Lagere woontorens zijn bespreekbaar 'Het is net Spanje, daar sturen ze stieren de straat op' Zoeterwoudse vrouw gijzelt en berooft taxichauffeur Regio ietserhotsend nbotsenddoor oorschoten Molen wordt hersteld ÊRDAG 18 NOVEMBER 2000 inimelmarkt in Huis ter Does apoRP In de hal van Huis ter Does in Leiderdorp is van- gvan 14.00 tot 17.00 uur een rommelmarkt. Huis ter Does indt zich aan de Klaprooskamp. jzondere vogels te kijk in Wassenaar gNAAR* De Wassenaarse Pluimvee- en Vogelsportvereniging idtvan vrijdag 24 november tot en met zondag 26 november 167ste clubtentoonstelling in buurthuis 'Oostdorp en Om- ken' aan de Zonneveldweg 57 in Wassenaar. Er zijn onder er bijzondere kanaries, tropische vogels, hoenders, duiven eenden te zien. Kwekers en fokkers zijn aanwezig om uitleg even. Vrijdag is de tentoonstelling open van 20.00 uur tot jOuur. zaterdag van 10.00 tot 17.30 en van 19.00 tot 22.00 (om 20.00 uur is er een krielhanenkraaiwedstrijd). Zondag ien bezoekers terecht van 11.00 tot 17.00 uur. )A discussieert over zorgsector :naar De problemen in de zorgsector staan donderdag 23 vmber centraal tijdens een bijeenkomst van de Wassenaarse eling van het CDA. De bijeenkomst met discussie is in ver ghuis Duinstede aan de Deijlerweg 208 in Wassenaar en be- om 20.00 uur. Hannie van Leeuwen, lid van de Eerste Ka- r, en Johan Groen, directeur van verpleeghuis Duinstede, ge- hun visie op de problemen met wachtlijsten, het tekort aan meel en de steeds hogere kosten. moet nog veel gebeuren SCHOTEN JAN PREENEN schoten is bepaald niet al voor fietsers. Weliswaar er vrijliggende fietspaden, fietsbruggen over de Vliet, doorgaande routes en een iaal tunneltje onder de seweg, maar daar houdt zo ongeveer wel mee op. i worden hier heel it onderhouden. Als fietser je te maken met uitsteken- utdeksels, stukken weg die hoogteverschillen niet op elkaar aansluiten en s en scheef liggende te- Je hotst en botst overal leen", aldus Emiel Legger, I® de werkgroep Fietsba- een onderdeel van Duur- n Voorschoten. 8 juni deed hij mee aan fietstest in Voorschoten in ider van het 25-jarig be- van de Fietsersbond, leen ENFB. Net als in vijf- idere gemeenten ging een I neetploeg op pad met een igmeter, een microfoon alle ervaringen in te spre- een snelheidsmeter en een ip om de gegevens op te Omdat de apparatuur ;oed werkte, moest de test maanden later over. De föpige resultaten zijn nu id, net als die van de an- gemeenten. Veenendaal is roepen tot de beste fiets- Ook in Zwolle, Houten, ringen en Wageningen^kun ed en veilig fietsen. Drschoten hangt ergens den in het peloton van ge lten, waar nog veel moet gebeuren. Legger: ,,Het verschil tussen fietspaden en autowe gen is schrijnend. Voor auto's wordt heel veel gedaan, voor fietsers bijna niets. Vooral op asfaltpaden liggen vaak grote plassen met verborgen gaten. Als fietser loop je daar grote ri sico's. De gemeente maakt de fietspaden ook niet schoon. Legger verbaast zich er verder over dat van 'fietsbeleid' in Voorschoten geen sprake is. „Wat wil de gemeente? Volgens mij niets. We hebben ook de gemeente een enquête laten in vullen. We wilden weten wat in 1999 is gedaan en wat de plan nen zijn voor de komende ja ren. Vorig jaar is acht ton gesto ken in het opnieuw aanleggen van de fietspaden langs de Van Beethovenlaan en de Admiraal