Sloop bedreigt oude huizen rond Batehi Twijfel aan nut va zoetwaterbuffers Veense dakbedekking in de aanbieding 'Thuis zeggen ze dat ik aan Katwijkeritis lijd' Rijn Veenstreek Duizend piek voor een potje met Ceulemans Jacobswoude paree kritiek op milieutak JVEMBER 2000 Brutale greep uit bedrijfskluis bodegraven Twee mannen hebben gisteren op een brutale ma nier geld gestolen uit de kluis van een bedrijf aan de Broekveld- selaan in Bodegraven. Bij de balie vroegen ze om een biljet van 250 gulden te wisselen, waarna een medewerkster naar de kluis liep. Plotseling stond één van de mannen achter haar en pakte een stapel papiergeld uit de kluis. Verv olgens deed hij alsof hij alles weer teruglegde, maar hield daarbij op slinkse wijze een deel van het geld. 's Middags bleek namelijk dat er geld uit de kluis ontbrak. Later op de dag wilden de mannen de truc op nieuw uithalen bij een ander bedrijf aan de Broekveldselaan, maar de medewerker van het bedrijf pikte dat niet. Toen één van de mannen meeliep naar de kluis, schopte hij ze de deur Tulploop begint bij Johannes 23 roelofarendsveenDe negende Tulploop in en om Roelof- arendsveen wijkt af van vorige edities. Door werkzaamheden aan diverse wegen in Oude Wetering heeft de organiserende vereniging LVA Plantaris het parcours van de hardloopwedstrijd aangepast. Ook koos de organsiatie voor een andere startplaats dan de vorige editie. De scholengemeenschap Johannes 23 aan de Piet de longstraat dient als verttrek- en eindpunt. Daarnaast neemt de organiserende vereniging de tijdregistratie weer in ei gen hand. De skeelertocht vervalt dit jaar omdat de organisatie bang is dat het weer te slecht is voor een veilige tocht. De Tulp loop begint om 10.30 uur met een kinderloop. De wedstrijden over 5,10 en 21,1 kilometer beginnen om 11 uur. Meer inlich tingen: 06-20552910 Dronken automobiliste over de kop alphen aan den run Doordat ze te veel gedronken had, is een 27- jarige Alphense automobiliste vannacht met haar auto over de kop geslagen. Ze reed rond drie uur over de Eisenhowerlaan in Alphen toen ze de controle over haar auto verloor. De vrouw bleef ongedeerd. Inbraak in Veense bejaardenwoning roelofarendsveen Op klaarlichte dag heeft een inbreker toege slagen in een bejaardenwoning aan de Rembrandt van Rijnsin gel in Roelofarendsveen. De dief klom gisteren via de regenpijp naar boven en forceerde daar de deur van de bovenwoning. De bewoner mist enkele sieraden. Feller verzet tegen Schiphol jacobswoude Jacobswoude gaat zich feller verzetten tegen de overlast die Schiphol veroorzaakt. Omdat n de gemeente nau welijks expertise heeft om dit te doen, zoekt Jacobswoude aan sluiting bij het samenwerkingsverband Leidse Regio. Op langere termijn moet ook het Rijnstreekberaad acties tegen Schiphol ontwikkelen omdat ook daar steeds meer lawaai ontstaat. Tot nu toe heeft Jacobswoude zich in de discussies over Schiphol afzijdig gehouden. Het is te verwachten dat de klachten uit Lei- muiden, Rijnsaterwoude, Woubrugge en Hoogmade de komen de jaren door de aanleg van de vijfde Schipholbaan alleen maar toenemen. Gedurende die werkzaamheden is de Zwanenburg- baan buiten gebruik en krijgen zowel de Kaagbaan als de Aals- meerbaan veel meer vliegtuigen te verwerken. 