ZATERDAGS Suriname heeft er niet veel van gebakken' BIJVOEGSEL D ;ch Dagblad ZATERDAG 18 NOVEMBER 2000 Bij de Surinaamse ambassade in Den Haag gaat op 24 no vember 1975 voor het eerst de vlag van de republiek Suri name in top. foto archief cpd roland de bruin Na 25 jaar onafhankelijkheid nog nooit zo afliankelijk geweest Suriname is op 25 november een kwart NovembBr 1975: eeuw onafhankelijk. Eindelijk een eigen Maar het doorsnijden gezicht in de wereld! van de navelstreng met Nederland heeft de November 1975: kolonie weinig goeds Het Nieuwe, Betere, gebracht. Op politiek en Onafhankelijke Suriname! bestuurlijk niveau hebben de Surinamers er een behoorlijk potje van gemaakt, de economie behoort tot de zwakste van Latijns-Amerika. De redelijk welvarende kolonie is na 25 jaar zelfstandigheid verworden tot een triest Derde-Wereldland, dat afhankelijker is van Nederland en andere donoren dan ooit tevoren. Maar ondanks de ellende en armoede staan niet alle Surinamers in de rij bij het Nederlands consulaat om hun land te ontvluchten. „We kunnen, het best zelf, maar de saamhorigheid ontbreekt. Koningin Beatrix viert in Paramaribo de Surinaamse onafhankelijkheid. gen benen te staan. „De sfeer was er in de jaren zeventig naar dat het bezitten van een kolonie een achterhaald idee was", reca pituleert Harold Simons, gepen sioneerd leerkracht. „Daar heb ben met name de Creoolse na tionalisten, zoals Henck Aaron, handig gebruik van gemaakt. Was er een referendum onder de bevolking gehouden, dat had de onafhankelijk veel langer op zich laten wachten. En dan hadden we meer aan het idee kunnen wennen. Zelf ben ik niet tegen de onaf hankelijkheid geweest. Maar ik zag binnen een jaar dat het ei genlijk een foute beslissing was. Je kunt niet een stel middelmati ge politici, die altijd werden ge dicteerd door Nederland en nau welijks kennis van zaken had den, opeens loslaten om een land te besturen, dat vier maal zo groot als Nederland. Dat is een grote inschattingsfout van Nederland geweest. Achteraf is het natuurlijk ge makkelijk praten. We hebben het verkeerd gedaan. En we hebben in 1980 de macht van het leger onderschat, waardoor de ont wikkeling als gevolg van tien jaar dictatuur is gestagneerd. We kre gen achteruitgang in plaats van voorspoed. Laten we hopen dat we na 25 jaar van falen hebben geleerd van onze fouten. Zodat we over 25 jaar kunnen zeggen dat alles toch nog op zijn pootjes terecht is gekomen." Droom Voor Surinaamse jongeren zou daarmee een droom in vervul ling gaan. „We houden van ons land en wollen niets liever dan dat iedereen het goed heeft", zegt de 21-jarige Ganga Perdiep- koemar, een boerenzoon uit Nickerie. Hij viert in de ochtend uren met een aantal vrienden een klein feestje in de populaire bar Chill Out in het plaatsje Nieuw-Nickerie. Het uit Neder land geïmporteerde Heineken- bier heeft de tongen binnen het gezelschap goed losgemaakt. .„We willen allemaal werken aan de toekomst van Suriname. Maar als je je diploma hebt ge haald en een baan vindt, verdien je nauwelijks genoeg om te eten. Laat staan om een huis te kun nen huren of kopen. De saam horigheid in het land ontbreekt. Mensen zijn niet gewend samen te werken. Toen we onafhanke lijk werden, had vrijwel iedereen het goed, dus was er geen reden om je om anderen te bekomme ren. Maar de tijden zijn veran derd. We hebben er met zijn al len een rommeltje van gemaakt, dus moeten we ook met zijn al len de schouders eronder zetten om Suriname tot bloei te bren gen. Met iets meer dan 400.000 mensen moet het toch niet zo moeilijk zijn om iedereen geluk kig te maken?" ARMAND SNIJDERS egin met Surinamers H