Vechten tot de laatste adem iff. Gesprek van de Dag Laurus zet zaak op kop Prinsesje bekijkt parade Beunklaas met alcoholadem rukt op Big Brothf kijken tot erbij neen DINSDAG 21 NOVEMBER 2000 Sommen taar Topman Van der Straaten van supermarktconglome raat Laurus zei het gisteren tegen de verzamelde Ne derlandse pers met overtuiging: 'Simpele mathematica leert dat één formule doelmatiger is'. Het klinkt lo gisch. En die ogenschijnlijke eenvoud is danook de re den waarom namen als Edah en Super De Boer binnen afzienbare tijd uit het straatbeeld verdwijnen en alle zaken onder de gemeenschappelijke succesnoemer Konmar worden geplaatst. Een handjevol kleinere gruttersketens wordt die metamorfose zelfs niet meer gegund. Spar, Basismarkt - of hoe ze ook mogen heten - verdwijnen helemaal van de gevels of worden in het gunstigste geval overgenomen. Nog maar twee jaar geleden gingen De Boer Unigro en de Vendex Food Groep op in de nieuwe combinatie Laurus. Met veel aplomb heette het dat de besturen van beide ondernemingen door krachtenbundeling een concern zouden creëren 'met een sterk winstge vende positie in de Nederlandse levensmiddelenmarkt met diverse sterke, zich onderscheidende, winkelfor mules en met voldoende commerciële en financiële slagkracht voor verdere expansie'. Dat althans was de tekst van het memorandum dat op 1 oktober 1998 werd gepubliceerd. Zet de twee uitgangspunten naast elkaar en de conclu sie is gemakkelijk te trekken. De managers en adviseurs die in de loop van 1998 de nieuwe supermarktmoloch in de steigers zetten hebben de plank op een ongeloof lijke manier misgeslagen. Als je de bedrijfsfilosofie al na twee jaar volledig op de kop moet zetten duidt dat niet op een hecht fundament van de onderneming. Voor 700 man kantoorpersoneel die een zonnige toe komst in de nieuwe combinatie was voorgespiegeld is de droom voorbij nog voordat de slaap goed en wel ge vat is. De verf op de winkelpuien is nog niet droog of de schilder kan weer aan de slag. Laurus is het zoveelste recente bewijs voor de stelling dat groter groeien door fusies en overnames geen waarborg is voor succes. Ook al trekken ruim een kwart van de klanten in ons land langs je schappen en kas sa's. De consument is wispelturig en om in zijn spoor te blijven -of liever nog - te weten wat zijn volgende passen zijn vraagt kennis van zaken, gericht markton derzoek en gevoel voor de markt waarin je opereert. Eén ding is zeker: het ontbreken daarvan bij Laurus hebben Albert in Zaanstad en Dirk in Amsterdam giste ren een goede dag bezorgd. lelevisie Klikt niet Hebben de bewoners van De Bus geleerd van het kijken naar hun voorgangersWil zou denken van wel. Dat is verbazend snel gegaan. De deelnemers aan de reallife- soap, dit seizoen een Nederlands-Vlaamse onderne ming lijken wel een soort routine te hebben opge bouwd. Ze weten hoe ze om moeten gaan met het sa menleven in een kleine ruimte onder het oog van de ca mera's en vooral met het spelen met de kijkersgunst. Het was gisteren weer de avond van het nomineren. De Bus-passagiers moesten aangeven wie zij graag zien ver trekken. De makers van het programma staan erop, dat zij die keuze motiveren. En dat kan, u begrijpt dat, fu nest zijn voor je populariteit. Zowel in als buiten De Bus. Hans deed het niet best. Die vond dat de Vlaamse rasin trigant Koen maar het beste kon vertrekken. „Dat is een heel apart figuur", zei Hans. „Absoluut geen klootzak. Maar hij speelt wel een spel. En op een gegeven moment wil je met veel plezier naar het eind gaan. Ik wil gewoon geen gezeik meer in De Bus. "Dat was wel erg uitgespro ken. Maar ja, Hans was net tot populairste passagier be noemd, dus die was misschien wat overmoedig. Maar de andere passagiers deden het allemaal voorbeel dig. Zo droeg Nancy voor.Want met Nancy klikt het niet zo." Nancy, op haarbeurt, stemde op Bart. „Want dat klikt niet.Bart stemde weer op Nancy.Want op de een of andere manier klikt dat niet.Mag je haar niet, wilde presentator Ton van Royen weten. „Nou, niet mo gen, niet mogen, dat is een