Op weg naar draadloos web Zeppelins en zware kanonnen SHJEJC Tien met een griffel voor CorelDra\ Multi Media u p t ZATERDAG 18 NOVEMBER 2000 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN )t UU I In bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. Maar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl Problemen met Millennium (2) Vorige week werd in deze ru briek ingegaan op de vele pro blemen die worden gemeld door de gebruikers van Windows Millenium. Die pro blemen kunnen zo erg zijn dat gebruikers gefrustreerd afhaken' en terugkeren naar het redelijk stabiele Windows 98 SE. Een voorlopige oplossing kan zijn om Windows 98 en Millen nium naast elkaar te laten be staan op verschillende partities van de harde schijf, of een tweede harde schijf te gebrui ken. Het is mogelijk de compu ter dan met Windows 98 of met Windows Millennium te laten opstarten. Doet Millennium gek, dan kan de gebruiker di rect terugvallen op dat 'goede oude' Windows 98. Het feit dat Millennium kriti sche bestanden beter be schermt lijkt zich ook te keren tegen het besturingssysteem. Zo komt het voor dat bepaalde installaties niet worden toege staan. Bepaalde programma's, die eerder zijn geïnstalleerd dan Millennium (als de upgrade vanaf Windows 98 is gebruikt) werken soms niet goed meer. Zo is Norton Systemworks 2000 niet bedoeld voor Millennium, en is het dus beter de aange paste versie 2001 te gebruiken. Verder worden problemen ge meld met USB-apparaten. Zo ging het systeem onderuit na installatie van een webcamera van Creative Labs, die onder Windows 98 prima werkt. Ook komt het voor dat een USB- -muis niet meer werkt, waar door de gebruiker vaak geen kant meer opkan. Andere gebruikers melden dat ze niet meer kunnen inbellen op internet, of dat de active Traditionele thuiscomputer raakt steeds meer op de achtergrond desktop voortdurend onderuit gaat: het scherm wordt dan wit en er kunnen geen pictogram men meer worden aangeklikt. De problemen kunnen per computer sterk verschillen. Dat Windows fouten bevat is overigens niets nieuws. Het be sturingsprogramma is zo ge compliceerd dat er, zo zegt ook de Wet van Murphy, wel fouten moeten ontstaan, zeker als de gebruikers programma's gaan installeren die elkaar tegenwer ken. In het oude DOS en Windows 3.11 viel het nog mee met de fouten, omdat deze na diverse versies redelijk waren gecorrigeerd. Met Windows '95 begon de ellende echter van vo ren af aan. De eerste gebruikers van Windows '95 waren bij voorbeeld al direct hun muis en cd-rom kwijt, waardoor het in stalleren er lastig werd. In latere versies van 95 en in 98 werden veel problemen opgelost. Maar in Millennium, dat juist is be doeld om nog stabieler te zijn, dienen zich weer nieuwe pro blemen aan. Wellicht wordt het allemaal beter met Windows Whistier, een systeem dat in 2001 wordt uitgebracht en de stabiele eigenschappen zal heb ben van Windows 2000, het be sturingsprogramma voor de za kelijke gebruiker. Maar foutloos wordt het nooit. FRANK BUURAAAN Van diverse kanten kwamen er re acties op de PC Wijzer van vorige week, het eerste deel over Millen nium. We komen daar op terug. De komende twee weken zal deze pagina gewijd zijn aan cadeautips voor Sinterklaas en Kerstmis. Het derde deel van Millennium volgt dus als de Goed Heiligman weer op de boot naar Spanje zit Het internet speelt in de komende jaren .gggjj een centrale rol in vrijwel alles wat mensen doen. Of het nou gaat om werken, studeren, ontspanning