Leidsch Dagblad Uitslag Florida blijft nog geheim 4 'Alleen maar winnaars bij beursgang van Schiphol' s ling van naam y op internet Grote reorganisatie supermarktconcern Oma Van Dam 113 jaar ZONDAG OPEN! Combi-kaart KLM en NS werkt slecht 1HMO 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD RDAG 18 NOVEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 Ij je woontorens jiderdorp zijn preekbaar' voor ictontwikkelaar ot kinderfeest 91 [otterdam 6.000 kinderen hebben ingeschreven voor de Üjke viering van de Dag e Kinderrechten, morgen tterdam. Die dag, is ei- pas maandag, maar morgen voor de zesde evierd met een groot fes- NJftotterdam heeft als eer tot nu toe enige ge- )Je in Nederland een elijke invulling gegeven iet VN handvest van de nvan het kind. 3 IDAAG 54 PAGINA'S iland land (6 iren Kunst Port - igi me10,11 )-2 fen Samenleving14 :k van de Dag2 ik |Media26 .13,15,17,19,20,21 35,37,39 ieprogramma's30,31 50 ne29 4lSCC wMPUTER K< SCOUNT 1PUTER KOOPJES BEURS NOORDHALLEN - LEIDEN 19 NOV. 10-16 UUR VANDAAG in deze krant circa 175 VACATURES U vindt de baan die bij u past in Schallenberg vindt Trigon nog geen echte hoofdklasseclub Suriname is nog nooit zo afhankelijk geweest Johan Derksen: 'Ik heb een grote mond, maar ik ben natuurlijk geen held' imstige ouders vragen jen wel eens om advies de naam voor de baby. het echtpaar Fletcher- ert uit het Californische nd pakt het grootser Internetters kunnen op lingsite eBay.com bieden recht de baby een naam >n. Het minimumbedrag miljoen dollar (2,5 mil- julden) en de naamgever iok netjes blijven. ladevergoeding andicapt kind rijks hoogste rechter bepaald dat een 17-jarige n die zwaar gehandicapt ereld kwam, schadever- ng mag vragen voor het K hij destijds niet is ge- terd. De ouders van Ni- wonnen de historische ook de rechters n dat artsen zijn geboor ten moeten voorkomen, is Perruche is doof, bijna en verstandelijk gehan- doordat zijn moeder haar zwangerschap ro nd kreeg. Laurus-winkels gaan op in Konmar den haag-heerenveen gpd Het supermarktconcern Lau- rus gaat ingrijpend reorgani seren. De komende jaren moet er 160 miljoen gulden worden bezuinigd. Ketens met de namen Edah, Super De Boer, Nieuwe Weme, Groenwoudt en Lekker en Laag verdwijnen en gaan op in Konmar, de winkelformule die in de Randstad succes heeft. De omvangrijke afslan kingsplannen kost binnen het moederconcern ruim 700 mensen hun baan. Van de 1.500 kantoormen sen bij Laurus ruimt ongeveer de helft het veld. Dat gebeurt geleidelijk. De eerste 250 ver dwijnen in januari komend jaar, de volgende 500 mensen moeten weg in de maand mei. Laurus verkoopt vervol gens de ketens Basismarkt, Spar en Pet s Place (dieren winkels) en de eigen slagerij en. Van de vijftien distributie centra in het land blijven er vijf over, melden welingelich te vakbondskringen. Het aan tal van acht hoofdkantoren wordt gereduceerd tot twee. Laurus wilde gisteren de ingreep niet bevestigen. Top man Ole van der Straaten heeft het besluit tot reorgani satie gisteren medegedeeld aan een groep van 150 mana gers van zijn concern. Ko mende maandag wordt het personeel geïnformeerd. Bij het concern werken 35.000 mensen. Laurus besluit tot de koers wijziging omdat de resultaten van de aangesloten ketens te genvallen. De Konmar, die een hoofdkantoor heeft in Den Haag, geldt als enige echt succesvolle supermarkt formule. Laurus heeft in Ne derland een marktaandeel van 27,5 procent. Het con cern ontstond enkele jaren geleden uit het samengaan van De Boer Winkelbedrijven en Super (Unigro). Lot Gore in handen hooggerechtshof washington gpd De Republikeinse presidentskandidaat Bush mag van daag niet worden