Onderzoek sporthal bij Het Wedde Leiderdorpse tandarts dreigt praktijk te sluiten 'Oegstgeest stelt geen hoge eisen aan milieuwijk Poelgeest' Regio porthal Op Dreef og twee weken dicht 'Elly symbool voor alle vrijwilligers' ENSDAG 22 NOVEMBER 2000 ion mishandelt moeder na ruzie gscHQiEN-ï Een Voorschotense \touw heeft gisteren bij de aangifte gedaan van mishandeling door haar 17-jarige Zijn moeder verklaarde dat een ruzie tussen de twee uit- lOp een fysieke schermutseling. De jongen was daarna boos huis uitgelopen. Hij werd 's middags door de politie aange- iden. inrichtingsverkeer op Middelweg Burgemeester en wethouders in Wassenaar blijven Üunplan eenrichtingsverkeer in te stellen op de Middelweg, ufde Van Zuylen van Nijeveltstraat tot de Santhorstlaan. De jiregel zou op 8 januari moeten ingaan. De 43 reacties die de oeente tot dusver op het plan kreeg, hebben B en W niet op |ere gedachten gebracht. Het plan voor de Middelweg wordt november in een commissievergadering voorgelegd aan de genaarse politiek. jonella in douches niet weg ster genomen en daaruit bleek dat de legionella-bacterie nog niet weg is", zegt een woord voerster van de gemeente Lei derdorp. Vervolgens is besloten nieuwe maatregelen te nemen in de strijd tegen de bacterie. Vorig jaar schroefde de ge meente de temperatuur van het water in de boilers al op tot 70 graden om de bacterie te do den. Over de oorzaak van de twee de besmetting tast Leiderdorp nog in het duister. De waterlei dingen van openbare gebou wen zijn vlak na de zomer nog chemisch gereinigd. Een onder zoek moet uitwijzen hoe het kan dat de bacterie daarna weer is opgedoken. De aangetroffen bacterie is niet de gevaarlijkste variant, maar kan wel een stevige long ontsteking tot gevolg hebben. Deze ziekte begint met plotse ling opkomende hoofdpijn en spierpijn. LEIDERDORP CONNIE VAN UFFELEN De Leiderdorpse tandarts Verlinden dreigt zijn praktijk morgen voor alle ziekenfondspatiënten te sluiten als zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid hem vandaag geen contract biedt. Zorg en Zeker heid heeft begin augustus geweigerd een con tract met de tandarts af te sluiten, waardoor diens rekeningen al maanden niet meer worden vergoed. Verlinden is 'het gezeur nu spuugzat' en overweegt naar het buitenland te vertrekken als hij geen contract krijgt. Zorg en Zekerheid wil niet meer met de tand arts in zee, omdat hij de afgelopen twee jaar meerdere keren is veroordeeld door de tucht rechter. Ziekenfondsen zijn niet meer wettelijk verplicht met elke tandarts een contract aan te gaan. Dat bleek afgelopen week in een kort ge ding, waarin de tandarts een zogeheten mede werkersovereenkomst van de verzekeraar eiste om zijn rekeningen te vergoeden. Hoewel maandag uitspraak wordt gedaan in het kort geding, heeft Verlinden de verzekeraar een ultimatum gesteld: vandaag nog wil hij dui delijkheid. „Als zij mij geen medewerkerschap willen verlenen zet ik mijn klanten morgen op straat", zegt Verlinden. „Ik heb uit eigen zak een maand lang alles betaald, omdat niet duidelijk was of ik wel of niet een medewerkerschap kreeg. Controle wordt niet vergoed en ook geen behan delingen bij kinderen. Wat gebeurt er nu dus? Mensen gaan naar een andere tandarts. Het zie kenfonds heeft nu gëen probleem, omdat patiën ten maar mondjesmaat weglopen. Maar als ik in een keer de deur dichtdoe, heeft het ziekenfonds wél een probleem. Lopende behandelingen doe ik niet meer. Mensen met zenuwbehandelingen