'Eén gebouw met allemaal torentjesy tX en grabbelton van smoezen en excuses Leiden eertien maanden •oor babbeltrucs Leiden Regio Openingshaai GERECHT 31-jarige Leidse vrouw is en door de Haagse recht- 51 veroordeeld tot veertien iden cel wegens oplichting middel van babbeltrucs. ns moet zij in totaal ruim nhonderd gulden terug- en aan acht van haar loffers. Twee weken gele- iste de officier van justitie ïaanden meer. wouw deed zich tussen juli in Leiden verschil- malen voor als buurtbe- Jster die zichzelf had bui- 1 sloten en zonder geld zat. ns de rechtbank maakte slachtoffers daarbij zo mogelijk geld afhandig, naakte ze zich in een geval aan diefstal van een lasje en een poging tot a! door te proberen hier- geld te pinnen. De vrouw www.vanGerner.com Uw jmvelicv online de andere juwelier van (jtrnêïu^) ^'ve/iers*0^ Spinoza-winnaar Pieter Muysken voelt zich niet thuis in Leiden llflADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, H de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden jstuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl ORDVEST In het COC is het donderdag caféavond van 21 tot 1 en zaterdag is er vanaf 22 uur disco. Alleen voor vrouwen is er lag disco vanaf 22 uur en zondag is het van 17 tot 21 uur Sun- Times. Het COC staat aan de Langegracht 65. RBURG Koersballen is een behendigheidssport met een bal ivan het middelpunt niet in het midden ligt. Wie met deze [wil kennismaken, kan vrijdag 24 november van 13.30 tot uur naar een demonstratie komen kijken in buurthuis Matilo deZaanstraat 126. (HUISWU K Wijkvereniging Aktief houdt vrijdag 24 november ïiwijkgebouw aan de Berlagestraat 2 een kaart- en sjoelavond, persoon zijn de kosten voor deelname 2,50 gulden. De zaal is 19.30 uur open, een half uurtje later wordt er begonnen. (HUISWU K In het clubhonk van carnavalsvereniging De Leid- lutspotten is zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur een melmarkt. Het honk is te vinden aan de Voorschoterweg, ach- |evoetbalvelden van LW De Sleutels. •NWIJK Sinterklaas is weer in Nederland. Zaterdag 25 novem- houdt hij zitting in winkelcentrum de Kopermolen. Hij komt rr aan en neemt dan plaats op zijn troon in een feeste- ïrsierde tent op het plein bij Petit restaurant De Koperwiek, lurlijk komen er ook Zwarte Pieten mee, die flink zullen rond ten. icialistische Partij houdt extra spreekuren vanwege hét nieu- ii dastingstelsel. Dat is vooral van belang voor uitkeringsge- dgde alleenstaande ouders en echtparen met kinderen jonger 12 jaar. Als zij voor 1 december geen voorlopige teruggave ragen, worden ze gekort op hun uitkering. De extra spreek- ivan de SP-Hulpdienst zijn vanavond en morgen van 20.00 tot e luur. De spreekuren worden gehouden in De SPeer, Marnix- "3. Ook telefonisch (5280441) kunnen afspraken worden ge- igang van donderdag 23 november heeft woon-, zorg- en itencentrum de Robijn een nieuwe telefooncentrale. Het li we telefoonnummer is 071-5817100, het nieuwe faxnummer is 817111. een compleet overzicht van al de activiteiten en plannen van jbijn is er een e-mail adres: postbus@derobijn.nl januari 2001 gaat de Robijn samen met andere partners 'de aan huis' uitbreiden tot bijna zestig plaatsen. Ook gaat er be es olgend jaar een nieuwe verpleegafdeling ten behoeve van 'ig psychogeriatrische patiënten van start. had het geld nodig om aan drugs te komen. De rechtbank nam het de vrouw kwalijk dat ze het ver trouwen van haar slachtoffers had beschaamd en de babbel trucs uitvoerde kort nadat ze was vrijgekomen van een eer dere straf na dergelijke vergrij