Betutteling in de zorg 7 Creatieve oplossing 'De SVB is e 536 ZATERDAG 18 NOVEMBER 2000 Persoonsgebonden budget nog niet wat het zijn moet Een zak met geld om voor je zelf te zorgen. De invoering van het 'persoonsgebonden budget' (PGB) moest het begin van het einde worden van de bevoogding in de zorg. Maar vijfjaar na dato blijkt de strijd om autonomie nog geenszins gestreden. ,,Het is jouw geld, maar je mag het niet zelf beheren. Dat is zó betuttelend.... oekend glijden haar handen over m de tafel richting koffiekan. Op het gevoel schenkt ze de beker keurig tot de rand vol. Hoewel ze geen steek ziet, is Alina Saers gewend voor zichzelf te zorgen. De 39-jarige directeur van Budgethouders - vereniging Per Saldo is er de vrouw niet naar hulp te vragen wanneer dat niet nodig is. ,,Ik zie helemaal niks, maar dat is niet het pro bleem. Ik heb ook een ernstige spierziekte. Daardoor kan ik niet alleen voor mijn drie kinderen zorgen. Thuis heb ik hulp nodig. Dat regel ik nu zelf. Ik kan fysiek weinig, maar aan mijn hersens mankeert helemaal niets." Saers staat model voor een explosief groei ende groep mensen die op zorg is aangewe zen, maar niet bereid daarvoor de zelfbe schikking over het eigen leven in te leveren. Saers: „Het zijn mensen die niet langer af hankelijk willen zijn van zorgorganisaties. Ze willen zelf bepalen wie komt helpen, wan neer en hoe. Ze willen niet altijd dankjewel moeten zeggen, maar de buurvrouw kunnen betalen omdat die de dagelijkse boodschap pen doet." Inmiddels beschikken zo'n negentiendui zend mensen over een zogenoemd persoons gebonden budget, van een paar duizend gul den tot een kleine honderdduizend per jaar. Dit jaar gaat 280 miljoen naar 'budgethou ders', voor volgend jaar is meer dan 400 mil joen gulden beschikbaar. Een groot bedrag, maar een schijntje ver geleken bij de miljarden die nog altijd naar de gevestigde zorgverleners gaan. Saers: „Het beslaat ongeveer één procent van het zorgbudget. Uit onderzoek weten we dat on geveer veertig procent van de thuiszorg die nu in natura geleverd wordt, óók zo geregeld kan worden. En het is nog een kwart goedko per ook. Kassa natuurlijk." Extra loket Met zoveel voordelen voor overheid en,klan ten is het eigenlijk onbegrijpelijk dat niet veel meer mensen kiezen voor een PGB. De ver klaring ligt als zo vaak in het moeras aan re geltjes en belangen binnen de gezondheids zorg, waar al zo veel veelbelovende zorgver nieuwingsprojecten in gesmoord zijn. Het begon al onder het vorige kabinet. Saers: „De ministers Zalm en Melkert waren niet bereid het geld rechtstreeks naar de mensen te stu ren. Daar moest en zou een schakel tussen zitten. Staatssecretaris Terpstra moest wel door de bocht, anders was het gewoon niet doorgegaan." Een concessie met ingrijpende gevolgen. Er kwam weliswaar een pot met geld, maar die centen gingen niet rechtstreeks naar de mensen voor wie het bestemd was - en zo is het nog steeds - maar naar een extra loket. Met voorspelbare gevolgen. Om een PGB te krijgen moet eerst door een indicatieorgaan bepaald worden of iemand recht heeft op hulp, dan moet het zorgkantoor een bedrag toekennen, waarover vervolgens de Sociale Verzekeringsbank (SVB) het beheer voert. „En die functioneert van geen kant", zegt Marian Vink van het Amsterdamse Patiën ten/Consumenten Platform. Dat publiceerde dit voorjaar de resultaten van een onderzoek onder budgethouders naar hun ervaringen met de PGB-regeling. Vink: „De mensen zijn buitengewoon blij met het PGB, omdat het hun eigenwaarde en autonomie vergroot, maar tegelijkertijd leeft er veel kritiek op de uitvoering. De SVB is het grote knelpunt. De bureaucratische rompslomp is enorm. Er zijn minstens vijf soorten contracten en er is nauwelijks voorlichting over welk je moet kiezen. Er zijn problemen met werkbriefjes die zoek raken. En als je daarover belt krijg je iemand van een callcenter aan de lijn die je vaak niet rechtstreeks kan helpen." De gevolgen laten zich raden. Vink: „Bud gethouders krijgen zo problemen met de hulpverleners. Ze raken hun hulp kwijt, om dat die hun geld niet op tijd krijgen, of ze ko men in financiële problemen omdat ze dat geld ten einde raad zelf maar voorschieten. De rol van de SVB is in tegenspraak met het doel van de regeling om mensen meer auto nomie te verlenen. Het is jouw geld, maar je mag het niet zelf