groot woord", vond Bart. „Het klikt gewoon niet. Maar verder 'klikt' het dus enorm in die Bus. Koen is de slimste. Die zat bij de mogelijke afvallers ge woon te glunderen. „Dit is heel mooi", zei hij. „Laat ie dereen maar een beetje in de stress zitten. Deze week gaat het heel spannend worden en dat vind ik fijn. Kijk, zo kom je er wel doorheen. Hans had ook nog een slimme zet. Als populairste pas sagier verdient hij 50.000 gidden, mits hij het nog vier weken volhoudt in De Bus. Wordt hij weggestemd, dan kan hij dat geld op zijn buik schrijven. Dus beloofde hij - zesduizend gidden van zijn prijs te schenken aan de ac tie Steun de jonge papoea's. Hans wegstemmen betekent de komende zes weken dus 'de jonge papoea's', wie dat ook mogen zijn, zesduizend gulden door de neus boren. Doe dat maar eens met dro- Het zestien-maanden oude prinsesje Alexandra, de dochter van Prinses Caroline en Ernst August gluurt van af het balkon naar de straat. Monaco vierde afgelopen zondag een nationale feestdag, leder jaar wordt er op die dag een parade gehouden die langs het Koninklijke Paleis loopt. foto ap lionel cironneau „Er zijn te weinig sin terklazen. Daardoor worden veel mensen gedwongen hun toe vlucht te nemen tot de 'beunklazen'. Dat zijn sinterklazen die niet alleen duur zijn, maar vaak ook een slecht verzorgd kos tuum hebben en re gelmatig dronken hun kunstje opvoe ren", zegt A. Wolters van Bureau Sint Nico- laas. De sinterklaas bureaus worden over laden met verzoeken voor een bezoekje van de Goedheilig man, waardoor de 'zwarte' sinterklazen in opkomst zijn. Begin oktober waren de sinterklazen van de Helderse Sint Ni- colaas Centrale al vol geboekt. „Het lijkt elk jaar wel vroeger op gang te komen", zucht coördinator J. Buscop. „Mijn 65 sin terklazen nemen in de aanloop naar 5 de cember vrij van hun vaste baan en kruipen vanaf zaterdag dag in dag uit in de huid van Sinterklaas. Op druk ke dagen in het week end maken ze wel twaalf tot veertien uur per dag. Maar als de agenda eenmaal vol is, houdt alles op. Je kunt wel iedereen in een pak stoppen, maar dat doen wij niet." De goede naam van een bureau, erg belangrijk in de Sint- business, kan dan in het geding komen. Het Sint-Nicolaasge- nootschap (SNG) zorgt door een cursus voor een waarborg voor een kwaliteits sinterklaas. Vertolkers die serieus met hun hobby bezig zijn, worden door die les sen ingewijd in het gedrag en het uiterlijk van Sinterklaas. Bo vendien leren zij spontaan in te spelen op allerlei situaties die zich tijdens het sinterklaaswerk voor kunnen doen. De prijs van gecertifi ceerde sinterklazen ligt rond de 30 gulden per kwartier, heel wat minder dan het ho norarium van d_ beunklazen, dati 200 gulden op kaï pen. „En dan w nog niet wat voor vlees je in de k hebt. Voor hetze geld krijg je eenr dentje met eensl in zijn kraa zoek, die alleen m een leuk zakcenij; verdienen", zegt) Former van de Si colaas Intocht Fri land, die ook huis zoeken aflegt. De te Sinten zijn veel vrijwilligers enve nen slechts een Ij scheiden voorziei aldus Former. vendien leggen w veel bezoeken grj af, bijvoorbeeld a ziekenhuizen, bej den en gehandio. 'Die transplantatie is mijn enige en laatste kans om langer te leven Ze is vermagerd, maar oogt strijdbaar. Eigenlijk is nauwelijks te merken dat Simone de Leeuw (42), echtgenote, moeder van vier kinderen en opleidingsdeskundige bij een bank, balanceert op het randje van de dood. Toch zou deze sterke vrouw er vermoedelijk niet meer zijn zonder de enorme zuurstoftank waaraan ze met lange slangen is verbonden. De Leeuw, die lijdt aan een ernstige longziekte, is vastberaden: zij zal tot de laatste adem voor haar leven vechten. De Bus-passagiers zijn gegroeid. Wil zat er gisteravond vol bewondering naar te kijken Terwijl ze een kopje koffie in schenkt zegt ze zonder met de ogen te knipperen: „De enige kans op overleven is dat ik bin nen een halfjaar een nieuwe long krijg. De zuurstoftank is binnenkort niet meer toerei kend om mij in leven te hou den. Alleen een longtransplan tatie kan mij