pen. De vrouw was niet bij de zitting aanwezig: na verlof keer de zij niet terug. Taal is kenmerkend voor mensen. We ordenen er de werkelijkheid mee. Hoogleraar Pieter Muysken onderzoekt hoe we dat doen, hoe 'ons hoofd in elkaar zit'. Twee jaar geleden - kort na zijn komst naar Leiden - kreeg hij tot zijn eigen verbazing de Spinoza-premie, het Nederlandse zusje van de Nobelprijs. De universiteit is vervuld van trots met zo'n top- wetenschapper aan de toch al rijk bedeelde faculteit der letteren. Maar Muysken voelt zich niet thuis tussen al die Leidse specialisten. Hij vertrekt in februari naar Nijmegen. Daar krijgt hij hopelijk de baan en de werkomgeving die beter bij hem passen. door Onno Havermans ,,Het is niet fijn om weg te gaan. Maar ik ben wel verheugd door de beslissing die ik heb geno men. De leerstoel Algemene Taalwetenschap is wat breder. Die wordt in Leiden bezet door Lisa Cheng, een fantastische wetenschapper trouwens. Maar nu is die leerstoel me in Nijme gen aangeboden. Daar ben ik blij om." Pieter Muysken (50) is een be scheiden mens. Hij kan zich voorstellen dat de Leidse lette renfaculteit wil weten dat ze een winnaar in huis heeft. „Dat staat goed, natuurlijk. Maar ik herken mezelf niet in de term coryfee. Ik ken mijn eigen waar de wel, maar ik hoef niet in het middelpunt van de belangstel ling te staan. Ik zie mezelf meer als iemand die verschillende vakgebieden bij elkaar brengt." Amsterdammer Muysken was al negen jaar hoogleraar aan de UvA toen hij in september 1998 overstapte naar Leiden. De fa culteit met zoveel gekke talen, zo'n rijke schakering aan speci alismen in de taalwetenschap, was wel erg aanlokkelijk. „Er zijn hier zoveel deskundigen in huis. Ik zag het als een voor recht om te mogen samenwer ken met mensen als mijn vriend en collega Willem Ade laar, hoogleraar Indianentalen, en dat is het nog steeds." Am per drie maanden na zijn over stap werd Muysken de Spinoza- premie toegekend. Toch verlaat hij Leiden al bin nen driejaar. Teleurgesteld in de Leidse letterencultuur. „Ik heb nagedacht hoe het komt dat ik hier niet happy ben. De meeste mensen weten hier heel veel van één specifiek ding. Ter wijl ik probeer in de breedte te werken, gaan de meeste colle ga's de diepte in. Dus probeer ik een spagaat en dan glij ik uit, raak ik beklemd. Die combina tie van specialisme en breedte werkt hier blijkbaar niet. Som migen zitten zo in hun specia lisme dat ze moeilijk toeganke lijk zijn. Lastig om mee te pra ten omdat ze het vanuit hun specialistische hoek doen." „Dat komt ook een beetje tot uiting in het gebouw waarin we zitten. Het lijkt wel één gebouw, maar het zijn allemaal torentjes waarin al die wetenschappers hun eigen koninkrijkje hebben. In Nijmegen zitten ze samen in de Erasmustoren. Dat is een foeilelijk ding, maar de mensen komen elkaar er wel tegen. Ik vind het opvallend wat een in vloed architectuur heeft op mensen. Maar misschien is bij de bouw van het Leidse Witte Singelcomplex juist wel reke ning mee gehouden met de aard van de faculteit." Paradoxaal genoeg speelt ook de toekenning van de Spinoza- premie Muysken parten. Het beheer van de drie miljoen gul den die aan onderzoek moet worden besteed, heeft hem een hoop extra werk bezorgd. „Het gaat al gauw om 30 manjaren, dat betekent in de praktijk twaalf mensen die je moet be geleiden. Dat is bijna een baan op zich en ik had al twee ba nen. Met het geld van de Spino za-premie probeer ik aan te sluiten bij bestaand onderzoek. Dat lukt soms wel en soms niet, maar over de hele linie niet zo erg. Als je