en kiespijn... Zorg en Zekerheid wil het hard spe len, nou: dan doe ik het ook." Begin april kondigde Verlinden ook al aan na twintig jaar te stoppen in Leiderdorp. Hij zegde zijn overeenkomst met Zorg en Zekerheid op en verkocht zijn praktijk aan de Italiaanse tandarts Tan. Deze zou echter hebben geweigerd het afge sproken bedrag voor de overname te betalen, spullen uit de praktijk hebben weggehaald en voor 30 mille aan inkomstenderving hebben ge claimd. In het belang van de patiënten werd met Zorg en Zekerheid besloten de praktijk niet verlo ren te laten gaan. Verlinden ging weer zelf in Lei derdorp verder, maar krijgt nu geen nieuw con tract bij Zorg en Zekerheid. De verzekeraar ba seert zijn weigering op uitspraken van het regio naal medisch tuchtcollege, waarin onder meer naar voren kwam dat de tandarts een wortelka naalbehandeling onjuist had uitgevoerd, cariës niet had opgemerkt en niet doorverwees naar een orthodontist of een kaakchirurg. De zorgverzekeraar wil niet reageren op het ul timatum van de Leiderdorpse tandarts. „Officieel weten wij van niets", aldus E. Crebas. „Boven dien is de zaak onder de rechter. Wij wachten eerst de uitspraak van maandag af. Voor die tijd ondernemen wij niets." gRAATSMA ihal Op Dreef blijft nog ze- drie weken dicht. Na het Delen van alle waterlei- blijkt de legionella-bac- >g steeds in het gebouw len. Ook maatregelen in de entewerf zijn niet afdoen- bleken. De gemeente Lei- nrp gaat de leidingen in gebouwen nu desinfecte- oweer doorspoelen, id oktober ontdekte de ge ile dat de douches in Op voor de tweede keer in iar tijd zijn getroffen door gionella-bacterie. Ze wer- onmiddellijk gesloten, ter ;oming van ziektegevallen, lijkertijd bleek ook de ge- itewerf aan de Simon ,veg niet vrij te zijn van le- flla. Ook hier zijn de dou- lot nader order gesloten, het doorspoelen van de igen hebben we een mon- Afdeling Burgerzaken maandagochtend gesloten naf 20 november a.s. is de afdeling Burgerzaken maandag- htend tot 12.30 uur gesloten met uitzondering van de informatie- de Burgerlijke Stand voor het doen van aangifte van loorte en overlijden. or algemene vragen over de afdeling Burgerzaken ütu bellen met de servicelijn Burgerzaken, tel.: 516 54 44 Sportfondsen gaat onderzoeken of er in Voorschoten een tweede sporthal moet komen. Mocht er behoefte zijn aan zo'n accommodatie dan is bouw mogelijk bij het zwembad Het Wedde aan de Richard Wagnerlaan. Elly Brugman tussen van de peuters van Kiekeboe. foto hielco kuipers Kiekeboe bedankt verstandelijk gehandicapte voor haar hulp OEGSTGEEST ANE PIETER WISSE Bestuursdienst Leiden „Kom ik in de krant" vraagt Elly Brugman. „De Volkskrant, het Parool, de Telegraaf, Leiderdorps Weekblad, Leids Nieuwsblad, Nieuwsblad van het Noorden. Ik ken ze al lemaal!" Brugman, 55 en verstandelijk ge handicapt, helpt al bijna een jaar elke dins dagochtend als vrijwilliger in peuterspeel zaal Kiekeboe in Oegstgeest. Om alle vrijwilligers te bedanken was er gisteren poppenkast in Kiekeboe. „Wij heb ben Elly uitgekozen als symbool voor al die vrijwilligers," zegt bestuurslid Arjan Kore- vaar. „Daarom vonden wij het leuk om Elly en een aantal andere mensen van Jottem uit te nodigen en deze poppenkast te orga niseren." Jottem is een dagcentrum voor verstandelijk gehandicapten in Oegstgeest. Brugman is fanatiek lid van de bakgroep van Jottem. De volledige bakgroep is dan ook bij de voorstelling aanwezig. „Appel taarten, quiche, hartige quiche, met spek, zonder