PORT 'Leidenaars zijn wel eens te lief JUIOOIERdanGOUD randje BUITENSPEL loAC 18 NOVEMBER 2000 Trainer vindt Trigon nog geen vaste hoofdklasser Wat is er toch aan de hand met Sporting Trigon? De Leidse korfballers degradeerden vorig seizoen uit de hoofdklasse, er vertrokken twee spelers en dit jaar gaat het ook op het veld erg moeizaam met de fusieclub. Trainer Peter Schallenberg heeft het niet kunnen voorkomen, ondanks zijn ruime ervaring als speler op het hoogste korfbalniveau. Morgen begint Trigon in de Vijf Meihal tegen Koog Zaandijk aan de nieuwe zaalcompetitie, de derde onder leiding van Schallenberg. Vandaag geeft de Amsterdammer via tien stellingen zijn visie op de toestand bij Leidens korfbaltrots. door MAARTEN DEKKER Amsterdamse korfbalcoach past uitstekend Leidse ploeg. kan prima samengaan, maar makkelijk is het iet. De twee steden liggen veertig kilometer maar het is bijna een wereld van verschil, anders. Amsterdammers zijn veel kritischer, ft tscher, hebben andere humor. Ze zijn bijde- gewoon omdat ze de hardheid van de grote ujj ivend zijn. Leidenaars zijn nog wel eens te ïhet algemeen kan ik met iedereen bij Trig- loverweg, maar ze vinden me wel eens wat te klaar zo ben ik nu eenmaal. Ik neem van na- A ai blad voor de mond." een goede coach te zijn in de hoofdklasse, •zelf op dat niveau gespeeld hebben. zeker, helemaal mee eens. De praktijkerva- d ik het allerbelangrijkste voor een coach. Je inzicht in bepaalde spelsituaties overbrengen jelers en herkent hun gevoel tijdens de wed- Je weet waar ze mee bezig zijn en daardoor jook gemakkelijk bijsturen. Meestal zijn het "J schoolmeester-types die trainer worden. Die kunnen misschien leuk lesgeven en een aar- imspirit kweken, maar ze staan buiten de Ik mag dan schilder van beroep zijn, maar lie wedstrijdervaring in ieder geval wel." Schallenberg had na de degradatie uit de Jlasse ontslag moeten nemen. Kijk, ik kan moeilijk een broekje aantrek- die doelpunten zelf gaan maken. De ploeg Itoch doen. Ik maak er wel deel van uit, stel maar het houdt ergens op. Voor m'n ge- ik mijn taak naar behoren gedaan. Ik kan mets kwalijk nemen. Tactisch zat het alle- id. maar dan moet die bal er ook nog in. Als gebeurt, dan houdt het gewoon op. Als trai- Ije dat het wel eens tegenzit. Dat wist ik ook aan dit karwei begon. Het zit niet in mijn iweg te lopen voor problemen." zaalseizoen tegenvallend verloopt, dan zou grote teleurstelling zijn. En het kan zomaar daar doe ik niet moeilijk over. Alles is mo gelijk. Maar we moeten niet ten koste van alles kam pioen worden in de zaal. Dat kun je ook niet zeggen, want er zitten in onze poule nog drie serieuze gega digden voor de titel. Het gaat spannend worden. Bij het opmaken van de balans is de manier waarop we spelen belangrijker dan het resultaat. Daar kijk ik naar, als ik een beslissing moet nemen over mijn toekomst. En naar de afspraak die ik heb met de club. Ik zou minimaal drie jaar blijven en misschien langer. Maar waar alles uiteindelijk mee valt of staat, is of de spelersgroep achter me blijft staan. Als dat niet zo is. dan is dat een reden om op te stappen." 4. Het verjongingsproces bij Sporting Trigon is te radicaal ingezet. „Ben ik het niet mee eens. Zo veel is er niet veran derd. Ik heb drie nieuwe mensen in de basis gezet, van wie één noodgedwongen omdat Bianca Joustra naar Blauw Wit is vertrokken. De andere twee waren bewuste keuzes; Maarten van Vliet en Dimitri IJzer man. Alfred Lambooy en Tim van der Horst heb ik aan het begin van dit seizoen gepasseerd, maar ik vind niet dat we daarmee schotlaacht hebben inge leverd. Alfred kan er natuurlijk wel zes of zeven per wedstrijd inschieten, maar zijn rendement werd •langzamerhand minder. En verdedigend was 'ie ge woon zwak. Dan moet je als coach in durven grijpen en dat heb ik gedaan. Dat Maarten en Dimitri nog niet gebracht hebben wat ze kunnen, ligt aan hun ploeggenoten. Jonge spelers moeten door de rest worden opgevangen. Dat is onvoldoende gebeurd." 