zoeken, communiceren met andere mensen, zich laten informeren over van alles en nog wat, inkopen doen: bij al deze bezigheden wordt dat wereldwijde netwerk de plek waar alles gebeurt en samenkomt. Je hoeft daarvoor dan ook niet meer een verbinding met dat internet op te zetten. Het netwerk is altijd en overal beschikbaar, staat altijd aan, of je nou op je werk zit of thuis, in de auto zit of in de tram, of gewoon op straat loopt. Agenda, adressen, Word, Excel en inter net letterlijk in de hand. PUBLICITEITSFOTO PAUL HOUKES Mensen hoeven straks ook vrijwel niks meer van computers en modems af te weten om van al die diensten gebruik te kunnen maken. De personal computer, die nu nog vaak dé toegang tot het internet vormt, raakt meer en meer op de achtergrond. Er komen allerlei andere apparaatjes waarmee mensen via het netwerk gaan communiceren. Kleine zakcomputertjes met een kristalhelder kleurenscherm waarop je met een speciale pen schrijft. Platte kleurenschermen voor thuis of op kantoor met een draadloos toetsenbord. Een mobiele telefoon waarmee je e-mail kunt opvragen en online kaartjes kunt bestellen. Kastjes in de auto met een constante verbinding. En nog een heleboel andere apparaten die we nu nog helemaal niet kennen, maar die over enkele jaren de permanente toegang vormen tot de hele wereld. Eigenlijk is het niet zo revolutionair als het klinkt. Het merendeel van al die nieuwe apparaatjes is nu al beschikbaar. Ze zijn al in veel computerwinkels te koop. Het is vooral de integratie van taken functies op en rond rat internet die de revolutionaire veranderingen van de komende jaren teweeg zal brengen. Michael Capellas, bestuursvoorzitter van het Amerikaanse IT-bedrijf Compaq, heeft er alle vertrouwen in dat zijn bedrijf een zeer vooraanstaande rol zal spelen in die ontwikkeling. Compaq, bij het grote publiek vooral bekend als pc-fabrikant, doet in feite veel meer dan alleen het bouwen van personal computers. Het bedrijf is op een heel breed terrein actief: met grote nonstopservers en supercomputers, die zogeheten bedrijfskritische toepassingen draaien en die zorgen dat zaken als internet en e-mail constant beschikbaar zijn, maar ook met kleine binnenzakcomputertjes, die op een gemakkelijke manier toegang geven tot het netwerk. Capelias: „De belangrijkste ontwikkeling voor de komende jaren is de draadloze toegang tot het internet, overal en altijd, waar je ook bent. Wij ontwikkelen op dat terrein heel veel dingen. Ik weet wel dat veel andere bedrijven dat ook zeggen, maar wij zijn al jaren zeer actief op dat terrein en we zijn erg sterk in het ontwikkelen van nieuwe technologie". De richting waarin het bedrijf zich ontwikkelt, is dus het internet: die boodschap trachtte Compaq duidelijk te maken aan een groep Europese journalisten, die was uitgenodigd om te komen kijken in het hoofdkantoor in —1MMÈËmgM BUURAAAN Jc De Verenigde Staten bereiden zich in 1937 niet voor op de tweede wereldoorlog, want het land is uiteenge vallen in allerlei op standige staatjes, die I met name belang- steling hebben voor de heerschappij in de lucht en zich vol strekt niet bemoeien met Europa. Zeppel ins, die als vliegdek schepen dienen voor wel zeer exotische, zwaarbewapende vlieghiigen, beheersen het luchtruim en menige luchtslag wordt daar uitgevochten. Pira terij viert hoogtij. Deze alterna tieve realiteit, die Adolf Hitler waarschijnlijk wel zeer goed van pas gekomen zou zijn, vormt de achtergrond voor het vliegspel