Snel besluit over sloop rond statioi In Roemenië staan leerlingen nog op voor de Schrik groot na bedreiging met neppistool bij 't Stek Inktzwamkenner vindt zeldzame paddestoel in Spookverlaat Rijn Veenstreek Ter Aar wil burgemeester paaien met ambtswoning Proef met tv-spriet c Kaageiland uitgestel ZATERDAG 18 NOVEMBER 2000 Sinterklaas later in Nieuwe Wetering nieuwe wetering» In verband met zijn drukke programma be zoekt Sinterklaas Nieuwe Wetering op zaterdag 2 december om drie uur in plaats van twee uur 's middags. Hij meert aan bij de draaibrug over de Ringvaart. Bezwaar tegen eethuis ongegrond hazerswoude-runduk Snackbarhouder P. Borst mag van de ge meente Rijmvoude een eethuis bouwen achter het gemeente huis in Hazerswoude-Rijndijk. B en W stellen de raad voor de bezwaren van omwonenden ongegrond te verklaren. Ze nemen daarmee het advies van de commissie voor de bezwaar- en be roepsschriften over. De commissie vond dat het besluit van de gemeente om mee te werken, voldoende was onderbouwd. Om overlast zoveel mogelijk te voorkomen, benadrukken B en W dat de openingstijden worden geregeld in de APV en de bezoe kers hun auto moeten parkeren aan de Da Costasingel. De raad neemt op 14 december een besluit. Huizen op plek transportbedrijf benthuizen Op de plek van transportbedrijf Kooter in Benthui zen komen 22 woningen, waarvan 9 huurhuizen. De gemeente gaat daarvoor een overeenkomst aan met Schanserwei BV uit Rotterdam. De ontwikkelaar bouwt de woningen. De huurhui zen worden gebouwd in opdracht van Habeko Wonen. Kooter, dat midden in de dorpskern was gevestigd, is verhuisd naar het ITC-terrein op de grens van Hazerswoude-Dorp en Boskoop. Alpheuse gemeenteraad kiest in januari uit twee varianten Nog ruim twee maanden moeten de bewoners van de Alphense stationsomgeving hun geduld bewaren. Eind januari beslist de gemeenteraad hoe het gebied er in de toekomst gaat uitzien en of hun panden (circa twintig, waaronder een fysiopraktijk, restaurant De Brasserie en twee kantoortjes) tegen de vlakte moeten. Gisteren pre senteerden de wethouders Van der Veen Meerstadt en Groen in 't Wout na een jaar vertraging de twee varian ten waaruit de raad moet kiezen. In het ene geval blijft het huizenblok tegenover het stationsplein staan, in het andere geval walst de Prins Bernhardlaan er straks over heen. alphen aan den run*liefst had hij de plannen een saskia buitelaar jaar eerder gepresenteerd, ver telde Van der Veen Meerstadt De bewoners hebben lang in gisteren. „Maar uiteindelijk onzekerheid gezeten en het hebben we meer aan een goed plan dat wat later komt." Dat ligt er nu. Van de vijf varianten waarmee de gemeente ander half jaar geleden begon, zijn er nog twee over. In beide gevallen verrijzen er tal van kantoorpanden rondom het station. Met name in de strook langs het spoor in Kerk en Zanen moet veel groen plaatsmaken voor gebouwen van vier of vijf verdiepingen hoog. Verder staat vast dat fiet sers en voetgangers via een tun nel onder het spoor door moe ten. Het ouderwetse witte sta tionsgebouw wordt gesloopt. Daarvoor in de plaats komt een moderne voorziening, waar de loketten zijn vervangen door kaartjesautomaten. Het grote verschil tussen de twee varianten is de ligging van de Prins Bernhardlaan. In vari ant één blijft de huidige situatie bestaan en verdwijnt alleen het verkeerslicht voor fietsers en voetgangers. Zij duiken al voor de weg de tunnel in. In variant twee wordt de bocht uit de Bernhardlaan gehaald, door de weg te verplaatsen naar de plek waar nu het huizenblok staat, dat wordt omgrensd door de Bernhardlaan, Stationsstraat, Korte Conradstraat. De ambtenaren die de plan nen hebben opgesteld, hebben een voorkeur voor het laatstge noemde ontwerp. Weliswaar heeft dat het nadeel dat de hui zen moeten worden verworven, maar de voordelen zijn groot. Er ontstaat meer ruimte om het rommelige gebied voor het sta tion opnieuw