&NGEN ""VOORBIJGAAN Kees Zwaan kan maar geen afscheid nemen van de zee Leiden Regio STADSGEZICHT fERDAG 18 NOVEMBER 2000 ps Zwaan werd op 25 december 1930 in wijk geboren. Zijn hele familie leefde ide zee en het was logisch dat hij die ditje volgde. Een opa en zijn vader ren vissers. De vader van zijn moeder ■rf zelfs op zee, toen zijn schip in 1918 een mijn liep. De zee geeft en neemt, ten de Katwijkers maar al te goed. is Zwaan nu al jaren op de 'wal', arde zee blijft een onweerstaanbare itrekkingskracht uitoefenen. Elke dag reeft de Katwijker zich naar de ilevard om een blik te werpen naar het eindige en het zout even te ruiken. Werkte op een haringlogger en op kschip De Hoop. Maar Kees Zwaan gaf niet zijn hele leven aan de visserij. Hij wilde zijn kinderen zien opgroeien en niet voor lange periodes weg zijn. Hij versleet baantjes bij de vleet, omdat hij nimmer de rust kon vinden die hij op het water wel had. Als beveiligingsbeambte bij AKZO hield hij het uiteindelijk nog redelijk lang vol. Nu geniet hij van zijn oude dag als vrijwilliger bij het Katwijks Museum. Vanzelfsprekend op de afdeling 'maritiem'. Op zijn verzoek vindt het gesprek plaats in het museum, waar de zee 'ademt'. Daar voelt Zwaan zich prettig en vertelt hij over zijn verleden. De cirkel is rond. was vijftien toen ik naar zee Dat was al vrij oud, nor- ilging je als 12-jarige al direct na de lagere school, irhet was oorlog, daardoor est ik wachten. Er zat voor als Katwijks jongetje niks ers op dan naar zee te gaan. gebeurde gewoon, ook als ai anders wilde, lisserij betekende toen heel in Katwijk. De vloot be- d uit wel 130 loggers, dus was genoeg in te verdie- De omstandigheden wa- toen wel anders dan van- de dag. We moesten sla- in een zogeheten voorinne tje. Maar in die ruimte moest ook worden gekookt. Als je in bed lag, was dat soms niet om te harden. En wassen moesten we ons met zout water. Eén keer in de week, op zaterdag, mochten we ons met kraanwa ter wassen. Kun je je dat nog voorstellen, zout water? Ik voel de me altijd smerig als we naar huis gingen. Soms bleven we zes weken weg. Dan verlang je op een gegeven moment wel naar een lekkere warme dou che. Als je geluk had, was je al na vier weken weer een keer thuis. Dan mocht je mee met een jager, zo noemden we de loggers die met een volle lading naar de haven gingen. Dat vissersleven was niet voor iedereen weggelegd. Het was gigantisch zwaar werk. Denk dan ook maar niet dat iedereen het volhield. Van de jonge gas ten zoals ik haakten er een he leboel al na een paar weken af. Het was gewoon niet vol te houden. Nu gebeurt het vissen met behulp van kranen, maar toen deden we het allemaal met de hand. Netten vol met haring naar binnen trekken met het handje! Pfff. En als de vangst goed was, dan bleef je maar doorgaan. Dan moest de haring iZwaan in het Katwijks museum, waar hij onder meer rondleidingen geeft. foto dick hogewoning nog gekaakt en gezouten wor den. Dan zat je 's avonds laat aan de warme prak, die natuur lijk allang koud was. Ik was altijd blij dat ik na een reis weer thuis was. Mijn broer laap was anders. Die wilde het liefst zo lang mogelijk op zee blijven en stond te springen al- s-ie weer mocht. Ik kreeg na acht jaar behoefte aan een rus tiger leven. Ik woonde nog thuis. Mijn moeder hoorde van de kapitein dat er nog een baantje vrij was op kerkschip De Hoop. Ze hadden een ma troos nodig. Ik kon gelijk mee. Tsjonge, dat was een hele verbetering, ik was veel vaker thuis, maar verdien de natuurlijk veel minder. Op De Hoop werden kerkdiensten gegeven. Dan kwamen de sche pen bij een strakke zee langszij of werden ze per sloep binnen gebracht. Dat was een van mijn taken. Toentertijd werd er veel aan het geloof gegaan, er waren veel serieuze schippers bij. Er werd veel aan bijbellezen ge daan. Soms hield de dominee een korte dienst aan boord van een schip. Hij bracht dan ook wat lectuur mee, zoals de Pana roma. Die was toen nog netjes hoor, er was geen bloot in te zien, ha, ha. Tegenwoordig varen de sche pen honderden kilometers uit elkaar, wat heet, duizenden. Ze vangen