'Ik wil iets neerzetten in de samenleving' Geloof Samenleving Milieu en sociale gerechtigheid horen bij elkaar ZATERDAG 18 NOVEMBER 2000 VANDAAG ^Vandaag 118 jaar geleden, op 18 november 1882, werd de Franse filosoof Jacques Maritain geboren. Hoewel vrijzinnig protestants opgevoed ging hij in 1906 tot het rooms-katholicisme over en werd hoogleraar aan het Institut Catholique in Parijs. Van 1945 tot 1948 was hij de Franse ambassadeur bij het Vaticaan. Daarna doceerde hij tot 1960 in de VS. Daarna sleet hij zijn dagen (gestorven in 1973) in een klooster. Maritain verdedigde een christelijk humanitair standpunt en vond bijvoorbeeld dat er voor de ethiek vaste grondregels bestaan. Samen met zijn joodse vtouw werkte hij aan een beter begrip bij de christe nen voor het joodse volk. Op de achttiende november in het jaar 326 werd op de Vati caanse heuvel in Rome de Sint Pieter kerk gewijd. ^Vandaag 157 jaar geleden, 19 november 1843, was de geboortedag van de Zwitserse grondlegger van het 'empiriocriticisme' Richard Avenerius (gestor ven in 1896). Empiriocriticisme is het onderzoek naar de 'zuivere innerlijke en uiterlijke ervaring'. Het is een wijsgerige richting die alle kennis wil funderen in de ervaring, in tegenstelling tot het rationalisme waarin 'de rede' het fun dament vormt. Duitse rooms-katholieken vieren vandaag de heiligenfeest dag van Mechtildis van Hackeborn (1241-1299). Zij was leid ster van een cisterciënzerrinnenklooster en had vele mystieke ervaringen. Orthodoxe kerken Oekraïne fuseren moskou De Oekraïens-Orthodoxe Kerk onder het patriarchaat van Kiev en de met de Orthodoxe Kerk van Amerika verbonden kerk in de Oekraïne gaan fuseren. De nieuwe kerk zal zich afzij dig houden van het patriarchaat van Moskou, onder wiens ge zag de grootste orthodoxe kerk van de Oekraïne valt. De twee fuserende kerken hebben een overeenkomst getekend waarin ze onder meer beloven af te zien van zieltjeswinnerij. Oecume nische patriarch Bartholomeos Ivan Constantinopel, geestelijk hoofd van alle orthodoxe kerken, staat garant voor uitvoering van de overeenkomst. De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft pro test aangetekend tegen de kerkfusie. De Oekraïens-Orthodoxe Kerk scheidde zich in het begin jaren negentig van Moskou af. Oude Statenbijbel voor bieb UvA Amsterdam De bibliotheek van de Universiteit van Amsterdam krijgt donderdag een kostbare Statenbijbel uit 1682. Het exem plaar is met de hand ingekleurd door Dirk Janszoon van Santen (1637-1708), volgens de universiteit een beroemdheid in zijn tijd. Voor zover bekend bestaan er zeven bijbels die door Van Santen zijn ingekleurd. Drie daarvan bevinden zich al in de bi bliotheek van de UvA. De Statenbijbel bevat onder meer een wereldkaart van de Vlaamse cartograaf Ortelius en een groot aantal prenten met bijbelse voorstellingen. De Statenbijbel is een geschenk van de Stichting dr. Th J. Steenbergen Fonds en de Prof.mr. H. de la Fontaine Verweij Stichting. Anglicaanse Kerk botst met parlement londen Een adequater procedure voor het tuchtigen van bis schoppen lijkt een punt van strijd te gaan worden tussen de sy node van de Anglicaanse Kerk en het Engelse parlement. De kerk wil de huidige kostbare en omslachtige tuchtigingsproce dure vervangen, maar verwacht wordt dat het parlement het kerkelijk voorstel niet zal goedkeuren. Synodevoorstellen wor den pas wet als net Britse parlement ze goedkeurt. Voordat het parlement beslist, neemt een parlementaire commissie de voor stellen door. Een lid van deze commissie zei te verwachten dat het parlement 'moeite zal hebben met verschillende aspecten uit het voorstel'. In het voorstel mag de rechtbank een aange klaagde bisschop veroordelen als het de-bewijzen daarvoor waarschijnlijk