Geen verbod op Frans vlees Hoger loon leidt tot meer leraren die harder werken STALGISCH SLAAPCOMFORT bii m ui van tilViiiGUMiii Binnenland Geen grote stappen, geen grote botsingen Duizenden kinderen vieren hun rechten in Rotterdam Heftige reacties op borden voor jonge verkeersdoden Premier onderstreept belang rekeningrijden :RDAG 18 NOVEMBER 2000 jlstraf voor bekladden monument haag De politierechter in Den Haag heeft gisteren drie ^enveroordeeld tot celstraffen wegens openlijk geweld op oodse begraafplaats in Den Haag en het beschadigen van ogsmonumenten in deze plaats. Een 23-jarige Hagenaar fgdrie weken gevangenisstraf en verplicht reclasseringstoe- vj |t. Een 30-jarige man werd tot eenzelfde straf veroordeeld, is jrdie mag worden omgezet in 50 uur onbetaalde arbeid. 25-jariêe Vlaardinger is veroordeeld tot twee weken. De drie He ladden 19 november 1999 in Den Haag het gedenkteken van sl fweede Wereldoorlog, het monument van het England Spiel in, iet t Joods gedenkmonument in Den Haag. interklaas moet baard afscheren' haag Een Sinterklaas met een lange, witte baard is volgens j\msterdamse Buro voor Bedenken en Begeleiden niet van gj e tijd. De Goedheiligman zou zich volgens woordvoerder lis ïald Roestenburg-Andeweg moeten scheren. Vandaag over- ja, |digt hij daarom een tondeuse aan alle grote hulpklaascen- tj ei in het land. „Een baard is bij uitstek voor mensen die iets )e erbergen hebben. Een gezicht zonder baard is prettiger om i b kijken en ziet er vriendelijker uit. Daarom zien wij graag ij baardloze Sint dit jaar", aldus Roestenburg-Andeweg. ie i verschot aan scharreleieren -j «jit. Nederland heeft momenteel een overschot aan schar- ieren. Er is meer aanbod dan vraag. De handelsprijs is in- dels gezakt tot die van gewone eieren, terwijl de kosten voor vt arreleieren een stuk hoger zijn. Dat zegt voorzitter R. Taze- ja :van het Productschap Vee, Vlees en Eieren. Het overaanbod (fi itmede doordat de overheid er indertijd naar streefde dat e| ielft van de consumptie-eieren van scharrelkippen moest ien. Consumenten denken er echter kennelijk anders over. ;open in Nederland voor 46 procent scharreleieren. estigieuze prijs voor Van der Stoel haag» Pieter van Vollenhoven reikt vrijdag 24 november in de BeNeLux-Europa-Prijs voor Wetenschap, Cultuur lumaniteit uit aan voormalig minister-president van België jkEyskens, Hoge Commissaris OVSE Max van der Stoel en lister-president van Luxemburg Juncker. Zij ontvangen deze itigieuze prijs voor hun grote verdiensten voor de drie lan- maar ook voor Europa als geheel. an bekent dodelijke brandstichting k. Een 56-jarige man uit Sneek heeft bekend twee jaar gele brand te hebben gesticht in zijn woonplaats. Bij de brand, en een winkel in het centrum, kwamen twee Somalische men het leven. De politie heeft de man dinsdag aangehou- Het onderzoek naar de dader van de brandstichting was al etijd afgesloten, totdat er afgelopen juni enkele interessan ts bij de politie binnen kwamen. Die leidden tot aanhou- ;van de Sneker. Hij zegt niet uit racistische motieven te ten gehandeld. lizenden nieterstanden kwijt iingen Het energiebedrijf Essent is duizenden meterstan- kwijtgeraakt. De gegevens gingen verloren tijdens het ma- van een nieuwe database. Het energiebedrijf dat stroom le- in Groningen, Drenthe, Overijssel en Flevoland wilde toch ïarlijkse afrekening op tijd deur uit doen en heeft daarom leterstanden van duizenden klanten geschat. Bij het over- invan de meterstanden die in huis werden opgenomen met elektronisch leesapparaat, naar de database ging het mis. ;ens Essent zijn de problemen inmiddels verholpen. ituten mogen in het Fries iaag Verenigingen en stichtingen in Friesland mogen hun iten voortaan in het Fries opstellen. Voor verenigingen die ben onderneming drijven, blijft het noodzakelijk de tekst in het Nederlands op te stellen om in een handelsregister inomen te kunnen worden. Het kabinet heeft gisteren inge- ïd met het