'Mijn kind is mijn spirituele leermeester' God op het Web Geloof Samenleving Naam hulpstichting van Soetendorp moet anders DINSDA' NOVEMBER 2000 VANDAAG ^Vandaag 306 jaar geleden, op 21 november 1694, werd de Franse schrijver, en één van de meest prominente denkers van de Verlichting, Francois-Marie Arouet geboren, beter bekend als Voltaire. Zijn oeuvre is indrukwekkend en bestaat uit to neelstukken. filosofische beschouwingen, poëzie, brieven en pamfletten. Een rode lijn in zijn werk is de gedachte dat beschaving een strijd is tussen fanatisme en rede. En dat de rede de eindoverwinning zal behalen. Hij geloofde in een persoonlijke God en twijfelde aan de onsterfelijkheid van de ziel. Hij stierfin 1778. Rooms-katholieken herdenken vandaag dat Maria, de moeder van Jezus, al in haar jeugd aan God werd opdragen. Vandaar dat 21 november 'Maria's Opdracht' wordt ge vierd. 'Zwartepiet' voor islamitische rector Amsterdam Rector prof.dr. A. Akgündüz van de Islamitische Universiteit Rotterdam krijgt van de organisatie ChildRight een 'zwartepiet' wegens zijn uitspraken over het slaan van vrouwen. ChildRight wil elk jaar op de 'Dag van de rechten van het kind' (20 november) zo n blijk van afkeuring uitreiken. Akgündüz vindt dat een moslimman in uitzonderlijke situaties het recht heeft om zijn vrouw te slaan. Het slaan moet volgens hem be perkt blijven tot een 'symbolisch tikje'. ChildRight vindt dat Ak gündüz met zijn uitleg van het betreffende koranvers huiselijk geweld tegen vrouwen vergoeilijkt. „Kinderen hebben er recht op dat hun moeders niet geslagen worden", aldus de organisa tie. ChildRight wil de 'Zwarte Piet' een dezer dagen met een groep scholieren aan Akgündüz uitreiken. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Giessendam-Neder- Hardmxveld. L. Wüllschleger te Middelburg: te Noordhorn en Saaksum, G.H. Nijland te Mete ren en Est. Aangenomen: naar Hilversum (wijk Centrum), J. Harteman te Wezep. Bedankt: voor Oud-Beijerland, J. Geene te Katwijk aan Zee GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) 8eroepen: te Rotterdam-Oost en te Zuidlaren-Oost, J.B. de Rijke te Eindhoven CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Rozenburg, B. Oosterbroek te Apeldoorn-Zuid. Concurrerende liefdadigheidsclub krijgt gelijk den haag afke van der toolen Twee liefdadigheidsfondsen die elkaar in de haren zitten over het recht op het gebruik van het woordje hoop. Mede-hoofdrol speler rabbijn Soetendorp - stichter van 'Hoop voor Kinde ren' - noemt het zelf een klucht. Naar nu eerst blijkt heeft con current 'Hoop voor Straat- en Zwerfkinderen' hem vorige maand voor de rechter ge sleept. Soetendorp werd vervol gens gesommeerd op straffe van een dwangsom van vijfhon derd gulden per dag het woord je 'hoop' uit de naam van zijn organisatie te schrappen. Soe tendorp heeft vervolgens bak zeil gehaald. De tegenpartij is tot actie overgegaan uit angst dat de be kende rabbijn giften voor haar neus wegkaapt. Advocate T. Sa- lomons: „In beide namen komt hoop in combinatie met kinde ren voor. Dan kunnen mensen denken zaken met de ene orga nisatie te doen, terwijl ze in fei te zaken met de ander doen. Dat Soetendorp een bekende man is, heeft voor mijn cliënt een rol gespeeld, ja." Hoop voor Kinderen heet dus voortaan Toekomst voor Kinde ren. Wel gaat de rabbijn 'uit principe' in hoger beroep. Soe tendorp, met zijn fonds nieuw komer op de liefdadigheids- markt: „Ik heb me nog nooit zo Lichtkinderen, sterrenkin deren of nieuwetijdskinde- ren worden ze genoemd. Kinderen die zeer druk zijn, of teruggetrokken, die als baby veel huilen en 'paranormaal begaafd' zijn. Ze behoren tot een groeiende generatie 'zie len' die na hun incarnatie op aarde niet zouden kun nen wennen aan een 'ra tionele, harde wereld'. amstelveen onno van t klooster Althans dat is een opvatting die steeds meer aan populariteit lijkt te winnen. Er worden steeds meer boeken over ge schreven en onlangs bleek een symposium over 'spiritueel be gaafde nieuwetijdskinderen' zeer druk bezocht. Waar aan de ene kant de aan dacht voor het fenomeen groeit, gebeurt datzelfde met het aantal kritische kanttekeningen dat links en rechts wordt gemaakt. Neem het commentaar van een basisschooldirecteur