Leidsch Dagblad Drastische uitbreiding BSE-tests Leidse halve marathon ruim vijfhonderd meter te lang Leger Israël doodt bommenleggers Borst wil overheidsbureau voor medicinale cannabis Geweld op Molukken eist slachtoffers Doden door explosie in Bremen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD D land Centraal IDAG21 NOVEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 ither via babyfoon erkdrak niet Ier toegenomen oüjtferkdruk in Nederland is 1997 en 1999 niet ver- toegenomen, behalve in de td iv en het onderwijs. Toch len nog altijd ruim vier de tien werknemers gere- een hoog tempo pres- nd n. Ruim 30 procent gaat r( uk! onder hoge werkdruk, ik| ilijkt uit berekeningen van iei Centraal Bureau voor de cj istiek (CBS). Alleen perso- in de bouw en het onder- moest tussen 1997 en noe harder werken voor e litie pakt c ntjesoplichters spoorwegpolitie in Den ■tt g heeft vier mannen aan- mden die ervan verdacht den 150.000 gulden te heb- >len met de zoge- "jjjmile tientjestruc. De op- ers, vier Hagenaars van 22,27 en 33 jaar, maakten lopen zomer tientallen itoffers. De meesten wa- treinreizigers. Bij het pin- jop een station werden zij leid door de oplichters, die opzet een tientje lieten n. Terwijl de treinreizi- het tientje wilden oppak - verwisselden de oplich- hun pinpas met een nep- :alan-zaak bij jropees Hof i' bbi Europees Hof hi iten van de Mens is van- !U onder strenge veilig- smaatregelen bijeen geko- voor de behandeling van klacht van de Koerdische Öcalan. Hij is vorig jaar urkije tot de doodstraf ver deeld wegens hoogverraad. I leven rechters in Straats- S moeten zich uitspreken de toelaatbaarheid van klacht van de advocaten Öcalan over diens veroor- [Z ng tot de doodstraf. Die m in strijd zijn met het Euro- ai tmensenrechtenverdrag. econtainers te it brandwerend ;emeente Enschede is van )ren gewaarschuwd, dat de ontainers waarin S.E. Fi- lsiförks vuurwerk wilde op- niet deugden. De con- Iers, bleek gisteren uit een 'nt ligenverhoor in Den Haag, en slechts vier minuten ndwerend terwijl een eis stig minuten normaal is. niet uitgesloten, dat dit Ie de explosies in gang 15 Nagerecht: een grabbelton van smoezen en excuses 16 Alphenaar Thijs Rietveld zwaar verliefd op Katwijk 17 CDA-Leiderdorp wil opheldering over uitstel van centrumplan Allessandro Safina te horen op Night of the Proms 23 Rik Smits voelt zich momenteel vooral te oud leiden janet van duk De deelnemers aan de Leidse halve marathon hebben in juni vijf- a zeshonderd meter te veel gelopen. Trainer Frans Kortekaas van de Leiden Road Runners Club heeft het parcours grof nage meten. Volgens hem is er in het Bio Science Park een lus extra afgelegd. Dat denkt ook Tjeerd Scheffer, hoofd van de organisatie van de tiende Leidse marathon. ,,In het Bio Science Park was een lus uit het parcours gehaald. Wij denken dat die lus toch is gelopen. Vermoedelijk vanwege Maatregelen in EU voor herstel vertrouwen In de Europese Unie moeten ruim zes miljoen runderen per jaar worden getest op besmetting met gekke-koeien- ziekte (BSE). Met deze drastische uitbreiding van het testprogramma willen de landbouwministers van de Unie het vertrouwen van de burger in rundvlees herstel len. De kosten van de onderzoeken, circa 150 gulden per koe, worden gedeeltelijk uit het EU-budget betaald. verkeerde instructies aan de wegafzetters." Na de halve marathon (officieel 21.098 meter) spraken veel deelnemers, onder wie leden van de Road Runners, het vermoeden uit dat de afstand te lang was. Kortekaas besloot daarop de afstand tussen de ijkpunten op de route na te meten. „Het parcours was ten opzichte van andere jaren iets gewijzigd, vooral bij sommige kruispunten." Snelle lopers leggen 550 meter in anderhalf a twee minuten af, maar anderen kan de langere afstand wel 'vijf, zes, zeven