'Privatiseren voorlopig niet aan de orde' Noordwijkse ondernemers wijzen plannen Boulevard af )allas-toestanden in de Kraaierslaan Duin Bollenstreek Sierklinkers in Boerhaavetuin Hoogheemraadschap wijst claim bollenkwekers af Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 DAG 21 NOVEMBER 2000 jaarde voetgangster aangereden .nwuKERHOUTHen 88-jarige Noordvvijkerhoutse voetgang- iverd gistermiddag om half zes op de Pilarenlaan in haar oplaats aangereden door een 32-jarige automobilist, even- ,uit Noordwijkerhout. Zij liep daarbij verwondingen aan noofd op en is naar het LUMC vervoerd. De Noordwijker- was de weg plotseling overgestoken. itomobilist loopt tegen de lamp {qwukerhout Bij een routine-controle op de Zeestraat in [dvvijkerhout is een 34-jarige Noordwijkse automobilist af peil nacht om kwart voor drie tegen de lamp gelopen. De (dwijker bleek te veel gedronken te hebben. isje blijkt greppel te zijn BURG» Een 22-jarige Katwijkse heeft hoofd- en schaafwon- opgelopen toen zij met haar fiets ten val kwam op de Klei- enlaan in haar woonplaats. Zij kwam gisterochtend om tien [half negen op de fiets terecht in een greppel, die door een water aan het zicht was onttrokken. een vijf sinterklazen in Katwijk' (UK» Katwijk moet meebetalen aan de gezamenlijke intocht Sint-Nicolaas. Dat vindt PvdA'er Haasnoot. „Straks lopen er sinterklazen achter elkaar door het dorp. Dat moeten we hebben. Wij moeten de culturele waarde van sinterklaas onderschatten." De winkeliers willen dat de gemeente - 00 gulden per jaar - aan de intocht meebetaalt. Zij hebben ^afhankelijke commissie voor beroep en bezwaarschriften iddels ingeschakeld om de gemeente op andere gedachten [engen. Die besloot eerder al niet mee te betalen. htpaar Hoek zestig jaar getrouwd Pieter en Agatha Hoek uit Katwijk genieten zichtbaar ille aandacht. Het echtpaar was gisteren zestig jaar ge- nd. Dubbel feest was het omdat Pieter Hoek gisteren ook drieëntachtigste verjaardag vierde, 's Ochtends kreeg het paar bezoek van de burgemeester, ook de dominee kwam som ze geluk te wensen. Tijdens een receptie 's middags Ihet tweetal nogmaals in het zonnetje gezet door vrienden, lissen en belangstellenden. ,,Opa en oma vonden het hart- egezellig, die genoten wel van de aandacht", aldus klein- iler Anneke Hoek. „Het was behoorlijk druk, Zeker wel hon- Imensen." Na al die drukte trok het echtpaar zich terug in staurant De Brittenburg voor een diner met familie. Pieter gatha Hoek zijn beiden geboren Katwijkers. Pieter Hoek op vissersschepen in zijn jongere jaren en zijn vrouw was inmaakster ('boetster') voordat zij met hem trouwde. Sa kregen zij vijf kinderen - drie dochters en twee zonen - en kleinkinderen. foto dick hogewoning Katwijkse vuilnismannen 'minder ongerust' De afvalinzamelingsdiensten van Katwijk en Noordwijk worden, als het aan Katwijk ligt, niet zomaar in handen gegeven van een commercieel bedrijf. Dat zei wethouder J. van der Plas (SGP/GPV) van personeelsbeleid gister avond tijdens een commissievergadering. „Wij willen met Noordwijk kijken of samen afval inzamelen voorde len biedt en in welke samenwerkingsvorm we dat het beste kunnen doen." Daarmee nam de wethouder vol gens woordvoerder L. Hazenoot van de vuilnismannen 'een deel van de onrust weg', maar stelde hij hen 'aller minst gerust'. KATWUK PETER BLOK „Er is en blijft nog altijd veel onduidelijk", aldus Hazenoot. „Noordwijk wil privatiseren. Dat is hun doel. Daar moet het onderzoek samen met Katwijk toe leiden. En tot niets anders. Daarom zijn