Waarheid sint eerste vertrouwenscrisis Privacy voorbij, taxi's altijd herkenbaar I M. Gesprek van de Dag Kinderen worden niet meer verwend dan vroeg ZATERDAG 18 NOVEMBER 2000 Commentaar Fnuikend voor de pop De bewindslieden van het ministerie van financiën hebben in het nieuwe belastingstelsel een 'artiestenre geling' gecreëerd, die vooral beginnende popmuzikan ten en amateurgroepen financieel de nek omdraait. De regeling wekt de indruk ernstig rekening te houden met de moelijke positie van kunstenaars en artiesten. Toch is dat slechts schijn. De 'artiestenregeling' in deze vorm zal veel creatieve geesten het werken onmogelijk maken. En dat vooral in de popsector, die zich toch al nooit heeft mogen verheugen in een warme ondersteu ning van de overheid. Wat inkomens betreft is de kunstsector goed te verge lijken met de sport. Een hele kleine groep haalt een buitengewoon hoog inkomen uit artistieke bezighe den. Onderaan de pyramide kan een hele grote groep slechts met moeite het hoofd boven water houden. In nogal wat culturele deelgebieden moet de overheid met subsidies bijspringen om iets van een cultureel le ven in stand te houden. Los daarvan heeft de samenleving haar eigen patronen ontwikkeld om zich cultureel te manifesteren. Zelfs als dat geen cent oplevert. Talloos zijn initiatieven van amateurs en beginnende culturele ondernemers, die soms jarenlang voor een fooi en een applausje hun in spiratie proberen over te dragen. Hun vaak aantrekke lijke en vernieuwende activiteiten bestaan alleen dank zij een enorme dosis idealisme. Staatssecretaris Bos heeft nu in het kader van de grote belastingherziening een vorm van gelijkschakeling na gestreefd tussen kunstenaars/sporters/artiesten aan de ene kant en reguliere werknemers aan de andere kant. Daar is een tarief voor de loonbelasting uitgerold van 20 procent. Schappelijk, zo lijkt het. Zeker als dat tarief wordt vergeleken met wat de gewone werknemer be taalt. Maar zo helder is dat niet. Waar de inkomsten al mini maal zijn, is een extra heffing snel een nekslag voor de uitvoerenden. Nu over schamele tegemoetkomingen, die jarenlang werden uitgekeerd als onkostenvergoe dingen, belasting moet worden betaald, wordt de spoeling wel heel erg dun. Zeker popmuzikanten (amateur of semi-prof), die anders dan veel broeders in de klassieke muziek altijd al hun eigen broek hebben moeten ophouden, worden ongenadig hard gepakt. De regeling leidt tot minder inkomsten voor kunste naars, hogere kosten voor concertzalen, hogere toe gangsprijzen, meer administratieve rompslomp en mogelijk iets meer gelijkheid in het belastingstelsel. Dat laatste weegt bij lange na niet op tegen alle aan de maatregel verbonden nadelen. televisie Boze Hummie Wat was ze boos, Big Brother-moeder Hummie van de Tonnekreek! Ze zat deze week aan tafel bij De toekomst van Karei. Daar zat ook schrijver Joost Zwagerman, die uitlegde waarom hijBig Brother, De Bus en al die an dere real-life-televisie zo bedenkelijk vindt. Mensen die in het Big Brother-huis zitten worden be roemd zonder iets te presteren, zei Zwagerman. „Ze doen niks, ze maken niks, ze presenteren alleen zichzelf als product."Hummie plofte bijna. „Hetzijn sukkels die hun sukkeligheid etaleren zei Joost. Nou wil ik toch ook even iets zeggen", brieste Hummie. Ze vond de mening van Joost 'beneden alle peil'. Al die mensen de de 'moed' hadden gehad om een paar maanden door te brengen voor het oog van heel veel televisiecamera's waren 'helden', zei Hummie. Toen Joost vervolgens Gustav Flaubert noemde als zo maar een voorbeeld van iemand die wel iets had gepres teerd werd het nog leuker. Want Hummie begon meteen de camera's in het Big Brother-huis te vergelijken met de Franse schrijver. Die camera's leverden ook een