'Die man kan altijd nog, dat kind niet' Klimaat in Paars-II verzuurt zienderogen Een vergulde pil wordt beter geslikt BOUCHERON Binnenland DAG 18 NOVEMBER 2000 nieer alleenstaande vrouwen die de ware man innen vinden, maar wel een kind willen, kiezen oor het moederschap. Onder druk van de biologi- lok hakken ze een knoop door: die man kan altijd kind niet. Massaal trekken 'single' vrouwen naar pluizen voor kunstmatige inseminatie met donor- Maar vaak blijft de deur dicht, want alleenstaand >rschap is nog lang geen gemeengoed. De druk van de biologische klok voor vrouwen zonder man ran alles gedaan om man te komen. Adver- gezet, zelf gereageerd, ten gereisd en feesten eenstaanden bezocht. Ik erse mannen ontmoet, lijn kinderwens zette ïtie al gauw onder druk. J| moest ik weten of hij wilde. Dat is onna- als je elkaar net kent. paar jaar ronddolen ;er genoeg van. Op mijn tsloot ik alleen moeder en." Ha ging op zoek naar een nor in haar vrienden- liemand wilde, bang !otionele problemen. Ze et diverse spermaban- ekenhuizen, maar werd jlpen. Alleenstaande imet een kinderwens niet overal welkom, ëlijk kwam ze terecht bij iting Medisch Centrum iboorteregeling (SMCG) tn. een particuliere kli- kunstmatige insemina- donorzaad (KID) toe- „Ikwas verbaasd hoe toen ging. Tijdens het jesprek moest ik uitleg- - irom ik moeder wilde en mocht ik aangeven donor er uit moest zien. ogen. bruin haar, nor- istuur', zei ik, een uiter- bij mij past." Ook moest ;euze maken tussen een lonor. De eerste is voile s' mem, bij de tweede mag ag l vanaf zestien jaar de che vader ontmoeten, ivoor het laatste. Na ze- iminaties was ze zwan- iten: ruim tweeduizend vergoed door de parti- /erzekeraar. mjjels zit Leonie (39) in oningse appartement blakende baby op «Anna is.vier maanden s freelance publiciste 12 ïveel thuis. De combi- ;rk en zorg gaat haar De trotse moeder heeft een positief gevoel over de ver wekker van haar kind. „Ik ken die man niet, maar iemand die zijn zaad ter beschikking stelt aan vrouwen zoals ik, is volgens mij een sociaal persoon. De do noren, die worden gescreend door de kliniek, verdienen er niets mee. Sterker nog: ze moe ten er moeite voor doen. Wel creëer ik bewust geen gedetail leerd beeld van de verwekker. Hij is niet de vader van mijn kind, hij is donor." Ze noemen zich BAM-moeder: Bewust Alleenstaande Moeder. Deze nieuwe generatie vrou wen distantieert zich openlijk van haar zusters uit de jaren ze ventig: de Bewust Ongehuwde Moeders, beter bekend als BOM-vrouwen. Die waren anti man, menen de BAM'ers en zij zijn dat zeker niet. Integendeel, de meeste zochten lang naar de ware, maar konden hem niet vinden. Bijna honderd BAM-vrouwen zijn bezig met de oprichting van een eigen belangenorgani satie. Wel heerst er onenigheid over de naam. Bewust Alleen staande Móéder stuit sommi gen tegen de borst, want ze zijn helemaal niet bewust alleen. Single-moeders of Bewuste Moeders zijn alternatieven, maar dat bekt niet zo lekker. Voorlopig blijft het BAM. „Ik heb helemaal niets met het gedachtegoed van BOM-moe ders", benadrukt Leonie. „Die vrouwen waren ervan overtuigd dat zij geen man wilden. Dat was wel mijn oorspronkelijke wens. Ik geloof juist' dat een man weer een andere invloed op een kind heeft dan een vrouw. Maar dit ideaal kwam gewoon niet tijdig op mijn pad." ,,Ik wil mijn dochter juist een positief beeld meegeven over mannen. Ik ben haar anonieme vader immers zeer dankbaar. Dankzij hem heb ik een prach tige dochter." Voor de vraag van de kleine Anna, die als ze een jaar of vier is, zal willen we ten waar haar papa is, heeft Ingevroren donorzaad klaar voor gebruik voor de kunstmatige inseminatie. Leonie het volgende antwoord bedacht. „Ik zal haar vertellen 'dat mama hard heeft gezocht naar een papa, maar hem niet