'Rijnland moet grondclaim onderbouwei leiden/run en venen De thermometer in de tuin van de Veense pastorie geeft steeds hogere waarden aan. FOTO HENK BOUWMAN Leien verkoop voor behoud pastorie roelofarendsveen j anneke de jonge Om de noodlijdende pastorie Sint Petrus Banden in Roelofarendsveen te behouden, zijn vanaf nu bedrukte leien te koop. Deze leien lagen voorheen op het dak van de pastorie maar worden nu vervangen door nieuwe. Op de oude leien is een penteke ning van de pastorie afgedrukt, getekend door de Veense Toos Spruit. Vorige week overhandigde de voorzitter van de actie groep haar de eerste lei. Er zijn duizend leien beschikbaar. Niet alle leien die van het dak komen zijn ge schikt om bedrukken. Wie zo'n collectors item wil bemachtigen, moet daarom snel zijn. De leien kosten 25 gulden en zijn te koop op de volgende plaatsen: Het Kleine Warenhuis in Oud Ade, Slijterij Warmer dam in Rijpwetering, boekhandel Vee- nerick in Roelofarendsveen en Doeland, Kapsalon Gert van Staveren en het Histo risch Centrum in Oude Wetering. Op deze plekken kunnen mensen ook loten kopen voor de superloterij. Loten kosten honderd gulden. Wie de hoofdprijs, een auto, wint, weet dat na de trekking op 24 maart. Inmiddels is er al 200.000 gulden binnen. Onlangs ontving het actiecomité 10.000 gulden van het Prins Bernhard Cultuur fonds. De thermometer in de tuin van de pastorie aan het Noordeinde krijgt het dan ook steeds warmer. Om het gebouw weer in de oorspronkelijke staat te herstellen is 550.000 gulden nodig, dus de actie moet nog even doorgaan. Daarom gaan leden van de parochie bin nenkort bij alle parochianen langs, om hun een leisteen te verkopen en een folder te overhandigen. Hierin worden de parochia nen ook opgeroepen een kavel aan te bie den voor de pastorieveiling op 24 mei in de voormalige veilinghallen aan de Sotaweg. saskia stoelinga Is het zinnig om op een sympo sium te roepen dat het Hoog heemraadschap van Rijnland zo'n dertig vierkante kilometer grond claimt in de ons omrin gende polders voor zoetwater buffers? Hoogheemraad Steegh deed dat afgelopen vrijdag tot schrik van de bewoners van dat gebied, die nog helemaal niets hadden gemerkt van een droogteprobleem in deze natte tijden. Is het een voorzet voor een brede discussie of beleid? Volgens beleidsmedewerker Ghijsels van de land- en tuin bouworganisatie WLTO gebeurt het te vaak dat de 'hogere regio nen' de gebieden problemen aanpraten. We worden dood gegooid met oppervlakteclaims die niet inzichtelijk zijn. Laat Rijnland de problemen letterlijk eens in kaart brengen. Wat is het capaciteitsprobleem in de polder, wat zijn de gevolgen en hoe gaan we daarmee geza menlijk mee om, ook de bewo ners van de polder?" Secretaris De Blaeij van het Waterschap De Oude Rijnstro men weet dat zijn organisatie technisch gezien wateroverlast goed aan kan. Hij weet ook dat de infrastructuur in de polders niet gemakkelijk te wijzigen is. .Achter een bureau kun je van alles bedenken. Het is best mo gelijk dat er 30 vierkante kilo meter boezem nodig is. Maar moeten we zomaar mensen uit de veenpolders verdrijven? Ik vraag me af: hoe ernstig is het watertekort? In 1976 hadden we een extreem hete zomer. War me zomers duren hooguit een week of zes. Is het erg om dan om de zoveel jaar even met een tekort aan water te zitten? Dat moet je tegen elkaar afzetten. Kun je mensen zomaar i veenpolders verdrijven i ergens anders laten v\i Natuurlijk komt er steeds verhard oppervlak, waarin rekening moeten houden de andere kant moeten u geen paniek zaaien. Wel steeds betere techniekj mogelijkheden, laten eens goed met elkaar n ken. Aan die woorden Steegh til ik niet zo zwaa is goed voor de discussie.' Voorlichter Van der Hoe het Hoogheemraadschap Rijnlai^ is voor de discuss hoogheemraad Steegh i tende. ,,We moeten vooruit denken. Er on toch steeds gevaarlijke si Twee weekeinden geled ten we nog met een sti boezem. Ie moet dan sn slissen." Steegh meent dat het bi kort 's zomers ook gaat kc „Klopt, Rijnland heeft stateerd dat we meer 1 nodig hebben. Je kunt da gen: wat een dwaas, mai schien is het beter om di punten op te sporen. Wai blemen moeten we nia ons uitschuiven. We i een andere manier van d inzetten: Rijnlandbreed, schapsbreed en zelfs 1 landbreed." WLTO-man Ghijsels b dat. Maar hij blijft b standpunt dat niet ia maar van alles moet n „Dat bevordert de niet. Je krijgt