Leidsch Dagblad Hertellen Florida mag tot maandag Geen euthanasie bij levensmoeheid EBDZESES1 World Online stelt VEB aansprakelijk voor schade Onderzoek vrouwenhandel leidt tot aantal arrestaties BSE-maatregelen Brussel stellen Kamer niet gerust Blikvanger SUPREME COURT, Ouders Maxima op bezoek bij koningin swwECom HET WOORD IS AAN OENSDAG 22 NOVEMBER 2000 - Sommige fokkers zijn van de ratten besnuffeld 15 Hoogheemraad Steegh waarschuwt J voor onvermijdelijke i droogteproblemen 19 21 23 Cuypersgenootschap Rust keert Team de mission wil dat Hazerswoudse weer bij wil voor Spelen Bernarduskerk jubilerend eenheid in de monument wordt Harpe Davids schaatswereld NR. 42473 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 owonden bij plosie in Pristina ee stafleden van de Joego- rfsche vertegenwoordiging Kosovo zijn zwaargewond aakt bij een explosie van- iiend in hun kantoorge- 0 in Pristina. KFOR- ordvoerder Charley Valdes- lt zei dat het vrijwel zeker 1 aanslag betreft. De twee ronde Serviërs, van wie er i in levensgevaar, zijn naar i Brits militair hospitaal ge- cht. ier Palestijnen dood in Gaza het zuiden van de Gaza- iok zijn vandaag vier Pales- en gedood door een aanval het Israëlische leger. Een schoot op twee auto's in huurt van de joodse neder- jng Morag. Behalve vier len vielen daardoor ook en- E Palestijnse gewonden, der op de dag deed zich bij andere nederzetting in de astrook een hevige ont- Bng voor. Onbekend is of rslachtoffers zijn gevallen. ina 7 akgoedbedrijf iS failliet Rotterdamse stukgoedbe- (Hoogewerff De Rijke Sea- l(HRS) is failliet. Dat heeft indvoerder W. Merens morgen aan het personeel n weten. De ruim twee- derd medewerkers staan zonder sociaal plan op aL Merens zei ook dat FNV idgenoten voor de rechter [(verschijnen vanwege het oepen van een staking. Het soneel van HRS legde giste- het werk neer uit protest n het dreigende faillisse- 1L ympisch atleet topek overleden riervoudig olympisch kam- in Emil Zatopek is op 78- ;e leeftijd overleden. Dit IJlt het Tsjechische persbu- |liCTK. De voormalig lange- andsloper werd begin deze ind na een hersenbloeding kritieke toestand opgeno- lin het ziekenhuis. 'ers willen lis werken iputerspeeialisten zijn veelal lange reistijden beu willen graag vanuit huis ken. Uit een onderzoek FNV Bondgenoten onder 1 techneuten komt naar ai dat 77 procent van de srvraagden wil telewer- Een kwart van de specia- n heeft de mogelijkheid thuis te werken. „Telewer- levert door het wegvallen de reistijd vrije tijd op", bestuurder M. Stuiven- 1 van FNV Bondgenoten, noemt het opvallend dat I mannelijke IT'ers graag ai telewerken. tronies keldert Damrak 'aiatiseerder Getronics is Khtend op de Amster- Ke effectenbeurs zwaar ge it voor een plotselinge Uivaarschuwing. De koers om elf uur met 37 pro- II gedaald tot 7,93 euro. Pnics past de winstver- 'tting aan omdat het her fan de ICT-markt langer tth laat wachten dan voor- tnland —3,5 tnland7 wren Kunst20 ömie8,9 Samenleving14 fók van de Dag2 ttura10 togen18 13,15,17,19,21 t22,23 Zieprogramma's11 10,14 OPGERICHT 1 MAART 1860 17 Onderzoek naar tweede sporthal in Voorschoten Internetbedrijf dreigt met claims World Online (WOL) stelt de Vereniging van Effectenbezit ters (VEB) aansprakelijk voor de schade die het bedrijf op loopt door de juridische acties van VEB. Het internetbedrijf heeft gisteren de VEB gesom meerd daarmee te stoppen en dreigt met schadeclaims. Ook verlangt World Online meer informatie over de beleg gers die de VEB vertegenwoor digt in de juridische strijd. WOL kan zo beleggers hoofde lijk aansprakelijk stellen, dreigt WOL-advocaat P. van Schilf- gaarde. „Dan weet ik ook wie ik kan aanspreken voor alle el lende die wij lijden. Ze zijn nu gewaarschuwd." Bovendien wil de geplaagde internetaanbieder weten of de vereniging wel over volmach ten beschikt om de gedupeer de beleggers te vertegenwoor