acht. Een vooraanstaand lid van de generale sy node van de Anglicaanse Kerk gaf toe dat het voorstel op som mige punten mank gaat, maar verklaarde dat iets beters er op dit moment niet in zit. Zeventigkoppig koor voor Roemenië alphen aan den run Een Alphens gelegenheidskoor van zeventig personen geeft op zaterdag 25 november een gospelconcert waarvan de opbrengst is bestemd voor de straatjeugd in Roe menië. Het koor zingt in de Salvatorikerk in Alphen aan den Rijn samen met het Veenendaalse gospelkoor Image en black- gospelzanger Martin Adu. De zeventig eendagszangers hebben in vier avonden en een middag een repertoire ingestudeerd. Het concert begint om 20.00 uur en kost in de voorverkoop (bij mu ziekhandel Het Anker en de VW Alphen): 10 gulden voor vol wassenen en 5 gulden voor kinderen tot en met 12 jaar. Aan de zaal 2,50 gulden extra. Reserveren bij 071-471483 of 430149. Voorhoutse jurist brengt vernieuwing in bisdom Rotterdam Veranderen is voor een gewoon bedrijf al een hele toer, laat staan voor een complexe organisatie als het bisdom Rotterdam. Voorhouter John Bakker (35) is er sinds een paar jaar als 'algemeen econoom' verantwoordelijk voor dat het bisdom op materieel gebied met z'n tijd meegaat. Bakken „Van Luyn wil geen ja knikkers om zich heen." ROTTERDAM AFKE VAN DER TOOLEN Op een dag hing de bisschop aan de lijn. Of hij even langs mocht komen. Wat bleek: Van Luyn wilde John Bakker als zijn nieuwe rechterhand. De Voor houter zei eerst een paar keer 'nee' tegen het aanbod. ,,Ik had bepaald geen hoge pet op van het bisdom." Juist daarom was hij de man die de vernieuwingsgezinde bisschop zocht. De bisschop wilde meer kwaliteit in de orga nisatie, al moest die 'van bui ten' komen. Een heilig boontje vindt de Voorhoutse jurist zich zelf bepaald niet: zijn religieuze leven draait niet louter om het altaar en aan zijn eigen geweten hecht hij net zoveel belang als aan de leer, vertelt hij. Bakker, drieënhalf jaar gele den nog in dienst van een grote verzekeraar, sloeg de baan eerst af omdat hij slechte ervaringen had met de bestuurlijke recht lijnigheid van het bisdom. „Als parochiesecretaris in Voorhout liep ik daar tegenaan toen we het kerkplein opnieuw wilden inrichten. We hadden met de plaatselijke middenstand en de gemeente deals gesloten voor financiering en beheer. Alles in kannen en kruiken en toen vond het bisdom het niet goed. Maar een alternatief hadden ze in Rotterdam ook niet. Ik vind dat het bisdom niet alleen moet zeggen waarom iets niet kan, maar vooral ook aangeven hoe dingen beter kunnen." Uiteindelijk accepteerde Bak ker de baan van algemeen eco noom toch, waarmee hij in één klap tot de top van het bisdom behoorde. „Ik wil iets neerzet ten in de samenleving, waarbij het niet alleen maar draait om geld. Ik had en ik heb kritiek. Maar de kracht van Van Luyn is dat er ruimte is voor je eigen vi sie." Het bisdom is niet alleen een religieuze eenheid maar ook een enorme organisatie met 500 man personeel, 37.000 vrij willigers en per weekeinde 55.000 kerkgangers. In totaal telt het bisdom zelfs 622.000 ge registreerde katholieken. Zo'n organisatie moet je modern en bedrijfsmatig inrichten, is het uitgangspunt van de bisschop en zijn rechterhand. Dus: pries ters, diakens, pastoraal werkers en vrijwilligers zijn human re sources en de rooms-katholieke kerk is een product. „Een móeilijk product. Je moet openstaan voor alles wat in de samenleving aan de orde is", stelt Bakker. „Ook in andere bisdommen is iets gaande van vernieuwing, maar misschien niet zo expliciet als hier. Het is ook de kleur van ons bisdom, de Feyenoordkleur: geen woor den maar daden." De vernieuwingen die Bakker doorvoert, zorgen hier en daar voor even nieuwe voetangels en klemmen. „Dat is een conse