wij er nog altijd niet gerust op." Een commercieel bedrijf zit volgens Hazenoot niet op vijfti gers te wachten die volgens de regels (P90-norm) minder zwaar werk mogen doen dan vuilnismannen van dertig jaar. „Onze toekomst is daarom al lerminst veiliggesteld, als Noordwijk uiteindelijk zijn zin krijgt." Hazenoot vindt dat Katwijk niet zomaar een goed draaiend vuilophaalbedrijf moet opoffe ren, omdat Noordwijk dat zo graag wil. „Wij leveren, zeker sinds de jaren negentig, een kwaliteitsproduct tegen een scherpe prijs. Daar kan geen commercieel bedrijf tegen op. Nee, we voelen ons op de korrel genomen. Er wordt voor de zo veelste keer over onze toekomst gesproken. Nu zelfs zonder ons erin te kennen. Wij zijn totaal niet geïnformeerd dat er wéér een onderzoek naar ons func tioneren wordt gehouden." Katwijk en Noordwijk hebben allebei een ander afvalinzame lingssysteem. Dat is lastig als beide diensten samengaan. „Noordwijk heeft duobakken, wij groene en grijze contai ners", stelt Hazenoot. „De kos ten wegen in mijn ogen niet te gen de baten op." De vuilnismannen willen graag van begin tot het eind bij de gesprekken en onderzoeken over hun toekomst betrokken worden. Dat zegde wethouder Van der Plas toe. De wethouder gaf toe dat het personeel tot nog toe slecht is geïnformeerd. „Wij gaan in het vervolg meer informatie geven om onrust in de toekomst te voorkomen." De wethouder wil zijn personeel 'waarborgen' geven, maar wil ook 'niet op de uitkomsten van het onderzoek vooruitlopen'. De Katwijkse vuilnismannen willen graag net als hun Noord wijkse collega's vertegenwoor digd zijn in een projectgroep die de mogelijkheden van een toekomstige samenwerking on derzoekt. PvdA'er Haasnoot vindt het een 'vreemde zaak' dat een onderzoek wordt ge start zonder instemming of ad vies van de ondernemingsraad. „Ook het georganiseerd overleg weet van niks." Haasnoot vindt dat er net als in Noordwijk een OR-lid in dc projectgroep moet. CDA, SGP/GPV, D66/Gemeentebelangen en Lijst 8 zijn het met Haasnoot eens. De RPF en de WD vinden dat de vuilnismannen niet in de projectgroep moeten zitten, omdat zij 'strijdige belangen' hebben. Wel moeten ze goed geïnformeerd worden. voorhout 'Simplex vera sigillut'. 'Eenvoud is het kenmerk van het ware'. De lijfspreuk van Herman Boerhaave komt een meter breed in het centrum van de Boerhaavetuin in Voorhout. De grindlaag die tot nu toe op het tuinpad lag, wordt alsnog vervangen door een sierklin- kerbestrating. In 1985 begon de renovatie van het Boerhaavehuis, de oude pastorie van de Nederlands Hervormde gemeente in Voorhout. Sinds 1994 staat de gereconstrueerde Renaissancetuin 's middags open voor publiek. De wandelpaden hadden een grindoppervlak om dat de stichting Het Boerhaavehuis toenteriijd het geld voor bestra ting niet bij elkaar konden krijgen. Uit diverse fondsen komen nu ge noeg bijdragen om ook dit gedeelte van de tuin op te luisteren. Het leggen van de historische rode en gele klinkers duurt nog ongeveer twee weken. FOTO DICK HOCEWONINC BOLLENSTREEK GERARD BAAS Het Hoogheemraadschap van Rijnland ontkent aansprakelijk te zijn voor de scha de die telers hebben geleden en eventueel zullen lijden door de wateroverlast van be gin deze maand. Een groep van twaalf bol- len-en bloementelers uit de Bollenstreek, Waterberg genaamd, had vorige week per aangetekende brief een klacht neergelegd 'ten aanzien van het peilbeheer in de maanden oktober en november. „Rijnland heeft slecht geanticipeerd op de weersver wachting en is dus nalatig