Amerikanen vergapen zich aan steekspel tnl (Ft! Japanse premier mag nog even blijven Mishandeling wordt ^uid-Afrikaan fataal Buitenland Amerikanen willen nog wel wachten 'vt mmm<? im ow, opm "X 'Poststemmen wat soepeler behandelen' Aanklagers besluiten pleidooien Lockerbie Il5to Vijf leden van dezelfde familie worden vermist in het Vinchiana in de Noord-Italiaanse regio Toscane nadat laar gisteren twee huizen door een lawine van modder waren eiroffen. Tien personen raakte gewond en vijftien gezinnen loesten worden geëvacueerd. De vermiste personen zijn twee nieren van 5 en 6 jaar oud, hun moeder, hun grootvader en n tante. Aanhoudende zware regenval en krachtige windsto- fn veroorzaakten gisteren in het noorden en midden van Italië i verstromingen en op tal van plaatsen aanzienlijke chaos in het t frkeei' )ierenactivist met dood bedreigd l-antwerpen Justitie in Antwerpen vermoedt dat veehan- elaren uit de Belgische Kempen plannen hebben om de leider .inde Vlaamse dierenrechtenorganisatie GA1A, Vandenbosch, .vermoorden. Rond de bedreigde Vandenbosch zijn inmiddels jra veiligheidsmaatregelen genomen. De organisatie GAIA nam afgelopen week in de publiciteit na de vertoning van vi- eobeelden over dierenmishandeling op Belgische veemarkten. .jeze videobeelden zijn tussen juli en september dit jaar opge- n\ «inien met een verborgen camera. Na vertoning van de beel- en hebben diverse Belgische politici en organisatoren van vee- iarkten maatregelen beloofd om de kwelling van dieren tegen .evenslang voor Chileense spion :uos aires Een rechtbank in de Chileense hoofdstad Santiago eeft gisteren de voormalige Chileense spion Arancibia Cavel eroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hij wordt schuldig «acht aan de moord op de Chileense generaal Prats en zijn rouw in 1974. Prats was met zijn gezin uit Chili gevlucht na de ve* laatsgreep van generaal Pinochet in 1973. Hij was de opperbe- /ei! elhebber van het leger ten tijde van de door Pinochet verdre- 1 en president Allende. Prats en zijn wouw werden in de Argen- J |nse hoofdstad Buenos Aires gedood door een autobom. !d ülosevic weer te zien op televisie ifiRADODe voormalige Servische president Slobodan Milose- vermisten na modderlawines icis gisteren voor het eerst na zijn nederlaag bij de president- trkiezingen weer op de Joegoslavische televisie verschenen. Iilosevic sprak op de staatszender Yu-lnfo over een bijeen- Bmst van bestuursleden van de socialistische partij SPS, waar in hij nog steeds leider is. Ook verzocht hij nadrukkelijk een utijcongres van aanstaande zaterdag in eenheid te laten verlo- >n. Sinds 6 oktober, de dag waarop Milosevic werd verslagen ijorde huidige president Kostunica, is hij niet meer in het penbaar verschenen. 'l nieuw racistisch incident rORIA EELCO VAN DER LINDEN RESPONDENT inog de beelden op het net- van de politieagenten die honden lieten oefenen op zwarten, heeft Zuid-Afrika mis genomen van weer een isiisch incident. Een kaste- t van een paar gulden was ileiding voor een blanke - in de Noord-Kaap om van zijn gekleurde landar ts een middeleeuwse Irteling te laten ondergaan. ivan hen is daaraan bezwe- at sprake was van blind ne bleek gisteravond uit de t di uigenis van de man die de doekening overleefde, Dawid bi alse. Hij vertelde dat hij af- t ir jpen zaterdag samen met maat Adam Smit van een erii jarige boer opdracht had ge tij jen groenten te verkopen, i de klanten kon pas haar aardappelen afre ien, wat leidde tot het kaste- itó ten