Nabestaanden blij met vervolging Bouterse Treinrijden tegen de verdrukking in l Nederland huurt Duitse vliegtuigen Verzoenende woorden van Melkert naar D66 Binnenland n )egoslaven in onderwereld steeds grotere machtsfactor SToÊMEN STUGilWC, m Pt ■o Men AU.5W WO VUTjJtWIpoS ENJ W*HTl'J(Tö) mi lotots -"qeuenscHe AWW/IT/E NOOPüimAM^ OfeMowenA, ^6»eiiA oMVÈiue^e \*yMW tuuue^ -jv-/ /vfto^efc x7uftfÉfi|EN..y ws all^S ylSfcP", issiers zaak Yasmina vernietigd sn cHLi Geen van de 85 buurtbewoners, die persoonlijke gege- 1 ^afstonden tijdens het onderzoek in de zaak van de ver fde Yasmina Habchi, is bij de vernietiging van die gegevens ivezig geweest. De politie had 85 bewoners van de Utrechtse jenwijk begin oktober verzocht een handschriftproef af te en en om vinger- en handpalmafdrukken af te staan. Daar- regen ze de belofte dat de gegevens in een later stadium jen worden vernietigd. Nu een 14-jarige buurjongen heeft end, kon die belofte worden ingelost. Betrokken buurtbewo- werd afgelopen vrijdag aangeboden bij de vernietiging nezig te zijn. Niemand bleek interesse voor te hebben. ichtcollege verbiedt tandarts praktijk hhceüï Het Regionaal Tuchtcollege in Groningen heeft een irige tandarts uit Leeuwarden verboden nog langer praktijk ouden. De man zou zich schuldig hebben gemaakt aan bo- aer natig alcoholgebruik. De Inspectie voor de Gezondheids- [klaagde de tandarts aan en vroeg om de maatregel 'uit oog- ;van patiëntenbescherming en het algemeen belang'. Zorg en ekeraar De Friesland zegde eerder het contract met de zc lans op wegens 'ernstig disfunctioneren'. S. heeft de afgelo- vier jaar na klachten een berisping en een waarschuwing r het tuchtcollege gehad. De tandarts zelf weet de klachten rVi jrmeer aan een te hoge werkdruk en persoonlijke proble- ma een echtscheiding. Oud-legerleider Suriname wacht nu ook in Nederland vervolging Nabestaanden van de slachtoffers van de December moorden hebben verheugd gereageerd op het bericht dat de Surinaamse oud-legerleider Desi Bouterse nu ook in Nederland vervolging wacht. Naar verwachting wordt deze week bekend gemaakt welke aanklager de zaak ter hand zal nemen. Gisteren werd bekend dat het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam Desi Bouterse gaat vervolgen voor de rol die hij heeft gespeeld bij de Decem bermoorden. Volgens het ge rechtshof in Amsterdam zijn de misdrijven zó ernstig dat de oud-legerleider daarvoor in Ne derland moet worden berecht. Begin deze maand beval het hof in Suriname het OM in Parama ribo al een gerechtelijk vooron derzoek in de zaak te beginnen. Ook in Suriname was dat door nabestaanden geëist. In december 1982 brachten militairen die onder leiding van Bouterse stonden vijftien te genstanders van het toenmalige regime in Suriname om het le ven. Het ging om advocaten, journalisten, vakbondsleiders en militairen. Bouterse heeft verscheidene keren toegegeven dat hij als militaire leider des tijds verantwoordelijk was voor de gebeurtenissen, maar dat hij er zelf niet bij betrokken was. Advocaat A. Moszkowicz zal Bouterse in de procedures in Suriname en Nederland juri disch bijstaan. De advocaat ver wacht 'een wedstrijd' tussen beide landen: wie slaagt er als eerste in een volwaardige, suc cesvolle vervolging van Bouter se tot stand te brengen? „Het gaat erom wie het eerst zijn werk doet", zegt de raadsman. Advocaat J. Pen, die de aan- spanners van de procedure bij het Amsterdamse hof R. Wijn- gaarde en R. Hoost bijstaat, zegt dat het rechtscollege met de be slissing 'strafrechtelijk geschie denis heeft geschreven'. Een zeer goede beslissing, conclu deert Pen, 'waardoor het leven van een moordende dictator er niet gemakkelijker op wordt'. Wijngaarde zelf toonde zich ui terst verheugd: ,,lk heb hier ja ren voor gevochten." Justitie in Amsterdam weet nog niet welke aanklager(s) de complexe zaak tegen Bouterse ter hand zal nemen. Naar ver wachting zal hoofdofficier van justitie Vrakking nog deze week een aanklager aanwijzen. Vol gens het