in te richten. Het busstation heeft meer ruimte en ook taxi's, auto's en fietsers krijgen een betere plek. Bovendien kan dan het sta tionsplein op de schop, wat mogelijkheden biedt voor een halfopen tunnel. In variant twee is alleen het gedeelte on der de treinrails overdekt. De beide toeritten hebben hellen de wanden en zijn open. Bij va riant één komt er een tientallen meters lange tunnel te liggen, vanaf de Bernhardlaan Kerk en Zanen. Omdati ook een flauwe bocht ii levert dat een tunnel opi veel mensen zich onveij len. Het college van burgee, en wethouders heeft zij- uitgesproken voor een\; de plannen. Dat laat hi aan bewoners, die op cember hun zegje moge; en aan de politiek. Die in de raadsvergadering januari welk plan wordi voerd. Naar verwachting is d we stationsomgeving p sen 2010 en 2015 klaar. ter aar tim brouwer de koning De ambtswoning voor een bur gemeester is terug op de poli tieke agenda in Ter Aar. Nog voor de gemeente in december een nieuwe eerste burger krijgt, bespreekt de gemeenteraad een voorstel van burgemeester en wethouders om de huisvesting alvast te regelen. Het gemeen tebestuur doet dit om de prin cipiële discussie over een ambtswoning te voeren zonder dat de persoon van de nieuwe burgemeester in het geding is. B en W vinden dat het na een periode van 44 maanden van interim-burgemeesters, die bui ten Ter Aar bleven wonen, tijd wordt dat de burgemeester niet alleen werkt maar ook woont in Ter Aar. De wet schrijft dat ook voor, maar een burgemeester kan ontheffing van die verplich ting krijgen. Daarnaast vindt het gemeentebestuur het waar devol dat de eerste burger dicht bij de bevolking woont. Gezien de krappe huizen markt in het Groene Hart acht het Ter Aarse college het echter moeilijk om de nieuwe burge meester snel aan een huis te helpen. „Daarom willen wij, los van de vraag of het nodig is, een ambtswoning kunnen aan bieden", zegt gemeentesecreta ris Van Tuijl. „Bovendien kan zo n aanbod een functie in het openbaar bestuur aantrekkelij ker maken. Door dit onderwerp tijdig aan te zwengelen voorko men we dat persoonlijke belan gen een rol kunnen spelen. De nieuwe burgemeester is geen deelgenoot aan het debat over de ambtswoning, ook niet als binnenkort de naam van de nieuwe burgemeester bekend zou worden." Als de gemeenteraad de visie van het college deelt, willen B en W een gemeentelijk perceel tussen de Westkanaalweg en industrieterrein Bovenland bouwrijp laten maken. Volgens Van Tuijl kan daarop een aantal huizen verrijzen, waaronder een ambtswoning. De bouw van de burgemeesterswoning mag de gemeente niet meer kosten dan 450.000 gulden, ex clusief de grondprijs. Met het nieuwe plan voor een ambtswoning herleeft in Ter Aar een oude discussie. De laat ste 'vaste' burgemeester van Ter Aar, Vroegindeweij, kreeg het in 1995 niet voor elkaar om een ambtswoning te bouwen op een grasveld aan de Hooger- heijdestraat. Haar wens stuitte destijds in Ter Aar op verzet. Oud-burgemeester Verhoef, de voorganger van Vroegindeweij, nam bij zijn vertrek de toenma lige ambtswoning van de ge meente over. Om desgewenst een einde te kunnen maken aan de periode zonder ambts woning, vraagt het college de gemeenteraad om een voorbe reidingskrediet van 50.000 gul den. De raad buigt zich 7 de cember over het voorstel. kaag» janneke de jonge Kunnen kiezen uit een flink aantal tv-zenders is iets waar bewoners van Kaageiland veel geduld voor moeten hebben. Aanvankelijk zouden ze al in september dit jaar via een digitale zender tv kunnen kijken, maar later werd dat ja nuari volgend jaar. Tijdens de openbare vergadering van de dorpsraad meldde voorzitter H. Bruijn gisteravond dat de proef met de spriet op 1 april ingaat. Bruijn had tegelijkertijd een heuglijke mededeling: de 60.000 gulden die nodig is om een steunzender op het dak van jachtenbouwer Van Lent te monteren, is binnen. Luchthaven Schiphol is be reid dat bedrag