Spanje nog steeds in verwerkingsproces C OGENBLIK 233 ZATERDAG 18 NOVEMBER 2000 Een feestje vieren met hun staatshoofd, zoals Nederland dat doet op Koninginnedag, lukt de Spanjaarden nog maar steeds niet. Altijd is er de schaduw van Franco die als een grauwsluier boven het Spaanse koningshuis hangt. Het zilveren koningsfeest volgende week woensdag (22 november) staat dan ook in het teken van de sterfdag twee dagen eerder van de dictator, die vlak voor zijn dood Juan Carlos uitriep tot koning van Spanje. Franco's schaduw een grauwsluier boven het koningshuis ommige Spanjaarden worstelen l nog altijd met de vraag of de ko- ning wel aan de góede kant staat. Niet zo verwonderlijk, want als tienjarig jon- getje werd Juan Carlos de Bourbon door Franco naar Madrid gehaald om onder het toeziend oog van de dictator te worden op geleid tot zijn opvolger. Don Juan, de vader van de jonge prins, en zijn moeder bleven als ballingen in Lissabon achter. De 'generalisi- mo' had in zijn grote wijsheid besloten dat alleen een koning met een gedegen fran- quistische opvoeding een waardig opvolger kon zijn. Wanneer Juan Carlos op 22 november 1975, twee dagen na de dood van Franco tot koning wordt gekroond, wordt hij door het Spaanse volk dan ook met argusogen beke ken. Ze zien hem als de marionet van Fran co. In zijn eerste pogingen om het vertrou wen van het Spaanse volk te winnen reist de jonge koning stad en land af. Maar op de meeste plaatsen wordt hij met tomaten be kogeld, beschimpt en weggehoond. Pas wan neer het hem lukt om met al zijn koninklijk gezag de staatsgreep van Tejero in 1981 de kop in te drukken, begint het vertrouwen in de nieuwe vorst geleidelijk aan te groeien. Anno 2000 is Juan Carlos misschien wel de meest geliefde monarch ter wereld, maar de verwevenheid met het trauma van veertig jaar dictatuur zit zo diep dat een 'Spaanse Koningsdag" nog ver verwijderd lijkt. Het zilveren jubileum zal zonder al te veel toeters en bellen worden gevierd. Een recep tie en de opening van een overzichtsten toonstelling zijn de hoogtepunten van het feest. Geen ballonnen, vlaggetjes, of volks dansen, die voor wat kleur en vrolijkheid zouden kunnen zorgen. Volgens berichten zou premier Aznar er bij de koning op aan hebben gedrongen de feestelijkheden tot een minimum te beperken, vanwege de politieke gevoeligheden rondom de Spaanse Kroon. Pijnlijke verwerking De transicion, zoals in Spanje de overgang van de dictatuur naar democratie wordt ge noemd, is een proces dat nog altijd niet is af gerond. Het is de pijnlijke verwerking van een verleden met een van de bloedigste bur geroorlogen uit de wereldgeschiedenis. Tijdens de veertig lange jaren van repres- sie verloren 200.000 tegenstanders van Fran co het leven. Twee maanden voor de dood van de dictator werden nog - ondanks we reldwijde protesten - vijf tegenstanders na een schijnproces gefusilleerd. De 82-jarige Caudillo lag in die periode al zo'n beetje op sterven. Een team van 24 spe cialisten wist de dictator nog veertig dagen in leven te houden. De waanzin bereikte een hoogtepunt toen ze besloten hem te opere ren. Omdat hij voor de buitenwereld slechts 'een griepje' had zou het opvallen als men hem naar het ziekenhuis bracht. Daarom werd beneden in het paleis in het diepste ge heim een operatiezaal ingericht. Artsen en verpleegsters smokkelden 's nachts medi De Spaanse koning Juan Carlos en zijn echtgenote koningin Sofia. sche apparatuur vanuit een ziekenhuis naar het paleis. Toen de brancard met de zieke Franco de bocht van het trappenhuis niet kon maken, rolden ze hem in een tapijt en droegen hem zo naar de operatiezaal. Het einde van de dictator leek nabij op het mo ment dat halverwege de operatie de stroom uitviel. Maar wonder boven wonder overleef de hij de ingreep. Voor het paleis stonden in tussen honderden journalisten uit de hele wereld om de laatste dagen van de 'generali- simo' te verslaan. De spaarzame berichten die het Prado verstrekte, waren weinig ge loofwaardig met als gevolg dat de wildste verhalen in de kranten verschenen. Op de ochtend van de dood van Franco wachtte Juan Carlos in het paleis Zarzuela vol spanning op de dingen die komen gin gen. In de biografie van José Luis de Vilallon- ga merkt de koning op dat dit het eenzaam ste moment uit zijn leven is geweest. 