zelfs in Mauretariië. In die tijd deden we het met zijn allen in de Noordzee en dat wa ren een boel schepen hoor, wel zeker een stuk of 500. Net als Katwijk hadden Scheveningen en IJmuiden er een stuk of hon derd varen. Als je 's avonds op de brug van De Hoop stond, leek het wel een dorp met al die verlichte loggers. Prachtig, als ik weer op de Boulevard rijd moet ik daar altijd aan denken. Er va ren nu nog een stuk of 20 kot ters en vijf of zes grote trawlers. Dat lijken net fabrieken, wat dat betreft is de romantiek er wel vanaf. Ik heb op De Hoop nog een keer verpleger gespeeld. De echte verpleger was verschrik kelijk zeeziek, die man had nog nooit de zee gezien. Die moest met een thuisvarend schip wor den meegenomen. Nou, toen mocht ik als de jongste van het stel de pispotten legen. De an dere matrozen lagen krom van het lachen als ze me zo bezig zagen. Ik heb geholpen met ie mand onder narcose brengen. We hadden een nieuwe dokter aan boord, die was net afgestu deerd. Het waren trouwens al lemaal afgestudeerden die met De Hoop meegingen. Deze dokter hield van experimente ren. Hij deed bij een patiënt, wat hij mankeerde weet ik niet meer, een kap met watten en ether over zijn hoofd om hem onder narcose te brengen. Dan moest ik de hand van de pati ent vasthouden. Als ik niet meer werd geknepen, werkte de verdoving. Het is wel eens ver keerd gegaan met iemand, met dodelijke afloop, maar gelukkig was ik daar niet bij. Ik heb hooguit meegemaakt dat ie mand een paar vingers moest Kerkschip De Hoop, rechts Kees Zwaan. foto archief zwaan missen. Op een gegeven mo ment kreeg ik verkering. We dachten aan trouwen. Zoiets kost natuurlijk allemaal geld en bij De Hoop verdiende ik niet zoveel. Toen ben ik maar weer gaan varen, want daar waren de verdiensten stukken beter. Ik kreeg drie keer beter betaald, maar het werk was natuurlijk veel zwaarder. De omstandig heden waren toen al beter dan de eerste keer, toen ik ging va ren. Er waren slaapplaatsen en later kregen we zelfs douches. In die tijd vingen we aan de noordkant van de Noordzee to nijnen, die zwommen daar toen nog en niet van die hele klein tjes, hoor. Dat gebeurde in de vrije tijd met een haak. Soms haalden we er eentje van ruim twee meter binnen, dat is heel wat anders dan die dingen die ze nu vangen. De tonijn sneden we in stuldcen en legden we in het zout en verkochten we als we weer in de haven waren. Dat noemden we een smeesje, een handeltje dat je voor jezelf mag houden.'' „Toen we kinderen kregen, be gon ik naar het vaste land te verlangen. Ik vond vissen een prachtig, vrij leven, maar ik wil de mijn vier kinderen zien op groeien. Ik kon een baan krij gen als onderhoudsmonteur bij een fabriek in Delft. Maar daar was ik na een paar maanden verdwenen. Dat heen en weer reizen vond ik maar niks. Daar na kreeg ik allerlei baantjes, maar ik kon mijn draai niet vin den. Achteraf zeg ik: dat komt door het vrije leven op zee. Ik miste onbewust de zee en vond al die baantjes maar niks. Tot dat ik bij AKZO kwam. Daar werd ik veiligheidsbeambte. Dat heb ik uiteindelijk 25 jaar volgehouden en daar ben ik best trots op. De Hoop vaart allang niet meer. Die werd in '89 uit de vaart ge nomen en verkocht aan een ho teleigenaar in Griekenland. De prijs weet ik ook nog: 442.500 gulden. Er was geen werk meer voor dat schip, de Noordzee werd niet meer zo intensief be varen. Er is weinig romantiek meer op zee. Katwijk is dan wel de plaats waar de meeste haring wordt verhandeld, in het dorp zelf is alles verdwenen. Zoals de roke rijen, kuiperijen en nettenboe- ters. Ik weet nog goed dat ik al die meiden op het Wantveld de netten zag boeten. Dat vond ik een prachtig gezicht. Toen een buurman mij vroeg of ik vrijwilliger wilde worden bij het Katwijks Museum, hoefde ik niet lang na te denken. Ik heb mijn broer inmiddels ook ge strikt. Die is nogal handig met computers. We zijn nu het hele archief digitaal aan het verwer ken. Overdag doe ik rondleidin gen. Dan is het natuurlijk han dig als je op zee hebt gezeten. Ik vertel de mensen dat ik een mooi leven heb gehad, maar