digen. .Aandeelhouders die via de VEB willen procederen weten niet wat ze boven het hoofd hangt. Gaan ze verlie zen, dan krijgen ze van ons het volle pond", aldus Van Schilf- gaarde. De VEB is niet onder de in druk van de dreigementen. „Dit is de omgekeerde we reld", aldus directeur P. de Vries. „Beleggers in WOL heb ben van de zeven miljard gul den vijf miljard verloren door het handelen van de internet aanbieder zelf. We hebben met z'n allen vastgesteld dat er van alles is misgegaan tijdens de beurs gang van 17 maart. Deze claim van WOL heeft geen enkele kans van slagen." Pagina 9: 'WOL bereid tot schikken' Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I I Voorletters: m/v I Adres: I I I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) j Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening I Verdwijningen Leids asielzoekerscentrum De politie Hollands. Midden heeft drie mensen aangehou den op verdenking van de smokkel en handel van jonge vrouwen uit Afrika. Het gaat om een 43-jarige vrouw en twee mannen (35 en 17). Aanleiding voor het onder zoek naar deze vrouwenhan del was het verdwijnen van een aantal jonge vrouwen, onder meer uit een asielzoe kerscentrum in Leiden. Bij huiszoekingen die politie en justitie dinsdag deden, wer den negen jonge vrouwen uit Afrika aangetroffen. Ze ver blijven illegaal in Nederland en zijn inmiddels overgedra gen aan de vreemdelingen politie. Verder nam de politie tijdens de invallen in Almere, Amsterdam en Leeuwarden verschillende goederen en een fors geldbedrag in be slag. DEN HAAG GPD-ANP Artsen mogen geen euthanasie plegen op mensen die niet ernstig ziek zijn, maar het le ven zat zijn. Volgens een meer derheid in de Tweede Kamer valt dat niet onder de criteria 'ondraaglijk en uitzichtloos lij den'. Als een ar ts het leven van een patiënt toch op die grond beëindigt, moet hij strafrechte lijk worden vervolgd. Alleen D66 vindt dat 'men sen die elke dag dood hopen te gaan' in aanmerking moeten kunnen komen voor euthana sie. De mens heeft de teugels van zijn leven in eigen hand, zei Kamerlid Dittrich gisteren op de eerste dag van het debat over de nieuwe euthanasiewet. Die wet legt grofweg vast wat nu al de praktijk is. Nederland krijgt hiermee na enkele tien tallen jaren discussie als eerste land ter wereld een wettelijke euthanasieregeling. Een di lemma voor veel fracties vor men de mogelijke gevolgen van de zaak-Brongersma. De rechter sprak onlangs de arts vrij die de oud-PvdA-senator Brongersma hielp bij het be ëindigen van zijn leven. Bij Brongersma was geen sprake van ernstig lichamelijk of psy chisch lijden, hij was levens moe. WD, CDA, de kleine christelijke partijen en de SP vinden dat de rechter hiermee de regels erg ruim uitlegt. Kern van de wet is dat een arts vrijuit gaat als hij zich houdt aan zorgvuldigheidsei sen. Zo moet er sprake zijn van uitzichtloos en ondraaglijk lij den van een patiënt. Volgens de WD is de interpretatie van de wet op dit punt nu mis schien achterhaald. Kamerlid Vos: „Ik roep het kabinet op helderheid te geven." Opposi tiepartij CDA meent zelfs dat het kabinet het voorstel in het licht van deze ontwikkeling moet intrekken. Bij machtiging tot J automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met De PvdA wil, nu er een hoger beroep tegen het vonnis loopt, niet inhoudelijk reageren op de zaak. RPF-Kamerlid Rou- voet sprak over een 'doodlo pende weg'. Toch zal een mi me Kamermeerderheid ak koord gaan met de wet. Op het verband dat het CDA legde tussen het aantal verzoe ken van ouderen om euthana sie en de tekorten in met name de verpleeghuiszorg, reageerde minister Borst van volksge zondheid geïrriteerd: „Pure demagogie. Bovendien komt tachtig procent van. de verzoe ken om euthanasie van termi nale kankerpatiënten." Leidsch®Dagblad l I jackpot cadeau. I I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl I I