dan alleen emotioneel beladen tuint agrariërs die ook van alle roepen. Dat is niet consü Ook onze organisatie ziel van alles gaande is metj ter. De bedoeling is datw met elkaar een vinger krijgen." Jacobswoude blaast afgeketst plan nieuw leven in roelofarendsveen De meester-biljarter Raymond Ceulemans komt op 1 decem ber naar Roelofarendsveen om de plaatselijke biljarters uit te dagen. Dat gaat echter niet voor niets: wie een potje tegen de Belg wil spelen, moet een sponsorbedrag van dui zend gulden meebrengen. Dit geld komt ten goede aan ge- handicapten-zwemclub De Waterduikers uit Roelof arendsveen. Zij willen van het geld graag een douchebran card kopen, die bedoeld is om gehandicapte zwemmers vei lig en comfortabel naar het zwembassin te vervoeren. Maximaal acht biljarters kunnen meedoen aan het eve nement dat de Alkemadese rotaryclub organiseert. Zij kunnen zich aanmelden bij rotarylid H. Kraaijveld, 071- 3313688. Het spektakel heeft plaats in café Heemskerk aan de Langeweg en begint om 20 uur. Er is plek voor 200 toe schouwers. Kaarten a tien gul den zijn te koop bij het café. De slopershamer bedreigt alle oudere woningen rond winkelcentrum Batehof in Woubrugge. Wethouder Haasbroek van Jacobswoude liet gisteren in een ge meentelijke commissievergadering weten dat hij in janu ari beslist over de bouw van nieuwe winkels en wonin gen. Dat kan het einde betekenen van de woninkjes van Nieuw Leven aan de Bateweg, maar ook van de huizen aan de Dr. Lothlaan en op de langere termijn het rijtje huizen aan de Gerbrand Swartlaan aan de kant van de Batehof. woubrugge fracties over twee schetsen die ewout van der dussen hij met de winkeliers, de ste denbouwkundige van de ge- Tijdens de raadscommissie meente en de Woondienst Aar ruimtelijke ordening peilde de woude bespreekt. De schetsen, wethouder de meningen van de een van de stedenbouwkundige en een van een architect in op- drachtwan de Woondienst, ont lopen elkaar weinig. Beide plannen gaan uit van nieuw bouw op de plaats van gebouw De Wijk en op de plaats van de oude woningen langs de Bate weg. Uit de plannen van bijna een jaar geleden is ook nog de bebouwing van een deel van de parkeerplaats voor winkels en woningen terug te vinden. De Woondienst betrekt in zijn plannen ook de andere omlig gende huizen. „Het is een gefa seerd plan voor de komende vijf tot vijftien jaar", aldus G. Verheij, directeur van de Woon diensten Aarwoude. Met deze nieuwe schetsen krijgt de in mei afgebroken dis cussie over de uitbreiding van de Batehof een vervolg. Tijdens een informele, besloten, raads vergadering haalde de politiek toen de plannen die in januari tijdens een informatieavond in de brandweerkazerne waren gepresenteerd onderuit. Met name bebouwing van een deel van de parkeerplaats wezen de politici unaniem af. „De oude discussie, raadsbreed, is niet gehonoreerd", zo stelden WD- 'er T. Kroes en J. Grovenstein (CDA) toen ze gisteravond de schetsen zagen. Zij beschou wen het hoekgebouw als een probleem. Omdat de Woon dienst op termijn ook het rijtje huizen aan de Gerbrand Swart laan wil vervangen door nieuw bouw, biedt de sloop van twee woningen volgens hen een op lossing. „Dan kan het hoekge bouw twee woningen opschui ven." Op de plaatsen van Nieuw Leven, De Wijk en aan de Dr. Lothlaan wil de Woondienst in drie lagen bouwen met een penthouse op het dak. „Dat kan ook een recreatieruimte zijn voor de senioren", aldus Ver- weij. Met de bouw van acht koopwoningen ten behoeve huurders uit Woubrugge ziet Verweij mogelijkheden om huurders van te slopen huizen definitief of tijdelijk een andere huurwoning aan te biedt D66-er Buskermolen nog een poging om de ristieke woningen van Leven aan de Bateweg u te houden. Maar volget weij benaderen de kosii renovatie de prijs van bouw. „Als u pleit voori gie dan is dat