kon vinden. Toen is mama naar de dokter geweest die zaadjes had van een hele lieve meneer. En zo kon Anna worden gebo ren." Terwijl aanstaande en reeds be vallen BAM-moeders uitbundig met elkaar 'chatten' op inter net, reageren de meeste zieken huizen zeer terughoudend op de kinderwens van alleenstaan de vrouwen. Sommige instellin gen weigeren een behandeling op basis van hun religieuze grondslag. Maar ook academi sche ziekenhuizen, de voorlo pers op het gebied van kunst matige inseminatie bij alleen- gaanden, wijzen singles inmid dels de deur. Zo is ook het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) hiermee gestopt. fan-Kees de Bruyn, hoofd van de sperma- bank, werkt alleen nog voor he teroseksuele en lesbische pa ren: „Onze ervaring is dat al leenstaande vrouwen vaak hal verwege een behandeling afha ken. Ze ontmoeten een leuke man en willen graag kinderen van hém, maar als de relatie uit gaat, komen ze weer terug. In je eentje een gezin stichten is geen eerste keus! De druk van de biologische klok geeft de doorslag om alleen moeder te worden. Ik vind dat een nega tieve keuze." De singles lieten zich slecht be geleiden, vertelt De Bruyn, ook voorzitter van de Nederlands- Belgische Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie. „Een vrouw-alleen die een kind op de Wereld zet van een anonie me vader, moet over veel zaken goed nadenken. Daarvoor moesten ze bij ons gesprekken voeren met een psycholoog. Hoe en wanneer vertel je het kind over zijn biologische af komst? Wat vinden je ouders, broers en zussen ervan? Als het kind geen vader heeft, is het heel belangrijk dat het zich zeer welkom voelt bij de rest van de familie. Tijdens deze sessies kwamen veel vrouwen niet op dagen. Ze hadden zelf al lang genoeg nagedacht en geen be hoefte aan paternalistische prietpraat." De meeste BAM'ers komen te recht bij de Stichting Medisch Centrum voor Geboorteregeling (SMCG) in Leiden, een particu liere kliniek met een degelijke en betrouwbare reputatie. Maar ook hier zijn alleenstaande vrouwen verreweg de moeilijk ste groep. Naar schatting klop pen hier jaarlijks zo'n honderd singles aan, waarvan een kwart wordt geweigerd. Medisch-directeur Beekhuizen: „Hier komen regelmatig incest- slachtoffers met enorme psy chosociale problemen. Die vrouwen denken dat een kind hun traumatische verleden op lost. Maar een kind is geen me dicijn! Wij kunnen die vrouwen niet helpen. Dat geldt ook voor eenzame types. Sommige wou wen hebben nog nooit seks ge had, hebben geen vrienden- kring om zich heen. In zo'n si tuatie is het onverantwoord om alleen een kind op de wereld te zetten." Ook de nieuwe wet Donorgege- vens Kunstmatige Inseminatie zal solo's weinig heil brengen. Minister Borst van volksge zondheid wil dat in 2002 de anonimiteit van spermadono ren wordt opgeheven. „Het kind moet altijd de biologische vader kunnen achterhalen." Ze kreeg steun van een meerder heid van de Tweede Kamer. De B-donoren, waarbij het kind vanaf zestien jaar de biologi sche vader kan ontmoeten, blij ven overigens wel bestaan. Van de driehonderd zaaddono ren in Nederland is slechts een kwart B-donor, het merendeel kiest voor A -donorschap om volledig anoniem te blijven. De meeste mannen willen immers geen 16-jarige nakomeling op de stoep, bang voor emotionele problemen. De B-donor is ech ter niet verplicht zijn kind te onderhouden; hij is volgens de wet niet de vader. Met de af schaffing van de anonimiteit zal er een chronisch tekort ont staan aan zaaddonoren. Inmid dels zijn al negen van de 21 spermabanken gesloten. Over de ontwikkeling van KID- kinderen die opgroeien met een alleenstaande moeder, is wei nig bekend. Wel is er veel on derzoek gedaan naar kinderen die na een echtscheiding wor den opgevoed door één ouder. Zij hebben