geweest", zegt R. Rusman, secretaris van Waterberg. Rijnland is het niet eens met de beschul diging. Het schap geeft, bij monde van voorlichter Van den Hoek, toe dat het ge middelde waterpeil hoger was dan nor maal, maar dat dat logisch is gezien de ex treme regenval. Van den Hoek: „En boven dien kun je niet voorkomen dat de water stand lokaal verschillen vertoont. Dat heeft dan meestal te maken met het op- of af waaien van het water of de nabijheid van een gemaal. Rijnland is er van overtuigd dat het op tijd actie heeft ondernomen." „Het peil heeft in die maanden hoger ge staan dan het afgesproken winterpeil van - 62 NAP en bereikte rond 10 november een bijna catastrofale hoogte van -50 NAP", al dus Rusman. De twaalf telers stellen in de brief dat zij extra energiekosten hebben moeten maken, omdat er meer gepompt moest worden om de velden de bescher men. „Verder zouden er veel bollen verlo ren kunnen gaan door de hoge waterstan den, maar dat kunnen we pas in het voor jaar zeker weten." Het waterpeil heeft in middels, mede doordat vorig weekeinde de verwachte hevige regenbuien uitbleven, een veilige hoogte bereikt. 1 DE BIJZONDERE KANT VAN DE BOLLENSTREEK. ONDER REDACTIE VAN ROB ONDERWATER, 071-5356457 MARUKE DEN HOLLANDER De verschillende varianten die de gemeente heeft gepresenteerd voor het opknappen van de Ko ningin Wilhelmina Boulevard zijn voor de Noordwijkse Ondernemers Vereniging (NOV) on aanvaardbaar. Noordwijk dacht met de nieuwe plannen, gemaakt door architectenbureau Khan- dekar, op de goede weg te zijn maar lijkt nu weer terug bij af. Juist het door het college terzijde geschoven ontwerp, dat gekenmerkt werd door een houten 'boardwalk' zwevend aangebracht boven de dui nenrij, had volgens NOV-voorzitter Korbee, met nog wat aanpassingen, eventueel wel instem ming kunnen krijgen. De vereniging had. zelf al eerder een dergelijk idee bedacht en aan de ge meente voorgelegd. De gemeente vond het toen geen slecht plan, maar wenste iets meer allure. Korbee zei gisteren tijdens de najaarsvergadering van de NOV die allure niet af te kunnen zien aan de varianten van Khande- kar. „Ze bieden zeker geen ver betering ten opzichte van de NOV-variant", zei hij. Traptre den over de hele lengte van de boulevard, om zo het verschil in hoogte tussen het noordelijk en zuidelijk deel van de boule vard extra te benadrukken, is volgens de ondernemers ver eniging verre van ideaal. Volgens dat plan zal de bou levard sterk worden verbreed, wat ten koste gaat van de dui nen. „En dan hebben ze het over de duinvariant", sneerde de NOV-voorzitter. „Dat is niet te begrijpen. Wij zitten hele maal niet te wachten op meer verharding. Bovendien denk ik, dat als de boule vard tweemaal zo breed wordt, de prijs ook twee maal zo hoog zal zijn. In elk geval staan wij hier niet om te popelen Hetzelfde verhaal gold de zogenoemde benut- tingsvariant, waarbij de architect uitgaat van grastuintjes in 40 centimeter hoge betonnen bak ken. Ook in dat plan wordt de bestrating breder dan de 22 meter die de boulevard nu meet. De NOV ziet ook niets in het idee om de na tuurlijke ronding die de boulevard heeft extra naar voren te halen door met het ontwerp die lijn te volgen en te benadrukken, zoals de architect wil. Door er een rechte lijn in te brengen als con trast, wat met een houten looppad over de dui nen goed zou kunnen, springt de ronding vanzelf meer in het oog, denken de ondernemers. Wat wel wordt toegejuicht is het muurtje dat volgens de plannen aan de zeezijde wordt ge bouwd om stuifzand te