Sportbestuurders vaak afwachtend en weinig innovatie] 'Stelt u zich eens voor dat u in dat restaurant zat te eten' Meningen Journalisten houden niet van mediatraining iaSl Noodzaak volbouwen op gebieden is er niet meei Patiënt tekortgedaan do kortzichtigheid verzeken WOENSDAG 22 NOVEMBER 2000 945 Dc pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brie met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Burgemeester en wethouders van Leiden hebben afgelopen vrijdag een mediatraining ge had van oud-televisiejourna- list Kees Mijnten. Voorlichter Fons Delemarre ontkende dat desgevraagd tegenover een van onze verslaggevers, maar wethouder Melanie Schultz was openhartiger: ,,We heb ben een nieuw college. Som migen hebben nog niet zoveel ervaring in de omgang met de pers." Over mediatraining wordt, met name door de media zelf. nogal eens laatdunkend ge daan. Dat heeft veel te maken met vooroordelen over de trainers en het doel van de training. Mediatrainers zijn in veel gevallen (oud-)journalis- ten die de kneepjes van het vak kennen en daar bijvoor beeld politici en ondernemers mee leren omgaan. Praktise rende journalisten horen dat volgens de in ons vak heersen de opinie niet te doen. Ik deel die opinie. Journalisten daar entegen die hun vak hebben opgegeven en bijvoorbeeld een bureau voor communica tie- en mediatraining zijn be gonnen worden, ook weer vol gens de heersende opinie, be schouwd als overlopers die heulen met de vijand. Die opi nie deel ik niet. Journalistiek is een vak. waar in je je kunt scholen, dat zal geen journalist tegenspreken. Voor de politiek geldt hetzelf de. Bij dat vak hoort een soe pele omgang met de pers, en enige scholing in wat dat bete kent is aan te bevelen. Hier en daar heb je wel eens een na tuurtalent dat zonder kan, maar de meerderheid van zo wel de journalisten als de poli tici is gebaat bij enige profes sionele begeleiding. Dat heulen met de vijand heb ik ook nooit goed begrepen. Journalisten houden zich be zig met waarheidsvinding. Ie dereen die dat belemmert zou je de vijand kunnen noemen. Het is mij te generaliserend om alle politici en alle onder nemers te bombarderen tot dwarsbomers van onze doel stellingen. Daarvoor heb ik net te veel actievoerders of buurtbewoners meegemaakt die evenmin bereid bleken het achterste van hun tong te la ten zien, omdat openbaarheid even niet goed uitkwam. De Leidse SP-leider Cor Ver geer vindt mediatraining on zin omdat, zoals hij zegt, 'goe de wijn geen krans behoeft'. Ook die opvatting getuigt van het vooroordeel dat media training eigenlijk een verkapte vorm van onderwijs in public relations is. Ik heb politici op de meest stuntelige wijze goed nieuws horen overdragen en heel geraffineerd met onple zierige boodschappen zien omgaan. Zo blijkt uit het begin van dit stukje dat de voorlichter van de gemeente Leiden de me diatraining kennelijk een las tig onderw erp vond en er dus maar het zwijgen toe deed, terwijl de wethouder er hele maal geen probleem mee had en juist op het positieve punt van het professionalisme ha merde. Je zou zeggen: die wet houder had haar plaatsje bij de training beter aan de voor lichter kunnen afstaan. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Nederland gaat behoorlijk 'op de schop'. Er is nu voldoende geld be schikbaar. Maar in de praktijk is het lastig om invulling te geven aan de be schikbare budgetten. De burger richt zich op kleinere on derdelen in projec- ten om toch grip op DlklIC de zaak te hebben. urliwèe Bestuurlijke kwali teit is daarom van levensbelang als men werkelijk invloed wil uitoefenen op het grotere geheel. Details in het verlengde van je eigen directe belang hinderen het zicht op de grote lijnen. Bij sportverenigingen zie je dat laatste sterk, hoewel er vanuit bestuurlijk oogpunt goede lijnen zijn uitgezet via bijvoorbeeld de Sportraden in de ge meenten rondom Leiden. In Oegstgeest is de Sportraad inge steld als raadscommissie en kan hij gewaagd en ongevraagd advies geven