de furie van de boer. ai Toen hij merkte dat er geld n\ brak, kwam hij me thuis ha- en bond me vast op de Ibak van zijn 'bakkie'. Het- Je gebeurde met Adam, die verderop woont", aldus itse. Boer Francois Bruwer in het gezelschap van een RTR Reuters Hooggerechtshof Florida doet mogelijk vandaag al uitspraak Amerikaanse televisiekijkers konden gisteren met eigen ogen zien hoe juristen van de Democratische presi dentskandidaat Gore en diens Republikeinse opponent Bush in Tallahassee (Florida) het duel aangingen. Alle grote tv-stations deden live verslag van de zitting van het Hooggerechtshof van Florida. Het hof komt mogelijk vanavond al met een oordeel over de vraag of de met de hand getelde stemmen in de uitslag moeten worden meegerekend. WASHINGTON GPD-AP keinen zich daarover bezorgd, maar Democraten waarschuw- De rechters in Tallahassee on- den de eigen achterban niet te derwoegen de advocaten van veel te lezen in de vraagstellin- beide partijen gisteren scherp, gen van de zeven rechters, die Na de zitting toonden Republi- allen door een Democratische gouverneur werden benoemd. De adviseurs van Gore waren na afloop hoopvol, maar zeiden de vice-president te zullen ad viseren de handdoek in de ring te gooien als het hof in Florida tegen hem beslist. Opperrechter Charles Wells wees op de belangen van de kiezers in Florida en stelde de advocaten herhaaldelijk de vraag hoe lang de staat de tijd zou moeten nemen om de win naar aan te wijzen. Hij stelde die waag omdat er nog ruimte moet zijn om tegen de beslis sing in beroep te gaan en om dat de kiesmannen van de staat mee moeten tellen als het Elec toral College op 18 december bijeenkomt om de nieuwe pre sident aan te wijzen. De inzet van dit belangrijke geding is het Amerikaanse pre sidentschap. Maar in eerste aanleg draait het om de waag of de met de hand getelde stemmen in de kiesdistricten Miami-Dade, Broward en West Palm Beach alsnog mogen wor den opgeteld bij het eindresul taat van Florida. Bush vindt van niet, Gore van wel. Bush heeft de Republikeinse bewinds wouw Katherine Harris, die in Florida verantwoordelijk is voor het verkiezingsproces, aan zijn zijde. Mocht het Hooggerechtshof bepalen dat de aanvullende stembusresultaten wel degelijk bij het eindresultaat kunnen worden opgeteld, dan begeeft het hof zich op het terrein van de wetgevende macht, vinden de juristen van Bush. Dan ver andert het hof feitelijk de spel regels in het laatste kwartier van de wedstrijd. Het is aanne melijk dat Bush bij een dergelij ke uitspraak beroep zal aante kenen bij het Amerikaanse Hooggerechtshof in Washing ton, het hoogste rechtscollege van het land. Volgens de officië le einduitslag van de presi dentsverkiezingen van twee we ken geleden heeft Bush met een verschil van 930 stemmen de staat Florida gewonnen. Als er geen aanvullende stembusre sultaten worden toegelaten in het eindcijfer, dan levert die voorsprong van 930 stemmen hem ook landelijk gezien de eindzege op. Met de 25 kies mannen van Florida erbij komt Bush dan immers op een totaal van 271 kiesmannen, en dat is juist genoeg voor de verovering van het presidentschap. WASHINGTON 16-jarige schooljongen, die het weekeinde op de boerderij doorbracht. Na een tussenstop voor het inslaan van Bier en gin, bracht de boer de twee mannen naar een afgelegen boerderij. Met de handen achter de rug en een ketting om hun nek werden ze vastgebonden aan een boom bij een dam. „Ze scholden ons uit voor kaffers en zeiden dat Mandela ons had geleerd