redden." De dood zieke vrouw uit IJsselstein kwam onlangs in het nieuws, omdat ze dreigde de Neder landse staat en de zorgverzeke raars voor de rechter te dagen. De Leeuw, die sinds twee jaar op de wachtlijst staat voor een longtransplantatie, ontdekte dat het Academisch Ziekenhuis in Groningen sinds maanden nauwelijks longtransplantaties had uitgevoerd. Vanwege per soneelstekort was het AZG, vooralsnog het enige longtrans plantatiecentrum in Nederland, de afgelopen periode genood zaakt zes aangeboden donor longen ongezien af te wijzen. De Leeuw, maar ook de andere patiënten op de wachtlijst, rea geerden woedend. Ze vinden het ongehoord dat de voor hen bestemde donorlongen naar het buitenland zijn gegaan. De Leeuw besloot niet af te wach ten tot het AZG weer over vol doende thoraxchirurgen kon beschikken. Ze schakelde een advocaat in, benaderde patiën tenorganisaties en Tweede-Ka merleden. Met succes, bleek af gelopen week. Onder druk van de Tweede Kamer besloot mi nister Borst van volksgezond heid naast het AZG een tweede longcentrum aan te wijzen. Binnen enkele weken kunnen in het Antonius/Utrechts Me disch Centrum ook longtrans plantaties worden verricht. „Natuurlijk ben ik blij met de beslissing van Borst", zegt De Leeuw. „Maar ik vind het stui tend dat ik eerst mijn hele heb ben en houwen op straat moet gooien om de minister van de noodzaak van een tweede long transplantatiecentrum te over tuigen. Dit hele gedoe vreet energie. Ik doe het vooral voor Minister Borst besloot vorige week het aantal longtransplantatiecentra uit te breiden, foto gpd cees zorn mijn kinderen. Toen jaren gele den bleek dat ik ernstig ziek was, heb ik de kinderen beloofd dat ik tot het uiterste voor mijn leven zou vechten." Moeder de Leeuw doelde erop dat ze zo gezond mogelijk zou leven en de adviezen van de artsen strikt zou naleven. „Op het moment dat ik die belofte aan de kinde ren deed, had ik nooit verwacht dat mijn gevecht voor het leven voor de rechter kon eindigen." Vanwege het toch nog onver wacht snelle besluit van het mi nisterie van volksgezondheid wordt De Leeuw de gang naai de rechter bespaard. Ze kan zich weer volledig concentreren op haar gezondheid. De aan doeningen waaraan De Leeuw lijdt (een ernstige vorm van sar- coidose en pulmonale hyper- tensie) veroorzaken een snelle achteruitgang van haar longen en haar hart. Hoewel ze inmid dels ruim twee jaar in de WAO zit, is ze ogenschijnlijk nog in redelijke conditie. „Schijn be driegt, Van de meest kleine in spanning raak ik uitgeput. Ik merk duidelijk dat ik achteruit ga. Dat is niet verwonderlijk als je de boeken bestudeert. Vol gens de beschikbare literatuur over mijn aandoeningen heb ik nog hoogstens een half jaar te leven." Alleen met een nieuwe long heeft De Leeuw kansen om lan ger te leven. Bijna twee jaar ge leden is ze op de transplantatie wachtlijst geplaatst, na een ui terst strenge keuring. „Niet ie dereen komt voor transplanta tie in aanmerking; het is een zware operatie, dus je moet li chamelijk in een redelijk condi tie zijn. De medische keuring van kandidaten voor een trans plantatie is heel zwaai. Je wordt echt van alle kanten bekeken. Bij mij duurde de keuring twee maanden, maar er zijn ook pa tiënten die een jaar hebben moeten wachten op een plaats op de wachtlijst." De Leeuw werd begin 1999 op de wachtlijst geplaatst en moet rekening houden met een wachttijd van twee jaar. Daarbij zijn de capaciteitsproblemen in het AZG niet ingecalculeerd. In Nederland wachten ruim zestig patiënten op een nieuwe long. Een van de redenen dat ze zo lang op transplantatie moeten wachten is de relatief geringe beschikbaarheid van donoren. In vergelijking met andere lan den in Europa is het aantal do noren in Nederland laag. Nog geen derde van de volwassen Nederlanders heeft zich als do nor laten registreren en geeft toestemming om zijn of haai' organen en weefsel na het over lijden te gebruiken voor trans plantatie. „Bijkomend probleem voor pa tiënten op de wachtlijst voor longtransplantatie is dat lang niet alle donorlongen