hof in Amsterdam blijft de strafvervolging van de oud-legerleider in eerste in stantie een taak voor justitie in Suriname. Maar ook voor een vervolging in Nederland is ruimte, vindt dit rechtscollege. Volgens de nabestaanden Hoost en Wijngaarde is vervol ging in Nederland noodzakelijk, omdat ze vrezen dat een onder zoek en eventuele vervolging in Suriname door de vroegere Su rinaamse machthebber worden gedwarsboomd. dijkversterking Minister De Grave van defensie betaalt zijn Duitse collega Scharping 100 miljoen gulden voor het gebruik van vliegtui gen en helikopters. Nederland draagt met dat bedrag bij aan de versterking van de Duitse strategische luchttransportca paciteit. In ruil daarvoor krijgt Nederland zogeheten trek kingsrechten, ter waarde van eveneens 100 miljoen. Dat maakte De Grave gisteren be kend in Brussel, waar hij met collegaministers van defensie vergaderde over een Europese crisismacht. De trekkingsrechten houden in dat Duitse vliegtuigen in voorkomende gevallen Neder landse militairen zullen vervoe ren, bijvoorbeeld bij deelname aan vredesoperaties. Nu moet Nederland vaak voor veel geld vliegtuigen op de commerciële markt huren om militairen of materieel te vervoeren. Dat ge beurde onlangs nog bij het be gin van de verkennersmissie van mariniers in Eritrea. De 100 miljoen van De Grave zullen de Duitsers gebruiken voor het uit breiden van de capaciteit om vliegtuigen in de lucht bij te tanken, het luchtvervoer van gewonden en voor verladings- apparatuur. De EU-vergadering van mi nisters van defensie moest dui delijk maken wat er allemaal nog moet gebeuren voordat de EU in 2003 binnen zestig dagen een eigen crisismacht van maximaal 60.000 militairen op de been kan brengen. Volgens De Grave is het aantal man schappen niet het probleem, maar wel hoe ze naar een cri sisgebied vervoerd gaan wor den. Tekortkomingen zijn er op het gebied van strategisch transport (ter zee en in de lucht), op het gebied van com mandovoering en op het gebied van inlichtingendiensten. Nederland heeft voor de cri sismacht volgens De Grave 'de hele gereedschapskist' aange boden. „Dat wil zeggen alles wat we hebben", zei De Grave, die bij een verzoek voor het le veren van troepen geen onder scheid zal maken tussen NAVO, VN of EU. Maar, zei de minis ter, troepen kunnen uiteraard maar op een plek tegelijkertijd worden ingezet. Met 1.500 militairen in Bos nië, honderd op Cyprus en bin nenkort 1.100 in Eritrea en Ethiopië, zou Nederland op dit moment niet veel meer dan een squadron F-16 vliegtuigen of een paar fregatteri kunnen aan bieden voor een Europese cri- sismacht. STEVENHAGEN :en maatregelen Gelredome De gemeente Arnhem en stadion Gelredome nemen ralsnog geen maatregelen na het dodelijk ongeluk van afge- n zaterdag. Wel gaan ze binnenkort met elkaar in gesprek. 49-jarige Arnhemmer kwam om het leven toen hij de voet- ledstrijd Vitesse-RBC wilde bezoeken. De man liep over de iaan richting het stadion toen hij door een bus werd aange- n. Bij het stadion ontstaan sinds de opening in maart 1998 geld gevaarlijke situaties. Tijdens wedstrijden of concerten en veel toeschouwers de kortste weg naar het stadion. Tus- de parkeerterreinen en het stadion ligt een druk verkeers- vvaar geen oversteekplaatsen zijn. )t tra geld nodig voor politieonderwijs :aag« Minister De Vries (binnenlandse zaken) heeft ettelij- itljoenen guldens extra nodig om de financiële tekorten bij ndelijke politieschool te dichten. De problemen zijn mede IB taan doordat er een onverwacht grote toename is van het il aanmeldingen. De Vries zal tijdens de komende voor- nota bij zijn collega Zalm (financiën) aankloppen voor een tbijdrage, zo beloofde hij de Tweede Kamer gisteren. Het lelijk Selectie- en Opleidingscentrum Politie (LSOP) moet E- meer dan 3.400 agenten opleiden. Dat is noodzakelijk, bi het kabinet wil dat het Nederlandse korps dan 43.600 temensen telt. De school denkt zelf 200 tot 300 miljoen gul stra nodig te hebben. izen ontruimd in Limburg na gaslek