5. De basis van Sporting Trigon is niet breed ge noeg om een vaste waarde in de hoofdklasse te worden. „Voorlopig niet, nee. Onze basis is te smal om langdurig op een constant niveau te presteren. Het hele vorige seizoen ging met ups en downs: een hele goede wedstrijd tegen Die Haghe werd bijvoorbeeld gevolgd door een dramatische pot tegen De Meeu wen. Constant presteren is ook een kwestie van kwa liteit en dat ontbreekt in deze ploeg. Er moeten wat betere mensen bijgehaald worden, want uit de jeugd stroomt voorlopig nog niets door. Er zijn wel pogin Peter Schallenberg: „Ik kan moeilijk een broekje aantrekken en die doelpunten zelf gaan maken. De ploeg moet het toch doen." FOTO TACO VAN DER EB gen gedaan om spelers van buitenaf te halen, maar dat stelde nog niet veel voor. Vorig jaar heb ik een keer op eigen initiatief iemand benaderd, want an ders gebeurde er helemaal niks. Wat dat betreft is Trigon ook nog geen hoofdklasseclub. De structuur van de vereniging is daar gewoon niet op berekend. Ik heb vorig seizoen aan het bestuur gevraagd wat het precies van plan was. Ze moeten maar eens gaan beslissen wat ze op de lange termijn met de club wil len. Zijn ze bijvoorbeeld bereid een reiskostenver goeding te gaan betalen om betere spelers te halen? Daar hadden ze nog nooit over nagedacht. Dat be wijst nog maar eens dat Trigon ook bestuurlijk nog naar hoofdklasseformaat moet groeien. De mensen die er nu zitten, hebben geen flauw benul van wat er allemaal op ze afkomt op dat niveau. 6. Veldkorfbal is ten dode opgeschreven. Op ter mijn zal korfbal alleen nog een zaalsport zijn. „Ik hoop het van harte. Ik vind korfbal een pure indoorsport. Er zijn wel duizend argumenten te be denken voor die stelling. In de zaal is korfbal aan trekkelijker en dus beter te 'verkopen' aan sponsors, de omstandigheden zijn er voor iedereen gelijk, noem maar op. De echte oude korfballers zeggen nog 'lekker weer het veld op, kinderwagen langs de lijn, in het zonnetje staan'. Ik heb niks met dat soort sentimenten, ik kijk puur naar de sport. Als je men sen meeneemt naar een zaalwedstrijd, dan zeggen ze 'goh, wat een mooie sport is dat korfbal eigenlijk'. Wat me wel verbaast is, dat iedereen de zaalfinale in Ahoy' beschouwt als het hoogste wat een korfballer kan bereiken. Ik las toevallig net in De Telegraaf weer een interview met twee korfballers die dat beweren. Daar zakt mijn broek dus echt van af, want het is zó moeilijk om daar te komen. Ik heb zelf achttien jaar in de hoofdklasse gespeeld en één keer in Ahoy' ge staan. Maar ik heb wel dertig superwedstrijden ge speeld, met ook vijf a zesduizend mensen op de tri bune. Daar moet je als sporter ook van genieten en dat gebeurt nu niet. De competitieopzet is daar de bet aan. De korfbalbond zou moeten zorgen voor een seizoen met meer hoogtepunten, meer topwed strijden. Huur voor mijn part de Arena af en leg er een korfbalveld neer. Ik weet bijna zeker dat je een uitverkocht huis hebt. Maar het moet in ieder geval anders. Iedereen staart zich nu blind op die ene keer in Ahoy'. En vaak komt het er dan helemaal niet van." 7. Sporting Trigon presteert matig op het veld om dat de ploeg in thuiswedstrijden niet meer over het voordeel van een gewoon grasveld beschikt. „Wat een onzin. Gewoon gras is helemaal geen voordeel voor ons. We wonnen vorig jaar wel thuis van topploegen als Deetos en PKC, maar wie waren daar coach? Ben Crum en Jan Sjouke van de Bos, de twee grootste zeikerds uit het korfbal. Als die verlie zen, dan moet het ergens aan liggen. Ze zien zichzelf als onfeilbaar. Ik zag dat gras zelfs als een nadeel voor ons, omdat wij veel lange, zware spelers in ons team hebben. Die komen niet goed uit de voeten op zo'n zachte ondergrond. Op kunstgras gaat dat veel beter, omdat ze daar wendbaarder zijn." 8. Leiden is dé korfbalstad van Nederland. „Misschien wel van korfbal in het algemeen, maar zeker niet van topkorfbal. Dat moet je wel geschei den houden. Er zijn wel veel clubs in Leiden, maar de enige die topkorfbal speelt, is Trigon. Dat merk je ook bij onze thuiswedstrijden in de Vijf Meihal. Het zit altijd vol, ook met mensen van andere korfbal clubs. Vorig jaar bij de wedstrijd tegen PKC stond er een rij tot op de straat. Allemaal mensen die er niet meer in konden. Wat publieke belangstelling betreft is Leiden inderdaad dé korfbalstad." 