de Ruytersingel. Maar van nieuw beleid is kennelijk geen sprake. Onder dat kopje is niets ingevuld." Wethouder Draijer van onder meer verkeer en openbare wer ken wijst erop dat de fietspaden 'niet slecht, maar matig zijn'. Hij zegt dat uit eigen ervaring te weten. Als trouw fietser. „Maar verschil tussen autowegen en fietspaden is er niet. Tijdens de behandeling van de begroting is negen ton uitgetrokken voor het herstraten van de Voor straat en de Treubstraat. Voor de overige wegen is in principe nog 2,7 miljoen gulden be schikbaar, maar daarover moet de raad nog een besluit nemen. In dat bedrag zit ook het geld voor het opknappen van fiets paden." leiderdorp De Munnikenpoldermolen aan de Persant Snoepweg wordt in ere hersteld. De ge meente Leiderdorp trekt volgend jaar een ton uit om de molen te restaureren. Voorlopig moet het gebouw langs de Dwarswatering het nog even stellen zonder wieken. Als de molen weer com pleet is hoopt Leiderdorp de molen in eigendom over te dragen aan de Rijnlandse Molenstichting. Deze stichting had tot nu toe geen belangstelling voor de molen, vanwege de verwaarloosde staat van het gebouw. FOTO HIELCO KUIPERS Aan Leiderdorpse Laan van Ouderzorg Projectontwikkelaar Vesteda is bereid de plannen voor de bouw van vier torenflats aan de Leiderdorpse Laan van Ouderzorg te herzien. Dat zegt commercieel mana ger A. Lantinga. „Vesteda is geen brute ontwikkelaar die koste wat het kost zijn eigen zin wil doordrammen. Als de weerstand vanuit Leiderdorp blijft groeien, dan willen wij eventueel ook over lagere gebouwen praten. Maar dat is pas aan de orde als er echt geen andere oplossing meer is." hoe ze daar over behoud van groen denken." Vesteda-woord voerder Lan tinga erkent dat het 'vervelend' kan zijn als omwonenden uit voering van de plannen traine ren. „Maar tijdverlies zal voor ons nooit de reden zijn om de bouw dan maar definitief af te blazen. Dat kan ook niet, want wij zijn met de gemeente over eengekomen dat we 144 wonin- leiderdorp eric went Dinsdagavond praat de Leider dorpse politiek over de ambiti euze centrumplannen. Onder deel daarvan is het idee om de Laan van Ouderzorg om te vor men tot een autovrije parkpro menade, met de vier woonto rens van projectontwikkelaar Vesteda als blikvanger. Het Platform Hart van Leider dorp vertegenwoordigt zo'n duizend huishoudens in de Vo gelwijk en de Horsten, en is fel tegen de bouw van de vier woontorens van twaalf hoog. Onder het motto 'Groen Leider dorp, Geen Beton Dorp' maakt het platform bezwaar tegen de massaliteit en de onevenwich tigheid van de plannen. De voorstellen zijn slecht uitge werkt, er is geen goede oplos sing voor de verkeersafwikke ling in de vogelwijk, en de fi nanciering is niet helder, luidt de belangrijkste kritiek. De opening van Vesteda-ma- nager Lantinga is koren op de molen van Platform-voorzitter J. Lohmeijer. „Ellenlange juridi sche procedures over wijziging van het bestemmingsplan, kun nen de bouw van de vier flats misschien nog tegenhouden. Projectontwikkelaars willen na melijk snel hun slag slaan. Hoe meer beren ze op hun weg zien, hoe groter de kans dat ze uit eindelijk afhaken. Wij gaan dus zo lang mogelijk dwarsliggen." Volgens hem valt de Laan van Ouderzorg onder het bestem mingsplan Houtkamp, en dat gebied moet in principe groen blijven. „Dat