EU staat lijnrecht tegenover VS Euthanasiediscussie houdt niet op met nieuwe wet Enschede wist van gevaar vuurwerk in zeecontainers Binnenland ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers De ramp is altijd bij ons Allochtonen minder arbeidsongeschikt Kolonel A.M. Bosshardt van het Leger des Heils .gisteravond uit handen van Willem Duys (links) de onder- [iding 'Parel van Nederland' ontvangen. Het eerbewijs dt jaarlijks uitgereikt aan een Nederlander die zich op ken- lende wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor het land. De onder leiding van Hans Wiegel koos dit jaar voor Bosshardt >ns haar grote inzet voor het lot van de medemens in Ne- ,vt uid. Eerder ontvingen onder anderen Ruud Lubbers en iyBlankers-Koen de Parel. FO TO ANP MARCO OKHUIZEN cijnsverlaging diesel voor iedereen 'dj haag Ook alle bestuurders van personenauto's die op zwa- ,.c rme diesel rijden, hebben vanaf 1 januari recht op een ac- d'R verlaging van 8,5 cent. Dat heeft staatssecretaris Bos van fi- fiën besloten, nu de Europese Commissie zo'n verlaging uitsluitend de transportsector ziet als staatssteun. Dit bete ken tegenvaller voor het kabinet, dat de teruggaveregeling ifnteerde in het dieselakkoord dat eind september werd ge smet de transportsector. De regering wilde zo de sector te- soet komen voor de hoge brandstofkosten. Naast de ver- Iers rijden meer dan 700.000 automobilisten op diesel. K tterdam waarschuwt discotheek j ;«dam Rotterdam heeft de grootste discotheek van de J .Hollywood Music Hall, officieel gewaarschuwd geen dis- merend toegangsbeleid meer te voeren. Politie, gemeente Al e Rotterdamse anti-discriminatieraad kregen dit jaar twin- lachten binnen over discriminatie aan de deur van de dis- liteen rondgang van een testgroep in februari bleek dat di- discotheken geregeld gekleurde mensen de toegang wei- ii Daarna wendde Opstelten zich tot de betrokken zaken, 'ka re'8de hil hun vergunningen in te trekken. Daarna zijn al- nog klachten binnengekomen over Hollywood Music Hall. ia! itte illegalen te voet naar Den Haag idam Honderd zogenoemde witte illegalen zijn gisteren innen aan een voettocht van Amsterdam naar Den Haag. enj jpers voeren actie voor een verblijfsvergunning. Volgens de iliefnemers hebben ze in Den Haag een ontmoeting met (je lervoorzitter Van Nieuwenhoven en staatssecretaris Cohen Ij, justitie. Onder de wandelaars zijn tientallen witte illegalen 11998 in de Haagse Agneskerk in hongerstaking gingen. Zij ten hun actie na de toezegging dat hun dossiers opnieuw ken zouden worden. Dat leverde 1.800 mensen alsnog een [ijfsvergunning op. Volgens die regeling konden mensen ussen januari 1992 en 1 juni 1998 met een een sofinummer y n geldig paspoort in Nederland verbleven alsnog een ver- vergunning aanvragen. Desondanks vielen duizenden fg sen buiten de boot. lei impresario eist doorgaan optreden Organisatiebureau Oscar Peek uit Amstelveen wil dat de bseshow van Rasti Rostelli in het cultureel centrum De ner in Werkendam morgen doorgaat. Het bureau eiste gis- lin een kort geding in Breda een dwangsom van 50.000 m voor elke dag dat het optreden niet doorgaat. Ook eist SZi een schadevergoeding van 25.000 gulden. Exploitant T. ng Hollander van De Kwinter wil van het optreden af. De hyp- chf show wordt in de protestantse gemeenschap van Werken- als kwetsend ervaren. Den Hollander vreest daarom min- eserveringen. Hij zegt niet te hebben geweten dat het om iaa hypnoseshow ging, maar Peek zegt dat Den Hollander BB Inaar het karakter van het optreden heeft gevraagd. rtueel kabinet' beantwoordt