of acht' minuten ex tra gekost hebben, aldus Kortekaas, die over zijn bevindingen nog geen contact heeft gehad met de organisatie. „Dit soort fouten overkomt ons normaal niet. Hier balen wij fors van", aldus Scheffer. „Maar we kunnen het niet terugdraai en, we kunnen er alleen maar voor zorgen dat het volgend jaar niet gebeurt." Vorig jaar heeft de atletiekbond KNAU het par cours van de hele marathon officieel nagemeten. Bij de halve marathon is daarvan afgezien omdat het nogal wat voorbereidingen en tijd kost. Scheffer: „Het gebeurt met een officieel geijkt wieltje, waarbij iemand niet harder mag lopen brussel marc peeperkorn correspondent De landbouwministers rond den vanmorgen na achttien uur van onafgebroken overleg hun beraad af over de vraag hoe zij de BSE-paniek kunnen indam men. In Frankrijk werd de afge lopen weken een tiental gekke koeien ontdekt dankzij extra tests. De consumptie van rund vlees in dit land daalde daarop met veertig procent. Óveral in de EU kwam de prijs van levende runderen on der druk te staan. Spanje, Italië en Oostenrijk sloten hun gren zen voor Frans rundvlees. Ook Groot-Brittannië zou dat over wegen. Nederland hield het Franse vlees de afgelopen da- gen apart. Minister Brinkhorst (landbouw) sprak van een 'col lectieve hysterie', en R. Taze- laar, voorzitter van het Produkt- schap Vee en Vlees, vindt een verbod onnodig. In reactie op de paniek beslo ten de bewindslieden alle run deren in de EU die ouder zijn dan dertig maanden vanaf 1 juli volgend jaar verplicht op BSE te onderzoeken, zodra ze voor de slacht worden aangeboden. In totaal gaat het om zes tot zeven miljoen runderen per jaar, in Nederland om ongeveer 500.000. Landen als Denemar ken, Finland, Zweden en Oos tenrijk, die tot nog toe vrijwel' BSE-vrij zijn, mogen op beperk tere schaal testen. Frankrijk heeft de regels voor de verwerking van rundvlees aanzienlijk aangescherpt. Zo moeten de zwezerik (een Fran se delicatesse) en het maag darmkanaal van runderen ver plicht worden verwijderd. Deze runderresten vormen volgens Parijs een te grote potentiële bron voor BSE-besmetting. Ve terinaire deskundigen van de EU zullen nog voor het eind van de maand bepalen of de strengere Franse regels in heel Europa moeten gaan gelden. Europees Commissaris Byrne (consumentenzaken) riep de EU-landen op de reeds be staande regels ter voorkoming van BSE-besmetting daadwer kelijk na te leven. foto» ap* jerome delay Joodse kolonisten en rechtse activisten verbranden de posters van de Palestijnse leider Yasser Arafat. tel aviv ad bloemendaal correspondent Het Israëlische leger heeft van ochtend een Palestijn doodge schoten nabij de plaats in de Gazastrook waar gisteren een bomaanslag werd gepleegd op een schoolbus. De Palestijn zou bezig zijn geweest een bom te plaatsen. Gisteravond schoten soldaten op twee andere Pales- tijnen die in de buurt van de nederzetting Neve Dekalim ex plosieven wilden plaatsen. Een van hen werd gedood. Israëlische gevechtshelikop ters en marineschepen vuurden gisteravond raketten af op doe len in de Gazastrook. De aan vallen waren een vergelding voor de bomaanslag op de schoolbus, waarbij twee Israëli sche kolonisten omkwamen. Israël had het Palestijnse be stuur niet tevoren gewaar schuwd, maar een aantal ge bouwen in Gaza-stad was toch tijdig ontruimd na geruchten over een vergeldingsactie. Daardoor bleef het aantal slachtoffers beperkt. Volgens Palestijnse bronnen is een lid van de Preventieve Veiligheids dienst omgekomen. Verder zouden er honderd lichtgewon den zijn. President Arafat noemde de Israëlische aanval len 'een gevaarlijke escalatie'. Israël heeft gisteravond ook economische sancties afgekon digd. De uitvoer van petrole- umproducten naar de door Pa- lestijnen bestuurde gebieden is tot nader order verboden. Dat betekent