Crimson Skies van Mi crosoft. Crimsons Skies is op zich niets nieuws, want het spel Air Power wan Soft- M ware ging jaren geleden al uit van zeppelins die golven jagers uit spuwden. In de praktijk niet zo waarschijnlijk, ge zien de kwetsbaar heid van de bijna verdwenen luchtreu zen, maar wel leuk als uitgangspunt. Microsoft heeft het spel bovendien mooi ver pakt in een serie antiek ge maakte oorlogsjoumaals, met de gebruikelijke trillende en on scherpe beelden, waarin de avonturen van de luchthelden uit de doeken worden gedaan. De speler is een zekere Nathan Zackary, die vanuit zijn enorme luchtschip allerlei lastige mis sies moet vliegen. De vliegtuigen in Crimson Skies zien er zo grotesk uit dat je af vraagt of het eigenlijk wel mo gelijk is met dergelijke ontwer pen op te stijgen. Ze zijn bo vendien uitgerust met mini maal zes enorme kanonnen en raketten, terwijl er in het vlieg tuigje praktisch geen plaats is voor munitie. Maar dat is in het spel geen probleem, want de speler kan er uren lang op los knallen. Realisme is dan ook niet van belang in Crimson Skies, daarvoor kan de liefheb ber beter Combat Flight Simu lator II kopen. Al te veel zorgen over zijn vlieg tuigje hoeft de luchtpiraat zich dus niet te maken. Hoewel neerstorten en botsen zeker mogelijk is heeft de piloot ver der geen last van tijdelijke on bestuurbaarheid bij bijvoor beeld te steil klimmen, een na tuurwet waar iedere echte pi loot mee te maken heeft. Bo vendien kan het vliegtuig steeds verder worden opgewaardeerd met zwaardere wapens, zonder gevolgen voor de vliegeigen- schappen. Ook het opvallend beschilderen van het vliegtuig is een optie. Makkelijk is het spel overigens zeker niet want het luchtruim Houston, Texas en in Cupertino, Californië. Daar bouwt Compaq zijn zogenoemde non stop Himalaya-servers. Dat Compaq met zulke enorme servers en gigantische opslagsystemen een grote rol speelt in het functioneren van eet internet, blijft voor het gewone publiek vrijwel onzichtbaar. Wat wel te zien is, zijn de vele nieuwe apparaatjes die draadloos toegang tot het internet geven. Een voorbeeld daarvan is de IPAQ Pocket PC, een binnenzakcomputertje dat door het bedrijf enkele maanden geleden werd geïntroduceerd en dat ook in ons land zó gewild is, dat de productiefaciliteiten de vraag niet aankunnen. En een ander voorbeeld is de kleine internetcomputer, die begin volgend jaar ook in ons land te koop zal zijn: een apparaat met alleen een beeldscherm en een draadloos toetsenbord, zeer geschikt voor mensen die wel willen surfen en mailen, maar die geen zin hebben om zich te verdiepen in de bediening van een ingewikkelde personal computer. In de VS levert het bedrijf nog enkele andere apparaatjes, zoals de IPAQ Blackberry, een compact dingetje met een klein toetsenbord, dat in de broekzak past en waarop je overal en altijd e-mail kimt ontvangen en verzenden. Compaq werkt hard aan de ontwikkeling van IPAQ Shootpage Connection Point, een systeem dat het hart vormt van een draadloos netwerk, waarop thuis en in kleine bedrijven vaïn alles en nog wat kan worden aangesloten: pc's, digitale camera's, audio- en videoapparatuur, de magnetron en noem maar op. De verbinding naar de buitenwereld wordt gevormd door een ISDN-verbinding, de kabel of een breedbandaansluiting via adsl. Uiteraard spelen ook Bluetooth - de draadloze radioverbinding op korte afstand - en Wireless LAN - een netwerkverbinding zonder kabels - een rol in zo n thuisnetwerk. Hoe