pres tatie. Joost lachte. Wil lachte mee. Wil houdt niet zo van real-life-televisie.Kijken hoe ie mand anders aan zijn gat krabt", noemde Joost het. Wil denkt dat het vooral een makkelijke manier is om zend tijd te vullen. Nog makkelijker dan zelf iets te maken is het om zend- tijdvullers te kopen. Zo heeft RTL5 een programma dat Wat een dag! heet. Een verzameling filmpjes van men sen in den vreemde die een rare hobby hebben. Die in een robotpak de straat opgaan of van twee olievaten, een berg hout en wat touwtjes een Flintstone-auto heb ben geknutseld. En tussen al die nikserige filmpjes zag Wil opeens een dikke Engelse tenor verschijnen, die de opera eraan had gegeven om zich op ballet te storten. Want ballet was zijn liefde. Acht jaar had hij erover gedaan om Het Zwanenmeer in te studeren. Zijn lerares was oprecht onder de indruk. En Wil ook. Daar stond een wat prop- perige man in een roze tutuutje de sterren van de hemel te dansen. Hij had een stuk nylonkous op zijn hoofd om zijn lange haar te verbergen. Het roze pakje stond hem voor geen meter. Maar als hij op het toneel stond moest niemand lachen. Hij leefde zijn gekte uit, én hij had iets gepres teerd. Het was ook een soort real-life-televisie. Maar er gebeur de tenminste even iets bijzonders op de buis. Privacy is een groot goed voor managers en directeuren. Zeker op de openbare weg. Ze willen het liefst ongestoord op de ach terbank werken en kiezen daar om voor taxi's die niet als zoda nig herkenbaar zijn. Maar dat is vanaf 1 december niet meer mogelijk. Want taxi's zijn wette lijk verplicht blauwe kenteken platen te voeren opdat de bo nafide chauffeur zich onder scheidt van de snorder. ,,Of dat klandizie scheelt nu ze straks niet meer incognito kun nen rijden? Ik kan me dat niet voorstellen. En als een cliënt er een probleem mee heeft, tsja, dan moet-ie zelf maar een auto kopen", zegt Ron Otte van de Haarlemse Taxicentrale O-Tax. Er heeft zich al een groep za kenlieden van multinationals gemeld bij het ministerie van verkeer en waterstaat met het verzoek maatregelen te treffen zodat ze weer onherkenbaar per taxi kunnen reizen. „Wij vervoeren geregeld bestuurders van grote bedrijven, maar er is bij ons nog geen manager ge weest die heeft geklaagd over die blauwe borden", aldus Otte. Daklicht er af, belettering weg, Taxicentrale Heemstede doet er alles aan om het passagiers naar de zin te maken. „Maar die blauwe nummerborden moeten we laten zitten. Daar kunnen we niets aan doen. Maar zo erg is dat toch niet? Wie maakt daar nou een pro bleem van?" zegt L. Rietveld. Taxi Jappie, met vestigingen in Santpoort en Zwanenburg, ver voert regelmatig topmensen uit het zakenleven in een passende Mercedes 350 Turbo. Een woordvoerder: „Niets wijst er op dat die auto een taxi is al heeft hij dan blauwe nummer platen. Ook ik kan me niet voorstellen dat iemand daar over struikelt." Voorlichter Her man Opmeer van Connexxion: „Wij gaan geen klanten verlie zen door die blauwe nummer platen. Stel je voor zeg." En toch, de schone schijn op houden is voor sommige on dernemers belangrijk. Die vin den het uitermate vervelend dat de zakenrelatie er achter komt dat hij niet door de privé- chauffer maar door een (zicht bare) taxi-chauffeur wordt ver voerd. „Ik weet het, maar of ik het begrijp is een tweede. Als mensen het niet leuk vinden als ze in een gewone taxi worden gesignaleerd, nou ja pech ge had. Die nummerplaten blijven zitten", zegt Tjeerd Koopman van Taxi Amstelland met vesti gingen in Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Taxi 19000 in Bussum rijdt voor de omroepen en vervoert dage lijks bekende tot zeer bekende Nederlanders en buitenlanders. „Ik ken dat verhaal van de mul tinationals die bij het ministerie hebben geklaagd