ultuur Kunst Deprimerende film over jubilerend Ajax euwige liefde op linnen vastgelegd ïsterday beste popsong euwe galeries in Leiden Night of the Proms 18 NOVEMBER 2000 lintig mille voor eerste druk Potter ioon Een eerste druk van de pas in 1997 verschenen Harry ^én de Steen der Wijzen heeft tijdens een veiling in het else Svvindon ruim twintigduizend gulden opgebracht. Het cis het eerste in de populaire Harry Potter-reeks. De eerste bestond uit slechts vijfhonderd exemplaren. chitectuurcafe over Feng Shui y. Het RAP architectuurcafé houdt woensdag 22 november informatieve avond over Feng Shui, een oeroude Chinese htingskunst. Het RAP wil weten hoe Feng Shui op onze htere bouwwerken kan worden toegepast en welke invloed iShui heeft op bewoners en gebruikers. Halber Karssiens, itect en specialist in Feng Shui, verzorgt de presentatie in eteit De Burcht aan de Burgsteeg 41. De bijeenkomst begint 20 00 uur. [onen in ardrecht itirecht Het Dor- chts Museum toont en met 21 januari nen uit het Ikonen- iseum uit het Duitse jdinghausen, de zus- itad van Dordrecht, ileiding tot de ten- nstelling is het 25-ja- jubileum van de ste- iband. Zo'n honderd nen, aangevuld met rgische objecten uit 15e tot de 19e eeuw, een overzicht van thema's en de stilisti- ontwikkelingen nen de ikoonschil- kunst. Het woord on is afgeleid van het ekse eikon dat af- Jding betekent. publiciteitsfoto rday' van de Beatles is MTV en Rolling Stone ge not de beste popsong. Op jst van beste popsongs 1963 prijken Satisfaction' de Rolling Stones op de Ie en 'Smells Like Teen 'van Nirvana op de derde Op plaats 100 staat ted Love' van Soft Cell. en Rolling Stone heb- 1963, het jaar waarin de cs voor het eerst van zich horen, als startjaar geno- lij hun beoordeling. Songs foordien zijn uitgebracht Jus niet in de top-100 te n. Daarnaast was de over ig bij hun keuze niet al- t het betreffende num- ;n loeigoede popsong 1 zijn, maar ook dat de van grote invloed moet zijn geweest op de popcultuur. Daarom staat Eric Claptons 'Layla' er niet op. maar zijn 'Tears in Heaven' wel. De Top 10 ziet er als volgt uit: 1. Yesterday - The Beatles (1965). 2. (I Camt Get No) Satisfaction - The Rolling Stones (1965). 3. Smells Like Teen Spirit - Nir vana (1991). 4. Like a Virgin - Madonna (1984). 5. Billie Jean - Michael Jackson (1983). 6. I Want to Hold Your Hand - The Beatles (1964). 7. Respect - Aretha Franklin (1967). 8. One - U2 (1992). 9. I Want You Back - The Jack son 5 (1969). 10. I Want it That Way - Back street Boys (1999). n krijgt er twee nieuwe ga- bij. In het pand van Glas- aan de Nieuwe Rijn ver- februari volgend jaar Ga- Frederiek en Ingrid van Hist. De nieuwe galerie zich op nationale en inter nal kunst in het 'duurde- |ment' en geeft een bijzon- plek aan het werk van de e kunstenaar Willem van |ndel. de oprichters is de er van Van Scheijndel, die r de schermen ook betrok- ibij de nieuwe galerie. Van |ndel: „Ik wil nadrukkelijk n dat het niet mijn galerie zit nu ruim twintig jaar in ak en ik heb gewoon veel icten opgebouwd, die erg van pas kunnen komen. Ik 5coach aan de zijlijn." gunstige conjunctuur en Vorig jaar had het Interna tional Documentary Film festival Amsterdam als openingsfilm 'André Ha- zes, Zij Gelooft In Mij', die vervolgens de hoofdprijs zou winnen. Woensdag 22 november begint het festi val wederom met een ty pisch Amsterdams werk stuk: 'Ajax, Daar Hoorden Zij Engelen Zingen'. Een hoofdprijs lijkt er dit keer niet in te zitten. amsterdam pieter van lierop Zoals de legendarische Frede rick Wiseman opzienbarende documentaires afleverde door een jaar lang de gang van zaken te observeren