mensen in de toekomst al die voorzieningen gaan gebruiken en op welke manier zij ons leven en werken zullen beïnvloeden, daarvan heeft nog niemand een heel precies idee. „Maar het betekent in elk geval wel een grote verandering in de manier waarop mensen met anderen communiceren, hun boodschappen doen, informatie opzoeken, recreëren, enzovoort", zegt de topman van Compaq. „Je kunt er gerust van uitgaan dat het onze manier van leven sterk zal beïnvloeden", zegt Michael Capellas. Compaq heeft er in elk geval al een term voor: eLyfestyle. En daar krijgt, als het aan Capellas en zijn mensen ligt, straks iedereen op de een of andere manier mee te maken. Of je dat nou wilt of niet. Iedereen kan zijn persoonlijke gebied scheppen op internet door middel van het maken van een website bij zijn inter net-provider, maar met de zo genaamde Shootpage wordt dat een stuk gemakkelijker ge- maakt. Shoot lijkt vooral gericht op tieners, die met een pa handelingen hun persoonlijke 'portal' op internet in het Ie kunnen roepen. Zij kunnen daar chatten en gebruik mak» sms (gsm-mail) en e-mail om in contact te komen met and 'shooters'. Ook kunnen zij al hun activiteiten en interesses hun homepage vermelden. Shoot begint in een shoot-cabine, een fotohokje waar des! ter zich in eerste instantie laat fotograferen om een identiti krijgen. Vervolgens wordt een e-mail-adres aangemaakt en adres voor de homepage en binnen enkele uren staat de nj shooter op internet. Dit geschiedt meestal door middel vat diskette, met de foto en een installatieprogramma. De pap kan op de computer thuis verder worden aangepast. Dit is vrij simpele procedure, waar geen speciale kennis voor ven is. Shoot-cabines zijn te vinden in de vestigingen van de Bijen in de grote steden. Maar er rijdt ook een opvallend rose gei de Shoot-bus door het land waar belangstellenden zich km melden. Deelnemers moeten wel aangesloten zijn bij eeni keurige internet-provider, maar verder bedragen de eenm; kosten hooguit enkele tientjes, tenzij de shooter heel veelf bekertjes van zichzelf in de cabines laat afdrukken. www.shoot.nl Eurochine De waarde van de Euro blijft maar kelderen, maar de Euro nen moeten er per 1 januari 2002 toch aan geloven, zoveel wordt in diverse televisiespots wel duidelijk gemaakt. De 1 rige Thomas Duivenvoorden uit Noordwijkerhout houdt e ieder geval rekening mee, want hij heeft een speciale webs gemaakt over de Euro, inclusief luxe Eurocalculator, voor gelegenheid omgedoopt tot Eurochine. De website is eenl pe prestatie van de jeugdige maker. Er is informatie te vini over de Euro, de Eurobiljetten en -munten zijn er terug te den en er staat een pittige quiz op over de Euro met v lang niet iedereen goed zal kunnen beantwoorden. En nan lijk kan de Eurochine worden opgehaald, de calculator wa mee alle valuta van de deelnemende landen naar Euro's ki nen worden omgerekend en omgekeerd. Die Eurochine ki een mooi plekje op de desktop van de PC, alvast voor 2" www.eurochine.nu zit vol met tot de tanden bewa pende vijanden. Ook de zeppel ins zijn rijkelijk voorzien van boordgeschut. Het landschap in Crimson Skies is adembene mend. Fraai groen bergachtig gebied vraagt om de nodige stuurmanskunst, maar er wordt ook gevlogen boven bijvoor beeld New York en het ontwij ken van wolkenkrabbers vraagt om nog meer acrobatiek. Al met al is Crimson Skies in de eerste plaats een heel mooi schietspel, met een hele lage drempel voor beginnende pilo ten. Het vliegtuigje