doden met kwaliteitsprogramma's als Het Klokhuis, Netwerk of Het uur van de wolf. En bovendien uitgekeken op Rob Trip, Boudewijn Büch en Aad van den Heuvel. Met de spriet zou alles anders worden. Eindelijk zou de Kagenaar een mening hebben over Pieter Storms' Breekijzer. Op het werk kon hij na lang glimlachen nu meepraten over de decolletés van Catherine Keijl en Patty Brard. Hij zou bovendien het interview met Henny Huisman over zijn come back beter begrijpen. Hoewel de eilandbewoners met een bootje hun huis moeten bereiken, zou die spriet toch voor een verbinding met de echte wereld zorgen: welkom Maar die spriet komt maar niet en de Kagenaars beginnen zo langzamerhand hun geduld te verliezen. De mededeling van dorpsraadvoorzitter Hans Bruijn afgelopen vrijdag dat de proef op 1 april begint, onlokte hier en daar een vermoeide zucht: wéér uitstel. En dan is het nog maar te hopen dat het geen 1 april-grap is. Vermoedelijk is al die moeite van de eilandbewoners voor niets. Wij durven te wedden dat ze na een proefperiode van een halfjaar terugkomen van hun hang naar de commerciëlen. De rest van hun leven inhaleren zij de kwaliteitsprogramma's van de publieke omroepen. Zoals het keurige Kagenaars betaamt. GroenLinks wil onderzoek naar mogelijke belangenverstrengeling alphen aan den run TEKENING MAARTEN WOLTERINK naai' de spriet. Zolang dat kleine antennetje met bijpassend ontvangstkastje niet prijkt naast de tv, moeten de eilandbewoners zich behelpen met Nederland 1, 2 en 3. Het bijkomende voordeel dat zij inmiddels, in tegenstelling tot de rest van Nederland, het marieta kroft Er is ophef ontstaan rond de toewijzing van een nog te bou wen villa aan de dochter en schoonzoon van de Alphense wethouder Van der Veen Meer- stadt (WD/ruimtelijke orde ning). GroenLinks heeft het ge meentebestuur gevraagd om een onderzoek naar de rol van de wethouder. De partij vraagt zich af in hoeverre er sprake is van belangenverstrengeling. GroenLinks diende dat ver zoek in na beweringen van de Alphenaar G. Baas. Voor Baas, die de afgelopen weken alle dossiers over deze zaak in het gemeentehuis bestudeerde, staat het vast dat er sprake is van vriendjespolitiek. Zijn on derbouwing stuurde hij het af gelopen weekeinde naar alle raadsleden. Geschrokken GroenLinks is geschrokken en noemt de beschuldigingen door Baas 'ernstig'. „Het verhaal over de vriendjespolitiek zingt al langer rond", licht fractie voorzitter De Groot toe. „Als het waar is, zijn maatregelen nodig. Als het niet waar is, moeten de beschuldigingen de wereld uit." De fractie wil dat een aantal raadsleden met bur gemeester Schoof het onder zoek doet. Het gewraakte huis is een van de 33 villa's die Woningbouw Centraal Nederland BV (WCN) binnenkort gaat bouwen aan de Kaninefatendreef. Projectont wikkelaar J. Westmaas kwam met de wethouder overeen dat hij vier woningen in dit project zelf mocht toewijzen. De wet houder sloot de deal omdat Westmaas eerder vijf woningen aan de Aarkade tegen een rela tief lage prijs aan de gemeente verkocht. De grond onder de Van der Veen Meerstadt ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS huizen aan de Aarkade had de gemeente nodig voor de ont wikkeling van het Masterplan. Volgens Baas probeerde het gemeentebestuur tot 4 augus tus om Westmaas zich te laten houden aan de toewijzings- voorwaarden van de gemeente. B en W wezen daarom het huis niet toe aan de dochter en schoonzoon van de wethouder. Enkele dagen later beslóten de wethouders Van der Veen Meerstadt en Lyczak en ge meentesecretaris De Graaff om alle vier de kandidaten die Westmaas had geselecteerd - dus ook de dochter van de wet houder - te accepteren. Baas verwijst daarvoor naar een noti tie die over deze bijeenkomst is gemaakt. Een motivering trof hij niet aan. Baas zegt geen per soonlijk belang te hebben bij de resultaten vin zijn onderzoek. „Ik heb een natuurlijke drang naar rechtvaardigheid. Als er iets te vergeven valt, zoals hier, moetje opletten." Van der Veen Meerstadt is blij met het verzoek van Groen Links om een onderzoek naar zijn rol. „Dan komt er een ein de aan de geruchtenstroom en zal er duidelijkheid zijn. Als dat onderzoek er komt, zie ik de re sultaten met vertrouwen tege moet." De wethouder geeft aan dat hij steeds open kaart heeft gespeeld in de richting van de raad. „Toen Westmaas de wo ning aan mijn dochter toewees, heb ik mijn handen van de zaak afgetrokken. Ik heb ook alle fracties, behalve de SP, ge vraagd of ze er moeite mee hadden dat een woning aan mijn schoonzoon en dochter werd verkocht. Daarvan is toen niets gebleken." Derde keer De wethouder voegt eraan toe dat het al de derde keer is in de zeven jaar dat hij wethouder is, dat hij ten onrechte wordt be schuldigd van onjuist hande len. De eerste keer was toen hij op andermans kosten voetbal wedstrijden zou hebben bijge woond tijdens de WK in Enge land. De tweede keer, in 1998, was toen hij 1 miljoen zou heb ben gekregen van Koppes Ma- kerlaardij als omkoopbedrag. B en W maken morgenavond tijdens de raadsvergadering be kend of er een onderzoek moet komen. Burgemeester Schoof wilde vanmorgen nog geen re actie geven op de beschuldigin gen aan het adres van wethou der Van der Veen Meerstadt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19