neer te tellen als compensatie voor de sto ring die overkomende vlieg tuigen veroorzaken in de Kaagse ether. Helemaal on verwacht komt de gift van Schiphol niet, want eerder verklaarde de luchthaven al 150.000 gulden te willen beta len aan de aanleg van een tv- kabel op het eiland. De bewoners van het ei land in de Kagerplassen be sloten het afgelopen voorjaar dat ze van de aanleg van die kabel afzien. De aanleg daar van is duur en zou, behalve voor diverse sponsors, ook voor de bewoners een forse aanslag op de portemonnee betekenen. Daar tegenover staat de nieuwe ontwikkeling van het op digitale manier ontvangen van beelden, vergelijkbaar met mobiele telefonie. Het bedrijf Digitenne, een kindje van bedrijven als KPN Tele com, Canal+, zendermaat schappij Nozema en de pu blieke en commerciële om roepen, is in een vergevor derd stadium om die digitale ontvangst te regelen. Klanten van Digitenne kopen een de coder met spriet en betalen maandelijks een abonne mentsprijs van hooguit twin tig gulden. De vertraging ontstaat doordat Digitenne nog altijd niet de vereiste vergil op zak heeft. Het bedrf wacht dat de Tweede die begin volgend jaar kent. De Kamer kan od andere (buitenlandse] h. ven kiezen, maar de ven» ting dat dit gebeurt js omdat de Kamer dezen besloot de frequenties li kopen aan het kwal beste bedrijf. Digitenne dit moment het verst i ontwikkeling. Van 1 april tot 1 septf kan een groep van zeker derd Kaagse huishoo meedoen aan een f waarbij ze ongeveer tiet ders kunnen bekijken. 1 name is gratis. Na 1 se# ber wil Digitenne zijn professioneel vervolge» kunnen alle Kaag-bev.' kiezen of ze een abonne willen. Het bedrijf wil ii elk geval operationeel 2 een groot deel van del stad en op den duur ié den naar heel Nederlant Bouwbedrijf koopt campii kaag» Camping Kagereiland Irenelaan op Kaageilai verkocht. De nieuwe eig is bouwbedrijf Jos Jansf Rijpwetering. Het bon drijf heeft de Kaagse i raad deze week laten dat het op dit moment andere plannen heeft camping dan het laten het nu is. Wel schrijft bouwbedrijf de dorpsra» als de nieuwe eigenaar nen zou hebben, hij diei aan de gemeente moet» leggen, en dat het dus mogelijk is 'zomaar' ie veranderen aan de camp „Wij als dorpsraad goed opletten wat et beurt", liet voorzittfl Bruijn gisteravond t? een vergadering in Kaag weten. „Als er echt pla komen, zullen we een vergadering uitschrijven Scholieren uit Novaci te gast in Alphen Bestuur Hazerswouds jongerencentrum gelast disco af en belegt informatieavond hazerswoude-dorp marieta kroft De gebeurtenis van een week geleden toen een medewerker van jongeren centrum 't Stek in Hazerswoude-Dorp een als echt uitziend vuurwapen op zich gericht kreeg, heeft diepe indruk gemaakt. Niet alleen bij het bestuur, ook bij de medewerkers, bezoekers en hun ouders. Het bestuur gelaste daar om de disco die er altijd op vrijdag avond is, gisteravond af. Daarvoor in de plaats belegde het samen met de politie een goed bezochte bijeenkomst waarin ze uitlegden wat er allemaal is gebeurd. „We willen allerlei wilde ge ruchten die er inmiddels in het hele dorp de ronde doen, de wereld uithel pen", zei bestuurslid Ralph Bakker. Vijf onbekende jongeren van buiten Rijnwoude bezochten vorige week vrij dagavond de discotheek in 't Stek. Toen de sfeer tussen dit vijftal en de overige groep bezoekers, allemaal Ha- zerswoudenaren, te gespannen werd, lieten de medewerkers het vijftal naar buiten gaan. Het was rond kwart over twaalf. Een van de vrijwilligers die de vijf buiten wilde vragen wat er aan de hand was, kreeg plots op zo'n vijftien meter afstand een vuurwapen op zich gericht. Met zijn mobiele telefoon kon hij de politie waarschuwen. Die kon twee jongens ter plekke oppakken. De poli tie hield de anderen in hun auto op de Dorpsstraat aan. Het vuurwapen bleek een plastic nepwapen te zijn. „Maar dat maakt de zaak er niet minder ern stig om", zei de politieagente. De