weren. De gemeente zou in plaats van traptreden aan te brengen dal muurtje trapsgewijs kunnen bouwen, opperde Korbee. „Voor ons is de boardwalkuariant in fei te het meest simpele en meest haalbare plan Voor ons hoeft het allemaal niet zo ingewikkeld Als het maar een nette, rechte straat wordt, met parkeergelegenheid aan de zeezijde, voldoende ruimte voor evenementen, goede verlichting en keurige bankjes, dan zijn wij tevreden De eigenaars van de Hotels van Oranje, die te vens de helft van de boulevard in bezit hebben, zouden de NOV al hebben laten weten zich ook niet in de gemeentelijke plannen te kunnen vin den. Korbee: „Zoals het er bij hen voor de deur uitziet, met grasvelden en een schelpenpad, dat vinden zij het beste plan. Het gras mag best wat hoger komen te liggen, de paden ook. Dan vinden zij het perfect. En als NOV zitten wij grotendeels op dezelfde lijn". In de zaal vroeg WD-raadslid Van der Jagt zich ietwat verbijs terd af, of er dan helemaal geen overleg was geweest tussen de gemeente en de NOV over de ontwerpen. Want dat had wet- Cl€ boardwalkvaricint houder Van Nes haar immers uitdrukkelijk te verstaan gege- Voor ons is in feite het meest simpele en meest haalbare plan en in een commissievergade ring. Al had hij zich daarbij niet uitgelaten over de voorkeur van de NOV. De politiek neigde toen in meerderheid naar het trappenplan. Maar dat was wel licht anders geweest als het standpunt van de NOV toen al bekend was geweest. „De ge meente was op de hoogte stelde Korbee. „Zo wel schriftelijk als mondeling. Alleen is dit de eerste keer dat we het ook in het openbaar zeg gen". De ondernemers waren, zo werd duidelijk, ver tegenwoordigd in de begeleidingsgroep voor de boulevard, maar het NOV-bestuur zou zelf pas afgelopen vrijdag door de gemeente op de hoog te zijn gesteld van de plannen. „In de commissie is het Ixrardwalkidee nauwelijks aan de orde ge weest. Het grasplan viel te duur uit wat onder houd betreft, dus werden het de trappen. Maai nu blijkt ineens dat beton ook niet acceptabel is. We zijn dus weer terug bij af', verzuchtte Van Der Jagt. AUim&NN '«Lsawcr b' raaierslaan in Noordwijk, ischilderachtig pad tus- bollenvelden door. En iet bollentelers betaamt, mde paar honderd me mooi huis. Komend Noordwijk staat mis- iwel het mooiste, in ieder iet meest in het oog inde landhuis ergens aan het pad. Daar staat in Jorie de mansion on the ()ed, het is dan wel een inatig aangelegde heuvel - in sloot als slotgracht er- n, blinkend in de na- De J.R. Ewing van de rslaan heet Koos Hoger- ie heer van de burcht, tijd overziet hij zijn land- i-het klein met een op- •e grijns op zijn gezicht, is de problemen die het ■middels heeft opgele- •orst is trots op zijn huis. ht, binnen de slot- beschikken hij en zijn over een ruime woning, ^e schuur en een glooi- 'astuin met een flinke bvee stenen eenden be de waterkant. En om op 'e komen, op een oprij- et uitstapruimte onder J lak - handig als het re- aioeten bezoekers een If 'brug over. En een hek n zwartmetalen spij lenhek, op de brug, van afstand te bedienen vanuit het huis en vanuit de auto. En dat hek, dat is nu juist het probleem. Het hek werkt uitstekend, de Hogervorsten krijgen er een veilig gevoel van, maar het moet weg. „Nou ja", zegt Ho- gervorst, „dat is nog niet beslist hoor." Misschien moet het weg. Want de gemeente vindt het niet mooi. Pompeus, noemt zij het. Het past niet in het land schap. En de brug ook niet - maar zeker niet met dat hek werk erop. Hogervorst had die slotgracht niet moeten