een gesprek over de toekomst van hun land en drie van de vier zullen zeggen dat het beter zou zijn als de bakra's, de Nederlanders, het weer voor het zeggen zouden krijgen. Ze beseffen tegelijkertijd dat het een onmogelijke en on uitvoerbare optie is. Maar de ei gen politici hebben gedurende 25 jaar onafhankelijkheid elk krediet verspeeld. Niet alleen in Paramaribo is het volk doodmoe en gedesillusioneerd, ook in de districten ziet men het somber in. Drie zelfmoorden van jonge mannen in nauwelijks een week tijd - in Nickerie kijkt niemand er nog echt van op. De sociale en economische situatie in het ooit florerende rijstdistrict in het westen van Suriname brengt menig bewoner tot uiterste wan hoop. De malaise na 25 jaar on afhankelijkheid treft de distric ten harder dan de hoofdstad Pa ramaribo. Tenminste, tot die conclusie komen de Nickerianen zelf. Ze houden van hun land, van hun district, maar zien geen uitweg meer. Voor jongeren lijkt de toekomst helemaal uitzicht loos. Lamlendigheid „De situatie is van dien aard dat de magen beginnen te knorren", zegt Ashok Kalloe. De lamlendig heid van de politiek heeft hij van dichtbij meegemaakt, toen hij van 1991 tot 1996 lid was van de Nationale Assemblée, het Suri naamse parlement. En als het aan de Nickerianen had gelegen, was Kalloe na de verkiezingen van een half jaar geleden minis ter van landbouw, veeteelt en visserij geworden. Maar hij heeft de politiek de rug toegekeerd omdat, zo zegt hij zelf, de besluiteloosheid hem frustreerde. Als een van de grootste rijstboeren van het land voelt hij waar die chronische be sluiteloosheid toe kan leiden. „In het parlement heeft men geen oog voor productie, terwijl dat juist een van de voorwaarden is voor ontwikkeling. In al die 25 jaar is er niets gedaan voor de productiesector. De rijstsector is volledig verwaarloosd, de infra structuur kapot." Zelf heeft Kalloe problemen met de bank, waardoor beslag is gelegd op zijn rijstfabriek en op driekwart van zijn ruim 2000 hectare landbouwgrond. De klei nere boeren zijn er nog slechter aan toe. Velen zijn in de afgelo pen jaren failliet gegaan of ba lanceren op het randje van een bankroet. De economische cri sis, het gebrek aan deviezen, de lage opbrengsten en de politieke onverschilligheid hebben de strop om hun nek gelegd. Maar weinig Nickerianen zijn optimistisch over de toekomst. Ze zouden al te graag willen dat hun district weer de economi sche kracht krijgt van vroeger, toen Nickerie met recht de rijst schuur van Suriname werd ge noemd. En de export de staats kas de broodnodige deviezen opleverde. Maar vandaag de dag wordt slechts 25 procent van het beschikbare areaal ingezaaid, is de export naar een dieptepunt gezakt en kan de eigen bevolking nauwelijks worden gevoed van wat er niet wordt geëxporteerd. Bedrijven die voor 1975 door de Hollanders zijn opgezet, zijn op sterven na dood. De Suri naamse Machinale Landbouw (SML), een staatsbedrijf in het plaatsje Wageningen. is kapot gemaakt door wanbeleid, cor ruptie en politiek gekonkel. Het is slechts een kwestie van tijd voor het bedrijf, dat tot de jaren zeventig als een van de belang rijkste rijstonderzoekscentra in de wereld te boek stond, de deu ren zal sluiten en honderden ge zinnen hun inkomsten verliezen. Huwelijksaanzoeken Vooral jonge wouwen willen Nickerie en Suriname ontvluch ten als ze de kans krijgen. Een even gewaagd als populair mid del is te proberen een bakra aan de haak te slaan en daarmee naar Nederland te reizen. Liefde in ruil voor een paspoort. Wie als blanke Nederlander op straat loopt, hoeft in Nickerie niet vreemd op te kijken als hij een of meerdere