Geloof Samenleving IJmuidenseStatenbijbel meer dan twee ton waard 'Sfeer op hoofdkantoor So W-kerken verziekt' Onenigheid over begin ramadan WOENSDAG 22 NOVEMBER 2000 VANDAAG ^Vandaag 143 jaar geleden, op 22 november 1857 kwamen de christenen in Bosnië en Her- zegowina in opstand tegen het juk van de Otto maanse overheersers. Sultan Abdül-Medjid had een jaar voordien de zogeheten 'Hatti-Humayyoun' ingesteld, ofte wel een decreet waarin de gelijkberechti ging van christenen en andere religieuze gezindten werd gegarandeerd. De opstandige Balkan-christenen vonden dat de Hatti-Humayyoun niet goed werd nageleefd en kwamen daarom in verzet. Hierbij werden ze gesteund door kerken en staten uit West Europa. Op 22 november wordt in de rooms-katholieke kerk de heilige Caecilia van Rome geëerd. Zij werd tegen haar zin uitgehuwelijkt aan een heiden, besloot maagd te blijven en werd daarom onthoofd. McCarrick nieuwe prelaat Washington Vaticaanstad Aartsbisschop Theodore Edgar McCarrick (70) is benoemd tot aartsbisschop van Washington, de hoofdstad van de Verenigde Staten. Hij volgt de 80-jarige kardinaal James Hic- key op. wiens verzoek om ontslag na vijf jaar is geaccepteerd door paus Johannes Paulus II, eveneens 80. McCarrick, geboren in New York, is sinds 1986 aartsbisschop van Newark in New Jersey. Hij heeft geschiedenis en sociologie gestudeerd en was eerst werkzaam in het onderwijs voordat hij priester werd. De aartsbisschop van Washington bekleedt een van de meest pres tigieuze posities in de Rooms-Katholieke Kerk van de Verenigde Staten. Het is gebruik dat hij tot kardinaal wordt verheven. Tien eeuwen christendom Hongarije utrecht De Raad van Kerken in Nederland houdt zondag 10 december een herdenkingsdienst ter gelegenheid van duizend jaar christendom in Hongarije. Met de oecumenische viering in de Janskerk in Utrecht wil de raad de verbondenheid met Hon garije benadrukken. Bisschoppen uit Hongarije en dekens uit Nederland zullen in de viering voorgaan. Israël eert gemeente op Curasao Willemstad Israël brengt in december een munt uit met de beeltenis van een eeuwenoude Chanoeka-lamp van een 350-ja- rige joodse gemeente op Curasao. De Nederlands-Portugees-Is- raëlietische gemeente Mikvé Israël-Emanuel is de oudste joodse gemeente van het westelijk halfrond. Het herdenkingsfeest wordt in de laatste week van april 2001 feestelijk herdenken, al dus voorzitter R. Casseres van het feestcomité. Antiquariaat en tw ee stichtingen subsidiëren schenking aan UvA amsterdam-umuiden BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Stolwijk (wijk II). M.A. Kuijt te Veen; te Randwijk. G. van Wijk te Nieuwer ter Aa. Benoemd: te Ried-Chingen c.a., M.L. de Boer en mw.G.de Boer de Boer te Oosterend, die beiden dit beroep hebben aangenomen. Bedankt: voor Bodegraven, P.J. Stam te Katwijk (wijk II). GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Spakenburg- Z.. kand. H. Hoksbergen te Amersfoort,die bedankte voor Leerdam. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Barendrecht, K. Hoefnagel te Katwijk. utrecht cpd De sfeer op het landelijk dien stencentrum (LDC) van de Sa men op Weg-kerken in Utrecht is verziekt. 'Geliktheid, gemar chandeer en cynisme door inti midatie' bepalen het klimaat, schrijft voormalig gemeente- en zendingspredikant C. Weijs in een open brief. Weijs was anderhalf jaar werkzaam bij het regionaal SoW-dienstencentrum in Eind hoven en had in die functie veel contacten met het LDC. Hij schreef een open brief aan alle landelijke en regionale mede werkers met een bijlage over vermeende 'machtsspelletjes' en de 'minachting van de gere formeerde inbreng'. De huidige 'stijl van leiding geven' onder algemeen-direc teur A. Wamsteker leidt tot 'on verschilligheid' en