graven, dan had 'ie gewoon over zijn kwekerij van het erf gekund. Bijna twee jaar geleden hield Hogervorst op met bollenkwe- ken en begon hij met boom pjes. Zijn zoon nam het bollen- bedrijf over, Koos verkaste naar Noordwijk en vond een prima plekje. Na wat oponthoud - de reeds toegekende bouwvergun ning lag maanden in een la voordat Hogervorst hem kreeg - ging hij meteen aan het bou wen. Hij wachtte al lang genoeg op zijn droomhuis. „We wilden het huis op een heuvel", zegt hij. „En waar haal je dat zand vandaan? Uit de sloot. Vandaar dat die sloot wat breder is dan de rest." Daar was verder geen vergunning voor nodig, zegt hij. „Het hoogheemraadschap is er De J.R. Ewing van de Kraaierslaan heet Koos Hogervorst, de heer van de zelfs blij mee, hoe breder hoe beter wat hen betreft." Tot zover is alles nog in orde. Maar met de brug begonnen de problemen. „Het enige domme dat ik gedaan heb is daar een vergunning voor aanvragen. Anders had niemand er iéts van gemerkt. Maar de architect vond het beter. 'Bestel jij nou hout, dan waag ik die vergun ning aan', zei 'ie." Tegelijk met de houten balken kwam de af wijzing. „De funderingen waren al gelegd en we wisten niets be ters te doen met die enorme houten spinten. We gingen so wieso in beroep tegen die afwij zing, dus hebben we 'm maar neergelegd. Je moet toch ge woon je huis in kunnen. Anders sta je daar maar aan de over kant." De bouwvergunning die Hoger vorst wel had gekregen, was voor een woonhuis met be drijfshal. De gemeente vond de 150 vierkante meter die op het erf staat niet genoeg, dus aan de andere kant van het water, waar de kwekerij is, staat nog zo'n schuur. „Deze bij het huis gebruiken we", zegt Hogervorst lachend. „Daar staat een maai- machine in, een tractor, een tweede auto. Maar die aan de overkant", wijst hij, „hebben we helemaal niet nodig. Daarin is nu iemand machines aan het maken." De hal móést, het bruggetje mag niet. Hogervorst trekt een stel reke ningen van de gemeente uit de kast: 2000 gulden voor iedere week dat brug en hek blijven staan. Maar die hoeft hij niet te betalen, zegt hij. „Zolang er geen uitspraak is over ons be zwaar mogen ze geen dwang som opleggen." Het tekent wel de rare manier waarop de ge meente werkt. „En ik begrijp ook niet eens wat voor bezwaar ze tegen die brug hebben", zegt de bomenkweker. „Hij ligt ge woon op mijn eigen grond, niet in de berm. zoals de gemeente zegt. En dan zeggen ze: maar de berm lag eerst anders. Hele maal niet! En dan dat hek. Nooit gehoord dat ik daar een vergunning voor zou moeten hebben. Er staan genoeg hek ken en d'r liggen nog veel meer bruggen in agrarisch gebied." Hogervorst kijkt nog eens naar de houten en ijzeren construc tie. „Is het nou zo pompeus? Of aanstootgevend? 't Is gewoon een brug. Je mag 'm mooi vin den of niet, ik zie daar een brug. En een hek ja, om onge wenste bezoekers van het erf te houden." Voorlopig gaat de voormalig bollenkweker ervan uit dat hij gewoon over de brug zijn erf op kan. „Wie heeft er nou last van? Het is toch een mooi stijlvol plaatje zo, met daarachter dat iets hoger gelegen huis?" Maar mocht de rechter hem in het ongelijk stellen, dan weet hij al wat hij eraan kan doen. „De sloot indammen. Het zou zon de zijn, maar dan gooi je ge woon zand onder de brug en dan is het een houten damver- harding." En mocht het zover komen, dan waagt hij burgemeester Van der Sluijs of die de eerste schep wil gooien. „Maar da's een geintje hoor." ANTON dieprich

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21