in de pro vincie Utrecht. Hij vindt dat sommige ouders hun spruit wel wat erg snel nieuwetijdskind noemen. „Dat legitimeert naar mijn gevoel vaak het opvoed kundige onvermogen van de ouders", zegt hij. „Ze zeggen: Met Jantje is geen land te bezei len omdat het een nieuwetijds kind is en supergevoelig. On- De website van het Platform Nieuwetijdskinderen op internet: v .nieuwetijdskinderen.nl. dertussen breekt Jantje onge stoord het hele huis af. Ik krijg dan bepaald niet de neiging om te zeggen dat Jantje een spiritu eel lichtkind is. Je mag het niet zeggen, maar Jantje moet vol gens mij eens goed worden aangepakt." Sanny Blom van het Platform Nieuwetijdskinderen is naar ei gen zeggen zelf een nieuwe tijdskind. „Ik zat gevangen in mijn kind-zijn", vertelt ze. „Ja renlang heb ik krampachtig ge probeerd om mij aan te passen aan het incomplete beeld dat ik van mijzelf had. Met allerlei ge dragsmatige en emotionele problemen tot gevolg. Niemand kon mij leren hoe ik met mijn sterk ontwikkelde sensitiviteit, intuïtie en paranormale gevoe ligheid om moest gaan." Sanny, een jonge vrouw van vroeg in de twintig, zegt dat ze geleerd heeft met haar 'anders zijn' om te leren gaan. Staande voor een zaal met rond de drie honderd mensen zegt ze: „Twee jaar geleden was ik altijd in het zwart gekleed en keek ik niemand rechtstreeks aan. En kijk nu." Ze kan inmiddels zelf bewust voor een zaal mensen staan en functioneert naar ei gen zeggen prima. Afgelopen april vertelde Sanny haar verhaal zelfs voor televisie in het praatprogramma van Ca therine Keijl. Ze is definitief over haar schroom heen, sinds ze een begeleiding heeft gevon den in het 'Platform 'Nieuwe tijdskinderen'. Een organisatie die sinds 1997 aan de weg tim mert om erkenning te krijgen voor 'lichtkinderen' of'sterren kinderen'. Dat aan de weg timmeren ge schiedt via een website (www- .nieuwetijdskinderen.nl), een tijdschrift, boeken, brochures, lezingen en symposia. In sa menwerking met de esoterische uitgeverij Ankh Hermes organi seerde het Platform onlangs een symposium in Amstelveen. Het massaal toegestroomde pu bliek onder wie veel kinderen, maar vooral ook het succes van de vele boeken over dit onder werp, geeft aan dat de interesse wijdverbreid is. Op het symposium gaf ook nieuwetijdsauteur en regressie therapeut Henri de Vidal de St. Germain een lezing. Hij sprak over zijn praktijkervaringen met nieuwetijdskinderen, en vooral het onvermogen van ouders die het 'vreemd aandoend gedrag' van hun kinderen niet begrij pen. Na hem kwam de schrijf ster Phoebe Lauren aan de beurt. Over het korte leven van haar zoon Marcus zegt ze: „Ik beschouwde Marcus in vele op zichten als mijn gelijke, in alle opzichten als mijn spirituele leermeester." Zo kwamen verschillende spre kers aan bod die elk vanuit een andere invalshoek spraken over nieuwetijdskinderen. Achter deze visie op kinderen, steekt het geloof in een nieuw meer spiritueel tijdperk, de 'newage'. Volgens het Platform Nieuwe tijdskinderen reïncarneert een mens na zijn dood in een nieuw lichaam. „Als een kind verwekt wordt, begint het proces van samenvoeging van lichaam en ziel", is te lezen op de website. „Ze (de nieuwetijdskinderen- red.) kunnen maar moeilijk wennen aan hun fysieke li chaam of voelen zich niet veilig genoeg om zich definitief aan hun lichaam te verbinden." Bestuurslid Carla Muijsert-van Blitterswijk: „Weliswaar laten steeds meer kinderen nieuwe- tijdsgedrag zien, maar dit zegt nog niets over anderen. Een kind met een handicap of een kind dat opgroeit in een ge welddadig milieu laat ook an der gedrag laten zien. Reden voor ons om specifieke ken merken, eigenschappen en ge dragsuitingen die bij deze tijd horen, te benoemen." Psycholoog H.M. Koopman uit Noordwijk zegt in zijn praktijk te merken dat er inderdaad een groeiend aantal kinderen is met de kenmerken zoals het Plat form die formuleert. „Maar ik schrijf dat meer toe aan de ver anderde leefwereld van kinde ren. Ze spelen minder buiten en kijken vaak TV. Bovendien is de relatie ouder kind veran- u i derd. Veel ouders bescho hun kinderen als vriendi krijgen zo meer oog voor gedrag van hen." Hyperactiviteit bijvoorbei lijkt meer voor te komen, Koopman. „Maar ik sprei veel