Li In Meijel in Limburg zijn gisteravond acht woningen uimd in de buurt van een gasverdelingsstation. In het sta- ontstond een gaslek nadat een bestelauto uit de bocht was en tegen het gebouwtje was geredep. Na twee uur, om eïf, was het lek gedicht en konden de 25 omwonenden weer naar hun huizen. De brandweer en de gemeente Meijel er bij energiebedrijf Essent op aandringen het gasverde- 's nation, dat in de bocht van een weg staat, te verplaatsen. ras de tweede keer in zes jaar dat een ongeval met een auto ,afi pslek veroorzaakte. Bovendien staat het station pal naast huis. De bestuurder van de auto is met verwondingen naar 3ti lekenhuis gebracht. W mag niet worden versoberd k-AGStaatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) mag de ige verzekering voor AOW'ers in het buitenland niet te 9 ersoberen. De bewindsman wil de termijn van de verzeke- 5 beperken tot vijfjaar. Een meerderheid in de Tweede Ka- aanvaardde echter een motie, die daar tien jaar van maakt. /D-staatssecretaris wilde bovendien de premie flink hoger en, maar een meerderheid schaarde zich achter een wets- ging om die verhoging beperkt te houden. Hoogervorst IPvdA, D66, GroenLinks en CDA tegenover zich. Hooger- stelt dat vooral de calculerende burgers die met een hoog nen naar het buitenland vertrekken, gaan profiteren van grijpende veranderingen die de Tweede Kamer aanbrengt n wetsvoorstel. is binnen over schietpartij Kobe RDam De Amsterdamse politie roept de hulp van het pu in bij het oplossen van de schietpartij in een Japans res- nt in de hoofdstad vrijdagavond. Gisteravond werd de behandeld in het televisieprogramma Opsporing Verzocht. schietpartij kwamen twee Joegoslaven (30 en 28) en een ilandse vrouw (27) om het leven. Een half uur na de uit- waren bij de Amsterdamse politie vijftien telefoontjes de schietpartij binnengekomen. Over de inhoud van de on een politiewoordvoerder nog geen mededelingen doen. nan stapte vrijdagavond het Japanse restaurant Kobe aan ieuwezijds Voorburgwal binnen. Hij liep op een tafeltje af her mensen zaten te eten en schoot er drie neer. De vierde on bleef ongedeerd. De schutter liep na de schietpartij het restaurant uit en verdween. TA stelt kabelbedrijf in ongelijk !«Lï Kabelbedrijven mogen het betalen voor program- ijd niet gebruiken als argument om aanbieders te weren. Dat iet telecomwaakhond OPTA bepaald in een geschil tussen aar elen programma-aanbieder MCM. Het kabelbedrijf, actief op tnoord-oosten van Nederland, weigert het programma akvan MCM in het zenderpakket op te nemen ondanks str ositieve advies van de plaatselijke programmaraad. De re- afe fös dat MCM vroeg om 'doorgiftevergoeding'. CasTel be- iji nvee andere aanbieders echter wel zo'n vergoeding. Vol- OPTA betekent dit dat ook MCM bij doorgifte recht heeft vergoeding. 1 nelen van Joegoslavische af lijn in de Nederlandse onderwe en machtsfactor van belang ge il. Het wekt dan ook geen verba- H deze zeer gewelddadige mis- 'nl rs niet alleen meer uitvoerders tftj aar ook zelf slachtoffer worden uil ute liquidaties, zoals afgelopen inde in een Japans restaurant in idam gebeurde. ilopen jaren hebben Joegoslaven fre malen te kennen gegeven de te wilden grijpen in de Neder- onderwereld. Vroeger werden hven slechts ingeschakeld voor ndige' liquidaties of afpersingen. Üs voorbij, zegt F. Bovenkerk, als ^loog verbonden aan de Univer- m Utrecht. „Ze hebben een dui- eigen plek bemachtigd. Mis- dat dat heeft geleid tot de afreke- >n afgelopen weekeinde. Wellicht is een of andere Nederlandse bende niet gelukkig met hun groeiende invloed. Ik las in de krant dat de schutter een don kere man was. Ik ben heel erg benieuwd wie die man is en voor wie hij werkt. Maar ik ben waarschijnlijk niet de eni ge" Nog altijd worden Joegoslaven door Ne derlandse bendes ingeschakeld om li quidaties uit te voeren. „Maar het is al lang niet meer zo dat Joegoslaven zich slechts voor een enkel klusje laten inhu ren", zegt Bovenkerk. „Joegoslavische criminelen hebben