quentie als je je als bisdom laat bijstaan door mensen van bui ten. Het beleggen bijvoorbeeld is een moeilijke discussie." Bakker geeft voorzichtig aan dat .het bisdom hierin niet roomser wil zijn dan de paus. „Mensen die bij het bisdom betrokken zijn verwachten een goed beheer van het katholiek erfgoed. Je ontkomt dan niet aan het investeren in aandelen, maar vervolgens stuit je op de vraag: Hoe zit het met dat pro duct? Qua milieu, mensenrech ten, kerkelijke leer? Hoezeer je ook analyses maakt en onder zoek doet, je stuit altijd weer op onverwachte dingen." Ook op het gebied van het personeelsbeleid van het bis dombureau laat de jonge be stuurder een frisse wind waai en. „De mensen die het doen zijn heel belangrijk. Maar dan moeten we wel goede afspraken met elkaar maken. Van onze kant moeten de basisvoorzie ningen in orde zijn. Aan de an dere kant moet je mensen dui delijk maken wat je van ze ver wacht, zodat je ze daarop kan afrekenen. Als iemand niet functioneert, moet je ingrij pen." Een heel tastbare vernieu wing is de computer die inmid dels in elke parochie staat. Vooral nodig om het ledenbe stand van het bisdom bij te houden. De gemeenten regi streren sinds zes jaar de kerke lijke gezindte niet meer. De au tomatisering was een monster operatie, vertelt Bakker, waar in eerste instantie niet alle paro chies op zaten te wachten. „De mensen hebben er ontzettend veel tijd in moeten steken." Bakker: „Wat me opviel toen ik hier begon, was dat men zich nauwelijks bewust was van de financiële consequenties van het feit dat 'de familie' steeds kleiner wordt. Bovendien, als je niet weet wie daartoe behoort, kan je er ook niet voor zorgen." Ook mensen die niet regelmatig naar de kerk gaan, horen wat hem betreft tot die familie. .On ze stelling is dat je in verschil lende fasen in je leven op ver schillende manieren betrokken bent. Dat hoeft niet altijd rond het altaar te zijn." Dat laatste geldt voor hemzelf ook. „Ik geloof absolüüt dat er meer is tussen hemel en aarde. De christelijke waarden en nor men zijn ook belangrijk voor me. Maar het geloof vind ik ei genlijk vooral iets van mezelf." Hoe dan ook acht Bakker zijn rooms-katholieke achtergrond onontbeerlijk voor zijn hoge post bij het bisdom. „De bis schop draagt toch een groot deel van zijn verantwoordelijk heden aan je over. Dan helpt het als je je kan inleven. Ook in zaken waarvan je snapt dat je ze niet snapt, als je begrijpt wat ik bedoel." Jewish TV één tv-kana voor alle jot barendrecht anp Jewish TV wil één voor alle joden ter wert den. Zonder te zappen joden 'alles' kunnen vin de joodse gemeenschap den heeft: enterta nieuws, wetenschap en „Als Israëlische jood dat mensen behoefte aan een bron voor info zegt Haim Cohen, zake; Barendrecht. Met zijn; non werkt hij al vijf jaai project. Hij heeft contac telecombedrijven Eute Telenor om via de schol kabel uit te zenden, klaar, behalve de financi Jewish TV wil wen programma's met Eng en Hebreeuwse onde zodat ze in alle landeni zijn. Cohen denkt te' met twee of drie uur Op den duur zou het 2( ginnen is vier milj< per jaar nodig. Cohen is voor de fini momenteel in gesprek paar mensen in Floï een grote joodse gems woont. Kerken naar schiphol anp De banden tussen Christan Counsel keft menwerkingsverband i testantse kerken, en dj landse kerk worden haald. De Chinese kerk Raad van Kerken en kerken uitgenodigd bezoek in oktober 2001 komt een Chinese naar Nederland. China 15 miljoen protestante Vuur en zwavel, niet zomaar vuur en zwavel maar het vuur en zwavel van de Eeuwige uit de hemel deed de Eeuwige op Sodom en Gomorra neerregenen. Van de beide steden op de Oostelij ke Jordaanoever bleef niets over. Sodom en Gomorra zijn dé symbolen geworden voor plekken van ontucht. Als er in