ipanners smullen van walvissen Genocide of niet, de Armeniërs waren het haasje iede en leedvermaak over cht op Tommy Soeharto Uur van de waarheid breekt aan voor euroleger Buitenland \C 18 NOVEMBER 2000 Tokyo weerstaat internationale druk om jacht te staken lelt Japan toch? De ionale druk op het te stoppen met de ngst is enorm. De anse president jrong er donder- ms de APEC-top in iOg eens op aan bij Mori. Maar Japan i er niets van aan. e in de keuken van ise walvisliefheb- TER VAN NUNEN g, kraakbeen, huid, /er de staart? Rauw, of in de fondue? Het aal volgens de menu- Kujiraya, de Walvis- n populair restaurant pe buurt van Tokyo, meer weg van een dan van een prijzig Binnen is het dicht en eenvoudig Er wordt gelachen, i gerookt. Bier en sa- inse rijstwijn, vloeien i bijna altijd vol", zegt r Eiko Suzuki. Op een ekse dag komen er 1200 mensen eten. In inde heeft Kujiraya 100 gasten. Per jaar 12.000 kilo walvis- In Japan is dat legaal, s afkomstig van diep- 'oorraden en van de ;t, 440 dwergvinvissen elk jaar doodt 'voor ippelijk onderzoek'. Iers stopten in 1986 met de commerciële idertekening van een naai moratorium, jaar later voeren de [weer uit voor re- noemer mag volgens tionale Walvisvaart e (IWC) een beperkte id walvis worden ge- at het vlees uiteinde- markt belandt, is vol- panse overheid nodig derzoek te financie- ïdien, zo zegt de re- lieden IWC-richtlij- i proefdieren na on- )Uedig worden benut. :n ze bij Kujiraya dan den wij hier niet", tzuki. De serveerster et mannelijk ge- aan van de walvis dat s als een delicatesse en. Een aantal res- akt het wel in de pan, :aya heeft er een an nulling voor gevon- )ij binnenkomst in de flinke boomstronk in chtig bloemstuk leek, adere beschouwing leel van een walvis te gasten bij Kujiraya dan 30. „Door de Enthousiaste Japanners zwaaiden gisteren de walvisvaarder Yushin Maru uit. Dat gebeurdeln de havenstad Shimonoseki. FOTO AP ITSUO INOUYE week komen vooral zakenmen sen. Het is vrij duur", aldus Ei ko Suzuki. Een diner kost ge middeld 140 gulden. De lunch is goedkoper en daar komen ook wat jongeren op af. „Uit nieuwsgierigheid." In het week einde zijn de 50-plussers in de meerderheid. „Die zijn met walvisvlees grootgebracht." Na de Tweede Wereldoorlog was walvis voor veel Japanners het enige dat betaalbaar en voedzaam was. De overheid verstrekte het vlees bovendien gratis op scholen tijdens de lunch. Het echtpaar Yamauchi knikt instemmend. „Dit doet me denken aan toen ik klein was", zegt Fumiko, terwijl ze de geur van een kom walvissoep opsnuift. Het gebeurt regelmatig dat toe risten, die de Japanse kaart niet kunnen lezen, in hun onwe tendheid een gerecht aanwijzen in de vitrinekast. Als ze ontdek ken wat er werkelijk op hun bord ligt, eten veel buitenlan ders geen hap meer, vooral de westerlingen. Suzuki: „Wij heb ben niet de associaties met wal vissen die jullie hebben, dat ze intelligent of vriendelijk zijn. Voor ons is het gewoon een vis, net als tonijn of makreel." Het Japanse schrift gebruikt trou wens ook het karakter van vis om walvis aan te duiden, en niet het karakter voor zoogdier, wat een walvis is. Voorstanders van de walvis vaart stoort het dat andere lan den bepalen wat ze wel en niet mogen eten. Het Walvis Onder zoeksinstituut in Tokyo, dat het Japanse studieprogramma uit voert, ergert zich vooral aan de houding van de Verenigde Sta ten. De Amerikanen zouden met twee maten metep. Japan se walvisvaarders keerden eind september in de haven terug met aan boord 40 dwergvinvis sen, 43 Bryde-walvissen en vijf potvissen. De laatste twee zijn onder