Kabinet geeft EU-leger miljoenen 'Fujimori heeft ook de Japanse nationaliteit' Buitenland Estrada moet biezen pakken Rechter gebiedt Yahoo Fransen nazi-propaganda te onthoud DINSDAG 21 NOVEMBER 2000 Eerste Oost-Timorezen naar huis jakarta De eerste groep Oost-Timorese vluchtelingen verlaat vandaag West-Timor om terug te keren naar huis. De vijfhon derd vluchtelingen doen dat onder begeleiding van buitenland se hulpverleners, gesteund door het Indonesische leger. Het is de eerste grootschalige repatriëring met buitenlandse hulp sinds de Verenigde Naties en andere hulporganisaties West-Ti- mor verlieten, omdat daar begin september drie VN-medewer- kers door militieleden werden vermoord. In totaal moeten 120.000 Oost-Timorezen worden gerepatrieerd. China tekent voor mensenrechten pekinc China gaat ter bev ordering van de mensenrechten in dat land nauwer samenwerken met de Verenigde Naties. De VN-commissaris voor de mensenrechten. Robinson, onderte kende daartoe gisteren in Peking een verdrag met de Chinese onderminister van buitenlandse zaken Wang Guangya. Peking krijgt krachtens de overeenkomst onder meer hulp bij het oplei den van politieagenten, rechters en mensen die wetten moeten ontwerpen. De overeenkomst moet tevens leiden tot de Chinese ratificatie van twee mensenrechtenconvenanten: het VN-conve- nant voor Economische Sociale en Culturele Rechten en het Convenant voor Burger- en Politieke Rechten. Frankrijk levert ETA-leider uit madrid Frankrijk heeft een bomexpert en leider van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA gisteren aan Spanje uitgele verd. Dat hebben justitiële bronnen gemeld. Spanje had eind vorige maand gevraagd om de uitlevering van Jose Maria Arre- gui, alias Inaki de Renteria. Hij moet zich voor de rechtbank in Madrid verantwoorden voor zijn aandeel in veertien aanslagen. Daarbij kwamen meer dan twaalf mensen om het leven. Ook wordt Arregui beschuldigd van een poging koning Juan Carlos in 1995 te vermoorden. Cel voor gijzelnemer kleuterklas oslo De Noor die in mei elf uur lang 25 kinderen en tien leer krachten in gijzeling hield in een kleuterschool is gisteren tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank stelde dat de man een zware straf verdient omdat hij de gijzelingsactie goed had gepland, gewapend was en de kinderen bedreigde. De 39- jarige gijzelnemer beweert dat hij in de war was omdat hij de voogdij over zijn kinderen was kwijtgeraakt. België controleert grenzen weer brussel De Belgische rijkswacht houdt sinds gisteren de grens overgangen weer scherp in de gaten. Het is de bedoeling daar mee mensensmokkelaars af te schrikken. Met de controles wil de overheid bovendien voorkomen dat vluchtelingen nog snel het land binnen glippen, voordat eind dit jaar een strenger asielbeleid van kracht wordt in België. Het is al de tweede keer dit jaar dat België naar deze maatregel grijpt om de vluchtelin genstroom in te dammen. In januari gebeurde dat ook al. President van Peru dient ontslag in TOKYO-LIMA Rtr-AFP-EFE-DPA-AP De teruggetreden Peruaanse president Alberto Fujimori kan in Japan blijven, omdat hij ook de Japanse nationaliteit heeft. Dat heeft een ambtenaar uit het geboortedorp van Fujimori's ouders vandaag gezegd. Fuji mori is lapanner, omdat zijn ouders hem hebben ingeschre ven in de lijst met zijn voorou ders, ook wel koseki genoemd, nadat ze in 1930 naar Peru wa ren verhuisd. Dat maakt Fujimori japan ner, ook al is hij in Peru gebo ren en is hij daardoor tevens Peruaan. Dit betekent dat de ex-president zonder problemen in Japan kan blijven. Fujimori diende gisteren zijn al eerder aangekondigde ontslag in, en verblijft sindsdien in een hotel in Tokyo. Er werd al druk op gespeculeerd dat hij niet wilde terugkeren naar Peru. Het aftreden van Fujimori werd gisteren bekendgemaakt door de voorzitter van het par lement in Lima. De kersverse voorzitter Valentin Paniagua, die vorige week tijdens de afwe zigheid van Fujimori werd ge kozen, kondigde aan dat het parlement vandaag over de op volging van de president zal be slissen. Paniagua is een ver klaard tegenstander van Fuji mori's regering. Volgens de grondwet moet Fujimori's eerste vice-president het roer'overnemen tot aan de verkiezingen in april, maar bei de vice-presidenten hebben onlangs hun ontslag aangebo den. De oppositie ziet parle mentsvoorzitter Paniagua het liefst als tijdelijke opvolger voor Fujimori. Conflicten tussen de presi dent en zijn veiligheidstopman Vladimiro Montesinos maakten in september een