dat de benzine- schaarste waarmee de Palestij- nen al een paar weken kampen, snel zal toenemen. De aanslag van gisterochtend op de schoolbus zorgde in Isra el voor veel emotie en zware politieke druk op premier Ba rak. Duizenden betogers gingen de straat op om te eisen dat het leger 'de vrije hand' krijgt om tegen de Palestijnen op te tre den. Barak vroeg vertegenwoor digers van oppositiepartijen om toe te treden tot een regering van nationale eenheid, maar kreeg nul op het rekest. Likud- leider Sharon weigerde zonder meer en andere politici zijn al leen bereid Baraks aanbod te overwegen als hij een eind maakt aan het vredesproces. bremen Een explosie in een flatgebouw in de Noord-Duitse stad Bremen heeft gisteren het leven gekost aan vier personen. Zeker 21 mensen raakten gewond. Zes personen worden nog vermist. De oorzaak van de explosie is nog onbekend, maar de autoriteiten denken dat er een gaslek is geweest. In het flatgebouw woonden volgens de politie vooral ouderen. In ieder geval 29 bewoners bleven ongedeerd. Ze zijn in een noodonderkomen ondergebracht. Twee mensen, die via een mobiele telefoon contact hadden met de red dingsdiensten, zijn gisteravond levend uit het puin gered. foto ap jörg sarbach den haag cpd Minister Borst (volksgezond heid) wil een overheidsbureau oprichten dat legaal zorg draagt voor de teelt en verspreiding van cannabis (softdrugs) voor medisch gebruik. Dit Bureau Medicinale Cannabis (BMC) moet er volgens een woord voerder van Borst uiteindelijk voor zorgen dat apothekers niet langer in een coffeeshop de cannabis hoeven te kopen. Patiëntenverenigingen en ook de organisatie van apothe kers, KNMP, reageren verheugd op het plan. Woordvoerder Oo- men van de Aids-stichting denkt dat zo veel ongemak voor patiënten kan worden voorko men. „Ze hoeven geen obscuur, semi-iegaal circuit meer in om die spullen te kopen. Zo'n bu reau is een goede zaak." De mi nister zal de voorstellen half de cember naar de Kamer sturen. Cannabisproducten ('hasj' of 'wiet') blijken zeer heilzaam bij onder meer de pijnbestrijding. Veel kanker-, MS- of Parkinson- patiënten ervaren minder pijn bij het gebruik er van. Ook veel aidspatiënten gebruiken canna bis om de bijwerkingen van hun medicijnen, zoals misse lijkheid, tegen te gaan. De werkzaamheid van cannabis is bekend sinds de oudheid, maar het medisch gebruik wordt in Nederland nog als 'illegaal maar gedoogd' bestempeld. Apothekers moeten voor het inkopen van de hasj vaak naar coffeeshops, of de patiënt moet dit zelf of via een kennis rege len. De apothekersorganisatie KNMP wil dat hieraan een ein- Verschillende incidenten met aanvallen op speedboten Ntt'buit kepen' Infom Nwk>; de (labcbank Do' kan a vei f'dtel cp-everen. Bei voor meer 0800-0502. Of'eken op Inter hv.faoohank oi/wown u i i"»» i jakarta theo haerkens correspondent Het geweld opde Molukken in het oosten van Indonesië laait opnieuw op. Vooral aanvallen op speedboten hebben veel slachtoffers gemaakt. Bij verscheidene inci denten zijn de* afgelopen dagen zeker 13 mensen omgekomen. Ten minste 10 wor den er vermist en 6 raakten raakten ge wond. Twee mensen zijn gisteren gedood bij de beschieting van een speedboot die de ver binding onderhoudt tussen Passo in het oosten van Ambon en Kairatu. Volgens de autoriteiten zou deze aanval een reactie zijn op het verdwijnen van een boot met 16 moslims aan boord op het nabijgelegen ei land Saparua, afgelopen zaterdag. Volgens een woordvoerder van de moskee in Am- bon-stad zijn de 16 vermoord en in stukken gehakt. Er loopt nog een onderzoek naar de zaak. In de baai van Ambon werd gisteren ook op een boot geschoten. Daarbij Adelen een dode en drie gewonden. Bij een aanval op een andere boot, de Solaris, Adelen drie ge wonden. Ook in de stad Ambon, waar vol gens pater Cees