meer problemen dan kinderen uit traditionele gezinnen. BAM-moeders worden vaak vergeleken met deze eenouder gezinnen. Onterecht, menen de BAM'ers die op internet druk discussiëren over alleenstaand ouderschap. Als ouders schei den is dat vaak een negatieve ervaring voor kinderen. Ze voe len zich afgewezen, in de steek gelaten. Datzelfde geldt voor adoptiekinderen. Ze zijn afge staan door hun biologische ou ders. „Bij onze kinderen is dat allemaal niet aan de hand. Hun vader is niet weggelopen of er met een andere vrouw vandoor gegaan. Ze hebben geen papa omdat mama die niet kon vin den", zo vertelt een moeder. BAM-moeders proberen de af wezigheid van een vader zoveel mogelijk te compenseren door hun kinderen nadrukkelijk te vertellen dat ze zeer gewenst zijn. Als de achtjarige Annema- rie waagt waarom ze geen papa heeft, volgt een vast ritueel, zo vertelt moeder Tineke (46) uit Utrecht. Na het verhaal van mama die een papa zocht, hem niet vond en bij de dokter een zaadje kreeg van een aardige meneer, pakt Tineke het ge boortekaartje van Annemarie en leest een gedichtje voor. 'Na lang wachten en vooruit zien, kijk en luister ik naar mijn klei ne lieveling, ze leek voor mij onbereikbaar, nu streel en koester ik je almaar'. Mijn dochter vindt dit een prachtig verhaal. Ik zeg altijd dat ik heel gelukkig met haar ben en haar voor geen goud wil missen!" OPINIE Fêteren artsen door farmaceuten betaalt zich terug wordt in Nederland slordige vijf miljard an pillen, poeders en farmaceutische pro omgezet. Omdat di- de consument gerich- me voor al deze mid- i verboden, richt de in- w haar pijlen op artsen. lissen immers welke atiënt slikt. In een po- poortwachters van de '5' nstig te stemmen, vreemde capriolen laid. nset om een allergie- je te slijten, een paar of een kofferset. Alt er isoms net mensen. Een in; '|e op zijn tijd vergroot dat het middeltje dat ïnfabrikant wil slijten mste aandacht krijgt, ang van het presentje maar er is geen farma- iB£ ier niet aan meedoet. Ie manier waarop ver- tont de fabrikant die uwe pil echt wil vergul- digt betrokkenen uit n nascholingscursus in 'J Rename - exotische - ngof voor een luxe se- !|d lelardeerd met enter iten afgesloten met te ttig diner, moten van nieuwe pil let lucratief. Nieuwe mkosten gemiddeld elfmaal zoveel als be- :hj geneesmiddelen, blijkt li rs van de Stichting Far- ische Kerngetallen. En deel van recent ontwik- edicijnen op de totale mtische uitgaven groeit eg in 1998 nog een je van iedere uitgege ten naar medicijnen •atste vijf jaar op de Farmaceuten proberen op allerlei manieren nieuwe medicijnen aan de man te krijgen. =>eiuna open 7 markt zijn gebracht, dit jaar groeide dat aandeel tot ruim vijftien cent. Geen wonder dat de industrie tuk is op een suc cesvolle lancering van een nieuw geneesmiddel. En indien een beetje 'wining and dining' de zaak kan dienen, wordt daar niet al te moeilijk over gedaan. De waag of dit allemaal zomaar kan, is deze week door het openbaar ministerie (OM) in Haarlem met een ferm 'nee' be antwoord. Het OM vindt dat de farmaceut Merck, Sharp Dohme (MSD) te ver is gegaan bij het promoten van een hoofdpijnmiddel. Artsen kregen niet alleen informatie over het medicijn, maar mochten ook op kosten van MSD relaxen op Terschelling, naar het North Sea Jazzfestival in Den Haag of een avondje karten. Volgens de Haarlemse persofficier van jus titie Both is zoveel pret en ver maak in strijd met de wet. Die bepaalt dat 'bovenmatige gunstbetoning' uit den boze is. „Maar wat is bovenmatig? Kun nen artsen altijd beoordelen of de organisatie van een nascho lingscursus volledig onafhanke lijk is, of dat het een manier is om gekleurde informatie van een fabrikant te verspreiden?", waagt Seegers, woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LF1V) zich