'Je kunt straks net zo goed mensen verwachten met een kroon op een kussen, als de Guardia Ci vil met een arrestatiebevel', zei hij tegen een 70-jarige generaal, de enige die de prins op dat moment gezelschap hield. Toen Juan Carlos met een rouwband om zijn arm aan het bed verscheen waar Franco, omringd door zijn vazallen, lag opgebaard, was de spanning te snijden. Dankzij de steun van het leger gedoogden de Franco-aanhangers de 37-jarige Juan Carlos uiteindelijk als de opvolger van de Caudillo. De laatste monarch was zijn grootvader Alfonso XÏÏI die in 1931 door de revolutionai ren uit het land was verdreven. Die gebeurte nissen heeft vader Don Juan de jonge koning vaak genoeg verteld. En ook heeft hij hem bijgebracht dat hij zich moest verzekeren van de steun van belangrijke mensen in het leger. Verdringing De Spanjaarden realiseren zich heel goed dat deze onterende toestanden zich nog maar 25 jaar geleden hebben afgespeeld. Vaders zou den met deze verhalen indruk kunnen ma ken op hun kinderen, ware het niet dat de meesten liever niet praten over deze zwarte periode. De overgang van dictatuur naar de mocratie heeft zich zonder bloedvergieten voltrokken, maar dat kon alleen door een FOTO ARCHIEF EPA dikke streep te zetten onder het verleden. De angst voor een nieuwe burgeroorlog won het van de drang naar gerechtigheid. Maar die 'politiek van vergeten' betekent niet dat de Spanjaarden zich dat verleden niet meer herinneren. Oudere mensen beginnen nog altijd zachter te praten wanneer de Guardia Civil voorbij komt. Naar aanleiding van 25 jaar democratie zijn afgelopen maanden tientallen boeken verschenen, maar de harde waarheid wordt meestal verteld door buitenlandse historici, voor wie de Spaanse geschiedenis nog altijd een begerenswaardige kluif is. Over één ding zijn de meeste Spanjaarden het eens: de democratie van hun land zou zich veel moeizamer hebben hersteld zonder koning Juan Carlos. Tijdens de grote crises die het land de voorbije kwart eeuw door maakte, was een eenheidsfiguur als Juan Carlos meer dan nodig. Zijn gevleugelde uit spraak 'Koning van alle Spanjaarden' heeft hij vooral in die moeilijke periodes waarge maakt. HENK VAN DEN BOOM Duinlandschap in de buurt van Parnassia. Een strook groen en een strook blauw alsof het de banen van een vlag zijn. Het zou de Nederlandse vlag kunnen zijn. Groen voor de aarde, blauw voor de hemel, met een warm geel streepje op de grens tussen aarde en hemel. Het zou misschien een minder vrolijke vlag zijn dan het rood wit blauw, maar hij zou het land beter weergeven; niet zomaar wat heraldische kleuren, maar een vlag die met zijn kleuren de lading dekt. Bovendien vormt heldergroen met hemelsblauw een sterke combinatie. De donkergroene zachte ruggen golven door het lichter groene gras. Erboven staan wat stugge kopjes die meer van weer en wind moeten verduren. Geel van zand en droogte schijnt er door het taaiste groen. Maar weer daarboven, in de verte, steekt het donkergroen van dennen boven alles uit. En ook het blauw is een versluierd samenstel, van blauw en wit, van uitgewaaide wolken en een paar laaghangende, nog wolkig rond. Wat een licht, wat een lucht, wat een adem zit er in dit blauw en groen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49