einde aan Fu jimori's greep op het land. De president vertrok afgelopen vrijdag plotseling naar Japan. Fujimori erkende gisteren dat hij tijdens zijn tienjarige be wind vergissingen' heeft ge maakt. Interventiemacht heeft vooral nog veel materieel nodig Minister De Grave van defensie geeft volgend jaar 100 miljoen uit om een Airbus van het Duitse leger geschikt te maken voor de Europese snelle interventiemacht. Voor het crisisleger-in-wording heeft Nederland vanaf 2003 een complete brigade van 3.500 man beschikbaar. Om de krachten zo goed mogelijk te bundelen, gaan de Nederlanders intensief samenwerken met de Franse strijdkrachten. brussel hetty van roou correspondent De Grave en zijn Europese col lega's hebben gisteren in Brus sel hun bijdragen op tafel ge legd voor de snelle interventie macht. Die moet over twee jaar klaar zijn om binnen Europa Zware straffen geëist in proces tegen Serviërs den haag gpd De aanklagers van het Joegosla- vië-tribunaal in Den Haag heb ben gisteren zware gevangenis straffen geëist tegen drie Bosni sche Serviërs. Ze worden ervan verdacht van deelname aan massaverkrachtingen. Dragol- jub Kunarac (40). Radomir Ko- vac (39) en Zoran Vukovic (39) zouden respectievelijk 35, 30 en 15 jaar cel moeten krijgen. De massaverkrachtingen vonden plaats toen het Bos- nisch-Servische leger in april 1992 het stadje Foca in Oost- Bosnië innam. Volgens aan klaagster Uertz-Retzlaff was het seksueel misbruik van de mos limvrouwen en -meisjes onder deel van een systematische et nische zuivering. ,,En het doel werd bereikt", aldus de aan klaagster. „Foca heet nu Srbin- je, Servische stad." Tijdens het proces tegen de drie hoorden de rechters bloed stollende getuigenissen. Slacht offers werden nachtenlang door de verdachten en andere Bosnisch-Servische soldaten misbruikt. De wouwen waren ondergebracht in provisorische bordelen, waar ze aan beest achtige groepsverkrachtingen werden onderworpen. Sommi ge vrouwen werden doorver kocht aan andere eenheden. humanitaire en vredestaken uit te voeren. Duitsland, Groot- Brittannië en Frankrijk leveren met respectievelijk 13.500, 12.500 en 12.000 man meer dan de helft van het benodigde aan tal militairen. Omdat een Nederlandse bri gade na een half jaar in het bui tenland wordt afgelost, heeft Nederland een tweede brigade beschikbaar wanneer een mili taire operatie langer duurt. „In principe hebben wij ons hele leger ter beschikking gesteld. Maar als Nederlandse militai ren ergens ter wereld een VN- vredestaak uitoefenen, kunnen we ze niet zomaar terughalen", aldus De Grave gisteren. De Nederlandse bijdrage is volgens hem gericht op 'doel matig gebruik van bestaande middelen' en het dichten van gaten. Naast de bijdrage voor de Airbus en de brigade brengt Nederland onder meer het hoofdkwartier van het Neder lands-Duitse legerkorps, een radarsysteem en - samen met de Britten - een veldhospitaal in. De snelle Europese inter ventiemacht komt straks geen militairen tekort, maar wel de middelen waarmee die hun werk kunnen doen. De Europe se landen beschikken niet over een militaire inlichtingenstruc tuur en evenmin over voldoen de transportvliegtuigen, sche pen, helikopters en communi catie-, commando- en contro- leapparatuur. Zo zijn er 61 roll on-roll off schepen nodig, maar de EU-partners kunnen er maar tien bij elkaar brengen. In principe kan de snelle in terventiemacht via de NAVO gebruik melken van Amerikaans materieel. Maar zoals een di plomaat het gisteren uitdrukte: „Als die grote transporttoestel len zich toevallig in Azië bevin den, hebben wij er niets aan." Nederland is, samen met Frankrijk, Groot-Brittannië en LiLxemburg, een van de weinige landen die extra geld hebben uitgetrokken voor het Europese leger-in-wording. De Franse minister van defensie, Alain Ri chard. moest gisteren toegeven dat de EU de lidstaten niet kan dwingen meer geld uit te geven. „Maar dit politieke initiatief wordt geloofwaardiger naarma te er meer geld beschikbaar komt", zei hij. manilla Studenten lieten er gisteren in de Filipijnse hoofdstad Manilla geen twijfel over bestaan dat president Estrada, bijgenaamd Erap, zo snel mogelijk zijn biezen moet pakken. Het staatshoofd is verwikkeld in smeergeldschandalen. Hem staat een afzettingsprocedure in de Senaat te wachten. Of zijn tegenstanders een tweederde meerderheid van de senatoren bereid vinden hem heen te zenden, is echter niet zeker. FOTO AP BULLITMARQUEZ Vader diep rookte kon# binnenkort SS» tongeren pascale th| correspondent Een 42-jarige