wetsvoorstel van die strekking van minister Kort- van justitie. iderzoek naar tbc in ziekenhuis erdam Het Oogziekenhuis in Rotterdam gaat onderzoeken itiënten of personeel door een andere patiënt zijn besmet tuberculose. Om hoeveel mensen het gaat is nog niet pre- bekend maar het zullen er hooguit enige tientallen zijn, al- een woordvoerder. Het onderzoek is nodig nadat duidelijk ddat een patiënt die twee maanden geleden op een polikli- :h spreekuur was geweest, later besmettelijke tuberculose k te hebben. ilocaust-polissen op internet lork» Binnenkort zet de ICHEIC, een internationale instan ce zich bezighoudt met verzekeringsclaims van slachtoffers de holocaust en hun nabestaanden, ruim 20.000 gevonden ;keringspolissen op het internet. De documenten doken re- elijk op in Duitse archieven. Door de tientallen jaren oude «en online (www.icheic.org) te zetten, hoopt de ICHEIC meer holocaustslachtoffers en nabestaanden gebruik zullen en van hun recht verzekeringsgelden te innen. p voor milieuministers -.haag» De milieuministers op de klimaatconferentie krijgen indag van de gemeente Den Haag een autoped. De step is ens de gemeente symbool voor milieuvriendelijk vervoer in erland. Voor veel Nederlanders is de step de eerste kennis- oi ing met het verkeer. De autoped is inmiddels ook heront- m I als volwassen vervoermiddel. Volgens de gemeente Den 1« gis het hoog tijd dat de step nu ook buiten de grenzen be- ni iheid krijgt. De gemeente heeft 140 autopeds besteld. De slaapkamerafdeling van Van Til is zowel een design- als adviescentrum. Met tientallen exclusieve interieurs en kasten- op-maat, naar individueel ontwerp. Met de beste slaapsystemen ter wereld, voor het ultieme slaapcomfort. En een professioneel team van slaapspecialisten dat u persoonlijk adviseert. Nostalgische romantiek met een histofische inslag van deze Franse topfabrikant. Traditioneel gemaakte slaap kamerinterieurs, pp een charmante manier vertaald naar -DESIGNCENTRUM n Nederlands Persbure Kritiek CDA en WD op 'lichtvaardig optredenminister Minister Brinkhorst (land bouw) blijft weigeren de Nederlandse grenzen te sluiten voor Frans vlees of vee. Brinkhorst houdt vast aan zijn standpunt, ook nadat Italië gisteren be sloot geen vlees aan het been uit Frankrijk meer te importeren, wegens de honderd BSE-gevallen in Frankrijk. DEN HAAG «ANP Brinkhorst ziet geen speciale noodzaak de grenzen te sluiten: ook Frankrijk haalt namelijk BSE-riskante organen uit slachtrunderen. Bovendien heeft hij liever Europese dan nationale maatregelen. Brink horst steunt wel een Europees voorstel om BSE-testen te ver plichten voor alle gebrekkige runderen ouder dan drie jaar. In Nederland betekent dat uit breiding van 12.000 naar 30.000 testen. Het voorstel wordt maandag in Brussel besproken door Europese landbouwminis ters. Nederland telt amper BSE- gevallen: donderdag is het ze vende geval ontdekt. Volgens Brinkhorst is er „zeer geringe kans" dat nakomelingen van de BSE-koe in Eibergen zijn ge consumeerd. Deze koe, evenals 61 stalgenoten, zijn gisteren af gemaakt. Waarschijnlijk zijn volgende week alle familieleden en en oud-stalgenoten opge spoord: ook die worden ge dood. Het optreden van Brink horst krijgt inmiddels flinke kri tiek. WD-leider Dijkstal wil snel een apart debat. De aan pak geeft volgens hem reden tot zorg. De Algemene Rekenkamer De Eibergse melkveehouder Hans Ormel helpt medewerkers van de Algemene Inspectiedienst bij het inladen van zijn koeien. Nadat donderdag was vastgesteld dat één van zijn koeien aan BSE leed, is zijn complete veestapel gisteren afgemaakt. foto anp eric brinkhorst had enkele gaten in de aanpak ontdekt. WD-Kamerlid Oplaat vindt dat de Rekenkamer zijn eerdere vermoedens bevestigt dat zieke koeien in veevoer kunnen komen. CDA-Kamerlid Atsma vindt dat Brinkhorst nogal lichtvaar dig optreedt. „Het verbaast met dat andere landen de grenzen sluiten en Nederland niet." Ats ma kaartte de zaak