hoe we moeten stelen", aldus Klaat- se. Al drinkend sloegen en schopten de boer en de 16-jari- ge jongen hun slachtoffers. Ze bedienden zich ook van een kleine bijl en raakten Adam Smit daarmee hard op het hoofd. „Adam stierf een half uur nadat ze waren weggegaan. Ik kon niets doen", aldus een Klaatse, die 24 uur lang vastge ketend was gebleven aan de boom en aan het ontzielde li chaam van zijn wiend. De boer en de jongen zijn aangehouden op beschuldiging van moord en poging tot moord. Ze zullen worden be recht in Kakamas, een stadje bijna 600 kilometer ten noor den van Kaapstad. Zuid-Afrika maakt zich op voor een nieuwe storm van verontwaardiging. Een kleine meerderheid van de Amerikanen, 51 procent, is be reid maximaal tot half januari te wachten op de bekendma king wie de nieuwe president wordt. Zo'n 30 procent wil zelfs nog langer wachten, zo blijkt uit een peiling van de zender CNN, de krant USA Today en de onderzoeksorganisatie Gallup. Zo'n 48 procent van de mensen vindt dat het allemaal al te lang heeft geduurd. Zo n 60 procent van de ondervraagden is het met de Democratische presi dentskandidaat Gore eens dat de stemmen die met de hand worden of zijn nageteld meetel len in de einduitslag. Uit een peiling van de zender CBS blijkt verder dat 43 procent van de ondervraagden meent dat de telling in Florida niet eerlijk en accuraat verloopt, en dat 41 procent denkt van wel. Over de waag wie president moet worden blijft het land ver deeld. Volgens CBS kiest 48 procent voor Bush en 46 pro cent voor Gore. TALLAHASSEE ANP-Rtr Een einde aan de controverse rond stembiljetten in Florida is voorlopig nog niet in zicht. De minister van justitie van deze staat hekelde gisteren het on geldig verklaren van per post uitgebrachte stemmen zonder poststempel. Hij riep de kies commissies in de districten op deze alsnog mee te tellen. Democraten deden de afgelo pen week veel moeite om brief- stemmen die niet waren ge stempeld op of voor de verkie zingsdag, 7 november, ongeldig te laten verklaren. Poststem men, doorgaans van militairen overzee, zouden overwegend voor Bush zijn. Minister Butter- worth, een Democraat, roept de kiescommissies nu op tot meer tolerantie. Als een brief geen datumstempel van de posterij en draagt, moet de ingevulde datum op het stembiljet de doorslag te geven, betoogt hij. Dit betekent dat enkele honder den stemmen opnieuw in over weging worden genomen, wat waarschijnlijk in Bush' voordeel ILLUSTRATIE TOM JANSSEN IS. Motie van wantrouwen haalt het toch niet TOKYO HESTER VAN NUNEN correspondent De Japanse premier Mori mag blijven, voorlopig tenminste. Vanochtend woeg keurde het Lagerhuis een motie van wan trouwen af. Partijgenoten die dagenlang hadden geroepen dat ze voor Mori's aftre den zouden stemmen, veranderden op het allerlaatste moment van gedachten. Tot diep in de nacht werd gisteren in de wandelgangen koortsachtig onderhandeld. In het Lagerhuis werden chaotische discus sies gevoerd. Een coalitielid gooide uit frus tratie een glas water leeg over oppositiele den die niet naar zijn pleidooi wilden luis teren. De verwarring was typerend voor de gang van zaken rond de motie van wan trouwen tegen de premier die de vier oppo sitiepartijen eerder op de avond hadden in gediend. Net als de sisser waarmee alles is afgelopen. Dagen achtereen had de opstandige Koi- chi Kato, leider van de op een na grootste factie binnen de regerende Liberaal-Demo cratische Partij (LDP) beloofd om voor de motie van wantrouwen te