vaders die zich na ééi sprek al weten te herinnei dat ze zelf vroeger ook dei gedrag vertoonden. Allee hen viel het niet op omdaj altijd buiten speelden ofz werden slechts 'een je' genoemd." Kenmerken van 'nieuwetijdskind Een opsomming van de Ij ken waaraan 'nieuwetijdj ren' soms voldoen. Ze sta een brochure van het Plat Nieuwetijdskinderen: Als bahy huilen ze veel. Wijze uitspraken voor hi lï leeftijd. Ze leven vanuit een De omgeving wordt vaal tioneel benaderd. ui Reageren vanuit een ste rechtvaardigheidsgevoel Hebben moeite met one Zijn zeer druk zijn of jui ruggetrokken. Hebben moeite met mo Zijn dromerig, intuïtie'* neel of 'paranormaal b< Hebben nogal eens vanl 1 aandoeningen en astma opgewonden als tijdens deze rechtszaak." De rabbijn heeft het op de rechter aan laten ko men omdat zijn fonds al kosten had gemaakt voor een logo en briefpapier. Daarnaast stelt hij dat het hem om een eenmalige actie gaat en hij dus geen blijvende concurrent is. Hij wil bewerk stelligen dat alle Nederlanders eenduizendste van hun spaar geld schenken voor onderwijs aan arme kinderen. De andere partij financiert hulp aan straat jeugd in Midden-Amerika. Advocate Salomons stelt dat haar -cliënt terecht zijn inkom sten wil veiligstellen, ook al ko men die net als de inkomsten van Soetendorps fonds ten goe de aan arme kinderen. „Al dit soort instellingen willen zoveel mogelijk voor de eigen club binnenhalen. Dat is ook lo gisch: Je maakt onkosten om giften te krijgen. Als je 300.000 brieven de deur uitdoet, is het wel de bedoeling dat de op brengst voor de eigen toko is." Hoop voor Straat- en Zwerf kinderen zet jaarlijks een paar miljoen om, aldus de advocate. De juridische procedure kost haar cliënt 'niet meer dan een paar duizend gulden'. Rabbijn Soetendorp mikt met zijn actie op een opbrengst van een mil jard. Over het tijdstip en de op zet ervan wil hij op dit moment nog geen mededelingen doen. Zet de deur van het wijnlokaal voor mij open dag en nacht/ want de moskee en liet seminarie ben ik beu./ De stadprediker heeft me geïrriteerd met zijn vrome raad./ de adem van de door wijn benevelde vrij denker heeft me pas echt geholpen./ Laat mij maar herinneringen ophalen aan de af godentempel/ want ik ben pas wakker ge schud door mijn afgod uit het wijnlokaal." Afgoden, zuipen, schoppen tegen de mos kee; wat voor een vreselijke straf heeft de schrijver van dit gedicht wel over zich afge roepen, als je weet dat hij in de Islamitische Republiek van Iran woonde? Toch is het bo venstaande gedicht van de hand van nie mand minder dan Ayatollah Khomeini zelf. Deze sjiietische geestelijke veranderde Iran in 1979 in een streng islamitische staat. Hij overleed in 1989 en was een opmerkelijk man. Met nog altijd talrijke bewonderaars en een eigen website. Een gedicht als het bovenstaande is geen jeugdzonde van de ayatollah. Hij schreef di verse dichtbundels met titels als 'De weg der liefde' en 'De wijnkaraf der liefde'. En dat voor de man die Iran de islamitische wet in zijn meest rigide vorm oplegde, en die zich zelf beschouwde als God's schaduw op aar de. Ayatollah betekent niet voor niets 'won derteken van God'. Khomeini studeerde aan de islamitische universiteiten in een tijd dat Iran een libera le koers voer. De sjah wilde dat zijn land zo westers mogelijk werd en vierde luxueuze feesten. In 1971 werd het 2.500ste verjaardag van het Perzisch vorstenhuis gevierd met een feest dat 200 miljoen dollar kostte, met internationale gasten en 25.000 flessen Fran se wijn. Ondertussen groeide de onvrede bij de arme onderklasse. De islam leende zich uitstekend als voertuig van protest en de prediker Khomeini ontwikkelde zich tot een belang rijke voorman in het verzet. Zijn website schildert de glorieuze strijd tegen de godde 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het Internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zesentwintig miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je 1 icht kunt opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presen teren. Deze aflevering: de verschillende gezichten van de ayatollah. loze sjah in ronkende termen. Khomeini belandde verschillende malen in de gevangenis. Zó bont maakte hij het uit eindelijk dat de sjah