twee weken geleden al aan bij Brinkhorst. Hij vroeg de minister vergeefs om een spoedbijeenkomst van Europese landbouwministers. „Onze vrees dat landen eigen besluiten gaan nemen, is nu bewaarheid". D66-Kamerlid Ter Veer daar entegen vindt dat zijn partijge noot Brinkhorst goed handelt. „Er is geen enkele wetenschap pelijke grond voor het sluiten van de grenzen", aldus Ter Veer. Hij herinnert eraan dat Nederland enkele jaren geleden heeft geprotesteerd tegen het Franse importverbod van En gels vlees. De PvdA was niet be reikbaar voor een reactie. Brinkhorst zei gisteren de BSE-aanpak te verbeteren, als reactie op de Rekenkamer-kri tiek. Boeren kunnen BSE-ris kante delen van schapen en koeien waarschijnlijk goedko per laten ophalen. Dat moet het dumpen van kadavers helpen voorkomen. Bovendien worden koeien getraceerd die door slachterijen niet zijn goedge keurd. Vlees van zieke koeien massaal aangeboden DEN HAAG GPD Melk en vlees van zieke koeien zijn op grote schaal aangebo den aan melkfabrieken en slachthuizen. Dat heeft dieren arts M. Holzhauer van de Ge zondheidsdienst voor Dieren (GD) gisteren onder ede ver klaard voor het gerechtshof in Den Haag. De GD was vorig jaar al op de hoogte van deze praktijk, maar heeft dat nooit gemeld. De dienst meende dat er geen ge vaar voor de volksgezondheid was. De koeien waar het om gaat, leden aan de 'slijtersziek te'. Een ziekte waar tot nu toe weinig over bekend is. De ver meende relatie tussen de aan doening en een Bayer-vaccin tegen koeiengriep is nooit aan getoond. Zeker honderd Nederlandse bedrijven hadden volgens Holz hauer koeien met slijtersziekte. De dierenarts weet zeker dat de melk van de dieren nog gerui me tijd nadat de ziekte in febru ari 1999 was uitgebroken, is aangeboden. „Alleen als de koeien een uierontsteking had den, werd de melk apart gehou den." Tachtig tot negentig pro cent van de zieke dieren is in middels afgevoerd. De dieren arts schat dat negentig procent daarvan is aangeboden aan slachthuizen. Of die de dieren hebben aangenomen of gewei gerd, is onbekend. Controle op slachtbriefjes, heeft in ieder ge val nooit plaatsgevonden. Dat zei een tweede getuige, inspec teur U. Vecht van de Keurings dienst van Waren. Het duo werd gisteren ge hoord op verzoek van de advo caat van agrariër B. Roozegaar- de uit het Gelderse Zelhem. Zijn bedrijf werd in augustus geruimd omdat zijn veestapel leed aan een onbekende ziekte, mogelijk de slijtersziekte. Rustige eerste week Klimaatconferentie DEN HAAG ANP In de eerste week van de Kli maatconferentie van de Ver enigde Naties in Den Haag zijn er geen grote stappen voor waarts gezet, maar er zijn ook geen grote botsingen geweest. Minister Pronk die de confe rentie voorzit, toonde zich gis teren tevreden over het ver loop. Hij zei dat er op elk on derwerp wel vooruitgang wordt geboekt, zij het lang- Pronk zei in een térugblik op de eerste week van de conferentie dat in elk geval niemand pro beert de zaak te blokkeren. De delegaties stellen zich construc tief op. Volgens de Nederlandse delegatieleider staatssecretaris Benschop van buitenlandse za ken zijn de olieproducerende landen de grootste dwarslig gers. Zij willen compensatie als hun olieverkoop daalt als ge volg van afspraken om het kli maat te beschermen. De onenigheid tussen de Euro pese Unie en de Verenigde Sta ten lijkt nog niet te zijn vermin derd. De EU houdt vooralsnog vast aan haar opvatting dat in dustrielanden minstens de helft van de vermindering van de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide (C02) in eigen land moeten realiseren. De VS zeggen dat zij een aan zienlijk deel zelf willen opknap pen, maar zij willen zich niet binden aan een percentage. Ook willen de VS meer moge lijkheden om in het buitenland schone lucht te 'kopen'. ROTTERDAM ANP Kinderen hebben ook rechten. Ze liggen zelfs al ruim tien jaar vast in het W-verdrag inzake de universele rechten van het kind. Er is ook een speciale