9. Niet Sporting Trigon maar TOP is de sterkste ploeg van de regio. „Zou kunnen, in de breedte. Maar er zit daar toch iets niet goed, je hoeft geen helderziende te zijn om dat door te hebben. Steven Baart is vertrokken naar KVS. Hun junioren worden twee keer achter elkaar Nederlands kampioen, maar er stroomt bijna nie mand door. En ze spelen nog steeds geen hoofdklas se, al jaren niet. Er ontbreekt gewoon iets, ik weet niet wat het is. En als ik puur de eerste teams bekijk, vind ik TOP zeker niet beter dan Trigon." 10. Sporting Trigon speelt lelijk korfbal. „Korfbal was vroeger een spectaculaire sport, waar van alles gebeurde. Maar tegenwoordig is het alle maal heel statisch. Eerst wordt de rebound geregeld en vervolgens komt er eentje vrij voor een schot. Ik vind dat absoluut niet mooi, maar Trigon speelt wel zo. We moeten wel, omdat alle ploegen het doen. Het liefst zou ik mijn spelers alleen maar mooie, spectaculaire acties laten maken, maar dat kan ge woon niet meer. En het trieste is dat er niets aan te doen is, want er zijn altijd mensen die dingen be denken waardoor korfbal minder aantrekkelijk wordt. Verdedigende trucs." De 24ste krijg ik de sleutel van mijn huis. Ik heb het een jaar geleden gekocht en ik ben er trots op. Het is een nieuwbouwhuis in een klein project bij het centrum van Lisse. Aan de voorkant kijk ik de winkelstraat in, aan de ant zie je vanaf het balkon de Lisserbrug. moeilijk om hier in het dorp een huis te krijgen, maar ik lang gezocht. Ik schreef me in voor dit project en het was ngo. Ik was wel de allerlaatste die ervoor in aanmerking let project bestaat uit acht eengezinswoningen, ongeveer irtementen, een praktijkwoning en twee twee-onder-een- ngen. Ik heb een twee onder-een-kapwoning gekocht. Ik liefst in Lisse blijven. Als je ergens anders heen gaat, weer allemaal nieuwe mensen leren kennen, hier is alles Het lijkt me helemaal niks om weg te gaan. Ook niet naar t(l Hier in Lisse kan ik doen wat ik wil, want de mensen we lk in elkaar zit. Ik heb hier een hoop vrienden, met wie ik doen. Anders zou ik steeds uit Alkmaar naar Lisse moeten lu kan ik op maandag- of dinsdagavond vrienden bellen we weg. Nee, we gaan dan niet ergens anders heen, tn lekker in Lisse. Er moeten nog een hoop dingen gebeu- 2t huis. De keuken en de badkamer zitten er al wel in. Ik lik eind december, begin januari kan verhuizen. Dan heb interstop en dan kan ik lekker mijn gang gaan en alles in- Zelf kan ik absoluut niet klussen, ik heb twee linkerhan- tr ik kan alles dan een beetje indelen. Alles is verder wel Zo ben ik. Ik wil niet dat alles op het laatste moment nog beuren. in het begin wel vreemd zijn om het huis uit te zijn. On- I. Maar ik blijf gewoon lekker thuis eten, en een wasma- ib ik ook niet. Dus toevallig kom ik hier tussen vijf en zes - gs, en dan kan het zijn dat ik toevallig een was- me heb. - iden ze niet erg, hoor. Het is hier gezellig, dus ik oon mee-eten. gVAN PUK 7 Opdam werd op 27 februari 1976 geboren in Lisse. Hij de mavo en de meao. Op zijn zesde werd hij lid van FC waar hij later twee seizoenen in het eerste elftal speelde. werd hij profvoetballer bij AZ in Alkmaar. Afgelopen fwerd zijn contract met de eredivisionist opengebroken en verlengd tot 2005. Men vraagt mij wel eens waar om ik op deze plek altijd maar aan het voetballen ben? Waar om gaat Randje Buitenspel in negen van de tien gevallen niet over hockey, badminton of korfbal? Tja. Laatst, op een zondagavond, liep ik in de buurt van de Pieterskerk achter drie meisjes die zojuist de hoc- keykantine waren uitgerold. Hockeykleertjes nog aan na tuurlijk, want douchen en om kleden zijn