vriendschappen ge sloten met Nederlandse bendes,-waar door sprake is van langlopende relaties. Ook de onlangs vermoorde Sam Klepper ha'd veel contact met Joegoslaven. Bovenkerk was in 1995 medeverant woordelijk voor het hoofdstuk over Joe goslaven in het rapport van de parle mentaire enquêtecommissie-Van Traa. De afgelopen jaren heeft hij zich verder verdiept in de Oost-Europese criminelen en komend voorjaar verschijnt zijn boek Misdaadprofielen, waarin onder meer een beeld wordt geschetst van de crimi nele 'Joego's'. De in West-Europa actieve criminele Joegoslaven hebben volgens Bovenkerk veel met elkaar gemeen. Ze komen vrij wel allemaal uit de betere buurten in Belgrado en hun vaders zijn bijna alle maal militairen. „Het zijn verwende jon getjes die uit een milieu komen waar ge weld veel gebruikelijker is dan bij ons." Frankfurt geldt als het Europese cen trum voor de Joegoslavische criminelen, maar ook in Nederland, België en Frank rijk zijn ze veelvuldig actief. Joegoslaven beperken zich vrijwel uit sluitend tot geweldsdelicten. In andere takken van de misdaad zijn zij traditio neel nauwelijks actief. „Het enige dat zij meebrachten vanuit de Balkan was hun onverschrokkenheid. Andere misdaad organisaties brengen bijvoorbeeld drugs mee uit het land van herkomst. Joego slaven danken hun positie puur aan het brute geweld dat zij vaak zonder enige aarzeling gebruiken." De Balkanoorlog heeft volgens Boven kerk niet veel invloed gehad op het ge weld van Joegoslavische criminelen in ons land. Joegoslaven waren al veel eer der in Nederland actief. „De geweldda dige overval op juwelier Smit Ouwerkerk aan het Singel in Amsterdam in 1979 was waarschijnlijk de eerste misdaad van Joegoslaven in ons land. Daar was de bekende topcrimineel Arkan al bij betrokken, die jaren later in Servië als militair aan de zijde van Milosevic heeft gevochten." Toen de oorlog in Joegoslavië uitbrak is een aantal criminelen uit West-Europa teruggekeerd naar hun vaderland. „An deren hebben het regime in Belgrado ondersteund met geld dat hier werd ver diend in de misdaad," zegt Bovenkerk. De gruwelijke oorlog op de Balkan heeft de misdadige Joegoslaven in ons land echter niet nog meedogenlozer ge maakt. „Alleen hun positie is de laatste jaren veranderd, niet hun rol." Op de perrons en de roltrappen blijft het dringen. CULEMBORG GPD De ervaren treinreizigers haal je er zó uit, deze och tendspits op het NS-station Culemborg. Een paar mi nuten voordat de trein richting Utrecht aankomt, kie zen ze hun perrontegel. Een strategische plek om als eerste binnen te komen. Hier worden de laatste zitplaatsen verdeeld. Wie die mist, moet zeventien minuten staan op het balkon of in het gangpad. Hoe dichter de forenzentrein de eind bestemming Utrecht nadert, hoe voller die wordt. De treinen in Nederland zijn overvol. Dat wisten de forenzen zelf al lang, maar nu erkennen ook de NS dat ze 'in een dip' zitten. Conducteurs moedigen de passa giers aan vooral te klagen bij de NS-directie. En of dat niet genoeg was, lieten sommige machinisten hun overvolle trein gewoon op het perron staan omdat-zé de veiligheid niet konden waarborgen. Maar de NS en de treinreizigers hebben geen tijd-om te wachten op de 252 bestelde duBbeldekkers en een paar honderd conducteurs die nog moeten worden ge worven en opgeleid. Het treinverkeer draait met al zijn beperkingen op volle toeren. Tegen de verdrukking in, lijkt het wel. Als het rijtuig vlakbij Utrecht schoksgewijs over een wissel heen rijdt, kegelen de staande reizigers tegen elkaar aan. Er wordt' gelachen. Het is het enige FOTO GPD MARC VAN DER KORT kortstondige onderlinge contact met medereizigers. Het is druk, druk, druk. Maar de stilte valt over de per rons als de trein piepend tot stilstand is gekomen. Dan rest nog slechts het schuifelen van schoenen,-.hondenh den paren schoenen. Op het station van Utrecht zegt vaste NBrklant Heidi Driessen uit Nijkerk dat ze 266 gulden per maand toch wel veel geld vindt voor het rijden