'Komt Goekoop ook?' Oma van Dam bijna oudste van de wereld Twee wereldoorlogen, drie eeuwen en vier koninginnen Kaatje van Dam 113 Niet op je 90ste beginnen met vitaal oud worden Kaatjes korte curriculum (DAG 18 NOVEMBER 2000 970 17 De wereld volgens Oma van Dam 'Soms denk ik wel eens dat Hij me vergeten is', sprak Catharina Angenieta Van Dam-Groeneveld in 1995. De geboren en getogen Leidse vierde die dag het heuglijke feit dat ze 108 jaar werd. Vijf jaar later zou je haast gaan denken dat Hij haar inderdaéd over het hoofd heeft gezien bij het binnenhalen van zijn kudde. Aanstaande maandag bereikt Oma van Dam, zoals ze haar in Noord kennen, namelijk de onwaarschijnlijk hoge leeftijd van 113 jaar. Dat onder één voorbehoud natuurlijk - als God het wil. Pontificaal zit ze in haar luie stoel, midden in de kamer van haar knusse huisje in de Groenoordstraat. Zoals ze daar een jaar geleden eveneens zat en het jaar daarvoor en ook het jaar daar weer voor. Ze oogt breekbaar en broos, maar ook in dat opzicht is er wezenlijk niet veel veranderd ten opzichte van voorgaande jaren. Ze dut stilletjes wat voor zich uit, zoals ze dat een goed deel van de dag doet. Ze lijkt met haar gedachten in een andere wereld te verkeren. Als zoon Cor van Dam (71) haar dan op luide toon terughaalt uit die andere dimensie en attent maakt op het bezoek, veert Kaatje van Dam op, als door een wesp gestoken. Met heldere en onderzoekende ogen neemt ze de vreemdeling van top tot teen op en vraagt zich af wat die komt doen, zonder dat daadwerkelijk ook te vragen. „Hij is van de krant, moeder", legt de zoon uit. „O ja, waarom?" repliceert zij achterdochtig, want op hinderlijke vragenstellers zit de hoogbejaarde dame duidelijk niet te wachten. „Hij is hier voor je verjaardag", verklaart hij zich nader. „Goh, wat leuk", klaart ze op en tovert haar allermooiste glimlach op het diepgegroefde gelaat. En om maar even duidelijk te stellen dat ze weer helemaal bij de les is, vervolgt ze met: „Komt burgemeester Goekoop ook nog?" Logisch, vanuit haar optiek. Die kwam, net als de krant, immers ook elk jaar. Ze is ook echt niet achterlijk, zegt zoon Cor, die haar al die jaren in haar eigen huisje dag-in-dag-uit heeft verzorgd, beter dan welk verzorgingshuis dat ooit gekund zou hebben. 'Hij is mijn geheim', stelde ze ook onomwonden vast toen ze een jaar of wat geleden nog zelf het woord deed. „Dat is ook wel zo", is hij het met die stelling eens. „Ze zou in een andere omgeving nooit zo oud zijn geworden. Ze wordt hier op haar wenken bediend. Alles op z'n tijd. Eten, wassen, slapen. Daar heb ik, elke dag weer, mijn handen aan vol. Maar wat ik zei: ze is geestelijk nog bij de pinken, hoor. En ook lichamelijk mankeert ze niet veel. Ja, ze is dovig, maar dat is ze al sinds haar jeugd. Ze heeft een sterk gestel en een oersterk hart. 't Is alleen dat ze zo oud is. Als er al iets is, is het slijtage. Alles wordt elk jaar minder." Maar dan, mijmert hij wat voor zich uit, wat moetje dan? „Ik weet ook niet wat de zin is van zó oud worden. De ene dag is het helemaal niks met haar, de andere dag is ze opgewekt en herinnert ze zich dingen. Maar meestal zit ze maar wat te soezen. Soms denk ik wel eens dat het voor haar beter zou zijn als ze er niet meer was. Maar ja, moet je dan maar stoppen met het geven van eten en drinken? Dat kan toch niet. Je gaat er toch niet een einde aan maken, alleen omdat je zo oud bent?" Deze en dikwijls ook andere overpeinzingen