over die blau we nummerborden. Het zal al lemaal wel. De mensen die wij vervoeren vinden het meestal helemaal niet erg dat ze her kend worden. En eh, we ver voeren vrij veel captains of in dustry." Liefde via sms Contact leggen met je grote lief de zonder persoonlijk op hem of haar af te stappen. Door een nieuwe sms-dienst wordt dat binnenkort mogelijk. De mo biele telefoondienst Rent-a-Cu- pid legt contact tussen twee ge liefden en geeft antwoord op de prangende vraag: 'Is het weder zijds?' Iemand die verliefd is kan con tact opnemen met Rent-a-Cu- pid via een 0900-nummer a één gulden per minuut. De sms- dienst stuurt dan een berichtje naar een opgegeven 06-num- mer met de vraag het mobiele nummer door te geven van dé perfecte partner. Als de bena derde beller binnen 24 uur rea geert en het nummer van de af zender intoetst als zijn gewen ste initiatiefnemer, dan is er sprake van een 'match'. Zo niet, dan loop je een blauwtje zon der af te gaan en kun je elkaar nog gewoon recht in de ogen kijken. Rent-a-Cupid heeft eerst proef gedraaid in Den Haag. „En dat ging boven verwachting. We merken dat het vooral bij een jonge doelgroep aan slaat: het heeft een domino-effect", aldus Marc Schussler van Channel Arts, geestelijk vader van Rent- a-Cupid. Dat kinderen steeds meer wor den verwend met almaar duur der speelgoed en daardoor wor den verpest, is een verkeerd beeld. Ouders mogen dan voor al in de laatste weken van het jaar steeds meer geld uitgeven aan cadeaus, dat is niet omdat kinderen ontevreden zijn met 'kleinere' attenties. Dat stelt dr. L. van der Poel, ontwikkelingspsycholoog bij het Centrum Spelmethodiek in Utrecht. Tijden veranderen, ook de sinterklaas- en kerstca deaus. Toch is de laatste jaren het beeld van kinderen ont staan dat ze ontevreden zijn als ze niet worden volgestopt met dure cadeaus, of een televisie of video op hun kamer hebben. Onterecht, vindt Van der Poel. „Door de economische wel vaart wordt meer geld uitgege ven, dus ook aan speelgoed. Maai- om nu te zeggen dat kin deren minder tevreden zijn dan vroeger is niet waar. Dertig jaar geleden kreeg mijn man als kind een step van zijn ouders. De buurt sprak er schande van, omdat het cadeau te duur en overdreven zou zijn." biii Volgens Van der Poel is tiek op de grootte van c; eg van alle tijden. Nieuwvi )t wel dat mensen steeds sl jr praten over kinderen: 2 verwend zijn en televisie la computerspelletjes zo 'v zijn voor ze." Aan de an; ie kant ziet ze de gedreven! ouders toenemen om voeding van hun kinder! zijn. Het zijn volgens haarde}! die het slechte beeld ren schetsen. „De medii pen vaak alleen de situs waar het mis gaat met li es en dat wordt dan het be er beeld van veel mensen! el dat zijn meestal alleen ii b cessen. Over het algeme het juist goed met kinde m Dat kinderen klagen ove deaus die ze krijgen, iso B nieuw, weet N. Ligtenbe ie de Kindertelefoon West bant. Kinderen bellen vi ar laatste weken van het j; nog eens te benadrukka )t ze van sinterklaas of del he man willen hebben. „M klagen niet anders dant kc jaar geleden." Mijn kind gelooft nog, dus jouw kind moet z'n mond houden „Nu al pepernoten in de winkel? Het wordt elk jaar vroeger." Sint heeft in de winkels in september al zijn intrede gedaan. Het grut heeft dat lekkers natuur lijk allang gezien. En ook de verlokkende reclamefolders barstensvol duur speelgoed die met stapels tegelijk door de brievenbus worden gepropt. Het is interessant en tegelijk ook verbazend te zien hoe bij de eerste voorboden van het sinterklaasfeest elk jaar weer een colonne ouders ten strijde trekt tegen andere ouders. „Mijn kind gelooft nog en daar om moet jij jouw kind instrue ren dat het niks verklapt tegen mijn kind", klinkt hun strijd kreet. Soms gaat de