vragen lid bdam Moet het aanbieden van breedband-internet wor de overgelaten aan bedrijven, of ligt daar ook een taak voor de En in hoeverre is openbare ruimte te vergelijken met dg ituele ruimte? De komende maanden probeert het 'virtuele ajj iet' antwoord te krijgen op die vragen. Het eerste debat ja psteravond live via het net te volgen. Het virtuele kabinet is nitatief van het 'echte' kabinet. Staatssecretaris Van der van cultuur wil met een denktank de gevolgen van de in- atierevolutie onderzoeken, en het debat daarover aanja- Het virtuele kabinet is samengesteld uit vijftien jonge meri lil de overheid en het bedrijfsleven. De tweede zitting is op icember te volgen via www.kabinetonline.nl woningen op verkeerde plek eI| ingen Aannemer Wilma heeft in de nieuwe Groningse Piccardthof een blok van 22 huizen op de verkeerde plek gezet. Het bedrijf heeft zich bij het uitzetten van het bouw en eel verrekend. De woningen staan nu 65 centimeter te ver voren, waardoor de openbare weg te smal is. Vier bewo- len bij de gemeente over de schending van het be en mingsplan. Ze benadrukten de verkeersonveiligheid die de •)ir nailing met zich meebrengt. Wilma erkent dat het blok ver- Istaat en de gemeente geeft toe dat de straat te smal is. en ïpartijen hopen het geschil door bemiddeling te schikken. sK oedelijk waagt de aannemer de eigenaren van de kavels a irook van 65 centimeter terug te verkopen. 4jELD moet je niet CHTERNA, MAAR EGEMOET LOPEN' ad' Zelf een hypotReek samenstellen én online afsluiten Geen afslüitprovisie Rente behorend tot de laagste in Nederland Offerte mogelijk binnen 15 minuten '-vat vele Nederlanders al geheel vrijblijvend hebben gedaan. laar WWW.EUBOS.NL en ontdek dat u duizenden guldens kunt JQ> Slên op uw hypotheek. Door uw hypotheek totaal onafhankelijk i(i alle vrijheid zelf online samen te stellen én af te sluiten. 3 r gemak thuis. Ontdek vandaag de goedkope en volstrekt financiële wereld van EUBOS.NL le+ANKOF SCOTLAND DEN HAAG MARGIT KRANENBURG Deze week komt in de Tweede Kamer een voorlopig eind aan een jarenlang slepende discussie. Overmorgen zal, zo staat wel vast, een ruime Kamer meerderheid instemmen met een nieuwe euthanasiewet. Die versoepelt de regels vóór strafvervolging van art sen. Maar daarmee is het laatste woord niet gesproken. Nu al ont brandt het debat over het legaliseren van levensbeëindiging op verzoek. Bij het debat over euthanasie wor stelt de harde juridische benadering altijd met het verhaal van de kwetsba re, lijdende mens. Aan de ene kant wordt gesproken over strafbaarheid van artsen en de geldigheid van schriftelijke wilsverklaringen, aan de andere kant staat de stervensbegelei ding van terminaal zieken en demen te ouderen. Omdat euthanasie zo'n ingewikkeld en super gevoelig onderwerp is, heeft de Kamer er lang over gedaan om het wetsvoorstel van de ministers Borst (volksgezondheid) en Korthals (justi tie) te behandelen. Zo zijn er schrifte lijke vragenrondes geweest en hoor zittingen gehouden. Toch zal het voorstel vrijwel ongewijzigd door het parlement komen. Euthanasie en hulp bij zelfdoding blijven onder de nieuwe wet straf baar, de maximale gevangenisstraf voor een arts is twaalf jaar. Maar als de arts zich houdt aan de zogeheten zorgvuldigheidscriteria dan hoeft hij niet bang te zijn voor strafvervolging. Eén van de vijf regionale toetsings commissies, bestaande uit een arts, een jurist en een ethicus, controleert achteraf of de arts goed heeft gehan deld. Alleen bij twijfel schakelt de commissie dan nog het openbaar mi nisterie (OM) in. Op dit moment wordt elk oordeel nog voorgelegd aan het OM. De nieuwe wet is een typisch paars product. WD, PvdA en D66 grijpen de kans om euthanasie een beetje uit de sfeer van het strafrecht te halen, iets wat met het CDA in een kabinet nooit zou lukken. Het gekke is wel dat de doelstelling van de wet inmiddels nauwelijks nog van belang lijkt. De wet was bedoeld om ervoor te zorgen dat meer artsen gevallen van euthanasie aangeven. Uit een groot onderzoek in 1995 onder artsen bleek dat niet meer dan veertig procent werd gemeld. De grotere rol voor de toetsingscommissies moet dat per centage opkrikken. Begin volgend jaar volgt een nieuw onderzoek. Inmid dels hebben behalve oppositiepartij CDA ook de paarse fracties WD en D66 openlijk twijfels of artsen wel meer gaan melden. De discussie over euthanasie spitst zich op het moment minder toe op de strafbaarheid van artsen en meer op de keuze van het individu. Over de schriftelijke wilsverklaring die men sen van tevoren al kunnen maken, maar vooral ook over de consequen ties van de recente zaak-Brongersma. De Haarlemse rechtbank sprak en kele weken geleden de arts vrij die oud-PvdA-senator Brongersma hielp een einde aan zijn leven te maken. Bij Brongersma was geen sprake van on draaglijk en uitzichtloos lijden, een van de zorgvuldigheidseisen waaraan een arts moest voldoen. De 86-jarige man was levensmoe. Het OM is in hoger beroep gegaan, maar in de discussie over euthanasie duiken nieuwe vragen op. Valt le vensmoeheid ook onder 'ondraaglijk en uitzichtloos lijden'? En hoe zit het met angst van iemand om in de toe komst te lijden? Zal het toenemend aantal eenzame ouderen massaal om euthanasie gaan vragen? En hoe zit het met demente ouderen? De nieuwe wet geeft niet op al die vragen antwoord. Wie uitgaat van de mens die zelf moet kunnen beschik ken over zijn levenseinde, zal logi scherwijs moeten gaan pleiten voor legalisatie van euthanasie. En ook een antwoord moeten geven op de vraag of iemand de beschikking moet krij gen over een speciale euthanasiepil. Maar daar is de politiek na jaren soe batten nog niet aan toe. Franse president Chirac valt Amerika aan op Klimaatconferentie De Europese Unie heeft gisteren hard uitgehaald naar de Verenigde Staten op de Klimaatconferentie in Den Haag. De Franse president Chirac zette de toon. Hij riep namens de Europese Unie de Ameri kanen op veel meer in ei gen land te doen om het milieu te beschermen. DEN HAAG GPD De VS waren lichtelijk verbaasd over deze aanval. De leider van de Amerikaanse onderhande lingsdelegatie Loy gaf toe dat zijn land de meeste kooldioxide uitstoot. „Maar aan de andere kant zijn we ook hard bezig om dat terug te dringen", aldus Loy. Bovendien is de Ameri kaanse delegatie bereid haar stokpaardje -de opslag van kooldioxide in bossen - minder zwaar te laten meetellen, zo kondigde Loy aan. Chirac verweet de VS dat ie dere Amerikaan drie keer meer broeikasgas produceert dan een Fransman. De EU-landen vin den dat de VS zich in de kli maat-onderhandelingen te eco nomisch opstelt. Op de Haagse top moeten de 182 deelnemen de landen afspreken hoe zij de uitstoot van broeikasgassen zo als kooldioxide terugdringen. Door te veel gassen wordt de aarde warmer en verandert het klimaat. Een van de middelen om broeikasgassen terug te dringen is bosaanplant. Groeiende bo men weten C02. De Amerika nen, maar ook Canada en Ja pan, willen bossen gebruiken om hun kooldioxide-uitstoot te verlagen. De EU, waar bos min der uitbundig voorhanden is, is daar niet happig op. Bomen kunnen uiteindelijk worden