eiden Regio Big Brother via de babyfoon Vreewijk wil spoedoverleg Witte Singel Israël doet nu wat Nederland heeft Pasjesregeling voor zwervers P vindt politie laks bij inflict Alexanderstraat 'Gewond' zwaard SPAG21 NOVEMBER 2000 ranssen stuurt oma van Dam bloemen rjg£. Commissaris van de Koningin Franssen heeft gisteren Leidse Catharina ('Kaatje' of 'Oma') van Dam gefeliciteerd •ihaar verjaardag. Van Dam, de oudste inwoner van Neder- ,d, vierde haar 113e geboortedag in besloten kring. Franssen emde in zijn gelukwens het onder meer bijzonder dat Van Lm 'nog zelfstandig woont, in gezelschap van een van uw ons'. De felicitatie ging gepaard met een bos bloemen. uto ramt twee tegenliggers jen.» Een 36-jarige Leidenaar is gisteravond op de Hooigracht ngehouden op verdenking van het besturen van zijn auto on- invloed van alcohol. De man hield niet voldoende rechts Lardoor hij twee tegenliggers raakte. Hij bleek een alcoholpro- ge van 2,1 te hebben terwijl 0,5 is toegestaan. De chauffeur een rijverbod, een bon en mocht zijn rijbewijs inleveren. el voor afpersing jiHAAG/LEiDENEen 41-jarige Leidse is door de Haagse recht- nk tot 25 dagen cel veroordeeld voor een 'grappig' bedoelde iersing. Ze kreeg bovendien een voorwaardelijke straf van it maanden. De vrouw probeerde een Leidse restauranthou- raf te persen door hem te bellen en te zeggen dat hij 40 mille jest betalen. Anders zou er een 'brandbommetje' in de zaak irden gegooid. De vrouw verklaarde op de zitting dat het niet bedoeling was geweest het geld daadwerkelijk op te halen, wilde de man 'alleen maar een keertje goed bang maken'. De icier eiste zes maanden cel en vier maanden voorwaardelijk. «eric-jan berendsen imeenteraadsfractie van ocialistische Partij is bang een escalatie van de ver- tussen bewoners van lexanderstraat en de poli- is op scherp komen te na enkele incidenten in traat tussen een bewoner iigeriaanse afkomst en een andere straatbewoners. P verwijt de politie tijdens ïzies niet of laks te zijn op- den. Ook zou de politie jners hebben geweigerd es-verbaal op te maken ter- de Nigeriaanse man wél willig oor vond. In een brief burgemeester Postma de SP om uitleg. Mor- i'ond wil de SP de kwestie commissie algemene be- lijke aangelegenheden aan stellen. P heeft kritiek op de politie omdat er niet is geantwoord op een brief van de bewoners waarin de problemen aan de orde werden gesteld. Daarnaast ondernam de politie geen zichtbare actie toen er al van beide kanten geweld was ge bruikt. Tot slot heeft de SP kri tiek op het feit dat de wijkagent zich nooit in de straat heeft la ten zien en dat er nooit is be middeld door bijvoorbeeld wo ningbouwvereniging, Leidse Welzijnsorganisatie of Meld punt Ernstige Overlast. Volgens de SP heeft de ruzie niks met racisme te maken maar met het feit dat de Nigeriaanse bewoner overlast veroorzaakte en andere bewoners daar fors op hebben gereageerd. Overigens is de man van Nigeriaanse afkomst inmiddels elders in Leiden Noord gehuisvest. De politie weigert op de kritiek van de SP te reageren. leiden Nee, er is niets aan de hand met de burchtleeuw. Ook al zit zijn zwaard in het verband. Die tape zit er alleen omheen om het zwaard tegen het slechte weer van de laatste tijd te beschermen, laat een woordvoerster van de gemeente weten. Dat is nodig omdat het zwaard laatst nog on der handen is genomen. Het steekwapen was namelijk een stukje langer dan het origineel, dat een tijd terug ineens uit de klauw van het roofdier verdween. Het nieuwe zwaard dat er voor in de plaats kwam, zag er pico bello uit, daar niet van, maar een vrijwel identiek zwaard vonden ze bij de gemeente toch het mooist. Vandaar dat een deskundige er een klein stukje vanaf haalde. Omdat het 'breukvlak' nog niet was voorzien van een beschermend laagje, moest er een verbandje omheen. Met dat natte weer is zo'n 'gewond' zwaard immers kwetsbaar. Binenkort wordt het klusje afgemaakt. En dan is alles weer bij het oude, zegt de woordvoerster. FOTO HIELCO KUIPERS dse verzetsman