stemmen. De oppositiepartijen hebben samen niet ge noeg zetels om een meerderheid te halen. Maar met de steun van de Kato-factie en een andere sympathiserende groep binnen de LDP lag een overwinning binnen hand bereik. Kato en zijn collega's trokken zich echter onverwacht, maar naar eigen zeggen 'eer vol' terug. „Zelfs als we doorgaan met de motie, is een overwinning niet zeker", leg de Kato uit. In feite geeft hij daarmee aan dat hij niet genoeg steun binnen zijn eigen factie heeft kunnen verwerven. Kato noem de het ondraaglijk om van zijn factieleden zo'n grote opoffering te vragen. LDP-vete- ranen hadden afvallige partijleden namelijk royement in het vooruitzicht gesteld. Toch is premier Mori nog niet uit de ge varenzone. Zijn populariteit is in diverse opiniepeilingen beneden de twintig pro cent gedaald. Persoonlijke blunders en schandalen waarin twee kabinetsleden wa ren verwikkeld, zijn daar debet aan. Niet al leen Kato, maar ook andere LDP-leden vre zen dat hun partij onder Mori's bewind zwaar verlies zal lijden bij de verkiezingen voor het Hogerhuis, in juli volgend jaar. Mori heeft steeds aan zijn positie vastge houden. „We kunnen in de huidige situatie geen politiek vacuüm creëren", zei de pre mier, doelend op het prille herstel van de economie. Was de motie aangenomen, dan had Mori binnen tien dagen moeten aftre den of nieuwe verkiezingen moeten uit schrijven. De 63-jarige premier volgde in april wij len Keizo Obuchi op, die na een beroerte in coma raakte en overleed. Een aantal factie leiders en LDP-zwaargewichten selecteer den Mori achter gesloten deuren als de nieuwe partijvoorzitter. Daarmee werd hij automatisch premier, omdat de LDP toen een absolute meerderheid in het parlement had. Kato, die altijd premier heeft willen worden, was niet voor de besloten sessie uitgenodigd. Vonnis mogelijk pas in januari KAMP ZEIST Rtr-AFP Zes maanden na het begin van het Lockerbieproces in Kajnp Zeist hebben de open bare aanklagers gisteren hun slotpleidooi gehouden. Ze houden de twee Libiërs in de beklaagdenbank verant woordelijk voor de aanslag op een Amerikaanse Boeing 747 boven het Schot se plaatsje Lockerbie in 1988. Daarbij vonden 270 mensen de dood. Het slotpleidooi bestond uit een uitgebreide samen vatting van wat de aankla gers in de loop van het pro ces naar voren hebben ge bracht. Zo kreeg de recht bank een door een Ameri kaanse journalist gefilmd in terview met de twee ver dachten te zien. De verdediging hield staande dat de verdachten onschuldig zijn. Een advo caat van verdachte Khalifa Fhima vroeg de rechters de zaak te seponeren. Volgens hem hebben de openbare aanklagers niet bewezen dat Fhima heeft geholpen heeft het vliegtuig op te blazen. Het proces heeft tot nu 72 dagen in beslag genomen. Er zijn 230 mensen gehoord. Volgens deskundigen is het mogelijk dat de rechtbank pas begin januari uitspraak doet. Canda shirt met stropdas. 39.95 Kostuum. 139.00 Canda non iron shirt. 39.95 C&A speelt voor Sinterklaas samen met Babyshirt, diverse kleuren. 62-92 6.95, Canda dames fleeceshirt, met ronde hals of rolkraag. 29.95 igllft Canda flannel herenshirt. 39.95 bart smit Kostuum met 2 broeken. 159.00 Streepshirt. 92-122 17.95 Cargobroek. 92-122 19.95 Bij aankoop van 39,- aan kinderkleding ontvangt u een Bart Smit waardebon van f5,- cadeau. Yessica damesshirt, diverse modellen. 29.95 DIGIMON sweatshirt. 98-164 29.95 Canda chenille damestrui, diverse kleuren. 39.95

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7