Amerikaanse wet be schermd. Het instituut wijst er echter op dat indianen in de Amerikaanse Restaurant Kujiraya: jaarlijks twaalf ton walvisvlees. staat Washington en eskimo's in Alaska jaarlijks 60 Groen- landse walvissen mogen van gen. Van die soort leven er naar schatting nog 7.500. In het Ja panse 'studiegebied' in de Stille Oceaan zwemmen volgens be rekeningen van de IWC 25.000 dwergvinvissen, 22.000 Bryde- walvissen en iets meer dan 100.000 potvissen. „Ons onder zoek vormt duidelijk geen be dreiging voor de populatie", meent Seiji Ohsumi, directeur van het walvis-instituut. Het argument dat de Ameri kaanse stammen wel mogen ja gen omdat het hoort bij hun oorspronkelijke manier van le ven, geldt ook voor Japan, zo vindt het instituut. In Japan be staat de georganiseerde walvis vaart sinds 1606, maar de har- poenjacht gaat nog vier eeuwen verder terug. Milieuorganisaties waarschu wen dat de omvang van walvis populaties moeilijk exact is vast FOTO CPD HESTER VAN NUNEN te stellen. Bovendien krijgen walvissen gemiddeld maar eens in de twee jaar een jong. Daar bij komt dat Japan de beesten niet hoeft te doden voor onder zoek. Daar zouden genoeg an dere methoden en bestaand studiemateriaal voor zijn. Voor jongere generaties hoeft walvis vlees ook helemaal niet zo no dig. Uit een recente enquête blijkt dat 48 procent van de Ja panners sinds hun jeugd geen walvisvlees meer heeft gegeten. ISTANBUL JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Volkerenmoord of massa moord? En wie moordde dan wie uit in 1915? Afgelopen woensdag nodigde het Euro pees Parlement Turkije uit offi cieel te erkennen dat de Arme niërs aan het begin van de vo rige eeuw het slachtoffer zijn geworden van genocide. Het Armeense lot staat ook op de agenda van het Italiaanse par lement. En Frankrijk nam vori ge week als eerste land stelling in de al zo lang voortwoeke rende Armeense kwestie: de senaat verklaarde de aandui ding volkerenmoord van toe passing. Vorige maand wist Turkije op het nippertje te voorkomen dat het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden de gebeurtenis sen tijdens de ineenstorting van het Osmaanse Rijk zou be titelen als volkerenmoord. Maar Ankara voelde de bui na tuurlijk wel hangen. „Het is onvermijdelijk dat iemand een keer die genocide erkent", schreef oud-diplomaat Gun- duz Aktan in de krant Radikal. „In de ogen van de wereld zijn we schuldig. We hebben dus niets te verliezen. Laten we het in godsnaam uitzoeken", pleit te hij. Aktan stelde voor om de zaak aanhangig te maken bij het In ternationale Hof van Justitie in Den Haag. De enige reden dat de Armeense lobby dat zelf nog niet heeft gedaan, is vol gens hem dat de in het leven te roepen arbitragecommissie waarschijnlijk zal concluderen dat er geen genocide is ge pleegd. Langzaam maar zeker mag in Turkije weer worden gepraat over de Armeense moorden. In 1997 werd de Turkse vertaling van het boek 'Het Armeense Taboe' van de Franse schrijver Yves Ternon nog verboden. „Dat ik daarvoor de gevange nis in ging, werd toen nog doodgezwegen. Geen krant schreef er over", zegt de Turk se uitgeefster Ayse Zarakolu. „Nu worden die boeken niet meer verboden. En er komt een discussie op gang. Dat is hoopgevend, maar het is te vroeg om er conclusies aan te verbinden." Ankara heeft onlangs een Ar meens Onderzoeksinstituut opgericht dat uit de Osmaanse archieven dé waarheid moet opdiepen. Daarnaast heeft het parlement een eigen werk groep opgericht 'om de we reldopinie in te lichten'. De Amieense gemeenschap in Turkije is bang dat de interna tionale