in een militair opleidingskamp, een zieken huis of een gekkenhuis, zo is re gisseur Roel van Dalen een sei zoen lang de stilzwijgende ob servator geweest van de beurs genoteerde voetbalonderne ming die Ajax heet en die soms aan een militair opleidings kamp doet denken, soms aan een hospitaal en soms aan een psychiatrisch opvangcentrum. In de gehanteerde formule wordt niemand geïnterviewd en niets verklaard. De cameraman (Mark Bakker) loopt er net zo lang rond tot iedereen aan hem gewend is geraakt. Als de be kende vlieg op de muur kan hij dan stilzwijgend observeren, zonder dat er op hemzelf nog acht wordt geslagen. Zo was het althans bedacht, maar zo blijkt het toch niet helemaal te wer ken. Waarschijnlijk maakt het een verschil of je deze methode hanteert in een ziekenhuis of dierentuin, waar men weinig reden heeft om mensen met een camera argwanend tege moet te treden, of dat je het doet bij een instantie waar men gewend is wekelijks de pers over zich heen te krijgen en men bovendien geneigd is om publiciteit zelf te regisseren. Zelden krijg je de indruk dat be stuurders, trainers en sportlie den cameraman Mark Bakker hebben aangezien voor een vlieg. En de toeschietelijkheid wordt er niet groter op naarma te het jubileumjaar zich meer en meer aftekent als een ramp jaar voor Ajax. De laatste vedetten Frank en Ronald de Boer, Van der Sar en Litmanen waren nu ook ver trokken. De nieuwe spits Machlas bleef maar mis schie ten, Chivu raakte of geblesseerd of liep rode kaarten te verzame len. Nog voor de winterstop was men al uit de Uefa-cup ge knikkerd en in de nationale competitie wist men niet meer te winnen van ploegen die tien jaar lang hadden gesidderd voor Ajax. Zowel het technisch- directeurschap van Danny Blind als het trainersdebuut van Jan Wouters liep uit op een fiasco. Maar het enige wat deze film er echt markant van oppikt is een fikse woedebui van Chi vu, een steeds moedelozer wor dende algehele sfeer en een stel mooie close-ups van de steeds strakkere koppen van Kales, Van Praag, Van Os, Blind en vooral Wouters. Met het ontslag van laatstge noemde was het dieptepunt voor Ajax en daarmee in poten tie het dramatisch hoogtepunt van de film bereikt, maar alles wat cameraman Mark Bakker meekreeg, is wat hij te observe ren wist als vlieg buiten op de ruit van het kamertje waar Jan in eenzaamheid zijn jobstijding wilde verwerken. Graag hadden we willen weten hoe de directie over het ontslag had gedelibe reerd, hoe het de trainer was meegedeeld, hoe het de spelers was verteld en hoe ze daarop reageerden. Dat Roel van Dalen daarbij werd geweerd, is zo vreemd niet. Maar je voelt het toch als een gat in het verhaal, als een negatieve keerzijde van een wellicht al te zuivere documen- coen polack de daaruit voortvloeiende be langstelling voor het kopen van kunst is aan de oprichters van de galerie niet voorbijgegaan. Van Scheijndel: „Ze gaan de toekomst met een zeker opti misme tegemoet." Van Scheijn del zal één keer per jaar in de galerie exposeren. Tot dusver was zijn werk te zien in* Galerie Bleijenberg in Leiderdorp. Vorige maand is aan de Nieu we Rijn Galerie Pieter van Ul- den geopend, voorheen galerie Propitia. Van Ulden heeft een winkel in de Burgsteeg waar hij af en toe al exposities hield. Nu is er een aparte galerie die drie dagen per week geopend is. Van Ulden wil in zijn galerie vooral ruimte bieden aan Leid- se kunstenaars die in het CBK of De Lakenhal geen ruimte krijgen. Aanstaande zondag be gint een expositie van het werk van Gijs Donker. theater recensie .'caroline van overbeeke rtge liefde, een langdurig huwelijk of lange