hem uiteindelijk het land uitzette. In ballingschap in Parijs ont wikkelde hij zijn ideeën over de islamitische staat en bereidde hij zich voor op een terug keer. Die vond plaats in 1978 en was de aan leiding voor de Islamitische Revolutie. De sjah moest vervolgens het land verlaten. „Wat de westerse media ook zeggen", zo meldt de website, „het Iraanse volk heeft na de revolutie een nieuw zelfrespect en waar digheid verkregen. Imam Khomeini bracht de Dageraad van de Islamitische Revoluli d: Nu schijnt het zonlicht van de gezichten? dg hen die Zijn leiding hebben gevolgd endt 12 islam hebben aangenomen." Khomeini's website is duidelijk een midi) v; waarmee de Iraanse overheid probeert de lu geest van de revolutie wakker te houden I H is wel nodig, want de hervormingsgezind t krachten in Iran zijn sterk. Tien jaar g was het doodvonnis tegen Rushdie eenm ing del om te laten zien dat de Islamitische Ri ite volutie nog altijd een daad kon stellen. Ni re lijkt een nieuwe impuls nodig om de bew i81 king enthousiast te houden voor de won ec tekenen van God. De site bevat daarom veel islamitische sr liederen en ontroerende foto's waarop dl Ayatollah kinderen omarmt en toespraki rij houdt. Je kan chatten met andere Khomi ig -gezinden over de hele wereld. Er zijn lil naar de sites van Hezbollah en Hamas. A -Israël propaganda wordt afgewisseld mi verhalen over de uitstekende positie die joodse inwoners van Iran sinds de islami! sche revolutie genieten. En er is een afdeling met poëzie. Maar Khomeini's gedichten over drank zijn da niet terug te vinden, want die behoeveni al wat uitleg voor de nietsvermoedendek zer. Dat soort poëzie is namelijk uitsluite bedoeld voor de insiders van de mystiek lamstroming waartoe ook Khomeini bet* jv de. Alleen die zullen begrijpen dat symbo als 'wijn' en 'liefde' vooral niet letterlijk moeten worden opgevat, maar dat de wa en Weg naar God moet worden gezocht juisi het doorprikken van dergelijke uiterlijkhe ide den en illusies. m Op Khomeini's website staan wél gedichl is te lezen over revolutie, het martelaarschi nj en de strijd tegen Amerika en de goddelo m heid. Die zijn een stuk makkelijker te beg tof pen. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Koude oostenwind. In het noorden en noordwesten kans op wat lichte sneeuw. Verder bewolkt en perioden met regen, landinwaarts en in de ber gen sneeuw. Maxima landinwaarts on der nul, aan de kust in het zuiden en westen boven 5 graden. Zweden: Veel bewolking en perioden met re gen, in het midden en noorden sneeuw. Kille oostenwind. In het zui den maxima rond +5 graden, in het noorden dalend tot ongeveer -10 gra- Finland: In het noorden meest droog, op wat lichte sneeuw na. Verder bewolkt en in het zuiden af en toe regen of sneeuw. Harde en koude oostenwind. Maxima van iets boven nul aan de zuidkust tot rond -8 in het noorden. Oenemarken: Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur omstreeks 4 graden. Engeland, Schotland. Wales, Ierland: Af en toe wat zon en vooral langs de kusten van tijd tot tijd buien. V/oens dag overal buiig en veel wind. Middag- temperatuur uiteenlopend van een graad of 5 in het noorden van Schot land tot 9 graden in het zuidwesten van Ierland. België en Luxemburg: Van tijd tot tijd buien, vooral in het westen van Belgi, en soms wat zon. Middagtemperatuur rond 7 graden, in de Ardennen wat lager. Noord- en Midden-F/ankrijk: Van het westen uit bewolkt en perio den met regen. Vooral langs de kusten erg veel wind. Maxima uiteenlopend van een.graad of 5 in de oostelijke de partementen tot 11 graden aan de Ka- naalkust. Zuid-Frankrijk: Aanwakkerende wind en snel toene mende bewolking, gevolgd door perio den met regen. In het zuidoosten eerst nog zon. Middagtemperatuur tussen 8 en 14 graden. Spanje: In het noorden en westen bewolkt en van tijd tot tijd regen en veel wind. El ders eerst zonnige perioden maar ook kans op een bui. Maxima van een graad of 12 in het noorden en midden tot tegen de 20 in het uiterste zuiden. Portugal: Eerst in het zuiden zonnige perioden Naar het noorden toe meer bewolking en vooral daar perioden met regen Middagtemperatuur meest tussen 14 en 18 graden, Mallorca, Ibiza, Menorca: Van tijd tot tijd zon en eerst