ergens net bent, is dat moeilijk, wantje kent de si tuatie niet. Frits van Oostrom (hoogleraar Middeleeuwse Let terkunde, kreeg de premie vijf jaar geleden/red.) zat hier al lang. Voor hem ligt die prijs in het verlengde van wat hij al deed. Misschien kost het mij meer moeite omdat ik hier nog maar zo kort was." Muyskens hoofdbaan in Leiden is de leerstoel Taalkunde bin nen Talen en Culturen van La tijns-Amerika, wat betekent dat Pieter Muysken: „Ik herken mezelf niet in de term coryfee. Ik ken mijn eigen waarde wel, maar ik hoef niet in het middelpunt van de belangstel ling te staan." foto hielco kuipers hij een deel van zijn tijd ge bruikt om zijn studenten goed Spaans te leren. Daarnaast is hij verbonden aan Algemene Taal wetenschap. „Het aardige daar van is datje een stapje terug doet om te kijken naar iets waar we elke dag mee omgaan, dat wezenlijk is voor mensen. Door uit de positie van normale ge bruiker te stappen en er van buiten naar te kijken, proberen we te ontdekken wat er in ons hoofd gebeurt. Talen kunnen heel verschillend zijn, maar soms zijn er opmerkelijke over eenkomsten." „Laat ik een voorbeeld geven. Indianen in het Amazonege bied hebben diverse werkwoor den voor 'snijden'. In het oer woud bepaalt de vorm van het voorwerp dat je snijdt, het werkwoord dat je gebruikt. Dat lijkt vreemd, maar als je dan be denkt dat wij in het Nederlands zeggen dat een boek op tafel ligt, maar een beker koffie op tafel staat, dan zie je eigenlijk hetzelfde verschijnsel. De Fran sen of de Engelsen vinden dat weer raar, die zullen zeggen dat iets op de tafel is. Pas sinds we naar de Amazonetalen kijken, zien we dit verschijnsel en gaan we anders naar de Nederlandse taal kijken." Met het Spinoza-geld heeft Muysken de afgelopen twee jaar enkele Leidse taaiprojecten geadopteerd. Die projecten zijn gericht op plekken waar twee afzonderlijke taalfamilies op el kaar botsen. Onderzoekers kij ken bij de wisselwerking tussen de Vogelkop in Papoea (voor heen Nederlands Nieuw Gui nea) en de Molukken, in de Amazone en de Andes en op de Balkan welke beïnvloeding de talen op zo'n breukvlak met el kaar hebben. „De Balkan is een klassiek gebied, met tot voor kort gemengde dorpen waar Servo-Kroatisch, Albanees en Macedonisch elkaar eeuwen lang hebben beïnvloed. Die ta len zijn allemaal redelijk be schreven. Op de oostelijke ei landen van Indonesië is de laat ste jaren veel gedaan, maar in Latijns-Amerika moeten we nog veel onbekende talen beschrij ven. Daar kunnen we van leren in hoeverre woordenschat en zinsbouw hecht verbonden zijn of los van elkaar kunnen staan. Overal in die gebieden zie je dat de eigen woordenschat behou den blijft, maar dat mensen de zinsbouw overnemen van een naburige taal. De onderzoeks vraag is: heeft dat consequen ties? Kunnen we bijvoorbeeld Nederlands blijven praten, met een Engelse zinsbouw?" Muysken neemt het Latijns- Amerikaanse deel van dit on derzoek mee naar de universi teit van Nijmegen. De Indonesi sche onderzoeksgroep blijft in Leiden, over de Balkan is nog niet beslist. „Ik kom natuurlijk regelmatig terug om te kijken of alles in goede banen blijft, dat duurt nog een jaar of vier, want het is de bedoeling dat je dat geld in ongeveer zes jaar op maakt. En in Nijmegen zal ik het onderzoek inbedden in een betere structuur, dat heb ik wel geleerd." leiden Ter gelegenheid van de opening van de groothandel Sligro aan de Rooseveltstraat werd een ruim drie meter lange haai als decor ingezet op de visafdeling. De visboer maakt deel uit van de zogeheten versstraat in het nieuwe