biedt een aankno pingspunt naar de provincie toe, want we weten allemaal gen bouwen. Hooguit kunnen we nog over de vorm praten. Dan zou je bijvoorbeeld kun nen denken aan meerdere ge bouwen, met een lager niveau. Maar dat gebeurt niet voordat alle andere mogelijkheden zijn uitgeput." Voorlopig gaat hij ervan uit dat de huidige bouwplannen gewoon doorgaan. „Uit een en quête blijkt dat ruim vijftig pro cent van de Leiderdorpers ach ter de centrumplannen staat. Dat lijkt weinig, want vaak wordt alleen maar gekeken naar mensen die tegen zijn. Boven dien krijgen wij nu al regelma tig telefoontjes van mensen die belangstelling hebben voor de aankoop van een nieuw appar tement. Dat geeft aan dat er wel degelijk een markt voor is." Gratis bij Valhal: City roller voor natuurlijke beweging In november is het wel héél aantrekkelijk om bij Valhal de allermooiste meubels te kopen. Bij al uw meubelaankopen boven fl.5000,- krijgt u zo'n schitterende trendy step met draagtas cadeau. Alvast een leuke tip voor de komende feestdagen. Natuurlijk bij Valhal. VALHAL de natuurlijkste zaak van de wereld. .10 - 2200752 donderdag koopavond Rotterdam Woonmall Alexandrium III, T vrijdag koopavond Leiderdorp Meubelplein 3, T 071 - 541 344 zoeterwoude/leiden robbert minkhorst Een chauffeur van de Leidse taxicentrale De Am bassadeur is naar nu blijkt deze week urenlang gegijzeld en vervolgens van zijn geld en twee dagopbrensten beroofd. De chauffeur uit Alphen aan den Rijn kon uiteindelijk na een rit die in Zoeterwoude was begonnen pas in Rotterdam aan zijn belagers ontkomen. Hij raakte lichtge wond na een messteek. Maandagavond bestelde een vrouw uit Zoeter woude een taxi bij De Ambassadeur. Ze liet zich naar Den Haag rijden en in die stad bezocht ze verschillende adressen. Uiteindelijk reed de taxi terug naar de woonplaats van de vrouw. Toen bleek dat ze niet ter plekke kon afrekenen, werd afgesproken dat de Alphenaar later het geld zou komen ophalen. Daarop bracht de chauffeur de taxi naar Leiden en reed hij opnieuw naar Zoe terwoude, alleen nu in zijn eigen wagen. De vrouw liet hem ongeveer een uur wachten op zijn geld. Maar in plaats van de man te betalen haalde ze een mes te voorschijn en dwong ze hem met haar en nog een handlanger die achter in stapte, weg te rijden. De reis ging nu naar Rotterdam. Onderweg be roofde het tweetal de Alphenaar van zijn geld en een cheque die hij bij zich had. Toen de vrouw later ontdekte dat de chauffeur ook zijn op brengst van de afgelopen twee dagen in de auto had liggen, kon hij die eveneens inleveren. De Zoeterwoudse zou de chauffeur licht hebben ver wond omdat ze herhaalde malen met het mes zwaaide. Eenmaal in Rotterdam wilde de vrouw de hulp inroepen van een tweede handlanger. Toen zij en de man voor diens woning even uit stapten, zag de chauffeur kans om te ontsnap pen. Vol gas en met open deuren ging hij er van door. Nog diezelfde nacht deed hij aangifte op het Alphense politiebureau. Inmiddels heeft ook een van de directeuren van De Ambassadeur een verklaring afgelegd. Er zou verder op een GWK- kantoor in Rotterdam zijn geprobeerd de cheque te verzilveren. Dat werd geweigerd. De politie geeft weinig informatie over de zaak. De identiteit van de vrouwelijke verdachte is bij de politie 'min of meer bekend'. Grote veranderingen