eiden Regio Stadsgehoorzaal zelfstandig verder Sommige fokkers zijn van de ratten besnuffeld Herenruzieom voorzittershamer - oot succes verwacht van bsite gemeente-archief Nieuwbouw Bloedbank moet binnen jaar af zijn Bewoonster weigert pand te ontruimen (JSDAG 22 NOVEMBER 2000 breker opgepakt in toilet De politie kreeg afgelopen nacht een melding binnen er zou zijn ingebroken in het restaurant van de Groenoord- en. Bij aankomst bleek dat een deurruit met bakstenen was *>ooid. In het restaurant zagen agenten een bloedspoor die rde dader leidde. De man, een 23-jarige Leidenaar, had zich en toilet verscholen. Hij is opgepakt en in de cel gezet. Ver- S edelijk heeft de inbreker zijn linkerhand verwond toen hij iie kapotte deur het restaurant binnenging. K)lse agenten lopen stage in Leiden en. Vijf Poolse politiestudenten en twee van hun docenten je regio van de stad Krakow, lopen morgen en vrijdag stage ie Leidse politie. Met een aantal Nederlandse collega's wer- zij in de publieksopvang, arrestantenzorg en patrouilleren rhet centrum. Daarnaast staat ook een verkeerscontrole op programma. De diensten worden gedraaid in het eigen q jse uniform. Op termijn staat een tegenbezoek van 'Leidse' nten aan Polen op het programma. scussie over monumenten ENi De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) houdt saterdag 25 november een middagsymposium met als the- Industrieel Erfgoed in Actie!' Tijdens de middag wordt er iroken over succesvolle en minder succesvolle reddingsac- op het gebied van cultureel erfgoed. Daarna gaan de 'mo- lentenredders' met wethouder Van der Sande in discussie de beste manieren om actie te voeren. Tijdens de aanslui- |e borrel wordt bovendien informeel afscheid genomen van Budel, 14 jaar geleden mede-oprichter en tot voor kort litter van STIEL. Het symposium begint om 13.00 uur in Gemeentearchief, Boisotkade 2a in Leiden. [ormatieavond klimaatverandering Het EcoTeam Centrum in Leiden houdt op maandag 11 gj insdag 12 december informatieavonden over klimaatveran- ng. De organisatie wil dat mensen bewuster omgaan met ze kopen en het gebruik van gas en elektriciteit, en zo een !rage kunnen leveren aan het beperken van de uitstoot van jroeikasgas C02. Ze biedt daarom de mogelijkheid aan ge- resseerden zich te laten aansluiten bij een 'EcoTèam'. Deel- lers aan zo'n team krijgen een werkboek met allerlei tips om tdragen aan een beter klimaat. De avond begint om 20.00 in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. Voor informatie en - nelding tel. 5167593 of 5167591 of e-mail etleiden@xs4all- ider invloed op Oude Rijn Een 51-jarige Leidenaar is vannacht op de Oude Rijn phouden omdat hij daar onder invloed van alcohol in zijn treed. Bij een routinecontrole bleek dat de man een alco- romillage van 1,5 te hebben terwijl 0,5 is toegestaan. De iffeur kreeg een rijverbod en een bon. Uitbureau definitief van de baan Kussen voor directeur Petra Unger gisteravond in de raadzaal waar de verzelfstandiging van de Stadsgehoor zaal per 1 januari 2001 werd bekrachtigd. De raadscom missie cultuur had op een enkel detail na geen proble men met de nieuwe contracten en het bedrijfsplan van de muziektempel. ven, lees: de congressenmarkt. Ook De Waag valt nu onder de verstelfstandigde instelling. De Stadsgehoorzaal-nieuwe stijl is niet volledig losgeweekt van de gemeente. Zo blijft Lei den de eigenaar van het ge bouw, is de gemeente voor LEIDEN WIM KOEVOET Belangrijkste overweging om de Stadsgehoorzaal meer op eigen benen te laten staan is dat een bedrijf zich vrijer op de markt van commerciële verhuringen