vijf moeten op 21 december voorkomen bij de rechter. Binnen was de disco ge woon verder gegaan. Niemand merkte op dat moment wat er buiten allemaal gaande was. Bestuurslid Bakker en voorzitter Leonard Pels legden de aanwezigen gisteravond uit wat het jongerencen trum doet om ongeregeldheden te voorkomen. Zo werkt het jongeren centrum sinds kort met gele en rode kaarten. Een gele kaart betekent dat hij of zij een week niet mag komen. Wie een rode kaart krijgt, wordt een half jaar lang de toegang ontzegd. Enkele personen hebben inmiddels al zo'n kaart gekregen. Iemand uit het publiek suggereerde gisteren om ouders'en oud-medewer kers van 't Stek in te schakelen om de orde te bewaken.. „We zijn er sterk over aan het nadenken om hierop in te gaan", zei Pels. Ook denkt het bestuur erover om in de toekomst vaker alleen avonden voor de leden en introducés te organiseren. De bestuursleden en de politie gaven aan met elkaar nauw in contact te blijven. De aanwezige ouders van vaste Stek- bezoekers waren gisteravond vol lof over hoe het bestuur met het incident van vorige week is omgegaan. „Ik heb het volste vertrouwen in 't Stek. Ik durf mijn kinderen er met een gerust hart naar toe te laten gaan", zeiden Karin van Tol en Ed Versluys. „Wij ouderen kunnen nog wat van deze jongeren le ren." Tegen tienen ging het jongerencen trum op slot. De ruim veertig mede werkers gingen een avondje uit. „De disco is afgelast. Onze bezoekers mo gen best weten dat het helemaal niet zo gewoon is dat er elke week een jeugdsoos open is", aldus Bakker. het programma stond andere een bezoek aan rodam, Schiphol, en nie geten het strand en dez leerlingen hebben een cultuurschok ondergas telt A. Knijnenburg Groene Hart Lyceum, d hielp aan het organise de reis. „Al de spullen d winkels uitgestald lig vrijheid, de drukte van! keer, eigenlijk alles is am Na de uitstapjes was e avond een afscheidsfee aula van de school. D meense leerlingen j voor een geweldig dan den in authentieke Roe danskostuums. Verder ze de hele middag in de van de school gestaan, typische streekgerechti klaargemaakt zodat ooi phenaren kennis kond ken met de lekkernijen. Maandag wacht th school weer. „Ze leren hard, ze zijn heel seriei met hun studie", wee! die al een keer te gasl Roemenië. Ana Maria ei na hopen in de toekom naar Nederland te kom die tijd worden de co per e-mail en brief ob den. Dat kan misschien het Nederlands, want A ria heeft in Utrecht tijd winkelen een woord Roemeens-Nederlands duikeld. In de keuken van het Groene hart Lyceum maken de Roemeense scholieren authentieke gerechten. alphen aan den run annette lameuer „Iedereen in de paddestoelenwereld kent me als de inktzwamspecialist", zegt Kees Uljé een beetje verlegen. On langs ontdekte de Alphenaar op zijn tocht door het Spookverlaat de zeldza me paddestoel amanita inopanata. Ul jé was blij met de onverwachte vondst. Direct zocht hij contact met dr. Kees Bas, gepensioneerd mycoloog (padde stoelenkenner) van het Nationaal Her barium in Leiden. Die bevestigde dat het de eerste keer is dat de amanita in- opinata op het Europese vasteland is aangetroffen. De amateur-mycoloog Uljé (61) groeide op in Leiden-Noord. „Ik ben opgegroeid met de natuur. Je had geen televisie of computer tot je beschik king." Als jongetje zwierf hij met vriendjes vlak na de oorlog over de braakliggende landen. „De hele wereld was van ons." Uljé zegt het met glin sterende ogen. „We haalden salaman ders uit de sloot, elk plantje werd be keken." Zo kreeg de kleine Uljé de padde stoel in het vizier. Met zijn eerst ver diende geld kocht hij een Agfa Clack, een cameraboxje, waarmee hij de vondsten fotografeerde. Zijn enthousi asme bracht hem later bij Kees Bas van het Nationaal Herbarium in Lei den. „Heerlijk, nu kon ik rondneuzen in de bibliotheek, meedoen met een cursus microscopie en dat soort din gen." Onderhand is Uljé al twintig jaar in