op Noordbuurtseweg in Zoeterwoude Graaf- en grijpmachines halen op de lordbuurtseweg in Zoeterwoude in deze maanden leel wat overhoop. Zeker voor Corrie en Cor van Muijden. Zij is 84, hij 89. Ze wonen naast het emeentehuis. In gedachten spitten ze mee in het eden toen de weg nog een paardenstraat je was met nnd, toen de eerste bus er voorbijkwam en het nog heel gewoon was dat tijdens een huwelijk ruidssuikers op straat werden gestrooid. Maar ze ijken niet alleen terug. Ze blikken ook vooruit en lopen dat alle veranderingen zonder vertraging rden uitgevoerd. Niet dat ze staan te springen om 'boulevard' langs het water, een verhoogd plein or het gemeentehuis en de wegversmalling die de gelijkwaardig maakt aan de automobilist. Ze ten dat ze dat allemaal niet kunnen tegenhouden, ar ze weten ook dat eind januari de meeste 'ellende' voorbij is. [jwoude jan preenen liet begin van het gesprek een shovel opeens 'end op. Alsof die het huis ummer 28 elk moment op thop kan nemen. De met fug naar het raam zittende van Muijden blijft 'schijnlijk onverstoorbaar 1 zich uitkijken. „Hij is 5 horend. Aan de ene kant is 0 "el prettig. Heeft hij niet jjj last van die herrie buiten", J öjn vrouw weten. Cor geeft altijd geen gehoor. Later emeer. Bijvoorbeeld als ie opmerkt dat de I 'deringen misschien wel vallen. Dan voelt hij zich eling geroepen om 'gas te geven. „We krijgen- geen drempels voor de En alsjeblieft ook geen lts. Weet u, ons huis is anderheid." heide gevallen luidt het antwoord nee. Voor hun huis komen geen drempels en klinkers. Wel een 'vloeiende overgang van het asfalt naar het tien centimeter hoger gelegen plateau voor het gemeentehuis', aldus een ambtenaar. Het stelt Van Muijden enigszins gerust. Want als één ding vaststaat dan is het wel dat hij net als zij voorlopig niet van deze plek weg wil. Wat er ook gebeurt. Hij is aan de andere kant van het gemeentehuis geboren en heeft daarna aan de Miening gewoond. Zij is een Maaslanden In 1940 is ze van het Wesüanfl naar Noordbuurtseweg 28 verhuisd. Als ze die gegevens in haar geheugen opdiept, beleeft ze de oorlog opnieuw. „We zaten hier met de ondergrondse in huis. En een joodse onderduiker. We hebben heel wat meegemaakt, maar het is allemaal goed Corrie en Cor van Muijden voor hun woning op de Noordbuurtseweg in Zoeterwoude. „Het ergste hebben we gehad. Hopen we." FOTO HIELCO KUIPERS gegaan." In 1945 zijn Corrie en Cor getrouwd en is hij bij haar ingetrokken. Ze kennen de Noordbuurtseweg dus als geen ander. „Vroeger", zo gaat hij in de tijd terug, „was het hier zo stil dat we precies wisten welke auto voorbijreed. Dat hoorden we aan de hoorn. Weet je nog van die eerste bus? Een Ford met een bak achterop. Aan de zijkanten van die bak zaten banken en daarop zaten de passagiers. Met andere jongens sprongen we er wel eens op. Werd het net een weegschaal. Kiepte die bak achterover en kon de bus niet verder. Lachen." Ook zij zit vol anekdotes. „Vroeger was de bushalte hier tegenover het gemeentehuis. Pal langs het water. Stapte iemand uit van het Leger des Heils uit Leiden. Een heel zware vrouw. Die liep zo de plomp in. Hoe ze eruit is gekomen, weet ik niet meer. Ze zal wel geholpen zijn. Nou willen ze die bushalte hier weer terughalen voor het gemeentehuis. Mensen die 'm niet langer voor de deur willen