filiaal van de Sligro. Dat deel van de groothandel waar zelfstandigen zich presen teren met hun detailhandel. Het nieuwe gebouw heeft een oppervlak dat tweeënhalf keer zo groot is als het oude pand. Ongeveer 8500 vierkente meter met twee verdiepingen, een proefeiland en een show room voor kantoormeubilair. De Sligro is de grootste groothandel in Nederland. foto henk bouwman lij veel. Het zag er mis- iwel mooi uit op papier. ?n auto en dat als daldoze. ij alleen maar in naam ei- f was, alla. En waarom de eigenaar, de koper van de hem had gevraagd om de bii [en te ondertekenen, daar aj1 ij niet bij nagedacht. Dus ie tweeënvijftigjarige man J »rn met een Leids post- si zijn handtekening. Als les iendienst, kleine moeite, plezier. Hij heeft er zelfs foor gekregen behalve wettelijke aansprakelijk- leen hoop ellende om- lauto niet is verzekerd. im tekende hij in gods- 'hte: „Ik kon gewoon zeggen." En hij had !r gelogeerd in het pen- n de vader van de anto- ir. r Oomen: „Dus als er [fin komt, dan doet u weer Ie?" 'at niet. Hij had zijn lesje leerd. Want wie een on- erde auto bezit en wordt pt, moet zeshonderd gul den boete betalen. Maar de of ficier van justitie strijkt met de hand over haar hart en legt •vierhonderd daarvan voorwaar delijk op. Omdat de dakloze au tobezitter nog veel moeite heeft gedaan om de auto weer van zijn naam te krijgen. In andere gevallen moeten de zeshonderd guldens genadeloos uit de knip van de onverantwoord onverze kerde. Met wat voor excuus de eigenaar ook komt aandragen. Rijbewijs Verzekeringspapieren zijn niet de enige autopapieren waar mee veelvuldig luchtig wordt omgesprongen. Sommige auto mobilisten vinden het rijbewijs net zo'n luxe accessoire waarop bezuinigd kan worden als een verwarmde buitenspiegel of cruise control. Zoals de Leidenaar die in maait dit jaar over de A44 reed zonder papieren. Boete: 375 gulden. En hij had de boete wel willen be talen. Maar de acceptgiro ver dwaalde ergens in de post. En degene die de post verzorgde van de inmiddels in Zwolle ver- blijvende Leidenaar is dus ei genlijk in gebreke gebleven. De man heeft inmiddels wel een rijbewijs. Een 31-jarige Leidenaar die ok tober vorig jaar nog vogelvrij reed over de Lammenschans- weg, hangt dezelfde principes aan: Eerst de auto, dan de pa pieren. Hij probeert het nog even met een proces-verbaal uit 1997 dat moet aantonen dat niet hij, maar een vriend achter het stuur heeft gezeten. Oomen: „Ik geloof dat proces verbaal wel, maar dat heeft niets te maken met deze zaak van nu." En wat te denken van een vier entwintigjarige met goud be hangen lefgozer die met branie op punten probeert te winnen van de rechter. Oomen: „Zou u uw handen uit uw zakken willen halen?" Verdachte: „Maar zo is het wel lekker warm." En als de officier van justitie aan hem vraagt wat hij verdient dan weet hij het echt niet hoor. Ja, hij heeft een eigen bedrijfje als stratenmaker. Klaar nee, hij kan met geen mogelijkheid een schatting geven vari zijn ver diensten. Het heeft heel veel ge regend de laatste tijd en hij is net van zijn vrouwtje af en daar gaat ook veel geld in zitten, moet de rechter weten. Officier van Justitie: „Heeft u nu een rijbewijs?" Verdachte: „Nee, en ik ben niet van plan er een te halen ook." De man is van plan zich te laten rijden. Hoe geloofwaardig dat is, valt te bezien. De man is al twee keer eerder gepakt op rij den zonder rijbewijs. Zo gauw er betaald moet wor den, wordt rijkelijke geput uit de grabbelton van smoezen en excuses. Dat varieert van per soonsverwisseling (niet ik, maar