relatie, wellicht tot de dood erop Zo n huwelijk heeft het Noordwijkse Maja (beeldhouwster) en Eylard van (emeritus-hoogleraar vrouwenziekten deLeidse universiteit). Zij zijn ruim 41 getrouwd en nóg langer samen. De se kunstenares Wil Korrelboom vond 0 intrigerend dat zij besloot vaji nog ndere hechte stellen levensgrote por- n te maken die vanaf vandaag op een 'ide in de Haagse Pulchri Studio te zijn. ïlf heb ik het niet gered", aldus schil- Wil Korrelboom (63). „Ik was met 40 lescheiden. Maar deze mensen zijn euk met elkaar. Dat intrigeerde mij. Ik altijd met thema's in mijn schilder- Ik heb zeven stellen op het doek vast- in drie fases: portret van het huwe- - in het geval van homoparen - het van de relatie, portret van enkele ja- Ier, en ten slotte mijn eigen visie op fcl." 1 oudste stel, Leny en Sjoer Scham ensen die over de 80 zijn, is 55 jaar Iaar, het jongste, John Sillevis en Hans is 20 jaar samen. Het echtpaar Van vormt met 41 jaar de middenmoot in 'Ponerende lijstje. Korrelboom: „Het geheim van een goede relatie is de ander nog steeds heel geslaagd te vinden. Dat merkte ik ook tijdens het po seren. Dan kwam er een reactie van: „Ik vind hem héél goed zo." Maar dan waren ze over zichzelf niet zo tevreden. Ook blij ven deze stellen lang het meisje en de jon gen in elkaar zien. Ze blijven in elkaar geïn teresseerd, blijven elkaar mooi vinden. Ik dacht: het lijkt me saai. Maar dat is dus ab soluut niet zo. Je moet het wel alletwee wil len. Het gaat om gehechtheid, elkaar vrij la ten, het gevoel dat je bij elkaar hoort. Dat heb ik van dit project geleerd. Maja van Hall (63), zelf beeldhouwster, kent Korrelboom uit haar Academietijd en kon niet weigeren. „Ik vind het ook een erg leuk project. Alhoewel ik zelf niet zo hoef de, eigenlijk, ik vond het ook wel gênant! Het geheim van een goede relatie is voor mij dat je accepteert dat het ook wel 's niét goed is. Er is natuurlijk wel 's strijd. En je hebt niet het gevoel dat je er bént. Maar op een goed moment besluit je dat dat het is. Dat al het andere je niet verder brengt. En, nie't te vergeten, dat je gewoon heel veel van elkaar houdt." Haar echtgenoot Eylard: „Voor mij is dat basale gevoel van kameraadschap, een vei lig gevoel, elkaar leuk blijven vinden. En dus niet bij de eerste de beste tegenslag denken: ik ga wat anders doen! Dat vind ik ook erg belangrijk. Het besef dat je het heel goed met elkaar kunt hebben, ondanks moeilijke momenten. Eigenlijk is dat zo met elke relatie, ook die tussen ouder en kind. Dat is in het hele leven zo. In deze tijd zie ik veel meer gemakzucht om me heen: mensen die teleurgesteld zijn, en dan met een opgeven, weglopen. Iedereen fanta seert wel 's hoe het zou zijn met een an der." „Maar de neiging daaraan toe te geven is ook minder groot als je kinderen en klein kinderen hebt. Dat je dat samen mee hebt mogen maken, die gemeenschappelijke herinneringen... Het lijkt me heel verdrietig als je dat kwijtraakt. Erg belangrijk vind ik: humor, zelfspot en zelfrelativering. Dat zie ik ook bij Bill Clinton, die zit vol zelfspot. Hij heeft domme dingen gedaan maar als echtpaar blijven ze toch bij elkaar." Maja en ik maken ook wel 's een grapje tegen elkaar: 'We zijn gewoon te lui om uit elkaar te gaan!' Ik moet er niet aan denken om dat allemaal weer mee té moeten ma ken: samen tandenpoetsen, de eerste scheet die je in het bijzijn van de ander laat... Oef, dat heb ik wel gehad." De expositie 'eeuwige liefde' is tot 14 de cember te zien in Pulchri, Lange Voor hout 15 in Den Haag. taire formule die trouwens wel degelijk ook heel mooie mo menten oplevert. Die zijn alleen niet