er wordt 'roofbouw gepleegd op de nog aanwezige loyaliteit', aldus Weijs, die nu hoopt op het 'zelf reinigend vermogen' van de or ganisatie. Overigens zijn over het LDC eerder verhalen uitgelekt over 'machtsmisbruik' en 'compe tentiekwesties', maar niemand durfde tot nog toe iets hardop te beweren. Het bureau vóór lichting van het LDC wilde gis teren geen commentaar geven en bereidt een officiële verkla ring voor. De ruim drie eeuwen oude Sta tenbijbel die de bibliotheek van de Universiteit van Amsterdam morgen in bezit krijgt, heeft ruim twee ton gekost. Het boek, ontdekt door het IJmuidense antiquariaat A. Asher Co, is voor de Amsterdamse conser vators en wetenschappers een begerenswaardig voorwerp om dat het met de hand is inge kleurd door Dirk Janszoon van Santen (1637-1708. Over deze ruswuk» anp Als alle 700.000 moslims in Ne derland dit jaar op dezelfde dag met de vastenmaand ramadan beginnen, is dat toeval. De Ver eniging van Imams in Neder land (VIN) is er nog niet in ge slaagd om een compromisvoor stel bij alle moslims ingang te doen vinden. De negende maand van de is lamitische kalender begint zo dra de nieuwe maan is waarge nomen. Van zonsopgang tot zonsondergang mogen mos lims dan niet eten, drinken, ro ken en vrijen. De Turkse over- heidsmoskeeën baseren zich op astronomische berekeningen en beginnen op maandag 27 november met vasten. Het af sluitende suikerfeest valt op 27 december. Surinaamse en Pakistaanse moslims houden echter vast aan de traditionele richtlijn dat de ramadan pas begint als dè nieuwe maan met het blote oog is waargenomen. Het zogehe ten Roeyat-e-Hilaalcomité komt daartoe zondag bijeen in de Amsterdamse moskee Tai- bah. Als de nieuwe maan dan te zien is, begint de ramadan op maandag. Zo niet, dan breekt de ramadan op dinsdag aan. Op initiatief van de VIN, waarbij voornamelijk Marok kaanse imams bij zijn aangeslo ten, waren in oktober moslim geleerden in Nederland bijeen om een richtlijn uit te vaardi gen. Die schrijft voor dat de ra madan begint zodra de eerste melding van een waarneming van de nieuwe maan binnen is, mits die niet in strijd is met as tronomische berekeningen. Uit welk land de melding komt, is niet van belang. Vaak heeft Sau- di-Arabië de primeur, maar soms komen meldingen uit dat land volgens astronomische be rekeningen te vroeg. Moslimorganisaties in Euro pa volgen dit 'compromis', al dus mede-initiatiefnemer M. Bouzariouh. De richtlijn komt moslims tegemoet die nog hechten aan het waarnemen met het blote oog. Tegelijkertijd voorkomt die dat moslims be richten over het zien van de nieuwe maan volgen die vol gens astronomische berekenin gen niet waar kunnen zijn. Vo rig jaar leidden het er toe dat de moslims op vier verschillende data begonnen. inkleur-kunstenaar is weinig meer bekend dan dat hij be roemd was om zijn vakkundig heid. De bijbel is 'buiten bezwaar van 's lands schatkist' verworven, zoals dat heet. Het Steenbergen Fonds en de De la Fontaine Verweijstichting hebben zich over de rekening ontfermd. Ook het antiquariaat zelfheeft een handje geholpen door korting te geven op de aankoopprijs, maar daarover willen biblio theek en winkel geen nadere mededelingen doen. UvA-conservator zeldzame en kostbare werken Kees Gnirrep trok na het telefoontje van de antiquair met de nodige scepsis naar IJmuiden. ,,We krijgen zo vaak van die telefoontjes van het soort Rembrandt gevonden op de rommelmarkt'. Maar dan doe je dat ding open en is het bingo." De nieuw verworven Statenbij bel uit 1682 is een 'zusje' van een exemplaar dat de universi teitsbibliotheek al in haar bezit heeft. „Juist daarom zijn we hier heel blij mee. Over Van Santen willen we meer te weten komen door zijn werkwijze te bestuderen. Maakte hij gebruik van