'De liefde voor het voetbal is bij mij de basis van alles' Johan Derlcsen, een flamboyant buitenbeentje Johan Derksen is hoofdredacteur van Voetbal International en non-conformistisch deelnemer aan het tv-programma Sport aan Tafel. De man die al jong weduwnaar werd, alles van rock 'n' roll verzamelt en op zijn 51ste zijn haar kort liet knippen, weigert te slijmen met topvoetballers. „Ik heb wel een grote mond, maar ik ben natuurlijk geen held. Komen mensen een keer op televisie, trekken ze hun netste pak aan. zit de hele familie thuis klaar bij de videore- corder, en dan zeggen ze niks. Kan ik niet bij. Als je gaat, moet je ook wat zeggen. Als je een grote mond hebt, en die heb ik, ben je interessant voor tv, maar dan moet je niet gaan zitten neuzelen. Ik ben niet zo ijdel, maar ik ben hoofdredacteur van het grootste voetbalblad, dus in een programma waar het over voetbal gaat moet ik mijn nek uitsteken. Nu ben ik toch al niet zo terughoudend, dus dat scheelt. 'Sport aan Tafel' op RTL5 scoort slechts VPRO-cijfers, maar als ik de volgende dag op de redactie kom, zit mijn e-mail barstensvol met - hoe zal ik het netjes zeggen - vrij primitieve re acties. Als ik iets negatiefs over een club heb ge zegd. kan ik me daarna beter een paar weken niet laten zien in die buurt. Stel dat ik me kri tisch uitlaat over Fevenoord en ik kom daarna in de Kuip. dan word ik vreselijk vijandig beje gend. Dat overkomt iedereen die op tv iets over voetbal zegt. Omdat ik nu hoofdredacteur ben, kom ik niet meer zo vaak in de stadions, dus kan ik in een tv-programma gaan zitten. Vroe ger, als verslaggever en columnist, zat ik elke week bij een wedstrijd en zou ik nooit aan tele visie zijn begonnen. Want je denkt toch niet dat ik me van die reacties niets aan trek? Ik heb wel een grote mond, maar ik ben natuurlijk geen held. Ik had nooit gedacht dat het aardige tv zou opleveren, drie heren op leeftijd die aan een ta fel tegen elkaar betweterig zitten te doen over voetbal. Het is live, ik heb het zelf nog nooit ge zien. Thuis nemen ze het niet op. Als ik dat zou vragen, komen ze niet meer bij van het lachen. Mijn vtouw valt er altijd bij in slaap. Ik hoorde wel dat ik er in het begin vrij dik uitzag. Ik was altijd wat aan de zware kant en de dokter vond dat niet zo gezond, dus ik ben aan een dieet ge gaan. In een half jaar 32 kilo afgevallen. Veel spa en espresso, veel sociale contacten verloren, en wat ik vroeger weggooide, zijn nu mijn hoofd maaltijden. Maar ik ben wel een stuk fitter. Zat ik bij de kapper slank te zijn, zegt die man; 'Johan, je begint een beetje op zo n uitgemer gelde Rolling Stone te lijken. En trouwens, lang haar is eigenlijk niet meer zo in'. Heb ik, na ruim 25 jaar, mijn lange haren af laten knippen. Sinds die tijd, en sinds ik een pak aan heb. heb ik zelfs het gevoel dat ik serieuzer word geno men. Ik dacht dat we die strijd nu wel gestreden hadden, dat uiterlijk er niet toe doet, maar nee hoor. Ik mag nu zelfs doorlopen bij de douane. Toen ik nog lang haar had, werd ik er altijd uit gepikt. In Amerika was het vaste prik, maar in Nederland moest ik ook heel vaak mijn koffer uitpakken als ik de grens over wilde. Mijn vader was vrij dominant, tussen ons was er één groot generatieconflict, en uit protest liet ik mijn haar groeien. Op mijn zestiende wilde ik al het huis uit. Ik kon een beetje voetballen en mocht bij Go Ahead in het jeugdinternaat ko men. Die kans heh ik met beide handen aange grepen. Nooit meer thuis geweest. Het was de tijd van Fahdronc, die later nog bondscaoch is geworden, en Joop Brand. Ik vond