huwelijksaanzoeken krijgt. Ook de 18-jarige Gaishani Ki- soensingh wil weg. Maar niet ten koste van alles. De hindoestaan- se vwo-scholiere zou het liefst na haar eindexamen volgend jaar in Nederland informatietechnolo gie gaan studeren. „Je moet ie mand hebben die garant staat en je moet kunnen aantonen dat je minstens 15.000 gulden en huis vesting hebt om een studievisum te krijgen. Waar moeten we dat geld vandaan halen? Maar ik ga niet, zoals veel meisjes doen, met de eerste de beste Nederlan der mee om te trouwen. Ik kijk wel uit." Haar moeder maakt zich ern stig zorgen over de toekomst van Gaishani en de andere kinderen. „Welke toekomst kunnen we ze hier bieden? Ik heb wel familiele den in Nederland maar die heb ben het zelf al moeilijk genoeg. Bovendien wil ik Gaishani daar niet brengen, want de kans is groot dat mijn zwager haar gaat lastigvallen. Dat is het trieste met Surinamers." Gaishani houdt de moed er echter in. „Ik zou enorm blij zijn als ik in Nederland kan gaan stu deren. Of ik daarna terug kom, weet ik niet. Dat zal afhangen van de situatie. Ik hoop dat er in Suriname veranderingen gaan plaatsvinden. Want nu kun je van een salaris niet rondkomen. Het zou prettiger zijn als hier de studiemogelijldieden niet zo be perkt zouden zijn. Want nu trek ken de meesten naar het buiten land om niet meer terug te ke ren. Met als gevolg dat er maar weinig deskundigen zijn die de vooruitgang tot stand kunnen brengen." Optimisme Hoe het nu verder moet met Su riname, weet eigenlijk niemand. Goede bedoelingen en plannen zijn er zat, maar bureaucratie, ei gen belangen, ondeskundigheid en vooral geldgebrek staan een goede uitvoering in de weg. Nu het met de relatie tussen Neder land en Suriname weer de goede kant op gaat, keert ook het opti misme terug. En wordt ook pijn lijk duidelijk hoe afhankelijk Su riname nog altijd van de vroege re kolonisator is. Het land is na een kwart eeuw failliet en heeft zowel financiële als deskundige hulp vanuit het buitenland no dig om aan de opbouw te begin nen die sinds de onafhankelijk heid is uitgebleven. Met de bijna drie miljard gul den aan 'Verdragsmiddelen' die door Nederland sinds 1975 in Suriname is gestopt, zijn nauwe lijks zichtbare resultaten bereikt. Wellicht dat de resterende 600 miljoen gulden aan schenkingen onder de ruim drie maanden ge leden aangetreden regering van president Ronald Venetiaan, wel tot positieve effecten zullen lei den. „Suriname heeft er in 25 jaar tijd niet veel van gebakken", zegt Fred Kruisland gelaten. De jurist, die de laatste maanden vooral in de publiciteit is gekomen omdat hij als advocaat de nabestaanden van de decembermoorden van 1982 steunde in hun strijd om een onderzoek naar dit drama van de grond te krijgen, ver wacht dat het land nog vele ge neraties nodig heeft om zijn plaatsje in de wereld te vinden. „Het is een proces dat zo veel andere kolonies in de wereld ook doormaken. Je kunt niet iemand zelfstandig maken als hij nog niet heeft leren lopen. Dat heeft men zich bij de dekolonisatie niet gerealiseerd. Ik wil niet zeg gen dat Suriname niet onafhan kelijk had moeten worden, maar we waren er destijds nog niet klaar voor." Het is een veel gehoorde ver klaring. Het is mis gegaan omdat Suriname, en met name de poli tiek, nog niet rijp was om op ei Op 24 november 1975 ondertekende koningin Juliana de akte waarin Nederland de republiek Suriname er kent. De toenmalige ministers Van der Stoel (buitenlandse zaken) en Van Agt (vice-premier) ondertekenden ook. In Suriname werd de onafhankelijkheid vol optimisme verwelkomd. archieffoto

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 45