gaan aan Kaatje van Dam volledig voorbij. Ze heeft zich alweer teruggetrokken in haar eigen gedachtenwereldje. „Het is nog slechts een kwestie van tijd", zegt Cor. Maar voegt daar lachend aan toe dat hij dat inderdaad vorig jaar ook zei en ook het jaar daarvoor. „Maar wél vieren we haar 113de verjaardag in huiselijke kring. Geen camera's of flitsapparaten meer, geen vreemden over de vloer. Dat kan niet meer. Maar ja, dan zou je haar eens moeten zien, als de twee achterachterkleinkinderen binnenkomen. Dan is ze op haar best, hoor, dan leeft ze helemaal op. Dan voelt ze zich ook weer jong." AD VAN KAAM Kaatje van Dam en het geheim van haar succes: zoon Cor. FOTO LOEK ZUYDERDUIN erlijke Stand uit het Leidsch Dagblad van vrijdag 25 november lp de achtste en negende regel van boven is te lezen dat me- iVE. Groeneveld, geboren Molenaar, is bevallen van een doch- dochter is de nu bijna 113-jarige mevrouw Van Dam. AFBEELDING LEIDSCH DAGBLAD m: Catharina Agenita Van Dam-Groeneveld s: Kaatje van Dam of Oma van Dam oren: 20-11-1887 lts: Koolgracht, Leiden us: Oudste inwoner ooit van Nederland dig adres: Groenoordstraat, Leiderj gerlijke staat: weduwe sinds 1958 deren: 10 nkinderen: 18 terkleinkinderen: 24 terachterkleinkinderen: 2 relingseten: alles, maar vooral zoetigheid lyls: muziek, lezen,-slapen iraak: 'Jaar 2000 wil ik niet halen' (1997) Toen Catharina Groeneveld op zondag 20 november 1887 op de Koolgracht ter wereld kwam, zag Leiden er heel anders uit dan nu. De Koolgracht bestaat weliswaar nog steeds en is een zijstraatje van de Koolstraat tussen Oude Singel en Lange- gracht, maar de buurt bestond toen uit een wirwar van kana len. Inmiddels zijn alle gracht jes tussen Klokpoort en Hout markt gedempt. Het was een arbeidersbuurtje met vrijwel op elke hoek een café. Werkdagen van 11 tot 12 uur aan één stuk waren voor de fabrieksarbeiders eerder regel dan uitzondering en de lonen waren laag. De mensen waren dus arm en het hele gezin werd ingeschakeld in de dagelijkse strijd om het bestaan. Öbk KaatjeTüroeneveld ontkwam daar niet aan en ging na drie jaar lagere school werken. De leerplichtwet werd immers 'pas' in 1900 ingevoerd. Totdat zij in het huwelijk trad, werkte ze als kousenbreister en later in een conservenfabriek. De kans was groot dat er tijdens de geboorte van Kaatje werd geschaatst, want het was koud in november 1887. Zo valt er in het Leidsch Dagblad van vrij dag de 18de het volgende te le zen. Het heeft in deii afgeloopen nacht voorden tijd van het jaar terdege gevroren, nl. tusschen de 10 en 12 graden Fahrenheit, (- 11 graden Celsius, red). Dit on dervond o.a, ook een schipper die met zijn vaartuig heden morgen door den Witten singel voer; de man had reeds veel moeite om door het vrij dikke ijs te komen. Door de schaatsenrij ders wordt de vroege vorst onge twijfeld met ingenomenheid be groet. Het zou evenwel niet vreemd zijn als ook nu het spreekwoord van toepassing bleek: Strenge heeren regeeren niet lang. Op de advertentiepagina vraagt De Stedelijke Gasfabriek te Lei den een opzichter der straatver lichting tegen bezoldiging van f 800 per jaar. Deze Opzichter wordt tevens tijdelijk belast met de bediening van het Magazijn van Verwarmings- en Verlich tingsartikelen, Pieterskerkkoor- steeg 28, waaraan verbonden is het genot van vrije woning, vuur en licht. Toen Kaatje 8 jaar was, breidde Leiden spectaculair uit. Op 1 augustus 1896 werden grote de len van Leiderdorp, Zoeterwou- de en