aan burgemeester en wethouders. De verenigingen hebben een afgevaardig de, meestal de voorzitter, in de Sport raad. Tijdens de vergaderingen, zo eens per kwartaal, zit de wethouder sportzaken daar uiteraard ook bij, ver gezeld door de ambtenaren met een specifieke portefeuille. Die Sportraad is nu behoorlijk actief in de gemeente, maar dat is beslist niet altijd zo geweest. Sportzaken gaan op gemeentelijk niveau over ac commodatie. Maar de huidige dyna miek van de samenleving, komt feite lijk zelden in beeld. Dat stoort me wel. Het aantal sportvelden en -lokalen en de kwaliteit daarvan zijn niet alleen in Oegstgeest te beperkt, maar ook in de regio. De bevolkingstoename en wijzi gingen in leefstijl van mensen qua tijdsbesteding stellen daarnaast extra Jan Zanen is sinds drie jaar voorzitter van de Sportraad Oegstgeest. Tevens is hij voorzitter van korfbalvereni ging Fiks. Zanen schreef een opinie over de rol die sport bestuurders kunnen spelen in de gemeentelijke besluit vorming over sport. eisen aan de sportaccommodatie. Dit geheel blijkt vrij complex te zijn voor sportbesturen. Wachtlijsten bij sportverenigingen zijn daarentegen net zo gewoon als in ziekenhuizen. Sportclubs krijgen in ide meeste gevallen de accommodatie van de gemeente in gebruik tegen een be paald tarief. Wanneer een vereniging niet uitkomt met de toegewezen ruimte is de te nemen maatregel rela tief drastisch. Een nieuw veld voor een buitensportvereniging of een ex tra sporthal ligt in de categorie 'grote maatregelen', die het niveau van veel besturen te boven gaat. Het zijn lange trajecten die veel energie kosten. Dat geeft een zekere traagheid in denken en handelen op lokaal niveau. Met betrekking tot kwaliteit van sport accommodaties geldt de regel, dat zelfwerkzaamheid van de handige le den in de club veel maskeert aan structureel gebrek aan onderhoud. Maar daarmee wordt het feitelijke probleem niet aangepakt. Daarin kun nen sportbesturen dus duidelijker zijn naar buiten toe, vind ik. Oegstgeest heeft op de buitensport complexen meerdere verenigingen gehuisvest. Voorzitters van de daar gehuisveste verenigingen opereren gezamenlijk en succesvol op vele fronten. Ooit begon dit met een her bezinning over de tarieven die de ver enigingen aan de gemeente Oegst geest moeten betalen voor het gebruik van velden en sportzalen. Gezamen lijk was daarvoor ook gekeken naar de benutting van het aantal vierkante meters van de sportvelden. Een studie in 1996 door de gemeente was overi gens ooit gestrand op tegenwerking door die zelfde sportclubs enerzijds en gebrekkige communicatie vanuit de gemeente anderzijds. Nu in 2000 reiken de sportbestuurders vanuit een constructieve en bredere belangenafweging de wethouder sportzaken het materiaal aan voor in de gemeenteraad. Nu het dus in Oegstgeest noodzakelijk wordt de bin nensportaccommodatie uit te breiden zullen vanuit die gezamenlijke aanpak ook voorstellen worden neergelegd LOHC is een van de sportclubs in Oegstgeest die meer ruimte nodig heeft. voor de locatie van een eventuele nieuwe sporthal. Een bredere kijk op de problematiek rondom sportaccommodatie geeft sportbesturen grotere invloed op de gemeentelijke besluitvorming. Via de Sportraad kan men formeel verant woordelijkheid dragen voor de voor bereiding van de besluiten. Bij de ta rieven in Oegstgeest voor de sportvel den in 1999 en nu de sporthal, is dat een werkbare aanpak gebleken. Het loont dus de moeite. Het is natuurlijk aan de sportbestuur ders om de sportbelangen van de ei gen vereniging te behartigen. De meerwaarde ontstaat echter wanneer de besturen daarbij de maatschappe lijke trends van dit moment in hun gemeente betrekken en dat afstem men met de verenigingen rondom. Dat ligt vaak eenvoudiger dan het lijkt. Denk aan doelgroepenbeleid. Gehan dicapten en integratie in de sport biedt veel mogelijkheden. Jeugdbege- leiding en naschoolse opvang zijn op dit moment ook politiek populair. Maar ook trends als commercialise ring binnen