boodschap zelfs met tranen gepaard: „Ik zou het zo vreselijk vinden als mijn kind erachter kwam." Of met felle dreigementen:Als jouw kind het verklapt, mag hij tot 5 december niet meer bij ons komen spelen." Hoe ouder de kinderen worden, hoe heftiger de boodschap wordt uitgedragen. Voor kinde ren van de groepen 5 of 6 moet een steeds hogere muur wor den opgetrokken om ze niet van hun geloof te laten vallen. Een regionale krant in het zui den van het land waagde het vorig jaar kort voor sinterklaas een artikeltje op de voorpagina te plaatsen waarin werd gemeld dat de goedheiligman niet be staat. Het betrof een bespreking van het boekje 'Sinterklaas en God' van de hand van Rienke Boswijk. Deze psychotherapeu te beschrijft dat het voor veel kinderen een traumatische er varing was toen ze hoorden dat de sint niet bestond. Het is volgens de auteur voor veel mensen de eerste echte ge- loofs- en vertrouwenscrisis in hun leven. De lezers van de krant namen de boekbespre king niet in dank af. De krant werd overspoeld met ingezon den brieven van boze ouders die het onkies vonden dat hun kind zomaar in de krant kon le zen dat sinterklaas niet bestaat. Dat zij zelf wel bepalen wan neer het moment van de waar heid is aangebroken. Al lezend zou je haast hebben gedacht dat deze ouders zelf nog in sin terklaas geloofden tot ze het te gendeel uit de krant vernamen, zo emotioneel beladen was hun repliek. Het zijn de ouders die vaak wil len dat hun kinderen zo lang mogelijk in sint blijven geloven. Ze genieten van de angstige Nederlandse hulpsinten krijgen paardrijles. snoetjes als er op pakjesavond op het raam wordt gebonsd. Maar willen de kinderen dit ook? Ze hebben vaak allang door hun twijfel uit te spreken dat de goedheiligman toch niet op drie plekken tegelijk kan zijn, aangegeven dat ze rijp zijn voor de waarheid. Een kind wil niets liever dan zo snel mogelijk groot worden, met het ontken nen van zijn inzicht wordt het dwangmatig klein gehouden. Het kind kan daardoor boven dien in verwarring raken omdat het fantasie en werkelijkheid niet goed uit elkaar kan hou den. Enerzijds voeden we onze kin deren steeds wijzer op. Ze moe ten steeds vroeger zelfstandig kunnen werken of de dag zon der hun ouders kunnen door brengen. Zijn ontwikkelingen worden op de voet gevolgd om altijd met het juiste leerboek te kunnen aansluiten. We betrek ken ze in allerlei grotemensen- besprekingen, maar zodra sint zijn neus om de hoek steekt, lij ken kinderen opeens kleine hulpeloze wezens. Het feest is echt niet naar de knoppen als een kind ontdekt dat we met heel Nederland een leuk collectief fantasiespel spe len, waarin zelfs de burgemees ter en de schooldirecteur mee doen. Kinderen zijn verzot op spelletjes; als ze weten dat het allemaal nep is, kunnen ze er zonder angst van genieten. Uiteraard mag iedere ouder zelf bepalen hoe hij het sinterklaas feest inricht. Ouders zijn vrij hun kinderen voor de mal te houden, maar ook de ouders die daar niet voor kiezen zijn daar vrij in. De ene g ders kan de andere gro# opleggen hun kroost m dood te maken tot 5 dei Of erger, hun kinderen: gen tegen vriendjes tel) deze in opperste vertwi - vragen hen uit de droof pen omdat ze daarvooil ouders niet terecht kun ANNIE DE VREUGD Onparen en Kruikenzeikers enselijk Het begon in de schoenenzaak. U hebt ongelijke voeten", zei de verkoper, „maar maakt u zich geen zorgen. Bijna ieder een heeft links een andere maat dan rechts.Ik was daar om mij een paar pantoffels te laten aanmeten. Maat 45 was perfect voor mijn linkervoet, maat 46 voor de rechter. Maar ik moest t kiezen: of 45 voor beide voeten of 46: 'want anders blijf ik met twee halve do zen zitten', aldus de winkelier. Dat snapte ik wel. Ik heb uiteindelijk 46 ge nomen met een zooltje