het fantas tisch, al werd ik verkocht naar Cambuur en later naar Veendam, Haarlem en MW. Haarlem was de leukste club. We speelden eredivisie, onder Barry Hughes. Ik was linksachter, een nuttige teamspeler. Een doorsnee-voetballer, maar wel in de beste generatie die wij ooit hebben gehad. Dus het was niet zo gek dat ik niet verder ben gekomen. Ik verdiende helemaal niets, we waren semi- profs. Tegenwoordig verdient de gemiddelde voetballer zes ton en dan zijn de spelers van het tweede elftal meegerekend. Het zijn spelers die elkaar niet serieus nemen als ze geen gouden Rolex van dertigduizend gulden dragen, die el kaar beoordelen op de auto waarin ze rijden. Ze hebben tegenwoordig allemaal een lease-auto, het zijn eenheidsworsten. Beetje middle of the road. Ze kicken erg op uiterlijk. Het zijn ook niet de meest belezen types. Maar vergeet niet, ze staan onder grote stress. Alle fouten worden op tv herhaald. Als alle fouten die ik maak op tv werden herhaald, zou ik ook in de stress raken. Hoewel, na de dood van mijn eerste vrouw relativeer ik alles veel meer. Het was een onge luk, een stom ongeluk. Ik was 41, we hadden een ander huis gekocht, maar waren nog wat dingen aan het inpakken. Ik moest op die be wuste avond naar Maastricht, naar een thuis wedstrijd van MW. Mijn vrouw had onze doch ter naar bed gebracht en wilde nog wat dozen inpakken en naar boven sjouwen. Op de trap verloor ze haar evenwicht en omdat ze een doos in haar handen had, kon ze zich niet in een re flex ergens aan vastgrijpen. Ze viel achterover, met haar hoofd op de rand van een trede. Ik kwam thuis, de wedstrijd was nota bene afge last, en vond haar daar. Ik dacht dat ze bewus teloos was. belde de huisarts, die keek even, belde meteen de GGD en zei dat ik beter even rustig kon gaan zitten. 'Het spijt me. maar uw vrouw zal nooit meer iets kunnen, nooit meer kunnen bewegen, nooit meer kunnen praten, nooit meer kunnen lezen.' Ze werd naar het ziekenhuis gebracht en aan de beademing gelegd. Xa drie dagen werd me gevraagd of ik wilde komen en een familielid wilde meenemen. Het was duidelijk dat mijn vtouw inderdaad nooit meer iets zou kunnen. Zei die specialist; 'Wat wilt u? Zelf de knop om draaien of moeten wij het doen?' Ik zei; 'Doet u het maar.' Die man draait de knop om, komt op me af, geeft me een hand en zegt: gecondo leerd. Zo ben je een happy family, gelukkig getrouwd, al zestien jaar, en zo zit je midden in de ellende. In nog geen drie dagen. Met een dochter van twaalf. Ik was behoorlijk de kluts kwijt en heb me vrij snel in een nieuwe relatie gestort met een oude jeugdvriendin, ook met het idee dat het goed was voor mijn dochter, maar dat liep al binnen een jaar stuk. Te snel geprobeerd om de situatie te herstellen. Daarna heb ik een aantal jaar alleen voor mijn dochter gezorgd. Huisman geweest, naast mijn werk. Heel veel vegetarisch gekookt in die tijd, want ze wil geen vlees. Valt niet mee hoor, zeven dagen per week iets origineels vegetarisch op tafel te zetten. In de supermarkt hadden ze een speciaal hoekje met spullen van Linda Mc Cartney. Ik ging altijd met pakken de deur uit. Het was een droevige tijd. maar we zijn er goed doorheen gekomen. Mijn dochter is nu 21 en studeert film- en theaterwetenschappen in Utrecht. En ze heeft dezelfde muzieksmaak als haar vader; rock 'n' roll. We gaan samen naar concerten. Mijn nieuwe vrouw, die een stuk jonger is dan ik. houdt meer van Pink Floyd en U2. Heb ik niks mee. Ik ben echt een ouwe rocker. Van Morrison, Scott Walker, Mickey Newbury. Ik ben ook een echte collectioneur: ik heb een hele