hebben. Hebben ze er zelf geen last meer van, maar ik geloof niet dat het doorgaat. Trouwens, dan zouden de mensen straks uit de bus zo weer het water instappen. Dat kan toch niet?" Het kan ook niet, omdat er een trottoir van 1,80 meter breed langs de Noordbuurtsevaart komt. Door M. Kolmas van het stedenbouwkundig bureau Atelier Z in Rotterdam al aangeduid als 'boulevard'. Corrie van Muijden- Vahrmeijer: „Arie de buurman zei al nou nog zond erbij en we hebben een strand en de zee. Er moet ook een hek komen. Een hek dat vroeger voor het gemeentehuis heeft gestaan. Maar wat het allemaal precies wordt, weten we niet. We hebben tekeningen gehad, maar kwamen er niet uit." Ze zijn er trots op dat ze het oude, in 1870 gebouwde, gemeentehuis nog hebben meegemaakt. „We hebben daar nog een kwartet van. Zal ik het opzoeken?" Het antwoord doet er niet toe. Corrie is al weg. „Heel Zoeterwoude heeft het. Even de Noordbuurtseweg opzoeken. Kijk, hier is de foto van het gemeentehuis. Vóór de verbouwing in 1976. Toen woonden de burgemeesters er nog. We gebruiken die kaarten eigenlijk niet. Nee, we zijn niet bang dat ze beschadigen. We zijn gewoon niet van die spelletjesmensen. De Noordbuurtseweg heeft in de loop der jaren veel meer te lijden gehad. Niet zozeer van de koeien die er vroeger op weg naar de markt overheen gedreven werden, maar vooral door het steeds drukker wordende autoverkeer. „En omdat ze die weg nooit hebben bijgehouden", stelt Corrie vol verwijt richting gemeentehuis vast. „Die gaten konden natuurlijk niet langer. Er moest wat gebeuren. Dat begrijpen wij ook wel, maar waarom pas nu? De opknapbeurt werd door de gemeente meteen ook maar aangegrepen om de walkanten van de Noordbuurtsevaart te vernieuwen, nieuwe leidingen aan te leggen, de weg te versmallen (van zeven naar vijf meter) en de maximumsnelheid terug te brengen van vijftig naar dertig kilometer. Er komt geen fietspad. Fietsers en automobilisten krijgen dezelfde rechten en plichten. Als hij daar weer aan wordt herinnerd, reageert Cor van Muijden alsof een shovel hem alsnog oppakt. „De fietsers moeten de auto's afremmen. Ja, ja. Het is net Spanje. Daar sturen ze de stieren de straat op. Dat wordt toch niks. Echt, dat worden straks een hoop ongelukken. Die fietsers worden achter mekaar aangereden. Het moet zogenaamd veiliger worden. Nou vergeet het maar. Maar goed, ik fiets niet meer. Jij toch hopelijk ook niet meer?" Ze weet het nog niet. Ze heeft nog twee fietsen staan. Daar ligt het niet aan. Maar vier jaar geleden is ze gevallen. Heeft ze haar arm gebroken en heeft ze een tijdje in het ziekenhuis gelegen. Dus ze staat niet echt te trappelen. „Als we in elk geval maar rustig over de stoep kunnen lopen." Dat lijkt geen probleem. „Ze hebben gezegd dat er weer een stoep langs ons huis komt. Als dan maar niemand over de stoep gaat fietsen. Dat maakte ik een paar maanden geleden nog mee. Ze waren hier net met de werkzaamheden begonnen. Niemand kon meer over de weg rijden, wél over de stoep. Stapte ik de deur uit, werd ik tweemaal bijna aangereden door een fietser. Mijn zoon heeft toen maar twee grote keien voor de deur gelegd. Komen ze niet meer zo dicht langs ons huis. En verder wachten we maar af. Het ergste hebben we gehad. Hopen we."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19