beheren. Dat is zó betutte lend..." Begrip Henri van het Ende, directeur van de SVB, doet geen moeite de kritiek te weerleggen. „Ik kan me wel voorstellen dat mensen age ren tegen deze werkwijze. Al die formulieren en regeltjes maken het al met al niet soepe ler. Ik zou zelf ook zeggen: 'Dat regel ik zelf wel', maar we leven nu eenmaal in Neder land en daar is alles platgeregeld. Het gaat om een forse geldstroom en het ministerie van financiën wil gewoon in de gaten hou den wat daarmee gebeurt." Van het Ende wijt een deel van de proble men aan onwennigheid van zijn organisatie. „Het is inderdaad een lastige klus gebleken. We waren gewend buikopdrachten als de kinderbijslag uit te voeren, maar een regeling op maat - zoals de PGB - vergt een heel an dere benadering. We moeten leren klantge richt te werken. Ik heb wel eens gezegd dat iedere klant een eigen aanspreekpunt zou moeten krijgen. Maar dat is nog moeilijk te realiseren, daarom rep ik er maar niet meer over in de publiciteit." Een deel van de fouten wordt in de hand gewerkt doordat de PGB-regeling nog altijd een subsidieregeling is. Pas nadat de Tweede Kamer de zorgbegroting heeft vastgesteld is duidelijk hoeveel geld voor de budgethou ders beschikbaar is. Ieder jaar moet boven dien vastgesteld worden of de behoefte aan zorg niet veranderd is. Pas dan kan de molen gaan draaien. Het zorgkantoor moet de nieuwe jaarbud getten vaststellen en stuurt die door naar de SVB. Van het Ende: „Aan het einde van het jaar krijgen wij dan postzakken vol aanvra gen. Daardoor moet in korte tijd veel te veel gebeuren. Dat werkt fouten in de hand en daardoor ontstaat irritatie. Dat is logisch, want de gevolgen zijn ook ingrijpend. Hulp verleners krijgen hun geld een maand te laat. Dat zou ik zelf ook heel vervelend vinden." Zolang de subsidieregeling nog niet is om gezet in een structurele financiering hoopt Van het Ende betalingsachterstanden te voorkomen door meer te automatiseren. „Daarnaast willen we het budget van de groep langjarig geïndiceerden automatisch verlengen. Het is niet nodig van iemand die verstandelijk gehandicapt is elk jaar opnieuw vast te stellen welke zorg noodzakelijk is." Saers zou liever nog verder gaan. „We heb ben goede contacten met de SVB, maar we blijven erbij dat het gaat om een overbodige schakel. Waarom zou je het geld na een fat soenlijke indicering niet net als iedere ande re uitkering op de rekening van mensen zelf storten? De politiek was bang dat het geld over de balk gesmeten zou worden. De prak tijk wijst uit dat budgethouders drie keer na denken voor ze het uitgeven. En het argument dat de kwaliteit van de zorg zo niet te garanderen valt, gaat ook niet op. Mensen zijn heel goed in staat dat zelf te bewaken. Het gaat tenslotte om hun eigen lijf of dat van hun kinderen. Bovendien ra ken zij op elkaar ingespeeld. Wanneer ze tel kens dezelfde hulpverlener krijgen, hoeven ze niet steeds opnieuw uit te leggen in welke la de onderbroeken liggen en hoe heet het badwater moet zijn. En wanneer ze het pa pierwerk te ingewikkeld vinden, huren ze ge woon een administratiekantoor in." Dat het geld niet alleen naar professionals zou kunnen gaan, maar ook naar buren en bekenden vindt Saers geen probleem. „Wat is erop tegen om de buurvrouw geld te geven voor het doen van de boodschappen? Anders voel je je bezwaard om telkens een beroep te doen op de mensen om je heen. Zo kunnen heel ongezonde relaties ontstaan." Hoewel nog veel werk wacht, is Saers na vijf jaar PGB optimistisch over de toekomst. „De instellingen hebben het nog niet door, maar er gaat een golf van zorgvernieuwing door Nederland. Ik hoop dat ze nog eventjes blijven slapen." RENS K0LDENH0F 'Stichting Eigen Vaart' betrok in een appartementencomplex in Heemstede drie etages waar acht verstandelijk gehandicapten zelf- "ig wonen. Samen met nog een paar ouders, nam Simon Paagman het initiatief voor deze woongemeenschap. FOTO ARCHIEF UNITED PHOTOS DE BOER MAPISA BERETTA Simon Paagman (Heemstede - vader van Rob, 32 jaar, verstandelijk gehandicapt): „Toen mijn zoon zijn PGB toegewezen kreeg, vlogen de aanbiedingen van zorgleveranciers om zijn oren. Dat was zes jaar geleden wel anders. Binnen zijn handicap kon Rob zich thuis niet verder ontwikkelen. Onze dochter - die twee jaar ouder is - ging de deur uit, de school was klaar. Dat betekende dat Rob minder sociale contacten kreeg. Je moet dan - oppassen dat iemand niet gaat afglijden. We probeerden daarom een plaats voor Rob te vinden in De Hartenkamp. 