HiLLEGOMTerwijl de vele belangstellenden, geteisterd door rukwinden en regenvlagen, als schildpadden hun hoofden onder hun jaskraag probeerden te manoeuvreren, reed Mr. Pieter van Vollenhoven gisterochtend samen met mevrouw Roest, de echtgenote van de directeur van het Den Hartogh Ford Museum, naar de sokkel waarop hij met behulp van een telescoophijskraan een oud T-Fordje moest plaatsen. Het mo nument moet dienen als blikvanger en hommage aan de 'auto van de eeuw'. Ook verbaal was Van Vollenhoven gisteren op snelheid. In zijn onthullingstoespraak, die werd aangehoord door Freddy Heineken en vele andere bekenden, sjeesde hij door alle protocollen heen met kwink slagen naar de ministers Pronk en Netelenbos, die als alle auto's op sokkels zouden worden geplaatst, meteen uit de brand waren met hun mi lieubeleid en fileproblemen. Pagina 2: 'Zet alle auto's op een sokkel'. foto» united photos de boer michel schnater Vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer hebben gisteren kritisch gereageerd op de maatregelen tegen gekke-koeienziekte die minister Brinkhorst van landbouw met zijn Europese collega's heeft afgesproken. De Kamer wil dat per 1 januari alle koeien van 30 maanden en ouder op BSE worden ge test. Brinkhorst en zijn Europese collega's besloten gisterochtend die tests voorlopig alleen op zieke koeien van die leeftijd toe te passen. Van de fracties van PvdA, CDA en Groen- Links kreeg Brinkhorst bovendien het ver wijt dat hij onrustig heeft gehandeld in de recente ophef over het grote aantal BSE-ge- vallen in met name Frankrijk. Vrijdag ver kondigde de D66-minister nog dat hij geen aparte Nederlandse maatregelen nodig achtte. Zaterdag besloot hij alsnog dat Frans rundvlees in Nederlandse slachthuizen voorlopig apart moest worden gehouden. Maandag voelde hij vervolgens wel voor een invoerverbod, maar gisteren waren speciale maatregelen bij de slacht weer ge noeg. Een groot deel van de Kamer verweet hem daarom 'gezwabber'. Brinkhorst hield de Kamer gisteren ech ter voor dat de veiligheid van het vlees met de Europese maatregelen is gegarandeerd. Behalve de uitbreiding van het aantal tests, garandeert Frankrijk dat alle risicodragen de delen van koeienkadavers (hersenen, ruggengraat, zwezerik, darmen, vlees aan het bot en bloed) vóór export uit het rund vlees is verwijderd. Slachtvee dat levend de grens overkomt, zal in de Nederlandse slachthuizen op dezelfde manier worden behandeld. Pagingi 2: Commentaar Pagina 3 en 7: Meer nieuws over.de gek- ke-koeiencrisis Hooggerechtshof stelt Gore-kamp in het gelijk Het Hooggerechtshof van de Amerikaanse staat Florida heeft de Democratische presidentskandidaat Gore afge lopen nacht een reddingsboei toegeworpen. Het hof be paalde dat stemmen die met de hand worden geteld in drie overwegend Democratische districten meetellen voor de einduitslag van de presidentsverkiezingen. Ui terlijk maandag 9.00 uur plaatselijke tijd moeten de laat ste resultaten binnen zijn. om 'de eenheid tonen die Ame rika sterk en vrij houdt'. Het Bush-kamp vindt het be sluit van het hof 'oneerlijk en onaanvaardbaar'. De vertegen woordiger van Bush in Florida, oud-minister Baker, zei dat het hof 'de regels van het spel heeft veranderd'. De Republikeinen zullen alle mogelijkheden bekij ken om daar iets tegen te doen. Eén van de opties is hoger be roep aantekenen bij het hoog ste gerechtshof van het land, het Hooggerechtshof in Was- WASHINGTON GPD-Rtr-AFP-DPA Het besluit van het hoogste rechtscollege in Florida houdt Gore's hoop op het president schap levend. Vanochtend zei hij in een eerste reactie dat 'de democratie heeft gewonnen'. Volgens Gore zorgt het besluit van het hof ervóór dat er een volledige, eerlijke en juiste tel ling van de stemmen kan plaatsvinden. Hij nodigde zijn Republikeinse rivaal Bush op nieuw uit voor een ontmoeting hington. Doordat het hof in Florida de tellers in