gevonden bij deprimeren de ontwikkelingen rond het A- team, maar bij de D-junioren. Daar wordt fanatiek getraind, scherp geselecteerd en menige tienjarige aan het huilen ge maakt als er te weinig talent is geconstateerd en de jongens dromen aan scherven vallen. De meest verrassende lijn van de film voert naar Afrika waar de scouts van Ajax talent gaan zoeken als blanke bwana's op safari, gewapend met een plas tic HEMA-zak vol Ajax-foto's in plaats van spiegeltjes en kralen. Een bus vol zingende jonge Ghanezen toert naar het lokale opleidingsinstituut van Ajax. Daar mogen ze halfnaakt op een voetbalveld gaan staan om te worden gemonsterd en in de mond gekeken door een dokter die zeker wil weten of de jon gens gezond zijn en niemand over zijn leeftijd heeft gelogen. Het is een tafereel dat huive ringwekkende associaties op roept met eeuwen geleden, maar toen hoorden er kettingen bij. 'Ajax: Daar Hoorden Zij En gelen Zingen' is in elk geval een ongewoon en interessant docu ment. Maar van hier en daar een mooi potje voetbal zou de film niet slechter zijn gewor den. 'Ajax, Daar Hoorden Zij Enge len Zingen'. Openingsfilm van het IDFA 2000 en opnieuw te zien op 26 en 28 november. Vanaf 30 november in voor première-voorstellingen. Van af 21 december in roulatie. Kale zangeres duurt te lang toneel recensie susanne lammers ng- De kale zangeres lonesco door het MUZtheater Verta ling: Jos en Willem Karei van Loon. Regie: Allan Zipson. Gezien: 17/11, Leidse Schouwburg. Het MUZtheater prijst Iones- co's nu vijftig jaar oude 'kale zangeres' als een staaltje hila risch gooi- en smijtwerk met de taal. Ze verdonkeremanen de oude angel, die door de tand des trijds ook wat minder scherp geworden is. De snijdende, brutaal-pessimistische kantjes zijn gesleten, wat overbleef is de komische kracht, de dwaas heid, en die is nog maar een beetje verontrustend. De kale zangeres gaat nergens over. lo nesco liet zich inspireren door een cursus conversatie-Engels voor beginners en schreef een stuk voor twee echtparen, een dienstmeisje en een brand weerman, die elkaar losse flod ders van zinnen toewerpen, woordspelletjes, idiote redene ringen en groteske kletskoek. De taal heeft een vertrouwde vorm: gesprekken over eten, anecdotes en fabels, maar geen inhoud, want de woorden zijn grammaticaal wel correct naast elkaar gezet, maar hun beteke nissen botsen. Het meest cohe rent is het gesprek van het echt paar Martin. Blij herkennen ze elkaar 'ergens van', ze blijken uit dezelfde stad te zijn geko men, met dezelfde trein, in de zelfde coupe', wonen in dezelf de straat, in dezelfde flat, sla pen in hetzelfde bed met de zelfde deken, maar 'ik kan me er niets van herinneren'. Het MUZtheater speelt het stuk droog en ingehouden met hier en daar een uitzinnig accent, alsof het een doodgewoon stuk is met doodgewone taal. Het kale de'cor, een zitzak en drie panelen met een stralend be wolkte Magritte-lucht, wordt bevolkt door twee oubollige echtparen die zo naturel en dus zo betekenisvol mogelijk hun teksten spreken. Daartussen door huppelt een bizar en ex travagant dienstmeisje. Het contrast tussen de uitgestreken smoelen en de gekke situaties werkt nog steeds verrassend en verfrissend - de eerste helft. Maar heel langzaam zakt de spanning weg. Hoe kort Dè kale zangeres ook is, het stuk duurt toch nog te lang. Het eindigt met een kakafonie van door el kaar heen geschreeuwde rij mende en alliterende onzin-teksten die uitmondt in de dreigende mededeling: het is niet daar, maar het is hier. Dat lijkt meer op een staaltje ouder wetse publikumsbeschimpfung dan dat het je aan het twijfelen brengt