leerlingen of werkte hij in z'n eentje? Bewerkte hij tegelij kertijd meerdere bijbels of niet? Door die twee exemplaren te vergelijken kan je prachtig zien hoe Van Santen te werk ging. Zo kunnen we nu al aan de ver schillende kleurstellingen zien dat deze twee bijbels niet in één keer zijn gemaakt." Van Santen was in zijn tijd een beroemdheid. Hem viel de unieke eer te beurt om als in- kleurder ingelijfd te worden bij het schildersgilde. „Deze man zat tegen het kunstenaarschap aan", stelt Gnirrep. „Nee, niet zozeer omdat hij zo goed bin nen de lijntjes kon kleuren. In tegendeel. als het moest ging hij daar gewoon met dekverf over heen. Die barokke zwartwit-il- lustraties zijn vaak nogal zwaar ingezet, als je dat precies gaat inkleuren wordt dat groezelig. Maar Van Santen durfde daar overheen te gaan. Een jas met zwarte frutseltjes werd zo bij hem een kleurrijk gewaad." Homopastor^ bepleiten zege over homorelj huissen anp Het Werkverband van Ki ke Homo-Pastores pleit dat de Rooms-Katholiel ook over homoseksuele bische levensverbinti ruimhartig de zegen uits Het werkverband zegt d pastorale brief 'Tot zeg reid'. Die is een antwoon brief waarin de bisscl onlangs nog de kerkelijl gening van homorelaties den. Niet alleen het v van 'de tekenen van d maar ook de eigen sacra le traditie van de RK Ke schaft voor dit pleidooi gumenten, aldus voorzit Koster. De kerk beschikt dien vanouds over een rj naai aan zegenwenset mensen in uiteenlopend situaties. Een pleidooi» 'vriendschapszegen' slui bij aan. Verder wijzen parte stratie en openstelling v burgerlijk huwelijk vooi sen van hetzelfde gesla een groeiende maatschj ke erkenning van homoi le en lesbische levens* nissen. De homopastores zijn overtuigd dat ook de i schap tussen twee man twee \TOuwen 'een bija vindplaats van Gods g kan zijn. Volgens het w\ band zijn er juist bina Rooms-Katholieke Keit van mening dat de ka leer inzake homoseks geen stand kan houdea Voorzitter Koster is hei gens met de bisschoppa dat homorelaties niet a| huwelijk moeten worden gesteld. „Maar het is bic grenzen van de kerke! heel goed mogelijk oma tie tussen twee man vrouwen te bevestigen." 'Echtscheidin] richt enorme ravage aan' huizen anp „Echtscheiding gaat plaag door de kerken i een enorme ravage schreef kortgeleden hi maakt-gereformeerd 1 De Reformatie. Deze i is helaas ook van toepa hervormd-gereformeerd meenten, zegt secreta P.J. Vergunst, algemeen tails van de Gerefoi Bond in de Nederland vormde Kerk. Door deze ontwikkei voor de predikant de p vragen over scheiding en ingewikkelder Om die reden belegt hei bestuur van de Gerefoi Bond hierover morgeni diedag voor predikanten Het is daarbij niet bedoeling om de i vragen te delen, maai ook om helder te God het huwelijk bedo dus een verklaring, worden nagedacht vraag hoe dat inzicht kan krijgen binnen de j ten en hoe jongeren kunnen worden geïnfot WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Koude oostenwind. In het noorden droog en opklaringen. In het midden en in de bergen sneeuw. Verder naar het zuiden overgaand in veel regen. Maxima landinwaarts onder nul, aan de kust in het zuiden en westen boven 5 graden. Zweden: Veel bewolking en in het zuiden flink wat regen, naar het noorden toe over gaand in sneeuw. Kille oostenwind. In het uiterste noorden droog en opkla ringen. In het zuiden maxima rond +5 graden, in het noorden ongeveer -10 graden. Finland: In het zuiden bewolkt en af en toe re gen of sneeuw. Naar het noorden toe droog en enkele opklaringen. Vooral in het zuiden een harde en koude oos tenwind. Maxima rond nul aan de zuidkust tot rond -8 in het noorden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en eerst wat re gen, later enkele buien. Middagtem- peratuur omstreeks 6 