kan het best worden bestuurd terwijl het van achteren wordt bekeken, want in de cockpit zelf valt niet zoveel te beleven. Een woord van lof ook voor de automati sche boordschutter, die onafge broken alle vijanden de volle laag geeft, zodat je ook aardig wat succes kan boeken door al leen maar wat rond te vliegen. Min. systeemeisen: Pentium II 266, 32 Mb Ram, 3D-kaart, Windows 95/98. Prijs: 100 gul den. Beschikbaar gesteld door MCS/Microsoft. Als er ooit een kans was om grafici achter de Mac vandaan te krijgen, is het nu ROB VERAAEULEN Dè journalistieke grafici zijn veelzijdige vaklui. Ze kunnen van alles: tekenen, foto's be werken, pagina's vormgeven. Veel creatievere dingen dan vroeger, toen grafici zich voor al moesten bezighouden met het technische proces. Daar zijn tegenwoordig allerlei com putersystemen voor, die door deze mensen als gereedschap worden gebruikt. Grafici zijn ook een beetje ei genwijs. Sinds jaar en dag wil len ze bijna allemaal alleen maar Apple Macintosh-com puters gebruiken. Voor YVindows-pc's halen ze hun neus op. Dat is best te verkla ren. Lang voordat Microsoft leerde hoe je met een muis en een grafisch schermbeeld een computer kon bedienen, had den ze daar bij Apple al veel er varing mee. In die tijd had je als graficus geen keus: alleen op een 'Mac' kon je je werk doen; andere systemen uit het pre-Windows-tijdperk waren daar nog niet aan toe. Dat die situatie inmiddels allang is ver anderd, daar heeft de gemid delde graficus geen boodschap aan. Of dat ooit zal veranderen is de vraag. Als het zover komt, bre ken gouden tijden aan voor de Canadese softwaremaker Co rel. Die heeft jarenlang aan de 'verkeerde' kant gezeten met zijn grafische software voor het Windows-platform (hoewel er inmiddels wel een Power-Mac- versie is), maar komt nu met een glanzende, krachtige en aan alle kanten verbeterde sui te die de Adobe-producten naar de kroon steekt. De CorelDRAWlO Graphics Suite is niet de tiende versie met die naam, maar de acht ste. Het begon ooit met Co relDRAWs, want dat cijfer pas te mooi bij Windows 3.0 waar onder het werkte. Sindsdien is het pakket grootgegroeid, met toevoeging van steeds meer mogelijkheden en snufjes. Het werd op het laatst een gewel dig ingewikkeld geheel, waar je erg veel moeite voor moest doen om ermee te leren om gaan. Vandaar ook dat maar weinig grafici hun vertrouwde Adobe-spulletjes ervoor in de steek lieten. Vooral aan dat be zwaar van historisch gegroeide ingewikkeldheid is in versie 10 tegemoet gekomen. Maar dat is allemaal buiten kant. Uiteindelijk gaat het er om wat zo'n grafische suite al lemaal kan, en dat is heel veel. De basis - het w.erken met tekst, lijnen en basisvormen in CorelDRAW en het 'schilderen' en beeldbewerken in Photo- Paint - is net als bij voorgaande upgrades weer een stuk uitge dijd. Maar in plaats van een opsomming te geven van ein deloos veel kleinigheden heb ben we het liever over een filo sofie die in het CorelDRAW 10- pakket te ontdekken valt: het gaat allemaal om 'publiceren'. Dat staat natuurlijk in de plaats voor het maken va fische webpagina's, maai term kan ook zoiets betel als het printen van een te ning, het persklaar makei een nieuwsbrief, het creé van een PDF-documento wegschrijven van een A\1 Flash-filmpje met bewep beelden. Behalve omwille van dei face is ook voor de soupli veel aan het pakket gesle Waar vroegere CorelDRA versies nogal eens berud ren om hun traagheid en crashgevoeligheid, lijkt d nieuwste