tensief bezig met paddestoelen. Door zelfstudie is zijn kennis erover enorm toegenomen. Over zijn bevindingen vrucht. Het belangrijke deel van de paddestoel zit onder de grond. Het is een wirwar van draden, ook wel myce lium genaamd. Onder gunstige om standigheden ontstaan aan de uitein den van deze draden nieuwe padde- stoeltjes. Voor het voortbestaan is plukken niet nadelig. Door de bewe ging van het plukken komen honderd duizenden sporen, de zaden van de paddestoel, vrij. Het behoud van de paddestoel heeft te maken met be houd van de groeiplaats, het milieu." Het lijkt erop alsof Uljé met dit be toog het plukken van zwammen wil bevorderen. Hij schudt beslist zijn hoofd. „Nee, zeker niet, want andere voorbijgangers willen ook genieten. Al leen moet je kinderen wel vertrouwd maken met de natuur. Daarom is met beleid een paddestoeltje plukken voor een herfststukje geen doodzonde." Uljé brengt zijn enthousiasme en plezier over op zijn kleinkinderen. „Laatst kwamen twee van mijn klein kinderen met een grote doos aanzet ten. Daarin lagen, keurig zoals het hoort, met een stukje mos, wat padde stoelen. Zo breng je de liefde voor de natuur toch over." Zijn liefhebberij brengt Uljé in aan raking met allerlei paddestoelenken ners uit de hele wereld. Het internet vergemakkelijkt de contacten. Ande ren wil hij ook aanmoedigen zich te verdiepen in de zwammenwereld. Daarom ontwierp hij een speciaal paddestoelen-determinatieprogram ma voor de pc. Wie meer wil weten kan terecht op zijn website: www. .homepages.hetnet.nl/idakees/index. html. Kees Uljé: „Met beleid een padde stoeltje pluk ken voor een herfststukje is geen doodzonde." foto mark lamers publiceert hij in het wetenschappelijke tijdschrift Persoonia, een uitgave van het Nationaal Herbarium in Leiden. Autodidact Uljé doet er bescheiden over, maar afgestudeerde paddestoe lenwetenschappers over de hele we reld zien in hem dé inktzwammenspe- cialist. „Amerikanen snappen er niets van en zetten altijd doctor voor mijn naam", zegt Uljé lachend. „Kees Bas heeft mij altijd gestimuleerd. Hij keek mijn eerste artikelen na en vertaalde die in het Engels." Uljé is lid van de Nederlandse Myco- logische Vereniging. Deze club telt on geveer 600 leden. „In het paddestoe lenseizoen organiseren wij excursies. Door het jaar heen zijn er enkele da gen waarop we lezingen en diapresen taties houden." Echtgenote Ida vergezelt haar man soms voor de gezelligheid. Ook helpt ze mee om de vondsten te beschrijven. „Kees is kleurenblind, dus dan be schrijf ik de kleuren van de padde stoel." Uljé wil nog iets zeggen over het plukken van paddestoelen. „Veel men sen denken dat de paddestoel zelf de plant is. Maar eigenlijk is dat de Wat hen het meeste opvalt aan Nederland? De twee Roemeen se leerlingen moeten even na denken. Eigenlijk alles, maar de vrijheid van spreken en hande len is toch wel een groot ver schil met hun vaderland Roe menië, vindt de zeventienjarige Gristina Savu. Samen met haar vriendin Ana Maria Tarfulea (16), nog 24 andere Roemeense leerlingen en drie docenten wa ren de meiden deze week te gast in Alphen aan den Rijn, op uitnodiging van het Groene Hart Lyceum. Een opvallend punt van over eenkomst tussen de Nederland se leerlingen en de Roemeense is er ook. „We hate homework" zegt Ana Maria met een lach. Maar verder zijn er vooral ver schillen. In Roemenië moet je opstaan als de leraar de klas in komt, weef de Nederlandse Kir- sti van Leeuwen, die de afgelo pen week bevriend raakte met de twee Roemeense meiden. „In Alphen kletsen de leerlin gen gewoon door in de klas, er is veel meer vrijheid", vult Gris tina haar Nederlandse vriendin aan. Gristina en Ana Maria, lyce umscholieren uit Novaci, waren te gast bij twee Alphense gezin nen. Nathalie Beugelsdijk en Kirsti hebben de leerlingen be- foto henk bouwman geleid tijdens hun verblijf. Op

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20