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien en vooral woensdag een ste vige wind. Middagtemperatuur uiteen lopend van een graad of 7 in het noor den van Schotland tot 10 graden in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en enkele bui en. Woensdag een stevige zuidwesten wind. donderdag later meer wolken en vanuit het zuiden regen. Middagtem peratuur rond 11 graden, in de Arden nen wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Woensdag vooral in het westen enkele buien en daar een stevige zuidwesten wind. Donderdag vanuit het zuiden veel bewolking en regen. Maxima rond de 11 of 12 graden. Zuid-Frankrijk: Woensdag in het westen veel wind. Verder een enkele bui. maar ook af en toe zon. Donderdag vanuit het zuid westen toenemende bewolking en flinke perioden met regen, met lokaal veel neerslag. Middagtemperatuur tussen 12 en 17 graden. Spanje: Vanuit het noordwesten toenemende bewolking, flinke (onweers)buien en veel wind. In het zuidoosten eerst nog zon. De meeste neerslag in het noord westen. Maxima van een graad of 11 in het noorden tot tegen de 20 in het uiterste zuiden. Portugal: Vooral in het noorden bewolkt en veel buien met kans op onweer. Later op donderdag droger en landinwaarts en kele opklaringen Middagtemperatuur meest tussen 14 en 18 graden, Mailorca, Ibiza, Menorca: Eerst van tijd tot tijd zon en meest droog. Later op donderdag vanuit het westen buien met kans op onweer. Middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Marokko: Westkust: Eerst nog zonnige perioden. Geleidelijk meer bewolking en vooral donderdag kans op enkele regen- of onweersbuien. Maxima tussen 16 en 21 graden. Tunesië: Woensdag in het noorden nog een en kele bui en wolkenvelden. Daarna meer zon en droog. Maxima tussen 20 en 25 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vooral donderdag kans op een bui. Middagtemperatuur rond 20 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden flink wat zon. Aan de noordzijde meer wol ken en donderdag kans op een bui. Maxima tussen 20 en 24 graden. Duitsland: Wolkenvelden en wat regen, ook hier en daar zon. Maxima tussen de 8 en 12 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, soms wat regen, boven de 1500 meter kans op wat lichte sneeuw. Maxima in de dalen tussen de 7 en 10 graden. Zwitserland: Hier en daar zon en eerst op de mees te plaatsen droog. Later op donderdag vanuit het zuidwesten veel regen, bo ven de 1500 meter overgaand in sneeuw. Middagtemperatuur in de da len tussen de 7 en 10 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden soms wat zon en vooral in Tsjechi wat regen. Maxima rond de 10 graden. Hongarije: Nu en dan zon, in het oosten kans op mist en overwegend droog. Middag temperatuur ongeveer 12 graden. Italië: Eerst in het zuiden nog buien, later in het noorden. Verder ook af en toe zon. Middagtemperatuur van een graad of 10 in het noorden tot 20 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Woensdag overwegend droog en nu en dan zon. Later op donderdag meer be wolking, gevolgd door regen. Maxima rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Eerst nog enkele regen- of onweers buien. Donderdag vanuit het westen meer zon en droog. Maxima uiteenlo pend van 17 graden in het noorden tot rond 23 graden op Kreta. Malta: Eerst nog een enkele regen- of on weersbui. Geleidelijk meer zon en droog. Middagtemperatuur rond 21 graden. Turkije en Cyprus: Wolken en zon en ook enkele buien, misschien met onweer. Maxima van een graad of 17 rond de Dardanellen tot ruim 25 op Cyprus. DONDERDAG 23 NOVEMBER 2000 Mun-nen fWdd,I/ Zon- en maanstanden Zon op 08.15 Zon onder 16.37 05,0 sneeuw Maan op 04.53 Maan onder 15 58 Parijs half bew Praag half be» Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01 