en dito activiteiten kan bege- honderd procent aandeelhou der en blijft de B.V. Stadsge hoorzaal subsidie ontvangen, zo'n twee miljoen gulden per jaar. Hoofdtaak van Unger en haar mensen blijft 'het vertonen van ene breed professioneel podi umaanbod'. Op de tweede plaats staat het bieden van een podium aan lokale amateurs. De congressenmarkt moet in komsten opleveren die het mo gelijk maken dat de twee be langrijkste doelstellingen uit de verf komen. House party's, ge- weldsamusement (vechtsport gala's) en vliegende winkels zijn verboden. In de contracten zijn geen af spraken gemaakt over de be zoekersaantallen. „Artistieke re sultaten zijn slecht meetbaar en kwaliteitsvolle concerten trek ken lang niet altijd de meeste bezoekers", luidt de overwe ging. Veel zorgen dat de be zoekcijfers een probleem wor den, hoeven de raadsleden zich niet te maken. Deze vertonen al sinds de renovatie in 1994 een stijgende lijn. Hetzelfde geldt I". is a ïp f lil I !ÏSs®®i£*SÏ!s"^ WIM KOEVOET )SI meente-archief verwacht bezoekersaantallen van website over een paar Ï^°n exploderen door de stamboom'. Momen ken vrijwilligers aan de ing van de gegevens, af- iguit de doop-, trouw- ilboeken van de kerken. 16 ente-archivaris A. Netiv |n i gisteravond de raads- ussie cultuur bij over de pol van zaken. stenen' archief aan de Lade is goed voor zo'n bezoekers per jaar. Dat hoopt ze straks maande- p internet te ontvangen stormloop van surfende oomonderzoekers los- Tweederde van de surfers al een bezoek afleggen et digitale archief komt uiten Leiden. Onder hen merikanen met grote be langstelling voor wetenswaar digheden over de Pilgrim Fathers. Het digitale systeem waaraan het archief werkt, maakt het mogelijk om 'te winkelen'. De bezoeker kan met een virtueel mandje langs de verschillende schappen waar onder meer stamboomgegevens, prentaf- beeldingen en bouwtekeningen hoog liggen opgetast. Voor de kopietjes moet wel worden be taald, en toezending volgt pas na betaling. „Rijk worden we daar niet van, maar het moet mogelijk zijn om het systeem zichelf te laten terugbetalen", aldus de archivaris. Ze is zeer in haar nopjes met de digitalisering. „We bewaren al die dingen niet voor niets, ze zijn geen depot vulling. Ik vind het een leuk idee dat we straks wel twaalf keer zo veel bezoekers heb ben." I tzz z il-lï 1 FOTO DICK HOGEWONING Maquette van de nieuwe Bloedbank aan de Plesmanlaan, naar ontwerp van B&D archtecten uit Leiden. LEIDEN ONNO HAVERMANS Wethouder Hillebrand van ruimtelijke or dening slaat vandaag de eerste paal voor de nieuwbouw van de Bloedbank Leiden- Haaglanden. Hij doet dat door met zeven anderen aan de touwen van een Oudhol landse heistelling fe trekken. Het nieuwe gebouw moet over een jaar al af zijn. Zes jaar hebben de diverse partijen ge werkt aan de voorbereiding van de nieuw bouw. Sinds de Leidse bloedbank acht jaar geleden fuseerde met de Haagse had de in stelling onderdak gevonden in het AZL en later in het LUMC. Een logische keuze, want voor onderzoek en transfusie zijn bloedbank en ziekenhuis veelvuldig op el kaar aangewezen. Toch was er behoefte aan een eigen ge bouw voor de grootste bloedbank van Ne derland, zeker nadat vier jaar geleden ook de Militaire Bloedbank in die van Leiden- Haaglanden werd opgenomen. Bovendien kan het LUMC de ruimte zelf goed gebrui ken. De werkzaamheden aan de Plesmanlaan beginnen met twee a drie maanden heien aan de fundering en het neerzetten van een prefab betonnen skelet van acht verdiepin gen. Vervolgens wordt de gevel afgewerkt met gemetselde rode baksteen en een doorzichtige