ITY BREAKS SM, sier-karpers en een kus van Willy Alberti PERSONEEL fERDAG 18 NOVEMBER 2000 I Nieuw is het niet. Er rden al langer reizen Nederlandse steden irganiseerd. Maar City aks gaat verder. Leert de vakantieganger felmanieren. Gaat met hem naar een^ Hindoestaanse j ruidswinkel. Laat hem kokkerellen in een irinaamse keuken. En als-ie wil weten wat 'stoofpotje' betekent, ian kan-ie terecht bij Raoul Serrée. Op de Amsterdamse Wallen, ant toevallig is dat wel de beste plek om zo'n vraag te stellen. 1 Aanvankelijk - in het begin van de jaren tachtig - draaide het slechts om Londen en Parijs. Later kwam Rome erbij. En Praag. En wie nu door de bro chures van touroperators als Panta, De Jong Intra, Holland International en Van Nood bla dert, komt uithoeken tegen als Cairo, Buenos Aires en Kuala Lumpur. Een onderzoek van het vakblad DIT Reismanage- ment wees onlangs uit dat de verkoop van stedenreizen in de afgelopen tien jaar is verdub beld. En die trend, zo voorspelt het magazine, zal zich voorlo pig nog wel even voortzetten. In dat licht bezien, is het geen wonder dat VW-Vakanties (deel uitmakend van het bu reau Toerisme Recreatie Neder land - het voormalige Néder- lands Bureau voor Toerisme) zojuist óók een winkeltje open de waarin reizen naar Neder landse steden worden verkocht. Alleen heten ze in dit geval 'City Breaks'. We zijn tenslotte in Holland. Voorlopig gaat het al leen om de bestemmingen Am sterdam, Groningen, Den Haag, Rotterdam en Maastricht. Maar niet uitgesloten moet worden dat die lijst in de komende ja ren met meerdere plaatsen wordt uitgebreid. Succesvol Het idee om Nederlandse toe risten te bewegen een paar da gen door te brengen in een Ne derlandse stad is natuurlijk niet nieuw. Touroperator Vrij Uit begon er al aan het eind van de jaren tachtig mee en nog altijd staat bij deze in autoreizen ge specialiseerde touroperator het 'binnenlandse product' promi- nent in de brochures. „Lo gisch", zegt woordvoerder René van der Klink, „we zijn er na- melijk nogal succesvol mee." Holland International echter was op hetzelfde vlak aanzien lijk minder succesvol. Net als Arke en Oad. Waarna de steden in de meeste gevallen weer uit de programma's werden ge schrapt. Woordvoerster Patricia Egelie van Travel Unie (waar onder onder meer de marktlei ders Holland International en Panta vallen) weet wel waarom. „Als een Nederlander een paar dagen wil doorbrengen in een Nederlandse stad, dan regelt hij dat veelal zelf. Het komt ge woon niet in hem op om naar een reisbureau te gaan." Terwijl hij daar - een tourope rator koopt 'groot' in en kan dus korting bedingen - toch meestal goedkoper uit zal zijn. Egelie: „Ja, maar dat merkt hij pas achteraf. Als hij het al merkt. Wie een Nederlandse stad aan Nederlanders wil ver kopen, moet met iets heel spe- Als het op vertellen aankomt steekt de Rotterdamse karperkweker Nelis van 't Hof bij tijd en wijle zelfs Jules Deelder naar de kroon. Zijn tuin mag er eveneens zijn. foto cor vos ciaals komen. Arke bijvoorbeeld verkoopt een arrangement waarbij in Workum wordt gelo geerd in de 'Herberg van oom Lammert en Tante Maasje'. Heel ouderwets en daardoor ook heel apart. Die reis loopt prima. Maai- voor Rotterdam sec is nauwelijks belangstelling. Want wie daar naartoe wil, pakt zelf de telefoon." En dat juist nu, probeert VW- -vakanties te voorkomen. In het City Breaks-programma staan door de bank genomen arrangementen die door parti culieren alleen zijn samen te stellen als hij bereid is daar enorm veel tijd in te steken en geen prijs stelt op door de VW bedongen kortingen. Zoals die niet slechts door hotels worden gegeven, maar ook door ver voersmaatschappijen en men sen als Marjolijn Masselink (in Rotterdam) en Raoul Serrée (Amsterdam). Beiden hebben een weldadige voorkeur voor de Parijs blijft popplatrst bizarre hoekjes van hun stad en kwamen enkele jaren terug, on afhankelijk van elkaar, op het idee daar toeristen langs te stu ren. Precies het loodje dat de een heidsworst 'Nederlandse Ste denreizen' nodig had. 