in ternationale dag van de rechten van het kind, 20 november. Daaraan voorafgaand wordt morgen in Rotterdam het Kin derrechten Festival georgani seerd. Al 6000 kinderen hebben zich ervoor ingeschreven. Het festival is het grootste evene ment op het gebied van kinder rechten in Europa. Het wordt al weer voor de zesde keer georga niseerd. En dit jaar niet geheel toevallig in Rotterdam. Dat is de eerste gemeente in Neder land die het VN-verdrag een ge meentelijke vertaling heeft ge geven. Bijna een jaar geleden stelde de gemeente het Hand vest van de Rechten van de Jeugd van Rotterdam vast. De 6000 kinderen zullen zondag met zelfgemaakte vlaggen en spandoeken waarop rechten van kinderen zijn beschreven, in drie optochten naar het festi valterrein in en bij de Cruiseter minal op de Wilheminapier lo pen. Om 12.00 uur wordt de manifestatie dan officieel ge opend met de onthulling van een monument: twee acht me ter hoge poppen waar de zelf gemaakte vlaggen op komen. De klimaatconferentie is dagelijks decor voor demonstraties. Acht activisten tegen kernenergie ketenden zich gisteren vast voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag. De politie heeft ze later losgeknipt. foto anp robert vos In de tweede en laatste week moet de klimaatconferentie knopen doorhakken. De afgelo pen week waren het vooral ambtelijke delegaties die de weg bereidden voor hun minis ters. Die komen volgende week naar Den Haag. Het publiek heeft de eerste week weinig gemerkt van de conferentie. Evenementen in het teken van de bijeenkomst werden slecht bezocht. De monstraties en acties verliepen rustig. Verspreid over de week pakte de politie enkele tiental len actievoerders op. In Amsterdam maakte de poli tie donderdagavond een einde aan een bezettingsactie van Greenpeace bij een kolencen trale. De milieuorganisatie staakte woensdag op bevel van de rechter zelf de bezetting van een kolenschip in Rotterdam. In Den Haag greep de politie bij enkele kleine acties in. Dat het publiek zich weinig ge legen laat liggen aan het milieu bleek afgelopen week uit een onderzoek van de internationa le automobielfederatie F1A en de toeristenorganisatie AIT. De Europese automobilist staat er nauwelijks bij stil dat hij met zijn auto bijdraagt aan de kli maatverandering. Hij maakt zich meer druk over de benzi neprijs en de wegenbelasting, aldus het onderzoek. Om het publiek in Nederland meer te betrekken bij de be scherming van het klimaat opende Pronk gisteren een voorlichtingscampagne, met een televisiespot en een inter netsite (www.klimaatverande- ring.nl). AMSTERDAM ANP TeamAlert gaat door met het plaatsen van signaalborden op plekken waar jongeren in het verkeer zijn omgekomen. De vijf jongeren achter het team hebben dit besloten ondanks soms heftige emotionele reac ties van nabestaanden. De komende week zet TeamAlert in heel Nederland nog 150 borden op plaatsen waar de laatste anderhalf jaar jongeren omkwamen in het verkeer. In Amsterdam Zuid- Oost zijn gisteren drie borden weggehaald. Nabestaanden van de verkeersslachtoffers die op de borden waren beschreven, hadden er moeite mee. Ook in het Rotterdamse Hoogvliet, de Maatregel is onontkoombaar DEN HAAG GPD De proef met rekeningrijden (spitstarief) moet doorgaan, be nadrukte premier Kok gisteren. Hij houdt de coalitiepartijen PvdA, WD en D66 aan de af spraken die hierover in het re geerakkoord zijn gemaakt. De toenemende verkeersproble men maken een dergelijke maatregel volgens Kok 'onont koombaar'. De premier zei het na afloop van de ministerraad onzinnig te vinden dit plan op te schorten omdat er in de toekomst moge lijk betere manieren zijn om de drukte op de wegen te bestrij den, zoals de kilometerheffing. D66 wees hier eerder deze week op en dreigde haar steun voor de proef met rekeningrijden in te trekken. Kok vindt een dergelijke hou ding van 'gebrek aan durf ge tuigen. Hij wees op voorgaande ministers van verkeer en water staat die „steeds