bibliotheek met oude platen, cd's en boeken. We worden geterroriseerd door een stelletje schreeuwlelijkerds die als deejay goudgeld ver dienen, maar voor mijn generatie is er geen programma meer, terwijl wij de popmuziek hebben ontdekt en gevormd. Het is nu Froger, Borsato, Bauer. Weerzinwekkend. Ik heb helemaal geen hekel aan commercie, dat is het niet. Ik vind die muziek verschrikke lijk. Commercieel mag best, ben ik ook. Ik pro beer zo veel mogelijk onafhankelijk te blijven, maar ik wil wel een blad maken. En volgend jaar ook een voetbalprogramma. We zijn in verre gaande onderhandelingen met John de Mol. Ik wil elke donderdagavond uitzenden en Kees Jansma moet presentator worden, want ik wil de allerbeste. Het wordt een serieus program ma, een magazine in beeld. Zo'n programma is er nu niet op tv. Henk Spaan is cabaretesk en Harry Vermeegen is schijtlollig. Er komt ook een VI-kids, voor de jongste voetballertjes, van wie we natuurlijk hopen dat die later VI-Iezers worden. En we beginnen met de VI-bibliotheek, zes voetbalboeken per jaar die na verloop van tijd een echte voetbalency clopedie vormen. Je ziet, ik schuw de commercie niet. Als hoofdredacteur ben ik anders tegen dit soort zaken aan gaan kijken. Ik vind commercie geen vies woord meer. Ja, ik ben veranderd. Anderen zullen zeggen: hij is verloederd. Maar we gaan niet door liet slijk voor een voetballer, zoals Sportweek. Je arm om de vedettes heen slaan, slijmerige positieve verhaaltjes over hen schrij ven, nee, dat wil ik niet. Er moet ruimte blijven om te analyseren en kritisch te zijn. Niet voor niets hebben we Cruijff en Van Hanegem als co lumnisten aangetrokken. Onafhankelijke gees ten, die zeggen wat ze willen zeggen. En ik ga de KNVB echt niet met fluwelen handschoenen aanpakken. Tijdens Euro 2000 was Voetbal In ternational het meest kritisch tegenover Oranje. Ik weet wat mijn lezers willen en ik luister goed naar hen. Voor zo ver mogelijk. Niet plat of kri tiekloos en niet te hobby-achtig. Dan moet je een blad als 'Johan' maken. Dan blijf je klein en dat wil ik niet. Ik zit voor de tv ook altijd te ho pen dat Nederland wint, dat Nederlandse clubs winnen. Omdat dat goed is voor het blad. Wij zijn een begeleidend pamflet van tv-beelden. Ik kijk niet zozeer als supporter. Wees nou eerlijk, waarom neem je een seizoenkaart? Om Leonar do bij Feyenoord te zien spelen en Ikedia bij Ajax. Maar verder? Voor wie ga je tegenwoordig nog naar het stadion? Ik zit op het puntje van mijn stoel als ik een speler zie die iets eigens doet, die een directe tegenstander passeert. Ik ben supporter van NEC. We hebben hon derd jaar niets gewonnen, dus ik kan daar sup porter van zijn, dat wekt geen woede in den lan de. De club doet het dit seizoen heel goed, dat is mooi, ik gun het ze van harte, maar laten we eerlijk zijn: het ziet er niet uit. Er loopt niet één speler tussen die leuk is om naar te kijken. RKC- Roda, ik zie het wel eens, maar ik heb het gevoel dat het vier uur duurt. Dat is één grote aan klacht tegen de trainers. Alle uithoeken van het systeem kennen ze en pompen ze er bij hun spelers in. Met de punt naar voren, met de punt naar achteren, maar als je aan een trainer vraagt: 'Hoe kom ik een te genstander voorbij?' dan zijn ze uitgepraat. Bij Nederlandse clubs lopen nu spelers van het tweede garnituur, die moetje echt dingen leren. Dat gebeurt niet als die ClOS-Iullen als Been hakker en Reker het voor het zeggen hebben, daarvoor moet je voetbaljongens aan het be wind hebben. Van Basten, wat zou het een ze gen zijn als die zich eens met aanvallers ging