christelijke kerken wordt gepreekt tegen zedenloosheid in de zin van seksu- ele losbandigheid liggen de namen van Sodom en Gomorra op de lippen van de dominees en voorgangers bestorven. ZDie associatie met ontucht danken de steden aan Genesis 19:4-5. Twee enge- len zijn naar Sodom gekomen om de UM stad te verwoesten vanwege het gedrag van hun inwoners. ■hJ Zoals altijd zien ook deze engelen er als gewone mensen uit; dus geen kleine of grote vleugels, geen lichtkrans om hun hoofd, geen fladderende witte jurken of blote buikjes en al helemaal geen harpen in hun handen. Om te weten dat het en- gelen zijn moet je een soort hoger be- wustzijn hebben (of achteraf de tekst le- <zen). Het is onwaarschijnlijk dat Lot, de neef van Abraham die het welvarende Sodom koos om er zich te vestigen, wist wie hij onderdak bood. Want dat is wat hij doet; de engelen zijn van plan op het stads- 7^^ plein te gaan slapen, maar hij weet ze er- toe over te halen van de gastvrijheid van zijn huis te genieten. De inwoners van de stad horen ervan. Ze (de en gelen) hadden zich nog niet te ruste gelegd toen de mannen van de stad, de mannen van Sodom, jong en oud, de hele bèvolking, tot de laatste man, het huis omsingelden. En ze schreeuwden tegen Lot en zeiden tegen hem: „Waar zijn de mannen die vanavond bij jou kwamen? Breng ze naar buiten, naar ons toe, opdat we met hen intiem kun nen zijn." Een moderne scriptwriter zou niet beter hebben kunnen beschrijven wat er vervolgens gebeurt. Lot doet de deur achter zich dicht en probeert de massa te weerstaan en gunstig te stemmen. Daartoe biedt hij zelfs zijn twee, nog maagdelij ke, dochters aan als vervanging van zijn gasten. Het helpt niet. De mannen bela gen hem, waarop hij door de gas ten naar binnen wordt getrokken. Het is een bloedstollend stukje tekst over door de hormonen (allerlei soorten hormonen) tot razernij gebrachte mannen die op het moment dat zij hun zin niet krijgen ook nog de vreemdeling die in hun midden woont - Lot - gaan haten. Die gozer kwam hier als een vreemdeling en hij gedraagt zich al als een heerser, zeggen zij tegen elkaar. En tegen hem: Nu zullen we je slechter behandelen dan hen (de gasten/engelen/bood schappers). Werd Sodom en Gomorra vernietigd vanwege de ontucht die gepleegd werd in de ste den? De rabbijnse commentatoren zeggen van niet. Wat Sodom en Gomorra te gronde richtte was het sociale onrecht. Bij de Eeuwige is geprotesteerd tegen de inwoners van beide steden. Het protest had de vorm van een schreeuwen tegen de hemel. Het schreeuwende protest is gehoord door God die op grond daarvan besluit tot het vernietigen van de steden. Van wie was die schreeuw afkom stig? Van de twee ongetrouwde dochters die Lot in zijn belachelij ke poging zijn gasten te 'bescher men aanbood aan de Sodomieten? Nee, zegt de Midrasj, de verhalen waarmee de Tenach wordt uitge legd. De schreeuw kwam van Pelo- tit, een van de twee andere doch ters van Lot. Zij waren getrouwd met Sodomitische mannen. Pelotit handelde tegen de wetten van Sodom in toen zij een arme man elke dag in het geheim te eten gaf. Daarop stond de doodstraf. Er was na melijk een wet die luidde: „Iedereen die de arme bijstaat en de behoeftigen een brood geeftzal door het vuur worden verbrand." De actie van Pelotit komt uit. Op weg naar de brandstapel schreeuwt ze om hulp van gaat op onderzoek uit en belooft maatn nemen als hij erachter komt waarom Pc hulp roept. Lot koos voor Sodom als pla leven vanwege de vruchtbaarheid van d ving van de stad en de rijkdom in de sta de engelen vertrok hij voordat de vlakte stad in een woestenij veranderden. In Den Haag flapperen de duizenden de van de internationale klimaatconferenti met hun vleugels, ze lopen niet in fladdi jurken (althans, niet