Oegstgeest geannexeerd en ontstond er ruimte voor de 53.000 Leidenaars. Want tot de eeuwwisseling bleef het een stad binnen de singels met de Breestraat en Haarlemmer straat als 'verkeersaders'. Door de stadsuitbreiding kwam het station binnen de gemeen tegrenzen te liggen. Er ontstond verkeer tussen 'stad' en station en er verrees een moderne wijk met horeca zoals het beroemde Zomerzorg. Ook aan de andere kant richting Zoeterwoude wer den wegen aangelegd. In 1923 werd de Jan van Houtbrug ge bouwd, zes jaar later gevolgd door de Lammenschansweg. De elektrische tram reed inmid dels door de Breestraat, aan de Hooigracht zat het Elisabeth- ziekenhuis en in 1929 ging het stadhuis in vlammen op. Kaatje van Dam heeft het alle maal zien gebeuren. Dat zij twee wereldoorlogen heeft meegemaakt is op zich niet bij zonder. Maar dat zij inmiddels in haar derde eeuw leeft en vier vorstinnen heeft meegemaakt, is uniek. Na de regeerperiodes van Emma, Wilhelmina en Juli ana wacht zij maandag gedul dig op een gelukstelegram uit Huis Ten Bosch. Koningin Bea trix zal haar verjaardag in geen geval vergeten. Bron: Leiden zöals het was. Met dank aan het Gemeente archief Leiden. ERIC-JAN BERENDSEN GEMEENTE LEIDEN drie mensen in de wereld zijn nog ouder dan van Dam (112). Althans volgens de officiële lie erover worden bijgehouden. De Cubaan tdro Ramos, die op 24 juni beweerde 120 jaar [eworden, telt bijvoorbeeld niet mee. vil weten hoeveel eeuwlingen er zijn, waar ze of wie van hun de oudste is, komt al gauw uit Alleen dit keer niet, verkondigt een me er van de afdeling die de bevolkingsgegevens 'seert. Hij verwijst door naar 'een hobbyist op jjc 'ied van honderdjarigen' uit Barneveld. noedelijk is mevrouw Van Dam de op één na inwoner van Europa", zegt deze Fred van g'ieen familie), die alles over eeuwlingen pro- 'i te houden en daarom thuis inmiddels een chief heeft opgebouwd. „Ik zeg vermoedelijk, )e het nooit helemaal precies kunt bepalen." tvat landen houden hun burgerlijke stand ij of hebben die in het geheel niet. „Misschien mensen met een hogere leeftijd dan 112 of dat valt dan niet te verifiëren", aldus Van Naties als het Guinness Book of Records gaan catzelfde probleem ook uiterst voorzichtig 'verklaringen van mensen die zeggen stokoud taders kan iedereen zich wel de oudste inwo- de wereld noemen. Zo gelooft het Guinness iet dat de Cubaan Ramos in 1880 is geboren, fat die datum wel in zijn paspoort. Voor het- d is dat paspoort vervalst. De organisatie wil meer bewijzen hebben om te kunnen bepalen hoe oud iemand is. Soms duikt ook nog wel eens een ie mand uit Rusland op met een extreem hoge leeftijd, geeft Van Dam als volgend voorbeeld. „Dan overlijdt een man uit de Kaukasus van wie wordt gezegd dat hij 130 of 140 jaar is geworden. Maar ook ik zet mijn vraagtekens bij zulke verklaringen." Het boek met de ontelbare records is een van de naslagwerken waar Van Dam al jaren dankbaar ge bruik van maakt bij zijn onderzoek. Bovendien be staan er meer hobbyisten zoals Van Dam en onder ling wisselen ze allerlei gegevens uit. Internet is daar bij inmiddels een behulpzaam middel. De oudste - officieel erkende - inwoner ter wereld is de Fran<;aise Marie Marthe Augustine Bremont Me- sange. Ze woont in de omgeving van Nantes, weet de Barnevelder te vertellen, en is geboren op 25 april 1886. Van Dam kent verder nog maar twee mensen die al langer leven dan Catharina van Dam: Nelle Hunt uit de Verenigde Staten (28/07/1887) en