loopbrug die de nieuwbouw dat is een teken dat hij i oké voelt." Een wollig din- met kraaloogjes en olifan tjes snuffelt nieuwsgierig e ringers en probeert ver- ns in je mouw te kruipen, derende aanhankelijkheid volgens Charity Schutte oor wordt betaald. Want tis definitief gepromo- Ivan het verdomhoekje ongedierte tot eredivisie speelkameraadjes. De gemeengoed geworden, igen dat een punker kon "reren door knaagdier ter Ie van een sixpack op de schouders mee te torsen zijn voorgoed voorbij. Volgens Schutte, fokker en zelf trotse eigenares van 28 ratten, valt er goed geld mee te verdie nen „Voor een dumbo ratten- jong, zo eentje met die grote oren, betaal je bij een fokker ongeveer een geeltje. Op zich misschien niet zoveel. Maar als je nagaat dat een rattenvrouw- tje per jaar ongeveer acht nes ten kan hebben en dat ze per nest zo'n tien ratjes werpt dan heb je per jaar toch een leuke bijverdienste van tweeduizend gulden van één vrouwtje." Of Charity Schutte: „Is het geen scheetje?" De Blauwe Steen, die al 700 |aar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van het voor beestjes zelf zo gun stig is, is een tweede. Volgens Schutte zijn er teveel fokkers met dollartekens in hun ogen die riicksichtlos doorfokken. Met alle kwalijke gevolgen van dien. „Gedragsproblemen, bij ten, angst, asociaal groepsge drag, overdreven dominantie en tal van ziekten. Als je een rat koopt bij een zogeheten brood- fokker dan zit het beest vaak vol met mijten en wormen. Laatst nog had ik hier een da- me uit Rotterdam over de vloer. Helemaal in tranen om-* dat ze haai' rat na honderden guldens dierenartskosten en drie maanden ziekte heeft moeten laten inslapen. En daar moet een eind aan ko men. Schutte, die met zo'n vijf honderd anderen rattenlief- hebbers is aangesloten bij de IRF, de Internationale Ratten Fokkers/Fanclub zit, heeft ge probeerd een advertentie te plaatsen in de Particulier en de FOTO HENK BOUWMAN Via Via. Bladen waarin geregeld ratten te koop worden aange boden. In haar advertentie roept ze aspirantkopers op vooral geen ratten te kopen zonder stamboom. „Maar mijn advertentie is geweigerd. Ad vertenties mogen namelijk geen mening weergeven." Bij de dierenbescherming in Rijswijk zijn nog geen klachten binnengekomen. Maai" de woordvoerder weet wel uit er varing dat zich bij dieren die makkelijk te fokken zijn eerder misstanden voordoen. „Daar bij komt ook nog dat er steeds meer reptielenliefhebbers in Nederland zijn die die beesten als voer fokken. En ja, dan neem je het natuurlijk niet zo nauw met de levensomstandig heden. Wat niet wil zeggen dat iedereen maar van alles kan uitvoeren. De Nederlandse wet beschermt in principe en tot op zekere hoogte alle dieren. Als iemand vermoedt dat die ren onder erbarmelijke om standigheden worden gehuis vest dan kunnen ze twee din gen doen: of onze inspectie in lichten, of de plaatselijke poli tie bellen." Maar zo gemakkelijk is het niet volgens Schutte. „Vaak komen klanten er pas na een paar maanden achter dat het dier ziek is, bijvoorbeeld omdat de fokker broer en zus met elkaar heeft gekruist. Door inteelt kunnen allerlei nare ziektes de kop op steken. En dan is het al te laat." Schutte heeft haai- pij len nu op een ander doel ge richt. ik ben bezig met een fol der die ik wil verspreiden bij dierenartspraktijken. Die moe ten de koper waarschuwen voor de kwalijke praktijken van broodfokkers". En om dus niet te snel toe te happen. Al blijft de verleiding groot. Want, zegt ze terwijl ze een wriemelend hoopje dier omhooghoudt: „Is dit geen scheetje?" PABLO CABENDA voor het