30 - 13.49 1.03 - 13 22 Spin licht!» Laag 09.56 - 21.44 9.37 - 21.25 Stockholm regen Weerrapporten 22/11, 04.00 u Den Helder Rotterdam Athene. Barcelona Boedapest Bordeaui Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen LasPalmas- half bew. zo 3 onbewolkt o 2 6 153 17 00 12 1.1 8 00 5 13.0 5 14.0 bewolkt Ir* onweer W warmtefront regen ma®. sneeuw y koufront mɱ opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk m 1000 heeft, pascal Zünc Bangkok hall bew Buenos Aires zwaar bew Casablanca licht bew Johannesburg licht bew Los Angeles licht bew. 8 2 0.2 New Orleans onbewolkt 14 6 0.0 New York onbewolkt 8 2 0.8 TelAviv onbewolkt 28 20 0.0 Tokyo zwaar bew 27 16 2.0 Toronto zwaar bew. 18 12 0.0 Tunis zwaar bew. 19 12 0.0 Vancouver licht bew. 23 14 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenberg, W M J. Bouterse (ad/unct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 023- 5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENT! Maandag t/m vrijdag van 8 30iï 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging va het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen/V betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bi LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEI Voor mensen die moeilijk lezen.i hebben of blind zijn (of een andes leeshandicap hebben), is ec van het regionale nieuws uit hetb Dagblad op geluidscassette beschl informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectu* K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis- maandag t/m vrijdag 08 00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. f Onze bijeenkomsten zijn om de ne- gentien dagen en op de laatste zon- dag van de maand. Die eerste bij eenkomst heet het negentiendaags feest. Er wordt steeds een plekje uitgekozen bij iemand thuis, die ook een Baha'i is. Het feest is heel vaak bij ons thuis geweest. Toen mocht ik beneden blijven, ook omdat twee juffen van onze school en aardig wat kinderen erbij waren. Je begint met een'meditatief gedeelte waar in je gebeden zegt. We gaan allemaal in een kringetje zitten en dan gaan we zo helemaal langs met gebeden zeggen. En ik zeg er heel vaak ook eentje. Daarna gaan de ouders koffie drinken en we eten taart of soesjes of dat soort lekkere dingen. En dan kun nen we eventjes met elkaar praten. Op de laatste zondag van de maand komen we ook bij elkaar, maar dan gaan de ouders en de kinderen apart in groepjes. De kinderen gaan knutselen, je eet en drinkt een beetje, je speelt even buiten, je gaat zingen en gebe den zeggen en je leert ook een heleboel. Je hebt bijvoorbeeld een papiertje met twee gaten en daar kan je een strookje doorheen doen en dan zie je de naam van een feest dag en op welke dag en hoe laat die feest dag is. Je hebt bijvoorbeeld de geboorte dag van Baha'u'llah (Perzische wijsgeer 1817-1892), dat is in de herfst. Dan komen we speciaal bij elkaar om te picknicken in de Houtkamp ofzo. We gaan elke zomer ook een week naar cam ping De Poort. Daar doe je hetzelfde als op de zondagschool. Vo rig jaar hebben we vogelhuisjes gemaakt en dingen geleerd over het Baha'i'-geloof. Het belangrijkste van het Baha'i"-geloof is dat je je gebeden zegt. Bidden is praten met God en dat moet elke dag. Meteen als je walcker bent, is het de bedoeling dat je er een tje zegt en 's avonds voordat je naar bed gaat. Ik zeg allerlei gebe den uit het gebedenboek, zoals 'O God, leid mij en bescherm mij, verlicht de lamp van mijn hart en maak mij een schitte rende ster. Gij zijt de krachtige en de machtige'. Ik vind het fijn om te bidden, want dan krijg ik geen nachtmer ries. En als ik er 's ochtends eentje zeg, wordt het een he le fijne dag.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14