Kama- to Hongo (16/09/1887). Van Dams verhaal wordt bevestigd door Mendelt Couperus uit Groningen, ook een verzamelaar van gegevens over eeuwlingen. Hij wijst er nog op dat twee van deze drie mensen nauwelijks ouder zijn dan Kaatje van Dam, twee en nauwelijks vier maanden. „Ze behoort dus inmiddels tot de absolute top van Europa, ja, zelfs van de wereld." ROBBERT MINKHORST n a j £*j 12 fro-- v/< u2- "7 \.y /s 0/= A 42a— y fut A. Geachte mevrouw Van Dam, Graag wil ik U van harte gelukwensen met uw 113de verjaardag. Als burgemees ter van Leiden ben ik er erg trots op dat wij U als oudste inwoonster van Neder land in ons midden hebben. Een bijzonder plezierige verjaardag toegewenst! Met hartelijke groeten. J.K.T. Postma, burgemeester van Leiden Meer en meer mensen leven langer dan een eeuw. Dat wil echter nog niet zeggen dat er een epidemie van 100-jarigen is ontstaan. Het hoort gewoon bij de toe nemende gemiddelde leeftijd van de Ne derlanders. Er komen ook meer 80-jari- gen en 90-jarigen. „We zijn beter gewor den in het bestrijden van oorzaken waar we een jaar of twintig, dertig geleden nog snel aan dood gingen", verklaart de Leidse geriater G. Lagaay. „Bovendien leven we gezonder." Lagaay is specialist in de gezondheid van ouderen. Ze begon dertien jaar gele den in het toenmalige AZL aan het Leid se 85+ onderzoek, waarop ze promo veerde. Sinds dit voorjaar werkt ze in het Diaconessenhuis, waar ze zich bezig houdt met patiënten die naast hun 'ge wone' ziekte ook psychische of sociale problemen hebben. Die combinatie ken merkt de geriatrie. Ouderdom hoort niet automatisch bij ziekte, zo benadrukt Lagaay waar en wanneer ze maar kan. „Ik moet niets hebben van een doemscenario waarin de grijze golf als een schrikbeeld op ons afrolt. Er komen meer ouderen, ja, en dat betekent dus ook meer vitale oude ren. Behalve de medische wetenschap kunnen mensen daar ook zelf wat aan doen. Door gezond te leven, lichamelijk en vooral ook geestelijk actief te blijven. En het belangrijkste is: niet roken." Wie fit oud wil worden, moet daar nu al rekening mee houden. „Je moet daar mee niet op je 90ste beginnen en ook niet op je 70ste, maar op je 30ste of nog eerder. De mensen die nu ouder dan 100 zijn geworden, wisten dat natuurlijk niet, want vroeger werd men niet zo oud. Maar nu weten we dat steeds meer men sen oud worden en dat velen ook nog heel vitaal zijn." Natuurlijk blijft niet iedereen gezond en helder van geest. „Er zitten twee kan ten aan. Het is leuk als je nog allerlei dingen kunt doen of midden in je familie staat. Er zijn mensen die tot het einde toe druk bezig zijn. Maar er zijn ook mensen die eenzaam zijn of doof of blind, of die lijden aan een chronische ziekte. Ik vind het goed dat we in Neder land open kunnen praten over wat men sen willen als ze oud worden. Maar le vensmoe hoort niet vast te zitten aan ou derdom. Het is ook een kwestie van ge luk en van je kansen benutten. Zo'n me vrouw op de televisie, die op haar 90ste nog leert hoe ze moet internetten en heel verontwaardigd is als mensen dat verspilde moeite vinden, dat is prach tig" ONNO HAVERMANS aan het einde van de 19de eeuw. Het grachtje is in jaar voor de geboorte van Catharina van Dam, gedempt. FOTO GEMEENTEARCHIEF/TACO VAN DER Een beeld uit Lei den omstreeks 1887: de vismarkt. De huizen voor de stadhuistoren zijn na de grote brand van 1929 afgebro ken. FOTO GEMEENTE ARCHIEF /TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17