bemoeien. De liefde voor het voetbal is bij mij de basis van alles. Als je dit werk doet, móet je van voet bal houden. Maar als je ergens van houdt, ben je extra kritisch. Ik zie met pijn in het hart hoe het voetbal wordt beheerst door patserige figu ren. De nouveau riche wordt er met open ar men ontvangen. Ze zien het als een bedrijfstak, maar in een echt bedrijf wordt er pas geïnves teerd nadat een reeks specialisten is geraad pleegd, er een second opinion is geweest, een reeks vergaderingen is gehouden. In het voetbal worden investeringen gedaan, worden spelers gekocht die niemand heeft gezien. Het gaat heel makkelijk. Ze willen zo graag een bedrijfstak zijn, maar ze doen de stomste dingen. Er zitten mensen uit het zakenleven en daar mee haal je de verloedering binnen. Tot in het amateurvoetbal toe. Bij acht van de tien ama teurclubs die kampioen van Nederland worden is gerommeld met geld. Ik ken maar één club die het goed doet: Quick '20 uit Oldenzaal. Die betalen niet en die club is zo georganiseerd dat je er graag voetbalt. Verder zie je alleen maar dat voetballers voor een dvd-speler of duizend gulden weer van club veranderen. Ze denken niet verder, terwijl juist bij een voetbalclub de mensen zitten die je in het zadel kunnen helpen bij een maatschappelijke carrière. Die rol van een club wordt altijd onderschat. Daarna moet je het wel zelf doen. niet zeuren van: goh, moet ik alweer om zeven uur op. Je moet hard werken. Het is tachtig procent ijver en twintig procent talent. Maar voetballers zijn gewend zich te gedragen als filmsterren. De me dia hebben dat van ze gemaakt, hebben ze op een voetstuk geplaatst, en dan krijgen voetbal lers ook de nukken van filmsterren. Het grote probleem is dat ze al miljonair zijn voordat ze volwassen zijn. Als ik op mijn achttiende miljo nair was geworden, was ik misschien ook wel een onuitstaanbaar jongetje geweest. Er zijn uit zonderingen, zoals de broertjes De Boer, aan wie héél veel profvoetballers een voorbeeld kunnen nemen. Want je kunt tegenwoordig makkelijker de paus aan de telefoon krijgen dan een international. Je gaat het voetbal pas waarderen als het afgelo pen is. Ik ben op mijn 28e gestopt, omdat ik het niet meer kon combineren met mijn werk, maar nu zeg ik: het was léuk, gewoon leuk. Tegen woordig ontbreekt dat er nog wel eens aan. Het is allemaal zo plichtmatig. Ze zijn alleen geïnte resseerd in hun eigen carrière en daar word ik een beetje moe van. Als ik er iets van zeg. heb je meteen het imago van een cowboy. Zo wild en vrijgevochten ben ik nou ook weer niet. Ik zeg en doe alleen wel wat ik vind dat ik móet zeggen en doen. Bij het WK van 1978 in Argentinië, onder het bewind van Videla, heb ik geweigerd op te staan tijdens het Argentijnse volkslied. Ben ik van de tribune gehaald en vastgezet. Frits Barend, die goed Spaans spreekt, is er in geslaagd me wij te praten. Ik weiger eer te betonen aan een bewind dat mensen spoorloos laat verdwijnen en boven zee uit helikopters gooit. De vader van Maxima heeft van die praktijken geweten en ik vind het onverteerbaar als die meneer de schoonvader van ons toekomstig staatshoofd wordt. Die va der moet in ons land persona non grata zijn. Moet ik daarover mijn mond houden? Kom zeg. Ik laat me niets zeggen. Ik ben nu eenmaal altijd een ietwat ^^^B flamboyant buitenbeentje geweest. DICK HOFLAND Johan Derksen: ,,lk ben hoofdredacteur van het grootste voetbalblad, dus in een programma waar het over voetbal gaat moet ik mijn nèk uitsteken." FOTO GPD ROLAND DE BRUIN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 48