de kiesdis tricten Broward, West Palm Beach en Miami-Dade heeft ge bonden aan een strakke dead line, moeten honderden amb tenaren en vrijwilligers de han den flink uit de mouwen ste ken. Hun traditionele vrije da gen rond de feestdag Thanksgi ving kunnen ze vergeten. Volgens de kieswet van Flori da hebben de districten formeel tot een week na de verkiezingen de tijd hun resultaten te rap porteren. Op grond daarvan weigerde topambtenaar Kathe- rine Harris, zelf Bush-fan, de resultaten van handmatige her tellingen in ontvangst te ne men. Volgens het hof in Talla hassee biedt de wet echter de mogelijkheid met de hand door te tellen. Maar diezelfde kieswet maakt het de tellers onmogelijk Harlot For,» butt out// laterjciferr toe regen - Pronk op bres voor Leidse Craig Waters leest de uitspraak van het Hooggerechtshof van Florida voor. Het hof bepaalde dat stemmen die met de hand worden geteld meetellen voor de einduitslag van de presidentsverkiezingen. foto afp robert sullivan Elfstegentocht DEN HAAG GPD kieswet is dus intern tegenstrij- alles." dig. Het hof oordeelt: „Het recht van de kiezer om zijn Pagina 7: Amerikaanse kiezers stem uit te brengen, gaat boven nog niet uit hun lijden Vragen GroenLinks aan premier Kok De Tweede-Kamerfractie van GroenLinks heeft premier Kok vanmiddag per brief om op heldering gevraagd over een bezoek van de ouders van Wil- lem-Alexanders vriendin Maxima Zorreguieta aan ko ningin Beatrix. Het echtpaar heeft zaterdag in Den Haag mét de koningin gedineerd en hebben over nacht op paleis Noordeinde. Zondags hebben ze in Paleis Het Loo een ontmoeting ge had met prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. GroenLinks wil weten waar om het bezoek van de omstre den vader van Maxima, die in zijn vaderland Argentinië lid was van de militaire junta van dictator Videla, op deze ge heimzinnige wijze heeft plaatsgehad. „Zo'n bezoek ligt hier toch enigszins gevoelig. We willen opheldering over de eigen rol van de premier en ook weten of dit een voorbode is voor de wijze waarop hij in de toekomst met deze materie zal omgaan", aldus een woordvoerder van Groen Links. Volgens het weekblad Privé dat de feiten deze week ont hult, geeft het bezoek voedsel aan de geruchten dat op korte termijn een verloving van de kroonprins valt te verwachten. Teletekst meldde vanoch tend dat de Rijksvoorlichtings dienst het bezoek heeft beves- ügd. Alles haalt voorzitter Pronk uit de kast om de Klimaatconfe rentie in Den Haag een succes te laten zijn. Elke steun van bui tenaf gebruikt hij om de ernst van klimaatsverandering duide lijk te maken. Hij deelt dan ook de zorg van de Stichting Elfste gentocht Leiden dat de grach ten niet meer eens in de vijfjaar dichtvriezen. Dat komt door de opwarming van de aarde, aldus de stichting in een noodkreet aan Pronk. Hij moet er maar voor zorgen dat de deelnemende landen op de top maatregelen treffen, want dan kan de Elfstegentocht weer eens per vijf jaar door de Sleu telstad worden verreden. Pronk staat open voor nieuwe en steekhoudende argumenten om de onderhandelingen in goede banen te leiden. „Het eenmaal per vijf jaar laten be vriezen van de Leidse grachten is er zo een", schrijft hij in een antwoord aan de stichting. Dit argument heeft hij ook voorge legd aan de conferentiegangers. Maar, waarschuwt hij de Leidse schaatsers, ook een gun stig resultaat van de conferentie is geen garantie dat de Elfste gentocht eens per vijf jaar door gaat. Zachte winters zijn im mers niet louter de schuld van mensen. Pronk geeft de stich ting nog een alternatief voor de schaats in overweging: een wa terfiets. Sir Walter Scott Een leven zonder vrolijkheid is als een lamp zonder olie. daarvan gebruik te maken, stelt het hof in zijn vonnis van afge lopen nacht, omdat de wet een te strakke deadline hanteert. De MTtmttLm g \H

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1