ge- Automobilisten overvallen en ontvoerd ROTTERDAM GPD Een echtpaar uit Gouda is gis teravond bij een tankstation in Rotterdam overvallen, beroofd en korte tijd ontvoerd. Een soortgelijk geval deed zich zon dagavond ook al voor in Rotter dam. De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de twee zaken. Gisteravond werd een 29-jari- ge man uit Gouda door twee mannen een mes op zijn keel gezet terwijl hij aan het tanken was. Zijn 28-jarige echtgenote zat op dat moment in de auto. De man moest in de wagen gaan zitten en zijn portemon nee afgeven. Datzelfde gold voor zijn vrouw. Vervolgens moest het echt paar in de achterbak gaan zit ten en reden de overvallers met hen weg. Op een nog onbeken de plek moest het echtpaar de pincode aan de overvallers ge ven en werd met hun pasjes geld gepind. Daarna reed het gezelschap verder en werden de slachtoffers op de A29 ter hoogte van Barendrecht uit de auto gezet. Zondagavond werd een 38- jarige wouw uit Rotterdam het slachtoffer van een soortgelijke overval en beroving. De auto mobiliste stond voor een stop licht te wachten, toen twee mannen plotseling in haar auto stapten en haar met een vuur wapen bedreigden. Vervolgens moest zij in de achterbak van haar auto gaan zitten en haar portemonnee, pincode en sie raden afgeven. Op twee plekken is vervolgens gepind, waar na de wouw in Capelle aan den IJssel werd achtergelaten. Minister-president Kok sprak gisteren hoogwaardigheidsbekleders uit de hele wereld toe tijdens de officiële opening van de VN-klimaatconferen- tie in Den Haag. kapt en opgestookt. Dan komt de C02 alsnog wij, is het be zwaar van de EU. De Amerikanen hebben giste ren aangeboden de opvang van kooldioxide door de bossen an ders te tellen dan zij oorspron kelijk van plan waren. Tot een bepaalde drempel mag elk land zijn bossen volledig meetellen. De VS stellen het maximum op een bos dat 20 miljoen ton kooldioxide opneemt in de pe riode van 2008-2012. Daarbo ven mag nog maar eenderde van de gerealiseerde opslag meegeteld worden. Dat wil dus zeggen dat bosrij ke landen veel minder dan voorzien van bossen profiteren. Zij zullen dus ook via andere methodes de uitstoot van broeikasgassen moeten beper ken. De EU heeft 'met interesse' FOTO ANP JASPER JUINEN gereageerd op dit voorstel, al dus Loy. De EU wil de plannen eerst op papier zien voordat zij officieel reageert. De milieuorganisaties, die op de conferentie op het lobby-ge bied actief zijn, sabelden het Amerikaanse plan meteen neer. Zij zien het als een poging om andere landen te misleiden en in feite meer C02 (kooldioxide) te kunnen uitstoten. Een andere geschilpunt tus sen de VS en de EU is de finan ciële hulp aan ontwikkelings landen zodat zij ook econo misch kunnen groeien en tege lijkertijd niet veel vervuilen. Premier Kok kondigde gisteren in zijn openingstoespraak aan dat Nederland daarvoor 200 miljoen gulden uittrekt. Naar verluidt zou de EU bij elkaar een miljard beschikbaar willen stellen. De VS voelen daar veel min der voor. Ze vinden dat de ont wikkelingslanden eerst maar eens maatregelen moeten ne- men om zelf het milieu te be schermen. Bovendien, aldus Loy, heeft Amerika de afgelo pen jaren al 1,4 miljard dollar uitgetrokken voor het milieu in ontwikkelingslanden. Met de komst van de politiek verantwoordelijke ministers is het menens geworden bij de Klimaatconferentie. Het is de bedoeling dat de ministers van de 180 deelnemende landen af spraken maken om verandering van het klimaat te voorkomen. Drie jaar geleden hebben de in dustrielanden in Kyoto geza menlijk besloten