spek. Met champignons...alle soor ten quiche. Kijk, dan hebben we zo'n luik, een doorgeefluik," Ze maakt met haar ar men een vierkant in de lucht en doet alsof ze een taart in het luik zet. „Zo geven we het door. En dan wordt het verkocht. Bene den in het gebouw van Jottem. Iedereen kan het daar kopen. Ik ben dol op koken. Ik was vijf keer in Spanje." Ze steekt haar hand met vijf vingers in de lucht. „Maar voor Spaans koken moet je zoveel onthou den, het zijn allemaal andere groenten. We koken wel Italiaans." VOORSCHOTEN «JAN PREENEN Op de plek waar nu nog het buitenbad van Het Wedde ligt is volgens Sportfondsen Voor schoten plaats voor een sport hal met fitness en sportmedi- sche voorzieningen. Voorscho ten wil het buitenbad definitief sluiten. De basketbalvereniging Blitz en de honk- en softbalvereni- ging Adegeest hebben vorig jaar al een enquête gehouden onder de sportclubs in Voorschoten. Uit dat onderzoek blijkt dat de huidige sporthal De Vliethorst en de vier gymnastiekzalen niet voldoende zijn om het grote aantal sporters op te vangen. Sommige clubs moeten voor trainingen en wedstrijden re gelmatig uitwijken naar hallen in andere gemeenten. Wethouder Carabain wil de inventarisatie van Blitz en Ade geest betrekken bij het onder zoek van Sportfondsen. „Maar ik wil die conclusies niet bij voorbaat overnemen", aldus Carabain. „Veel clubs verwach ten dat zij er de nodige leden bij krijgen, maar die cijfers zijn niet onderbouwd. In de praktijk blijkt op dit moment juist dat het aantal leden hier en daar te rugloopt. Daar wil ik duidelijk heid over hebben. Voorop staat dat er voldoende voorzieningen moeten zijn voor sportief Voor schoten. Daarom willen wij precies weten hoe de bezetting van de accommodaties is en hoe groot de behoefte is aan nieuwe voorzieningen." Het onderzoek staat los van de opdracht die Sportfondsen al eerder kreeg om na te gaan of volledige of gedeeltelijke priva tisering van De Vliethorst en de gymnastieklokalen de Vlietzaal, de Frisozaal, de Adegeestzaal en de Noord-Hoflandzaal mo gelijk is. Wel is overeengeko men dat als Sportfondsen deze accommodaties gaat exploite ren, de gemeente niet de on derzoekskosten (ongeveer tien duizend gulden) hoeft te beta len voor het onderzoek naar de behoefte aan een tweede sport hal. Sportfondsen beheert al het zwembad Het Wedde en de ernaast gelegen golfbanen. Wethouder Carabain wil dat Sportfondsen vóór de zomer aangeeft of er wel of geen twee de sporthal moet komen. „In tussen gaan we door met het uitwerken van de plannen voor het opknappen en modernise ren van Het Wedde. Dus ook met het verwijderen van het buitenbad." Poelgeest zegt, denkt aan milieu. De Oegstgeestse iwbouwwijk moet het mmum worden van rzaamheid'. Of het nu gaat om waterhuishouding, nergieverbruik of liliteit: het is een wijk aar de lat niet hoog leg kan liggen. Met de looiing van de eerste iwfase in zicht is het om die ambitie tegen I licht te houden. Is euwijk Poelgeest een logisch succes of een lagde marketingtruc? jtEST' SUZANNE BARBIER in een groene nieuw- ivijk in de Randstad: wie Inou niet? Voordat de i de Broek- en Si- espolder is geslagen zijn 'honderd huizen uit de bouwfase al verkocht, lest wordt geen gewone egt de gemeente, maai" ilieuvriendelijke. Bewust wonen: dat doe je in het ste stukje Oegstgeest. oeente hamert van het af aan op duurzaamheid, en de huizen stadsver- 'g en passieve zonne- en worden ze gebouwd "urzaam materiaal. Er ko- 'aterbesparende