'Gluren bij de Buren' heet Serrée's pro gramma. En dat is de spijker op z'n kop. Al eens bij Tante Riet in de Jordaan op de koffie ge weest? Haar gerebbel over wal sende orgels in de oude Wester straat, de kus van Willy Alberti - 'maar toen heette-ie nog ge woon Kareltje Verbrugge hoor'- en het water- en vuurvrouwtje verveelt nooit. Net zo min als de verhalen die Marjan Hoeve vertelt over het prachtige, nor maal niet toegankelijke hofje, waarin zij woont. Serrée, die met zijn gasten ook nog wande lingen maakt door de warme buurt (en daar zeer smakelijk over zwamt): „Ik krijg het steeds drukker. Er moeten no dig wat adressen bij." Die heeft Marjolijn Masselink voldoende. Driehonderd staan er in haar boekje en het ene is nog merkwaardiger dan het an dere. Nog nooit een SM-show- room binnen duiven stappen? Masselink bezorgt haar gasten een uitstekend excuus door de spannende handel van 'Jeannet en Henk' domweg op haar 'City Safari-programma' te plaatsen. Zoals ook de Surinaamse keu ken van Diana Haatrecht daar op prijkt. En de heerlijke, in zuurstokkleuren gehouden Hindoestaanse kledingzaak van Geeta Rama. En Nelis van 't Hof gelukkig ook, een 'uitgevroren' havenarbeider die zijn bonker- tje en manchesterbroek aan de kapstok hing en in z'n achter tuintje aan de Bajonetstraat nu joekels van sier-karpers kweekt in zijn met tuinkabouters en Al sinds het begin van de jaren tachtig is voor Nederlandse stedenreizigers Parijs de popu lairste stad. Ook als de bezoekersaantallen van attractiepark Disney Paris (circa dertig procent van het totaal) niet worden meegerekend. Lon den staat tweede, maar die positie begint te wankelen nu de waarde van het Engelse pond blijft stijgen. Opvallend is de sterke groei die Barcelona doormaakt. De Catalaanse stad heeft Praag, dat kampt met een crimineel ima go, van de derde plaats verdrongen. New York heeft net als Londen een veer moeten laten door de dure nationale valuta. De 'Big Apple' nam eind jaren negentig de vijfde plaats in, maar zag die plek, mede door invloed van het 'Jubeljaar 2000', overgenomen door Rome. Top-vijf populaire steden PARIJS LONDEN BARCELONA PRAAG ROME Bron: 'Dit Reismanagement' stenen engeltjes gelardeerde vijver. Jules Deelder kan het mooi vertellen: Nelis is nog net een stukje beter. Tafelmanieren De basis van alle 'City Breaks-arrangementen': para dijsvogels, kitsch, exotica, rond ritten over spookachtig verlich te industrieterreinen die 's nachts uit kristal lijken te zijn opgetrokken en eethuisjes na tuurlijk, veel eethuisjes. Zoals Dézart in Groningen. Waar ze de gast - blijkt nog altijd nodig - op subtiele, maar niettemin afdoende wijze tafelmanieren bijbrengen. En waar na afloop van het diner in de 'Cigarroom' bij een kopje Zegafredokoffie plus bel cognac wordt getoond hoe de ware connaisseur een Davidoff pleegt te onthoofden. Natuurlijk, je kunt in Gronin gen ook naar het Groninger Museum. En naar de Hortus Haren. Zoals je in Den Haag naar Panorama Mesdag kunt en in Maastricht naar 'het niet te vermijden café 'In den ouden Vogelstruys' op het Vrijthof. De gast vraagt, de VW draait. Maar veel avontuurlijker is het na tuurlijk om in Den Haag eerst het 'Volksbuurtmuseum' in de Schilderswijk te bezoeken om daarna te gaan eten - Turks zo als de Turken dat doen - in het daar tegenover gelegen restau rant 'Kervansaray'. Maastricht op zijn beurt toont in 'City Breaks' voornamelijk zijn Bour gondische kant. Waarin niet al leen het opzienbarend excen trieke Apple Park-hotel figu reert, maar ook restaurant Pau wenhof waar chef-kok Danyel van den Bongard er geen been in ziet zijn hertjes uit Nieuw- Zeeland te importeren. Als je ze eet, weet je meteen waarom. Er blijft altijd wat te wensen. Onvoorstelbaar bijvoorbeeld dat de Jezuïetengrot bij Neer- canne in het City Breaks-pro gramma van Maastricht ont breekt. Want als in het puntje van Zuid-Limburg iets merk waardig is, dan is het wel dat gangenstelsel waarin de fameu ze pater Krekelberg op zijn vrije woensdagmiddagen net zo makkelijk 'Dante in de Onder wereld' uit de mergelwanden hakte als 'De Wolf en de Zeven Geitjes'. En staat er elders op de wereld een beeld van Christus en Boeddha die elkaar een hand geven? ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Informatie: Alle City Breaks-arrangementen staan be schreven in een brochure die ver krijgbaar is bij VW-kantoren, AN- VR-reisbureaus en reizen verko pende ANWB-kantoren. C H T N Flessenscheepjes In het Flessenscheepjesmuseum aan de Zuiderspui (een straatje dat op zich al een bezoek waard is) in Enkhuizen ex poseert tot en met de kerstdagen Albert Kouwen hoven veertig meesterstukjes van zijn hand. De 65-jarige Enkhuizenaar, die enkele keren per weeh demonstraties in het museum ver zorgt, was 35 toen hij z'n eerste, in een fles gestopte model maakte: de EH 75, een vissersschip waarop zijn vader voer. Het heeft op de tentoonstelling een ereplaats gekregen. Kou- wenhoven wordt gezien als één van de bedrijvigste flessen- scheepjes-bouwers ter wereld. Hij heeft er inmiddels 628 ge bouwd. Droogbloemen In zijn boerderij in Oude Niedorp (Terdiek 23) organiseert Jan Cees Lont tot en met 6 januari 2001 voor de negende achter eenvolgende winter een Kunst- Cadeau- Droogbloementen toonstelling. Twintig deelnemers exposeren onder meer schil derijen, etsen, zeefdrukken, foto's, beelden, textiel, kera miek, bloemwerk en glaskunst. De openingsuren zijn van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 18.00 uur, op za terdag van 08.00 tot 17.30 uur en op zondag van 10.30 tot 17.00 uur. Tijdens de kerstdagen en op nieuwjaarsdag zijn de deuren gesloten. Informatie: telefoon (0226) 41.12.59. Koninklijk Nationaal Museum 'Paleis Het Loo' in Apeldoorn gaat door met het organiseren van 'koninklijke' tentoonstellingen. Tot en met 4 maart 2001 wordt getoond welke ledikanten er in de Nederlandse paleizen van de 19de eeuw stonden. Één van de topstukken is ongetwijfeld het mahoniehouten staatsbed waarin Willem I het moede hoofd te ruste placht te leggen. Zeer getruct is het bijhorende bidet. In de rugleuining werd een ruimte uitgespaard voor flesjes reukwater. Ook het he melbed van koningin Emma maakt deel uit van de tentoon stelling die verder wordt opgeluisterd met monumentale kleedspiegels, commodes, toiletgerei en scheerstandaards. Informatie: telefoon (055) 577.24.00. Dinky's In het Oude Ambachten- en Speelgoed museum aan de Rijks weg 87 in Terschuur (bij Barneveld) wordt tot eind maart uit gebreid aandacht geschonken aan de roemruchte dinky toys. De uit Engeland afkomstige miniatuurautootjes werden door Hornby aanvankelijk gemaakt als decorstukken voor speel- goedtreinen, maar groeiden vanaf 1933 uit tot een verzamel object van de eerste orde. In het museum staan honderden modellen. Niet alleen van auto's, maar ook van vliegtuigen en dergelijke. Tevens staan op de tentoonstelling modellen van concurrenten als Matchbox, Corgi Toys en Tekno. Informatie: telefoon (0342) 46.20.60. Argonauten Bij de op fietsreizen gespecialiseerde touroperator 'De Argo nauten' verscheen onlangs de brochure met daarin het pro gramma voor de komende winter en lente. Daarin tochten door onder meer Costa Rica, Nepal, Karakoram en Siberië. De gids is op te vragen onder telefoonnummer (020) 662.85.46 en/of e-mail cokos@dds.nl. Grand Hornu Het niet ver van Mons (Bergen) gelegen industriële complex Grand Hornu (fabrieken, werkplaatsen en arbeidershuizen uit de eerste helft van de 19de eeuw) werd aan het begin van de jaren zeventig door een jonge architect gered van de sloop. Nadien groeide het - ondanks een nog altijd met voltooide restauratie - langzaam maar zeker uit tot een redelijk bezoch te bezienswaardigheid die in 2002 waarschijnlijk pas echt in de belangstelling zal komen te staan. Dan namelijk zal het Museum voor Moderne Kunst van de Waalse Gemeenschap er zijn deuren openen. Met de bouw en inrichting werd onlangs begonnen. Het complex blijft gedurende die tijd normaal voor het publiek geopend. M Toen ik de ontbijtzaal van het hotel binnenliep, zocht ik auto matisch naar het buffet. Dat was er niet. Hier werd het brood, de cereals, het glas sinaasappelsap en alles wat daarbij hoort, op ouderwetse wijze uitgeserveerd. Een nieuwe trend? Ik hoop het niet. Ik Hou niet van gedraaf om m'n tafeltje. Een jaar of twee geleden nog meende ik, dat de tijd dat een ho tel kon volstaan met één personeelslid, niet ver weg was. Een verrukkelijke gedachte gevoed door een nachtje slapen in de Holiday Inn van Straatsburg. De sleutel ('hoeft u bij vertrek niet in te leveren') was tevens be taalkaart; de bagage mocht ik met een karretje zelf naar mijn kamer brengen; de 'taxifoon' in de hal had een rechtstreekse verbinding met een taxibedrijf; het ontbijt bestond uit een buf fet en - om nog maar iets te noemen - betalen en uitchecken, gebeurde via het televisiescherm op je kamer. Perfect. Niet meer wachten tot je bagage eindelijk eens in je kamer wordt afgele verd, niet meer in de rij staan bij het uit checken, niet meer zoeken naar de altijd afwezige doorman die een taxi voor je moet bestellen... Hoe minder personeel, hoe beter het hotel.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29