aantal concerten en evenementen. Het beginsein voor een zelf standige Stadsgehoorzaal viel gisteravond tegelijk met het de finitieve afscheid van het plan voor een Uitbureau waar kaart jes kunnen worden gekocht voor alle uitgaanscentra, zoals LAKtheater en de Schouwburg in diezelfde Stadsgehoorzaal. D66-wethouder Pechtold (cul tuur) en ook de PvdA zijn altijd een warm voorstander geweest van een dêrgelijkse samenwer king van de instellingen op het gebied van podiumkunsten maar Stadsgehoorzaal-direc teur Unger wil er niets van we ten. Zij vindt net als haar colle ga's dat de podia beter af zijn met eigen kassa's met eigen personeel erachter. Pechtold: „Ik heb me laten overtuigen en ik acht deze dis cussie gesloten." PvdA-raadslid L. Hesselink: „Als de directeur het zo wil houden dan hebben we dat te respecteren. Doe je dat niet dan moet je de Stads gehoorzaal ook niet verzelfstan- zal verbinden met het LUMC. De bloedbank is van oorsprong onder deel van het Rode Kruis, maar ze gaat te genwoordig door het leven als Stichting Sanquin Bloedvoorziening. Behalve de bloedbank zal ook de Europ Donor Foun dation verhuizen van het LUMC naar het nieuwe gebouw. Europ Donor houdt zich bezig met het zoeken naar orgaandonoren en het vinden van het juiste donororgaan op het juiste moment binnen Europa. De nieuwe bewoners moeten volgens plan begin 2002 de nieuwbouw betrekken. Het ontwerp van het gebouw is van het Leidse architectenbureau B&D. Dura Ver meer uit Leidschendam verzorgt de bouw. LEIDEN WIM KOEVOET Het voorzitterschap van de raadscommissie milieu, sport, cultuur en grotestedenbeleid was gisteravond de inzet van een 'herenruzie' tussen wet houder Pechtold en de fractie voorzitter Van den Bosch (GroenLinks). Het getouwtrek om de voorzittershamer is al enkele weken gaande en de wethouder wilde gisteravond 'hom of kuit' van de raads commissie. „Ik vind dit gê nant wordenaldus een briesende Pechtold. „Mijn persoonlijke integriteit is in het geding." Het debatje mondde uit in een heuse verkiezing. Pecht old won met zes-vier van Van den Bosch. Hij bleef ook na afloop van de vergadering bekvechten over de kwestie. Volgens de wethouder heeft het er alle schijn van dat zijn functioneren als voorzitter in het geding is. Van den Bosch zei tijdens de vergadering wel drie keer dat zijn voorstel voor een 'onafhankelijke' voorzitter niets van doen heeft met de competentie van Pechtold. De GroenLinkser zei dat hij 'meer duidelijkheid wil hebben over de rollen van de gemeente raad en het college van burge meester en wethouders'. „En een wethouder als voorzitter van de commissie bevordert die duidelijkheid niet." Vol gens Van den Bosch heeft zijn voorstel met bestuulijke ver nieuwing te maken en zou dat de D66'er Pechtold juist moe ten aanspreken. Pechtold heeft zijn buik echter al lang vol van deze tel kens terugkerende discussie. Hij wees erop dat hij aan het begin van deze raadsperiode zonder dat iemand ook maar één bezwaar heeft geuit voor zitter is geworden van de commissie en dat hij dat kar wei dan ook wil afmaken. Van den Bosch kreeg steun van de Christenunie/ SGP en de PvdA maar D66, WD, CDA waren vierkant tegen. Ook WD-raadslid Geertsema viel flink uit tegen Van den Bosch, die vlak voor het stemmen tel len een fractiegenoot voor droeg als kandidaat omdat hij de indruk had dat zijn eigen kandidatuur de discussie be paalde. „En mij gaat het om het principe." „U heeft zich zelf halfhartig kandidaat ge steld", voegde de WD'er hem toe. Geertsema vertolkte de gevoelens van de tegenstan ders van Van den Bosch' plan •met de opmerking