voorzie- hn de woningen en een 1 waterhuishouding hele wijk. Die wijk ook nog eens autoluw, ide gemeente. De auto is hts te gast en de straat is "kinderen. Met 'kwalita- og openbaar vervoer' zo- j nieuw NS-station Me en goede bus- en fiets- dingen hebben de bewo- elemaal geen auto nodig, •t goede openbaar vér- niéts terechtgekomen, 'orwegen bleken niets te 'een station Meren wijk en een bus rijdt in Poelgeest al leen op afroep. Op een recente behoeftepeiling onder 250 be woners over 'autodelen' rea geerden zestien mensen posi tief. Niettemin is milieuwethou der Guus van Eisen (Progressief Oegstgeest), vier jaar na het be sluit om de polder te bebou wen, nog even optimistisch over 'zijn' milieuwijk als toen. Al weet hij dat een mime meer derheid van de kopers voor een leuke, schaarse woning koos en niet voor een milieuwijk. „Het zijn geen milieufreaks in Poel geest, maar veel traditionele mensen." Van Eisen is trots op Poelgeest. Aan de milieu-anjbities is niets afgedaan, vindt hij. Sterker: „Het milieupredikaat voor Poelgeest staat recht overeind." De nieuwbouwwijk is een voor beeld voor de rest van Neder land én hét buitenland. Be stuurders uit binnen- en bui tenland vragen rondleidingen. Wateroverlast en onbereikbaar heid doet de wethouder af als 'vervelende kinderziektes'. Van Eisen is ervan overtuigd dat de wijk straks qua duurzaamheid een plek krijgt in de 'top-5 in Nederland.' „Dat zullen experts bevestigen." Bioloog Kees Canters, tot voor kort werkzaam bij het Centrum voor Milieukunde van de Leidse universiteit, zet vraagtekens bij die pretentie. Vijf jaar geleden deed hij onderzoek naar de combinatie van bouwen en na tuurontwikkeling in Poelgeest en sindsdien heeft de wijk zijn aandacht. Volgens hem heeft Oegstgeest geen reden om zich op de borst te slaan over Poel geest. „Het predikaat milieu wijk is geen beschermde titel. Iedere stad heeft wel een mi lieuwijk of milieuproject aan de hand van een standaard die be stuurders zichzelf opleggen. Dan wordt het verhaal genuan ceerder." De eisen die Oegstgeest aan mi lieuvriendelijkheid stelt zijn volgens Canters niet bijzonder hoog. „Niet voor een voor- beeldwijk in elk geval. Poelgeest is zeker milieuvriendelijker dan andere wijken, maar die verge lijking kiest de gemeente dus zelf." Daar staat volgens hem tegenover dat de bouw van de wijk een nuttig 'experiment' is. „Of de milieumaatregelen laag of hoog scoren is minder be langrijk. Het gaat om het draag vlak voor het milieu. Dan mag je een gokje wagen." Marijke Aerden woont in Poel geest en vindt het predikaat 'milieuwijk' veel te ver gaan. De biologisch-dynamisch tuin bouwkundige is gewend om kritisch naar milieusjempels te kijken. Ze is lid van het eerste 'ecoteam' van de wijk. 'Blaaska- kerig' luidt haar oordeel over het stempel 'milieuwijk'. „Hoe meer mensen ik spreek, hoe meer ik word gesterkt in het idee dat 'de groene wijk' een verkoopstunt is. De kleine straatjes in de Heimanshof zijn er vanwege de autoluwheid, zegt de gemeente. Waarschijn lijker is de motivatie dat ze zo Poelgeest, de binnentuin van De Ren baan. foto hielco kuipers meer huizen kwijt kunnen." Ze mist zonnepanelen op haar dak, een gescheiden waterlei ding met gerecycled water voor het spoelen van de wc en tal van andere zaken. De bewoners van Poelgeest zijn onaangenaam getroffen dooi de torenhoge energierekenin gen die ze hebben ontvangen. Iets wat ze niet hadden ver wacht, gezien de goede isolatie van de huizen. Bewoner