nog een enkele bui. Middagtemperatuur om streeks 18 graden. Marokko: Westkust: Vrijwel overal droog en zon nige perioden. Maxima tussen 16 en 21 graden. Tunesië: Zonnige perioden, vooral in het zui den. In het noorden dinsdag nog een enkele bui. Maxima tussen 17 en 22 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook geregeld zon en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 19 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden flink wat zon. Aan de noordzijde meer wol ken, maar waarschijnlijk droog. Maxi ma tussen 20 en 24 graden. Duitsland: Wolkenvelden, hier en daar ook wat zon. Dinsdag met name in de oostelij ke helft regen. Woensdagmiddag ook elders nat. Maxima dinsdag omstreeks 5 graden, woensdag rond 7. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen, vanaf 1000 meter ook sneeuw. Vooral in het zuidwesten veel neerslag. Maxima in de dalen eerst rond 7 graden, woensdag iets warmer er sneeuwgrens omhoog bo ven de 1500 meter. Zwitserland: Wolkenvelden, hier en daar ook enkele opklaringen en van tijd tot tijd regen. Dinsdag vanaf 1000 meter sneeuw, woensdag sneeuwgrens boven de 1500 meter. Middagtemperatuur in de dalen eerst 5, later 7 graden. Polen: Wolkenvelden en vanuit het westen regen. Soms ook hier en daar wat zon. Middagtemperatuur omstreeks 7 gra- Hongarije: Vooral in het oosten droog en geregeld zon. In het westen meer bewolking en laten toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Italië: Vanuit het noordwesten wolken en on weersbuien. Hier en daar veel neer slag. Woensdag in het zuiden eerst nog regen, later droog en meer zon. Middagtemperatuur van een graad of 8 in het noorden tot 20 graden in het zuiden.- Corsica en Sardinië: Dinsdag veel wolken en regen- of on weersbuien. Woensdag overwegend droog en meer zon. Maxima eerst 16, later 18 graden. Griekenland en Kreta: Eerst nog nu en dan zon, vanuit het westen opnieuw enkele regen- of on weersbuien. Maxima uiteenlopend van 15 graden in het noorden tot rond 20 graden op Kreta. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en in het zuidoosten van Turkije geregeld zon en eerst droog. In het westen en zuidwesten van Turkije meer bewolking en enkele buien, mis schien met onweer. Maxima van een graad of 15 rond de Dardanéllen tot ruim 20 op Cyprus. WOENSDAG 22 NOVEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.13 Zon onder 16 38 Maan op 03.38 Maan onder 15.38 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.24 12.55 23.57 12.28 Laag 09.06 20.45 8.47 20.26 Weerrapporten 21/11, 07.00 u Den Helder Rotterdam Maastricht half bew. Aberdeen half bew. Athene licht bew. Barcelona licht bew Frankfurt Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta ■■■■■■■■■■Hl O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 20 10 o.o 18 8 90 21 17 00 «a® bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw V koufront stÜ opklaringen #r? hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1000-hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 Familieberichten 023- 531731131 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071 - 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEN Maandag t/m vrijdag van 8 30 te 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging va het automatisch afschrijven van liet abonnements- geld, ontvangen I betaling. VERZENDING PER POSTl Voor abonnementen die per post (W eri worden verzonden geldt een toesla) j aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSFf!! Voor mensen die moeilijk lezettl hebben of blind zijn (of een arak leeshandicap hebben), is een sam van het regionale nieuws uit heli Dagblad op geluidscassette besdi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuv, 1 e K N H U I Warschau Zürich licht bc Buenos Aires onbewolkt Casablanca half bew Johannesburg zwaar bew. Los Angeles zwaar bew 6 2 5.1 TelAviv 32 22 1.6 Tokyo 22 16 0.0 Toronto 19 12 0.0 Tunis 18 10 0.4 Vancouver 21 12 0.0 12 3 00 5 1 0.0 25 10 0.0 10 9 58.0 3 -1 2.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. jr{ INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN 21 9 00 Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. 9 2 0.0 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14