dat de uitstoot van deze gassen in 2010 gemid deld met 5 procent moet zijn gedaald ten opzichte van de uitstoot in 1990. Een oproep van het Wereld Natuur Fonds (WNF) aan rege ringsleiders om in Den Haag concrete afspraken te maken, vond gehoor bij 120.000 men sen. Zij stuurden 93 regerings leiders in totaal ruim elf mil joen e-mails. Internationaal voorzitter Lubbers van het WNF overhandigde het pakket aan premier Kok, die van 40.000 landgenoten een mailtje had ontvangen. De berichten gin gen automatisch ook naar de andere regeringsleiders. DEN HAAG GPD DEN HAAG-ENSCHEDE GPD De gemeente Enschede is door de Limburgse politie in 1997 nadrukkelijk gewaarschuwd geen vuurwerk in zeecontainers op te laten slaan. Dat bleek gis teren tijdens de voorlopige ge tuigenverhoren in het letsel schadeproces bij de rechtbank in Den Haag, aangezwengeld door drie slachtoffers van de ramp. De milieucoördinator van het Limburgse korps, P. van Brandenburg, verklaarde onder ede 'met een ambtenaar van Enschede uitgebreid gesproken te hebben' over het TNO-rap- port, dat uitwijst dat zeecontai ners daarvoor absoluut niet ge schikt zijn. „Ik heb gezegd: Be gin er alsjeblieft niet aan." De Enschedese milieuambte naar N.J. ten Bosch, die de ver gunningen van S.E. Fireworks grotendeels afhandelde, zegt zich 'dat niet te kunnen herin neren'. Ten Bosch herinnert zich alleen dat hij met Van Brandenburg gesproken heeft over opslaan van vuurwerk in rolcontainers, die normaal be doeld zijn voor afval. Volgens de Limburgse poli tieman was Enschede 'heel blij' met zijn informatie. „De amb tenaar zei: We hebben hier een bedrijf dat ook met zeecontai ners wil gaan werken. Daar zijn we absoluut niet kapot van. We willen het eigenlijk niet. Maar toe nu toe hebben we geen mo gelijkheden om het tegen te kunnen houden." Van Brandenburg zei de stel lige indruk te hebben dat de door hem doorgespeelde TNO- informatie de gemeente En schede het wapen in handen gaf dat ze zocht. De politieman zei 'heel zeker' te weten dat hij het rapport naar de gemeente heeft gestuurd. Ten Bosch ech ter: „Ik kan het me niet herin neren dat ik dat rapport vóór de ramp op 13 mei gezien heb." Het TNO-rapport dateert van oktober 1997 en werd op ver zoek van de Limburgse politie man opgesteld. Uit een brand proef was gebleken dat een zee container slechts vier minuten brandwerend is, terwijl de op slagvoorschriften uitgaan van zestig minuten. S.E. Fireworks kreeg in april 1997 toestem ming van de gemeente voor de opslag van vuurwerk in drie zeecontainers. In 1999 mocht het bedrijf dat aantal van de ge meente uitbreiden tot veertien. De eis van zestig minuten brandwerendheid was niet in de vergunningen opgenomen. Het is denkbaar dat de zeecon tainers de twee fatale explosies in gang hebben gezet. Er volgen nog zeven verhoren op 4, 5 en 6 december. Ook mi nister Pronk zal aan de tand worden gevoeld. Drie getroffen gezinnen van de vuurwerkramp zijn een procedure begonnen om de overheid aansprakelijk te stel len. Maar slechts één familie was gisteren bij de verhoren in het Haagse Paleis van Jus titie uiteindelijk aanwezig: R. Ridderhof en zijn partner. „Wat word ik hier ongelofelijk triest van", zegt Ridderhof na afloop. De ongelofelijke boosheid over wat ze is overkomen ligt eigenlijk al achter hen. „Ik heb de afgelopen maanden al genoeg frustratie gehad over hoe het blijkbaar allemaal ge gaan is bij het verlenen van de vergunning aan Fireworks. Een dramatische opeenstape ling van fouten. De controle heeft niets voorgesteld. En wat we hier vandaag hebben gehoord