sporten, waarbij bezoe kersaccommodatie opeens belangrij ker wordt. Veel laat zich vertalen naar accommodatie-eisen. Daar kan je als gezamenlijke bestuurders veel mee. Een sportaccommodatie legt je vast voor jaren. Dat moet dus goed in orde zijn. Maar ik vraag me af of we wel eens een herijking hebben uitgevoerd op basis van de actuele trends in de samenleving. We weten nu dat de be langen op gemeentelijk niveau breder foto hielco kuip zijn dan die van je eigen verenigd Samenwerken met de buren is da om een werkbare methode om op niveau in beeld te komen. Ondanks goede resultaten in Oeg geest in de afgelopen jaren, zie ik dat veel sportbestuurders te passi blijven wachten tot de wethouder eerste voorstel op tafel legt. Ik spn de uitdrukkelijke wens uit dat mei sportbestuurder breder maatscha lijk rond kijkt. Nederland is op vee fronten in beweging. Daarvan kan men ook op lokaal niveau veel len en vervolgens toepassen. Dat daaj bestuurder uit om tot innovatieve menwerkingsvormen te komen. JAN ZANEN Sinds eind deze zomer woedt er een gangsteroorlog in Amsterdam. De stad werd opgeschrikt door drie liquidaties op openbare plekken. Topcrimineel Jan Femer werd 23 september op de Haarlemmerdijk doodgeschoten. Twee weken later werd zijn 'collega' Sam Klepper in het winkelcentrum Groot Gelderlandplein doorzeefd met kogels. Afgelopen vrijdag richtte een man een bloedbad aan in het pal tegenover het politiebureau gelegen Japanse restaurant Kobe. Een criminele Joegoslaaf en twee van zijn tafelgenoten vonden de dood. Tot voor kort waren dit soort scenes alleen in actiefilms te zien. Nu spelen ze zich af op de Amsterdamse straten en in restaurants. Is dit een nieuwe trend of zijn het incidenten? J. Kalkman, directeur van het beveiligingsbedrijf National Service Company BV in Al phen aan den Rijn: Tegen dit soort afrekeningen valt niet op te beveiligen. Het is van te voren goed gepland, ver moed ik, en het zijn professio nals, begrijp ik uit de kranten. Wij houden ons overigens niet bezig met beveiliging van per sonen. Wij doen gebouwen, be drijventerreinen en goederen, bijvoorbeeld het AMC en Schiphol. Deze brutale liquida ties zijn volgens mij het logisch gevolg van het openzetten van de grenzen. Iedereen, ook een huurmoordenaar,'kan zomaar binnenkomen en ook zo weer weg zijn. Wij komen de laatste jaren steeds vaker auto's met een buitenlands kenteken tegen in ons werk. En als iets wordt gestolen is het zo buiten de grenzen. Wij lopen nog steeds zonder wapen. Mochten wij iets tegen het lijf lopen waar een misdrijf uit kan volgen dan bel len we de politie. Vaak hebben wij te maken met junkies en Amsterdam wordt de laatste tijd opgeschrikt door criminele afrekeningen op straat en in openbare gelegenheden. Voor de argeloze getuige is dit een traumatische ervaring. foto paul van weel zwervers en die zijn nog redelijk te benaderen, dus dat doen we zelf. Als het ooit noodzakelijk wordt om een wapen te dragen stop ik direct met dit werk. Dr. A.R. Hauber van het Cri minologisch Instituut van de Universiteit Leiden: Het is een vervelende ontwikke ling, die afrekeningen op pu blieke plaatsen. Voor mensen die dit meemaken is het een zeer traumatische ervaring. Stelt u zich eens voor dat u in dat Japanse restaurant zat te eten. A. Gielen, coördinator hulp verlening bij de stichting Slachtofferhulp van Hollands Midden: Getuige zijn van zo'n afreke ning is inderdaad redelijk trau matisch. Mensen hebben het idee dat zoiets hen niet over komt als zij maar goed en net jes leven. Wij noemen dit de il lusie van onkwetsbaarheid. Dat wordt volledig op zijn kop gezet als je van zoiets dramatisch ge tuige bent. Tijdens de gebeurte nis en vlak daarna zijn mensen redelijk kalm. Je hoort vaak dat ze het idee hadden dat ze naar een toneelstuk of een film ke ken. Later, als de gebeurtenis helemaal is afgerond en ze weer een beetje het gevoel hebben dat ze veilig zijn, komen de ge dachten goed op gang. Hoe kon dit gebeuren, waarom over komt mij dit, enzovoorts. Het