geschikt zijn", vertelt De Leeuw. „De long moet van goede kwaliteit zijn. Een groot aantal organen wordt afgekeurd voor trans plantatie." Nog een complice rende factor is dat de donor long - in tegenstelling tot bij voorbeeld nieren of de lever - aan bepaalde kenmerken moet voldoen om geschikt te zijn voor een specifieke patiënt. Es sentieel is de omvang van de long, het orgaan kan niet of nauwelijks worden aangepast aan het lichaam van de patiënt. Ook dient de bloedgroep van de donor en de ontvangende pati ent gelijk te zijn. Niemand kan De Leeuw vertel len wanneer en of er voor haar tijdig een geschikte long komt. De vrouw heeft dag en nacht een pieper aan staan, waarmee ze gealarmeerd wordt als het zover is. Het is van belang dat de donorlong zo snel mogelijk na het verlaten van het lichaam van de donor bij de patiënt in gebracht wordt. „Als er een ge schikte long voor mij gevonden is, moet ik als een razende naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Ik word door een ambulance opgehaald. Moch ten we midden in de spits zit ten, dan gaan we met loeiende sirenes naar het ziekenhuis." Al bijna twee jaar wacht Simone de Leeuw met smart op dat ene verlossende telefoontje. Maar diep in haar hart ziet ze ook vieselijk op tegen dat moment. „Het is een zeer zware operatie, die niet zonder risico's is. Ik denk wel eens: misschien loop ik wel hard weg als de trans plantatie echt voor de deur staat. Maar als het erop aan komt, doe ik dat natuurlijk niet. Ik wil leven, mijn jongste zoon van vijfjaar zien opgroeien. Die transplantatie is mijn enige en laatste kans om langer te leven. Ik sta met de rug tegen de danielle molenaar rotterdam gpd Een paar uur lang non naar Big Brother kijken was vorig jaar nog eeni prestatie. Dit jaar is hi zelfs mogelijk om via 4 gitale televisie 24 uurp dag te kijken naar deb ners van 's lands beroe ste soaphuis. Maar eni dagen achter elkaar? Deze week kunnen dei te BB-diehards zich ba zen. Dan wordt een pp gedaan het wereldrecc 'onafgebroken Big Bro kijken' neer te zetten,i de openingsstunt van! eerste Big Brother-fan! ter wereld. Rotterdami standplaats van het fa huis. Iedereen die den ty-soap een warm h draagt, kan vanuit hen zamelpunt in de Maas de belevenissen vandf gesloten bewoners in) mere volgen. De locatie is nog strikt heim, maar het huisz< lemaal in de stijl vanB Brother-huis ingerichi verklapt Jeroen Smeek Mediakabel. Niet meti zelfde meubelen, maa zoekers kunnen er B letjes spelen en uit B jes drinken. Initiatiefnemer is Mr.i onderdeel van Mediak dat als eerste in Neded digitale televisie aanbï Big Brother was vorigj al 24 uur per dag via Ir net te volgen en dit jas via de digitale beeldbo Mr. Zap heeft de helei door live beelden vaal Big Brotherhuis. Fansl nen zelf zappen tussen camera's. Het Big Brother-fanhu een extraatje voor deü we BB-fans. Het is hel ste fanhuis in de veeiti landen waar Big Brotb wordt uitgezonden. Hoeveel deelnemersn doen en hoe lang zehi volhouden, blijft nogf de vraag. Schattingenl uiteen van 36 tot 65 u. Tijdens de recordpogi mogen de deelnemers uur vijf minuten ruste Tussendoor krijgen ze zondere opdrachten. Liever nuchter geweld Het geweld, zinloos of niet, is in Nederland sinds 1950 niet toegenomen. Dat zijn de berichten die nie mand lijkt te lezen, maar let u maar eens op. Eens in de zoveel tijd durft een socioloog ofcrimi- noloog het aan om ons gerust te stellen. We f yk zijn er zeker niet op achteruit gegaan. Ook 1 s vroeger werden mensen doodgeslagen om niks en groepsgewijs in elkaar getrapt. Dat verschijnsel is gebleven, het lijkt bij de mens te horen, maar van afglijden in de barbarij is absoluut geen spra ke. Toch is dat wel het gevoel dat het publiek krijgt als weer eens een zin loze kloppartij met fatale afloop de kranten heeft gehaald. Heel Neder land heeft op zo'n moment het gevoel dat dat soort dingen inmiddels niet meer zou moeten gebeuren. Achter dat gevoel zit een op zijn minst discutabele veronderstelling, namelijk dat de bescha ving in de afgelopen decennia wel dege