Nick van Leeuwen, die namens de kopers van de Eli Heimanshof in het overlegplatform met de gemeente zit, bevestigt dat de energierekeningen ook in zijn wijkje 'extreem hoog' zijn. „De stadsverwarming is gekozen omdat die heel milieuvriende lijk zou zijn. Wij zitten hier al leen met een energierekening van meer dan duizend gulden. Dat is vele malen hoger dan de rekeningen in de Stevenshof, om maar eens iets te noemen. Het water moet uit Leiden na tuurlijk een veel langere weg af- Het kan niemand ontgaan dat Oegstgeest hoge ambities heeft met de nieuwbouwwijk in de Broek- en Si- montjespolder. foto hielco kuipers Bewoner Niels van Weeren stelt dat de wijk totaal niet 'autoluw' is. „Autoluw? Vergeet het maar. Ik denk dat we meer verkeer te verwerken krijgen dan we ooit hadden gedacht." Hij stelt dat de gemeente voorzieningen heeft geschrapt om de exploita tie van de wijk rond te krijgen: „De investering in het geplande winkelcentrum is niet rond te krijgen, dus verdwijnt dat. Nu gaat heel Poelgeest en Oegst geest straks via de tunnel naar de Kopermolen. Ander voor beeld: het was de bedoeling dat onze huizen aan de Lobelius- laan konden profiteren van passieve zonne-energie vanwe ge de ligging op het zuiden. Blijkt dat de flats aan de over kant stukken hoger en breder worden. Nu staan we straks in de slagschaduw." Zijn conclu sie is helder: „Milieuwijk? Een slimme marketingstrategie, een gelegenheidsargument. Ook Maaike Groen, die namens de Zuid-Hollandse Milieufede ratie vier jaar lang nauw betrok ken is geweest bij de totstand koming van Poelgeest, conclu deert dat het geen milieuwijk bij uitstek is. Als duurzaamheid het uitgangspunt is, kan het na melijk allemaal nog veèl beter, weet ze uit andere projecten. „Poelgeest is een prettige en ar chitectonisch mooie woonwijk met een aantal extra's op mi lieugebied." Positief aan de wijk vindt ze dat er compact ge bouwd wordt, waardoor een groot deel van de polder groen blijft en er een behoorlijk na tuurgebied kan ontstaan. Ook de aanleg van een gesloten wa terhuishouding beoordeelt ze positief. Wel is Groen kritisch over het materiaalgebruik in de wijk. „Op veel plaatsen heeft de aan nemer toch verzinkt staal zon der verflaag gebruikt in hekken en balkons. Dat is een slechte zaak, omdat zink uitspoelt als het regent. Omdat het hemel water in Poelgeest in de wijk blijft, breng je zo dus systema tisch vervuiling in de wijk." Voor de gezondheid van de be woners is het zink niet schade lijk. Wel voor het ecosysteem. „Kleine organismes zoals de watervlo kunnen namelijk niet tegen zink en daardoor wordt de kringloop in het watergebied aangetast." Dat huizen geen aparte water leiding voor 'huishoudwater' krijgen, verbaast Groen niet. Het kostte veel moeite om re gen- of slootwater de huizen binnen te krijgen. „Er was geen architect die dat wilde doen. Daarom is het vrij snel uit de plannen verdwenen. Niemand wist eigenlijk hoe dat moest." Dat de kwaliteit van het sloot water een rol heeft gespeeld bij de mislukking van het project, zoals de gemeente verklaarde, sluit Groen niet helemaal uit. Maar er waren ook andere re denen, weet ze. „Het waterlei dingbedrijf voelde er niet veel voor, omdat het dan minder schoon water kon leveren en minder kon verdienen." Volgend jaar begint de laatste bouwfase van Poelgeest. Als de wijk klaar is staan er ruim 1100 huizen. Schoon water AUTOLUW OOK HIER TOETST DE VAC DE BQÜWÜxyi.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17