druk een averechts ef fect zal hebben. „Het maakt mij niet uit wat voor naam de moorden van 1915 krijgen", zegt Hrant Dink, hoofdredac teur van de Armeens krant Agos in Istanbul. „Ik weet dat we een fractie zijn van wat we waren. Maar wij hier kunnen de zaak bezien met gevoel voor de Turkse visie. Voor een echte oplossing moet Hrant een beetje Ahmet kunnen worden. Die heeft op school geleerd dat zijn volk niets verkeerd heeft gedaan. Dat de Armeniërs de vijand waren. Het klimaat voor een dialoog is nu beter dan ooit. Dat mag niet verloren gaan." Tot nu toe was Ankara's stand punt net zo rechtlijnig als dat van de Armeense diaspora. Het aan het ministerie van buiten landse zaken verbonden Cen trum voor Strategisch Onder zoek bijvoorbeeld, stelt alles in het werk om aan te tonen dat de Armeniërs juist Turken heb ben uitgemoord hebben. Ze zouden het huidige Oost-Tur- kije etnisch hebben willen zui veren om met hulp van Rus land - dat destijds dankzij de steun van de lokale Armeniërs grote stukken land op het Os maanse Rijk veroverde - een eigen staat op te richten. Wrang genoeg kan dit best de ware toedracht zijn. Maar Tur kije gebruikt die redenering steeds om te rechtvaardigen dat het zelf de Armeniërs et nisch wegzuiverde, niet alleen uit het oostelijke oorlogsge bied, maar uit het hele land. Aan het begin van de twintig ste eeuw hadden de meeste steden in Turkije wel een Ar meense gemeenschap. Nu le ven er alleen nog zon 70.000 Armeniërs in Istanbul. Volgens Osmaanse volkstellin gen woonden er in totaal bijna anderhalf miljoen Armeniërs in het Rijk. De Armeniërs in de diaspora beweren dat het wer kelijke aantal twee keer zo groot was en dat anderhalf miljoen Armeniërs zijn uitge moord. Turkije houdt vast aan een dodental van 300.000. De burgerslachtoffers zijn in An kara's ogen vergelijkbaar met bijvoorbeeld die van de gealli eerde bombardementen op Duitsland. Als er al genocide is gepleegd, dan was de schuldige het vori ge, Osmaanse regime. Ankara zou dan de handen in on schuld kunnen wassen met het argument dat dat Osmaanse bewind juist is omvergewor pen door Mustafa Kemal Ata- turk die vervolgens de huidige republiek oprichtte. Maar zo eenvoudig is het niet, zeggen dissidente Turkse on derzoekers. Ook na de komst van Ataturk werden Armeniërs verjaagd en gediscrimineerd, aldus historicus Tamer Akcam en econome Ayse Bugra. Of er in 1915 nu sprake was van massamoord of een stelselma tige uitroeiing van het Armeen se volk, ten grondslag aan de Turkse Republiek ligt een slecht geweten. EU-ministers komen maandag en dinsdag bijeen JENT nkele dagen zit Tom- to achter de tralies", Jnesische minister Yusril Ihza Mahen- eptember vol ver- Je jongste zoon van nt Soeharto was net ialf jaar cel veroor- ens zwendel en cor- niddels is anderhalve :streken. Woede en ak vechten om voor- Indonesische bevol- loet aanzien hoe de n zich laten ringelo- le ex-playboy en icaten. nen van Hutomo 'utra, Tommy's offici- zou een mooie opste- vveest voor de rege- omdat Soeharto zelf 'ommy's veroorde- is zijn zwakke ge- ontsnapte aan een Maar het mocht zen. Tot nu toe slaagt ke Soeharto-telg er I in de gang naar de s te vermijden. De n doen of ze alles on- 1e hebben, maar ze elopen weken door topadvocaten koel- n tafel gespeeld, id en blunders wisse- af. De ene keer was niet overhandigd, la ic het stempel op het level. En niemand tidee gekomen Tom- tten zijn huis te ver- de arrestatie werd Tommy Soeharto. FOTO REUTERS ZAIANAL ABD HALIM Na de veroordeling speelden Tommy's advocaten hun spel scherpzinnig. Ze vroegen her ziening