beter besle de huisjes van Nieuw Lt de Schoolstraat", broek, die voorheen nog voor behoud van de huis de Bateweg. De comn den zetten nog wel vraag bij het aantal beschikba keerplaatsen. „Dat bij hard punt van de winl zo stelde Kroes. Alphenaar Thijs Rietveld verliefd op badplaats alphen aan den run* jan westerlaken Thijs Rietveld is een rasechte Alphenaar, maar zijn grote lief de is Katwijk. Wie aan de bad plaats komt, komt aan Rietveld. In de zomermaanden woont Rietveld in een houten vakan tiehuisje op camping De Zuid duinen. Dan pendelt hij op en neer naar zijn baas in Alphen. 's Winters komt Rietveld een paar keer in de maand in Katwijk. „Ik word er als het ware naartoe gezogen", zegt hij. „Thuis zeg gen ze wel eens, dat ik aan de Katwijkeritis lijd. Wat dat is? Niets ernstigs hoor! Maar er gaat bij mij geen dag voorbij dat Uc niet over Katwijk praat. Dat noemt mijn familie de Katwij keritis." Zijn grote liefde voor de bad plaats is niet van vandaag of gisteren. Rietveld, pas vijftig ge worden, was nog maar een jon getje van een paar jaar toen hij met zijn vader, moeder, broer tjes en zusjes in de zomer naar de Noordduinen in Katwijk ging. Pa en ma met twee kinde ren achterop de brommer, de drie anderen kwamen met de bus en de tram. Rietveld weet het nog precies: er ging een primus mee om wa ter voor een kop thee op te war men. Water, dat ze in twee lege flessen in hotel Savoy mochten tappen. De vader van Rietveld ontdekte later de camping De Zuidduinen. Die plek beviel hem zo, dat hij besloot er een vakantiehuisje te bouwen. De schotten voor dat optrekje maakte hij van pallets, die hij op de bakfiets van zijn opa bij Samsom weghaalde. „Mijn va der kreeg zo de smaak te pak ken, dat hij zelfs huisjes bouw de voor andere campinggasten. Zo verdiende hij het staangeld voor zichzelf." De liefde die zijn vader toen al voor de badplaats had, nam de kleine Rietveld over. Als eni ge uit het gezin van vijf kinde ren. Maar het bleef niet alleen bij die liefde. Rietveld snuffelde rond in Katwijk en toen hij op een dag het museum aandeed, zag hij twee ansichtkaarten, die zo tot zijn verbeelding spraken dat hij besloot ze te kopen. „En zo", zegt hij met twinkelende ogen, „is het allemaal begon nen. Ik ben kaarten en foto's gaan verzamelen van Katwijk. Vooral van de camping. Daar van zijn honderd ansichtkaar ten gemaakt waarvan ik er 98 heb. De twee die ik nog mis, lig gen wel in het museum. Ik heb de directie gevraagd of ik er ko pieën van mocht maken, maar dat weigerde zij mij. Nee, ik weet niet waarom. Jammer vind ik het wel, want anders had ik de hele collectie vanaf 1930 ge had." Rietveld vertelt, dat dit uit sluitend officiële kaarten zijn. „In de loop der jaren zijn er na tuurlijk honderden foto's ge maakt. Ik denk dat er in Leiden nog heel wat mensen wonen die wel het een en ander in hun bezit hebben. Foto's van bij voorbeeld de koude douches en winkeliers op de camping, de Ankertent waarin destijds kerk diensten werden gehouden en de kinderclub van 'Tante Roos' actief was. Dat zijn prentjes, die ik niet heb, maar dolgraag aan mijn collectie zou willen toe voegen." Heeft Rietveld plannen met de foto's? De Alphenaar glim lacht wat. Zegt: „Over vijf jaar (in 2005) bestaat camping De Zuidduinen 75 jaar. Mis schien", overweegt hij, „stel ik rond die tijd een boekje samen van hoe het toen was en nu is. Alleen moet ik daar wel wat hulp bij hebben, want alleen kan ik dat niet. Het is toch zon de dat ik maar de enige ben die al die fraaie foto's kan bekijken? Als er een boekwerkje van wordt samengesteld, kunnen er zoveel meer mensen van genie ten." Borrelen Dat iemand van een bepaald plekje houdt is niet zo vreemd. Maar wat heeft Katwijk, dat Thijs Rietveld zo idolaat maakt van de badplaats? Hij kijkt ver baasd op en zwijgt. „Ik weet het eigenlijk