'Dat kan nog jaren duren, meneer Paagman', zeiden ze. En dat terwijl hij bij de indicering de hoogste urgentie kreeg. Toen zijn we naar andere oplossingen gaan zoeken. Je kunt ook zelf iets doen, hoorden we. Eind 1997 hebben we een stichting opgericht met nog een paar ouders van verstandelijk gehandicapten. Uiteindelijk hadden we een groep van acht kinderen. Vier mannen en vier vrouwen tussen 22 en 32 jaar. Om alvast aan elkaar te kunnen wennen lieten we ze naar eikaars verjaardag gaan. Toen hoorden we van een appartementencomplex voor ouderen dat hier om de hoek neergezet zou worden. We zijn er meteen op ingesprongen. Omdat de woningbouwvereniging en de gemeente wilden meewerken, hebben we de bouw nog behoorlijk kunnen beïnvloeden. Dit voorjaar hadden nog maar twee van de acht bewoners een PGB. De rest stond op een wachtlijst. Het zorgkantoor dacht dat vier anderen voor de opening van het huis in september ook wel rond zouden zijn. We gokten dat we het met zes wel zoi/den redden, dus zijn we doorgegaan. Maar in de zomer was er nog steeds geen witte rook. Dat was wel spannend. Gelukkig is het toch nog op tijd gelukt. Alle acht bewoners hebben nu een budget. Met acht keer veertig mille kun je onderhandelen. We hebben ons goed laten informeren. Uiteindelijk hebben we gekozen voor Philadelphia Zorg in Nunspeet. Die waren het duurste, maar ook het beste. Ze hadden bovendien ervaring op dit gebied. Philadelphia zorgt voor een slaapwacht, helpt bij het koken en helpt iedereen de deur uit. Overdag werken ze allemaal in een sociale werkplaats. We hebben één van de moeders aangewezen als coördinator. Ze bemoeit zich niet met de vraag of er andijvie of zuurkool wordt gegeten en of er een nieuw pannetje moet worden aangeschaft. Als het zorgcontract maar volgens afspraak wordt uitgevoerd. Zo niet dan halen we verhaal. In het uiterste geval zoeken we gewoon een nieuwe zorgverlener." Joop Appel en zijn vaste verzorgster Suzanne. Joop Appel (Amsterdam - 72 jaar, lichamelijk gehandicapt): „Dankzij het persoonsgebonden budget (PGB) kan ik zelfstandig blijven wonen. Ik ben geboren met een hersenvliesontsteking. Mijn broertje had rode hond terwijl mijn moeder zwanger was. Daardoor beef ik heel erg en kan ik niet goed voor mezelf zorgen. De laatste jaren krijg ik steeds meer problemen met mijn kwaal. Ik heb daarom een tijdje in een bejaardenoord gewoond. Vreselijk. Om half elf liep ik nog in mijn ochtendjas te wachten op iemand om te helpen bij het aankleden. Nu heb ik een meisje hier aan huis. Ze helpt me met wassen en scheren en maakt mijn bril schoon. Daarna haalt ze broodjes bij de bakker en doet er beleg op. Dan helpt ze me met eten. Ik moet gevoerd worden vanwege het beven. Ook zorgt ze voor de medicijnen en doet de was. 's Avonds kookt ze en doet de afwas. Naar bed gaan kan ik zelf wel. Het PGB bevalt prima, alleen bij de Sociale Verzekeringsbank is het een bende. Iedere keer als mijn hulp ziek is of op vakantie gaat, is het mis. Dan krijgt ze haar geld niet of juist te veel. Bellen met de SVB is een ramp. Ik heb wel eens een belkaart van 25 gulden opgemaakt voor ik ze te pakken had^Stond ik samen met mijn hulp in een telefooncel, omdat ik de hoorn niet tegen mijn oor kan houden. Ik krijg iedere keer een ander iemand aan de lijn. Ze hadden iedereen een vast aanspreekpunt beloofd, maar dat is nog van geen kant gelukt. Niet dat ik tegen de SVB ben. Controle is goed, anders gaat alles zwart en daar ben ik fel tegen. Want hoe moeten we zonder belasting en premies onze voorzieningen in stand houden? Vorige maand ben ik opnieuw geïndiceerd. Belachelijk. Denken ze soms dat mijn hersenvlies weer aangroeit? Die herindicatie gaat nu naar het zorgkantoor en daar zitten ze te wachten op de regering. Die heeft gezegd dat er meer geld komt. Dat is natuurlijk mooi, maar in afwachting daarvan blijft mijn indicatie liggen. Dat duurt weer tot december. Dit jaar kreeg mijn hulp pas eind februari haar geld. Waarom zegt de regering niet eerder wat ze wil? Daarover heb ik een brief geschreven aan staatssecretaris Vliegenthart. Maar ik kreeg helaas nog geen antwoord."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 53