af. De LHV adviseert haar le'den zorg vuldig om te gaan met de uit nodigingen die geregeld op de doktersmat vallen. Hoeveel dat er zijn weet Seegers niet. „De LHV wordt doorgaans niet uit- De regels waar het allemaal om draait zijn terug te voeren op een Europese richtlijn uit 1992. Hierin wordt bepaald dat 'per sonen die bevoegd zijn genees middelen voor te schrijven deze taken volkomen objectief moe ten verrichten zonder te wor den beïnvloed door recht streekse of onrechtstreekse fi nanciële stimulansen'. Ook is publieksreclame voor genees middelen die uitsluitend op re cept mogen worden geleverd, verboden. Tot voor kort maakte niemand zich echt druk over grenzen die vanuit Brussel werden aangege ven. Maar dat is veranderd met de instelling van de sectie Re- clametoezicht van de Hoofdin spectie voor de Gezondheids zorg in april 1999. De afdeling kreeg van minister Borst van volksgezondheid de opdracht precies uit te zoeken wat wel en niet kan in de communicatie tussen geneesmiddelenfabri kanten, artsen en patiënten. Deze zomer timmerde de afde ling al flink aan de weg door re clame-uitingen van farmareu- zen Glaxo en Roche aan te pak ken. Twee bedrijven die erom bekend staan het brutaalst te zijn in hun pogingen de klant gunstig te stemmen. Maar behalve reclame is nu ook het ongeoorloofd in de watten leggen van huisartsen door MSD onderwerp van een juridi sche procedure. Niet dat MSD alleen staat in haar aanpak om pillen te slijten. In het Pharma- ceutisch Weekblad deed inspec teur Ter Steege onlangs uit de doeken hoe de farmaceutische industrie te werk gaat bij het aan de man brengen van medi cijnen. De marketingstrategie is een combinatie van trekken en duwen. Het trekken gebeurt door patiëntenverenigingen en pers. Die worden volgens Ter Steege benaderd om na de in troductie van een nieuw middel waag te creëren. Op die manier kan directe publieksreclame worden omzeild. Het duwen moet gebeuren door sleutelfi guren die bepalen of een mid del wordt voorgeschreven. Hoogleraren en specialisten worden uitgenodigd internatio nale congressen over het on derwerp bij te wonen en artsen krijgen het aanbod mee te doen aan betaald onderzoek naar een medicijn. Maar ook semi nars zijn een goed middel, al dus Ter Steege. „En omdat ze daar normaal gesproken geen zin in hebben, maak je het aan trekkelijk met vermaak." Het valt overigens niet te ver wachten dat de inspectie zich in de dans om de vergulde pil len zal beperken tot het aan pakken van de rol van de far maceutische industrie. Ook een arts die ongeoorloofde cadeau tjes ontvangt, is nadrukkelijk strafbaar. In het veld wordt de grens van wat nog geoorloofd is op driehonderd gulden per jaar gesteld. „Maar betekent dat ook dat mensen na een zware cur susdag met een lege maag de weg worden opgestuurd, om dat een diner te prijzig zou worden?", waagt Seegers zich af. Wat is er toch aan de hand met het milieu? Deze waag staat niet alleen centraal tijdens de wereld klimaatconferentie in het Haagse Congresge bouw, ze spookt ook door het hoofd van menig Haags politicus. Want op het Binnenhof is de na tuur evenzeer in de war. Politieke stormen en de pressies razen over de Haagse vierkante kilome ter. Begint het broeikaseffect ook vat te krijgen op de paarse coalitie? Het kan niemand zijn ontgaan: de afgelopen maand struikelen de regeringspartijen PvdA, D66 en WD van de ene crisis in de andere. Eerst wa ren daar de twee aanvaringen tussen PvdA-rege ringsleider Kok en WD-minister van buitenland se zaken Van Aartsen over de verkiezingen in Joe goslavië en de mislukte VN-lobby voor Pronk. Maar deze bui hing al een tijd in de lucht: de ka rakters van Kok en Van Aartsen botsen en ze kib belen al langer achter de schermen over de waag wie de baas is over het