Leidsch Dagblad Alle ogen gericht op hof Tallahassee W Ei (Rf TJ V/ SiiMi B3BEEEIBB* Alphenaren lopen politie in de weg: overvaller ontkomt 2 Sint enthousiast onthaald Fujimori treedt af als Pronk prijst sfeer op klimaattop, president van Peru maar geeft akkoord kleine kans 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 'Files aanpakken via bredere provinciale wegen' ANDAG 20 NOVEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 como de lomroeper eer terug eiden 11 Leiderdorpse tandarts niet meer welkom bij Zorg en Zekerheid Cocktail: hoog glittergehalte bij gemengde Lions club Brett Emerton geeft Feyenoord vleugels tegen honderdjarig NEC 21 ARC kan Ter Leede niet lang bijhouden 29 Vorm Ritsma belooft veel voor komend allroundseizo jng adviseert ering Suriname eaat Spong gaat de Suri- regering adviseren de vervolging van oud-le- jder Bouterse voor de De- ermoorden uit 1982. Het oor van de Amsterdamse dvocaat heeft dat van en bevestigd. Spong is de ipen dagen in Suriname est, waar hij onder ex- i zware veiligheidsmaat- in overleg heeft gevoerd de regering-Venetiaan. ame wil van Spong hulp tt opzetten van de straf- en advies bij mogelijke eken om rechtshulp in rland. :er aanslag dden-Oosten lomaanslag op een Israë- schoolbus in de Gaza- heeft de spanning in Midden-Oosten vanoch- opnieuw opgedreven. Bij nslag vielen twee doden nkele zwaar gewonden, sraëlische kabinet is in Izitting bijeen gekomen. a5 N Amro zet in buitenland Amro-topman Groenink ik et mes in de organisatie ca et buitenland, waardoor nk 24 miljard gulden ter ra ikking krijgt. Dat bedrag ir likt ABN Amro voor acti- ei en die een hoger rende- opleveren. De bank trekt uit een beperkt aantal n terug en zet een punt iej r sommige activiteiten in neer landen. De komen- er jaar moet de beurs- verdubbelen. man in Jemen voor aanslag litoriteiten in Jemen heb- es mannen ingesloten die belangrijke rol hebben ld bij de bomaanslag op merikaanse marineschip op 12 oktober in de ha- tan Aden. Onder de ver en zou er een zijn, die de leiten coördineerde van ja rschillende cellen die bij nslag betrokken waren, lan zou de Jemenitische iteiten verteld hebben zijn orders kreeg van Afghanistan-veteraan in renigde Arabische Emi- •ren komen kippenetiket ppensector in Nederland vanaf 1 januari zelf een .Ij ir- en bereidingsadvies ppenvlees. De adviezen tn ziektegevallen door de ginella-bacterie voorko- meldt het Product- Vee Vlees en Eieren van- Consumenten wordt iden het kippenvlees koelkast te bewaren ia goed te bakken. Ider uitstoot pkasgassen Nederlandse bedrijven vorig jaar zowel in het nland als in het buiten procent minder asgassen uitgestoten het jaar daarvoor. Dat het Centraal Bureau de Statistiek vandaag, het CBS is die verla- •ral te danken aan een lering van de uitstoot Idioxide (C02). Kool verantwoordelijk jeveer tachtig procent broeikaseffect. land 3 (land 5,6 "en Kunst 30,32 nie 7,8 en Samenleving 10 kvan de Dag 2 dheid 31 Amerikanen wachten in spanning op uitspraak Aller ogen in de Verenigde Staten zijn vandaag vol spanning gericht op het Hoogge rechtshof van Florida in Tallahassee. Het hof moet vanavond (Nederlandse tijd) bepa len of de handmatig hertelde stemmen wel of niet meetellen voor de officiële uitslag in Florida. Wie in deze staat wint, de Democraat Gore of de Republikein Bush, wordt pre sident. tallahassee-washington Het Republikeinse kamp eiste gisteren dat het hof de offici euze uitslag van zaterdag be krachtigt. Volgens die uitslag