niet", zegt hij dan na een korte stilte. „Als iemand Katwijk tegen mij zegt, gaat het gelijk van binnen borrelen. Met een dromerige blik ver volgt hij: „Het is toch zo'n mooi plaatsje, zeker dat oude dèel. Waarom ik er dan niet woon? Als mijn vrouw mee zou gaan, pakte ik vandaag nog mijn spulletjes in. Zij wil niet weg uit AJphen. Haar argument? We wonen zomers al een half jaar in Katwijk. Nou, dan ben ik uit gesproken. Wat dat betreft heeft ze gelijk." Hoewel zijn broers en zussen als kind ook meegingen naar 'Het is bij ons geen rommeltje busgarage in Leimuid loopt de kans dat onze naren door zo'n rappon teerd raken. Ook wol moeilijker om politici maken voor de vereiste v Alphenaar Thijs Rietveld: „Als iemand Katwijk tegen mij zegt, gaat het gelijk van binnen borrelen." FOTO HIELCO KUIPERS wat toen nog het vissersdorp hebben beleefd. En mijn kinde- Katwijk was, zijn zij nu hele maal 'genezen'. „Ik ben de eni ge uit dat gezin, die de bad plaats trouw is gebleven. Niet een taalt er nog naar het plekje waar we als kind zoveel plezier ren (Rietveld heeft een zoon en dochter)?: „Mijn dochter gaat wel eens mee naar de camping en mijn zoon komt zo nu en dan eens buurten. Maar ze zijn bij lange na niet zo gek van Kat wijk als hun pa." Wie denkt dat hij of zij de collectie foto's van Thijs Riet veld kan aanvullen, het adres is: Grijpensteinstraat 63, 2405 GM Alphen aan den Rijn, 06- 24267254. jacobswoude tim brouwer de koning Jacobswoude is ontstemd over het slechte rapport dat de In spectie Milieuhygiëne de ge meente geeft. Volgens de on derzoekers van het ministerie van VROM schiet de gemeente tekort in de uitvoering van haar milieutaken. Als antwoord op de waslijst aan onvoldoendes stuurde de gemeente gisteren een eigen persbericht rond. Ja cobswoude baseert zich op de zelfde cijfers, maar geeft een positievere draai aan het rap port dan de inspectie. In de landelijke steekproef onder veertig gemeenten scoort Jacobswoude volgens milieu inspecteur Van Ommen 'niet bijster goed'. Ook de gemeente deelt zijn mening dat er werk aan de winkel is. „Maar nie mand moet de indruk krijgen dat het bij ons een rommeltje is", zegt gemeentesecretaris Meester. Ook wethouder Vink hecht aan een zuiver beeld over Jacobswoude. Op milieugebied deugt het een en ander niet, geeft hij toe, maar veel meer za ken wél. De Inspectie Milieuhy giëne legt na een onderzoek van maart tot en met juni juist het accent op de zwakke plek ken in Jacobswoude. Het steekt Vink dat Ja cobswoude zo te kijk staat. „Wij hebben als plattelandsgemeen te niet aan deze steekproef meegedaan omdat we honderd procent zouden scoren. Dan verwacht je geen al te negatieve benadering. Ik mis een stimu lans om wat extra's te doen aan de milieuproblematiek. Zo lees ik niets over 133 gesaneerde tanks bij Boot Beton, maar wel dat er nog drie liggen bij de leurstelling over het („Dat was aanvankeüj minnetjes") bekend bij spectie, die er vervolg scherpe kantjes afhaald met het persbericht van kon Jacobswoude nog niet leven. Daarom vei gemeente snel een eigen Vink vindt het om daarnaast onvoldoende sentatief. Zo pareert hij tiek op de nagelaten van scheepswerven in meente. „Dat kan te hebben met vertraging* voorbeeld omdat wij andere Rijnstreekgel optrekken. Nu voldoen' schien niet aan de eisef* wij zijn hard bezig om te zetten. Dat kost so Bovendien hebben wij tijd personeel of geldb baar om zaken aan te pal De Inspectie Milieul vindt dat Vink niet moei over de representative het onderzoek. Volgens zoeker Van Ommen üj feiten er op basis van b ring van gemeentelijke ningen en onderzoek bi bedrijven. „Jacobswoud meer dan 15 scheepsi aldus Van Ommen, „d zorgelijk dat het die li niet heeft gecontroleei inspecteur verwacht op cember een milieuplan cobswoude.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16