van de zaak én gratie. Het antwoord op deze verzoe ken mocht de veroordeelde thuis afwachten, want de rech ter had niet gezegd dat Tommy onmiddellijk het cachot in moest. Zelfs had hij in een hotel nog een ontmoeting met presi dent Wahid, wat de argwaan van de bevolking alleen maar vergrootte. Want wat viel er nog te bespreken? Procureur-generaal Marzuki Darusman maakte het er giste ren niet beter op door te zeggen dat hij had verwacht dat Tom my, die na zijn wilde jaren een Javaanse prinses huwde, zich keurig aan de gevangenispoort zou melden. „Indonesiërs zijn over het algemeen gezagsge trouw", stelde hij. Alsof de Soe harto-familie zich ooit iets van enige wet heeft aangetrokken. Toen de juridische trukendoos anderhalve week geleden leeg was, dook Hutomo Mandala Putra plotseling onder. Dat werd de autoriteiten te gortig. Ze meldden hem bij Interpol en kamden de huizen van de Soe- harto's in de Jakartaanse villa wijk Menteng uit. Daarbij werd niet vergeten on der het bed te kijken van de ou de baas zelf, die inmiddels aan het infuus ligt en zuurstof krijgt toegediend. Overigens was het bezoek tevoren aangekondigd. Ook de buitenhuizen van de fa milie werden nagevlooid, maar Tommy werd niet aangetroffen. Inmiddels wordt druk gespecu leerd over het bestaan van een geheime bunker onder Soehar to's woning. De familie en de advocaten van Tommy houden zich intussen van de domme en zeggen dat ze hem alleen via zijn mobiele telefoon spreken. Enkele van zijn advocaten is het gedoe echter te gortig geworden. Ze hebben verklaard dat ze niet meer voor Tommy willen wer ken. En wat heeft de voortvluchtige zelf te melden? Vanuit zijn schuilplaats beweert hij bang te zijn voor moord of verkrachting in de Cipinang-gevangenis in Jakarta. Hij eist een speciaal be veiligde cel. De cel die al weken voor hem gereed wordt gehou den, is niet goed genoeg. BRUSSEL HETTY VAN ROOU CORRESPONDENT „Het Europese leger is als een papieren tijger die doelloos rondzwerft." De sombere beeldspraak komt uit de mond van een Amerikaanse NAVO-di- plomaat, die geen enkel heil ziet in de Europese ambitie om tegen het jaar 2003 een eigen crisisleger op de been te heb ben. „Europa loopt al vijftig jaar aan het handje van de Verenig de Staten en dat handje laten jullie niet los", voorspelt hij. „Als het uur van de waarheid aanbreekt, zullen de Europese landen terugschrikken voor de kosten.". Wil de Europese Unie zijn 'pa pieren tijger' echte klauwen en tanden geven? Met andere woorden: zijn de lidstaten be reid miljarden te investeren in de eigen veiligheid? Die vraag staat komende maandag en dinsdag centraal in Brussel, als de ministers van buitenlandse zaken en van defensie van de EU-landen zich moeten verdie pen in de kosten van een snel- le-interventiemacht. Alle lan den hebben Brussel laten we ten wat ze op papier te bieden hebben aan mankracht, tanks, vliegtuigen, opleidingsfacilitei ten en commando- en inlich tingenstructuren. Dat aanbod ligt naast de zoge noemde Helsinki Headline Ca talogue of HHC, zoals het heet in het onovertroffen defensie- jargon heet. De HHC geeft een allesomvattend overzicht van wat er voor een mobiel en snel inzetbaar Europees interventie- leger nodig is. Zo werd het mo gelijk vast te stellen wat er alle maal ontbreekt. Tijdens de Ca pabilities Commitment Confe rence worden de ministers be gin volgende week met hun neus op de feiten gedrukt: hoe moeten de gaten worden ge dicht? Een eigen Europese defensie is het min of meer logische gevolg van het feit dat de Verenigde Staten, na de val van de Berlijn- se Muur en