lijk is voortgeschreden, en dat we hoogstens nog last hebben van hardleer se psychopaten die het goede nieuws gemist '.ebben. Juist het feit dat rest van ons inmid- lels zo beschaafd is, maakt het wanstaltige optre den van de hedendaagse agressievelingen nog schandaliger dan het al is. Juist die veronderstelling dat we in het algemeen wél beschaafder zijn gewor den, maakt de geweldspleging erger en het aantal verzach tende omstandigheden geringer. Het pu bliek, dat meer in krantenkoppen dan in statistie ken geinteresseerd is, roept om maatregelen. En de politiek gehoorzaamt. Op dit moment is een zeer vreemd wetsvoorstel in de maak over het stren ger bestraffen van geweldplegers. Het maakt onder scheid tussen daders die onder invloed van drugs of drank waren, en zij die dat op het moment van de gewelddaad niet waren. Dus, aan de ene kant zijn er de nuchtere mannen, geweldplegers zijn bijna al tijd mannen, die met een kraakheldere geest en in het volle besef van hun claad de schedel van een passant inslaan. Je zou bijna denken aan voorbe dachten rade, en zeker aan gevaarlijk gebrek aan remmingen. Waar anderen eerst vijftien biertjes no dig hebben om him geweten tot zwijgen te brengen, heeft de nuchtere geweldpleger zijn gewetenloosheid al van nature. Naar mijn idee is zo iemand een stuk gevaarlijker dan iemand die eerst naar een café moet om het geweld aan te durven. De minister van justitie vindt van niet. Nuchtere plegers van zinloze doodslag komen er vanaf met twee jaar gevangenis straf. De dronken gelegenheidsbarbaar zal het moe ten bekopen met drie jaar gevangenis. Een jaar lan- ger dus. Het zal aan mij liggen, maar de logica ont gaat me volkomen. De engste man krijgt hier de kortste straf. De enige winst die er in het wetsvoorstel zou kunnen zitten is dat het uitgaanspubliek minder drank en drugs gaat gebruiken. Daar waren trouwens al wetten voor, heel veel zelfs. Tegen openbare dronkenschap, tegen cocaïnegebruik, tegen rijden onder invloed, te gen drankverkoop aan minderjarigen. Toch wil me geen enkele wettelijk maatregel te binnen schieten die afgelopen twintig jaar op clat gebied enig rende ment heeft gehad. Tegen het zuipen en snuiven lijkt geen kruit gewassen. Maargoed, minister Korthals heeft meer verstand van dat soort dingen dan ik. Dus wie weet bestaat in Nederland die ene geweld pleger die er vanavond zin in heeft, maar eerst even de Staatscourant opslaat. En dan besluit om pas na het vermorzelen van een asielzoeker het café in te gaan, in plaats van andersom. Scheelt weer een jaar. Ook is niet uitgesloten dat ergens een brave huisvader ernstig bij zichzelf te rade gaat, het beest ih zichzelf ontdekt, en besluit om testoppen met drinken. Maar dan ben je van nature al vrij geweld loos, lijkt me. enselijk CHARLES RUFF, de advocaat va Amerikaanse president Clintontj de Lewinsky-affaire, is overleden] volg van een valpartij in zijn bad' Ruff is 61 jaar geworden, zo mail Witte Huis gisteren bekend. Pres] Clinton sprak in een persbericht! treurnis uit over de dood van dei' caat. „Hillary en ik zijn diep bed over de dood van Charles Ruff, di juridisch heeft bijgestaan in het! Huis in de periode 1997 tot 19? Charles Ruff verdedigde Bill Clin zowel Whitewater-onroerendgoed als in de zaak-Lewinsky. Ruff hal putatie goed te kunnen omgaan' tredens voor de media. De populaire Britse televisiepostbode POSTMAN PAT (in ons lam bekend als PIETER POST) is ontslagen. De posterijen van Groot-j nië vinden dat de vrolijke postbezorger niet langer bij het imagrH bedrijf past. Volgens de Britse vakvereniging voor postbodes is dj sing een schande. De poppenserie liet volgens hen juist de leukej van het postbodevak zien. De Britse posterijen hebben Postman] zijn trouwe kat Jess gebruikt als publiciteitstrekker sinds zijn eeij de in het fictieve stadje Greendale in de jaren tachtig. Zijn belevj met de dorpelingen maakten de postbode met zijn vertrouwde bS gen tot een van de meest geliefde kinderprogramma's in Groot-B! i

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2