heeft Bush in Florida gewon nen met 930 stemmen voor sprong op de Gore. Dankzij de in het buitenland per post uit gebrachte stemmen vergrootte Bush zijn voorsprong van 354 tot 930 stemmen. Het Hooggerechtshof in Tal lahassee heeft de Democraten en Republikeinen voor de spoedprocedure van vandaag elk een uur spreektijd gegeven. Zo snel mogelijk daarna spreekt het hof zijn oordeel uit. De tegenstellingen tussen beide kampen werden in het weekeinde verder aange scherpt. Het Bush-kamp is fu rieus over het feit dat de brief- stemmen van ten minste 1.420 militairen als ongeldig terzijde zijn geschoven; een ruime meerderheid van de Ameri kaanse militairen stemt Repu blikeins. Volgens Democrati sche juristen geven de datum stempels op de enveloppen aan dat deze briefstemmen te laat zijn gepost om nog te kun nen worden meegeteld in de einduitslag. De Republikeinen vinden dit 'technisch muggenziften'. Op een persconferentie in Austin (Texas) haalden Bush' woordvoerster Karen Hughes en de Republikeinse gouver neur Marc Racicot van Monta na hard uit naar vice-president Gore. „Niemand die opperbe velhebber van onze strijd krachten wil worden, zou de stemmen mogen negeren van onze mannen en vrouwen in uniform die overzee dienen", vond Hughes. „Het spijt mij dat ik dit moet zeggen, maar de advocaten van de vice-pre sident hebben in mijn ogen de oorlog verklaard aan onze mi litairen", vulde Racicot aan. Intussen groeit de vrees dat het getouwtrek tot na de jaar wisseling kan duren. Mis schien moet uiteindelijk het Congres of het landelijke Hooggerechtshof de finale be slissing over de uitslag nemen, waarschuwen insiders in Was hington. Pagina 6: Hoogste hof Florida heeft Democratisch tintje VRAGEN 071-5128030 Amanda Lear Ik verspreid niet graag ge ruchten, maar wat kun je er anders mee doen? flijhke buien 1^ j V .J 5710° 579° 478° 60% 30% 30% 20% 30% 30% 'Ramptoeristendringen park binnen alphen aan den run saskia buitelaar 'Ramptoeristen' hebben zater dagavond de politie in Alphen aan den Rijn het werken onmo gelijk gemaakt. Tussen half zes en half zeven cirkelde een heli kopter met zoeklicht boven het Bospark, waar de politie de da der van een gewapende overval wilde achterhalen. Na een uur moesten de agenten de zoek tocht staken omdat nieuwsgie rige toeschouwers het afgezette park binnendrongen. Voor de speurhond en de politiemensen in de helikopter was het daar door onmogelijk de dader te ontdekken. De overvaller had drie mede werksters van een winkel be roofd van hun dagopbrengst. De drie wilden rond 17.15 uur geld afgeven bij de kluis van de ABN-Amrobank in de Alphense Castellumstraat, toen de man hen dwong de tas met geld af te staan. De dader vluchtte via de Julianastraat naar het Bospark. Een politiepatrouille die kort daarvoor bij de ING-bank, hon derd meter bij de andere bank vandaan, uit voorzorg had ge surveilleerd, was snel ter plaat se. Met de hulp van toegesnel de collega's uit Gouda en Lei derdorp zetten de agenten het Bospark af. Met een speurhond kamden zij het park uit, terwijl de helikopter met zoeklicht en warmtedetector de omgeving afspeurde. Bij de hoofdingang van het park aan de Prins Bernhardlaan hield de politie vele tientallen nieuwsgierige omstanders aan vankelijk tegen, maar via de ve lé zij-ingangen kwamen zij toch het park binnen. Noodgedwon gen staakte de politie toen de zoektocht. Pagina 13: 'Met al die omstan ders houdt ons werk op' leiderdorp Net als tal van andere gemeenten liep ook Leiderdorp