uitgeroepen tot winnaar van de vorige week dinsdag gehouden Amerikaanse verkiezingen. Dat heeft het hooggerechtshof van Florida gisteravond ver rassend bepaald. Eerder had Bush een belangrijke zege geboekt in de rechtszaal, die hem een stapje dichter bij het presidentschap bracht. nen helpen. Gore ging na de uitspraak van rechter Lewis dan ook onmid dellijk in beroep bij het hoogge rechtshof van Florida. De zeven hoogste rechters van de staat zullen maandag vanaf acht uur 's avonds Nederlandse tijd de partijen in deze zaak aanhoren. Nemen zij de visie van rechter Lewis over, dan zijn Gore's kan sen op het presidentschap zo goed als zeker verkeken. Tot nog toe echter pakten de beslis singen van het hooggerechtshof overwegend in het voordeel uit Rechter Lewis bepaalde giste ren eerst dat Bush' partijgenote Harris conform haar bevoegd heden handelde toen zij aan kondigde geen aanvullende stembusresultaten meer in ont vangst te zullen nemen. De for mele deadline voor het inleve ren van stemmen verstreek af gelopen dinsdag. Het zijn juist de aanvullende, met de hand getelde stemmen die Bush' De mocratische rivaal Gore alsnog aan het Witte Huis zouden kun- van de vice-president. Harris, die in Florida verant woordelijk is voor het verkie zingsproces, was van plan van daag bekend te maken wie de winnaar is van de presidents verkiezingen in deze sleutel- staat. Nu mag zij het officiële resultaat van de uitslag in Flori da niet bekendmaken zolang het hof zich nog niet heeft uit gesproken over het vonnis van Lewis. Gore reageerde zichtbaar opgelucht op de uitspraak van het hof. Hij meent dat de race in Flo rida door hem kan worden ge wonnen zolang het tellen in de kiesdistricten West Palm Beach en Broward doorgaat en zolang het hooggerechtshof zich nog buigt over de vraag of Harris haar bevoegdheden heeft over schreden. Justitie denkt aan huurmoord seksclub Esther Justitie houdt er rekening mee dat de viervoudige moord in seksclub Esther een huurmoord was. Tot nu toe ging het open baar ministerie (OM) er steeds van uit dat het bloedbad het ge volg was van een uit de hand gelopen ruzie. Het OM denkt nu aan een huurmoord naar aan leiding van nieuwe informatie die de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) recent bin nenkreeg. Vanwege de nieuwe gegevens is de kans aanwezig dat justitie vraagt het proces te gen de hoofdverdachten in de Esther-zaak uit te stellen. De hoofdverdachten, die in het milieu bekend staan als Popeye en Polletje, moeten woensdag voorkomen. Als justi tie om aanhouding vraagt krijgt, heeft de inhoudelijke behande ling dan niet zoals gepland plaats. Advocaat A. Sunter, die namens Popeye optreedt, denkt nog na over het verzoek om aanhouding dat justitie hem per fax heeft gedaan. Volgens Sun ter is zijn collega P. Doedens, die Polletje vertegenwoordigt, akkoord met uitstel. Dat uitstel is volgens Sunter nodig om de CRI-informatie in het dossier op te nemen. Wan neer dat gebeurt, maken de ver dachten kans dat er een hogere straf tegen hen wordt geëist. Dit is niet omdat justitie hen voor een ander feit zal dagvaarden. De verdachten is al moord met voorbedachte rade ten laste ge legd; een zwaarder feit is er niet. Maar wanneer de rechtbank een huurmoord bewezen acht, wordt dat het tweetal zwaarder aangerekend dan een uit de hand gelopen ruzie. Kort na de moord die in fe bruari van dit jaar in de Gene raal Bothastraat plaats had, wa ren er in het criminele milieu al aanwijzingen voor een huur moord. Het motief zou liggen in drugshandel of afpersing in de seksindustrie. Justitie heeft daar altijd afwijzend op gereageerd. leiden Oma Van Dam wordt maandag 113 jaar. De