is een trieste bevesti- DEN HAAG GPD Allochtone werknemers zijn re latief gezien minder vaak ar beidsongeschikt dan autochto ne werknemers. Dit komt om dat ze gemiddeld jonger zijn en minder lang werkzaam in Ne derland. Maar Turkse en Ma rokkaanse mannen tussen de 40 en 64 jaar zijn juist twee keer zo vaak arbeidsongeschikt, blijkt uit cijfers van het CBS. Nederland telde eind vorig jaar 884.000 mensen met een arbeidsongeschiktheidsuitke ring. Dat is een op de twaalf personen van 15 tot en met 64 jaar. Onder niet-westerse al lochtonen uit Turkije, Azië, La- tijns-Amerika en Afrika is dit percentage een op de veertien. Volgens het CBS komt dit om dat ze minder lang in Neder land zijn. De arbeidsongeschiktheid onder Turkse en Marokkaanse mannen ligt wel veel hoger. Zo'n dertig procent van de Ma rokkaanse mannen en veertig procent van de Turkse mannen tussen de 40 en 64 jaar hebben een arbeidsongeschiktheidsuit kering. Onder autochtone man nen ligt dit percentage op ze ventien procent. Vrouwen tus sen de 15 en 64 jaar zijn minder vaak arbeidsongeschikt. Het percentage met een arbeidson geschiktheidsuitkering is zeven procent, tegenover negen pro cent van de mannen. Over het algemeen geldt dat jonge vrou wen sneller in de WAO belan den dan mannen. Bij allochto ne vrouwen is dit dus niet zo. Volgens het CBS komt dit om dat ze minder vaak werken dan mannen, waardoor ze ook geen recht hebben op een arbeids ongeschiktheidsuitkering. Vooral de verklaring van de Enschedese milieu-ambte naar die belast was met de vergunningverlening is voor Ridderhof ontnuchterend. Maar hij koestert geen wrok. „Hij was natuurlijk niet de enige die fouten heeft ge maakt." En dan, met een lichte zucht. „Eigenlijk heb ik ook medelijden met die amb tenaar. In feite is hij daar ook maar neergezet, zonder dat hij de deskundigheid op het gebied van vuurwerk in huis had. Hij was gewoon niet voor die functie geschikt. Dat doet wel pijn." Bij de explosies is hun huis zwaar beschadigd. Zijn vrouw kwam weken in het zieken huis terecht omdat ze 'iets zwaars' op haar hoofd kreeg. Maai' wat het meest door de ziel snijdt is het verdriet van hun twee kinderen van drie en zeven jaar. „De jongste babbelt het nog wel van zich af. Het gaat redelijk goed." Maar de oudste kan het niet verwerken. Hij heeft hart kloppingen. spontane huil buien. angstaanvallen. „Pure stress", zegt Ridderhof. Het jongetje krijgt psychische hulp. „Er gaat geen dag voor bij zonder dat de ramp ter sprake komt. De ramp is al tijd bij ons." Ridderhofs vrouw stond op het moment van de fatale explosies 'bij toeval' helemaal vooraan. Ze had met de fiets net boodschappen gedaan. De jongste voorop in een stoeltje, de oudste achterop. „Toen ik naar huis ging had ik geen benul wat er aan de hand was. Een agent vertelde het me. Een brandje bij een vuurwerkopslag, zei hij, maar het was volgens hem onder controle. Toen ik vroeg of ik wel veilig die kant op kon, zei hij dat het geen probleem was." De Ridderhofs hebben lang geaarzeld of ze wel naar de verhoren zouden gaan. Dat de anderen niet gingen, maakte het extra moeilijk. Ze houden de pers op afstand. Tot de verhoren in de rechts zaal hen beginnen te benau wen. „Want dat wordt ons wel duidelijk: als dit de ma nier is waarop vergunningen worden verleend en de con troles worden uitgevoerd, dan kan zo'n ramp dus altijd weer gebeuren. Dat is nou juist waarom wij deze proce dure begonnen met die ande re gezinnen. Niet om het geld. Dit mag gewoon nooit meer gebeuren." PRESIDENT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3