gevoel van veiligheid en on kwetsbaarheid is aangetast. Het kan dan best een paar maan den duren voordat dat weer' hersteld is. Als er kinderen bij betrokken zijn duurt het vaak wat langer. Wij bellen getuigen altijd op en bieden hen hulp aan in de vorm van individuele gesprekken. Mensen die een 'normale' reactie hebben op een abnormale gebeurtenissen hebben gemiddeld zo'n vier a vijf gesprekken. Afrekeningen zoals in Amsterdam heb ik in de tien jaar dat ik slachtoffer hulp doe in dit district niet meegemaakt. Gelukkig niet. Vreselijk, zo'n liquidatie. Men sen hebben al last van het zien van zoiets, maar ze kunnen ook nog eens zelf gewond raken. Misschien is een afrekening in het criminele circuit iets ge makkelijker te verwerken dan 'zinloos geweld'. Ik kan me voorstellen dat een gerichte ac tie tegen een crimineel je gevoel van onkwetsbaarheid minder aantast, dan wanneer je door een dronkelap 's avonds op straat in elkaar wordt geslagen. 'Simpelweg' omdat hij een agressieve dronk heeft en jij daar toevallig loopt. Nog een keer A.R. Hauber van het Criminologisch Instituut van de Universiteit Leiden: Als dit vaker gebeurt is dat voor het restaurantwezen ook een kwalijke zaak. We kennen het systeem van afrekeningen in het criminele circuit natuurlijk allang, maar je hoopt toch dat ze het intern houden. Alle kans dat het huurmoordenaars zijn geweest en die worden inder daad bijna nooit opgespoord. Het is iets uit de film wat nu daadwerkelijk op straat ge beurt. Je ziet wel vaker dat ac ties uit films in het echt worden nagespeeld. Of dit weer andere mensen uitnodigd tot imitatie... Ach, de meeste mensen kijken zeer kritisch naar dit soort ge beurtenissen. Die denken niet dat dit een effectieve oplossing is voor problemen waarmee je - aangezien de daders niet zijn opgepakt - makkelijk wegkomt. Maar je moet wel beducht zijn voor de uitwerking die dit heeft op labiele figuren die vol wraakgevoelens zitten en daar niet op en normale manier mee om kunnen gaan. J. Ponsioen, voorzitter van de afdeling Leiden van Horeca Nederland en exploitant van een aantal horecazaken op het Centraal Station: Of dit een kwalijke zaak voor de horeca is? Ach, het is een alge meen verschijnsel hè. De sa menleving is aan het verruwen. Maar ik denk niet dat dit inci dent een weerslag heeft op het horecabezoek. Deze afrekenin gen hebben immers geen direc te relatie met de horeca. Het is niet zo dat de liquidatie in het restaurant plaats had omdat de horeca de afspreekplaats van criminelen is. Het restaurant was het decor. De doelwitten zaten daar te dineren. Het had ook kunnen gebeuren tijdens .een autorit of een wandeling. Niettemin blijft het angstig, dit soort toestanden. Je kunt je er als horecabaas ook niet tegen wapenen. Stel dat je overal een portier zet. Waar moet die man dan opletten? Met metaalpoort- jes kom je er in zo'n geval ook niet. Er zijn voldoende kunst stofwapens in omloop. Overi gens is het van de zotte hoor, metaalpoortjes en portiers bij alle restaurants en cafés. Zover moet het toch echt niet komen. E. Nieuwenhuizen, eigenaar van het Noordwijkerhoutse steakhouse Thelma en Louise: Ik zit hier nu zes jaar en ik heb nog nooit enige vorm van ge weld in mijn restaurant gehad. Wat niet is kan nog komen na tuurlijk. Je weet nooit in welk tempo zoiets zich verplaatst naar andere regio's. Maar ik maak me geen zorgen. In de Bollenstreek krijgt men niet snel de schrik van dit soort afre keningen. Het is hier toch 'ons kent ons'. Mensen zullen niet denken dat dit soort brute moorden ook hier op straat of in restaurants zullen gebeuren. Amsterdam is Amsterdam en dat is heel anders dan de rest van de wereld. J. Postma, burgemeester van Leiden en korpsbeheerder van de politie Hollands Midden: De liquidaties van de afgelopen maanden zijn incidenten. Ik vind niet dat je nu al kunt spre ken van een trend. Het district Hollands Midden ligt tussen de grote steden waar bepaalde cri minaliteit van een harde soort voorkomt. Maar