buitenlands beleid. Veel verrassender was het zware weer waarin een andere WD-coryfee deze week plotseling terecht kwam: justitieminister Korthals. PvdA-fractielei- der Melkert plaatste de bewindsman op de schopstoel, door te dreigen met het opzeggen van zijn vertrouwen. „Een grens is bereikt", zei de fractievoorzitter maandag, doelend op de blunders van justitie en politie bij het vervolgen van een smokkelaarsbende, die uiteindelijk 58 Chinese wachtwagen-verstekelingen het leven kostte. Melkerts' coalitiegenoten waren verbijs terd. Waarom moest deze gevoelige kwestie zo snel op scherp worden gezet? Ook bij het debat, dezelfde avond nog, om extra miljoenen voor het cultuurbeleid vlogen de coali tiefracties elkaar in de haren. PvdA-Kamerlid Be- linfante kreeg het verwijt dat zij haar politieke wienden een mes in de rug had gestoken door op het laatste moment steun voor een gezamen lijke motie in te trekken. En alsof dat nog niet ge noeg onvrede in de coalitie bracht, plaatste D66 woensdag een bom onder het politiek hyperge voelige project van de tolpoorten. Het gezicht van PvdA-verkeersminister Netelenbos staat sindsdien op onweer. Hiermee is de opsomming van het dreigende weerbeeld niet eens compleet. Ook de anders zo beminnelijke WD-leider Dijkstal joeg deze week coalitiepartner PvdA op stang. Als PvdA-staatsse- cretaris Cohen plannen heeft burgemeester van Amsterdam te worden, kan hij die maar beter weer opbergen, adviseerde Dijkstal. Een op- niéüw völkömehhriVëfvVachte uithaal. Wartt'CÖ-" hen heeft zich nog nooit publiekelijk geuit over zijn eventuele kandidatuur. Zes 'paarse' aanvaringen in één maand: het is wat veel van het goede. De meest voor de hand liggende verklaring voor dit groot aantal inci denten is, dat de Kamerverkiezing (mei 2002) nu al zijn schaduw vooruit werpt. Campagnes heb ben de neiging steeds eerder te beginnen. Al ja ren voordat de stembussen open gaan krijgen politici en partijen de behoefte zich van elkaar te onderscheiden. Als gevolg daarvan wordt het klimaat in politiek Den Haag vanzelf onstabie ler. Maar het is niet het hele verhaal, daarvoor zijn er teveel verrassingen, misverstanden en be schadigde reputaties. Verklaring twee: het ce ment dat de paarse coalitie bijeen hield is ver brokkeld, de liefde bekoeld. Met name de PvdA investeert al langer niet meer in de samenwer king, luidt de klacht bij met name de democra ten. De blik wordt reeds gericht op andere coali ties, na de verkiezingen. Daar komt bij dat een andere belangrijke bindende factor is weggeval len: het regeerakkoord. Dat is, twee jaar na de start van Paars-II dankzij omvangrijke meeval lers al voor negentig procent uitgevoerd. Melkert staat intussen bloot aan dezelfde verlei ding als CDA-fractieleider Brinkman in de nada gen van Lubbers. Melkert moet als beoogd kroonprins laten zien dat hij eigen opvattingen heeft, maar mag de premier ook niet teveel be schadigen. Het is een lastige evenwichtsoefe ning: Brinkman maakte met zijn herhaalde op roepen tot daadkracht op het laatst een wat dwaze indruk. Temeer omdat Lubbers zich er niets van aantrok. Melkert richt zijn pijlen daar om op Korthals. Daarmee kon hij deze week te vens duidelijk maken dat veiligheid en politie niet meer het exclusief domein van de WD zijn. Alle grotere en kleinere aanvaringen hoeven nog niet te betekenen dat de dagen van Paars-II zijn geteld. Ook een kabinet dat op zijn laatste benen loopt, kan nog heel goed de eindstreep halen. Voorwaarde is wel dat het verzuurde klimaat het handelen van politieke professionals niet te veel gaat beïnvloeden. Want in die situatie kan ook een klein conflict slecht aflopen. aronson juweliers Grote Houtstraat, 47-49 2011 SC HAARLEM Tel.: 023/532.19.15

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5