dat een raadslid dat geen wethouder is, niet een onafhankelijker voorzitter is dan een raadslid dat dat wél is. Waarop Van den Bosch Geertema erop wees dat deze zelf voorzitter is van de raads commissie ruimtelijke orde ning. Volgens Geertsema heeft dat praktische redenen. In die commissie verschijnen veel insprekers en wethouder Hil lebrand (PvdA) heeft dan zijn handen al te vol aan de beant woording van vragen om ook nog eens de vergadering te kunnen leiden. DEN HAAG/LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN De bewoonster van Aloëlaan 41 weigert haar woning te verlaten voor de bouw van een apparte mentencomplex met eco-wo- ningen - het zogeheten Oranje rieproject. Leiden eiste gisteren in kort geding ontruiming om dat de vrouw er slechts tijdelijk mocht wonen. Voorwaarde was dat ze zou weggaan als de ge meente het pand wil slopen voor nieuwbouw. Volgens de bewoonster is er echter geen sprake van een gebruikersover eenkomst maar van een huur overeenkomst. De gemeente kocht het pand al in 1983 van de ouders van de bewoonster, met het oog op het Oranjerieproject. Die mochten er blijven wonen tot Leiden de bouwplannen ging uitvoeren. Toen haar ouders eind '85 ver huisden naar een nieuwbouw woning in Leiderdorp, werd met de huidige bewoonster overeengekomen dat zij in het huis mocht blijven. Afspraak daarbij was dat zij het pand tij delijk en geheel voor eigen risi co mocht gebruiken voor 225 gulden per maand, de gemeen telijke kosten van de onroerend zaakbelasting. Als ze het moest ontruimen, hoefde Leiden haar geen schadevergoeding te beta len of vervangende woonruimte aan te bieden. Medio vorig jaar verleende de gemeente een bouwvergunning voor de nieuwbouw en liet de vrouw weten dat zij het pand uiterlijk 1 april 2000 moest ver laten. De gemeente was toch bereid om haar 7500 gulden aan schadevergoeding en ver vangende woonruimte aan het Van der Lubbehof aan te bie den, maar de vrouw weigerde. Zij wilde in een andere buurt wonen, in een vijfkamerwoning met een huur tot duizend gul den per maand. Afgelopen vrijdag bood de gemeente haar een grotere een gezinswoning in de Richard Holstraat aan met het dringen de verzoek voor afgelopen maandag te reageren. De be woonster vvilde echter eerst af wachten wat op 28 november de uitspraak in het kort geding wordt. Volgens haar is er name lijk sprake van een huurover eenkomst. Haar advocaat zei gisteren dat het erop lijkt dat de gemeente hier ook vanuit gaat, omdat zij de overeenkomst pre cies volgens de huurregels heeft opgezegd. De gemeente stelt namelijk dat zij het pand drin gend nodig om het bestem mingsplan te verwezenlijken. De advocaat vindt dat de ge meente dat dan maar moet aantonen. Hij meent bovendien dat deze zaak niet geschikt is voor een kort geding. Vooral ook omdat er volgens hem geen sprake van spoed is: een proce dure voor de wijziging van het bestemmingsplan loopt nog. Ook de bezwaartermijn van de op 1 november verleende sloopvergunning is nog niet verstreken. „De aanvraag voor de bouwvergunning geeft overi gens wel aan waar het hier in deze zaak om gaat", zei de raadsman. „De gemeente wil woningen bouwen met een waarde van in totaal 4,5 miljoen gulden. Het is dus gewoon een kwestie van geld." Advocaat Lever van de ge meente bestreed dat. Het gaat volgens hem om goedkope huur- en koopwoningen. Van het verzoek van de bewoonster om haar desnoods 25000 gul den aan ontruimingsvergoe ding te betalen wilde Lever niets weten. „Er ligt een aanbod dat verder gaat dan destijds is afgesproken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13