Adam van Doominck onderscheiden kdam/leiden ANHOORE ndertig Nederlanders zijn gister- lag in de aula van de Vrije Univer- te Amsterdam door de staat Isra- lerscheiden met het ereteken van fashem, het Jeruzalemse onder- iinstituut dat zich bezighoudt met ilocaust. Onder hen de Leidenaar van Doominck. Benjamin Kras- ulturccl attaché van de aifibassa- i Israël reikte hem het teken der vaardigen' uit. Doominck heeft zich als jonge i tijdens de bezetting met gevaar eigen leven ingezet voor zijn ie landgenoten. neramannen met keppeltjes op n de zoomlenzen scherp in de van de Vrije Universiteit in Am- im. Stemmige boeketten wach ten aan de rand van het podium. De looppaden in de zaal worden vrijge houden voor vijfendertig oudere man nen en vrouwen, sommigen met een looprek of in een rolstoel, anderen on dersteund door familieleden of vrien den. Links hangt de vlag van Israël, rechts die van Nederland. Daar tus senin hangt een foto van het Jeruza lemse gedenkteken waarin de 4000 na men van rechtvaardigen zijn gebeiteld. Voor de plechtigheid begint, gaat het publiek in de zaal staan. Het geroeze moes verstomt. De stilte raakt geladen met herinneringen. Nadat de aanwezi gen weer zijn gaan zitten, kondigt Lies den Hartog aan dat de Israëlische am bassadeur niet zal komen omdat hij met spoed naar Israël is teruggeroe pen. Benjamin Krasna, de cultureel at taché van Israël in Nederland, neemt zijn taak over. Op de achtergrond lezen leerlingen van het Amstelveense Keizer Karei College voor wat de verdiensten van de Nederlandse verzetsstrijders zijn geweest. Over de Leidse verzetsman Adam van Doominck zegt een van de leerlin gen met gedragen stem: Het hele gezin, ook de jongste van elf jaar, werd in de plannen gekend en was bij het verzet betrokken. .Het gezin van Van Doominck stelde zijn huis ter beschikking als onder duikadres voor joden, Amerikaanse pi loten en Italiaanse krijgsgevangenen. Alle leden van de familie hebben psy chisch geleden door de grote risico's van het verzetswerk. De normale om gang met leeftijdsgenootjes was voor de elfjarige Adam verstoord. Toen zijn jongste broer Damiaen door een V2- bom werd getroffen en overleed, moest Adam tegen zijn zin in de plaats van hem innemen. Vader Van Door- ninck zat tijdens de oorlog in een Jap penkamp en kon na de bevrijding niet meer aan het normale leven wennen. Alle spanningen en leed uit de oor logsjaren hebben zich daarna in het gezin ontladen. Het Amsterdamse Synagogaal Koor zorgt met indrukwekkend gezang voor de muzikale begeleiding. De zaal valt stil. Adam kijkt tijdens het muzikale intermezzo maar in zijn schoot. De be schadigde ogen lijken geborgenheid te zoeken. Maar vind je die bij jezelf? Adam neemt even later, na de krachtige toespraak van de cultureel attaché, zittend zijn medaille en oor konde in ontvangst. Een beetje witjes zit hij na de plechtigheid in de foyer. Door omstanders en vrienden wordt hij op het voorhoofd gekust. De Leidse is een afluistersysteem agenten van de Israëli- geheime dienst Mossad lun Russische collega's van tGB jaloers op zijn. Wie op adiozender Holland Cen- afstemt, maakt kans om fel alles te weten te komen het privé-leven van buren ndere straatbewoners. Alle [den uit slaapkamer, toilet, len en woonkamer zijn via idio te horen. Vereiste is dat er in de betreffende houdens die ongewild len afgeluisterd, een baby- istaat ingeschakeld, bewoonster van de Profes- sorenwijk stuurde ons hierover een brief. Haar wekkerradio staat afgesteld op Holland Cen traal en loopt elke werkdag om half zeven 's ochtends af. Tot haar verbazing en ongenoegen wordt de zender weggedrukt door draadloze babyfoons.' Alle ongewenste geluiden uit aan grenzende huizen binnen een straal van 50 tot 100 meter krijgt zij in bed te horen. In ar ren moede heeft zij haar wek kerradio maar op een ander station afgestemd. Omdat zij 's ochtends graag een gezellig muziekje heeft in plaats van slaapkamer- danwel toiletge- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. luiden