over de vraag wie er nou gek is: de spelers, ik of de we reld. Het MUZtheater maakt er het beste van, maar De kale zange- Kunstenares Wil Korrelboom bij twee portretten van 'eeuwige liefde': het echtpaar Maja en Eylard van Hall res is inmiddels toch vooral een uit Noordwijk. foto cpd/harry verkuylen amusant historisch curiosum. rotterdam Met liefst 11 op tredens staat het muziekspektakel Night of the Proms dezer da gen in Ahoy' in Rotterdam. Het spektakel is een mix van pop en lichte klassieke muziek. Er is dit jaar reggae van UB40, melo dische rock van Chrissie Hynde, stevige hiphop van Coolio en Nederpop door Abel. Het klas sieke deel wordt naast het 75- koppige orkest verzorgd door de Italiaanse tenor Alessandro Safi- Delfgaauws prachtige poppen schmieren net iets te veel uitgekiende belichting worden het persoonlijkheden met een eigen karakter. Hij maakt ani matietheater van hoge kwali teit. Don Q. heet de voorstelling, maar Cervantes is de hoofdper soon. Hij heeft geen rust en zoekt na vierhonderd jaar zijn personages en tijdgenoten weer op: Don Quijote, die hem voor houdt hoop te houden en hem wijst op zijn missie tegen de pulpcultuur, de domme Sancho Panza, en de hunkerende gra vin van Lemos en haar man, een moreel hoogstaande, maar stoffige boekenwurm. Dat le vert vermakelijke scènes op, die soms op een wat gezochte ma nier in het verhaal gepast zijn. Dat geldt nog sterker voor de kritiek op de huidige cultuur, in een polonaiseact op Imca Mari na, en een gesprek tussen twee toeristen bij het graf van de schrijver dat een al te hoog Snip-en-Snapgehalte heeft. Al dat variété is schadelijk voor de poëzie: dat is de (dik uitge smeerde) boodschap van de voorstelling, in een vorm die de kwaliteit ervan vermindert. Vergeleken met eerdere pro ducties, en dus gemeten naar de hoge normen die Delfgaauw zelf gesteld heeft, gedragen zijn poppen zich soms wat stereo tiep. Hij heeft natuurlijk thea trale types nodig met weidse armgebaren, en daarin zijn zijn poppen groots en heel natuur lijk, maar het gaat gaandeweg wel opvallen dat ze wat erg vaak niezen en aan hun neus zitten. Een beter verhaal en minder schmieren, daar zou Don Q. subtieler van worden. dick van teylingen Fred Delfgaauw speelt Don Q. Tekst: Rob Bloemkolk, Fred Delfgaauw Toneelbeeld Kathelijne Monnens. Licht Han de Jonge Gezien op 17 november in het LAKthea- ter Vanavond herhaling. Ook aan het einde van de zes tiende eeuw greep het verval der zeden gretig om zich heen. En net zoals nu kwam dat door de nieuwe media. De boek drukkunst was net uitgevonden en van de persen rolden volop flutromannetjes over kreukloze helden en hun kwijnende da mes, wat de pest was voor de geestelijke volksgezondheid en het gevoel voor kwaliteit Mi guel de Cervantes Saavedra (1547-1616) was soldaat, maar werd schrijver toen hij de macht over zijn linkerarm ver loor. Hij schreef het boek dat na de bijbel het meest vertaald werd: Don Quijote, een waar schuwing tegen het lezen van de soapboekjes van destijds. De hoofdfiguur raakte er geheel door van het paadje, maar overleefde de tand des tijds wonderlijk genoeg als de idea list die alles op het spel zet voor een hoogstaand doel. Zo ver loor Cervantes de greep op zijn beroemdste personage. Ook bij Fred Delfgaauw, de tovenaar van studio Peer die lappen en koppen met een en kele beweging een ziel geeft, gaan de personages aan de haal met hun schepper. Delfgaauw laat zijn poppen de dialoog aangaan met hemzelf en al snel weet je niet meer wie het voor het zeggen heeft. Dankzij vir tuoze stemwisselingen en een

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23