zo'n concen tratie van zware criminaliteit zie je in Hollands Midden niet. Er is geen overloop van de grote steden naar ons gebied. Hier is dus niet zo'n directe dreiging. Het tast mijn nachtrust dan ook niet aan. Mede omdat het liqui daties binnen het criminele mi lieu zijn. Het richt zich niet op burgers, politiemensen of be stuurders. Wij volgen dit soort zaken uiteraard wel zeer allert, want hoewel er nu geen directe dreiging is weetje nooit zeker wat er in de toekomst gebeurt. Staatssecretaris Remkes van VROM was op tournee door ons land. Op negentien plaatsen heeft hij gesproken. De laatste bijeenkomst was onlangs in Voorhout. Misschien was het omdat het de laatste keer was, of omdat 5 december met rasse schreden nadert; een feit is dat de heer Remkes voor Sinter klaas speelde door de gemeente Leiden een vette kluif voor te houden in de vorm van het vliegveld Valkenburg. „Mensen, ga de bouwplannen maar alvast maken", was zijn blijde bood schap. „Valkenburgerhof (of hoe het dan ook mag gaan he ten) komt er." Ook voegde hij er nog aan toe: „De grond is toch al van het rijk." Met ande re woorden: dat geeft mij het recht erover te beslissen. Naar mijn bescheiden me ning is dit misbruik maken van je positie. Wij weten dat onze democratie anders in elkaar steekt en dat dergelijke beslis singen door de Tweede Kamer worden genomen. Maar weet iedereen dat? De toon is gezet! Ook minister Pronk van het zelfde ministerie van VROM - maar dan met nadruk op de M van Milieu - deed enkele weken geleden een uitspraak van de zelfde strekking. Juist van deze minister, die tot dan een groot voorstander was van het open houden van het vliegveld, kwam deze uitspraak als een donderslag bij heldere hemel. Mij interesseert het niet al leen hoe deze personen tot zul ke uitspraken komen, maar wat er nodig is om het tij te keren en deze ontwikkelingen halt toe te roepen. Een paar cijfers: In 193 het landbouwareaal in on nog 72 procent. In 1966 J geslonken tot 57 proceia inspanningen ten spijt oppervlakte natuurgebia ons land in dezelfde ra gedaald van 13 naar 11 pa Maar nu de grootste kil maar liefst eenderde va land bestaat al uit stee bouwen, wegen en andi frastructuur)! Als de plannen die noemde staatssecretaris ontvouwd hun beslag l zullen er van nu tot 2036 vooral rondom onze i den nog 600.000 huize bouwd moeten wordei mede omdat er in de tusi in de steden 225.000 1 zullen worden gesloopt die we voor die ontwi moeten betalen is: nógt landbouwgrond en nóge natuur. Dus welvaart vóó zijn. Is dat nou wat we \vil Misschien zeggen som onder u: 'Wat dan nq moeten toch wonen'. 0< spreken de cijfers voort vanaf 2020 zal het aantal ners in ons land dalen.1 noodzaak om grotere op bieden vol te bouwen is meer aanwezig. De enig er goed garen bij spinna de projectontwikkelaars! hen de grote bouwon mingen en hun aande ders. Nico Bi Sassei Als bestuurslid van de MDV (Macula Degeneratievereni- ging) wil ik nog enige aanvul lende informatie geven op het artikel 'Ziekenfonds laat mij in de steek' dat vrijdag 3 novem ber in het Leidsch Dagblad stond. Nederland telt 100.000 pati ënten met een macula-degene- ratie. In feite hebben wij te ma ken met een volksziekte, die ve le jaren onderbelicht is geweest. Was de begeleiding van patiën ten in het verleden niet altijd optimaal te noemen; daar komt nu duidelijk een kentering in. De medische sector, met name een aantal oogheelkundige kli nieken, wil graag de 'natte vorm' van macula-degeneratie behandelen. Het struikelblok zit budgettering bij het vo« ven van geneesmiddelen simpelweg geen geld vod wil wel, maar kan niet. Samengevat - zoals inl wuste artikel ook al vij steld - kan een aantal pa duidelijk baat hebben PDT (Photo Dynamisch rapie) met visuyne. Hela dat niet op voor iedert van macula-degeneratie. de diagnostiek en behai zijn in beweging. Een p< ontwikkeling is gaande.' dus, dat een patiënt ui zichtigheid van een verz* tekort wordt gedaan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18