mijn, broer), postverwisseling (klassieker: boete zoekgeraakt in de post) of de rechter probe ren af te troeven (bluffen over de onrechtmatigheid van deze zaak voor het Europese Hof). En soms helpt het en hoeft de verdachte maar een deel van de boete te betalen. Maar de man die met 87 kilometer per uur over de Rijsnburgerweg reed en daarvoor iets op tv had gezien over snelheidsmetingen die niet mochten, viste achter het net. „Ik dacht: nu ben ik aan de beurt, nu zal ik effe mazzel heb ben." Dat had hij niet. De man moest gewoon 475 gulden beta len. Maar het was te proberen. pablo cabenda s Leidsch DagbladAllCHIlïVEN ANNO 1900 Woensdag 21 November LEIDEN - Uit het verslag over 1899-1900 van het Leidsche Universiteitsfonds blijkt, dat in het afge- loopen jaar 118 nieuwe leden zijn toegetreden. Het geheele getal bedroeg op 1 Mei j.l. 789. Hulde wordt in het verslag gebracht aan prof. mr. P.A. Van der Lith, die om redenen van gezondheid zijn ontslag heeft genomen als voorzitter en lid der commissie van uitvoering van het Leidse Universi teitsfonds. Aan hem heeft de Leidsche Universiteit de stichting van het fonds te danken. Overeenkomstig den wensch van een erflater, den heer Jac. Scheltema, zullen de inkomsten van zijn schenking in de eerste 4 of 5 jaren benuttigd wor den tot het geven van onderwijs in de sociologie aan de studenten der Universiteit. Het fonds ontving verscheidene giften. Mr. Druc- ker schonk er zijn collegegelden als privaat-docent aan. Herhaaldelijk kon het fonds studenten, acade misch onderwijs en academische inrichtingen van dienst zijn. ANNO 1975 Vrijdag 21 november LEIDEN - De Leidse School Advies Dienst (SAD) heeft het plan om aan de openbare Du Rieuschool in de Professorenwijk twee klasjes voor Marokkaanse en Turkse kinderen toe te voegen. Het gaat hier om een experiment dat in overleg met het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen wordt voorbereid. Volgens de SAD wordt er tot het experiment over gegaan omdat de extra hulp die nu op een aantal scholen in Leiden aan kinderen van buitenlandse werknemers gegeven wordt, niet voldoende lijkt. Eerder werd er een soortgelijk experiment in gang gezet aan de Drie Octoberschooi waar nu wekelijks een aantal Marokkaanse en Turkse kinderen in de ei gen taal wordt onderwezen. De leerlingen van de Drie Octoberschooi maken dan op hun beurt kennis met de gewoonten en de cultuur van Marokko en Turkije. Zo hoopt de School Advies Dienst tot een zekere integratie te komen tussen de buitenlandse en de Nederlandse kinderen. LISSE - Regen en wind hebben de opening van-Lis- ses nieuwe hart, het winkelcentrum Blokhuis bege leid. Toch waren er zeer velen bijeen om burgemees ter drs. A.J. Berends de openingshandeling te zien verrichten: het door een druk op de knop openen van een tulpebloem, zodat de woorden 'Blokhuis is open' zichtbaar werden. Burgemeester Berends noemde het een grote dag voor Lisse. ALPHEN AAN DEN RIJN - Onderwaterhockey is een sport die in brede kring volmaakt onbekend is. Tot voor kort was dat zeker ook in Alphen het geval. Sinds twee maanden echter beoefent onderwater sportvereniging Atlantis deze nieuwe sport in com petitieverband. Een ontwikkeling die erg snel is ge gaan. Initiatiefnemer Jan van Dorp (30) had een jaar geleden zelf nog niet van onderwaterhockey ge hoord. In het spel onder water moeten de spelers het met eigen lucht redden. Via onderlinge afspraken wordt voortdurend gewisseld, en duiken de zes spe lers paarsgewijs naar beneden, op weg naar de puck. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15