met de trein tussen haar woonplaats en Utrecht waar ze werkt. Ze heeft 'hoogstzelden' een zitplaats, moet meestal een half uur staan. Drie weken geleden reed de trein niet, omdat de conducteur meldde dat de trein te vol was. „Ik moet er niet aan denken dat er brand uitbreekt", zegt ze. Het is 'economisch verant woord' om landbouwgrond te gebruiken voor de opvang van water als maatregel tegen de wateroverlast en het risico op overstromingen in Nederland. In sommige gevallen is het duurder dan dijkversterking of het plaatsen van meer pompen. Maar over het algemeen is het bergen van water even duur als de meer traditionele oplossin gen en moet dus beslist nader worden onderzocht. Dat concludeert het Centraal Planbureau (CPB) in het rap port 'Ruimte voor water' dat vandaag is verschenen. Volgens onderzoeker H. Stolwijk moet in Nederland sowieso actie worden ondernomen. Want de zeespiegel stijgt, de rivieren wassen en de bodem daalt. Voor dit probleem zijn twee oplossingen denkbaar: extra ge meden bouwen en de dijken op hogen of een tijdelijke waterop- vang reserveren. Het CPB heeft in zijn jongste rapportage deze twee oplossingen onderzocht. Cursus Politiek voor allochtonen AMSTERDAM GPD Binnenkort is meer dan de helft van de Amsterdamse bevolking allochtoon. Toch zijn de mi- gmntfjL in de hoofdstedelijke poiïtiék schaars. Om dat te ver- an^€^en startte het stadsdeel Watergraafsmeer gisteren de cursus 'politieke participatie van migrantengroepen'. De cursus moet migranten inzicht geven in het politieke systeem in Nederland, maar leert deelnemers ook vaardig heden zoals debatteren, formu leren en beargumenteren. Cur sisten moeten onder meer een stage lopen bij een raadsfractie in de stadsdeelraad. „Het doel is duidelijk meer allochtonen bij de politiek be trekken," stelt verantwoordelijk wethouder H. van der Wilk. „Het gaat er om allochtonen te interesseren voor de politiek. Die migranten in de deelraad en in politieke partijen, dat komt dan vanzelf." Van der Wilk trekt de vergelij king met \Touwen in de poli tiek. „Het is ook een lange strijd geweest voordat we die actief bij de politiek konden betrek ken." Dat ook de allochtonen al hun eerste stappen op het poli tieke pad hebben gezet, merkte Van der Wilk in de discussie, aansluitend op de officiële start van hét project. De wethouder: „Het is be langrijk om invloed te hebben, bijvoorbeeld als een straat, eh" „Geherprofileerd wordt," vul den verschillende cursisten hem vlot aan. Terwijl juist een van de belangrijkste drempels voor allochtonen om in de poli tiek te stappen, de taal is. „Ik moet twee talen leren: het Ne derlands en het politieke jar gon," verwoordde een van de deelnemers zijn ongenoegen. Voor Van der Wilk is vooral het hoge aantal deelnemers (55) verheugend. Voor de deel nemers aan de cursus is het be langrijk om alle Amsterdam mers, ook de allochtone helft, bij de politiek te betrekken. „Want veel allochtone Amster dammers weten door het on duidelijke taalgebruik niet eens wat het onderscheid is tussen alle partijen." NIEUWEGEIN GPD PvdA-fractieleider Ad Melkert heeft gisteren verzoenende woorden gesproken in de rich ting van zijn D66-collega Thom de Graaf. Die klaagde afgelopen weekeinde over de arrogante houding van de PvdA. De soci aal-democraten zouden dezelf de regenteske trekjes vertonen als het CDA vlak voor zijn af tocht als regeringspartij. Melkert zei gisteren op een spreekbeurt in Nieuwegein dat zijn partij in 1994, 1998 en na de Nacht van Wiegel in 1999 'met overtuiging' heeft gekozen voor samenwerking met drie partijen, waaronder D66. „Dat vereist een houding die uitgaat van gelijkwaardigheid", aldus Melkert. De kritiek van De Graaf be rust volgens hem ook deels op een misverstand. Zo zou de PvdA de eigen argumenten voor een ander ziektekosten stelsel belangrijker \inden dan die van andere partijen. Melkert ontkende dat. Hij benadrukte dat het uiteindelijk om het compromis gaat.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5