erin. Pas thuis drong de onzin van koop en verkoop tot mij door. Als de hele wereld ongelijke voeten heeft waarom dwingt de schoenenindustrie ons dan om gelijke schoenen te kopen? Waarom heb je in de winkel niet een stapel linkerschoenen in al le maten en een gelijke stapel rechterschoe nen? Niks dozen. Uiteindelijk worden er in alle maten natuurlijk even veel linker- als rechterschoenen verkocht. En als de winkel tijdelijk een maatje links of rechts over heeft, moet zoiets meteen centrale toch te regelen zijn. Ik terug naar de winkel. Mijn theorie uiteenge zet. Die stuitte op de nodige bezwaren. De pro ductielijn van de fabrieken, het verkoopsysteem dat al sinds jaar en dag nu eenmaal met dozen werkte, het gebrek aan onderlinge samenwer king. Ja vroeger, toen iedereen in de Brabantse Langstraat zijn eigen schoenfabriekje had inclu sief de grootvader van de verkoper, toen kon je onparen, want zo heten twee schoenen met on gelijke maat, op bestelling geleverd krijgen. Maar dat was vroeger. En wat ik ook zei dat mijn systeem veel simpeler was en op zijn minst een gat in de markt en dat de winkel die onpa ren leverde op mijn klandizie zou kunnen reke nen, het was boter aan de galg. Ze luisterden meer uit beleefdheid dan uit interesse, geloof ik. Maar u weet beter. U kent onderhand mijn voorliefde voor de praktische uitvinding. En voor de nieuwe kijk op oude methodes. Aan u beste schoen verkoper onder mijn lezers geef ik mijn doeltreffende vondst cadeau. Tot heil van uw clièntele. Genoeg eigen loftrompet. Tijd voor inkeer en be rouw. Een paar u/eken geleden schreef ik over de Tilburgse kruikenzeikers. Fabrieksarbeiders die als hun drinkkruikje leeg was er in plasten om tijd te winnen. Omdat ze op stukloon stonden. Klok en klepel, vrienden. Ik ben op de vingers getikt door C. Driessen uit Hillegom. Ik citeer uit zijn-haar?-brief: de waarheid is dat de mensen die op wolspinnerijen werkten hun och tendwater meenamen om de wol te ontvetten en dat gebeurde in grote bakken waar de urine aan de wol werd toegevoegd en daarna gestampt en daarvoor kregen ze een paar centen vergoeding." Ik heb even gebeld met een oude neef uit Til burg, een wasechte fabriekantenzoon. Ik heb veel familie in Tilburg want mijn moeder kwam er vandaan. En Driessen heeft gelijk. Mijn neef meldt nog dat de handeling 'vollenwerd ge noemd omdat de woldoeken compacter 'voller' werden dankzij het aangestampte ochtendwa ter. Daardoor krompen de doeken metzo'n 10 procent. Later werd de urine vervangen door chemische middelen. Het aanstampen gebeurde overigens met de voeten. Dat laatste lijkt me nogal stug. Maar misschien dat Driessen in deze een verlossend woord kan spreken. Dat hoort u dan nog van me. I Het Duitse J topmodel "CLAUDIA SCHIFFER prijkt tot kerst door jj heel Europa I en de VS in I schaarse lin- gerie op re clameborden van het k Zweedse tex- I tielconern I Hennes I &Mauritz. I Schitter is I het tiende I model dat H I &M voor zijn I jaarlijkse I kerstcampag- I ne levens groot tentoonstelt op meer dan 100.000 enorme plakkaten. De slechts in slip en bh danwel prik kelend nachtgoed gestol jarige blondine met haai beihen verschijnt in des' de jaren zestig met een' la Brigitte Bardot. Een Chinese onderwijzi anderhalf jaar de gevan? omdat zij bij een leerling VINGER heeft AFGESNÉ Ook moet zij opdraaien) medische kosten van hi' offertje. Juf Lin Yifenkif in augustus te kwaad tof zesjarige Li Xinjiang haï wilde gehoorzamen en si met behulp van een scha linkerwijsvinger af. Dec zeres stond al twee jaarl klas, maar had daarvoor ploma's. De media inClj den steeds vaker geweld denten in klaslokalen en dat aan een hard onder* teem dat draait om comf en concurrentie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2