in Leiden gebo ren en getogen Kaatje van Dam, die nog altijd met zoon Cor (71) in haar huisje in de Groenoordstraat woont, is daarmee met voorsprong de oudste inwoner van Nederland ooit. Maar dat niet alleen. Ze na dert met rasse schreden de top-drie van de wereld. Qua leeftijd moet zij nog slechts drie vrouwen voor zich dulden: een Fran^aise, een Amerikaanse en een Japanse. Met die laatste twee scheelt Catharina Angenita van Dam-Groeneveld slechts enkele maanden. Hoewel ze deur niet meer uitkomt en haar verjaardag ditmaal in besloten kring wordt gevierd, verkeert Neerlands oudste nog altijd in een goede ge zondheid. Meer nieuws over oma Van Dam op pagina 17. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Zalm wil niet speculeren over miljardenopbrengst den haag gpd Kortingen tot 70%, daar draaien wij zondag onze hand niet voor om. n der Doesstraat 22, 0255 511 151 Nieuw Vennep Hoofdweg 1300, ■^082 Ter Aar (Megastore) Stobbeweg 19, 0172 605 882 <ind. Bovenland) De beursgang van Schiphol is goed voor iedereen. Deze bood schap verkondigden gisteren de ministers Zalm (financiën) en Netelenbos (verkeer) in Den Haag. De greep van de overheid op de nationale luchthaven ver slapt niet, de luchthavendirec tie kan een beter beleid voeren en de schatkist wordt gevuld met miljarden. En bij eventuele verhuizing van de NV ontvangt de overheid ook nog een vette bonuspremie. De 'roadshow' waarmee de Staat beleggers warm moet zien te krijgen voor stukjes Schiphol, gaat op zijn vroegst volgend jaar van start, maar nu al stra len de betrokken bewindslieden zuiver optimisme uit. „Een beursgang disciplineert. Schip hol wordt een scherper be drijf, oordeelde Zalm. Nete lenbos voorspelde dat Schiphol dankzij de privatisering gemak kelijker allianties kan aangaan met andere luchthavens. De re latie van de luchthaven met de overheid - nu zowel toezicht houder, aandeelhouder als re gelgever - wordt 'helderder'. Dankzij de aandelenverkoop kan de staatsschuld extra wor den afgelost en komt er meer geld voor infrastructuur. Medio volgend jaar mag minis ter Zalm een eerste pakket naar de Amsterdamse beurs bren gen. Volgens Zalm is het een 'sympathieke gedachte' ook van het aandeel Schiphol een volksaandeel te maken. Over heidsmaatregelen die bedoeld zijn de groei van Schiphol af te remmen of via dwangsommen te bestraffen, zullen vanaf dat moment ook de particuliere aandeelhouder pijn doen, er kende Netelenbos. Zij beloofde niettemin: „Ik blijf even streng. Als ik straks een dwangsom op leg, kan niet gezegd worden dat ik mijn eigen dividend aan het verprutsen ben." De beursgang van Schiphol zal miljarden opbrengen, maar Zalm waagde zich gisteren nog niet aan een rarhing. De over heid heeft de gronden van Schiphol gratis verworven en zal in ruil daarvoor hetzelfde areaal voor niets eeuwigdurend in erfpacht geven. Wel is afge sproken dat de grond bij een verhuizing van Schiphol aan de Staat toevalt. Dat kan nog eens honderden miljoenen guldens opleveren. Mede-eigenaar Rotterdam wil zijn belang (2,4%) bij de beurs gang geheel van de hand doen. De derde participant, Amster dam, wil zijn belang van 21,8 procent afbouwen tot tien pro cent. Netelenbos en Zalm lieten gisteren doorschemeren dat zij niet gelukkig zijn met deze voortgaande bemoeienis van een gemeente in een geprivati seerd bedrijf. „We moeten nog nagaan of dit wel kan", aldus Zalm. In de Sint-puzzelbijlage van vrijdag 17 november zijn door een storing de cijfers en letters in de foto puzzelpagina's weggevallen Daarvoor onze excuses. Vandaag in deze krant de correcte fotopuzzelwedstrijd. Veel puzzelplezier. Op zondag 19 november zijn de IKEA