en het een inbreuk vindt op de privacy van mensen die een babyfoon hebben, heeft zij de kwestie aangekaart bij de krant. Een medewerker van Holland Centraal-denkt dat het komt omdat de zender vrij laag op de FM-band 'zit' waardoor de kans aanwezig is dat een baby foon de radiozender wegdrukt. Zijn vermoedens worden be vestigd door deskundigen. Hol land Centraal zendt uit op 88.1 megaherz op de zogenoemde 3-meterband. Dat is een band tussen 88 en 108 megaherz. Als er toevallig in de buurt van een radio die op Holland Centraal staat afgestemd ook een baby foon is die staat afgesteld op 88.1 meter, zijn de poppen aan het dansen. Dan gaan de gelui den binnen een bereik tussen de 50 en 100 meter door elkaar heenlopen en veranderen vro lijke deuntjes in knetterende wc-geluiden. De mevrouw uit de Professo- renwijk kan volgens de kenners niet zo gek veel doen. Het is niet erg waarschijnlijk dat de Rijksdienst voor de Radiocom municatie met peilwagens door de wijk gaat kruisen om illegale babyfoons op te spo ren. Mevrouw doet er beter aan haar buren vriendelijk te ver zoeken hun babyfoons op een andere frequentie af te stem men. Of een goede babyfoon te kopen. Die stoort het andere radioverkeer namelijk niet. Nu ook op de lokale omroep: radio babyfoon. Niet-Winkeldag De Niet-Winkeldag, een jaar lijkse protestdag tegen de wes terse consumptiecujtuur, is op zaterdag 25 november. Het thema is: Genoeg is genoeg. De dag staat in het teken van 'con- suminderen voor een schoner milieu en een eerlijker verde ling van de rijkdommen die de aarde biedt'. Volgens de orga nisatie van de Niet-Winkeldag zijn er drie aardbollen nodig om de benodigde energie en grondstoffen te leveren als alle wereldbewoners dezelfde leef stijl zouden hebben als de wes terlingen. De Niet-Winkeldag krijgt plaat selijk vorm door bijvoorbeeld straattheater, een ruilkraam voor ooit gekregen sinterklaas cadeautjes waarmee nooit iets is gedaan of het bieden van al- FOTO HIELCO KUIPERS ternatieven voor fun-shoppen. Ter gelegenheid van de Niet- Winkeldag is onlangs de Con- suminderkrant verschenen. De krant is verkrijgbaar in alle openbare bibliotheken. Meer informatie is ook te vinden op internet: http://www.ddh- .nl/nwd. eric-jan berendsen Wijkcomité Vreewijk dringt aan op spoedoverleg met wethouder Hillebrand van verkeer. Het comité wil weten welke maatregelen de wethouder denkt te nemen om de Witte Singel veiliger te maken. Hillebrand brengt daar over binnenkort een nieuw plan naar buiten dat waar schijnlijk slechts uitgaat van een verlaging van de maxi mumsnelheid in de bochten. Voordat het zover is, willen ze er eerst met de wethouder over van gedachten wisse len. leiden robbert minkhorst Dertien jaar geleden liepen be woners nog met spandoeken over straat. 'Witte Singel geen racebaan', stond er op. F. Vonc- ken, die namens het wijkcomité onderhandelt met de gemeente over een aanpassing van de snelheid, herinnerde daar gis teravond nog aan toen hij op de jaarvergadering van de buurt vereniging bewoners bijpraatte over de onderhandelingen. Voncken 'blijft optimistisch', zei hij, ook al wil Hillebrand hoogstwaarschijnlijk geen ver laging van de snelheid op de hele singel. Zijn voornaamste bezwaar: 30 kilometer als maxi mumsnelheid valt niet te hand haven. Voncken houdt vast aan de motie die een overduidelijke meerderheid van de gemeente raad vorig jaar aanvaardde en die een verlaging van de maxi mumsnelheid op alle singels bepleitte. „Als je vanaf de maan een muis kunt fotograferen in de Sahara, moet de gemeente toch de snelheid op de Witte Singel kunnen meten?" Het wijkcomité wil gauw een gesprek omdat het ernaar uit ziet dat 'een nieuw plan' bin nenkort de inspraakprocedure in gaat. „Het is het laatste wat ik vernomen heb", aldus Vonc ken. „En dat is dus niet de be doeling. Eerst moet er overleg komen." In mei bereikten amb tenaren met bewoners overeen stemming over een verlaging van de maximumsnelheid. Dat plan veegde Hillebrand van ta fel. Eind