bij deze Hollandse folklore verboden. Je gaat in het kloffie van de club naar het veld, slaat een balletje en dan meteen aan het bier. Afijn, er liepen dus drie hockeymeiden voor mij uit en ik dacht: zo zul je voetballers nou nooit tegen komen. Toen ik het drietal in haalde, hoorde ik meisje 1 aan 2 en 3 vragen of ze die middag terecht hadden verloren. Meis je 2: „Dat dacht ik niet. Het lag aan onze verdediging. Die was zwaar kut." Hetgeen meisje 3 bevestigde: „Wat heet kut. On ze verdediging was zó kut dat wil je gewoon niet weten." Ik dacht: zo zul je voetballers nou nooit horen lullen. Badminton dan. Moest ik vroe ger doen als mijn ouders mij bevalen om met mijn jongere zusje te gaan spelen. En mijn zusje kon nu eenmaal niet voetballen. Badmintonnen trouwens ook niet. Het ligt der halve aan een soort van jeugd trauma dat ik die sport maar niet serieus kan nemen. Korfbal? Heel vroeger, toén RCL in Leiderdorp nog aan de Hoogmadeseweg voetbalde, lag naast ons hoofdveld het korf balterrein van Velocitas. Als wij ons pupillenwedstrijdje achter de rug hadden, gingen we uit verveling weieens bij de mand- jeballers kijken. Ik was nog maar een jaar of tien, maar ik had meteen in de gaten dat korfbal niet deugt. Een sport waarbij je elkaar zo diep moge lijk in de ogen probeert te kij ken, onder het mom van man- /vrouw-dekking, slaat nergens op. Korfballers doen het met hun rug naarde bal. Ze doen maar. Korfbal is zo'n saaie sport dat het me niets verbaast dat de beoefenaars naar geestverrui mende middelen grijpen. Een korfballer van Ons Eibernest is onlangs betrapt op amfetami negebruik. Zou deze doping- zondaar alleen maar even lek ker hebben willen hallucineren of had hij iets anders in de zin? Wilde hij misschien zijn uit houdingsvermogen vergroten voor het geval hij met een ploeggenote in het eibernest zou belanden? Of dacht hij soms door de dope de eerste korfballer te worden die kan dunken? Tot zover de andere sporten. Snel weer naar het voetbal. Vo rige week kondigde ik aan nog wat vermakelijke trainerstaai te zullen opdissen, maar daar wacht ik nog even mee. Marco van Basten schreeuwt om aan dacht. Ik krijg dat ongelooflijke krantenbericht van gisteren maar niet uit mijn kop. Hij traint weer, mijn laatste voet balidool. Bij Noordwijk. Marco wil weer de geur van de kleed kamer ruiken, voetbalhumor proeven, de bal voelen en sco ren. Op de voorpagina stond gisteren dat hij er donderdag avond bij het onderlinge trai ningspartijtje van Noordwijk 1 met kop en schouders boven uitstak. Verder las ik dat trainer Ruud Bröring blij is met Van Basten omdat zijn spelers zich kunnen optrekken aan 's lands grootste voetballer aller tijden na Cruijff. Van Basten traint bij Noord wijk. Ik wil gaan'kijken, maar ik durf niet goed. Van Basten wil na acht jaar zonder voetbal weer lekker een beetje dollen op het veld en zit natuurlijk niet op een toeloop van voy eurs te wachten. Ik heb Ruud Bröring gistermiddag nog even gebeld, en waar ik bang voor was, blijkt nu al zo te zijn. Het loopt storm aan de Duinwete ring. Noordwijk overweegt zelfs een hek rond het trainingsveld te gaan zetten of om op het hoofdveld te gaan trainen. Maar volgens Bröring gaan zijn spelers en de hooggeëerde gastspeler nogal lacohiek met de enorme belangstelling van publiek en media om. „Mijn jongens zijn natuurlijk weinig gewend, maar ze vinden het geweldig. Voetballen met Mar co van Basten bezorgt ze de kouwe rillingen. Ze doen alle maal hun stinkende best om niet al te schril tegen de maes tro af te steken. En mij maakt het verder niet uit of er nou vijf of vijftienhonderd mensen naar de training staan te kijken. Zo lang wij maar ongestoord kun nen werken." Zal ik dan toch maar? Denkend aan Van Basten krijg ik zo al kouwe rillingen. Daar hoef ik niet eens voor met hem op het veld te staan. Eén stiffie van Marco zien en ik kan weer maanden tegen al die zouteloze interlands en Champions Lea gue-potten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35