niet alles was even leuk. Ik heb ook met knikkende knieën aan boord gestaan als het stormde. Ik heb het een keer meege maakt dat we met het schip op een hoge golf werden meege sleurd. Net als een surfplank. Ik stond met mijn grote mond doodangsten uit. Toen zei ik te gen de schipper: en nu ga ik niet meer mee. Twee dagen la ter stapte ik weer aan boord." ROB ONDERWATER 'us Brandsmalaan. FOTO HIELCO KUIPERS Leidsch Dagblad ANNO 1900 Zaterdag 17 November GEMENGD NIEUWS - Veel is er tegenwoordig te doen over een nieuw Volkslied, en wij zouden daar omtrent gaarne in alle bescheidenheid nog eens een woord wenschen te zeggen. Vooreerst heeft het Wien Neerlandsch bloed thans uitgediend. Het was waarlijk wel een stuk schoone poëzie, en de gebedsstrofen waren zeer roerend. Maar het was voor een Volkslied toch niet krachtig en schoon genoeg. Zoo sprak immers de eerste regel van het Neerlandsch bloed dat doord'adren vloeit, terwijl hij hier minstens van bruisen had moeten spreken, omdat juist de allesbezielende bloed stroom, bij het warm worden des harten, ons, als met wondre schokken, door alle ledematen henen vaart. Maar dan het aloude Wilhelmus?...Is dit geen echt volkslied? Eenmaal was het wel een zeer geliefd Volkslied. Maar kan het in onze dagen nog dienen? Neen! Want welken gezonden zin zoude het hebben, als men ons volk dat thans leerde uitjubelen? Er dient dus een nieuw Volkslied te komen. Bij ge legenheid van het aanstaand huwelijk onzer re- geerende Koningin is hiertoe een prijsvraag uitge schreven. ANNO 1975 LEIDEN - Het oppervlaktewa ter in de buurt van de Maredijk, de Lekstraat en de Ruigekade in Leiderdorp is sterk vervuild. Dat is althans één van de con clusies die zo'n tweehonderd leerlingen van de Agnes Scholen gemeenschap trokken toen zij zich de afgelo pen dagen inten sief bezig hiel den met een pro ject over water. Dinsdag 18 november VOORSCHOTEN - De burgemeester van Voorscho ten, dr. J. van der Haar, zal donderdag een uniek ge bouw officieel openen. Het is het aan de Beethoven- laan gelegen KVB, oftewel Kantoorgebouw Vrije Be roepen. Het unieke van het KVB is, dat een aantal beoefenaren van zg. vrije beroepen in hetzelfde ge bouw is gaan zitten. Tot nu toe zijn er elf gevestigd, en er is ruimte voor nóg drie gegadigden. Initiatiefnemer tot deze opzet en ontwerper van het gebouw (dat eigendom is van het pensioenfonds van Van Gelder Papier) is de 47-jarige Voorschoten- se architect ing. E.C. Frangenheim. ,,ln Voorschoten is een groot aantal beoefenaren van vrije beroepen gevestigd", zegt de heer Frangen- heim, "waarvan een aantal uitzag naar een wat gro tere ruimte, vooral degenen die hun bedrijf tot voor kort thuis uitoefenden." Dat het kantoorgebouw in een behoefte voorziet, blijkt wel uit het feit dat het een paar maanden na de voltooiing al vrijwel vol zit. Op het ogenblik wordt er hard gewerkt aan de inrich ting van de zg. grill-bodega, die op de parterre van het gebouw gevestigd wordt. Dit horeca-bedrijf is aangetrokken om het gebouw mede een maatschap pelijk functie te geven in de woonwijk waarin het ligt. Bovendien kunnen de in het gebouw gevestigde kantoren er hun cliënten ontvangen. RIJNSBURG - „Negen jaar was ik toen de muziek vereniging 'Wilhelmina' werd opgericht", zegt Rinus van Delft (84). ,,'k Weet het nog als de dag van gis teren. Rijnsburg had toen twee muziekverenigingen Een gereformeerde met de naam 'Euphonia' en een hervormde, die 'Wilhelmina' heette. Ze werden bei de in november 1900 opgericht. In 1918 kwam een fusie tussen deze korpsen tot stand. Als naam werd 'Wilhelmina' gekozen. De muziekvereniging bestaat nu dus 75 jaar. In 1903 ging ik bij 'Euphonia'. De repetitie avonden waren meestal oergezellig. Erg veel had je in die tijd niet. De catechisatie, de kna pen- en jongelingsveremging en... de muziek. Je leefde een hele week naar die avonden toe." Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, |>osthus 54,2300 AB l eiden of door contante betaling aan de balie van hel 1 eidsch Dagblad aan de Rooseveltstraai 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15