Nederlai vt in België in de cel zito et cannabis rookte in hf van de kinderen, komt kort vrij. De rechtbanl geren legde de man vier maanden on voorn ke celstraf en twintig n 31 voorwaardelijk op. trichtenaar was in ee stantie tot twee jaar waardelijk veroordeeld „Dit is nog steeds heftige straf voor zo'i grijp", reageerde ac Sas gisteren. Hij oven hoger beroep te gaan nog onduidelijk vvann cliënt de gevangenis m U ten. De man zit al driei een Belgische cel. Sas van uit dat er een wordt getroffen voor rende straf. De Nederlander wei oktober bij verstek ven tot twee jaar cel vooi bruik van softdrugs. nog diezelfde dag dooi wacht in de boeien Tot grote verontwaan zijn familie, die justitie voor gek verklaarde en de man behandeld we, eerste de beste junkie' De klacht tegen dei ken woonachtige Maa naar was ingediend d10 ex-vrouw. Ze nam die gel nadat haar elfjarige tje tijdens een logeerp, vader een zakje canrc gevonden. Toen hei hem daarop aansprak man zijn kinderen ook nog een zoontje \i uit dat 'een jointje oj helemaal niet slecht ii gezondheid'. De zaak leidde inl een hernieuwde disca J de drugswetgeving. Yi president van de rechtbank handelde hj|9 letter van de wet. Op bruik staat in België van minimaal twee i maal tien jaar cel. stemmen op om die v tualiseren. Deze ma zou de regering zichiir voorstel buigen om 1151 van vijftien gram canit eigen gebruik niet lan baar te stellen. parus henk glimmerveen correspondent Het Amerikaanse Yahoo, een van de grootste in ternetbedrijven ter wereld, mag van een Franse rechter op zijn pagina's geen nazi-propaganda meer zetten. De maatregel geldt alleen voor Frankrijk. Het betreft zowel pagina's waarop de nazi-misdaden worden ontkend als pagina's waarop spullen uit de nazi-tijd ter verkoop wor den aangeboden. Rechter Jean-Jacques Gomez deed zijn uit spraak gisteren in een geding dat was aange spannen door enkele organisaties voor de men senrechten en voor joodse belangen in Frank rijk. Op overtreding van de uitspraak staat een boete van 100.000 franc (33.000 gulden) per dag. Yahoo moet binnen drie maanden een filter in stalleren waardoor publicatie van nazi-propa ganda in Frankrijk onmogelijk wordt. De advocaat van Yahoo verklaarde na de uit spraak dat de maatregelen niet effectief zullen blijken. Hij zei hoger beroep te overwegen. De uitspraak betekent namelijk dat afbreuk wordt gedaan aan een van de uitgangspunten van in ternet: in ieder land dezelfde informatie. Vol gens de advocaat is Yahoo een Amerikaans be drijf, en in de VS is - met een beroep op de wij heid van meningsuiting - de verkoop van nazi spullen geoorloofd. Rechter Gomez vindt evenwel dat Yahoo de Franse wetgeving moet-eerbiedigen, en die zegt dat het aanzetten tot rassenhaat verboden is. Zijn vonnis heeft geen opschortende werking. Dat wil zeggen dat Yahoo de uitspraak tot aan het hoger beroep dient te eerbiedigen. Het is voor zover bekend de eerste keer dat een internetbedrijf op last van de rechter zijn pagi na's moet censureren. Voorheen werden op ei gen initiatief van providers pagina's verwijderd. Meestal gebeurde dit nadat klachten van ge bruikers waren binnengekomen. Volgens de advocaat van een van de Franse kla gers, de Beweging tegen Racisme en voor Vriendschap tussen de Volkeren (MRAP), heeft de uitspraak een voorbeeldwerking. Het vonnis betekent dat de kwestie van grenzen op het in ternet nu is 'opgelost', zo zei hij. De rechter is bij zijn oordeel afgegaan op een rapport van drie deskundigen, een Amerikaan, een Fransman en een Brit. Volgens hen is het mogelijk dat Yahoo een filter installeert dl uil internetgebruikers uit een bepaald landti h gelijk maakt de betreffende pagina's te be De nationaliteit van de gebruiker wordt if »P procent van de gevallen onthuld door dei puter die hij of zij gebruikt. Voor de overii i31 kers moet als filter dienen dat zij bij hetin van een zoekwoord dat met nazi-propagi1 verband kan worden gebracht, door Yaho >d; worden doorverbonden. De advocaat van Yahoo zei tijdens de zitti een dergelijke procedure eveneens een ai rechts effect heeft, omdat het blokkerenv jt woord 'nazi' betekent dat ook het bekijkt anti-nazi-pagina's op die manier onmogi 'b wordt. LINGERIE, DAMES ACHTMODE EN HEREN WINTERACCESSOIRES NIET IN ALLE FILIAL Canda partyblouse. 39.95 Canda tweed melêe trui. 39.95 jaren jaren Broek met gehaakte omslag. 122-176 29.95 Canda ja wol mix. 119.00 Canda fluwelen pantalon.' 39.95 Canda broek met riem. 59.95

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6