vestigingen Amsterdam en Delft geopend van 10.00 - 17.00 uur. Iedere maandag t/m vrijdag koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) NR. 42470 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Tekenaar Peter Pontiac maakt boek over zijn vermiste NSB-vader Drie doden bij schietpartij in Amsterdam amsterdam gpd In een Japans restaurant in hartje Amsterdam zijn gister avond drie mensen doodge schoten. Aan het begin van de avond stapte een lange, in het zwart geklede man restaurant Kobe binnen, dat pal tegenover het politiebureau aan de Nieu- wezijds Voorburgwal ligt. De man vuurde, vermoedelijk met een automatische pistoolmi trailleur, een aantal gerichte schoten af op het drietal (twee mannen en een vrouw) en ver dween. Een van de drie over leed onmiddellijk. Reanimatie pogingen op de twee anderen mochten niet baten, ook zij overleden ter plekke. De twee mannelijk slachtof fers (28 en 30 jaar oud) zijn van Joegoslavische afkomst. De identiteit van de vrouw was gis teravond nog niet bekend, maar volgens de politie gaat het om een Nederlandse. In het restaurant waren tij dens de schietpartij, rond half zeven, slechts enkele mensen aanwezig. Deze ooggetuigen werden meegenomen naar het politiebureau voor verhoor. De schutter is voortvluchtig. De politie tast nog in het duister over de toedracht van de koel bloedige schietpartij. Een afre kening wordt niet uitgesloten. Eén van de mannelijke slacht offers was een bekende van de politie. utrecht anp De in september geïntrodu ceerde combinatie van een NS- treinkaartje met een KLM-vlieg- ticket werkt slecht in de prak tijk. Reisagenten hebben op hun kantoren inmiddels 'sta pels bekeuringen' die KLM-pas sagiers op hun reis naar Schip hol van de NS hebben gekre gen. De NS-code ontbreekt vaak in het ticket, weet woordvoer der Schut van de ANVR-reis- agenten. Agenten moeten die handmatig intikken maar de computer van het reserverings systeem is er niet klaar voor. Het komt ook voor dat passa giers er niets aan hebben, om dat hun ticket op Schiphol klaar ligt. In dat geval moeten ze ge woon een treinkaartje kopen. Schut heeft het probleem voorgelegd aan KLM, maar dat heeft nog niet tot resultaat ge leid. De vliegmaatschappij wil in een werkgroep over zogehe ten e-ticketing (bestellen via in ternet) samen met de reisagen ten het probleem oplossen. b.drijl.hul.veiling 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEDEN Qfl HET WOORD IS AAN Anonymus Vriendelijkheid komt God het meest nabij en ontwa pent de mens het snelst. regerrichtig" '*.v"'A weekeinde' «79° 2'/<\ o° 37io° 50% 40% 40% zonneschil 20% 20% 20% Herinneringen aan kerstdiner Het horen de gezelligste familie-etentjes van het jaar te zijn, maar soms gaat het daverend mis tijdens het kerstdiner. Zakt er bijvoorbeeld een hete fonduepan door de bijgeschoven plastic tuintafel, met alle gevolgen van dien. Of misschien moet u tijdens die dagen heel lang op uw maaltijd wachten in een restaurant Komt de ober eindelijk, met de mededeling dat slakken de specialiteit van het huis zijn. „Weten we", reageert iemand uit uw gezelschap. „Ze dragen zwarte pakken en witte overhemden." Heeft u ook een voorbeeld van een gek, grappig of dramatisch verlopen kerstdiner? Schrijf het op, stuur het in en er bestaat een kans dat het gepubliceerd wordt in de kerstbijlage van deze krant, die op 23 december verschijnt. U kunt uw bijdrage inleveren tot 30 november bij het redactiesecretariaat van deze krant, Postbus 54., 2300 AB in Leiden. E-mailen kan ook. Naar redactie.ld@ damiate.hdc.nl Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: O.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1