veel hebben gepraat, maar niks hebben ge daan, omdat ze alsmaar naar nieuwe technieken in de toe komst bleven kijken". Die laks heid wil het kabinet nu door breken. „Leuk of niet, het experiment moet er komen. Het is niet zo dat wij heel erg verknocht zijn aan het idee van rekeningrij den, maar als we geen prijs kaartje hangen aan autorijden, nemen de verkeersproblemen alleen maar toe", aldus de pre mier. Kok bracht in herinnering dat een keur van ministers van Ver keer en Waterstaat zich de afge lopen jaren al over het filepro bleem heeft gebogen. Een op lossing is, volgens Kok, nu no dig. „Dan hebben we tenminste iets gedaan." Onderzoek van Centraal Planbureau DEN HAAG ANP Meer mensen willen leraar worden op een middelbare school als de salarissen hoger zijn. Bovendien is het huidige docentenkorps be reid harder te werken als er meer geld op hun loonstrookje staat. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). In regio's waar de problemen het grootst zijn en bij vakken waar nauwelijks docenten voor zijn te vinden, is loonstijging een probaat middel tegen het lerarentekort. Vanaf 1996 hebben scholen in het voortgezet onderwijs de mogelijkheid om loonverschillen aan te brengen door extra periodieke verhogingen. Een jaar later werd daar echter nog nauwelijks gebruik van gemaakt, concludeert het CPB. In een rapport van het ministerie van On derwijs werd vorig jaar nog geconcludeerd dat inhoudelijke wensen belangrijker zijn dan een hoog salaris bij studie- en beroepskeuze. Het beroep van leraar wordt gezien als een saaie en eentonige baan, zonder veel groeimogelijk heden. Bovendien vinden veel mensen het lesgeven aan lastige, brutale pubers een af schrikwekkend beeld, aldus het rapport. De financiële positie van leraren is door de jaren heen verslechterd. In 1979 waren de uurlonen nog hoger dan bij vergelijkbare ba nen in de marktsector. Tegenwoordig verdient alleen een beginnende docent meer dan zijn leeftijdsgenoot in het bedrijfsleven. Op latere leeftijd ontstaat achterstand. Cao-onderhandelaar J. Duijnhouwer van de Onderwijsbond CNV is blij met het CPB-on- derzoek omdat het zijn roep om meer geld voor het onderwijs schraagt. „Verder willen wij best praten over een modernisering van het loonsysteem. We moeten echter wel op passen dat concurrentie op salarissen niet be langrijker wordt dan de kwaliteit van het on derwijs." Haarlemmermeer en in Abcou de zijn borden verwijderd. TeamAlert gaat excuses aan bieden aan familieleden die sig naalborden hebben wegge haald. „We leggen dan meteen uit dat we hen door privacywet geving niet van te voren konden inlichten", zegt Huub Nelis, woordvoerdef van de groep. Toch gaat het team door met plaatsen. „Negentig procent van de reacties is wel positief', weet Nelis. „Nabestaanden vin den het moeilijk opnieuw ge confronteerd te worden met het verlies van een zoon of broer, maar zeggen tegelijkertijd dat de actie de moeite waard is om dat er misschien levens mee kunnen worden gered." Kok: Korthals niet beschadigd DEN HAAG GPD Premier Kok bestrijdt dat mi nister Korthals van justitie door het Dover-drama zijn krediet heeft verspeeld bij de Tweede Kamer. Niemand heeft volgens hem het vertrouwen in de mi nister opgezegd en de Kamer heeft ook geen gele kaait uitge deeld als waarschuwing. „Geen sprake van. Enig verband tus sen zijn beleid en de dood van 58 Chinezen is naar het rijk der fabelen verwezen. Hij blijft vol ledig functioneren als minister van justitie", aldus de premier gisteren. Kok wilde ook niets weten van de stelling dat voor de Kamer nu een grens is be reikt met de fouten van justitie. Wel gaf hij toe dat Korthals 'het een en ander had uit te leggen' over de Dover-zaak. „Op ver zoek van de Kamer komt hij voor Kerstmis met maatregelen om de situatie op zijn ministe rie te verbeteren. Ik heb geen reden te twijfelen aan de inzet en toewijding van de minister."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3