zaterdag massaal uit om sinterklaas te begroeten. De goedheiligman kwam per boot aan bij het viaduct aan de Hoofdstraat waar hij werd verwelkomd door burgemeester Zonnevylle. Vervolgens maakte de sint een rondrit door Leiderdorp, waarbij hij de winkelcentra Oranjegalerij, Santhorst en Winkelhof aandeed. foto eric taal De Peruaanse president Alber to Fujimori heeft gisteren in een schriftelijke verklaring vanuit Japan aangekondigd dat hij vandaag of uiterlijk morgen aftreedt. De tweede vice-presi dent, Ricardo Marquez, zei dat Fujimori hem heeft gevraagd het presidentschap waar te ne men tot in juli een nieuw staatshoofd aantreedt na ver vroegde verkiezingen. Fujimori zei dat hij had be sloten af te treden nadat hij vorige week de meerderheid had verloren in het Congres. Hij gaf geen details, maar het Congres overweegt een motie aan te nemen waarin Fujimori wordt opgeroepen op te stap pen vanwege 'morele onge schiktheid'. Eerder op de dag had pre mier Federico Salas al gezegd dat de president zijn besluit zal toelichten als hij zijn ontslag officieel indient bij de voorzit ter van het parlement. „Wat ik weet, is dat hij geen obstakel wil zijn voor het proces van democratisering en dat hij de volgende verkiezingen abso luut transparant wal laten zijn voor de Peruaanse bevolking", zei Salas. Fujimori weigerde in Tokyo de pers te woord te staan. Het kabinet als geheel maakte gisteren bekend ook te zullen aftreden. In een verklaring spraken de ministers hun woede uit over het feit dat Fujimori zijn aan kondiging buiten Peru had ge daan 'temidden van een zware crisis en onzekerheid over zijn terugkeer'. De positie van Fuji mori is ondergraven door be schuldigingen van fraude bij de laatste presidentsverkiezin gen en een corruptieschandaal rond zijn voormalige spionn- enchef Vladimiro Montesinos. Op een plotseling opgedoken videoband was te zien hoe Montesinos een parlementslid omkocht. In september be loofde Fujimori dat hij volgend jaar juli zou aftreden na ver vroegde verkiezingen. Pagina 5: Fujimori bezwijkt onder schandalen en protest den haag anp Er is volgens minister Pronk „een echte kans" dat de VN-Wimaatconferentie in Den Haag wordt af gesloten met een compromis, „maar die kans is niet groot". Dat komt omdat er grote menings verschillen bestaan over de manier waarop het klimaat moet worden beschermd. Toch blijft Pronk hopen op een goede afloop. Pronk zei dat gisteravond na een informele bij eenkomst in de Ridderzaal met de 35 toonaange vende landen op de conferentie. Deze week moe ten de ministers van de 180 deelnemende landen veel lastige knopen doorhakken. Overigens her haalde Pronk dat de sfeer goed is en dat ieder een, ook het tegenstribbelende Saoedie-Arabië, wil dat er over een week een geloofwaardig com promis ligt. De minister waarschuwde voor het verontacht- zamen van de ontwikkelingslanden op de Kli maatconferentie. „Zonder hen kunnen we geen akkoord sluiten." De arme landen willen geld om zich duurzaam te ontwikkelen, zonder milieu en klimaat te schaden. Volgens Pronk is daar jaar lijks zeker 1 miljard gulden voor nodig. Hij wil dat de klimaattop de ontwikkelingslanden per spectief biedt. Een kleine vijfduizend actievoer ders uit de gehele wereld bouwden zaterdagmid dag bij het congrescentrum in Den Haag een 400 meter lange dijk van in totaal 50.000 zandzakken. Daarmee wilden ze laten zien wat er gebeurt als afspraken over beperking van de uitstoot van kooldioxide (C02) uitblijven. Dan verergert