september stuurde het wijkcomité nog een boze brief daarover naar de gemeente. Het ziet er trouwens naar uit dat de steun voor de wens van Vreewijk in de politiek afbrok kelt. Groenlinks staat nog ach ter de bewoners. Maar of dat ook geldt voor D66, dat de mo tie van vorig jaar samen met GroenLinks schreef, is twijfel achtig. D66'ers lijken gevoelig voor Hillebrands verklaring dat een verlaging van de snelheid onuitvoerbaar is. Vorig jaar ver klaarde fractievoorzitter Wel ling echter nog: „In Leiden rijd je dertig kilometer per uur, ten zij wordt aangegeven dat je vijf tig mag." PvdA en WD hebben altijd hun bedenkingen gehad over die maatregel. Hillebrand en Welling waren vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. kabinetschef Hein van Woerden, ex- beleidsmedewerker Leo Meijer en een vriend die Adam ondersteunt, zijn ge komen om hun stadgenoot mentale rugdekking te geven. „Israël doet nu wat Nederland al die tijd schromelijk heeft verwaarloosd", zegt Adam van Doominck. „Ik heb wel eens een brief naar Prins Bernhard ge schreven, maar die is onderschept door de BVD. Terwijl ik juist konings gezind ben. Zo'n organisatie zou be scherming moeten bieden aan Neder landers. Maar ze doen juist het omge keerde. De BVD is een gevaar." Adam heeft het in een brief duidelijk uitgelegd. Sommigen werpen even een schuwe blik op het document. Maar dan moet de brief toch maar weer gauw in de binnenzak. Ach, ja, die verzetsmensen. Ze ver anderen nooit. Adam van Doominck krijgt uit handen van Benjamin Krasna, cultureel attaché van de ambassade van Israël, het teken der 'Rechtvaardigen'. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER MARISA BERETTA Om overlast op Oude Rijn te beperken LEIDEN WIM KOEVOET Voor de bezoekers van het dienstencentrum voor dak- en thuislozen wordt wellicht een pasjesregeling getroffen. Ook bestaan er plannen om de Stadsbank de zwervers hun geld te laten uitkeren. Met deze en andere maatregelen willen het diaconaal centrum De Bak kerij, waar het centrum is on dergebracht, en de stichting De Binnenvest, die verantwoorde lijk is voor de opvang van de zwervers, de overlast terugdrin gen, die vooral buurvrouw E. van Haasterecht ondervindt. De bewoonster van de Oude Rijn klaagt al tijden over vech tende, schreeuwende en dea lende dak- en thuislozen, die hun fiets bij voorkeur tegen haar voordeur parkeren. De Leidse is, omdat er aan haar klachten niets werd gedaan, dwars gaan liggen bij een bouwplan van de Bakkerij. Die wil de binnenplaats met glas overkappen. Alle toegangsdeu ren moeten hierop uitkomen zodat een centrale, overzichte lijke ontvangstruimte ontstaat en niet zo maar iedereen De Bakkerij, waar nog een aantal andere instellingen is onderge bracht, kan in- en uitlopen. Van Haasterecht ziet liever dat de entree wordt verplaatst zodat zij van de overlast die ze dagelijks ondervindt, is verlost. Zij heeft een bezwaarschrift in gediend tegen het bouwplan, dat tot op de dag van vandaag nog niet in behandeling is ge nomen. Toch begon De Bakkerij een tijdje geleden met de verbou wingen. De gemeente heeft die echter stilgelegd omdat de ver gunning nog niet was afgege ven. De gemeente wacht daar mee. Ze wil dat Van Haaste recht en De Bakkerij tot over eenstemming komen. Van avond praten vertegenwoordi gers van de diaconie, de stich ting en de bewoonster van de Oude Rijn over een waslijst met maatregelen van de Bakkerij. De pasjesregeling en de Stads bank als 'uitkeringsafhaal- plaats' zijn daarvan de meest opvallende en ingrijpende. Van Haasterecht is bereid haar bezwaarschrift in te trek ken als haar klachten serieus worden genomen. Ze vindt het moeilijk om zich nu over de pasjesregeling en de inschake ling van de Stadsbank uit te spreken. „Het is in elk geval niet zo dat ik op de dag dat de bezoekers hun geld krijgen, ex tra overlast heb. Ik zou niet eens weten welke dag dat is, ik zie en hoor geen verschil. Het is hier elke dag een chaos."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13