de Balkanoorlogen, niet meer willen opdr aaien voor de veiligheid van het rijke Europa. Voor het eerst sinds het einde van de Tweede Wereld oorlog wordt een crisis die de veiligheid van Europa bedreigt daardoor de verantwoordelijk heid van de Europeanen zelf. De interventiemacht die zo'n crisis moet bezweren, zag vorig jaar het licht op de Europese top in Helsinki. Over driejaar moeten er 60.000 soldaten bin nen dertig dagen inzetbaar zijn. Het is een ambitieus en tevens een zeer Europees project. In de beste tradities van de Euro pese Unie namen de regerings leiders hun besluit in Helsinki met grote eensgezindheid, en kwamen de problemen en te genstellingen aan het licht na dat het klaroengeschal was ver stomd. Toch zit er, een jaar na Helsin ki, behoorlijk schot in de zaak. „Er wordt zeer constructief ge praat", aldus een ingewijde. Ook hij geeft toe dat maandag in Brussel 'het uur van de waar heid' aanbreekt, als duidelijk wordt welke investeringen er nodig zijn. Tot nu toe is er voornamelijk gepraat over een nieuwe verdeling van man kracht en materieel. Maar de Met Europese sa menwerking hebben de Ne derlandse strijd krachten al aar dig wat ervaring. Op de foto Duit se militairen tij dens een geza menlijke oefe ning in Twente, twee maanden geleden. Daaraan namen behalve Duitse en Neder- landse ook Belgi- sche en Britse soldaten deel. SSEifUfe FOTO CPD VIN- Wu&t CENTJANNINK bestaande middelen zijn bij lange na niet toereikend, zelfs niet wanneer het Europese le ger, zoals de bedoeling is, ge bruik maakt van faciliteiten van de NAVO (lees: de Verenigde Staten). Het wordt tijd knopen door te hakken. Voor het realiseren van de eigen ambities moeten de lidstaten miljarden op tafel leg gen, en dat geld is nog nergens in zicht. Om de omvang van het probleem duidelijk te maken: Nederland heeft, als een van de weinigen, voor het jaar 2001 een bescheiden 'fonds' van 200 miljoen gulden gereserveerd. In de meeste EU-landen ligt wel het hele leger op de schop, maar die herstructuringswoede gaat negens gepaard met het beschikbaar stellen van extra Daarom koestert de Ameri kaanse NAVO-diplomaat een diep wantrouwen tegen de hele operatie, en achter dichte deu ren wil hij daar wel iets over kwijt. De Europese landen ste ken hun kop in het zand, vindt hij. „Ze hebben zich op sleep touw laten nemen door de Brit ten en de Fransen, die ieder op hun eigen manier een rol willen spelen op het wereldtoneel. Eu ropeanen zijn nooit gewend ge weest serieus geld uit te geven aan hun eigen veiligheid, zoals de Amerikanen dat doen. Ze schuilen onder de Amerikaanse paraplu en ze praten. Praten kost niets. En als het er op aan komt, zal blijken dat er in Euro pa onvoldoende geld en onvol doende overeenstemming is voor een eigen leger." Is dat een te somber beeld? Tot nu toe verloopt de hele operatie min of meer volgens plan, zij het af en toe met horten en sto ten. De Europese Unie heeft een 'papieren tijger' gebaard. Die is inmiddels een eigen le ven gaan leiden. Het Europese defensie- en veiligheidsbeleid onder leiding van Javier Solana valt niet meer ongedaan te ma ken, al zal het volgens de Ne derlandse minister van defen sie, De Grave, nog jaren duren voordat de Unie zelfstandig kan optreden in crisissituaties. Als de 'paper tiger' ooit klauwen en tanden laat zien, is de samen werking binnen Europa daar mee voorgoed veranderd. Maar als hij wordt veroordeeld tot een armoedig bestaan in een Brusselse bureaula, staat de ge loofwaardigheid van de hele Unie op het spel. I

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9