het broeikaseffect en stijgt de waterspiegel waardoor Nederland kan onderlopen. W. Duyvendak van Milieudefensie hield de ac tievoerders voor dat nieuwe energiebronnen bin nen handbereik liggen. „We moeten overstappen op zonne- en windenergie, en heel veel energie besparen." Kernenergie is volgens hem geen op tie omdat daarmee het ene probleem wordt op gelost door een ander te creëren. Jongeren hielden dit weekeinde een schaduw- conferentie. Pronk ondersteunde hun oproep tot actie over te gaan. „Dit moet de laatste conferen tie zijn waar alleen nog over actie gepraat wordt. Ik ben de woorden ook zat", zei hij. Bill Gates te 'sullig' voor reclamespot londen anp De rijkste man ter wereld, Bill Gates, zal niet langer ingezet worden in de recla mecampagne rond de nieuwe spelcomputer van zijn bedrijf. Hij heeft te veel het imago van 'lulletje ro zenwater', zo zeggen mar ketingmanagers van de grootste softwareproducent ter wereld. De verantwoordelijke mensen voor reclame bij Microsoft zeggen dat zijn bebrilde hoofd en nerd-uit- straling, die ooit als belang rijke marketingmiddelen werden gezien, potentiële kopers zouden kunnen af schrikken. „Bill is niet echt het juiste ikoon voor de doelgroep. Je ziet hem niet als iemand die rondloopt met drie oorringen en in aparte kleding", aldus re clamemanager Rover Bach tegenover de Britse krant The Sunday Telegraph. Microsoft besteedt zo'n 350 miljoen dollar om het nieuwe tv-spelletje Xbox te lanceren. Die markt wordt nu gedomineerd door mer ken als Sony, Sega en Nin tendo. DRUKKERIJ DELTABACH Goed drukwerk, snel geleverd Energieweg 25 2382 NB Zoeterwoude Tel. (071) 589 92 41 Fax (071) 541 53 82 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. 9,11,13,14 17 t/m 29 iprogramma's15 10,31 Vragen over de gevolgen van de Belastingherziening voor uw pensioen? Bel RVS (058) 234 00 85 of kijk op www.rvs.nl Mnf. Files kunnen het beste worden bestreden door provinciale wegen te» verbreden. Dat leidt tot een veel kortere gemiddelde reis tijd dan het uitbreiden met extra rijstro ken van autosnelwegen. Bovendien neemt door het verbeteren van het regio nale wegennet het aantal verkeersdoden met meer dan tien procent af. Meer asfalt voor autosnelwegen leidt daarentegen tot meer verkeersdoden. En is bovendien twee keer zo duur. Dat blijkt uit een stu die van TNO die is uitgevoerd in opdracht van Vianed, de grootste werkgeversorga nisatie in grond-, water- en wegenbouw. Onderzoeker Immers van TNO heeft berekeningen gemaakt van het verkeer in de regio Leiden-Den Haag-Rotterdam- Utrecht. Immers, ook hoogleraar ver- keers- en infrastructuur aan de Katholieke Universiteit van Leuven, kwam tot de conclusie dat het uitbreiden van 'regionale wegen van twee naar vier rijstroken goed koper en effectiever is dan het verbreden van autosnelwegen. „In dit gebied is het hoofdwegennet veel zwaarder belast dan in vergelijkbare regio's, zoals het Duitse Ruhrgebied of de Vlaamse Ruit. Al het verkeer wordt hier naar de autosnelwegen geleid. Er is ge middeld om de twee kilometer een op- of afrit. Dat leidt tot verstoringen. Bovendien kun je bij ongelukken of andere inciden ten op de autosnelweg geen kant op en staan er binnen een mum van tijd ellen lange files." Het verbreden van de autosnelwegen kost 2,3 miljard, dat van het provinciale wegennet 1,25 miljard. Bovendien maken deze investeringen regionale gebieden, zoals Vinex-locaties, veel toegankelijker. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1