suite behoorlijl en stabiel. Vooral het inst tieprogramma is wat datl treft sterk verbeterd. Is dat nu allemaal genoej grafici achter hun Macsi daag te krijgen? Misschifl Ook Adobe komt jaar naj met uitbreidingen en ooi belangrijkste concurrent! veel gedaan om de grafi gebruiker een prettiger' plek te geven. Maar met deze versie 10 rel wel goed bij de tijd, e was in het verleden niet het geval. Als het ooit lu moet het nu zijn. PUZZEL Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Stumperachtig; 9. rivier in Oost-Vlaanderen; 10. echtgenoot; 11. bijwoord; 12. afgemat; 14. voorvoegsel; 15. eenheid van arbeid; 17. sprookjesfiguur; 1 2 3 4 b 6 8 9 10 11 12 13 14 15 16 1"A 18 19 20 19. bevel; 21. tandkarpertje; 22. Noorse godheid; 23. plomp; 25. papegaai;27. garibaldihoed; 30. geliefde van Zeus; 32. roem; 33. bijbelse stad; 34. luchtband; 36. lichaamsdeel; 21 22 38. aanspreektitel van een geestelijke. VERTICAAL: 1. Lijfeigene; 2. moment; 3. bolgewas; 4. aantekening; 5. insecteneter; 6. dwarsmast; 7. kunsttaal; 8. plaats in Italië; 13. op leeftijd; 15. de jonge jaren; 16. opstel; 18. ik (Lat.); 20. voorzetsel; 23. langlauftraject; 24. arrondissement; 26. grond; 28. tijdperk; 29. kledingstuk; 31. Engels telwoord; 33. Duits voegvoord; 35. bijwoord; 37. soort slee. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Gekkin; 4. dingo; 5. edel; 7. dorst; 8. pas; 9. letter; 10. koemis. Verticaal: 1. Generatie; 2. knoet; 3. idee; 4. dodelijk; 6. los; 8. prijs. 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 HET WEER Bewolkt, regen en harde wind Niet het noorden van Rusland, niet Lapland maar IJsland is de laatste tijd het koudste gebied van Europa. Het vriest er licht tot matig, in het onherbergza me binnenland soms streng. Gistermiddag stond de thermo meter in Grimsstadir op -14,6. De koude luchtmassa's zijn ook doorgedrongen tot het Iberisch schiereiland. Op de Madrileen- se luchthaven Barrajas werd het donderdagmiddag slechts 10,3 graad. De andere kant van de medaille is de warmte in het zuidoosten van Europa. Ruim 24 graden werd het donderdag in Belgrado en gistermiddag werd in Loznica 25 graden ge meten. In het overgangsgebied tussen warme en koude lucht massa's zijn in het zuiden van Zwitserland, het noorden van Italië en het zuidoosten van Frankrijk opnieuw grote hoe veelheden neerslag gevallen. Gisternacht viel er op het Fran se lie du Levant 64 mm. Bij ons ging het gistermiddag in vooral het noordwesten weer van dik hout. Een sterk afkoelende bo venlucht liep uit op plensbuien die van hagel en onweer verge zeld gingen. In Alkmaar viel 16 mm en de 10 mm van Uitgeest deden de herfstsom stijgen tot meer dan een halve meter: 505 mm (60% van de normale jaarsom). Het provinciale re cord in Noord-Holland staat op 545 mm in 1974 te Den Burg op Texel. In onze regio waren de hoeveelheden geringer. Hoofd dorp en Alphen a/d Rijn tapten aan het begin van de avond 2 mm af. In Alphen werd het dankzij zon in de ochtend nog 8,7 graad. De intocht van de Sint, vanmiddag in Woudri- chem, zou nog net droog kun nen verlopen. Het regengebied van een sterk activeret pressie op het noorden Noordzee bereikt het van het land pas tegen dag en breidt zich da< der over het land uit. waait uit het zuidwi neemt aan de kust toe windkracht 7. De tem komt uit op 7 graden, opnieuw een overwe wolkte dag en enige t Er zijn ook droge per zuidwestenwind neen het wordt 10-111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 26