allemaal), ze spelei tuttige deuntjes op harpen en hebben lenkrans om hun hoofd. Het zullen ook engelen zijn, al valt niet uit te sluiten dal paar echte engelen tussen zitten. Maarj herken je die? Maar melachiem zijn het allemaal. Mala Hebreeuwse woord voor engel betekent boodschapper. In Den Haag is de collec boodschap: Door de luxueuze levenswij rijke landen verandert het klimaat zodai ene na de andere natuurramp de wereld Met ongekend veel slachtoffers, vooral d armen van de wereld. Alleen door oog te hebben voor de armei einde te maken aan het onrecht dat dom wetten geïnstitutionaliseerd is - net geval was in Sodom - blijven we rampen zaken. Tot de hele wereld een woestenij) "vruchtbare natuur en sociale gerechtigd ren bij elkaar. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Veel wind. Verder in het zuiden perioden met regen, landin waarts en in de bergen sneeuw. Elders droog en tamelijk helder. Maxima dichtbij het vriespunt, aan de zuidkust ongeveer 6 gra den. Zweden: Veel bewolking en perioden met regen, in het noorden sneeuw. Flink toenemende wind. In het zuiden maxima rond +5 graden, in het noorden dalend tot onge veer,-7 graden. Finland: Veel bewolking en vanuit het zui den sneeuw, in het zuiden meest regen. Toenemende wind. Maxi ma van 4 graden aan de zuidkust tot -7 in het noorden. Denemarken: Wisselvallig weer met flink wat wind en perioden met regen. Maxima rond 7 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Af en toe wat zon en enkele bui en. Maxima tussen 7 en 11 gra den. België en Luxemburg: Zaterdag eerst nog droog en in het oosten wat zon. Verder veel bewolking en van tijd tot tijd re gen. Middagtemperatuur om streeks 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag vooral in het oosten eerst nog droog en wat zon. Ver der veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur oplopend naar 11 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag geregeld zon en vooral in het westen een bui. In het zuidoosten veel wind en zonnig. Zondag vanuit het westen be wolkt en af en toe regen. Maxima oplopend naar 11 tot 16 graden. Spanje: Aan de Costa's in het zuiden en bosten flink wat zon. Elders wat meer bewolking en vooral in het noordwesten enkele buien. Lo kaal veel wind. Maxima oplo pend naar 14 graden, aan de Costa's 17 tot 21 graden. Portugal: In het zuiden zonnig. Elders van uit het noorden meer bewolking en kans op wat regen. Maxima oplopend naar 16 graden in het noorden en 20 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en droog. Eerst nog tamelijk veel wind. Maxima rond 18 graden. Tunesië: In het noorden enkele buien, eerst nog met onweer en veel wind. Elders meest droog en ge regeld zon. Maxima tussen 17 en 21 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden zonnig, aan de noordzijde ook wolken maar droog. Maxima tus sen 20 en 24 graden. Duitsland: Zaterdag plaatselijk mist. Verder af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. In de avond en zondag vanuit het westen regen, sneeuwgrens stijgend naar 1200 meter. Maxima in het laagland tussen 3 en 7 graden. Oostenrijk: Eerst nog wat regen of sneeuw, maar geleidelijk droog en enkele opklaringen. Zondag plaatselijk mist, later op de dag opnieuw kans op wat regen of sneeuw. Maxima op veel plaatsen rond 5 graden. Zwitserland: Zaterdag geleidelijk droog en op klaringen, aan de zuidflank van het Alpenmassief zonnig. Zon dag vanuit het westen enige re gen, boven 1400 meter sneeuw. Maxima van 4 graden in het noorden tot 10 bij Locarno. Hongarije: Veel bewolking en flink wat re gen, mogelijk ook onweer. Zon dag vanuit het westen opklarin gen. Middagtemperatuur dalend naar 8 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. In het noorden overgang naar zon nig weer, maar in de Po-vlakte kans op mist. Maxima van 9 gra den in het noorden tot 18 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Eerst nog enkele buien en veel wind, vooral langs.be westkusten en in de bergen kans op storm. Zondag rustiger, vrijwel droog en af en toe zon. Maxima zaterdag 10 tot 15 graden, zondag onge veer 16. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar van het westen langzaam meer bewolking, ge volgd door regen of onweer. Maxima van 17 graden in het noorden tot 21 in het zuiden. Malta: Af en toe zon en kans op een bui, mogelijk met onweer. Tamelijk veel wind. Maxima rond 19 gra den. Turkije en Cyprus: Rustig en overwegend zonnig weer bij maxima van een graad of 18 rond de Dardanellen tot rond 25 langs de Turkse zuid kusten en Cyprus. Zondag in het westen van Trukije meer bewol- kign en kans op een bui. ZONDAG 19 NOVEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.08 Zon onder 16.42 Maan op 23.46 Maan onderl4.36 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.24 22.05 8.57 21.38 Laag 04.24 17.06 4.05 16.47 MAANDAG 20 NOVEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.10 Zon onder 16.41 Maan op 01.05 Maan onderl4.59 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.40 23.20 10.13 22.53 Laag 06.30 18.24 6.11 «18.05 Weerrapporten 17/11,16.00 uur: Eindhoven Den Helder Rotterdam Athene licht bew, z2 21 12 0.0 Barcelona hall bew. zw2 12 6 0.0 Berlijn regen no 1 6 1 12.3 Boedapest zwaar bew. no 2 13 8 0.0 Bordeaux half bew. wl 9 4 11.4 Brussel half bew. w 3 10 3 3.0 Cyprus licht bew. z2 25 15 0.0 Dublin half bew. w4 8 2 0.0 Frankfurt zwaar bew. zw2 8 0 2.9 Genève zwaar bew. zo 2 7 5 22.0 Helsinki zwaar bew. no 2 2 -1 11.0 Innsbruck regen ver. 1 8 4 14.0 Istanbul onbewolkt w.s. 0 19 9 0.0 Klagenfurt regen ver. 1 10 9 9 1 Kopenhagen zwaar bew. zo 4 8 7 09 LasPalmas zwaar bew no 5 - 19 2.6 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) iHMHB KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ui 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 5® Familieberichten: 023- 531?! 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 53155?! ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEHü Maandag t/m vrijdag v 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging*» het automatisch afschrijven van fel abonnements- geld, ontvangen/l betaling. VERZENDING PER POP Voor abonnementen die per posll worden verzonden geldt aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASS Voor mensen die moeilijk lezei\ hebben of blind zijn (of een ami leeshandicap hebben), is eensM van het regionale nieuv Dagblad op geluidscassette bed informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LediS zonnig 19 temperatuur -1000— luchtdruk in hecto pascal Lissabon half bew. n 3 16 9 2.8 Rome zwaar bew zw 22 16 0.0 Locarrto zwaar bew. no 2 8 5113,0 Split zwaar bew. zo 18 0.0 Londen half bew. w3 10 0 0.0 Stockholm zwaar bew, zo 6 4 0.0 .uxemburg zwaar bew, w2 8 3 0.0 Warschau zwaar bew. o4 3 •2 0.0 Aadrid licht bew. n 4 10 4 0,0 Wenen zwaar bew. z 4 10 8 0,0 rialaga licht bew. nw 5 18 8 5.0 Zürich zwaar bew." zw 4 3 14.4 Mallorca zwaar bew. no 4 15 5 0.0 Bangkok zwaar bew. n2 30 25 0.0 dalta licht bew. w 3 19 0.0 Buenos Aires onbewolkt nw 22 15 0.0 doskou zwaar bew. zw 1 10 0 0.0 Casablanca zwaar bew o2 10 6.0 riünchen motregen w 2 7 5 7.0 Johannesburg half bew. no 16 0,0 Nice zwaar bew o 2 15 12 31.0 Los Angeles licht bew. o2 17 8 0.0 Oslo regen zo 3 6 5 01 New Orleans zwaar bew n1 21 15 0.0 Parijs zwaar bew w4 7 1 1.0 New York zwaar bew. w 9 8 11.0 Praag zwaar bew w2 10 2 0.8 Tel Aviv licht bew n 3 26 14 0.0 INTERNET: v.leidschdagblad.nl MAIL* redactie.ld@damiat z i K N SHU H U I 1 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14