Böhm weer een gespannen rust heerst na drie onrustige dagen, vielen gisteren twee doden en een gewonde. Een slachtoffer werd gedood met een mes en een meisje \'an 12 werd doodgeschoten. Als indirect gevolg van de verbrokkeling van het eiland, waar hoofdwegen niet voor iedereen begaanbaar zijn, zijn gisteravond bij Airsalobar in het westen van Ambon- stad, zeker 8 mensen verdronken en wor den er nog minstens 7 vermist. Ze waren met de zwaar overbelaste laatste avond boot om een enclave van de tegenpartij ge varen. De schuit maakte water en zonk. Overigens neemt de belangstelling voor het Molukse probleem toe. Morgen reist de nuntius, de ambassadeur van het Vaticaan in Indonesië, voor enkele dagen naar Am- bon en de verder naar het oosten gelegen Kei-eilanden. NR. 42472 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 dan vijf kilometer per uur. Er moet een bepaalde lijn gevolgd worden. Dat kan eigenlijk alleen op zondagochtend om vijf uur." De organisatie is nog 'driftig' in gesprek met bedrijven die het Amerikaanse 3M na tien jaar zouden kunnen opvolgen als hoofdsponsor. „In januari moet het rond zijn, anders komen we or ganisatorisch in de problemen. Bovendien ma ken de bedrijven nu hun begrotingen", aldus Scheffer. Hij acht de kans groter dan vijftig pro cent dat het lukt om een nieuwe sponsor voor enkele tonnen te vinden. HET WOORD IS AAN Freek de Jonge 'We hebben het niet gewe ten' zegt meer over ons ge weten dan over onze kennis. 7711° 7710° "79° 50% 50% 20% 20% 10% 30% Bungalowparken van Center Pares definitief verkocht londen anp De dertien bungalowparken van Center Pares, waarvan er vijf in Nederland liggen, zijn de finitief verkocht. De Britse brouwerijgroep Scottish and Newcastle maakte vanochtend bekend de parken te hebben overgedaan aan DB Capital Partners, de participatiemaat schappij van Deutsche Bank, en aan de Franse vakantieonder neming Pierre et Vacances. De drie bungalowparken van Center Pares in Groot-Brittan nië komen volledig in handen van DB Capital. De tien parken op het vasteland worden eigen dom van een joint A'enture van DB Capital en Pierre et Vacan ces. Het Franse concern brengt zijn Gran Dorado-parken in. De koopsom van Center Pares bedraagt bijna 2,5 miljard gulden. Daarvan wordt ruim 200 miljoen gulden achterge houden totdat het bungalow park de Eemhof bij Zeewolde weer open gaat. Dit park Averd in mei vrijwel geheel door brand verwoest. S&N zette de bungalowparken in februari dit jaar in de verkoop omdat het zich wilde richten op het brou wen van bier en op de detail handel. Daarvoor waren de par ken eigendom van een stich ting, die in handen was van de Nederlandse zakenman P. Derksen. de komt. „We A^erwachten dat Borst via dit nieuwe bureau eerst wetenschappelijk onder zoek naar de werking van can nabis mogelijk Avil maken. Tot dusver kon dat niet omdat het aankopen en in bezit hebben van hasj, ook voor Avetenschap- pelijke doelen, strafbaar was." De KNMP ziet het medicinaal gebruik van cannabis liefst van daag nog ingevoerd. „Als de minister verder gaat, en het daadwerkelijk via de overheid beschikbaar maakt voor patiën ten, zou dat helemaal mooi zijn. Het werkt, dat weten we zeker. We wachten Borsts voor stel met grote nieuwsgierigheid af." Probleem voor Borst is het vinden van een hasjteler en - handelaar die nimmer illegale actiAiteiten ondernam. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) j Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch ©Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: i 071- 5128 030 of abonneren vla: w. Ieidschdagblad.nl 712141"400114 maandag t/m vrijdag De allergrootste familiefilm nu op video bij Blokker! Adviesprijs 44.95 Blokkerprijs 39.95 Voordeel met 1 dukaat 5.00 U betaalt slechts:

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1